Pokken een voortdurend gevaar SetterSet B0NNETERIE Achter het bord Veel lie^s oan Ronnie U nylons v.a. 1.98 TWEEDE BLAD DONDERDAG 3 JUNI 1965 SPELDJE P- PETTEN Pokken behoort tot de ziekten die in ons land vrijwel tot het verleden behoren. In de 17e en 18e eeuw was er nog sprake van grote epide mieën. Na de Frans-Duitse oorlog van 1870 nam de ziekte in ons land weer toe en duizenden sterfgeval len waren het gevolg. Daarna werd men verplicht zich tegen deze ziek te te vaccineren, zodat de pokken spoedig uit ons land verdween. Toch komen in onze tijd zo nu en dan gevallen van pokken voor, zoals bijv. in 1951 in Tilburg. Een voortdurende waakzaamheid blijft geboden. De toenemende wel vaart gecombineerd met de ontwik keling van de moderne transport middelen (trein, auto en vliegtuig), heeft tengevolge dat steeds meer mensen zich als toerist, zakenman of deelnemer aan een congres op reis begeven. Dit betekent dat de kans bestaat, dat zo iemand in het buitenland, waar de pokken nog wel voorkomt, besmet wordt en de ziekte ons land binnenbrengt. Ook bestaat het gevaar dat buitenlandse arbeidskrachten, die vooral de laat ste jaren in toenemende mate Ne derland binnenstromen, de ziekte importeren. De gezondheidsautoriteiten in ons land zijn dan ook voortdurend waakzaam. Reizigers uit alle landen buiten Europa, uitgezonderd de Verenigde Staten en Canada moeten een geldig vaccinatiebewijs kunnen tonen. Immers, iemand die niet zo lang geleden is ingeënt, heeft slechts een kleine kans, de ziekte te hebben of te krijgen. Ook de We reldgezondheidsorganisatie doet op internationaal niveau al het moge lijke om de ziekte een halt toe te roepen. Zo is bijvoorbeeld een be wijs vastgesteld dat pas geldig is, als daaruit blijkt dat de reiziger niet langer dan drie jaar geleden is ge vaccineerd of gerevaccineerd. Regel matig geeft de Wereldgezondheids organisatie in Genève f>sr telegram, radio of per telex waarschuwingen uit als ergens in de wereld een ge val van pokken of een epidemie wordt geconstateerd. Deze waar schuwingen worden ontvangen door de nationale gezondheidsdiensten, de gezondheidsdiensten in havens en vliegvelden, door schepen op zee en vliegtuigen in de lucht. Daarna kunnen maatregelen worden getrof fen. Zonder deze maatregelen zou de ziekte zich enorm snel verbreiden. Immers voordat de ziekte uitbreekt nadat de besmetting plaats heeft gevonden, kan de zieke per jetvlieg- tuig een groot aantal landen heb ben bezocht. De incubatietijd is on geveer twaalf dagen. Zodoende kan de patient nog velen besmetten, voqrdat tegenmaatregelen kunnen worden getroffen. De ziekte is zo oud als de wereld. Op het gelaat van de mummie van de Egyptische Farao Rameneses V kan men nu nog littekens, veroor zaakt door pokken onderscheiden en dit was waarschijnlijk een van de oorzaken van het verval van het imperium. In het jaar 675 brak de ziekte in Ierland uit. Baldwin, Graaf van Vlaanderen, stierf in 961 aan de pokken. De kruisvaarders impor teerden in 1096 de ziekte in Euro pa. Een van de negerslaven van Cortes bracht in 1520 de ziekte naar Amerika. Drie en een half miljoen Mexicanen stierven aan de ziekte en dit maakte de verovering van Amerika door de Spanjaarden ge makkelijker. Gedurende de 17e eeuw stierven meer dan 60 miljoen Europeanen aan pokken. In Enge land was het zo gewoon dat de mensen met pokkenlittekens rond liepen, dat de afwezigheid van de ze littekens een kenmerk was, waaraan weggelopen misdadigers herkend konden worden. Tijdens de Frans-Duitse oorlog in 1870 teister de deze vreselijke ziekte het versla gen Franse leger, 200.000 soldaten werden ziek en 25.000 stierven. Het was de Engelse dokter Ed ward Jenner, die ontdekte dat door het inenten met pokstof van de koe doet langer met Setter Set nylons in de nieuwe Rosella kleuren ziet V bij: Laat 167 - Alkmaar Breelaan 27 - Bergen immuniteit tegen mensenpokken kan worden verkregen. Het eerste werd in 1769 bij James Phipps de overbrenging van koepokstof gepro beerd. Hij werd later met mensen pokstof ingeënt, maar kreeg de ziek te niet. De methode van Jenner wërd al spoedig op grote schaal toegepast. In 1872 werd in Neder land de vaccinatie tegen pokken verplicht gesteld. In 1963 werden desalniettemin niet minder dan 100.000 gevallen van pokken geconstateerd. In India waren er 60.000 mensen ziek, in Indonisië 8.000, in Pakistan, Kongo (Leopoldville) en Brazilië elk meer dan 5.000. Tussen de 1.000 en 2000 gevallen kwamen voor bij een aan tal Afrikaanse landen - Zambia, Ni geria. Kongo (Brazzaville) en Nali. Grote enidemieën braken uit in Tanganyka. Nepal en Afghanistan Pokken werd voorts geconstateerd in Amerika. Columbia, Ecuador. Peru. Zweden. Polen. Duitsland. Hongariie en Zwitserland. Pokken zou verdwijnen als ieder een in de gehele wereld ingeënt zou kunnen worden. Helaas is dit niet zo eenvoudig, want de wereld bevolking telt honderden miljoenen mensen, In de onderontwikkelde gebieden zijn de gezondheidsdien sten nog onvoldoende ontwikkeld Er heerst daar een groot gebrek aan doktoren, verpleegsters, zieken- DE DUINSTREEK huizen en laboratoria. Deze landen beschikken dikwijls over slechte wegen en weinig telefoons. De men sen zijn vaak analphabeet. Ook komt het voor dat normadenstam- men over de nationale grens trek ken, enige tijd rondzwerven en vervolgens weer terugkeren. Boven dien hebben deze landen te kam pen met vele andere problemen op het gebied van de landbouw, indu strie, onderwijs, enz. zodat de ge zondheidszorg vaak op het tweede plan geraakt. Daarom is hulp nodig van de lan den die vrij zijn van pokken. De wereldgezondheidsorganisatie doet reeds veel door de waarschuwings dienst tegen besmettelijke ziekten, het beschikbaar stellen van deskun digen, het oprichten van laboratoria en het zenden van vaccin. Maar de WHO kan niet alles doen. Ons land kan bijvoorbeeld helpen door vaccin te schenken. De Nederlandse rege ring heeft de laatste jaren reeds verscheidene malen vaccin beschik baar gesteld en zal daar ook mee blijven doorgaan. Het is in het voor deel van de landen die vrij zijn van pokken, dat in de andere landen waar deze ziekte nog heerst, de pokken afdoende wordt bestreden. Op deze manier kan men er zeker van zijn, dat een pokken vrij land ook pokkenvrij BLIJFT. Wanneer de campagne tot uitroeiing van de pokken krachtdadig wordt voortge zet, dan zal zeker eens het moment komen, dat de gehele wereld gevrij waard is van deze vreselijke ziekte. Daarvoor is echter nodig, dat wij allen gezamenlijk onze krachten in spannen om hulp te verschaffen waar dat nodig is. tijdelijk met 1 JAARGETIJDE ^HDPASU^ Ui, serie vjn 4 Bij tube van fl.- Ergert u zich aan de vele 50 en 70 km borden in ons land? Vindt u ook dat de logica vaak zoek is bij de plaatsing van de maximum snel heidsborden? Rijdt u daarom maar 90 in plaats van 70 of 50? Het nuttigheidseffect van zo'n bord kunt u ook van een andere kant bekijken. Een kant die minder ergenis, meer voldoenning en dus meer veiligheid biedt! Stap er eens uit bij zo'n bord. In de meeste gevallen ontdekt u al gauw het waarom. Het waarom dat u al rijdende vaak ontgaat. Zoals bij de snelheidsbeperkingen in Vreeland. Net wanneer u hier vlot kunt op schieten zit er in de weg een ob stakel. U moet gas terug tot 70, dan zelfs een stuk 50 rijden. Vervelend maar doelmatig. Want u ziet hier waarom: een brug, die zodanig in de weg ligt, dat het overstekend plaatselijk verkeer bijna niet te zien is, links over de brug lopen drie mensen! Een dergelijke situatie met ook nog een bushalte en on duidelijke zijwegen komt niet altijd voor. Maar onzichtbaar staan achter ieder roodomrand 50, 70, 80 of 90 km bord mensen. Mensen die u niet verwachten en die u niet verwacht. Daarom stap er eens uit bij zo'n onlogisch bord. Goed voor u ook, om er eens uit te zijn na 'n lange rit. Ook daarmee is de verkeersvei ligheid gediend. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK 18 „Omdat ik jou wil", antwoordde hij koppig. Ze zuchtte en liep weer verder. „Je bent hopeloos. Waarom maak je alles zo gecompliceerd? Ik ben er vast van overtuigd, dat het met ons op een grandioze mislukking uitloopt. Maar met Bep ga je een leven van geluk tegemoet. En jij wilt niet inzien, dat dit de waarheid is. Jullie mannen zijn allemaal eender: stekeblind voor het geluk, dat als het ware voor het grijpen ligt Over die woorden dacht Ronnie wel eens na, als hij weer met Yolanda op tournee was door Europa. Tijdens de vakantie al legde Yolanda kontacten voor een nieuw optreden en zo begon hij in september aan een bijna volgeboekt winterpro- gramma. Dagelijks was hij dankbaar voor haar goede zorgen, want ze was niet alleen zijn manager, doch bemoederde hem, beschermde hem voor al te opdringerige bewonderaarsters en persmensen. Zorgde er voor, dat hij zijn rust kreeg, dat hij er altijd tot in de puntjes verzorgd uitzag. Ging met hem naar de schouwburg of concertzaal, zat naar hem te kijken en te luisteren in de gereserveerde loge, maar was tijdig weer terug in zijn kleedkamer om hem bij te staan, als hij moe van het optreden terug kwam, zijn armen soms vol bloemen. Ze zorgde er voor, dat hij in de beste hotels kon verblijven en overnachten en was de schrik van het peroneel, omdat zij de geringste fout niet door de vingers zag, als het Ronnie be trof. Voor Ronnie Beelen moest alles pijnlijk precies in orde gemaakt worden: zijn eten en drinken, zijn kleding niets werd aan het toeval overgelaten. En als er ergens al eens iets haperde, riep zij de directeur persoonlijk ter verantwoording en betoogde, dat ze geen tweede keer terug zou komen, als hij er niet zelf voor borg stond, dat een dergelijke fout in de toekomst zou worden vermeden. In november kreeg Ronnie een aanbieding om in Amerika te zingen. Ze besprak met hem en overwoog alle voor- en na delen. Tenslotte besliste ze: Een tournee van drie weken is het uiterste, waartoe we gaan. Langer wegblijven uit Europa zou niet verstandig zijn. We zullen de heren berichten, dat ze van half februari tot en met de eerste week van maart over je kunnen beschikken. Maar dan ook niet meer dan tien keer optreden." Er werd langdurig over onderhandeld en omdat het niet vlotte, kwamen er twee heren uit New York om het rustig met Yolanda te kunnen bepraten. Op het laatst was men het in alle details met elkaar eens. In totaal zou Ronnie voor dit tournee een bedrag van honderdduizend gulden rond krijgen. Belastingvrij. Althans, dat Amerika betrof. De kontrakteu werden getekend en de pers werd er van in kennis gesteld om de nodige voorpubliciteit te kunnen maken. Beiden zagen wel enigszins op tegen de reis naar het on bekende land, maar omdat ze beiden vrij goed Engels spraken meenden ze, dat het wel zou meevallen. Ook de tocht door de Verenigde Staten beantwoordde aan de gestelde verwachtingen. Nieuwe roem werd geoogst en Ronnie's naam werd zo bekend, dat ter ere van deze be roemde Nederlandse zanger een receptie werd gegeven, waar de groten van de Nederlandse kolonie persoonlijk met de kunstenaar konden kennismaken. Daarna regende het aanbiedingen, maar Yolanda moest de meeste afslaan, omdat ze nu eenmaal eerder aangegane ver bintenissen had in de Europese steden. Toch wist ze nog een tournee van acht dagen door Zuid-Afrika in te lassen, waai hij onder meer in Johannesburg en Kaapstad zong. Maar een aanbieding uit Australië moest een jaar verschoven worden. Ronnie's mogelijkheden waren uitgeput, omdat hij tot en met de eerste week van juli volgeboekt was. Uit alle plaatsen, waar hij optrad, maar voornamelijk uit de Verenigde Staten en Zuid-Afrika verzond hij kaarten naar de Beemster, steevast ondertekend met zijn vaste 'veel liefs van Ronnie'. Een enkele maal had Yolanda er wel eens om ge lachen. „Je bent trouwer dan een hond", zei ze op een mor gen, toen ze in Londen winkelden en Ronnie een paar kaartjes schreef. Ronnie antwoordde: „Wij hebben zoveel en dat kind zo weinig. Als we met een simpel kaartje haar eentonig leventje wat kunnen opvrolijken, waarom zullen we het dan niet doen?" Terwijl hij de kaarten verder schreef, was Yolanda plotse ling brandend van jaloezie. Ik moet me beheersen, dacht ze, want ik ben in staat die kaarten te verscheuren. Maar goed dat hij mijn gemoedstemming niet ontdekt. Hij heeft gelijk, en toch ik gun hem dat kind. Als hij me nu zou vragen te trouwen, zou ik ja zeggen. Maar Ronnie postte de kaarten en liep opgewekt babbelend verder, zich onbewust van de kans, die hij op dit moment verspeelde. In juni zong Ronnie twee dagen in Bern, waarna Yolanda er een paar dagen rust aan vast knoopte. In het hotel maakten ze kennis met een Nederlands echtpaar, dat er al jaren woon de. De man was een vrij bekende chirurg, werkzaam in een privéziekenhuisje nabij de stad, dat eigenlijk zijn eigendom was. Hun woning, die op enkele kilometers van de stad lag, werd geheel verbouwd, vandaar, dat men gedurende die we ken in een hotel verbleef. Het echtpaar nodigde Ronnie en Yolanda uit de omgeving eens te bekijken en zo reed me vrouw Schellenboom haar gasten persoonlijk rond. 's Avonds had Ronnie een gesprek met de chirurg, vertelde van Aagje Vet in Nederland, die door een val van de trap verlamd was gebleven. Dat alle bekende en minder bekende chirurgen indertijd er aan gedaan hadden, wat mogelijk was, maar alles zonder resultaat. De chirurg had belangstellend geluisterd. „Ik zou om te be ginnen alle bijzonderheden moeten weten omtrent de aard van de beschadiging. U weet niet, of het rugwervels be treft?" Ronnie dacht na. „Nee, dat was het niet. Wacht eens even ik meen, dat een wervelkolom of iets dergelijks beschadigd was. Kan dat?" Hij keek de man vragend aan. Deze knikte. „Dat is dan zo ongeveer het ergste. Maar dat wil nog niet zeggen, dat er nu niets aan te doen is, zie je? Ik zeg opzettelijk nu. De medische wetenschap is de laatste jaren met reuzesprongen vooruitgegaan. We kunnen tegen woordig veel meer doen als bijvoorbeeld tien jaar geleden. Ik zeg nog eens: ik zou eerst alle bijzonderheden moeten weten, voor ik een oordeel kan uitspreken. Het zou dan waar schijnlijk een kwestie van operaties worden." „Operaties? Meervoud?' „In dergelijke gevallen kom je er doorgaans niet in één keer. Dat wordt wel eens een kwestie van improviseren, zie je? Elk geval is weer anders. Een appendicitis is een appen dicitis, maar als het de ruggegraat betreft, dan zijn er dui- zend-en-één mogelijkheden en onmogelijkheden. Enfin, als ik wat voor je doen kan, laat me het dan maar weten. Je kent m'n adres." Na dien dacht Ronnie vaak aan dit gesprek. Zodra ik in de Beemster kom, zal ik het eens met haar en haar ouders be spreken. Je kunt nooit weten. Wat de vakantie in Spanje betrof, hield Yolanda haar woord met twee wagens reisde men uit Wassenaar vandaan, niet al leen met Augie en Han, doch er waren nog twee meisjes uit Leiden bij, studenten, die door Han en Augie geïntroduceerd waren, als vierde man mee reed een neef van de familie Van Poelgeest, die een funktie bekleedde in het textielbedrijf, waarvan Yolanda's man bij zijn leven directeur was. Na een paar dagen wist Ronnie het al: dit wordt nu eens geen rustige vakantie. Integendeel, Waren Han en Augie doorgaans kalme jongens, die zich desnoods de hele dag kon den vermaken met rustig op het terras zitten en korte wan delingen langs het strand, de twee meisjes daarentegen wa ren precies het tegendeel. Behalve dan, dat ze vrij lang slie pen, dominerden ze de rest van de dag, zetten platen op en lieten de pick-up zo hard spelen, dat de anderen al gauw de salon ontvluchtten en buiten de rust zochten. En met dit tweetal deed de neef braaf mee. Er werd getwist tot men doornat van zweet erbij neerviel. Met als resultaat, dat de bende dan naar beneden rende en ging zwemmen. Om een uur later terug te keren en van voren af aan te beginne En 's avonds was het al niet veel beter. Als iedereen in de salon zat, werd er gedanst tot soms ver na middernacht. Wie naar bed wilde gaan, werd uitgelachen. Ronnie was de eerste, die er na twee dagen al genoeg van had. Op een avond toen het feest weer in volle gang was, stond hij om half elt op en verklaarde naar bed te zullen gaan. Een geloei ging op, waaraan zelfs Augie meedeed. Doch Ronnie liet zich niet intimideren en ging naar zijn kamer, die hij meteen afsloot Doch van slapen kwam niet veel, omdat het lawaai zelfs tot zijn kamer doordrong. De vakantie, waarop hij zich zo ver heugd had, zou op deze manier een verschrikking worden. Op een morgen, toen vrijwel iedereen sliep, liep hij naar het strand en nam een bad. Met brede slagen ploegde hij door het frisse water en genoot van alles, maar het meest nog van de stilte, want er waren maar enkele mensen aan het strand. Toen hij een half uurtje later uit het water kwam stond Yolanda in badpak op hem te wachten. „Je wint het vanmorgen van me", zei ze. „Is de rest ook al op?' vroeg hij, terwijl hij zich begon af te drogen. Ze schudde haar hoofd. „Welnee, dat duurt wel tot een uur of elf. Je hebt gisteravond wat gemist. Waarom ging je zo vroeg naar bed? Was je niet lekker?" Hij keek haar enige tijd aan. „Ik herinner me, dat we al die jaren hier zo ongeveer om half elf, elf uur naar bed gingen." „Och", antwoordde ze glimlachend, ..dat was, omdat we met z'n drieën waren. Het begon op het laatste ijselijk saai te worden, vond ik. Nu is het tenminste weer gezellig zo met z'n allen.' Dank je wel", merkte hij droogjes op. Ze nam zijn arm en dwong hem met haar mee te lopen over het strand. „Je bent anders als andere jaren, Ronnie. We moeten eens praten. Wat scheelt er aan?" „Mij niks', antwoordde hij korzelig. „Ik ben als ieder jaar. Maar jij Grote ogen keken naar hem. „Maar Ronnie ik ben me nergens van bewust en „Luister, Yolanda, het is jouw bungalow en jij kunt er mee doen, wat je wilt en uitnodigen wie je verkiest. Reini en Tops zullen ongetwijfeld wel leuke meiden zijn, maar wij maken van de dag een nacht en omgekeerd. Met welwillende medewerking van je neef Willem. Ik zou wel eens willen weten, hoe zij er over denken, als ik s morgens om zes uur herrie zou gaan maken. Ze zouden nijdig beneden komen omdat ze ontijdig werden gewerkt. Maar dat ze tgt één, twee uur schreeuwen en muziek maken en dansen, moeten we maar heel gewoon vinden. En als ik verkies om op dezelfde tijd als altijd naar bed te gaan, word ik uitgelachen. Neem me niet kwalijk, Yolanda, het is natuurlijk jouw goed recht, maar ik was het hier al die jaren anders ge wend." Ze maaktie zich los. „Ja, dat weet ik. Hand-in-handje lopen zoenen en vrijen en vijf keer in de week mij een huwelijks aanzoek doen. En Bep het hoofd op hol jagen. Juist daarom heb ik mijn vrienden en vriendinnen meegenomen. Zodat wn weer eens een vlotte en leuke vakantie hebben, zonder al dat gelik en handjes vasthouden." Hij begon haar te begrijpen. „Dus één van tweeën: of ik begon je de keel uit te hangen, of je begon bang te worden van jezelf. Waarin dan nogt ligt opgesloten, dat je in zekere zin jaloers bent op Bep." Ze kreeg een kleur. „Ronnie, waarom ben je ineens zo on uitstaanbaar?' „Als dat zo is, bied ik mijn verontschuldiging aan. Maar geef toe, dat het niet zo leuk is als andere jaren." Zo protesteerde. „Integendeel. Ik vind het juist veel gezel liger. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd." „Zei je dat vroeger ook, toen je nog goed was met je man?" JUNIOREN VAN OUDESLUIS EN ASPIRANTEN VAN GEEL ZWART KAMPIOEN VAN ZIJPE Het jeugdtournooi om het kampi oenschap van de Zijpe welke op het Burgemeester Breebaart Sportpark in Petten werd gehouden, is weer een prachtige dag geworden. Er waren zeer spannende wedstrijden en het was zelfs zo dat de laatste wedstrijd zowel bij de junioren als bij de aspiranten de beslissing moest brengen voor de bovenste plaats. Hierbij trokken de beide elftallen van Petten aan het kortste einde. Hoewel beide elftallen sterker wa ren moesten ze tenslotte met een tweede prijs genoegen nemen. De aspiranten speelden 2x10 mi nuten minuten en de junioren 2x l71/2 minuut. Wanneer bij zulke wedstrijden de partijen elkander weinig toegeven, dan is meestal dat elftal die het eerst een doelpunt maakt in het voordeel. Er is door de jongens zeer spor tief gestreden, waarbij zeker ook de goede leiding van de 4 scheids rechters toe heeft bijgedragen. Om beurten namen deze heren ook de grensrechtersvlag in handen, zo dat er steeds neutrale grensrechters waren. Hiervoor niets dan lof. De uitslagen waren: Aspiranten: Vesdo-Petten 0-5; Geel- Zwart-Oudesluis 1-0; Oudesluis- Petten 0-2; Geel-Zwart - Vesdo 4-0 Petten - Geel-Zwart 0-1 Vesdo- Oudesluis 0-3. Kampioen Geel-Zwart met 6 pt.; 2 Petten 4 pt.; Oudesluis 2 pt.; Ves do 0 pt. Junioren: Petten-Vesdo 2-0; Oude- sluis-Geel-Zwart 1-0; Petten-Geel- Zwart 2-1; Vesdo-Oudesluis 0-1; Geel-Zwart-Vesdo 0-1; Oudesluis- Petten 1-0. De voorzitter van de 'Sportver eniging Petten', de heer C. v. Bar- neveld, sprak woorden van dank aan de heren scheidsrechters en aan mevrouw Zwankhuizen die de ge hele dag de geluidsinstallatie had verzorgd. Allen kregen een kleine attentie aangeboden. De heer D. Manneveld reikte daar na namens de Culturele- en Sport Raad Zijpe de prijzen uit, waarbij hij er op wees dat ook nu weer dit tournooi een succes was geworden. JUNIOREN VAN PETTEN WONNEN VAN WUPPERTAL Zaterdagmiddag speelden de ju nioren van Petten tegen hun Duitse vrienden uit Wuppertal-Langerfeld. In een aantrekkelijke wedstrijd wonnen de Petten junioren met 5-0. Deze doelpunten werden allen na de rust en tegen de zeer harde wind gemaakt.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5