WeeltMad 99 ff Plan tot ontwikkeling Bergen aan Zee D0RRESTEIJN HORLOGES GERRITSEN VVV BERGEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP 91 DONDERDAG 8 JULI 1965 40e JAARGANG No. 27 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d Hoef Zomercursus Volkshogeschool Gouden receptie EERVOL ONTSLAG ALS KLEUTERLEIDSTER Strandperikelen Doktersdiensien Evenementen VVV NOORD KENNEMERLAND' SCHOORL, EN VAN V.V.V. GROET-CAMPERDUIN OVER DE MAAND JULI CPro|e.Mor ^.régkel 2de deel Dit nummer bestaat uit 4 pag. DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268- 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. Gedurende enige jaren zoekt het gemeentebestuur naar een recon structie van de oude kern van Ber gen aan Zee, ervan overtuigd zijnde dat deze badplaats nu en in de toe komst alle en door een radicale om zetting een goede functie in het to taal der recreatie kan vervullen. Bergen aan Zee heeft ongetwijfeld mogelijkheden, doch deze zijn uit sluitend door een rigoureuze aanpak te verwezenlijken. Naar onze me ning is de combinatie, waarvan de N.V. Bureau ontwikkeling bouwpro jecten deel uitmaakt, daartoe zeker in staat. Het nieuwe plan handhaaft de eigenlijke functie, welke Bergen aan Zee altijd heeft gehad en die wij aan dit onderdeel van de gemeente ook in de toekomst hebben toebe dacht, de functie namelijk van fa miliebadplaats, maar nu in moderne stijl. De kern van vaste bewoners, die thans enige honderden bedraagt kan in de toekomst groeien tot ten hoog ste ongeveer 2000, groot genoeg voor het treffen van enige openbare voorzieningen - bijvoorbeeld een school - welke nu ontbreken. De kustrecreatie behoeft zich in de toekomstige badplaats niet meer te beperken tot de zomermaanden, maar kan ook in de negen overige maanden functioneren. Het ontwerp stelt zich niet in op een massaal daktoerisme, doch wel op een meer-dagen-verblijf met een groot aantal variaties, zodat het ka rakter van badplaats voor het ge zin behouden blijft. Het plan tracht een bijdrage te leveren in de oplossing van de vraagstukken, die in de recreatie nota van de regering zijn genoemd. De uitvoering zal in een tijdsver loop van vijf tot zes jaar moeten plaatsvinden, hetgeen uiteraard al leen kan geschieden door samen werking van overheid en particulier initiatief. Het vraagstuk, dat vooraf bijzon der goed zal moeten worden bestu deerd, is dat van de verkeerstoelei- ding. Indien er nieuwe wegen moe ten komen, zullen deze uiteraard moeten passen in het geheel van het bestaande en aan te leggen we gennet in Noord Holland. Het ge meentebestuur heeft besloten zich door een verkeersdeskundige te la ten adviseren. Aan de op te richten N.V. zal de gemeente niet deelnemen, maar wel zal zij zeer intensief en in nauw (Advertentie) NATUURLIJK Ridderstraat Oudegracht ALKMAAR Op de Volkshogeschool zal er van 12 23 juli een cursus plaats vinden onder de titel „Continenten en cul turen in opmars" met als voertaal Nederlands. Ze vindt plaats op de Zandhoeve. De volgende onderwer pen zullen aan de orde komen: Kenmerken voor de Europese cul tuur; Europese samenwerkingsvor men, de moderne welvaartsstaat, Amerika en Rusland, Communis tisch China, de Islam, de bijdrage van het Joodse volk, het Hindoe isme en Boeddhisme. Kosten f 105,- Voorts een cursus onder de titel „Begegnung mit den Niederlanden met als voertaal Duits in Kinheim Deze cursus telt als deelnemers reeds een groep jongeren uit Bre men. Duur cursus van 17-24 juli. Een prachtige gelegenheid voor hen die hun Frans op willen halen: Kinheim: „A la recontro des Pays Bas" van 24-31 juli. In dezelfde periode is er op de Zandhoeve een cursus onder de ti tel „Meeting the Netherlands", met als voertaal Engels. overleg de uitvoerders der plannen blijven begeleiden. Wij zijn van oordeel, dat daarvoor een prettige samenwerkingsvorm is gevonden. In het schetsplan is de bebouwing voornamelijk ontworpen op het ter rein, gelegen tussen de Elzenlaan, de Verspijckweg en de Julianalaan, waarop voorheen het zg. Julianabos stond, dat mede tengevolge van de dennenscheerder moest worden ge liquideerd. Ook zijn in het ontwerp betrok ken de aan de Zeeweg bestaande parkeerterreinen, alsmede de ruim te rond het kerkje. Rond het hart van het plan, dat wordt gevormd door een winkelcen trum, een kuurzaal en een hotel café-restaurant in verdiepingbouw, zijn ontworpen een flatgebouw in meandervorm en nog een tweetal flats, alsmede een veertigtal bunga lows. De openbare voorzieningen zullen onder meer bestaan uit een bussta tion, parkeerterreinen en 'n school Buiten de hotelruimten biedt het plan woongelegenheid aan pl.m. 400 gezinnen. Het gehele centrum zal alleen voor voetgangers toegankelijk zijn en wordt onder de Julianalaan door via een tunnel verbonden met het strand, dat in een nieuwe exploita tievorm zal worden genomen. De kosten van uitvoering van het gehele project worden geraamd op 40 a 50 miljoen gulden. Aldus een schrijven van burge meester en wethouders van Bergen. BIJ VIERING VAN HET AMBTSJUBILEUM VAN J. M. THOMAS. Bij de viering van het 40-jarig jubileum als koster van de paro chiekerk in Bergen is de heer J. M. Thomas een receptie aangeboden die één bloemlezing vormde van lof uitingen van kerkelijke en burger lijke overheid, alsmede van kerke lijke verenigingen en parochianen. De Zeer Eerwaarde heer Pastoor Th. van Beers ging terug naar het Oude Testament waar uitverkore nen uit de stam Levie de Hogepries ter bijstonden in de offerdienst en tabernakel. Hij vergeleek de jubi laris in het zelfde ambt. Hij wilde de vergelijking met de verbonden heid met het priesterschap zelfs nog doortrekken omdat de heer Thomas bevoorrecht is een zoon te hebben die het priesterschap heeft ontvan gen. Hij wees erop dat hij door heel de parochie wordt gerespecteerd en gewaardeerd omdat hij zijn functie op een keurige correcte manier heeft weten te vervullen. Het kerk bestuur van 40 jaar geleden had geen betere keuze kunnen doen, een keuze die buitengewoon is geweest. Ook de beide voorgangers, pastoor E. P. van Rengs en G. Zurlohe heb ben dit altijd kunnen onderschrij ven. Naast de reeds eerder verleen de kerkelijke onderscheiding - Pro ecclesia et pontifice - overhandigde hij hem nu een geldbedrag. Met grote dankbaarheid en erkentelijk heid bood hij hem namens de pa rochianen eveneens een envelop met inhoud aan. Burgemeester L. J. de Ruiter meen de geen beroep aan te kunnen wij zen die op zondag zijn ambtsjubi- viert, an deze bewaker van heilig dommen. Hij noemde zijn vervulling in de sector dienstverlening, in dit leum viert, dan deze bewaker van heiligdommen. Hij noemde zijn vervulling in de secto r dienstverlening, in dit geval een sacrale, met zijn vele hei lige dingen die verantwoordelijk heid en inzicht eisen, voortreffelijk. Hij belichtte de wonderlijke tegen stelling van het kerkelijk leven te gen het melden van de dood als be grafenisondernemer op het gemeen tehuis. En toch vormen deze tegen stellingen weer een eenheid als men het ziet in de liefde van God tot de mens, want dan schieten men selijke woorden tekort. Bij al de on zekerheden in 't menselijk bestaan, bij al onze menselijke tekortkomin gen en lijden van deze tijd moet Gods liefde op de voorgrond blijven Naast de kerkelijke functie belichtte hij anderzijds de burgerlijke en de maatschappelijke functie van de ju bilaris waarvan vele jaren als za ken- en verenigingsman, waardoor zijn sterke trouw en verbondenheid in het gewone burgerschap met zijn diepere betekenis vooral tot uiting kwam in de vreemde mengeling van inwoners die Bergen telt. Ook de hoogste overheid heeft hier waarde ring voor en overhandigde hem na mens H. M. de Koningin de zilve ren medaille, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, als blijk van vertrouwen en onze dank voor zijn werk. Drs. L. Thomas bracht namens ju bilaris en gezin dank voor zijn woorden en de onderscheiding en was verheugd over de verhouding staatsoverheid en kerk, bijzonder in het vlak van de oecumene. De heer P. J. Borst bracht de heer Thomas dank namens het kerkbe stuur dat nimmer enige aanmerking op de jubilaris heeft moeten maken. Hij wees op zijn prachtige levens loop en bood hem reeds nu een werphengel aan. De heer H. Woudstra wees op het luiden van het Angelus-klokje dat reeds wijst op grote plichtbetrach ting. Hij bood hem namens 't kerk koor een cadeau aan. Alkmaar een jazz-avond in het Mi mi theater met medewerking van de bekende jazzcomponist Misja Mengelberg. Het festijn is heden avond. GOEDE DEELNAME WANDELPUZZELTOCHT Onder supervisie van Henk Jel- lema vond onder ideale weersom standigheden een wandelpuzzeltocht plaats waaraan ongeveer 60 perso nen deelnamen, afkomstig uit alle windstreken van Nederland. De middenstand en Horeca-bedrij- ven hadden vele prijzen, waarvan vele uit waardebonnen, beschikbaar gesteld. Zo won de familie Haken uit de Spanjaardstraat 20, Alkmaar een waardebon ter aanvulling van de kosten van een diner, te beste den bij „De dikke boom". Bij de prijsuitreiking zorgde Ko Frederiks met zijn draaiorgel „De Frederik" voor de muzikale omlijs ting. Eeni van de opgaven bestond ONTEIGENING VAN PERCELEN WEILAND De gemeente Bergen gaat over tot onteigening van enkele percelen weiland ten behoeve van de aanleg van de ringweg die zal lopen van Bergen naar Schoorl. Het gaat hier om het gedeelte ge legen tussen Noord- en Zuidlaan en in eigendom van de heren S. Kaan dorp en C. Blom. De beide stukken zijn respectievelijk 19350 m2 en 3180 m.2 groot. De onderhandelingen hebben met deze eigenaren niet tot resultaat kunnen leiden, zodat tot onteigening van de percelen met de daarop rus tende erfdienstbaarheid, zal worden overgegaan. Het gedeelte van de Landweg, na bij het Russisch Monument is na zeer langdurige onderhandelingen met de eigenaren en belanghebben den in eigendom van de gemeente overgegaan. Men kan inmiddels reeds tot in gebruikneming van dit gedeelte terrein, eveneens ten be hoeve van de aanleg van de weg, overgaan. Mevr. S. van Nijen-Koster, kleu terleidster aan de openbare Jan Ho- gervorstkleuterschool is met ingang van 1 oktober ontslag verleend uit haar functie. De gemeenteraad ver leende dit ontslag op eervolle wijze. BOUW TRANSFORMATOR STATION. Voor de bouw van een transfor matorstation heeft de gemeente aan het P.E.N. een stuk grond aan de Notweg verkocht ter grootte van 128 m2, voor de som van ƒ30,per m2, met een totaal van 3.840, Wellicht zal dit station op een min der opvallende plaats worden ge bouwd als de laatste keer aan de Groeneweg het geval is geweest. Daar is het landelijk schoon, toch al enigszins vertroebeld door de op slagplaatsen van het leger en de uit de oorlog daterende bunkers, bo vendien nog „verrijkt" met een transformatorhuisje. He is hier niet alleen het huisje dat midden in het land staat, maar bovendien is „aan gekleed" met. potsierlijke hekken en poortjes. RAADSZAAL GROOT GENOEG Er is een tijd geweest dat de raads zaal te klein bleek te zijn om de pu blieke belangstelling op te vangen. Men heeft toen talrijke malen ge sproken over uitbreiding. Het is te genwoordig niet meer nodig. De laatste raadsvergadering duurde slechts een half uur en de overige punten werden in comitévergade ring die niet voor het publiek toe gankelijk is, afgehandeld. De enkele Bergenaren die van hun belangstel ling blijk gaven waren over dit kor te gebeuren dan ook teleurgesteld. WANDELTOCHTEN P.W.N. Elke dinsdagmorgen van 9-11 uur Begin en eindpunt is het V.V.V. bu reau in Bergen aan Zee. De wan delingen vinden plaats onder des kundige leiding en in verschillende talen zal uitleg worden gegeven. De excursie zelf is geheel gratis. Alleen een toegangskaart van 0,25, verkrijgbaar bij de V.V.V. is ver eist. JAZZ FESTIJN. In samenwerking met de V.V.V. verzorgt de M.M.A. Modern Music uit het schatten van de omvang van een bepaalde boom. Van de Berge naren waren het de volgende deel nemers die een prijs wonnen: Mar jan Vrasdonk, Tineke Hopman, Ve ra Veldman, Anneke Stroomer (kof fiemolen) en Evert Zweekhorst 50 rollen drop, waarmee hij enthou siast het openluchttheater tracteer- de. Op maandag vind er wederom een moeilijke route zal worden gevolgd wandelpuzzeltocht plaats waarbij n en waarbij de route meertalig zal worden medegedeeld. Er zullen we derom mooie prijzen beschikbaar ge steld worden. BERGER LUCHTPOST Wedvlucht vanaf Corbeill over 'n afstand van 478 km met een noord westen wind. De duiven werden om 5.30 uur gelost. Aankomst eerste duif om 13.55 uur, van P. Schaaper, N. v. d. Kamer 14.02, P. Tiebie 14.26 H. Weijers 1438, J. Oud 14 54, T. Houtenbos 15.03. De duiven vlogen bijna 60 km per uur. Bergen aan Zee. Vele dichters hebben de stranden en de zee op verschillende manie ren bezongen. Het strand, waar de wind en de golven vrij spel hebben en waar men in alle vrijheid kan toeven. Men zou hieruit kunnen opmaken dat men dus over het ge hele strand vrij kan verblijven en waar men in gezinsverband kan ge nieten van alles wat het strand en de zee te genieten geeft. Op grond van vroegere contracten en verpachtingen die nog steeds schijnen voort te duren hebben 2 instellingen, waarvan de een com mercieel en de ander in verenigings verband een gedeelte strand ter hunner beschikking waarop ze vol ledig zeggingschap kunnen uitoefe nen en dit in vele opzichten dan ook doen. Zo kan het verkeren dat men op een (weinige) zonnige zondag rechts van de derde strandafgang alles volledig belzet ziet met schermp jes en tentjes, dat men enige hon derden meters moet sjouwen om een behoorlijk plaatsje te verove ren onder de zon. Aan de linker zijde van deze afgang ziet men een groot gedeelte van het strand geheel leeg staan zodat men tot de con clusie komt dat dit strandgedeelte van de vereniging ,het Stille strand met een derde zou worden inge krompen, de vereniging er geen schade van zou ondervinden en vele mensen er een groot gerief van zouden ondervinden. Men zou kunnen opwerpen om lid te worden van de vereniging „het Stille Strand", een vereniging min stens 25 jaar aan vele families veel genoegen heeft verschaft en de ge legenheid aan haar leden biedt, de strandattributen in een loods, gedu rende de zomermaanden op te ber gen. In deze vereniging is een hech te familieband ontstaan die zo wel zomer als winter het contact tussen de leden met strandfeesten en feest vergaderingen weet levendig te houden. Deze vereniging die zijn domicilie in Alkmaar heeft kan ech ter geen leden meer aannemen om twee redenen. De beschikbare berg ruimte in de loods is niet voldoende en men wil de leden een (meer dan normaal) ruim benodigd stukje strand aanbieden. Men komt dan tot de eindconclu sie dat de beperkte loodsruimte en ongunstige strandverdeling door een kleine vereniging die niet tot ver dere groei in staat is, ten opzichte van de gemeenschap een sterke in dividuele plaats inneemt die nu met de huidige bevolkingsaanwas en een tekort aan strandafgangen 'n zicht bare scheve verhouding geeft. Om misverstanden te voorkomen; het gaat er niet om deze vereniging, die jarenlang prachtig werk gedaan heeft en dit nog doef in een minder gunstig daglicht te stellen. Het gaat er alleen om onze gezichtspunten toe te lichten. Wellicht geeft het door de ge meente jarenlang beloofde rapport over de badplaats in al zijn aspec ten hier meer licht in de strand verdeling te zien. STRANDFIGURENWEBSTRIJD Door de buitengewoon ongunstige weersomstandigheden is de deelna me aan de zandfigurenwedstrijd be neden de maat gebleven. De 14 in dividuele deelnemers hebben toch nog een prettige micida" kunnen beleven. De deelnemers en deelneemsters bestonden uit verschillende nationa liteiten. Zo kwam de le prijs voor een afbeelding van 'n zee-meermin toe aan een Zweedse jongen. De „schildpad" ging naar Kampen; „Vogels" voor een meisje in Bergen aan Zee en .Paddestoelen' voor een Duitse jongen. De jury bestond uit de dames Kou- wenaar en Ouwersloot. 8 Juli Misja Mengelberg komt in het Tenttheater van Will Spoor. Aanvang 20.30 uur. Entree f2,50 13 Juli Mozart concert in de Ruïne kerk door Noordh. Philharmonisch orkest. Aanvang 20.30 uur. Toe gangsprijs 2,50. 16 Juli Autorally. Inschrijfgeld 3,50. Start Boslaan 3. Aanvang 14 30 uur. 20 Juli Openluchttheater Rob de Nijs en de Lords, Imca Marina, André van Duin en vele andere top-artisten. Toegangsprijs 3.00 en 4,00. Aanvang 20.00 uur. 22 Juli Openluchttheater, Swieber tje en de twee Kamé's, welbekend van televisie en radio. Aanvang 14.00 uur. Entree 1,25. 23 Juli: Teener dansavond m.m.v. Al and his Allycats. Aanvang 20.30 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Telefoon 2700 SCHOORL Dr. RISSELADA I Dr. Heringalaan 18 Tel. 360 8 juli Puzzelwandeltocht te Schoorl. Aanvang 19.30 uur. Start: Café Honky Tonk. 12 juli: Puzzelwandeltocht te Groet Aanvang 20.00 uur. 15 juli: Kinderspelen aan de W. van Brederodeweg. Aanvang 19.00 uur 21 juli: Hengelwedstrijd aan het Noordzeestrand te Camperduin. Aanvang 20.00 uur. 22 juli: Puzzelwandeltocht te Schoorl. Aanvang 19.30 uur. Start: Café Honky Tonk. 25 juli: Scbatgraverij aan 't Noord zeestrand te Camperduin. 26 juli: Strandfeest te Camperdu': :i voor alle kinderen uit de gemeen te Schoorl. 26 juli: Puzzelwandeltocht te Groet. Aanvang 20.00 uur. 28 juli: Schatgraven op het speel- duin te Schoorl. 29 juli: Autopuzzeltocht te Schoorl Aanvang 19.00 uur. Start: W. van Brederodeweg. DUINWANDELINGEN SCHOORL Vanaf 1 juli tot eind augustus dinsdag- en donderdag, 's morgens om 9.30 uur, duinwandeling vanaf de Klimweg. Dinsdag- en woensdagavond avondwandeling om 19.30 uur. Vertrek'. 'Berenkuil'. GROET Woensdagmorgen 9.30 uur: Duinwandeling, vertrek Kerk brink te Groet. Wijzigingen voorbeh., zie nadere aankondigingen op de VVV-borden. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Uitlening van boeken. HET BEVEL VAN DE KONING Gedurende enige tijd zat Snufski te snuiven dat het een lust was, Dit was altijd een teken dat hij in diep nadenken verzonken was, iets wat weinig voorkwam. Als het echter eens gebeurde kan men er op aan, dat de Generaal een ver antwoorde opmerking zou lanceren. Zo ook nu weer. ,Neem mij niet kwalijk snuf, sprak hij, ,maar één ding is me nog niet duidelijk snif, wie van jullie is nou de echte koning? Ik kan het idee niet kwijt, dat er ie mand bij de uitoefening van zijn eh snif, snuf plicht gefopt wordt. Dan kan een Snufski zich niet laten eh welgevallen.' ,Stop', zeiden Krelis en Créghel ,we zijn allebei echt.' ,Da's niet mis', sprak Snufski en eerbiedig stond hij van de grond op. ,Wel', vervolgde hij, dan heb ik dus nu de taak om twee koningen te bewaken.' ,Dat had je gedacht', zei koning Krelis, ,wie heeft er meer te ver tellen, een koning of een generaal.' ,Een eh snif eh koning' snoof de dappere held. Juist', vervolgde Krelis, ,als dus een koning iema.nd beveelt om bij voorbeeld in de ton te kruipen, moet hij dat dan doen?' ,Haha ja als een koning het zegt eh snif natuur lijk, ik zou wel eens willen zien dat hij het niet deed snif zei Snufsik. .Kruip dan onmiddellijk in die ton die daar staat,' beval koning Krelis op strenge toon. Jawel Majesteit, tot. uw or ders, ik kruip onmiddellijk in die ton ja ja snif.'

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1