ft 99 bouwde een draaiorgel KLOKKEN De Bergenaar Ko Frederiks NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Ballonnenwedstrijd Opening benzinestation Noors-Nederlandse ontmoeting Geslaagden Gerritsen Eeuwfeestviering Bergens Harmonie Succesvolle schatgraverij X.<^<onbcL m BERGEN Evenementen VVV SCH00RLSE GEMEENSCHAP w wr Wr v w W WP' DONDERDAG 15 JULI 1965 40c JAARGANG No. 28 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef SPELDJE Uit serie van 4 - OPBRENGST COLLECTE NED. ROODE KRUIS BERGFN BURGERLIJKE STAND NEDERLANDSE JEUGDHERBERG CCENTRALE Dokiersdiensien iVeekltad dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Het moet een grote voldoening geven aan hen, die hun vrije tijd op verantwoorde wijze be steden, vooral als zij het werk dat ze onderhanden hebben zien groeien en ze daardoor met een nog groter geestdrift en enthousiasme, zich in de mate rie verdiepen. Zo ging het ook met de hr. Ko Frederiks, geboren te Bergen, die op 17-jarige leeftijd eens in het be zit kwam van een grote kerkor- gelpijp en daarvan verschillende or gelpijpen bouwde, om te komen tot het maken van een orgel. Onvol doende kennis van zaken noopten de jonge knutselaar echter dit kar wei te staken. Toch zou dit idee, dat steeds in zijn onderbewustzijn bleef sluime ren eenmaal weer ontwaken, want 16 jaar later in 1963 begon hij voor de tweede maal met de bouw van een draaiorgel. Aan de hand van de hem toegezonden ruwe schetsen en technische gegevens, van de heer Bontan uit Utrecht en een grondige studie daarvan, kreeg hij het goed inzicht omtrent de werking van een draaiorgel. Vanaf die tijd begon hij met het maken van de duizend en een on derdelen en deeltjes van een straat orgel. Voordat hij daarmee begon, construeerde hij met zijn vinding rijke geest een zaagmachine, waar mee hij de 126 orgelpijpen van ver schillende lengten en dikten ver vaardigde. Het waren de 44 bour dons, 44 viola da Gamba, 22 accom- pagnementen en de bassen. Voorts knutselde hij met Jobs geduld, hon derden kleine miniscule onderdeel tjes, leertjes, staafjes, pennen enz. voor het samenstellen van lucht zakjes en registers. Dit alles op de juiste plaats te demonteren, schiep voor de amateur-orgelbouwer vele problemen, die hij met zijn heldere kijk op de dingen volkomen op loste. Later werd de zelfgemaakte grote trom met bekkens, het klep perapparaat dat op zichzelf al 'n ingewikkeld bouwschema heeft de kleine trom, de rol waaronder 't draaiboek loopt en muziek voort brengt, aangebracht. Zijn vrouw mevrouw R. Frederiks- Wortel, ontwierp het voorfront op een triplexplaat, en trok het orgel een artistiek jasje aan, versierd met rozen van papier-maché. Op de on derkast schilderde zij, voor het eerst van haar leven, een gevoelig olie verfschilderij van het huisje waarin ze wonen aan de Filarskyweg. Twee jaren achtereen, 3 uur per dag, na zijn dagelijks werk heeft Ko Frederiks zijn draaiorgel zien groeien. Soms was hij er van beze ten. De eerste tonen uit een orgel pijp, die door een fietspomp werden aangeblazen, bewezen de orgelma ker dat hij op de goede weg was. En toen ik, aldus Ko Frederiks, dit voorjaar mijn eerste draaiboek met de beitel geponst had, en het orgel de melodie 'Rode rozen' liet klinken was ik zelf trots over de resultaten van mijn vrijetijdsbesteding. Later heb ik van een oude naaimachine, een ponsmachine gemaakt voor het hakken van muziekboeken. Voor dit werk moet je wel geduld hebben en nauwkeurig zijn. Het Bergense draaiorgel 'De Fre- derik' bezit nu een repertoire van 32 melodieën. Door tussenkomst van orgeldraaires heeft Ko Frederiks de melodieën mogen overtekenen en ponsen. Reeds verschillende malen is dit pierement in het openbaar opgetreden en met succes, doch het ligt niet in de bedoeling er regel matig mee op stap te gaan. Mevrouw Frederiks-Glory, de moeder van Ko, was zo enthousiast over het knappe werk van haar zoon, dat zij hem daarvoor beloonde met een prachtig geborduurd tafreel in lijst, van een draaiorgel langs de Amsterdamse grachten. Jan Timmer aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Het eerste aanwijsbare succes van de beoogde coördinatie i.z. de zo- merevenementen langs onze noord- zeekust werd geboekt. De ballonnenwedstrijd, georgani seerd door de VVV's van Bergen, Bergen aan Zee, de Egmonden, Groet-Camperduin, Schoorl, mag in derdaad een groot succes genoemd worden. Zoals reeds eerder gepubliceerd, vond deze ballonnenwedstrijd op 12 juni j.l. plaats. In totaal werden die dag op hetzelfde tijdstip 3000 ballonnen door evenzovele kinder handjes losgelaten en reeds binnen een week kwamen tientallen mee- opgestegen adreskaartjes terug in het bezit van de in spanning wach tende kinderen. Natuurlijk kwamen de meeste kaartjes, die binnen onze landgren zen liggen, maar ettelijke kaartjes werden terug gezonden door vind- (st)ers, woonachtig in West-Duits- land. Er waren zelfs ballonnen, die een reis gemaakt bleken te hebben van 700 en meer kilometers en ge vonden waren in Oost-Duitsland; West-Duitsland; Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. De meeste terug gezonden kaartjes waren vergezeld van een briefje van de hand van diegene, die zo'n kaartje gevonden had. Ontroerende epistels waren hierbij. Soms geschreven door een kind, dat de schrijfkunst amper meester was en/of tot verdere cor respondentie uitnodigde. In dit opzicht verkreeg onze bal lonnenwedstrijd dus nog een ander, waardevol aspect. Vanzelfsprekend moest er vanwe ge de prijsuitreiking een sluitings datum gesteld worden. Deze is be paald op 10 juli a.s. Dan zal nage gaan worden wiens ballon de groot ste afstand aflegde. Er zijn drie prijzen beschikbaar, t.w. Ie prijs 15, 2e prijs f 10, 3e prijs 5, Vervolgens zal aan de briefschrij vers van de winnaars een pakketje bloembollen worden toegezonden. tijdelijk met 1 JAARGETIJDE Bij tube van f 1.- Zaterdag vond de officiële ope ning plaats van het benzinepomp- staion van de fa. gebr. v. d. Bosch op de hoek Oosterweg-Turfweg. De gebroeders v. d. Bosch begon nen hun bedrijf ruim 30 jaar gele den met hout, turf en kolen. Al heel spoedig overheerste het kolen- gebruik het hout en de turf. Een revolutie op heht terrein van de brandstoffen veroorzaakte het ge bruik van olie. Onmiddellijk werd de olie aan de rij van brandstoffen toegevoegd. Nu is het de gasbel die de gedachte met zich bracht over te schakelen op een een geheel an der soort van brandstof, de benzine maar tevens de handel in olie en kolen te blijven drijven. De opening van het station voor motor-brandstof tegen extra lage prijzen brengen een concurrentie positie met zich mee voor de andere bedrijven waarvan er nog twee in de straal van 500 meter gevestigd zijn, en de afnemers ten goede komt. Dit is één van de redenen ge weest die B. en W. deden besluiten toestemming tot vestiging te verle- nen. Bovendien kon hiermede het woongebied Tuindorp worden ver fraaid hetgeen tevens tot voordeel heeft de gemeenschappelijke band tussen de bewoners van dit dorps- deel met het centrum te verstevi gen. Vooral voor deze omgeving is deze vestiging en afbraak van de onogelijke kolenschuren van essen tieel belang geworden. Van een nog bestaande kolenschuur zal de voorzijde door een gevel van met- stelstenen worden vervangen. Het station met zijn meest mo derne pompen bestaat uit een show room, kantoor en kantine, alles voorzien van centrale verwarming, verzorgd door P. Veltman. De fa. J. Noort voerde het werk zorgvuldig en vlot uit en voor het schilderwerk zorgde de fa. W. Beukers, het lood- gieterswerk J. van Eijk, het stu cadoorwerk B. van Diepen, het te gelwerk A. Groenewoud en Schot ten, het elektrawerk P. Oudes en de stoffering Jan Kollmer. OP VOLKSHOGESCHOOL Op het terrein van het maatschap pelijke en culturele leven is er door verschillende gebeurtenissen en si tuaties een hechte band ontstaan tussen Nederland en Noorwegen. Voor het eerst vind op de Volks hogeschool 't Oude Hof op cultu reel niveau een ontmoeting plaats van 10-17 juli. Voor dit doel was op de openings avond die in 'De Zwarte Schuur op zaterdag plaats vond aanwezig de Noorse ambassadeur, de heer Gaarder en de Noorse consul Orns- stein, alsmede enkele hier in Ne derland werkende Noren en cursis ten onder leiding van de leraren, Olav Berkzaak en Lars Skeie. Voorts Nederlanders die zich sterk met Noorwegen verbonden voelen. Mevr. Timmerman begroette de No ren in eigen landstaal. Mr. O. L. V. Guermonprez wees in zijn welkomstwoord op de grote waarde in de samenwerking tussen beide landen op nationaal en inter national niveau. Hij meende deze bijzondere verbondenheid toe te kunnen schrijven aan de nationale vlag van beide landen waarin de zelfde kleuren zijn verwerkt. Voorts de ontwikkeling van het Volksho- geschoolwerk dat zijn ontstaan in Noorwegen vond, en dat beide klei ne landen dezelfde belangen hebben op scheepvaartgebied. Al deze din gen dragen er toe bij dit een extra gevoel van sympathie voor Noor wegen in deze ontmoeting met zich brengt. Ook de kernreactor die voor beide landen van grote betekenis is en waarvan zorgen voor een voort durend kontakt. Hij deelde voorts mede dat doorheen volksdansgroe pen op de V.H.K. waren geweest maar dat dit de eerste ontmoeting was in deze vorm. Liesbeth Meijer en Barbara van Herwijnen voerden met piano en fluit werken uit van Bach, Hayden en Chubert een gehee1 klassiek pro gramma dat veel waardering onder vond. De heer P. Timmerman ver toonde vervolgens een serie kleu rendia's van zijn bezoek aan Noor wegen. Eindexamen candidaten Middelbare Meisjesschool Bergen-Nh. Joyce Abbes, Bergen-Nh. Mieke de Boer, Heiloo. Mick Dekker, Heiloo. Hanneke Dengerink, Beverwijk. Marianne Dockheer, Nrd. Scharwou- de. Lia Duin, Alkmaar. Leonaar Essing, Blokker. Tineke Faber, Sneek. Loes de Groot, Oudkarspel Paulien Hamstra, Alkmaar. Joan Hesselink, Alkmaar. Frieda Jansen Heemskerk. Leontien Knippen, Hei loo. Nellie Kollis, Bergen. Stineke van Nes, Egmond aan Zee. Markia Schoen, Heiloo. Jeanette Schuur man, Obdam. Ris Teeling, Assen delft. Saskia Vleugel, Alkmaar. Marja Vinken, Alkmaar. Paula van Voorst, Alkmaar. Marlies de Vries, Zaandijk. Hanneke Warnau, Alk maar. Marjan IJpma, Zaandam. Nel Zeven, Castrcum. Enid Baumgarten, Heiloo. Anneke Biesheuvel, Nw. Niedorp. Reina Bos Bergen aan Zee. Anneke Bijlsma, Heiloo. Milly Frank, Bergen. Marian Gerritsen, Bergen. Margriet v. Goo ien, Castricum. Mieke Heukels, Bergen. Conny Keiler, Alkmaar. Els Klaasen, Bergen. Ingrid de Lan gen, Alkmaar. Anneke v. d. Mark, Alkmaar. Marion Meents, Heiloo Ineke Noels, Alkmaar. Sietske Nij- dam, Bergen. Marijke Pastoor, Ber gen. Toos Roozen, Egmond Binnen. Ineke Etinis, Alkmaar. Ineke v. de Stok, Nvfr Niedorp. Jacqulien Tondu Alkmaar. Else Trap, Bergen-Nh. Henny Varga, Alkmaar. Marian Velthuys, Koog aan de Zaan. Titia Verwayen, Egmond aan de Hoef. Ellen Wegener, Bergen-Nh. Afgewezen 6 candidaten. KERKDIENSTEN OP ZONDAG Gedurende het seizoen tot en met 28 augustus zal er elke zondag een avondmis plaatsvinden om 7.00 uur in de parochiekerk. In Bergen aan Zee zal in deze pe riode in het kerkje, gelegen in de Kerkstraat zondagmorgen een Heili ge Mis worden opgedragen. BLINDEN COLLECTE De collecte voor de blinden, ge houden in de week van 5 tot 10 juli in Bergen en Bergen aan Zee, heeft het prachtige bedrag opge bracht van 2.520,65.. Allen, hartelijk dank voor uw spontane medewerking. Namens het comtxer N. Boorsma-v. d. Molen De collecte voor het Nederlandse Roode Kruis, heeft de volgende be dragen opgebracht Bergeix f 2892,16 Schoorl 224,09 Koedijk f 265,06 Warmenhuizen f 91,40 Totaal J 3472,71 VAN IIET LEGER DES HEILS IN LONDEN De heer G. v d. Hilst heeft sa men met zijn echtgenote, als verte genwoordigers de viering van het eeuwfeest van het Leger des Heils meegemaakt. Hij gaf ons een korte onvolledige samenvatting van hetgeen hij met groot enthousiasme heeft meege maakt. Voor de viering van het eeuw feest, dat 10 dagen duurde, kwa men tienduizenden uit alle hoeken van de aarde naar Londen. De eer ste ontmoeting met elkaar vond plaats buiten de Royal Albert Hall. In alle talen was de naam 'Leger des Heils' op de uniformpet van deze tienduizenden t.e lezen. Een jonge Heilsoldate uit Sint Helene vertelde dat zij 4.000 'mijl van huis was. Het eeuwfeestcongres werd ge opend door H.M. Koningin Elisa beth van Engeland, die in duide lijke, niet te misverstane woorden haar felicitatie en waardering uit sprak voor het Leger. In dezelfde geest spi-ak ook de Aartsbisschop van Canterbury. De velddag bij Chrystol Palace bracht tussen de 50 en 60.000 men sen bijeen. Tot slot van deze dag werd door de delegaties een defile gehouden voor Generaal en mevr. Coutts, onder geweldig enthousias me van de duizenden rondom hen, en begeleid door tientallen muziek corpsen. Bijeenkomsten van allerlei aard, op geestelijk en maatschappelijk terrein, alsmede van de muziek en zang, werden elke middag en avond gehouden in de grootste gebouwen. Voorts werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling die de hi storie van het leger in zijn geheel uitbeelde. Op de dag dat 100 jaar geleden de eerste samenkomst van het Leger des Heils plaats vond werd in East End opnieuw een bijeenkomst ge houden waarbij een borstbeeld werd onhuld van de stichter Wiliam Booth. Dit feestelijk gebeuren werd bekend gemaakt door de klokken die een uur hebben geluid. Dit onvergetelijke gebeuren werd afgesloten met een geweldige mars door het hart van Londen, dat ein digde op Trafalgar Square waar een grote openluchtsamenkomst werd gehouden. De heer v. d. Hilst heeft van een en ander een film gemaakt die hij binnenkort hoopt te vertonen. Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. CONCERTEERDE Van de week verzorgde Bergense Harmonie in de muziektuin aan de Hoflaan dat buiten verwachting een goede belangstelling trok. Onder leiding van de dirigent C. Schrijvershof werd een zeer geva rieerd programma uitgevoerd waar door het beluisteren van een vlot afgewerkt programma in deze zo uniek gelegen omgeving voor ieder een aantrekkelijk is. De programmaonderdelen waren zo gekozen dat ze iedereen gemak kelijk in het gehoor liggen. Voor de jongeren American Swing March en voor anderen weer het 'Wiener Pra- terleben'. Mogelijk kunnen deze concerten die dit seizoen voor de eerste maal plaats vond aanleding zijn tot grotere belangstelling en weer die sfeer met zich mee bren gen die het enkele jaren geleden kenmerkte. GOEDE BELANGSTELLING VAKANTIESCHOOL Voor de door de 'Stichting Het Dorpshuis' georganiseerde 'vakantie zomerfeest bestemd voor kleuters van 3-6 jaar en de overige jeugd tot 12 jaar, bestaat grote belang stelling. Vele ouders die door seizoen werkzaamheden niet in staat zijn om er in de vakantie met hun kin deren er op uit te trekken maken een dankbaar gebruik van de mo gelijkheid hun kinderen aan de zor gen van ervaren leidsters toe te vertrouwen. Deze maken met hen, aangepast aan hun leeftijd allerlei korte uitstapjes. De kosten bedra gen voor het eerste kind per week 6,- en voor het daarop volgende kind steeds een gulden minder. Het vakantiefestijn duurt tot 6 augustus de kinderen kunnen per week deel nemen. Op de eerste dag bestond grote belangstelling. Men boekte 25 kleu ters en 32 kinderen van 6-12 jaar in. De regen bracht geen moeilijk heden want men kon de kinderen in het Dorpshuis bezig houden met allerlei knutselwerkjes. Delname van kinderen is dage lijks mogelijk. van 28 juni tot 5 juli 1965 GEBOREN: Christina Wilhelmina, dochter van S. P. Janssen, en W. J. Dekker, Egmond-Binnen. Léon Franciscus Hendrikus, zoon van L. A. M. Sta- degaard, en D. M. M. de Wit, Wol- legrasweg 14. Petrus Nicolaas Maria zoon van J. T. Stroomer en C. G. Ruiter, Oosterweg 47. ONDERTROUWD: Anne Catharina Broere, 27 jaar, on derwijzer, Lekkerkerk, Burg. v. d. Willigenstraat 36 en Barbara Groe- neveld, 28 jaar, secretaresse, Jan Oldenburglaan 15a. GEHUWD Louis Cornells Johannes van der Klein en Thecla Catharina Kuin, Kerkedijk 20. Karei Paul Wirix en Johanna Christina Kettenborg, Ca- pelle aan den IJssel, Rembrandtsin- gel 27. OVERLEDEN: Geen. Bergen aan Zee De WV Bergen aan Zee organi seerde in samenwerking met de commissiez zomerfeesten een zeer originele wedstrijd in het schatgra ven. Het weer was aan het strand zo ongunstig dat men het evenement verplaatste in de omgeving van het kerkje. In plaats van busjes uit de grond graven had men verpakte knotsen in het zand gestoken met de stokjes omhoog. Voor elk van de 66 deelnemers was er een iri de grond verborgen waarvan 5 een speciaal kenmerk droegen die recht gaven op een prijs. Het werd ten slotte een succesvol evenement waarbij de kleinste deelneemster de 3-jarige Janneke Kuiper uit Schie dam de eerste prijs won. Ze werd gevolgd door Kees Hoogeboom en Klaas Slot uit Bergen .aan Zee, Bart Nieuwenhuis uit Veenendaal en Ti neke de Jongste uit Kapelle aan de IJssel. VILLA 'SCHOONZICHT' GAAT VERDWIJNEN Het perceel Jan Oldenurglaan 1, dat twee jaar geleden als woonhuis werd ontruimd en als pakhuis dienst heeft gedaan, zal waarschijn lijk binnen afzienare tijd verdwij nen. De eigenaar, de heer Wokke zal zodra de vergunning voor het bouwen van een opslagplaats en ma gazijn in zijn bezit is tot afbraak overgaan. Omdat het pand uiterlijk toonde als bouwval was er om de troosteloze aanblik te vermijden 'n hoog hekwerk geplaatst. Teneinde de Nederlandse jeugd bekend te maken met de vakantie voordelen die de Nederlandse Jeugdherberg Centrale haar biedt, is er een gxassale propaganda-actde op touw gezet, waarbij 10.000 gram mofoonplaten worden verzonden aan de jeugd. Door middel van deze plaat willen zij hen tonen dat de N.J.H.C. en 1965 onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden. Deze plaat kan worden aangevraagd door het zenden van een briefkaart met daarop vermeld „Grammofoon plaat". Adres: Prof. Tulpstraat 4-6, Amsterdam-C. 16 Juli Autorally. Inschrijfgeld 3,50. Start Boslaan 3. Aanvang 14.30 uur. 20 Juli Openluchttheater Rob de Nijs en de Lords, Imca Marina, André van Duin en vele andere top-artisten. Toegangsprijs 3,00 en 4,00. Aanvang 20.00 uur. 22 Juli Openluchttheater, Swieber tje en de twee Kamé's, welbekend van televisie en radio. Aanvang 14.00 uur. Entree 1,25. 23 Juli: Teener dansavond m.m.v. Al and his Allycats. Aanvang 20.30 uur. NOORD KENNEMERLAND' SCHOORL, EN VAN V.V.V. GROET-CAMPERDUIN OVER DE MAAND JULI 21 juli: Hengelwedstrijd aan het Noordzeestrand te Camperduin. Aanvang 20.00 uur. 22 juli: Puzzelwandeltocht te Schoorl. Aanvang 19.30 uur. Start: Café Honky Tonk. 25 juli: Schatgraverij aan 't Noord zeestrand te Camperduin. 26 juli: Strandfeest te Camperduin voor alle kinderen uit de gemeen te Schoorl. 26 juli: Puzzelwandeltocht te Groet. Aanvang 20.00 uur. 28 juli: Schatgraven op het speel- duin te Schoorl. 29 juli: Autopuzzeltocht te Schoorl. Aanvang 19.00 uur. Start: W. van Brederodeweg. DUINWANDELINGEN SCHOORL Vanaf 1 juli tot eind augustus dinsdag- en donderdag, 's morgens om 9.30 uur, duinwandeling vanaf de Klimweg. Dinsdag- en woensdagavond avondwandeling om 19.30 uur. Vertrek: 'Berenkuil'. GROET Woensdagmorgen 9.30 uur: Duinwandeling, vertrek Kerk brink te Groet. Wijzigingen voorbeh., zie nadere aankondigingen op de VVV-borden. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Uitlening van boeken. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Dr. HODDE Van Reenenpark Tel. 2027 SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1