99 Boorsma - textiel W D0RRESTEIJN Nederland moet op zijn zaakjes passen Badplaats boekte topdag Kristal met zilver Gerritsen Sportdag Geslaagde autopuzzeltocht KORTINGEN VVV BERGEN SCH00RLSE GEMEENSCHAP Evenementen VVV 92 w W W W ft1#' W9> DONDERDAG 22 JULI 1965 40c JAARGANG No. 29 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef iEeven moet mogelijk blijven VERBORGEN PARKEERRUIMTE MIDDEN IN HET DORP 20 tot 50°/o op de normaal prijzen Doktersdiensten ^Projeóóor (2régUel 2de deel Uuktlüd dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 203 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie t Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. (l) Nederland is een modern land, met een moderne organisatie van het maatschappelijk leven. Wij hebben niet veel armen meer; de economie holt zo hard vooruit dat men zelfs zijn best moet doen de zaak af te remmen. Ons land heeft na de oor log zijn eigen welvaartswonder op gebouwd. Zo te zien zijn er maar weinig vaderlandse vuiltjes aan de lucht. Toch dreigen de meest sim pele dingen; die nodig zijn om te leven danig in de knel komen, 't is alsof wij weer terughollen naar het begin van deze eeuw toen de overheid harde maatregelen moest nemen om de woningbouw op poten te zetten; omdat de huisvesting - een van de elementaire levensbe hoeften door de maatschappelij ke ontwikkelingen van de vorige eeuw in het gedrang was geraakt. Wat zich nu voordoet; is ongeveer hetzelfde alleen is nu meer nog dan bij het vinden van onderdak; het menselijk bestaan zelf in het ge ding. Het gevarenfront ligt nu bij zulke eenvoudige zaken als lucht en water zonder welke het leven ge woon niet mogelijk is. Daarnaast komen ook andere voor de mens on misbare zaken in gevaar. Zoals pri vacy; rust en stilte; kontakt met de natuur. De gevarenzone ligt; kort weg gesproken; bij die hele reeks van faktoren; waarvan voor ieder afhangt of hij de noodzakelijke har monie kan brengen in zijn fysiek en geestelijk bestaan. Deze niet geringe waarschuwing is afkomstig van de rijksdienst voor het Nationale Plan, vastgelegd in het jaarverslag van deze rijksinstel ling. Deze, altijd fraai uitgevoerde boekwerken hebben zich een grootse reputatie verworven. Het zijn in feite zeer leerzame, hoogst actuele atlassen van ons land, die een nauwgezet beeld geven van de ont wikkelingen in Nederland. Zo valt er nauwkeurig in na te gaan hoe het zit met de ontwikkeling van onze steden, welke streek zich min der goed ontwikkelt, waar zich veel industrie heeft gevestigd, maar ook waar de bevolking schreeuwt om re creatiegebieden,-waar de waterhuis houding in de knoei dreigt te komen of waar duidelijk te weinig goede wegen zijn. Om al dit soort zaken heeft Nederland zich de afgelopen jaren druk gemaakt. Plannenmakers hebben nachten wakker ge^gen om tenslotte na veel hoofdpijn met op lossingen te komen. Van plaatselijke probleempjes stapte men over op provinciale, op landelijke, op inter nationale. Ruimtelijke ordening werd voor vele deskundigen ambtelijke en niet ambtelijke een levenstaak. De grote vraag was: waar moeten alle Nederlanders wonen en werken? Plotseling ech ter dringen nu de harde feiten ons juist de zorg voor het millieu als een der centrale doelstellingen van de ruimetelijke ordening op het hart zo ste't de rijksdienst nu vast. Nu is het grote probleem niet waar, maar hoe moeten wij het doen? i Meer mensen meer zorgen De feiten zijn een deel van een onvermijdelijk proces, aldus de rijksdienst voor het nationale plan. De bevolkingsgroei neemt alsmaar toe in ons kleine en al zo dichtbe volkte land; de sterke industriali satie en verstedelijking, het hand over hand toenemen van het ver keer, de rationalisatie en mechani satie volgen er welhaast op. Ons in wonertal stijgt elk jaar met grotere cijfers: in 1961 nog met 160 duizend, in 1964 al met meer dan 170 dui zend. Op 1 januari van dit jaar kon den wij bogen op welgesteld 12 miljoen 213 duizend Nederlanders, als wij gemakshalve de hier wer kende buitenlandse arbeiders tot landgenoten rekenen. Gaan wij in hetzelfde tempo* door, dan telt Ne derland rond 2000 en dat is nog maar een halve mensenleeftijd ver der meer dan twintig miljoen in woners. Twintig miljoen op hetzelf de lapje grond, waarmee wij het met jjijn twaalf miljoenen al zo krapjes moeten doen. Geen wonder, dat de planalogen de mensen, die moeten uitmaken waar en hoe we ons nu eigenlijk het beste kunnen vestigen om alles zo goed mogelijk te verdelen reden hebben voor hoofdpijn. Nu al doen zich moeilijk heden voor om ieder te verzekeren van de meest simple zaken, die hij nodig heeft om te leven ruimte, water en lucht en hoe moet dat dan wel als er nog eens miljoenen bijkomen? Dure lucht en water Och, we redden het wel, zeggen we om niet ongezellig te zijn in het volste vertrouwen. Dan kan, me nen de deskundigen, heel best, maar dan zal er nu al heel hard moe ten worden aangepakt. Neem de eenvoudige voorbeelden van het wa ter en de luch|t. Nooit heetft de mens, in heel zijn bestaan, moeilijk heden gehad bij het veroveren van deze onmisbare, simpele zaak. Be halve dan misschien in het midden van een woestijn. Toch wordt lucht, goede lucht wel te verstaan, bijzon der kostbaar. De verontreiniging neemt alsmaar toe. De industrie, het verkeer spuien enorme hoeveelhe den afvalgassen in de atmosfeer. Een atmosfeer die zichzelf niet rei nigt en ook niet gereinigd kan wor den. Dit in tegenstelling met water Wat dat zeggen wil, weet ieder, die wel eens door het Duitse Ruhrge- bied, het meest geïndustrialiseerde stukje land van Europa met onge twijfeld ook het grootste aantal fa brieksschoorstenen, is gekomen. Op sommige dagen hangt boven de hele streek een vieze, vaalbruine mist, die de huizen somber kleurt en het wasgoed smerig maakt. De medici zijn het er niet over eens wat nu precies de gevolgen hiervan zijn voor de gezondheid, maar ze zijn zeker niet best. Nederland wordt bedreigd door hetzelfde gevaar. Maatregelen zijn hard nodig. De industrie zal moeten zorgen dat haar afvalstoffen onschadelijk zijn zodra ze via de schoorstenen ver- Bergen en Bergen aan Zee heb ben een bijzondere drukte te ver werken gekregen, waarvan de poli tie in de verkeerssector een bijzon der groot aandeel kreeg. Alle parkeerplaatsen waren tot het uiterste bezet, maar er waren slechts weinig autobezitters die hun wagen niet kwijt konden. Door de mogelijkheid te scheppen aan beide zijden van de Julianalaan, Boule vard, Elzenlaan en Parkweg te kun nen parkeren en door het aanbren gen van witte parkeerstrepen is de narkeercapaciteit dit jaar zeker met 60% uitgebreid. De gemeente Ber gen heeft ten behoeve van deze voorzieningen enorme bedragen uit getrokken Toch zijn er nog enkelen waarvan ook buitenlanders, die het wachtverbod aan één zijde negeren. Ondanks dat er voldoende aanwii- zings en verbodsborden zijn ge- olaatst Deze krijgen dan ook onver biddelijk een bon tussen hun voor- ruit geklemd. Een groot voordeel is bovendien het één-richtingver- keer dat veel minder opstoppingen veroorzaakt en bovendien automa tisch het goed en doelmatig parke ren bevorderd. Omstreeks drie uur in de middag kwam zware bewolking opzetten en werd de noordenwind voelbaar. Dit had tot gevolg dat alles tegelijk moest worden afgevoerd. Dit was voor de Bergense politie niet on overkomelijk want er werd gezorgd voor een zo vlot mogelijke door stroming. Toch wordt er mej nadruk op ge wezen dat automobilisten de route moeten volgen die staat aangege ven en die via de Komlaan over het Plein in de richting Alkmaar wordt geleid. Als men de route via de Hof- laan volgt naar het Plein loopt (Advertentie) NATUURLIJK Ridderstraat/ Oudegracht ALKMAAR dwijnen; er zal ook een oplossing moeten worden voor de uitlaatgas sen van het verkeer, die volgens de rijksdienst, voor een derde ver antwoordelijk zijn voor de luchtver ontreiniging boven Nederland. Het besef hiervan is nog niet voldoende tot ons doorgedrongen, stelt de dienst koeltjes vast. Zuiver water hebben wij niet minder nodig dan goede lucht. Ne derland heeft bet, wat het water aangaat, nog extra moeilijk. Wij lig gen in de;delta van de rivieren, die het afva'pater meevoeren naar de grootste bevolkingsconcentraties en industriegebieden op het Westeuro- pese vasteland. Daar komen dan nog eens de hoeveelheden afvalwa ter bij van onze eigen bevolkings centra en industrieën. Dit laatste nog wel in schrikbarende hoeveel heden, Er wordt op de Nederlandse rivieren, vaarten en kanalen zes maal zoveel afvalwater gespuid als zij eigenlijk kunnen verwerken. Om het allemaal nog eens extra moei lijk te maken probeert vanuit zee het zoute water binnen te dringen. Welke gevolgen dat heeft, weet el ke Rotterdammer. Het is een bekend verschijnsel, dat de welvaart onze persoonlijke be hoefte aan schoon water doet toe nemen. Niet zozeer om het op te drinken, maar wel voor allerlei kar weitjes, zoals de afwas, het spoelen van auto's, 't sproeien van de tuin: de douche. Het afgelopen jaar ge bruikten wij, voor huishoudelijk en industrieel gebruik, rond 1,1 miljard kubieke meter water, hetgeen ge lijk is aan de gigantische hoeveel heid van 1.100.000.000.000 liters. De deskundigen verwachten, dat ai' verbruik rond het jaar tweeduizend (over 35 jaren) .vier keer zo groot zal zijn. Het allergrootste deel hier van zal door het oppervlakte water geleverd moeten worden, dus dooi de rivieren, die nu al zo vervuild zijn. Geen wonder, dat men zich af vraagt hoe wij er ooit in zullen slagen dit probleem op te lsssen. wordt vervolgd daar alles vast en men heeft zelf de nadelen. Voor hen die goed be kend ziin in Bergen kunnen zelf een gunstiger route uitstippelen waardoor ze het centrum mijden en automatisch voor een vlotte doorstroming zorgen De-e is via de Mosselenbuurt, Loudelswef of Nesdijk en de andere via Fofiaan maar dan rechtstreeks via Dorps straat, Oude Bergerweg in de rich ting Alkmaar. van de Openbare school voor ulo te Rergen-Nh. De jaarlijkse sportdag vond ook ditmaal plaats op de terreinen aan I de Kerkedijk. Onder leiding van de heer B. Mirck werd het ochtend programma vlot afgewerkt. De leer lingen namen deel aan een zes kamp, bestaande uit de onderdelen: Kogelstoten, speerwerpen, 80 meter sprint, wei-pen met de grote bal, werpen met de kleine bal en doel- werpen met de grote bal. De uitslagen waren Groep 1 meisjes: 1 Ellen Bremer 52 p.; 2 Ankea Ger ritsen 50 p.; 3. Hetty Schuddeboom 45 p. Groep 2 meisjes 1. Loes de Geus 50 p.; 2. Mariëtte Voorthuyzen 45 p. Schoolkampioe ne: Ellen Bremer. Groep 1 jongens: 1. Horst Veis 38 p.; 2. Kees Stroo- mer en Onno Spoelstra 32p./3. Mat- the Havik 31 p. Groep 2 jongens: 1. Martijn van Schaik 50 p.; 2. Nico Ris 45 p.; Dolf de Beurs 39 p. Groep 3 jongens l.Ed Boetje 60 p.; 2. Piet van Til 50 p.; 3. Bouke de Boer en Piet van Zoonen 49 p. Groep 4 jongens: 1. Arie de Geus 48 p.; 2. Fred Schot ten 41 p.; 3. Roland Dorré 37 p. Schoolkampioen: Ed Boetje. Na de gemeenschappelijke maal tijd werd begonnen met het mid dagprogramma: de klassikale wed strijden. Helaas maakte de regen na enkele onderdelen volledige afwer king van het programma onmoge lijk. Het hoofd der school, de heer van der Ploeg, bracht dank aan allen, die aan de organisatie van deze sportdag hadden meegewerkt, in het bijzonder aan de heer Mirck, die de school gaat verlaten wegens zijn be noeming tot leraar in de lichame lijke opvoeding aan de Rijkskweek school te Alkmaar. Onder auspiciën van de VVV Ber gen werd een auto-puzzeltocht ge organiseerd onder de titel: 'Kris- kras-rit'. De rit die door 71 deelne mers werd gemaakt was uitgezet door de heer Dick Smit, en boekte veel succes door het enthousiasme waarmede de trip werd geëindigd. Het traject had een lengte van ongeveer 25 kilometer waarover de A-klasse 5/kwartier en de B-klasse 7 kwartier mocht rijden. De eerste wagen startte om 19.01 vanaf de Boslaan 3 en finiste op de hoek Ru- inelaan-Snaanse Pad. Aan de hand van de starttijd kon men zelf de finistijd berekenen. Om kwart voor elf werden de prijzen in Duivermaak uitgereikt door de voorzitter van de commissie zomerfeesten de heer A. A. D. Ver hoeven. De uitslagen luiden: A-klasse 1 J. Kroon-N. Volkers Ber gen, 0 strafpunten; A. Beijersbergen W. de Kreek 0 strafpunten; M. de Wit en echtgenote (Haren) 0 str, punten. A. Laan 4 str. punten. K. Folgers-N. Folgers. Bergen aan Zee 30 str. punten. P. Slot en N. Slot- Paarlberg, Noord-Scharwoude 33 str punten. J'. Besijn, Heemstede 34 str. punten. A. Portegies en N. Geel 36 str pur^n. J. J. van Oos- terwijk-Bruin 43 str. punten. H. Groenewoud Bergen 45 str. punten. B-Klasse: K. Tros-H. Noort- Mej. J. M. van Riel/38 str. punten. G. J. de Greeuw 60 str. punten. E. Groe^ewoud-N. Groenewoud, Ber gen, 90 str. punten. D. Slecht 90 str. punten. D. Houter 90 str. pnt. M. 3oorsma-J. H. G. Scholten 90 strf. punten. W. v. d. Giessen-N. B. v. d. Giessen-Van Atten 94 strf. punten De poedelprijs ging naar de heer H. Brons die 383 strafpunten noteerde hetgeen 350 punten meer is dan de winnaar in deze klasse. De voinencle en tevens laatste rit ■"an het sei'nen zal worden verre den on vrijdag 13 augustus. Het blijkt bij velen nog niet be kend te zijn dat het dorp een ide aal gelegen parkeerruimte bezit, liefst midden in het dorp. Tussen de Breelaan en Jan Ol- denburglaan is een grote parkeer ruimte gemaakt waarbij bij de Breelaan ter hoogte van Albert Heyn er in kan rijden om vervol gens aan de Jan Oldenburglaan er uit te komen. Op het ogenblik ver knoeit, men tijd en moeite om zijn wagen kwijt te raken, terwijl men bovendien het doorgaand verkeer van de Breelaan onnodig hindert. Duidelijke richting en aanwijsbare borden zijn "eplaatst. maar wel licht door de drukte nog over het hoofd gezien. GESLAAGD Een dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot de heer P. Boorsma, voor het diploma manufacturen Cursus aan de U.T.T. te Enschede. Seizoen OPRUllïlG Zoals gebruikelijk kunt U van ons uitsluitend KWALiTEITS koopjes verwachten 1 Kinderkleding - Jacks - Blazers - Jurkjes Pullovers - Vesten - Sport'ruien Baddoeken - Badlakens Lakens - Slopen - Zomerdekens Pyama's - Blouse-: - Dame -panta'ors Badgoederen - Badkostuums, (halve prijzen) Tot ziens zaterdagmorgen 24 juli te 8.30 uur VOOR BETERE TEXTIEL Bergen - Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 SWIEBERTJE MET BROMSNOR EN SAARTJE Samen met de twee Kamé's zor gen Swiebertje, Bromsnor en Saartje voor een daverend kinder feest. Hier zien de kinderen de bes te clowns van Nederland, vanmid dag om 14.00 in het openluchtthe ater. Voorts morgenavond (vrijdag) in het theater een tiener dansavond met de show- and Rockband van Al and his Alleycats. Aanvang 20.00 uur. De vastgestelde wandelpuzzeltocht die op maandag 26 juli zou worden gehouden is uitgesteld tot maan dag 2 augustus. 22 Juli Openluchttheater, Swieber tje en de twee Kamé's, welbekend van televisie en radio. Aanvang 14.00 uur. Entree 1,25. 23 Juli: Teener dansavond m.m.v. Al and his Allycats. Aanvang 20.30 uur. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Uitlening van boeken. NOORD KENNEMERLAND' SCHOORL, EN VAN V.V.V. GROET-CAMPERDUJfN OVER DE MAAND JUI.I 25 juli: Schatgraverij aan 't Noord zeestrand te Camperduin. 26 juli: Puzzelwandeltocht te Groet. Aanvang 20.00 uur. 27 juli grote ballonnenwedstijd te Camperduin. Aanvang 19.00 uur 28 juli: Schatgraven op het speel- duin te Schoorl. 29 juli: Autopuzzeltocht te Schoorl Aanvang 19.00 uur. Start: W. van Brederodeweg. DUINWANDELINGEN SCHOORL Vanaf 1 juli tot eind augustus dinsdag- en donderdag, 's morgens om 9.30 uur. duinwandeling vanaf de Klimweg. Dinsdag- en woensdagavond avondwandeling om 19.30 uur. Vertrek: 'Berenkuil'. GROET Woensdagmorgen 9.30 uur: Duinwandeling, vertrek Kerk brink te Groet. Wijzigingen voorbeh., zie nadere aankondigingen op de VVV-borden. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN H. W. J. M. POOT Dorpsstraat 30 Telefoon 2423 SCHOORL dr. RLSSELADA Dr. Heringalaan Tel. 360 SNUFSKI IN DE TON Gehoorzaam liep Snufski naar de ton en reeds na enkele pogingen wist hij er in te klimmen. .Generaal dat heb je flink gedaan, mijn compliment, sprak koning Kre- lis, ,je naam zal met gouden letters in het boek der samenzweerders worden geschreven. Ik zeg maar zó Ere wie ere toekomt.' Zichtbaar onder de indruk van wege die pluim, keek Snufski nog eenmaal over de rand van het vat. ,Dank u majesteit', stamelde hij. Tegelijk kreeg hij de deksel van de ton op ztjn hoofd. Strateeg als hij was voeWe bij als intuitie dat hij zijn hoofd in moest trekken, wat hij dan ook zonder aarzelen deed. ,Zo', zei koning Krelis, ,die gek zit gevangen' en stevig drukte hij de deksel op de ton. Intussen belde prof. Créghel de opi ïaaldienst van de hoofdstad op. Eei i stem aan de andere kant van de lijn riep: .Hallo met op ophaaldienst.. ,U spreekt met het slot Snoeve- stein', zei de professor. ,Ik heb een aardig vrachtje voor u. Een gene raal in een ton, wilt u dat misschien even af komen halen?' ,Haha U bent een grappenma ker', lachte de stem van de op haaldienst beleefd, ,maar wij komen onmiddellijk hoor, zet u de ton maar klaar.'

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1