p R U I N G (Jeeê van Ronnie 10-25 KORTING Wat de raad SCHOORL op 28 juli a.s- o*a* te behandelen krijgt TWEEDE BLAD DONDERDAG 22 JULI 1965 Wij la zen BERGEN OOK PETTEN HEEFT THANS EEN TELEFOONCEL. KWALITEITS- KLEDING De Schoorlse gemeenteraad komt volgende week maandag, 26 juli, om 8 uur ten Raadhuize bijeen. Het col lege van B. en W. heeft een agen da van 15 punten samengesteld die door de raadsleden dient te worden behandeld. In het kort laten wij hieronder deze punten de revue passeren. Ingekomen stukken Gedeputeerde staten hebben en kele eerder genomen raadsbeslui ten goedgekeurd. Zo bleek het col lege geen bezwaar te hebben tegen het doen aanwenden van de f50.000 van de Esso en de erflating van wijlen baron van Fridagh ten be drage van ƒ12.300 voor de stichting van een Witte Kruisgebouw. Ver der hebben mevr. J. A. C. Wieg- man-Formijse en 32 anderen de ge meente verzocht om, in het belang van de veiligheid van de schoolkin deren op de Heereweg in de kom van Groet een voetgangersover steekplaats te willen aanbrengen. B. en W. stellen de raad in deze voor, kennis te nemen van het be sluit van B. en W., waarbij, ter te gemoetkoming aan het verzoek van de adressanten uit Groet, de betref fende verkeersmaatregel tot het in stellen van een voetgangersover steekplaats werd vastgesteld. De heer P. Rezelman, in 1964 pach ter van het aanlegterrein aan de Hargervaart had de gemeente ver zocht hem kwijtschelding te geven van een gedeelte van zijn pacht zijnde f 1408,63. De heer Rezelman had dit verzoek ingediend wegens de slechte uitkomsten van de ex ploitatie. B. en W. stellen de raad voor geen kwijtschelding te verle nen en zij motiveert dit voorstel met op te merken, dat de heer Re zelman het recreatieterrein voor f 3760,- per jaar had gepacht. De heer Rezelman had medegedeeld geen prijs meer te stellen op voort zetting van de huur na 1964 en had tevens verzocht de huursom na der vast te stellen op 2250,-. Hier door zou volgens opgave van de heer Rezelman het batig saldo van de exploitatie over 1964 99,51 be dragen. Het bedrag van f 2250,- had de heer Rezelman intussen voldaan. B. en W. wijzen de raad er op, dat in het algemeen een eventueel na delig saldo van een exploitatie tot het bedrijfsrisico van de onderne mer behoort en dat het toch moei lijk aangaat om dit risico op de overheid af te wentelen. De huidige huurder van het ter rein, de heer Koelewaard heeft in geschreven tegen een bedrag vas f 3600,- zodat het wil voorkomen dat de destijds door de heer Rezel man gedane prijsbieding van f 3760 een basis moest kunnen vormen voor een lonende exploitatie. Gelet op het terzake door de re creatiecommissie uitgebrachte ad vies stellen B. en W. de raad dan ook voor de heer Rezelman geen kwijtschelding te verlenen. Verbouw gymnastieklokaal De verbouwing van het gemeente lijk gymnastieklokaal wordt in fa sen uitgevoerd. Hadden de eerste twee fasen betrekking op onder meer de uitbreiding van het gebouw de aanleg van een centrale ver warming en een nieuwe verlichting, de derde fase handelt over de ver bouw en modernisering van de kleedlokalen en de aanbouw van twee waslokalen. Met deze werk zaamheden is een bedrag gemoeid van f 14.950,- en B. en W. verzoch ten de raad hiervoor een crediet be schikbaar te stellen. Aanschaf meubilair kleuterschool Door de verbouwing van de Schoorlse kleuterschool dient nieuw meubilair te worden aangeschaft, waarmee een bedrag van ongeveer f 1410, is gemoeid. B. en W. vroe gen de raad hiervoor een crediet te verlenen. Vaststelling verordening houtopstanden De nieuwe Boswet beoogt verhin dering van achteruitgang van het bosreaal, en om dit te bereiken moeten gronden waarop is geveld, binnen drie jaar worden herbeplant deze 'wet geldt niet voor kleine) houtopstanden en hieruit volgt dat de gemeenteraden hiervoor zelfs re gels kunnen vaststellen. Vooral de kleine bosjes en boomgroepen vor men belangrijke elementen in het landschapsschoon en daarom stel len B. en W. de raad voor, de ont werpbegroting op het vellen van houtopstanden vast te stellen. Overname polderwegen Door de Vereniging van Polders en Oningepolderde Landen onder Schoorl en Petten is herhaaldelijk aan de gemeente verzocht om de onderhoudsplicht van een aantal polderwegen over te nemen. Onge veer vijftig jaar geleden waren de ze wegen geheel in onderhoud van de gemeente maar toen de boeren destijds op eigen kosten de wegen wensten te verharden werd de on derhoudsplicht door de polder over genomen. In de loop der tijd ech ter, is het gebruik der wegen door het steeds toenemende autoverkeer veranderd. Met name de Teugelaan, de Breelaan en de Hargerweg heb ben betekenis voor het doorgaande verkeer gekregen. Bij besprekingen is met het dagelijks bestuur van bovenvermelde vereniging overeen stemming bereikt over de overname van de onderhoudsplicht door de ge meente van de volgende polderwe gen: Teugelaan, Evendijk, West grasdijk, Omloop, le Regbertslaan, 2e Onderweg, 2e Breelaan; Hooge- weg; Hemmerweg; Hargerweg; Houtendijk; Nessedijk; Kemperkade Mosterdweg; Koogerweg; Kleiweg; en Jaagkade. De polder is voor deze overname jaarlijks vergoeding verschuldigd van f 23.645,- en B. en W. stelden de raad voor het besluit vast te stellen. Verhoging vergunningen drankwet Aangezien de mogelijkheid be staat om op grond van de drankwet een verhoging van het Kroonmaxi- mum te vragen had de heer W. van 't Hof te Groet het Gemeente bestuur verzocht haar medewerking te verlenen hem een volledige ver gunning toe te kennen. Nu het vreemdelingenverkeer zich in een stijgende lijn bevindt, en ook, omdat er ten noorden van de Heereweg een woonbebouwing is ontstaan die nog in betekenis zal toenemen geven B. en W. de raad in overweging het verzoek van de heer Van 't Hof in te willigen. Het College stelde de Raad voor aan de Koningin te verzoeken het aantal volledige vergunningen in Schoorl op 12 te stellen en de ver ordening te wijzigen. Huur aanlegterrein in Hargervaart Destijds is met het Hoogheem raadschap een overeenkomst aange gaan inzake verhuur aan de ge meente van een gedeelte van de Hondsbossche Slaperdijk. De totale huurprijs werd toen bepaald op f 2230,- per jaar. Het Hoogheem raadschap heeft zich bereid ver klaard de bouwkosten van een drie tal toiletten 15.000,op zich te nemen zodat de huurprijs verhoogd werd tot een totaalprijs van f3510, per jaar. B. en W. merken op dat de grond aan de heer Koelewaard is ver huurd voor f 3600 per jaar en stel len in het belang van de recreatie de raad voor het ontwerp-besluit te bekrachtigen. Naamgeving gedeelten Omleidingsweg Ten tijde van de aanleg van de .DE DUINSTREEK riolering in Groet werd het verkeer achterom geleid. Nu de riolering daar klaar is en de weg voor het verkeer is gehandhaafd dient, zo delen B. en W. mede de naamge ving te worden geregeld. Het Col lege stelt de raad voor, een gedeel te van de Oorsprongweg en van het rijwielpad in hun geheel te benamen met Oorsprongweg resp. Hogenol- weg en het gedeelte van de om leidingsweg tussen de Koningsweg en de zuidzijde van de Achterweg eveneens ^(e naam Oorsprongweg te geven. Grondruiling Laanweg-Oudendijk De aanleg van een parkeerterrein aan de oostkant van Schoorl-dorp wacht o.a. op de verkrijging in ei gendom van de benodigde gronden. Weliswaar werd met de Jelgersma- Van der Hoopstichting een ruilover eenkomst aangegaan maar bij de afwikkeling bleek dat de Stichting aan een ander ruilobject de voor keur geeft. Aangezien B. en W. haar deskun dige voor grondaankopen van me ning zijn dat de transactie voor de gemeente aanvaardbaar is, stelden zij de raad voor het concept-besluit tot grondruiling te bekrachtigen. Over de gevoerde discussie en de rondvraag zullen wij u in onze vol gende editie op de hooogte. stellen. in De Duinstreek van 26 juli 1935, dat Gedeputeerde Staten de ver goedingen voor de raadsleden per vergadering op 2,50 had bepaald en de jaarwedden voor de wet houders op 200,-; dat B. en W. hiertegen krachtig pro testeerden; dat het comité tot behoud van de Schoorlse korenmolen 'n subsidie van f 500 aan de gemeente had ge vraagd; dat de WV Noord-Kennemerland haar 14e verloting hield. Prijs per lot: een kwartje. Eerste prijs: 2 fauteuils en 4 stoe len; dat door de heer K. P. Zuurbier twee woningen werden te koop gevraagd. Prijzen omstreeks 2000 gulden; dat de leverworst bij slager Kuyper 6 cent per ons kostte. BEVORDERINGEN aan de Middelbare meisjesschool te Bergen-Nh. KLAS 2 Anneli Buitenkant; Leonieke Bus- quet; Rosemarie Coppens; Ineke Dalfsen; Liesbeth Driessen; Hanne- ke Eyssen; Elleke van Essen; Maja Hoek; Paula Jorna; Mona Lyklema; Sonja Oonk; Anita Rempt; Nelleke Rosier; Annemieke Schoen; Tine Ulder; Maartje Verburg; Evita de Bood; Magriet Donia; Elise Duyff; Janine Kouwenaar; Thera Lina; Franca Milentenburg; Greetje Petri; Marijke Reudink; Margreet Straas- heijm; Anneguus Troost; Nienke de Vries; Gretha Willig; Mieke Wij- minga; Ghislaine Wijtkamp. NAAR KLAS 3 Nelly de Beer; Inge van Bergen; Tineke Boogaard; Danny Bruinsel; Titia Eyssen; Gerda Gootjes; Kla- zien Hoekinga; Anita Noverraz; An- nerike Osinga; Lya van Pelt; Er- lien Pieters; Hedwig van Schie; Marjan Struyf; Pauline Tensen; Jo sé v. d. Veen; Marianne Vink; Carla de Boer; Mariken Boetes; Trudy Bottemanne; Marja Dekker; Marijke Fakkert; Anja de Graaff; Joke Groet; Yolanda de Groot; Geertrui v. Herwijnen; Ingrid Heystek; Ma rianne Hilgeman; Christa Kroone; Nelleke de Leeuw; Ineke v. d. Maas Ineke Schuurman; Joke Voorwin den; Mariëtte de Waard; Nettie van Zanen. NAAR KLAS 4 Joke Beekman; Anneke de Boer; Colette Blakdijk; Leonoor v. Bre- derode; Anneke van Delft; Dotty Edsen; Joset Ero; Joke de Jong; Jos Leyns; Marjolein>ïe Qurtel; Andrea Reigersman; Maaike Scherpenhuy- sen; Noeska Tigchelaar; Titia Veld man; Joke Venema; Marianne Ver burg; Linda Vink; Fieke Dengerink. Joke Bakker; Lida Berkhouwer; Victoria Beymohr; Inge Grouwel- man; Thérese Grondsma; Gerda Hermse; Marion Huygens; Elsje Jongedijk; Marianne Kikkert; Meta Loman; Reneé Odendaal; Nettie Re der; Kitty Slot; Nel Spaltman; Em- melien Straasheijm; Hilde Toepoel; Ineke Veen; Yvonne Visser; Klaar- tje de Vries; Annelies de Waard; Nettie Wijminga., NAAR KLAS 5 Fieke v. Baasbank; Liesbeth Dil; An- net Dockheer; Nel van Doorn; FEUILLETON door MAARTJE ZEL.DENRIJK 23 Ronnie kwam een tweede keer en derde keer, bracht atten ties mee, die het meisje ontroerde, terwijl het vormelijke meneer Beelen en juffrouw Vet al spoedig veranderde in Ronnie en Aagje. En de kaarten, die hij bleef verzenden, ver melden heel joviaal, maar serieus bedoeld: 'Veel liefst van Ronnie'. Terwijl Aagje in haar eentje zich dit alles nog herinnerde, begreep ze eensklaps overduidelijk: Dit is een vooropgezet plan geweest van Ronnie. En wellicht met medeweten van mams en paps. Ronnie had natuurlijk aan zijn vriend, dokter Schellenboom van haar verteld. En deze zal waarschijnlijk daarna geadviseerd hebben: Breng dat meisje maar eens hier, dan kunnen we het geval bekijken. Vandaar, dat Ronnie zo hoognodig een wagen wilde hebben en er eentje kocht, waar in haar rolstoel paste. Vandaar, dat hij zo hoognodig met haar een vakantietochtje wilde maken, toevallig naar Bern, naar zijn vriend dokter Schellenboom: die toevallig chirurg was en zich ging interesseren voor haar geval. Een lam meisje was voor een ars, een chirurg een geval. Wellicht zelfs een interessant geval. Nu kon het lieve leven weer van voren af aan beginnen: verhuizen naar een ziekenhuis, waar allerhande dokters en verpleegsters en medische studenten naar hartelust aan haar konden plukken en de bewuste delen van haar lichaam kon den bevoelen. Dan begon het heen en weer gerij op een brankard opnieuw, naar te röntgenafdeling en naar de thera peutische afdeling en naar God-weet welke afdeling nog meer. Dit alles zou tenslotte resulteren in het uitkleden op de vroege morgen, waarna ze haar zouden hullen in de 'ope- ratiezak', het grauwe, groflinnen nachthemd, dat haar doods hemd zou zijn als de operatie om welke reden dan ook mis lukte en er geen ontwaken uit de verdoving voor haar meer zou zijn. Een periode van spuitjes krijgen en pillen slikken voor de operatie en van een langzaam terugkeren tot te wer kelijkheid, misselijk van de verdoving en niet kunnende sla pen van de pijn. En van het ergste van alles: de vreselijke onzekerheid van: zal ik mijn benen weer kunnen bewegen of niet? En als na een paar dagen bleek, dat dit weer niet het geval zou zijn, het terugvallen in de wanhoop van de mislukking en het weten van: het is alles tevergeefs geweest: ik ben nog net zo ver als voor ik hier kwam. Ik ben lam en ik blijf lam. Trots alle mogelijke en onmogelijke pogingen van artsen en zusters om te proberen, of er ook maar de geringste beweging in te krijgen is, terwijl ze eigenlijk al vooruit wist, dat de spieren, die deze taak zouden moeten verrichten, dood waren en dood blijven. Alle goedbedoelde en ernstige opgezette pogingen van chirurgen, bekwame chi rurgen zelfs, ten spijt. Dit was allemaal alweer jaren geleden gebeurd. Langzaam was die verschrikkelijke tijd van ziekenhuis in en zieken huis uiit en experiment-zus en operatie-zo naar de achter grond van het geheugen verdrongen. Deze Zwitserse dokter, die zo voortreffelijk Nederlands sprak, was er evenwel in ge slaagd om in de tijd van een half uur dit alles weer naar voren te halen in haar gedachten. Het was alsof hij een oude wond opengereten had, waarvan ze nu de pijn opnieuw voelde, zich die weer herinnerde. De laatste operatie had plaats .gevonden, toen ze zeventien was. Zonder enig positief resultaat. Het was de zevende in enkele maanden tijds en vader Vet had toen radicaal be slist: het is afgelopen. Geen gesnij meer in dit totaal ver magerde lichaampje, zodat alsnog voorkomen kon worden, dat tenslotte alleen maar een menselijk wrak overblijft na al die experimenten, die volkomen negatief bleken te eindigen. J Het was ook voor hem een zware beslissing geweest; omdat een andere chirug nog een mogelijkheid gezien had. Maar en daar had je het weer: de kansen voor het meisje, dat weer enigzins normaal zou kunnen lopen^ bleven evenwel gering. We houden ermee op, besliste vader Vet. We aanvaarden het feit, dat ons kind nimmer meer haar benen zal kunnen gebruiken. Heit is verschrikkelijk voor zo'n jong, levenslustig ding, gedoemd te zijn de rest van haar pas begonnen leven te moeten doorbrengen in bed en op een stoel. Maar dit is tenslotte beter dan al die nutteloze en twijfelachtige operaties. Ze herinnerde het zich allemaal nog. Wat haar vader en moeder op de morgen, dat ze uit 't ziekenhuis teruggekomen was, hadden verteld. Het niet te peilen verdriet, dat haar dreigde te overweldigen, de troost van haar minstens even bedroefde ouders en tenslotte heel langzaam het aanvaarden van haar lot. Het langzaam wegtrekken van de verschrikking: het altijd lam moeten blijven. Het leren berusten en het zoe ken naar afleiding. Daar lagen nu bijna tien jaren tussen. Jaren van stil ver driet, machteloos gestorte tranen in de eenzaamheid van haar kleine kamertje, het piekeren over hoe het had kunnen zijn, als dit gebeurd was en het weten: het helpt allemaal niets meer. Het is ontzettend, maar maar En nu, terwijl ze er bijna geheel overheen was helemaal, voor honderd procent kun je zoiets immers nooit aanvaar den komt daar een onbekende Zwitserse chirurg haar ver van twintig over half vijf nog te kunnen halen want dat scheelde weer een half uur. Rennen je benen wijd uit kunnen slaan in een soort weddenschap met de anderen; lopen; jongens misschien halen we hem nog Om dan op het bootje; op het dak van de kajuit te zitten; met je benen bengelend in het niet Alles kon je met je benen doen en nu Weer te kunnen rennen nee; dat zal wel nooit meer in orde gemaakt worden. Maar al zou je maar gewoon kunnen lopen; desnoods voetje voor voetje; desnoods met een stevige stok. Als je maar vooruit kon komen; zodat je nooit meer een wagentje nodig zou hebben Alsjeblieft als dat maar mogelijk werd Ze voelde de tranen opkamen. Nee; niet huilen. Daarmee werden die dode spieren niet levend. Alleen opname in dat kleine ziekenhuis dat half tegen de bergen ligt en waarvan ze hier vandaan net het bovenste deel van het rode dak kan zien. Dat eigendom is van de vriendelijke dokter Schel- lenboom. i Natuurlijk was alles een doorgestoken kaart en toch kon ze er niet kwaad om zijn. Ronnie was een schat, want dit alles deed hij voor haar. Als ze alleen maar dacht aan al die kosten, die hij al voor haar gemaakt had. Alleen voor haar rolstoel had hij die wagen gekocht. Voor zichzelf had hij die ruimte achterin niet nodig. Van te voren zou hij alles wel met die dokter bekofstoofd hebben. Wie weet hoe lang al geleden. Het hele plan was ongetwijfeld van Ronnie uitge gaan, die lieverd, i Ze strekte haar handen uit om de wielen van haar wa gentje te draaien, zodat ze de woning kon zien. Terwijl ze handig in de gewenste richting zette, zag ze Ronnie op haar afkomen. Als in een impuls strekte ze haar armen naar hem uit. Het volgende ogenblik was hij bij haar neergeknield en nam haar in zijn armen, het snikkende en schokkende lichaam dicht tegen zich aan. ,Huil jij maar eens, mijn kruimeltje ik begrijp best, wat er in jou omgaat. En geef jij me maar een flinke draai om m'n oren, want jij hebt natuurlijk al lang doorgehad, dat ik je met een speciale bedoeling naar Bern gebracht heb, is het niet?' Ze richtte haar hoofd op, hem aankijkend, terwijl er een glimlach door haar tranen brak. Even kwam de oude ondeu gende flikkering terug in haar donkere ogen. Ze trok hem zei ze zacht. Waarom doe tellen, dat er misschien een mogelijkheid is om middels ope ratief ingrijpen die onwillige benen van haar weer levend te aan zijn haren. Samenzweerder maken. In zijn eigen privé:ziekenhuis. Ze zal ditmaal zelf je dit allemaal, Ronnie?' moeten beslissen, of ze zich aan zijn onderzoek en eventuele operatie wil onderwerpen. Tenslotte is ze nu meerderjarig: zes en twintig, bijna zeven en twintig. Ze kan nu zelf zonder toestemming van haar ouders, zeggen of ze het zal doen of niet. En wil ze het? Weer te kunnen lopen als vroeger, toen ze nog in Am sterdam op school ging. Iedere dag met de bus van de Zui- derweg naar het bootje van Bergman. En in Amsterdam met de tram. En als het erg mooi weer was na schooltijd een lange wandeling naar het Centraal Station. Met haar vrien dinnen en vrienden, klassegenoten en mede-scholieren. Soms een uur later thuiskomend in de Beemster, omdat ze zo'n pret gehad hadden onderweg, of omdait ze ergens een ijsje hadden gegeten en zo niet meer aan de tijd gedacht. Op het laatste ogenblik over het Damrak rennend om het bootje Hij schudde zijn hoofd. ,Ik doe niets. Jij moet het doen. Jij moet beslissen, of je wilt of niet. Je bent een volwassen vrouw. En wait voor een vrouw. Als jij niet huilt, maar lacht, moet je jezelf eens in de spiegel bekijken. Dan kun je be grijpen, waarom de mensen zo vaak naar ons kijken, jonge dame Weet je, wat ze dan denken? Kijk daar eens, dat een knappe jonge meid. Dat is toch geen gezicht, zo'n ouwe, on ooglijke kerel er naast.' ,Dat is niet waar!' reageerde ze heftig. ,Je bent helemaal niet oud. Jij bent knap, ze kijken naar jou in plaats van naar mij. En als ze naar me kijken, is het omdat Hij schudde zijn hoofd. ,Dat denk je, Kruimeltje, maar dat heb je mis. In dit deel van Zwitserland zijn de mensen zoiets gewoon, daar letten ze al niet meer op. Het is die leuke toet van je, die zo opvalt.' ,Hou op, Ronnie, want ik geloof er toch niets van.' Lutske Egas; Frieda Groothand; Marian Jorna; Tineke Kaper; Mar greet Mylwijk; Hanny de Munk; Re- née van Pelt; Greetje Pik; Mies Sieswerda; Herna Tromp; Heieen Venema; Irene Vink; Mieke Voorn Frieda Wagenaar; Ria Deken; Vera Deken; Aleke Willebrands; Marja Bakker; Liesbeth Dollekamp; An nelies v. Drunen; Janneke v. Dijk; Elly Glass; Annem. v. Gooien; An nelies Gramberg, Annel Groet; Het ty Hoebee; Dineke Houtman; Marij ke de Jong; Nellie Knip; Rina Leek Willy Lust; Louise Müller; Erna Odendaal; Valti van Reenen; Mar greet Renaud; Marja Piet; Mineke Riechelman; Mieke v. Twisk; Carry Waterman: Margriet Wortelboer; Truus Bontje; Dini Schmidt. BLOKJES VISSEN VOOR DE JEUGD. De zomercommissie organiseerde voor de jeugd blokjesvissen in de Singel. Zij hadden ook nu weer niet te klagen over de deelname, terwij] er een flinke belangstelling bestond van de ouders en belangstelenden. Voor de prijswinnaars was er een aardige verrassing en alle deelne mers werden natuurlijk getracteerd. Deze week hebben arbeiders van de P.T.T. in Petten een telefooncel geplaatst. Dit houdt een grote ver betering in voor de bewoners, maar ook en vooral voor de gasten. Eer der moest men zich vervoegen op het postkantoor waardoor men aan openingsuren was gebonden Hier van werd vooral in het seizoen druk gebruik gemaakt. Thans kunnen de mensen zich zelf redden en 't geeft bovendien voor de kantoorhoudster van het postkantoor een verlichting van haar taak. Ook de mensen kun nen sneller geholpen .worden. De telefooncel is opgesteld naast het V-V.V.-gebouwtje in de Honds- bosschestraat. VAN ONZE BEKENDE op alle dames-, heren- en kin derkleding. Restanten beneden vooroorlogse prijzen. DAMES- EN HERENZAAK LANGESTRAAT 16—18

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5