99 99 Keltumpleet n dag Eén dag Boorsma - textiel D0RRESTEIJN Nederland moet op zijn zaakjes passen Gerritsen Extra maatregelen bij verkeersdrukte Plezierige avond met Rob de Nijs Goede gastenbezetting Berger luchtpost Zomer 1965 Evenementen VVV SCH00RLSE GEMEENSCHAP 93 DONDERDAG 29 JULI 1965 40e JAARGANG No. 30 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef beveel menóen; wel gezellig, maar riókant GD CproJeóóor 0régkel iVeekttad dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268- 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. Terwijl de deskundigen zich zor gen beginnen te maken over de vraag of wij er in de toekomst in zullen slagen voldoende te voorzien in de meest eenvoudige dingen, die wij nodig hebben om te leven, drei gen andere moeilijkheden dan de heel erg materiële. Zo vraagt men zich bezorgd af of het in de toe komst nog wel mogelijk zal zijn een stukje 'privancy' te bewaren. Een vrijwel onvertaalbaar woord, het best nog omschreven met vrijheid, in eigen sfeer. Ons veel geprezen huiselijk leventje bijvoorbeeld be hoort er bij. Zullen wij nog in staat zijn ons in de toekomst in ons ge zin terug te trekken zonder dat wij er alsmaar aan worden herinnerd dat wij met vele miljoenen bij el kaar wonen? Het is een niet min der essentiële menselijke behoefte dan de vraag naar water en lucht. Maar ook hierin worden wij be dreigd, zo concludeert het jongste verslag van de Rijksdienst voor het Nationale plan. De toenemende bevolkingsdicht heid en, de verstedelijking vormen een forse bedreiging voor het privé- leven. De mensen kunnen elkaar in een overbevolkt land als Nederland steeds minder ontlopen. Bij minder gelukkige vormen van samenleven in een stad kan het gedwongen dicht opeen wonen nog meer als een storende invloed op de persoon lijke levenssfeer en -vrijheid wor den aangevoeld. Het met zijn allen op een kluitje zitten kan best ge zellig zijn, maar het is ook riskant. Het kan een bedreiging zijn voor de geestelijke gezondheid. Rust en stilte Iedereen heeft op zijn tijd be hoefte aan rust. En hij wil ook wel eens verstoken zijn van lawaai. Maar ook hierin worden wij nu al bedreigd, zo meent de Rijksdienst. Niet zo zeer door het dicht op el kaar wonen dat speelt natuurlijk ook mee maar vooral ook door onze technische beschaving, die ons dagelijks leven steeds vollediger verovert. 'Allerlei vormen van ge luidshinder gehorigheid in wo ningen, het verkeerslawaai op straat en in de lucht, om nog niet te spre ken van de massaal weergegeven mechanische muziek, tot in de re creatiegebieden toe kunnen de stilte verstoren, die ieder mens op zijn tijd voor zijn rust nodig heeft. En niet alleen voor zijn rust, ook voor zijn concentratie, zijn bezin ning zijn schepende arbeid, zegt het verslag. Als moeilijkheid komt daar nog bij, meent de Rijksdienst, dat o.a. door de ploegenarbeid de fasen (slapen; werken; ontspanning) voor verschillende bevolkinggroe- pen verschillend komen te liggen. De lichamelijke en nerveuze span ningen bij lange verplaatsingen in de spitsuren tussen huis en werk, de stijgende inspanningen van het werk zelf, om een paar voorbeel den te noemen, doen bij dit alles onze vraag naar rust alleen nog maar toenemen. Een van de belangrijkste manie ren, waarop wij onze rust zoeken, is, naast de eigen huiskamer, het contact met de natuur, zegt de Rijksdienst. Maar ook hier maken we steeds minder kans. De brokjes vrije natuur worden alsmaar schaarser. De steden, grote en klei ne, zullen in de komende jaren door de groei van het aantal inwoners tot twintig miljoen, almaar groter worden. Als wij doorgaan zoals nu, met veel kernen van bebouwing, zal Nederland in het jaar 2000 zijn volgegroeid, meent de Rijksdienst voor het Nationale Plan. 'Er zou onherstelbare schade worden aan gebracht aan veel van de waarden voor de menselijke levenssfeer.' Vooral de recreatieterreinen wor den voortdurend bedreigd, meent de Rijksdienst. Als de overheid niet ingrijpt, zullen er steeds minder overblijven doordat de grond maar al te snel voor andere bestemmin gen wordt verkocht. Dit is een ge volg van de almaar stijgende grond prijzen: levend voorbeeld van de schaarste aan ruimte, waarmee Ne derland zit. Vorig jaar stegen de prijzen van de boerderijen met tien procent, van los grasland met 17 procent, van los bouwland met 18 procent. In de tuinbouwgebieden was de stijging nog opmerkelijker hier werden de boerderijen in één jaar veertig procent, dus bijna de helft duurder. Hoe weinig de Nederlanders er eigenlijk voor gevoelen om dicht op een gepakt te zitten in onafzienbare huizenmassa's, blijkt uit de nu plot seling waargenomen tendenz uit de Randstad Holland het dichtbe- volkste deel van ons land weg te trekken naar de Provincies. De bevolkingsgroei in de Randstad is vorig jaar namelijk kleiner ge weest dan in de rest van het land. Grote steden, zoals Amsterdam en Den Haag, daalden in inwonertal; alleen Rotterdam groeide iets. Merk waardig is, dat de kleine randge meenten van deze grote plaatsen enorm groeiden. Rond Rotterdam zagen enkle plaatsjes hun inwoner tal vorig jaar zelfs meer dan ver dubbeld. Voor het eerst is er ook een rem gekomen op de uittocht van mensen uit de noorderlijke provincies. De ze kunnen nu bogen op een vesti gingsoverschot. Er komen meer mensen naar toe dan er weg gaan. Dit is een gevolg van het kernen- beleid. Bepaalde gemeenten worden sterk gestimuleerd in hun ontwik keling, krijgen meer industrie en dus ook een grotere bevolking. Het noorden telt nog honderden ge meenten, waarin het aantal inwo ners almaar afneemt, maar dit wordt weer goedgemaakt door de zich goed ontwikkelende kernen. In de zuiddelijke provincies is het beeld altijd anders geweest. Noord brabant is de snelst groeiende pro vincie van het land. Na een sterke uitbreiding van de industrie is er nu een snelle groei in de diensten sector. Limburg blijft wat achter. De werkgelegenheid in de industrie nam sinds 1958 met slechts zes per cent toe, terwijl het landelijk ge middelde dertien is. Het is een ge volg van de achteruitgang bij de mijnen. Verdeling De minder sterke groei van de Randstad Holland is veelbetekenend het is nog niet zo lang geleden, dat ieder zich zorgen maakte over een 'leeglopen van het platteland'. De overheid greep in door een krachti ge industrialisatiebeleid. Men zou het nooit kunnen dulden, dat be paalde gebieden in ons land de be volking zien wegtrekken. We moe ten nu eenmaal woekeren met de ruimte, die we hebben. Er kan, bij wijze van spreken, geen gaatje onge vuld blijven. De sterke bevolkings groei, welke wij in de komende ja ren nog moeten verwerken, zou an ders tot nog grotere moeilijkheden aanleiding geven. Het is zaak het toenemend aantal Nederlanders zo goed mogelijk over ons land te ver delen. Omdat men niemand kan dwingen zich in een bepaalde streek te vestigen is het zaak alle gebieden zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Een evenwichtig industrialisa tie- en ontwikkelingsbeleid blijft daarom geboden. Dit is de conclusie die de Rijksdienst voor het Nationa le Plan ieder voorhoudt. (Advertentie) NATUURLIJK Ridderstraat/Oudegracht ALKMAAR af Bergen aan Zee komt, uitsluitend via de Komlaan omleiden in de rich ting Alkmaar. De politie is om verschillende re denen tot deze maatregel op drukke dagen moeten overgaan. Verschil lende autobezitters bekijken deze maatregel niet bijzonder te kunnen apericiëren, vooral niet de bewo ners van het zuid-westelijke gedeel te van het dorp, zoals de bewoners van richting Meerweg en Nesdijk- plan. Deze kunnen, om sneller thuis te zijn echter bij de Mosselenbuurt rechts af slaan. Het verkeer neemt steeds meer toe en de wegen blijven op de zelf de breedte gehandhaaft. De ver keerscapaciteit is in Bergen aan Zee vergeleken met vorig jaar aanmerkelijk vergroot. Als de hele verkeersstroom gelijktijdig Bergen aan Zee verlaat vormen de afvoer- wegen, maar ook de verdere ver keerswegen zich als een trechter waardoor het verkeer in haar ge wenste gemiddelde snelheid sterk wordt vertraagd. Daarbij komt dat vele auto-bezitters en zondagsrijders niet de nodige rijervaring en ver keerstechnische routine bezitten, hetgeen een merkbare doorstroming van het verkeer belemmert. Door het verkeer in deze omstan digheden via de Komlaan, Van .Peltlaan en Plein om te leiden wekt het de schijn of men hierdoor tijd verliest. De praktijk heeft echter uitgewezen dat dit tijdwinst ople vert, omdat men hier geen tegen- verkeer heeft te verwerken dat an ders via Hoflaan en Raadhuisstraat eveneens het Plein wil bereiken. Daor deze maatregel heeft men al leen de stroom vanaf Bergen aan Zee en die vanuit Schoorl op de hk. Breelaan-Stationsstraat te verwer ken, waardoor een veel vlottere doorstroming mogelijk is. De politie van Bergen verzoekt de weggebruikers dan ook met na druk de aanwijzingen van de ver keerspost op de hoek Komlaan-Hof- laan nauwkeurig en vlot op te vol gen. Om bij brand en ongevallen de brandweerauto, ambulancewagen van het Roode Kruis en die van de doktoren niet alleen voorrang maar op de eerste plaats een uitweg van af het centrum van het dorp te kun nen verlenen in de richting Bergen aan Zee, gaat de rijkspolitie van Bergen gedurende dagen met grote verkeersdrukte het verkeer dat van- Ruim 500 gebruinde vakantiegan gers en tieners jonge en belegen hebben in uitstekende vakantie stemming 'er eens uit te zijn' volop genoten van Rob de Nijs in een bont programma. Hij bracht dit programma, doc-v de regen verdreven, in de zaal van Duinvermaak waar de minder goede accomodatie van de zaal, die maar enkele malen in het jaar wordt ge bruikt, voor een zeer belangrijk deel werd vergoed door de imitimi- teit van de zaal en de goede acu- stiek. De accordeon virtuozen 'The Fron- talini's zorgden gelijk voor een sterk gevarieerd programma, aan gepast bij de bezoekers. Met hun optreden was de juiste stemming er gelijk in. Imca Marina bleek ook hier met haar ruime keuze populai re liedjes nog sterk favoriet te zijn, en zo en dan werd het zelfs 'samen zang'. Rob de Nijs bleek toch ver uit het hoogtepunt van de avond te zijn. Na de microfooninstallatie nog even 'scherper' gesteld te hebben bracht hij met zijn 'Lords' een ge luidsvolume de zaal in die het slechts mogelijk maakte om zo no dig in gebarentaal iets tegen de naaste buurman over te dragen. De zaal genoot zichtbaar; men genoot volop met handengeklap en later nog versterkt met voetengetrappel en enthousiaste kreten. Er werden talrijke blitz-foto's van soms achter uit de zaal van het groepje gemaakt. Al kende het enthousiasme geen grenzen, men bleef gelukkig nor maal op zijn eigen plaats genieten van dit 'muziek-geweld' dat naar eigen instelling gelaten of met grote waardering en bewondering, maar met volle teugen werd ingedronken. De parodist Andre van Duin liet ook nu weer blijken op dit terrein een groot kunstenaar te zijn die vrijwel iedereen in bewondering brengt. Voor een goede afwisseling zorg den de acrobaten 'The Williams' en de komische cascadeurs 'The Berlu- sons'. Of de conferencier John Pims eveneens in vakantiestemming ver keerde weten we niet, doch van hem hadden we iets meer origineels ver wacht, mogelijk dat hij dit voor het komende seizoen heeft bewaard. Op zakenniveau gezien is het voor de horecabedrijven een heel bijzon der seizoen. Ondanks het minder gunstige weer hebben de bedrijven in de hotelsector over het algemeen nog vrij gunstig gedraaid. De pen sions die practisch alles contrac teerde, hebben eveneens geen rede nen om ontevreden te zijn. Minder of heel slecht tevreden zijn de restaurantbedrijven in Ber gen aan Zee en de rijwielstallingen. Een slecht seizoen maken die men sen die logies met ontbijt aanbie den en vaak sterk afhankelijk zijn van de weersomstandigheden en gasten die op goed geluk een plaatsje zoeken. Ondanks het feit dat er dit week einde minder Duitsers zijn gekomen dan werd verwacht kon men zon dagavond op de VVV vrijwel alle plaatsen bij haar leden doen bezet ten. Zo konden mensen die zich dit jaar in het Nesdijkplan hebben ge vestigd en lid van de VVV gewor den zijn, reeds nu met gasten wor den bezet. Wedvlucht vanaf Vilvoorde over een afstand van 172 km. De duiven werden met 'n zuid-westen wind om 7 uur gelost. De eerste duif van N. v. d. Kamer arriveerde om 9.05.40 uur op het hok en vloog met een gemiddelde snelheid van 85 km per uur. P. Tiebie 9.06.10; J. Duinmijer 9.07.07; Gebr. Overpelt 9.07.36; P. Schaaper 9.07.36; J. Weijers 9.07.41; M. Zuidema 9.08.47; Th. Houtenbos 9.08.59; G. de Waard 9.11.14; B. Dob- ben 9.11.42; A. de Klerk 9.14.04; J. Kleverlaan 9.12.29. H Weijers 9.12.31 J. van Exter 9.12.56; P. Kooij 9.15 27 C. Pijper 9.17.26; P. Brakenhoff 9.18.06; W. Houtenbos 9.20.13; J'. Wellerdick 9.20.46; A. Staadegaard 9.15.37; B. Louwe 9.17.20. Wedvlucht vanaf Bordeaux over een afstand van 950 km. De duiven werden gelost op zaterdagmiddag om 13 uur. Aankomst eerste duif op zondagmorgen 9.34.42 van P. Schaa per; J. Out. 9.40.18; A. Mink 10.45; N. van de Kamer 11.30; P. Braken hoff 11.30. BERGEN AAN ZEE WANDELTOCHT DOOR DUINRESERVAAT Elke dindsdagmorgen vindt er onder bekwame leiding een wande ling plaats door het Noordhollands duinreservaat. Vertrek en eindpunt bureau VVV Bergen aan Zee. Aan vang 9 uur. Ook uitstekend voor buitenlanders. Om^precies te zijn zaterdag 31 juli, 's morgens 9 uur aanvangende van ongekende KOOPJES, restanten uit en van de SEIZOEN OPRUIMING Tot ziens bij; Bergen - Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 WANDELPUZZELTOCHTEN Maandag 2 augustus vindt er on der leiding van de heer Henk Jel- lema een wandelpuzzeltocht onder auspiciën van de VW, plaats. Aan vang 19.30 uur. Vertrek vanaf VVV bureau. Na afloop draaiorgelmuziek. Deelname ook zeer geschikt voor buitenlanders. Tante ging voor zeven dagen naar het Bergen in pension. Maandags zat ze bij de kachel want, er scheen geen zomerzon. Dinsdags zat ze stil te kijken naar het druipende geboomt en die nacht daarop, toen had ze van een hittegolf gedroomd. Woensdag zat ze in de serre keek naar 't sijpelende nat Donderdags kreeg ze visite van een kennis uit de stad. Vrijdags woei d'r een halve storm dus, bleef tante van de straat en zo hokte op haar kamer bij haar kopje chocolaad. En de zaterdag de zesde dure dag van 'in pension' Toen? toen stroomde het uit de lucht en, toen ging ze een straatje om. Zondags stond ze met haar koffers en haar kaartje op 't perron In de verte kwam de trein aan stralend in de zomerzon In een hoekje van 't coupeetje Bij een raampje, in de trein reisde tantetje op huis aan koesterend in de zonneschijn. Jan Timmer 'NOORD KENNEMERLAND' SCHOORL, EN VAN V.V.V. GROET-CAMPERDUIN 29 juli: Autopuzzeltocht te Schoorl. Aanvang 19.00 uur. Start: W. van Brederodeweg. 1, 2, en 3 augustus Kermis te Groet. 4 Augustus Hengelwedstrijd aan het Noord zeestrand te Camperduin. Aanvang 19.30 uur. 5 Augustus Puzzelwandeltocht te Schoorl. Aanvang 19.30 uur. Start: Café Honky Tonk. 5 Augustus Concert op het terrein van café Meereboer te Groet. Aanvang 20.00 uur. 6 Augustus Bridgedrive te Schoorl. DUINWANDELINGEN SCHOORL Vanaf 1 juli tot eind augustus dinsdag- en donderdag, 's morgens om 9.30 uur, duinwandeling vanaf de Klimweg. Dinsdag- en woensdagavond avondwandeling om 19.30 uur. Vertrek: 'Berenkuil'. GROET Woensdagmorgen 9.30 uur: Duinwandeling, vertrek Kerk brink te Gróet. Wijzigingen voorbeh., zie nadere aankondigingen op de WV-borden. VRIJDAG 30 JULI Openbare klaverjasdrive. Aan vang 8 uur bij café Slijkerman, 'De Bonte Koe'. 4 AUGUSTUS Hengelwedstrijden, georganiseerd door de ORKAVA. Aanvang 7.30 uur. Opgaven op het strand te Camperduin. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Uitlening van boeken. Dokiersdiensien ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DR. LUIF Telefoon 3130 Bergen SCHOORL Dr. BRUST, Groet Telefoon 288 2de deel EEN PRESENTJE VOOR SLUYPER De auto van de ophaaldienst was spoedig ter plaatse en de werklui sloofden zich erg uit om de ton in de wagen te laden. Créghel hield zich zo lang afzijdig. De geleerde man voelde wel dat het aanleiding tot verwarring zou geven als de lie den twee dezelfde koningen bij el kaar zouden zien. ,Zo mannen', sprak Krelis, toen het vat in de auto lag; breng dat vrachtje even naar het paleis wil je? Zeg maar, dat het een verras sing voor Secretaris Sluyper is.' ,Goed Majesteit', zei de chauf feur en hield zijn hand op voor een fooi. De koning drukte hem een vierduitenstuk in de hand en na een paar diepe buigingen startte hij de wagen weer. Toen kwam ook de professor naar buiten. ,Wel', antwoordde Krelis, het wachten is nu op Sluyper en Brus- selslofski. Die zullen wel hierheen komen als ze Snufski thuisbezorgd krijgen en wanneer ze zich hier vertonen heb ik eens aardige ver rassing voor ze/ t Inmiddels was de w^gen met de ton voor het koninklijk paleis aan gekomen. ,Ik heb hier iets voor secretaris Sluyper', zei de chauffeur tegen een lakei, die naar buiten was ge komen. ,Ahum wel sprak deze; ,geef het maar hier, dan zal ik het de Secretaris wel aanreiken.' Jdaha lachte de chauffeur schamper; ,nee meneer met je mooie pakje aan, laten mijn maat en ik dat maar doen, het is namelijk een tonzie je ,Oh eh een ton rol hem dan maar naar de wijnkelder', antwoordde de lakei.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1