Gemeenteraad Schoorl W ereldfederalisten-congres Oaat tia^s van Ronnie Goed zo - 50 km REDDINGSBRIGADE HAD GOEDE COLLECTE TWEEDE BLAD DONDERDAG 29 )ULI 1965 VJ Nog enkele dagen De Schoorlse gemeenteraad kwam op 26 juli ter vergadering bijeen. De heer Sleking bleek wegens va kantie afwezig te zijn. In een bijzonder vlot tempo werd, na de opening door burgemeester Bergh de agenda afgehandeld. De raad ging accoord met de voor stellen tot het verlenen van kredieten voor de verdere verbou- bing van het Gem. Gymnastieklo kaal en voor de aanschaf van meu bilair voor de Schoorlse kleuter school. Ook voor de vaststelling van de verordening op het vellen van houtopstanden en tot bepaling van de bebouwde kom ingevolge de Boswet had de instemming van de raad. Ook werd accoord gegaan met de overname van de onderhoudsplicht van een aantal polderwegen. De heer De Leeuw wees er op dat dit soort wegen vroeger alleen door agrariërs werd gebruikt maar het tegenwoordig het autoverkeer in toenemende mate deze wegen kiest. De toegangswegen tot Schoorl moe ten prima in orde zijn, zei de heer De Leeuw, als recreatiegemeente moeten we hiervoor zorgen. De raad stemde hierna in met het voorstel tot verzoek en van verhoging van het maximum aantal vergunningen ingeval de drankwet en met de wij ziging van de overeenkomst met het Hoogheemraadschap inzake het aan- legterrein aan de Hargervaart. B. en W. hadden in agendapunt nr. 14 de raad voorgesteld opnieuw een grondruiling aan te gaan met de Jelgersma van der Hoopstichting De heer De Leeuw zei te hopen dat men nu vastigheid had. We hebben al heel lang om parkeer terreinen gevraagd en straks we ten we niet meer waar de auto's naar toe moeten. Hierna ging de raad met het door B. en W. voor gestelde, accoord. Rondvraag Het zwaartepunt ligt, zo zei de burgemeester, bij de rondvraag. En dit bleek wel uit het feit dat de raad, die voor het afwerken van de agenda 25 minuten nodig had, hier na in de rondvraag die een half uur duurde, de aandacht van B. en W. vroeg voor verschillende be langrijke kwesties. De heer Kaag pleitte voor invoe ring van de Heereweg als voor- rangsweg aangezien de meningen op kruispunten over het voorrangs- recht, wel eens zijn verdeeld. De burgemeester zei dat elke weg gebruiker de regels behoort te ken nen. Als we van de Heereweg een voorrangsweg maken, dan wordt het gevaar nog groter. Men rijdt op dit soort wegen nl. veel harder. Maar, aldus de heer Bergh, we zijn bezig met verkeersregels voor het gehele dorp en het is wellicht verstandig in deze het advies van de ANWB te vragen. De heer Eecen pleitte voor een parkeerverbod aan de weg tussen de Duinweg en het caravanterrein van de heer Langeveld. Het is ver boden voor bezoekers van de bewo ners van de aan deze weg liggende kampeerterreinen hun auto's op de terreinen te parkeren. De burgemeester vond wel dat de oplossing hier op de terreinen lag en dat dit incidentieel dient te wor den bekeken. De heer Koelewaard vroeg of de sportverenigingen zich al kon den melden voor gebruik van de sporthal tijdens het komende win terseizoen. De burgemeester zei dat de sport verenigingen volledig op de hoogte zijn; er is destijds een bespreking geweest. Als contactman is de heer De Witte benoemd. Verder bleek de sportraad nog niet te zijn geïnstalleerd, er is be raad over de sportraad; zei de heer Bergh. De heer Pastoor zei dat hem dik wijls vragen over de Hargervaart worden gesteld, die hij niet kon be antwoorden. Hij vroeg de burge meester eens precies te zeggen hoe het stond met de prijzen en waar mocht worden aangelegd. Op dit verzoek ging de heer Bergh uit voerig in. Het Hoogheemraadschap had des tijds kenbaar gemaakt dat de oevers van de Hargervaart moesten wor den geschoeid. In het belang van de toeristen heeft de gemeente toen besloten de kosten hiervoor op zich te nemen. In feite waren er toen dorre stukjes terrein, nl. dat van de heer Duin, dat van het Hoog heemraadschap en dat van de pro vincie, waar kon worden aangelegd. Op deze stukjes werden verschillen de prijzen gevraagd wat wel eens aanleiding was voor onaangename discussies. Uiteraard was langs het terrein van het Hoogheemraadschap waar de beschoeiing was geplaatst de prijs het hoogst. B. en W. acht ten dit een onhoudbare situatie en stelden daarom de raad voor de betreffende politieverordening zo te wijzigen dat het college zou kun nen bepalen waar wel en waar niet mocht worden aangelegd. De raad ging toen accoord met dit voorstel en dus mag nu alleen worden aan gelegd waar beschoeiing aanwezig is. De heer Koelewaard zei dat er over de verbodsborden langs de Hargervaart zakken waren gegooid die met touw waren vastgemaakt. Hierdoor was het aanlegverbod niet te lezen. De heer Bergh merkte op dat hier zal moeten worden opgetreden. De politie kreeg een pluim van de heer Dekker voor hun optreden tijdens de rel op de Paardenmarkt. Wij dienen steeds achter de politie te staan merkte de heer Dekker op. De burgemeester wees er op dat de politie hier een bijzonder moei lijke taak heeft. Amsterdamse jon gelui hadden meisjes lastig gevallen die hierna door Warmenhuizenaars in bescherming waren genomen. Tij dens de hierna volgende vechtpar tij moest de politie handelend op treden. Eerst vermanend, toen met gebruik van de gummistok, terwijl, toen ook dit niet hielp 2 waarschu wingsschoten zijn gelost. Dit maakte indruk en pas toen werd de rel opgeheven. Deze dingen moeten hardhandig de kop worden ingedrukt, zei de burgemeester, terwijl wethouder Meedendorp de kampeerterreinhouders in deze wees op hun verantwoordelijkheid. Jon gelui van dat soort moeten worden verwijderd, zei hij. En hierna kwam op een onge woon vroeg uur, we stonden al om negen uur buiten, een eind aan deze raadsvergadering. SCHOORL GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. Anneke de Boer slaagde donderdag 15 juli j.l. in 'Het Wapen van Heemskerk' te Alkmaar voor het examen Mulo- A en middenstandsdiploma. Wij wensen haar van harte geluk met dit resultaat. PETTEN GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer H. P. Bregman, behaalde in Utrecht het diploma voor vakbekwaamheid voor het woninginrichtingbedrijf. Mej. Annelies Vriesman behaalde het assistent getuigschrift in de boekhandel. De Reddingsbrigade 'De Puitaal' hield op het strand een collecte. Deze bracht 150,- op, wat een prachtig resultaat mag worden ge noemd. DE DUINSTREEK Na een vlucht van 12 uur, arri veerden 85 Europeanen bij de grote wereldstad New-York. Na 's avonds de boven alles uitstekende Empire Building te hebben beklommen ten einde van boven af de warwinkel van hemelhoge huizen te bekijken, werden wij de volgende morgen vroeg weer naar het vliegveld ge bracht ten einde tegen de avond van die dag op het vliegveld van San Francisco te landen. Van daaruit werden wij over 's werelds grootste brug naar het Hilton Hotel gere den, waar alle gebeurlijkheden van het Wereldfederalisten congres zouden plaatsvinden. De World Ass of World Federalist had speciaal San Francisco als vergaderplaats uitgezocht omdat terzelfder tijd in die stad de viering van het 20-jarig bestaan van de V.N. zou plaatsvin den. Zoveel mogelijk werden de Europese congressisten bij families ondergebracht, hetgeen tot voordeel had dat wij ook van het Amerikaan se familieleven op de hoogte kwa men. Daar alle straten zowel in New York als in San Francisco na genoeg gelijk zijn en precies even wijdig aan elkander lopen, viel het ons de eerste dagen moeilijk de weg naar ons conferentieoord terug te vinden. De burgerbevolking was steeds gewillig ons weer op het goede pad te brengen, vooral wan neer zij bemerkten dat wij Neder landers waren. Dat onze actie voor algehele ont wapening steeds meer bekendheid krijgt, bleek uit de officiële begroe tingen die bij de opening werden geuit door hooggeplaatste personen. Hartverwarmend was het terug zien van onze Japanse vrienden, die twee jaar geleden op zo bijzon dere wijze in Tokyo ontvingen. Uit alles bleek weer hoe vooral dat volk de noodzaak van algehele ontwa pening onder een wereldrechtsorde ziet, ten einde herhaling van hun ervaring met de Hiroshimabom te voorkomen. In de resolutie van het congres is dan ook niet voor niets naar voren gebracht dat: 'in twintig jaar sinds de V.N opgericht is, techniek en wetenschap enorm vooruit zijn ge gaan. Maar dat in de zelfde tijd die vooruitgang ons dreigt met de ondergang der mensheid. In dezelfde tijd dat ons congres plaatsvond, vierde de V.N. haar 20- jarig bestaan ook in San Fransisco, omdat daar ter plaatse deze wereld instantie werd opgericht. Ondergetekende had het grote voorrecht voor de zaterdagochtend van die herdenking een toegangs kaart te ontvangen, waardoor zij de toespraken van enige gedelegeerden kon aanhoren en de sfeer van het publiek mocht beleven. O.a. kreeg de gedelegeerde van Rusland het woord. Toen deze een zachte aan val op de houding van Amerika in verband met Vietnam deed, was het opmerkelijk dat eerst één dame de moed had te applaudiseren, doch dat daarna steeds meer aanwezigen hun instemming durfden te tonen. Aan de overkant van het theater waar de herdenking van het 20- jarig bestaan der V.N. plaats vond, liepen anderhalve dag lang jongelui met borden waarop anti oorlogsleu zen stonden. Doordat het rustig werd toegelaten ging dat alles zeer geregeld. Als studiegroep de mogelijkheid hoe men de gedachte van een we reldrechtsorde tot vanzelfsprekend voor alle mensen kan krijgen, koos ondergetekende het vraagstuk hoe de kinderen daartoe op te voeden. Zij legde daarbij vooral de nadruk op het invoeren van een wereldtaal; en deze taal op het leerprogramma te zetten voor de eerste klas van de lagere school, tegelijk met hun moedertaal. Juist heel jonge kinderen leren gemakkelijk verschillende talen. Na deze inspannende hersengym nastiek had ik het grote voorrecht met enkele vrienden enige bijzon derheden van Amerika te bezichti gen, o.a. Maple suikerfabriek. Indi anen ontdekten dat de maple boom in het voorjaar suiker geeft, wan neer men er met een pijpje een holletje in maakt. Deze suiker ko ken zij, waarna de fabriek er vor men aan geeft. Uiterst interessant was de Yankee Atomic Electric te Rowe, Massachu setts. Daar nemen de grote olie- en elektra maatschappijen 'n proef om met het elektrisch verlichten van een dorp door atoomenergie. Over de rassenkwestie hebben wij natuurlijk ook veel gesproken; maar daarover misschien eens een vol gende keer. N. MEIJERS-KEHRER FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK 24 Hij kwam overeind, maar hield haar handen vast. ,Nou ben je boos op me, he?' Ze schudde zo wild haar hoofd, dat haar lokken over haar gezicht vielen. ,Dat weet je wel beter. Ik had natuurlijk gauw door. dat dit alles afgesproken werk was. Ronnie, wat moet ik doen? Ik wil graag kunnen lopen maar ik zie verschrikkelijk op tegen een herhaling van alles, wat ik vroeger verschil lende malen heb moeten meemaken. Heb jij wel eens in een ziekenhuis gelegen?' Hij schudde zijn hoofd. ,Dan heb je er geen idee van, wat dat is. Vooral niet, als je vooruit weet; over een paar dagen word ik geopereerd. Ik herinner me, dat ik in het ziekenhuis in Purmerend een zuster tegen een leerling-verpleegster hoorde zggen: een ope ratie is altijd een riskante onderneming. Met andere woorden je gaat gevaarlijk dicht langs de grens van leven en dood. Een verkeerde beweging van de chirurg of één niet-voorziene om standigheid en je komt aan de verkeerde kant terecht. Voor goed, zonder dat je het zelf bewust bent, want op het mo ment, dat ze het merken; is het al voorbij met je. Begrijp je dat ik angst heb, Ronnie na al hetgeen ik meegemaakt heb! Ik wil graag leven, al ben ik gehandicapt. Maar ik wil ook dolgraag weer kunnen lopen. Maar moet ik opnieuw een risico nemen, terwijl het resultaat op z'n zachts gezegd twij felachtig is? Dokter Schellenboom heeft het niet met zoveel woorden gezegd, maar uit hetgeen hij mij vertelde, heb ik toch wel begrepen, dat gewoon; normaal lopen; zoals jij en iedereen kan, voor mij nooit meer mogelijk zal zijn. Goed, ik zou al dankbaar en tevreden zijn met wat surrogaat; als ik mijn benen maar zo kon bewegen dat ik weer vooruit kon komen, zonder stoel. Wanneer ik maar een zekere waarborg had, begrijp je? Want als ik er in toestem en als dan alles achter de rug is en ik bemerk, dat het voor de achtste keer tevergeefs is geweest, dan dan ik hoop, dat ze dan een verkeerde beweging maken zodat ik nooit meer wakker zal worden. Want dan zal de teleurstelling zo groot zijn, dat ik die misschien nimmerweer te boven kom.' Ronnie dacht na en knikte. ,Ik begrijp je, Kruimeltje. Daar om ga ik geen pressie op je uitoefenen. Ik heb je hierheen gebracht, omdat volgens dokter Schellenboom er een moge lijkheid bestaat hoor je? Een mogelijkheid dat je mid dels een operatie weer je benen zult kunnen gebruiken voor het doel waarvoor ze bestemd zijn. Als hij mij niet verzekerd had, als gevolg van het feit, dat de medici op dit ogenblik meer weten en meer kunnen dan bijvoorbeeld een jaar of acht geleden, zou ik dit niet gedaan hebben. Dokter Schel lenboom geldt als een der bekwaamste chirurgen van Europa en is bekend in de meeste ziekenhuizen. Ik zeg daarom alleen dit: je kunt je met het volste vertrouwen door hem in zijn ziekenhuis laten opnemen. Hij gaat niet dadelijk met je naar de operatiekamer integendeel. Hij wil je voorlopig eerst en kele dagen bij zich hebben, zodat hij je rustig kan onder zoeken en foto's maken. Daarna pas zal hij kunnen vaststel len, of een operatie ook maar enige kans van slagen heeft, begrijp je? En dat zal hij je eerlijk vertellen, zo is hij. Dokter Schellenboom neemt geen onnodige risico's en bij hem ben je zeer zeker geen proefkonijn of iets dergelijks. Je zult een volwaardige patiënt zijn, die door iedereen met de nodige égards behandeld en bejegend zult worden. Lr zijn uitste kende verpleegsters en assistenten; je zult daar een eerste klas behandeling genieten. Maar Hij spreidde zijn han den uit 'de uiteindelijke beslissing ligt bij jou. Je bent een volwassen vrouw, Aagje met voldoende verantwoordelijk heidsgevoel. Jij zegt ja of nee. Is het nee, dan vervolgen we onze vakantie, zoals afgesproken is en zal ik mijn best doen, dat je op de terugreis evenveel geniet als op de heenreis. Je kunt verzekerd zijn van mijn vriendschap en mijn vrije tijd, voor zover dat mogelijk is. Als ik tijd heb, zal ik je vaker meenemen in de auto, zodat ie er van tijd tot tijd eens uit komt.' Geruime tijd was het stil. In de verte zagen ze een grote autobus langzaam de bergweg beklimmen. Af en toe was hij uit het gezicht verdwenen, maar als hij aan de volgende klim begon, zagen ze hem weer te voorschijn komen, iedere keer hoger. Tot hij in de nevel, die er rond de bergketen hing, voor het oog verdween. Het meisje draaide zich plotseling naar hem toe. Ronnie, als ik wil jij me advies geven? Stel je een ogenblik in mijn plaats. Ik begrijp wel, dat dit niet zo gemakkelijk is, maar probeer het even, wil je? Wat zou jij dan in mijn geval?' Hij dacht enige tijd na. .Daarop is eigenlijk maar één ant woord, Kruimeltje. Als ik in jouw plaats was, ging ik in ieder geval naar dat ziekenhuis. Pas na het nemen van de foto's kan dokter Schellenboom zeggen, of hij denkt, dat je met een redelijke kans op sukses geopereerd kan worden. Tot dat tijdstip is er eigenlijk niets aan de hand. Dat zou ik doen en verder zou ik eerst afwachten, wat de dokter mij zou adviseren.' Aagje knikte. ,Er zit wat in, Ronnie. Wil je me nu naar binnen rijden? Ik zal er nog eens met mams over spreken. Er zit werkelijk wat in. Ik kan in ieder geval naar het ziekenhuis gaan, zelf ben ik ook nieuwsgierig, of Goed. ik zal er met mams over praten. Dank je, Ronnie voor je advies, voor alles je bent ontzettend lief voor me. Dat ervaar ik vooral in deze dagen.' Diezelfde avond deelde Aagje Vet de dokter mee dat ze er in toestemde om opgenomen te worden in zijn ziekenhuis. HOOFDSTUK 9 De opname van Aagje Vet in het particuliere ziekenhuis van dokter Schellenboom had tot gevolg, dat Ronnie Beelen en mevrouw Vet zich in een hotel in de onmiddellijke na bijheid van het ziekenhuis installeerden. Hoewel het echtpaar Schellenboom aangeboden had om beiden gedurende de tijd, dat het meisje opgenomen zou zijn, te huisvesten, hadden beiden het bij nader overwegen toch beter gevonden hun tij delijke domicilie te verplaatsen alwaar men vrijer zou zijn. Vader Vet wias van de maatregel op de hoogte gesteld en zijn vrouw had hem geschreven, dat ze hem zoveel mogelijk zou inlichten. Ronnie had een briefje naar Yolanda geschreven waarin hij meedeelde, dat Aagje in Bern in een particulier ziekehuis was opgenomen, alwaar ze naar alle waarschijn lijkheid geopereerd zou worden. En dat hij daarom de rest van zijn vakantie in Bern bleef. Na een paar dagen had hij antwoord: een tamelijk koel briefje, waarin ze het meisje evenwel sukses toewenste. Ten slotte Ronnie er aan herinnerend, dat hij op 2 september in Berlijn moest zingen met het Berlijns Filharmonisch Orkest. ,Het verdient aanbeveling', voegde ze er aan toe, dat je nu reeds af en toe wat repeteert. Bovendien verwacht men je op 30 augustus al in Berlijn voor de repetities. Atilla is niet zo'n bekende en evenmin een gemakkelijke opera; je hebt hem nog maar één keer gezongen, verleden jaar in Napels. Maar ik kom voor die tijd nog wel even naar je toe, omdat ik inmiddels al een reeks aanbiedingen voor je hebt gekregen voor het komende winterseizoen. Je ziet me wel onverwacht verschijnen.' Toen hij de brief gelezen had, kreeg hij een onprettig ge voel. Enerzijds bespeurde hij een zekere jaloezie uit dit schrijven. Bovendien lokte het vooruitzicht om binnen enkele weken weer te moeten zingen, hem niet erg aan. Deze vakantie beviel hem uitstekend. Aan de andere kant was hij voldoende realist om te begrijpen, dat nietsdoen alleen maar geld kostte, in dit geval zelfs veel geld. Op deze wijze zou zijn bankrekening spoedig uitgeput zijn. Een mens moet nu eenmaal werken om te kunnen leven. Hij was in ieder geval nog niet^zover, dat hij zich de luxe kon permitteren om enige maanden te luieren. Na het overbrengen van Aagje Vet naar het ziekenhuis, wa ren Ronnie en haar moeder er dagelijks enkele malen. Zo lang ze nog in observatie was, kregen beiden ruimschoots de tijd om de gedachten van het meisje af te leiden. Iets, waarin vooral Ronnie vrij voortreffelijk slaagde, want hij zorgde voor boeken en tijdschriften, bloemen en allerhande lekker nijen, zodat ze iedere dag opnieuw weer redenen had zich te verbazen over zoveel sympathie en liefde. Het waren voor haar even zovele morele ruggesteunen, zodat ze maar zo weinig mogelijk dacht aan hetgeen haar wellicht weer te wachten stond: de operatietafel. En in deze dagen kwam het meisje geleidelijk aan tot het voor haar zelf verbluffende feit: ik houd van Ronnie. Ik houd ontzettend veel van hem. Hoewel ze gelijktijdig wist: ik mag het niet laten merken, want dit zou uitlopen op een grote teleurstelling. Ik heb toen al gezien, dat Ronnie en die dame uit Wassenaar het met elkaar eens zijn. Zij zullen eenmaal wel trouwen. En ik Met geweld moest ze zich dan bedwingen om niet te gaan huilen. Ik wil niet, dat hij het merkt, dacht ze. Dat heeft hij niet aan me verdiend. Hij is altijd zo goed en lief voor me en hij heeft al zoveel voor me gedaan. Ik moet dankbaar zijn en ik ben het ook. Maar juist daarom houd ik van hem Het is allemaal zo moeilijk. Doch als Ronnie naast haar bed zat, drong ze al deze ge dachten terug en was ze opgewekt, zich verwonderend om zijn vindingrijkheid om telkens weer iets anders voor haar mee te brengen. Soms zaten ze hand in hand, zonder veel te zeggen. Het hoefde ook niet, omdat alleen zijn aanraking haar al gelukkig maakte. En als hij zijn lippen op haar wang drukte, of op haar voorhoofd, of wanneer hij haar terloops even streelde, dan beefde ze en probeerde ze zich met alle kracht die in haar was, te beheersen om niet haar armen om zijn hals te slaan en zijn gezicht naar zich toe te trekken. Bent u bereid daadwerkelijk mee te werken aan de verkeersveiligheid Heeft u een snelle wagen, maar ook een leuk gezin? Een gezin, dat on dermeer beschermt wordt door de roodomrande 50 of 70 km borden aan de rand van uw woonplaats? Dan kan het Verbond voor Veilig Verkeer ook op u rekenen bij de naleving van de snelheidsbeperkin gen, die er niet voor niets zijn. Onderstaande gedragregels zijn voor u dan vanzelf sprekend. - GOED ZO - U houdt zich aan de '50', zelfs als er onsportieve jakkeraars zijn die u tegen elke prijs willen in halen. - GOED ZO - U hebt niet altijd haast en geeft niet een lesje (met claxon of groot licht bijvoorbeeld) aan wegge bruikers die precies 50, 70 of 90 rijden. - GOED ZO - U neemt ruim de tijd (een gemid delde van 50 km is al hoog) om op tijd op een afspraak te zijn; u houdt een marge voor vertragin gen en zorgt voor een reserve van nog een paar minuten. - GOED ZO - U rijdt ook met aangepaste snel heid op gevaarlijke weggedeeltes die niet door een bord zijn aange geven. - GOED ZO - U matigt uw snelheid voor arbei ders die in weer en wind en in uw belang het wegdek repareren. - GOED ZO - U realiseert zich dat u in de be bouwde kom altijd aan een be paalde snelheid bent gebonden, juist wanneer u van huis weg rijdt. - GOED ZO - U weet dat er sinds de invoering van de maximum snelheid zo'n 200 mensen per jaar meer blijven leven, ondanks de snelle toename van het verkeer en de overvolle wegen. Alleen daarom al wilt u meewerken aan een veiliger ver keer. GOED ZO - U weet het dus: het helpt. 50 Maximum snelheid Een schil padgangetje in de bebouwde kom. Rijdt u met 50 km werkelijk zo traag? Verliest u veel kotbare minuten of zijn het slechts luttele seconden? Komaan u bent ook wel eens voetganger in het verkeer. Is 50 km vanuit het voetgangers oog niet een pittig gangetje? Houdt u zich aan de '50' in de bebouwde kom. De ongevallencijfers bewijzen het: 'heus het helpt. KOOPT NU REEDS UW KOSTUUM I

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5