ItieMlad tt 99 KLOKKEN Noordhollands duinreservaat Gemeenteraad Bergen keurde uitbreidingsplannen goed SCH00RLSE GEMEFfêSCHAP VVV BERGEN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 40c JAARGANG No. 31 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Reizende beiaard Gerritsen Berger luchtpost Duizenden kinderen bij Swiebertje Dorpsaanzien verarmd Burgerlijke stand BERGEN Muziekweken VERTRAGING POSTVERKEER MET CANADA Evenementen VVV Dokiersdiensten ""Pro^edóor (Erégkel 2de deel 94 dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Oogstmaand in het Noordhollands duinreservaat Wat staan ze er nog prachtig bij de overal oprijzende toortsen van het duin zo karakteristieke blauwe slangenkruid. De overvloedige en goed verdeelde neerslag die we dit jaar hebben gehad 5 achtereen volgende maanden meer dan nor maal laat zich nu van zijn goede zijde zien en daaraan danken wij in elk geval het slangenkruid, even als trouwens de gehele rijk gevai i- eerde duinflora er zo hoopvol bij staat. Daarvoor is overigens wel een vereiste dat in augustus het zonne tje nu eens niet te veel verstek laat gaan. Ook de landbouwers elders in het land hebben daar hun hoop op gevestigd, omdat anders door het teveel aan hemelwater en het tekort aan het zomerweer verschillende gewassen dreigen te mislukken. In deze omstandigheden heeft het zo goed drainerende duin overigens 'n belangrijk streepje voor en dat toont ons nu duidelijk de positieve keer zijde van deze wel wat al te natte en kille medaille. Hier immers zul len nu al van plannen nog een rijke tweede bloei te zien geven, terwijl andere nu pas goed tot ontwikkeling komen. Veelkleurig Is het markante slangenkruid Om nog even op dat markante slangenkruid terug te komen, dat moeten we toch niet zonder meer blauw blauw laten. Wel zijn de bloemen overwegend blauw, doch daar tussendoor zorgen de haast rij pe knoppen voor een helder rose- rood accent, terwijl de uitgebloeide bloemen naar donker paars verkleu ren. De zeer kleurgevoelige hom mels, die deze bloemen zo gaag be zoeken, laten zich daar ook door leiden, want zij beperken zich uit sluitend tot de blauwe honingrijke bloemen en vermijden de rose, waar het nog niet zo ver is en de paarse, die al uitverkocht zijn. Overigens vertoont het slangenkruid ook vaak kleurafwijkingen. Nogal eens komen namelijk belangrijke lichtere exem plaren voor en zelfs kunt u soms volledige albino's aantreffen. Let u daar eens op; het wordt u extra gemakkelijk gemaakt, doordat zij bij voorkeur en in groten getale in geroerde grond en dus langs de bermen der paden voorkomen. Van geitenmelkers en Canatese immigranten Aan de noordhellingen en op gra zige plaatsen prijken nu de bleu- geltjesbloemen met hun witte, blaowe en rose bloempjes. In vroe gen dagen, toen velen een geit heilden graanden de geiten op deze plaatsen. Daardoor werd niet alleen de melkopbrengst verhoogd maar de vleugeltjesblomen deden bovendien de sterke smaak van de geitenmelk verliegen. U moet dit overigens niet in verband brengen met het voor komen van de echte gevleugelde geitenmelkers, zoals de nachtzwa luwen ook wel worden genoemd. Deze zijn echter zo goed gecamu- fleerd en houden zich overdag zo goed schuil, dat zij nauwelijks zul len worden opgemerkt. Kenmerkende augustusplanten zijn verder vooral het lever- of koning- innekruid, wederik, spiraea en kat- testaarten en de wat sombere den nenbossen worden nu vooral opge fleurd door het smalbladig wilgen roosje. In tegenstelling tot vele landgenoten, die van hier emigreer den, behoort deze soor tot de immi granten, die uit het verre Canada hier hun intrek hebben genomen. Het zijn echte stikstof- of nitraat- planten, waarvan de zaden veelal door mieren worden versleept, zo dat ze vaak een bloeiende entou rage om de mireenhopen vormen. Bloeiende heide in de Berger duinen Van de bloeiende heide, die grote delen van de Berger duinen straks met een purperen kleed zal over dekken, gaat in deze tijd van het jaar wel een heel bijzondere beko ring uit. Hopelijk zal het heide- haantje, dat er vorige jaren wel eens duidelijk afbreuk aan deed, dit jaar verstek doen gaan, want als dit hanatje hier victorie kraait wordt de anders zo luisterrijke heide lelijk ontluisterd. De elders in het duin vrij wél ontbrekende en hier zo veel voorkomende struik-, dop en kraai- heide duiden er evenals de brem in het voorjaar op, dat we ons hier bevinden aan gene zijde van het overgangsgebied van nieuw naar oud kalkarm duin. Aan deze unieke ligging op de grens van deze twee wat betreft de kalkhoudend- heid zo verschillende werelden hee t de flora in ons onvolprezen Noord hollands Duinreservaat ook zijn uit zonderlijke veelzijdigheid te danken en als we dan toch in het Berger duin zijn noemen we meteen de daar vooral aan de keerzijde zo veel voorkomende prachtige blauwe zee distel, die door de juist dezer dagen zo veel herdachte maar zo onvol prezen Thijsse zo kenmerkend als 'duinkoningin' ten doop is gehou den. Van kalejonkers, graafwespen en mierenleeuwen Tal van andere distelsoorten, waar onder vooral ook speerdistel en ka lejonkers, tooien nu ook hun ste kelige 'hoofdjes' met meest lilage- tinte bloemen. De zaadjes vormen vooral een lekkernij voor de kleu rige puttertjes, die daaraan hun bij naam van distelvink te danken heb ben. In het bloeistadium trekken zij vooral ook veel vlinders aan met name de mooie distelvlinders, die de laatste jaren sterk in aantal toenemen. Aan zonnige stuifbinken zijn nu ook allerlei soorten graafwespen bezig met het graven van hun hol letjes, waarin de eitjes worden ge legd nadat zij er een verlamde- rups, snuittor of spin als mond voorraad in hebben gedeponeerd en waarna deze met schelpjes of steen tjes worden afgedekt. Hier wachten ook de mierenleeuwen overigens vrijwel even nietig als hun gewo ne naamgenoten in hun trech tervormige, kunstig tussen 't groen verscholen valkuilen op hun prooi in de vorm van een argeloos insect dat zich daarin begeeft en als in een draaikolk medogenloos omlaag verdwijnt. Hoe het dit jaar met de bramen zal gaan is nog niet te zeggen. Dat zal voornamelijk worden bepaald door de hoeveelheid zon en warmte die augustus ons zal brengen. Als er voldoende aanleiding voor is, dan zal in elk geval het duin weer een bepaalde tijd ook buiten wegen en paden opengesteld worden. Het kan echter best zijn, dat dit nog niet in oogstmaand, doch eerst in sep tember zal geschieden. In een korte maar geanimeerde raadsvergadering keurde Bergens raad een aantal verschillende uit- oreidingsplannen goed. Wiertdijkje Het Wiertdijkje ondergaat 'n klei ne uitbreiding. Het in feite dood lopende gedeelte zal worden door getrokken en aansluiting krijgen via de Buerweg op de Slotramp- weg. Er waren twee adressanten die een bezwaarschrift hadden inge diend omdat zij meenden dat het landelijk karakter van het Wiert dijkje zou worden aangetast. Boven dien was men van mening dat de eigenlijke landweg zou worden ge wijzigd in een straatweg. Men wees de bezwaren van de hand omdat het in de bedoeling ligt het lande lijke karakter van het dijkje voor al te bewaren uit de waterpartij welke de overgang gaat vormen tussen de bebouwing en weidege bied. Aan het ingediende bezwaar is alsnog tegemoet gekomen door bei de terreinen in te passen in het plan. Door dit uitbreidingsplan wor den een aantal bouwterreinen ont sloten. Toch had dit uitbreidingsplan nog een grappig tintje. De heer Dinkel- berg vroeg of het betreffende dit plan in het college van B. en W. had gestormd. De heer Zon jee, te vens wethouder had zijn adhesie betuigt in een verzoekschrift om 't landelijk karakter van het Wiert dijkje te behouden. De heer Dinkel- berg meende dat de uitvoering van het plan tot de comepetentie be hoorde van B. enW. en dit derhal ve binnenskamers kan worden 'uit gevochten'. De heer Zonjee merkte op dit een privé verzoek betrof en dus moest worden gezien als een adhesie-betuiging. Waarop de voor zitter aanvulde dat het in ieder ge val voor de heer Dinkelberg een handtekening onder te zetten. Oude Bergerweg Vervolgens kwam het plan naar voren betreffende de terreinen, ge legen tussen de Oosterweg en Oude Bergerweg waar ongeveer een 20- tal woningen en of kleine verzor gende bedrijven gebouwd kunnen worden. Dit partieel plan kon tot nu toe niet verwezenlijkt worden omdat de eigenaren van de gronden die in het gebied gelegen zijn, niet tot overeenstemming konden komen De bebouwing van dit gedeelte van het dorp dat bereikbaar is tegen over Feld de sigarenwinkel aan de Oude Bergerweg zal, indien het op de juiste wijze aan de omgeving wordt aangepast, een aardig geheel kunnen vormen. Bergermeer Het plan Bergermeer omvat on geveer 80 tot 90 ha en grenst vanaf de Jan van Scoorelkade (Alkmaar) tot aan de Viaanse molen (zicht baar vanaf de Bergerweg). Deze molen die voorheen 'de molen van Kruk' werd genoemd, kwam op vo rig voor op de serie postzegels die door de commissie zomerzegels werd uitgegeven. Helaas zal deze historisch molen uit de tijd van Brederode door de omlegging van het boezemwater langs de toekomstige ringweg van Alkmaar van de molentocht worden afgesneden, zodat de molen voor een groot gedeelte op non-actief wordt gesteld. Dit was de enige molen uit de omgeving die uitslui tend op windkracht werkte. Nu moet men aan de andere zijde een pompinstallatie aanbrengen. Deze 80 ha vormen het gedeelte dat de gemeente Bergen destijds aan Alkmaar als 'geschenk' aanbood maar dat niet werd geaccepteerd Dat dit gedeelte 125 ha zou omvat ten zoals in een krantenbericht werd vermeld, werd door B. en W. als fantasie bestempeld. Plan Euratoom Dit gedeelte omvat het terrein tussen de Zuidlaan en de Duinweg naar Schoorl. Aan de Duinweg ko men een aantal bouwterreinen voor villa-bouw en daarachter het plan Euratoom. In het terrein dat tevens aan de Landweg zal grenzen die dan tevens weer aansluiting zal ge ven op de Bergerweg, zijn een aan tal wegenlussen geprojecteerd. Dit plan is bestemd voor de bouw van de definitieve Europese school, waarom heen geroepeerd de wo ningen die in principe bestemd zijn voor de medewerkers van R.C.N. c:n Euratom. Bij het ontwerpen van deze bebouwing die iets afwijkt van het eigenlijke uitbreidingsplan is de noodzakelijkheid gebleken van een aantal kleinere woningen voor al leenstaanden, werkzaam bij ge noemde instellingen, maar eventu eel te bestemmen voor Bergenaren. Het omvat in totaal 126 woningen in flats van 8 stuks. Het bouwvo lume is exclusief zonder aftrek van het gemeentelijk bouwvolume. Omdat de heer S. Kaandorp nog steeds niet bereid is zijn terrein op de hoek Landweg-Zuidlaan aan de gemeente inzake het uitbreidings plan te verkopen, en aan welk ter rein bij Koninklijk Besluit de goed keuring is onthouden, heeft men voor de toekomst bepaald hier een andere bestemming aan te zullen gaan geven als het terrein tenslot te toch aan de gemeente zal wor den overgedragen. Voorts is in dit gebied een grote vijver geprojecteerd om waterover last te voorkomen en de duinval be ter op te kunnen vangen. Het ligt in de bedoeling om op zo kort mogelijke termijn met de realisering van het plan te begin nen, waarschijnlijk reeds begin september. BENOEMD Tot kleuterleidster aan de Jan Hogervorst kleuterschool is uit een voordracht van 3 kandidaten mej. E. Splra uit Bergen door de ge meenteraad benoemd. Er hadden zich voor deze vacature 24 personen beschikbaar gesteld. TROK BELANGSTELLING De reizende beiaard die op ini tiatief van de VVV werd uitgeno digd .en vier maal op het terrein van de Ruïnekerk heeft gespeeld, trok ondanks de minder gunstige weersomstandigheden toch nog gro te belangstelling. De beiaard werd achtereenvolgens bespeeld door Mr. Romke de Waard, die ook de laat ste avond speelde; B. J. v. d. Veen beiaardier uit Alkmaar en de 21- jarige Arie Abbenes. De goede aucustiek en de schijn werpers droegen bij tot een harmo nisch geheel. Wedvlucht vanaf Chrislain Hornu over een afstand van 260 kilometer. De duiven werden zaterdag gelost om 6.00. De duiven vlogen met een westenwind. De eerste duif arri veerde op zondagmorgen om 10.23.00 uur. Winnaar werd M. Zuidema (Schoorl). Vervolgens van P. Bra- kenhoff om 10.22.53; B. Louwe 10.23.44 uur. Vervolgens van B. Dobbe; A. de Klerk; H. Weijers; J. Kleverlaan; P. Schaaper; J. Duinmeijer; Tiebie G. de Waard; A. Staadegaard; Th. Houtenbos; P. Kooij; A. Mink; C. Pijper; N. v. d. Kamer; J. Weijers en zn.; J. van Exter; J. Dekker; Ge broeders Overpelt; A. Ooijevaar; J. Out. Deze laatste duif ariveerde om 11.03.40 uur. Ongeveer 2700 kinderen, waarvan sommigen met hun ouders, hebben onder buiten "'woon ideale weers omstandigheden volop genoten van Swiebertje, Bromsnor, de burge meester, Saartje en de freule. Het is een waar festijn geworden Het was ec i bijzonder frappant en kleurrijk gezicht deze groep kinde ren te zien vanaf het plankier tot aan bet uiterste duintopje. De twee Kame's die de middag onendsn hadden de kinderen al heel spoedig met originele grappen en stunt,i es met balonnen in een en thousiaste stemming. Ook Swiebertje bracht een gezel lig en boeiend programma dat de kinderen in een aantal dat nooit eerder in het theater werd geteld, in verrukking bracht. GEVARIEERDE HOOG- EN LAAGBOUW Men wil de bebouwing van het Euro-uitbreidingsplan en dat van het gedeelte dat grenst tussen Ker- kedijk n Zuidlaan als een geheel gaan beschouwen, en er een har monisch geheel van maken. Dit wil men gaan doen door hoog en laagbouw toe te passen. Zo zal de flat van Frankestate en het re;d in uw zijnde ziekenhuis voor gronisohe zieken moeten vari ëren met de laagbouw in het Euro bouwplan, afgewisseld met enkele hogere woonflats die daar 4 maal 2 woningen zullen tellen. Zo langzamerhand gaat het aan zien van het dorp verarmen. Bij een garage in het centrum is een enorm en schreeuwend bord ge plaatst dat alleen langs een provin ciale weg maar niet langs een dorpsweg thuis hoort. Vervolgens is er even verder een 'koek en zopie tent' geplaatst waar een ondernemend zakenman geen vliegen staat te vangen, maar dat in het geheel niet past in wat men nog altijd pleegt te noemen: een in alle opzichten rustige badplaats waar alle mogelijke schreeuwende reklame en uithangborden, snoep en andere tenten, niet in het dorps beeld passen. van 19 juli tot 26 juli 1965 GEBOREN Hans Willem, zoon van H. W. Hof meester, en M. J. Tol, Alkmaar. Anna Elisabeth Maria, dochter van M. J. Groot en J. A. H. Hoes, Alk maar. Nicholas Charles, zoon van W. A. F. Hasselaar, en J. C. Renes, zonder beroep, Dorpsstraat 21. Jolanda Magdalena Maria, dochtei van J. A. van Steenbergen, en L. J. Lodiers, Kerkelaan 20s. Ben, zoon van C. Plomper en N. Marees, Prinsesselaan 42. Linda Simone, dochter van H. Kaaij en W. H. J. van Sluiters, Zwanen- bloemweg 4. OUDERTROUWD Geen. GEHUWD Geen. OVERLEDEN Johanna Petronella, e.v. R. K. W. Maschmeijer, 80 jaar, Natteweg 22. Gustav Buhse, e.v. M. C. Brandt, 82 jaar, Meerweg 1. Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. Concerten te geven door solisten van de Bergense Muziekweken in de Zwarte Schuur bij het Oude Hof. Aanvang 20.00 uur. Entree 1,50. Donderdagavond 5 augustus: W A. Mozart, sonates voor viool en klavier. Zondagavond 8 augustus Barokke kamermuziek. Solisten Nelly Brandenburg fluit Charlotte Förthmann sopraan Marijke Distler-Dusoswa cembalo, alt Hubertus Distier viool Lukas Vis continuo Blijkens van de Canadese post administratie ontvangen bericht kan de postverzending van en naar Ca nada, Ms gevolg van een wilde staking bij enige onderdelen van de postdienst aldaar, mogelijk eni ge vertraging ondergaan. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Uitlening van boeken. Zaterdag 7 augustus Zandfigurenwedstrijd voor enke lingen en groepen op het strand tussen le en 2e strandafgang. Kaarten a 0,25 bij VVV Aanvang 15.00 uur. Maandag 9 augustus Grote spuitwedstrijd op het v. d. Wijckplein. Aanvang 20.00 uur. DUINWANDELINGEN: Elke dins dagmorgen. Aanvang 9.00 uur. Ver trek WV-kantoor. Deelname gra tis, doch duinkaart verplicht. Donderdag 5 augustus Concert in de Zwarte Schuur. Mozart-sonates voor viool en kla vier. Toegangskaarten a 1,50 verkrijgbaar aan de zaal. Aanvang 20.00 uur. Zondag 8 augustus Concert in de Zwarte Schuur. Ba rokke Kamermuziek. Toegangskaarten a 1,50 verkrijg baar aan de zaal. Aanvang 20.00 uur. Maandag 19.30 uur Wandelpuzzeltocht. Aanmelden bij de WV, vanwaar men vertrekt. Deelname f 0,50. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 11 augustus Wielerronde van Bergen rond de Hertenkamp, georganiseerd door Wielrennersvereniging 'Alcmaria'. Entree f 1,-. Aanvang 18.30 uur. Vuurwerk achter Elckshove. Aanvang 21.30 uur. 'NOORD KENNEMERLAND' SCHOORL, EN VAN V.V.V. GROET-CAMPERDUIN 9 Augustus Puzzelwandeltocht te Groet. Aanvang 20.00 uur. 12 Augustus Schatgraven op het speelduin te Schoorl. 12 Augustus Lampionoptocht te Groet. Aanvang 20.00 uur. DUINWANDELINGEN SCHOORL Vanaf 1 juli tot eind augustus dinsdag- en donderdag, 's morgens om 9.30 uur, duinwandeling vanaf de Klimweg. Dinsdag- en woensdagavond avondwandeling om 19.30 uur. Vertrek: 'Berenkuil'. GROET Woensdagmorgen 9.30 uur: Duinwandeling, vertrek Kerk brink te Groet. Wijzigingen voorbeh., zie nadere aamkondigingen op de WV-borden. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Telefoon 2700 SCHOORL Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan 18 Tel. 360 V.V.V. GEEFT SPELDJE UIT De VVV heeft een mooi uitgevoerd speldje laten vervaardigen in haar eigen kleur blauw en met duidelij ke letters VVV. Het is voor 25 cent verkrijgbaar. IS DAAR IEMAND Voorafgegaan door een lakei rol den de twee werklui de ton met Snufski er in door het paleis. ,Nog even heren', sprak de ko ninklijke dienaar, ,we zijn er bijna' ,Nou het zal tijd worden'; vond de chauffeur; we benne onderhand drie keer het paleis rond geweest, zeg nou maar er waar die kelder is Zonder te vermoeden dat het 'transport Snufski' in aantocht was, waren Sluyper en Brusselslofski in de kelder in druk gesprek gewik keld. ,We hebben nu overal naar Cré- ghel gezocht'; zei Sluyper; ,doch nergens is een spoor van die kerel te vinden, rae rae hoe kan dat ,Ik geef het op'; zei Brusselslofs ki; ,ik ben nooit sterk geweest in verstoppertje spelen.' Op dat ogenlblik waren de werk lieden met de ton boven aan de keldertrap gearriveerd. Bij het ope nen van de deur gingen zij niet ge heel geruisloos te werk en ze ver oorzaakten een gestommel dat het aanhoren waard was. ,Ssssst', schrok Sluyper; ,hoor ik goed? Morrelt er iemand aan de deur? Jae inderdaad.'

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1