ff ff Autostrada del Sole Keltumpleet schept zonnig klimaat voor Italië's economie Volendammers Schoorlse Buurt winkeliers! Wielerronde werd groots evenement Gerritsen Evenementen VVV VVV BERGEN SCHOORLSE GEMEENSCHAP doktersdiensten 96 IrVnrirïrfr DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 40c JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d Hoef ZONDAGSDIENST ARTSEN VOOR BERGEN H. W. J. M. POOT Ueekitad Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. Gedurende de zomer van het vo rige jaar kwam het laatste deel van de 'Autostrada del Sole', de auto weg van de zon, gereed en werd op vijf oktober door de Italiaanse pre mier Aldo Moro officieel geopend. Deze daad was niet alleen sym bolisch een einde van de eerste fase van het bouwplan dat Italië op het gebied van verkeerswegen wil ver wezenlijken in de komende jaren, doch het was tevens het begin van een nieuwe ontwikkeling in Italië's economie. In 1956 begon men met de voor bereidingen van deze zevenhon- derenvijfenvijftig kilometer lange autosnelweg, waarvoor men zowel in de Verenigde Staten als in Duitsland ideeën opdeed. Nauwe lijks twee jaar later, in december 1958, waren de eerste honderdtien kilometer snelweg gereed, waar mee Milaan en Parma met elkaar waren verbonden. Zes jaar daarna was de 'Autostrada del Sole' geheel klaar. Dat was hoogst noodzakelijk, want tijdens de bouwperiode steeg het aantal auto's in Italië van een miljoen tot vierenhalf miljoen. Mo menteel, aldus 'Het Beste' van au gustus, zijn vijf belangrijke Itali aanse steden Milaan, Bologna, Florence, Rome en Napels door mid del van een vierentwintig meter breed asfaltlint gemakkelijk bereik baar geworden. Deze weg, waaraan tienduizend arbeiders en zevenhonderd ingeni eurs hebben gewerkt en waarvoor een bedrag van twee miljoen gul den per kilometer nodig was, heeft de tijd die vroeger voor het rijden van bepaalde bergtrajecten drie uur in beslag nam, verminderd tot 50 minuten. Niet alleen voor perso- nenvervoertuigen, doch ook voor 't wegtransport betekent dit natuur lijk een belangrijke verbetering, ondanks het feit, dat de automobi list tolgeld moet betalen, hetgeen neerkomt op een gemiddeld bedrag van drieënhalve cent per kilometer. Dit financiële offer blijkt een min der grote belemmering te zijn dan de ontwerpers hadden gedacht, want dagelijks maken zestigduizend voertuigen van de autostrada ge bruik: twintig procent meer dan aanvankelijk was geraamd. Economische expansie Natuurlijk is een wegennet dat aan de hoge eisen van onze tijd voldoet op zichzelf reeds van grote economische betekenis voor elk land, een onderwerp waaraan de laatste tijd in de internationale pers veel aandacht wordt besteed. Hier over kan ook met betrekking tot de aanleg van de Autostrada del So le nauwelijks misverstand bestaan. Toch heeft deze weg nog een ander doel bereikt dan het verminderen van de vroeger anderhalve dag du rende reis tot een die slechts negen uur in beslag neemt. De weg heeft namelijk een grote invloed gehad op de economische ontwikkeling van de zesendertig provincies waar de route doorheen loopt. Steden en dorpen waarvan men nauwelijks 't bestaan wist, zijn tot ongedachte bloei gekomen. Dit wordt onder meer bewezen door de stijgende prijzen van de grond. In Pian del Voglio, enkele jaren terug een een zaam oord in de Apenijnen, kost te niet lang geleden de grond negen cent per vierkante meter. Deze prijs is thans twintig maal zo hoog. Halverwege de route Bologna en Florence worden door de liefheb bers van natuurschoon en frisse berglucht, zomerhuisjes gebouwd. Verderop; in het eens verlaten Or- vieto, moeten de obers in de plaat selijke restaurants elk weekeinde 't bordje 'alle tafels bezet' voor het raam plaatsen. Ook in Frosione, de eerste stad in het lange tijd ver armde Mezzogiorno, die men langs de weg naar Napels tegenkomt, is het een en ander veranderd. Er wordt druk gebouwd; zowel huizen als kantoorgebouwen hebben het profiel van de stad gewijzigd. De 20 fabrieken, die ter plaatse uit de grond zijn gestampt, vervaardigen de meest uiteenlopende produkten, variërende van matrassen tot heli copters. De plaatselijke Kamer van Koophandel is zich er wel van be wust geworden, dat door de nieuwe weg de Noorditaliaanse markt thans 'naast de deur' ligt. H«t nieuwe Italiaanse wegennet, waarvan de weg van de zon de ruggegraat is, zal, wanneer het is voltoioid, een gezamenlijke lengte hebben van vijfduizend kilometer. Verscheidene vertakkingen en zij wegen, zoals die van Milaan naar Venetië, van Napels naar Salerno en van Florence naar de Middellandse Zee, zijn inmiddels al opengesteld voor het verkeer. Zonder twijfel zullen deze, alsmede de internatio nale verkeerswegen door de Alpen en de verbinding met de Mont Blanc tunnel, welke onlangs gereed kwam, verstrekkende gevolgen hebben voor Italië's economie. Vrijdag 20 aug. a.s. om 8 uur spelen voor u in het winkel-centrum van Schoorl Dit wordt u aangeboden door de gezamenlijke NIEUWE FAN-CLUB OPGERICHT Vier Bergense jongens vormen tesamen een dansorkest onder de naam 'The Watchers'. Het zijn Koos Ursem, drummer; Dick Beeldman, solo-gitaar; Han Wellerdieck, slagwerk, gitaar en zang, alsmede Hans van Twuyver, bas-gitaris, die samen 'The Wat chers' vormen, het huisorkest van de buurtvereniging 'Tuin en Oos- dorp'. Het begon drie jaar geleden toen ze als vrienden gingen musiceren. Het ging als eigenlijke voorwaar de voor succes met ups, maar meestal met nog meer downs ge paard. De jongens hielden vol en kunnen zeggen iets bereikt te heb ben. Ze zijn nu zo presentabel, zegt ons de heer Wellerdieck, de stuwen de kracht en tevens 'de vader'van het bandje, tevens manager, dat ze onlangs in het Openluchttheater in hun nieuwe uniformen konden op treden, mede tot volle tevredenheid van de VW, waarmede de samen werking nu prima is. 'Ze hebben nu hun eigen compo sities en hun eigen stijl. Niets nemen ze over want plagiaat wil ik absoluut niet hebben. Maar ze blijven zonder meer amateur. De jongens hebben hun studies en die moet er niet onder lijden. Het moet liefhebberij blijven en een onder deel van de buurtvereniging. Ze treden regelmatig op, maar uitslui tend op dansavonden die voor eigen tieners zijn bestemd. We willen de echte sfeer blijven bewaren. En wat de toekomst betreft: De show-busi ness is keihard, ze moeten zelf maar zien wat ze na hun schoolperiode zullen gaan doen. Maar nu is het nog leren.' Inmiddels heeft zich een fan-club gevormd die in precies 4 weken is uitgegroeid tot ruim 70 leden, met als voorzitter Loek Smiers, Nieuwe- sloot 7, Alkmaar; secretaris Wim Delis en penningmeester Ed Hooi veld, beiden wonende op Heem raadstraat 9 en 8 in Alkmaar. Oorspronkelijk begonnen de jon gens met radio-versterkertjes maar sinds vorige week beschikken ze over moedrne apparatuur, hetgeen de kwaliteit van hun orkest zeer ten goede komt. LAATSTE AUTOPUZZELTOCHT GOED GESLAAGD Door de commissie zomerfeesten werd voor de laatste maal in het seizoen een autopuzzeltocht georga niseerd onder de naam van 'Bol- letje-pijltje-rit'. Er namen 74 personen deel aan de rit die door de heer W. de Kreek was uitgezet. Het werd een inte ressante maar voor hen die voor het eerst deelnamen, een bijzonder moeilijke rit. De lengte bedroeg on geveer 25 km met voor de A. en B- groepen een tijdsverschil van aan komst. Na afloop maakten deelnemers en controleurs een tekening met het onderwerp 'Waar ik het meest van houd'. De jury bestond uit mevrouw Mies Bloch en de heren Karei Col- not en Nic. Volkers. Er waren res pectievelijk 5 en 2 prijzen uitge loofd. Nadat de heer Verhoeven, voor zitter commissie zomerfeesten de heren D. Smit en C. D. Beeldman had bedankt voor het vele werk dat zij in de loop van de jaren voor deze ritten hebben verricht, ontvin gen beiden een boekenbon en de de heer en mevrouw Mare voor hun gastvrijheid (startplaats en admini stratie) een taart en fles wijn. Ver volgens werden 40 prijzen uitge reikt aan bestuur en kaartlezers. Groep A: C. Gerolt-Mw. Gerolt- Dijkstra. J. J. Kroon-H. Wilbrink; Mej. M. A. van Riel-J. J. van Wijk, allen zonder strafpunten. J. Out- Mw. Out; E. Groenewoud-K. Groe- newoud; Mr. Schuitemaker-R. de Haas; S. Loon-G. J. Corks; D. J. v. d. Woude-Mw. van de Woude; J. Noort-H. Noort; M. Stochort en echtgenote. B-groep: 1. M. Spaansen-N. Groe- newoud zonder strafpunten; M. J. Peters-M. Pouken; J. van Hogerwou en echtgenote; H. Pollenaar-H. B. Schoofsma; C. D. Beeldman en echt genote; W. J. Zonderhuis-Mej. van Riel; C. P. van Denemater-J. Mijn- hardt; D. Bakker en echtgenote; P. de Boer-Groependaal; C. J. de Greeuw jr.-K. Mijer. De wielerronde van Bergen, ge organiseerd door de wielrijders ver eniging 'Alomaria Victrix' in samen werking met de VVV, werd gehou den rondom het Hertenkamp. Het is in alle opzichten een groot suc ces geworden. Er werd bijzonder hard gereden. De weersomstandigheden waren ideaal, geen zuchtje wind hinderde de renners. Een zeer goed berijd baar parcours met wel enkele las tige bochten die echter met wat op lettendheid rustig genomen konden worden. Br ontstonden hier dan ook geen valpartijen. Voor het tal rijke publiek was het bovendien een zeer aantrekkelijke ronde door het goede overzicht. Vrijwel overal waar men stond kon men de ren ners doorlopend waarnemen. De rijkspolitie van Bergen had ge zorgd voor de afzetting bestaande uit 400 hekken van 2V2 meter lengte waardoor het hele parcours herme tisch kon worden afgesloten. De po litie zelf had de hekken gehaald en teruggebracht naar het centrale depot. Aan de wedstrijd nam ook deel de ploeg die de nacht tevoren van de Tour der Jugend uit Duitsland waren teruggekeerd en bestond uit Fred Huisman, Pim Peenders en Jan Bakker waarvan de laatste zelfs nog een zesde plaats bereikte in het eindklassement van deze avond. De 66 deelnemende renners heb- een een parcours afgelegd van ruim 64 kilometer, verdeeld in 80 ronden. Ze legden de 64 kilometer af in 1.33.34 uur, met een gemiddelde snelheid van ruim 40 kilometer per uur. Er werd sportief en prettig ge streden in een uitstekende stem ming onder de renners zelf. Door de Bergense middenstand waren zeldzaam veel premies beschikbaar gesteld die zeker tot een snelle tijd hebben geprikkeld. Alle midden standers werden met name ge. noemd. Vooral bij de laatste 20 ronden steeg de spanning en werd het pu bliek bijzonder enthousiast. De Ber- genaar Wim Beukers drong hierbij steeds meer naar voren met naast hem J. Zoetemelk die tenslotte op kop kwam maar later weer werd terug gehaald. Inmiddels vielen er verschillende renners uit die de strijd opgaven of een lichte blessu re opliepen. Met nog tien ronden steeg de spanning nog hoger en werd het tempo nog hoger opge voerd. Nog 26 renners jaagden het tempo op en reden de ronde uit. Nogmaals ondernam Zoetemelk een uitlooppoging die echter nu met succes werd bekroond. Hij werd op de voet in 3de positie gevolgd door Wim Beukers die echter pech moest noteren toen zijn ketting er af liep, hetgeen hem kostbare seconden kostte, en hij niet kon worden ge klasseerd onder de 15 eerst aanko menden. Zijn prestaties waren ech ter zeer bevredigend. De uitslagen luiden 1. J. Zoetemelk; 2. H. Tousaint; 3. G. van Krimpen; 4. H. v. Leeuwen; 5. D. de Vries, Andijk; 6. J. Bakker 7. T. Blom; 8. A, Duijker; 9. H. Tes- selaar, Warmenhuizen; 10. A. van de Meer; 11. H. Welp; 12. R. Duin, Alkmaar; 13. H. Admiraal, Egmond Binnen; 14. H. van Etten, Den Hel der; 15. W. Keijzer. 25-JARIG JUBILEUM De heer A. Essen, beter bekend onder de populaire naam van Nout, viert 20 augustus het feit dat hij 25 jaar aan het bedrijf van de loodgie ter Delver aan de Oude Prinsweg is verbonden. Hij begon aanvankelijk in het kruideniersvak, ging korte tijd later over naar het boerenbedrijf maar koos toen al heel spoedig het lood gietersvak. Hierin heeft hij zich bij zonder bekwaamd en levert prima vakwerk. Door zijn vakbekwaam heid en onblusbare humor, alsmede door het feit dat hij een schone loodgieter is die geen rommel achterlaat, is hij zeer geliefd bij de klanten. Bij de werkgever, de heer Jac. Delver wordt hij bovendien gewaar deerd door zijn praktische werkin deling. Het zal hem zeker aan zijn woning op de Tuindorpweg 9 niet aan belangstelling ontbreken. WEDEROM DUIVEN RAMPVLUCHT Evenals de vorige week heeft er ook nu weer een rampvlucht voor de duivenliefhebbers plaats gevon den. Velen van hen zagen slechts enkele of in het geheel geen duiven terug keren. Bij de vorige vlucht vanaf St. Denis (Frankrijk) keerde 75% niet op hun basis terug. Nu vanaf Breda met een afstand van slechts 121 kilometer keerden er van de 197 duiven slechts 'n veertig tal terug. Men heeft geen aanwijs bare oorzaak kunnen vaststellen. De vlucht vanaf Breda had een bijzonder onregelmatig en langdurig verloop. De resterende duiven arri veerden tussen 9.27 en 15.35.3 uur. De duiven werden om 7 uur gelost. De uitslagen luiden A. Mink, 9,27 uur. Vervolgens van G. de Waard, van Exter, P. Schaa- per, J. Weijers, J. Oude, A. Staade- gaard, P. Brakenhoff, P. Tiebie; J. Vrasdonk, N. v. d. Kamer, Joh. Pluister, Guermonprez, J. Dekker, B. Dobben, W. Houtenbos, H. Weijers. VAKANTIESCHOOL MET GROTE DEELNAME De stichting Dorpshuis organi seerde ten behoeve van ouders en kinderen die in verband met het seizoen en mogelijke andere om standigheden niet gezamenlijk op vakantie kunnen gaan, 'n vakantie school, waarvoor grote belangstel ling bestond. In deze periode van drie weken heeft men gemiddeld 70 kinderen per week, onder bekwame leiding van de hoofdleidster, mevrouw Sir- re bezig kunnen houden. De kinderen variërend in de leeftijd van 3-12 jaar hebben naar gelang hun leeftijd keknipt, geplakt gegolfd, gezwommen, fietstochten gemaakt en onder leiding van een kunstschilder deelgenomen aan een tekenwedstrijd op het schoolplein. Op de voorlaatste dag hebben 30 kinderen, belangeloos vervoerd met auto's van Bergen, een bezoek ge bracht aan Lineushof. Voorts werd tegen gereduceerde prijs een be zoek gebracht aan het zee-aquari um in Bergen aan Zee, terwijl de NHADO (Berger Busonderneming) op haar lijnen van Alkmaar tot Camperduin op elk tijdstip voor gratis vervoer zorgde. WANDELPUZZELTOCHT Maandag a.s. vindt er een wan- delpuzzeltocht plaats vanaf het WV-bu!reau. Kaarten vanaf 7.00 verkrijgbaar. Deelname voor ieder een en elke nationaliteit. 'NOORD KENNEMERLAND' SCHOORL, EN VAN V.V.V. GROET-CAMPERDUIN 19 Augustus Puzzelwandeltocht te Schoorl. Aanvang 19.30 uur. Start: Café Honky Tonk. 23 Augustus: Trekking van de verloting VVV Groet, Camperduin e.o.. Aanvang: 20.00 uur in cafe Mee- reboer te Groet. DUINWANDELINGEN SCHOORL Vanaf 1 juli tot eind augustus dinsdag- en donderdag, 's morgens om 9.30 uur, duinwandeling vanaf de Klimweg. Dinsdag- en woensdagavond avondwandeling om 19.30 uur. Vertrek: 'Berenkuil'. GROET Woensdagmorgen 9.30 uur: Duinwandeling, vertrek Kerk brink te Groet. Wijzigingen voorbeh., zie nadere aankondigingen op de WV-borden. Inlichtingen: VVV, Schoorl Duinvoetweg 1. tel. (02209) 504 Inlichtingen VW Groet-Camper- duin: Heereweg 210. tel. (02209) 423 BERGEN AAN ZEE Zaterdag 21 augustus Kinderkermis in het Parnassia- park. Diverse evenementen en at tracties. Aanvang 14.30 uur. DUINWANDELINGEN: Elke dins dagmorgen. Aanvang 9.00 uur. Ver trek VVV-kantoor. Deelname gra tis, doch duinkaart verplicht. Inlichtingen: VVV, v. d. Wijckplein 8, telefoon (02208) 2400 BERGEN BINNEN Zaterdag 21 augustus Paardensportdag en concours Hippique op het terrein aan de Fransman, georganiseerd door de Landelijke Rijvereniging 'De Kennemer Ruiters'. Toegang 1,-, kinderen f 0,25. Aanvang 13.30 uur. TAPTOE van de uit 150 jeugdige personen bestaande drumband 'Jong Beatrix' tezamen met een doedelzak-pijpercorps. Aanvang 19.30 uur. Maandag 23 augustus Wandelpuzzel tocht. Aanmelden bij de VVV, vanwaar men vertrekt. Deelname f 0,50. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 24 augustus Concert door de Bergense Harmo nie in de Muziektuin aan de Eeuwigelaan. DUINWANDELINGEN: Iedere dins dag en donderdag. Vertrek 19.30 uur van de Ruïnekerk. Deelname 0,50, duinkaart vereist. OPEN BRIDGEDRIVE Elke maandag om 19.45 uur in 'De Dikke Boom'. OPEN KLAVERJASDRIVE Iedere woensdag om 20.30 uur in café 'Nieuwendijk'. Inlichtingen: VVV, Plein 1, telefoon (02208) 2124 en 3100 Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Uitlening van boeken. Dorpsstraat 30 - Telefoon 2423 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 rofeóóor 0régkel 2de deel OP NAAR SNOEVESTEIN ,Hé wat moet dat schreeuwde minister Brusselslofski, die dapper uit de kelder kwam hol len; ,wat heeft dat te betekenen, Snufski Waarom ben je niet op Snoevestein Waar is Krelis de Kale Zeg op. Snufski snoof eens diep en zei ,Snuf snuf Geloof nu niet dat hij hiermede uitgesproken was, want hierna zei hij nog verschillen de malen ,Snif snuf ,Man, schiet eens op met je ge snuffel', zei Sluyper, die ergens uit zijn binnenzak nog een stukje ton te voorschijn haalde. Verbaasd over zo weinig begrip, zei Snufski: ,Eh wel koning Krelis is op het slot Snoevestein en er is nog een koning ook een echte De sluwe Sluyper wist genoeg. ,Ha ik zie', sprak hij. .Krelis en professor Chréghel spelen on/er één hoedje mooi zo! Kom mee vriend Brusselslofski! Op naar Snoevestein we hebben nog 'n appeltje met dat tweetal te schil len!'

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1