ft 99 Gemeenteraad Bergen Keltumpleet Aan alle Rheuma Patiënten Boorsma - textiel Bergens gemeenteraad werd a-sociaal genoemd - Verbijsterend artikel in regionaal dagblad Gerritsen Roode Kruis actief Priester- en ambtsjubileum Damclub Bergen' Volleybal SCH00RLSE GEMEENSCHAP doktersdiensten 98 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1965 40c JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden RHEUMANELLA LAKENS JORZOLINO LAKENS <~Pro}eóAcr &égl\el mieekUad |flr^ir¥frfr Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268- 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank. Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. De hele Bergense gemeenteraad protesteerde unaniem tegen de in houd van een dagbladartikel dat men verbijsterend noemde en waar in de hele gemeenteraad in een reeks niet mis te verstane woorden op een onbehoorlijke manier werd „afgekraakt' en zelfs a sociaal werd genoemd. Dit in verband met een subsidieaanvraag van de eigenaar van Pesie-bad, de heer Aardenburg. Ook Burgemeester en Wethouders waren zeer ontstemd, vooral omdat dit verzoek om subsidie aan het dagbladartikel was gekoppeld. Hieronder publiceren wij het stand punt van B. en W. zoals dat behan deld werd in de raadsvergadering van 31 augustus j.l. De mededeling van de heer Aar denburg, dat hij zich „zeven jaar met hart en ziel voor zijn bedrijf heeft ingezet", kan door ons wor den onderschreven. Dat dit helaas over het merendeel van die jaren met een nadelig resultaat is geweest kan door ons niet worden bevestigd; wij hebben geen enkel inzicht in de bedrijfsuitkomsten van de heer Aar denburg. Tot nu toe heeft hij bij zijn verzoeken om subsidie ons nim mer een inzicht gegeven in het ex ploitatieverloop gedurende de 7 jaar, dat hij het bad beheert. Wel heeft zijn voorganger, de heer Pesie, ons medegedeeld, dat hij door de exploitatie van het bad „een zeer behoorlijke boterham verdiende". Het contact met de heer Aarden burg over deze zaak, dateert van maart van dit jaar. Wij hebben de heer Aardenburg toen reeds mede gedeeld, dat een beslissing op korte termijn, mede gelet op de begro tingspositie van de gemeente, niet was te verwachten. Nu klaagt de heer Aardenburg wel over zijn vruchteloze pogingen om tot de oprichting van een cara- park, camping of bungalowpark te komen en deelt mede, dat hij voor dit doel reeds een perceel grond heeft aangekocht, maar hij vergeet - wat iedere ingezetene kan weten - dat er in deze gemeente een kam- peerverfood geldt en dat het niet te verwachten is, gezien de discussies in de Raad, dat hierin op korte ter mijn verandering zal komen. Wat met een bungalowpark wordt be doeld is ons niet duidelijk, maar waarschijnlijk denkt de heer Aar denburg aan een zo groot mogelijk aantal optrekjes op dit stuk grond, uitsluitend voor zomerbewoning. Niet ver van huis kunnen wij de re sultaten zien van een opeenhoping van barakwoninkjes, het zijn af schrikwekkende voorbeelden en van dit College is een voorstel aan de Raad niet te verwachten. De heer Aardenburg heeft de ge woonte zijn verzoeken van conclu sies te voorzien, die de gemeente heeft te aanvaarden, zo niet, dan is zij verantwoordelijk voor de gevol gen. De geef-of-ik-schiet methode ligt ons niet erg. De commentaren, die een enkele krant heeft gegeven, zullen hierin geen veranderng bren gen en we kunnen ons er slechts over verheugen, dat ze niet uit on ze pen zijn gevloeid. De pers en de andere communica tiemedia hebben hun eigen verant woordelijkheid. De regionale pers kan weten dat een positieve, gefun deerde kritiek door ons op prijs wordt gesteld en dat letterzifterij verre van ons is, waarmee we maar willen zeggen, dat niet iedere zin en opmerking waar behoeft te zijn, maar wanneer de waarheid een spaarzaam verschijnsel wordt, dan vouwen wij het dagblad toe en leg gen het niet wijzer, hoogstens iet wat bedroefd, terzijde. Over weekblaadjes, waarin een insider in gemeentezaken anoniem schrijft, kunnen wij slechts ver maakt glimlachen. Is het natuurbad voor de ingeze tenen van betekenis? Wij zijn ge neigd deze vraag bevestigend te be antwoorden. Maar hoe groot deze betekenis is, kunnen we helaas niet meten. Wij hebben daarover geen enkel gegeven. Wij hebben de indruk, dat het overgrote deel van de bezoekers, uit Alkmaar afkomstig is. Ook het gemeentebestuur van die stad heeft interesse voor dit bad. De heer Aar denburg schrijft nu wel: „dat een onderhoud met B en W van Alk maar tot heden ook niets oplever de", maar op 15 mei van dit jaar schreef hij aan B en W van Ber gen: „Tussen het gemeentebestuur van Alkmaar en ons, vindt thans geen overleg plaats. Het laatste contact, hetwelk wij met genoemde gemeente hebben gehad, dateert reeds van 1962". Het is ons bekend, dat de heer Aardenburg zijn bad aan het ge meentebestuur van Alkmaar heeft aangeboden, doch tegen een prijs, die het College van die gemeente, niet in overweging kon nemen. Het gesprek tussen Alkmaar en Ber gen over deze zaak, is nog gaande en werd voor het eerst gevoerd in mei v^n dit jaar. Het schoolzwemmen eindigde in 1962. De belangstelling nam af en de heer Aardenburg vroeg een ta riefsverhoging van 233 procent. Bij de scholen was een groeiende inte resse voor het schoolzwemmen in het overdekte bad te Alkmaar, waar immers gedurende het gehele jaar les kan worden gegeven. Vier scho len maken hiervan gebruik, de ca paciteit van het bad is niet groot genoeg om alle aanvragen te hono reren. De gemeente draagt thans f650,per jaar bij. De Raad heeft op 20 maart 1962 besloten om het schoolzwemmen in het overdekte bad te subsidiëren en wel in de kosten van vervoer, tot een voor lopig maximum van f2500, Het zal duidelijk zijn, dat wij op dit verzoek slechts een afwijzend advies konden geven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat wij binnenkort op deze zaak terug komen. Vervolgens gaven vele raadsle den hun eigen mening weer waar van we er enkele in het kort weer geven. De heer Van Schaik: „het is jam mer als het bad zou verdwijnen met deze simpele afwijzing. We be treuren ernstig het krantenartikel, waarvan een groot gedeelte aan haalde. Hij bevestigde nogmaals na mens de V.V.D.-fractie tegen het kampeerverbod te zijn. Hij wilde echter uitsluitend om het bad te handhaven voorstellen een subsidie te verstrekken van bijv. f50.000, maar niet op deze onzakelijk gestel de subsidieaanvraag. Hij vroeg B. en W. een poging te willen onder nemen om op zakelijke basis met een goed gefundeerd accountants rapport de situatie te herzien om het bad te kunnen behouden. De heer Woudstra: Namens de r.k. fractie stelde hij dat het bad bij de heer Pesie steeds op gezonde basis had gewerkt. Als de heer Aar denburg medewerking had verleend bij het schoolzwemmen had hij het subsidieverzoek willen ondersteu nen. Maar een onredelijke tariefs verhoging, en het ontbreken van de eisen die aan schoolzwemmen gesteld dienen te worden, alsmede de onmatige eisen, het hoge subsi diebedrag en alle andere facilitei ten die hiernaast worden verlangd, was hij het met de afwijzing van B. en W. eens. Bovendien blijkt de heer Aardenburg niet eens of er de kennis van camping, kampeer- en bungalowverhuur te beschikken. De heer De Graan: de P. v. d. A.- fractie is het volkomen eens met het standpunt van B. en W. Men wil voor het behoud van het bad een positief resultaat zien en stelt voor een commissie ad-hoc te be noemen om tot een oplossing te ko men. Mr. Sluis: Hij wil het bad be houden en meent dat de heer Aar denburg de dupe is van één jour nalist. Ook hij is diep gegriefd door het artikel, maar stelt daar naast dat men zich uitsluitend op het behoud van het bad moet rich ten. Ook hij wil het kampeerver bod handhaven en prijst met name De Duinstreek in verband met het artikel van vorige week onder de titel, „welke richting kiest Bergen". Hij wil, ook zonodig met een be langrijk bedrag het bad zien te be houden. Burgemeester: Wij zijn niet te vreden met ons eigen standpunt. Het zwembad gaat ook ons ter harte omdat het een kwestie is van de volksgezondheid die het algemeen maatschappelijk aspect raakt. 'Sa men met gemeente Alkmaar en de Provincie worden onderhandelingen gevoerd die nog niet zijn afgeslo ten. Na het uitkomen van dit rap port willen we de eigenaar gaan benaderen. We gaan dus nog geen subsidie verstrekken. We moeten het uit de emotionele sfeer halen en in een zakelijke sfeer volgens de normale gebruikelijke gedragsregels gaan onderhandelen. Bovendien is het een belang voor Bergen en Alkmaar. De heer De Graan en mevr. Zei ler: Zijn er op verzoek van B. en W. aan het Pesie-bad ooit cijfers door hen verstrekt over de exploi tatie? Burgemeester: Deze zijn ondanks herhaald verzoek nimmer verstrekt. Hierop ontstond een tumult op de publieke tribune en verlieten de heer en mevr. Aardenburg on der het volgende protest de zaal: „Leugenaars zijn jullie. Ook wij worden hier voor leugenaars uitge scholden. Op 15 september is het beslist de laatste dag". De heer Van Schaik: Kan de ge meente Bergen hier niet de initia tiefnemer zijn om dit geschil op te lossen en onderhandelingen te ope nen? Mr. Sluis: in dit stadium niet raadzaam. Dnkelberg: Voor alles behoud van zwembad. Burgemeester aan De Graan en Van Schaik: In dit stadium nog geen benoeming van een commissie ad-hoc wenselijk. De heer Aardenburg verstrekte ons na de raadsvergadering het vol- -gende commentaar: „Het gemeentebstuur ziet de bit tere ernst van het ogenblik blijk baar niet in. Het is hen niet dui delijk dat het op zijn eind loopt met het bad. Wij zijn met cijfers op tafel ge komen tijdens de onderhandelingen met B. en W. Ongevraagd hebben wij een uittreksel ter hand gesteld van de bglans met bruto omzetcij fers over 5 jaar. Deze hebben we gedeeld door 5 en kregen dus een gemiddeld bed'rag van de brulo omzet. Het werd vluchtig bekeken en teruggegeven. Er is meerdere malen 'n onderhoud geweest en nimmer is er iets gevraagd of ge zegd bètreffende expl'oitatie. Het initiatief van elk onderhoud is van ons zelf uitgegaan." Tot zover de meningen van B. en W„ de gemeenteraad en de heer Aardenburg. Het ziet er ondertus tussen naar uit dat er een sala- monswijsheid nodig is om deze zaak tot een bevredigende oplossing te brengen. Vóór. alles lijkt het ons echter gewenst dat men uit de ,,'t is-nietes - 't is welles'-sfeer geraakt en op zakelijke wijze de geschil punten gaat oplossen. BERGENS HARMONIE CONCERTEERDE. Onder zeer bevredigende belang stelling, die in verhouding met vo rige keren steeds groter is gewor den, concerteerde Bergens Harmo nie voor de laatste maal in het sei zoen in de muziektuin aan de Hof- laan. Onder leiding van dirigent de heer C. Schrijvershof werd een tien tal werken uitgevoerd. Na het meer klassieke gedeelte voor de pauze werden in het tweede gedeelte vlot gespeelde marsen gebracht, die su bliem werden uitgevoerd. De afdeling Bergen Nh. van het Nederlandsche Roode Kruis, orga niseert evenals het vorig jaar op 7 september a.s. een boottocht. Met met m.s. J. H. D. Koppe van de rederij Koppe n.v. te Amsterdam, zal een tocht van pl.m. 4 uren wor den gemaakt op het IJsselmeer met startplaats Enkhuizen. De route, die nog niet helemaal bekend is, zal zoveel mogelijk gaan langs de kustplaatsen van Noord- Holland. De boot heeft een volledige keu ken accomodatie, zodat aan boord een koffiemaaltijd kan worden ge serveerd, die door het Roode Kruis wordt aangeboden. De tocht is georganiseerd in sa menwerking met de U.V.V., welke instantie zoveel mogelijk zorg zal dragen voor het vervoer per auto van en naar Enkhuizen. Daarnaast zal van een autobus gebruik wor den gemaakt. Het vertrek vindt plaats om onge veer 9.00 uur 's morgens, terwijl om pl.m. 16.30 uur de deelnemers weer thuis kunnen worden verwacht. van de Zeer Eerw. heer Pastoor Th. van Beers. Drie dagen lang gaat Bergen feest vieren in verband met het 50-jarig Priesterfeest en 25-jarig ambtsjubi leum van de Zeer Eerw. heer Th. van Beers, pastoor van de parochie van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen Nh. Th. J. van Beers werd op 1 okto ber 1890 geboren op een boerderij te Monnikendam. Later verhuisde hij naar Edam. Na zijn lagere school verbleef hij in het internaat van de broedrs van St. Louis in Oudenbosch en vervol gens in het klein semenarie „Hage- veld". Op 16 augustus 1915 volgde zijn priesterwijding. Hij werd be noemd tot kapelaan in Middelharnis waar hij 2 jaar, daaropvoolgend in Loosduinen, waar hij 4 jaar ver bleef. In Amsterdam vervolgens 9 jaar en in Den Haag 5 jaar. Op 25 maart 1935 kwam zijn benoeming als pastoor in Bergschenhoek en op 13 september 1940 als pastoor in Bergen. De eerste jaren waren door de oorlogsomstandigheden bijzonder moeilijk. De parochie is langzaam maar gestadig uitgegroeid en telt nu tesamen met Koedijk bijna 5000 parochianen. Pastoor van Beers, die nu 50 jaar prieser is, waarvan 25 jaar als pastoor in Bergen, hoopt bovendien nog op 1 oktober, maar dan in alle rust en stilte, zijn 75ste verjaardag te vieren. Feestelijkheden: Vrijdag 3 sept.: Feestelijke in tocht van de jubilaris aan de Ko- gendijk, ingehaald door alle ver enigingen die hun medewerking hebben toegezegd. Om 8 uur volgt dan een korte kerkdienst waarbij de jubilaris begroet zal worden door burgemeester L. J. de Ruiter, ere voorzitter van het feest-comité dat uit alle mogelijke groeperingen is samengesteld. Zaterdagmorgen om 9 uur een H. Mis voor de schoolkinderen, die hem om 9.45 uur een zanghulde brengen op het kerkplein. Zaterdagmiddag om 2 uur is er 'n kindervoorstelling in het openlucht theater waar alle kinderen van alle openbare en bijzondere scholen van harte welkom zijn. Peter Piekos staat garant voor een prettige mid dag. Om 14.30 uur volgt een voetbal wedstrijd op het sportterrein aan de Kerkedijk tussen B.S.V. en Berdos, waarvoor Pastoor van Beers een beker beschikbaar stelt. Om 8 uur is er een concert in het r.k. kerkgebouw waaraan medewer ken: Bergens Harmonie, het r.k. Kerkkoor en het r.k. Vrouwenkoor VOCHT en KOU, de vijand van iedere RHEUMA PATIëNT VOCHTIGE dagen, KOUDE nachten behoeven SPECIAAL voor U een bron van warmte FLANEL LAKENS is daar één van. Wit Gekleurd 150x250 cm 175x250 cm 200x250 cm 150x250 cm 175x250 om 11.50 12.90 14.90 12.75 14.25 Voor Betere Textiel 4 Kleuren gebloemd fantasie 150x250 cm Bijpassende Flanel slopen 180x250 cm 62x72 cm 14.75 15.95 5.50 Bergen - Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 wat een unieke gebeurtenis belooft te worden. Zondag vindt om 9 uur een pech- tige Hoogmis plaats, terwijl van 14.30-16.00 uur in „De Rustende Ja ger" een receptie zal worden ge houden, waarbij tevens aanbieding van het cadeau namens de hele Bergense gemeenschap zal plaats vinden. Van 16.00 tot 17.30 uur zal er voor iedereen gelegenheid zijn pasoor van Beers geluk te wensen. DAMCLUB „BERGEN" Voor de start van de onderlinge competitie, die 13 september zal aanvangen vindt een week tevoren op 6 september de jaarvergadering plaats in het gebouw St. Jan. De competitieavonden worden elke maandagavond gehouden om 7.30 uur. Nieuwe leden kunnen zich op geven bij J. de Moor, Middenpad 12, W. van Hattum, Oude Berger- weg 1 en bij de secr. C. Tromp, Kogendijk 46. De volleybalvereniging D.I.O. ver heugt zich in een toenemende be- langselling voor de volleybalsport. De vereniging kan aan deze belang stelling voldoen omdat men over zaalruimte de beschikking heeft ge kregen. Voor de senioren is nu de unieke sportzaal van de van Brederode- school aan de Beatrixlaan ter be schikking gekomen. Dit heeft voor de junioren even eens betekenis gekregen want zij krijgen nu de beschikking over de sportzaal van de (nieuwe) huis houdschool aan de Loudelsweg en sporten dan onder leiding van de heer J. Braak. Bij voldoende belangstelling zal er voor de jongens van 12-17 jaar een groep worden gevormd die dan voor het eerst zal starten op vrij dag 3 september van 8.30-10.00 uur (nieuwe) huishoudschool aan de Loudelsweg. Aanmelding bij de heer A. Groenewoud, Stroomerlaan 14s, is gewenst. De trainingsavonden zijn als volgt: uur. Heren 8.30-10.00 uur, beiden Van Brederodeschool. Meisjes junioren 12-17 jaar: vrij dag 3 september van 7.00-8.30 uur (nieuwe) Huishoudschool, Loudels weg. UITRITTEN BLIJVEN HOOGST GEVAARLIJK. De heer H. B. H. uit Koedijk reed vanaf zijn land aan de Kanaaldijk onder de gemeente Bergen met een wagen gras de rijweg op. Een juist aankomende auto stopte tijdig, maa de heer C. J. D. uit Schagen be greep dit niet snel genoeg en greep met zijn vrachtwagen de personen auto. Beide voertuigen liepen scha de op. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Geopend iedere dinsdagavond van 7 tot 8 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl. Uitlening van boeken. Dinsdag 7 september a.s. aanvang repetities van Schoorl's Gemengd koor. Woensdag 8 september Bejaarden Sociëteit van half 3 tot 5 uur in r.k. verenigingsgebouw te Catrijp. BEJAARDEN SOCIëTEIT Het bestuur van de Bejaarden So- cateit deelt mede, dat het de bedoe ling is op woensdag 8 september weer de eerste bijeenkomst te hou den op de bekende plaats in het r.k. Verenigingsgebouw te Catrijp van half 3 to 5 uur. Velen hartelijk wel- ZONDAGSDIENST ARTSEN VOOR BERGEN Dr. LUGTEN Hoflaan 6 Telefoon 2700 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 2de deel KONING KRELIS HEEFT EEN PLAN In het slot zelf wisselden koning Krelis en professor Créghel van gedachten. ,Moet je horen', zei Krelis; ,als Sluyper en Brusselslofski zich hier durven vertonen, heb ik iets spe ciaals voor ze, maar ik kan het niet alleen professor, je moet me een handje helpen.' ,Als het niet te veel werk is, met alle plezier', antwoordde Créghel hulpvaardig. ,Goed'; sprak de koning; .wanneer ze aankomen, ga je bij de voordeur staan en lok ze naar binnen. Zorg alleen, dat je een paar meter voor ze uit blijft, anders ben je zelf ook de sigaar en dat vind ik onder de gegeven omstandigheden niet nood zakelijk.' ,Maar wat wil je dan met hen uitsooken', vroeg de professor, die schijnbaar het naadje van de kous wilde weten. ,Nou, kom maar eens mee', zei Krelis; ,dan zal ik je eens wat la ten zien', en hij begaf zich naar de voordeur. ,Hier, zie je die kande laar?' vroeg de vorst. Zeker'; antwoordde Créghel. Ik wil nou op lieder slakje geen zout gaan strooien, maar ik zou zo zeg gen, dat er wel eens een nieuwe kaars in mag.' ,Daar gaat het niet om', sprak Krelis. ,Die kaars lis maar voor de eh show, snap je?' ,Neen', antwoordde de professor. ,Nou dan zal je wel zien wat er gebeurt', zei de ander. ,Als je maar precies doet, wat ik je gezegd heb.'

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1