ff ff NU 0'MILJOEN <^-^9 HORLOGES GERRITSEN Natuurbad-Recreatieoord Pesie een streekbelang SPAARDERSKAPITAAL TOEBEHORENDE AAN Ruïnelaan 2-4 ALKMAAR BERGEN CASTRICUM HEILOO ^3 SCH00RLSE GEMEENSCHAP doktersdiensten DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 40c JAARGANG No» 36 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden DE GROEI VAN UW SPAARBANK IN MILJOENEN 1960 f25.000.000,- „30.000.000,- „35.000.000,- „40.000.000,- „45.000.000,- „50.000.000,- - ZONDAGSDIENST ARTSEN VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE UeekSUd Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldeaburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02208) 208- 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. De gemeenteraad van Bergen nam subsidie zelfs niet in overweging. De wijze waarop de gemeenteraad van Bergen het verzoek van de hr. L. Th. Aardenburg heeft behandeld noopt ons nog even hierop terug te komen. Gesteld werd dat het ging om een verzoek om subsidie. In wezen ging het om een 20 juli jl. ingeko men verzoek of de raad wilde over wegen met een subsidie te helpen het natuurbad te behouden. Het ging dus om een principebesluit en als de raad dit principebesluit had genomen, dan zou de adressant een deskundig rapport kunnen laten opstellen aan de hand waarvan de grootte van een eventuele subsidie zou kunnen worden vastgesteld. In dat rapport zouden alle financiële facetten, waaronder ook de te ver wachten investeringen moeten wor den belicht. Zo'n rapport kost geld en het ligt voor de hand dat de heer Aardenburg er niet voor voel de deze kosten te maken als de raad zijn verzoek zelfs niet in over weging wilde nemen. Vandaar dat zijn verzoek niet vergezeld ging van cijfers, waarnaar, volgens de heer Aardenburg, van de zijde van de gemeente ook nimmer werd ge vraagd; wel had hij destijds bij een onderhoud met B. en W. ongevraagd zijn bruto omzetcijfers over vijf ja ren het college voorgelegd. Ons inziens had de raad zonder bezwaar op het verzoek kunnen in gaan; men had zich daarmee geens zins gebonden aan enige subsidie, laat staan aan enig bedrag. Het komt ons voor dat de raad aan het verzoek van de heer Aardenburg een verkeerde interpretatie heeft gegeven. Nota van B. en W. In de nota van B. en W. werd dan ook ten onrechte over een verzoek om subsidie gesproken. Dat de exploitatie van het bad de laatste zeven jaar een nadelig resultaat opleverde, schijnen B. en W. te betwijfelen, gezien hun o.i. niet ter zake dienende ODmerking dat de vorige exploitant, de hr. Pe sie - die wel onvoorwaardelijk ge loofd wordt het college had me degedeeld, dat hij er een zeer be hoorlijke boterham had verdiend. Hetgeen mogelijk is, omdat hij des tijds goedkoop bouwde, weinig in vesteerde, nagenoeg alleen met ge zinsleden werkte en zijn bad tij dens de bezetting toen de zee taboe was, extra bezoek trok. Natuurlijk heeft een raad die sub sidie verleent recht od inzaee van de exploitatiecijfers; dat ziet de hr. Aardenburg ook wel in. Maar de raadsleden weten toch ook wel dat wij de laatste zeven iaren slechte zomers hadden en dat de kosten factor intussen sterk is gestegen; het is dus niet onaannemelijk dat er over deze jaren geen winst gemaakt is; in 1962 betaalde de heer Aar denburg zelfs geen cent inkomsten belasting. Hij wenst overigens geen subsidie over die voorbije jaren, maar voor de toekomst. Geen exploitatiecijfers Hoe dan ook, de raad kon zonder cijfers zelfs niet overwegen of men te zijner tijd een subsidie zou ver lenen. Hoe geheel anders oordeelde de raad met het subsidieverzoek van de stichting openbare bibliotheek. Hier kon het college, blijkens me dedeling van de voorzitter, ook geen exploitatiecijfers verstrekken. Niet temin verleende de raad hier voet stoots een subsidie van maar liefst 14.266,— over 1965; terwijl nog te bezien staat of deze bibliotheek an nex leeszaal dit jaar nog van start zal gaan. Immers het gebouw moet nog worden aangekocht en inge richt; de stichting kan daarvoor f 100.000,lenen, waarvoor de raad straks ook nog een garantie zal ge ven. En dat, terwijl het hier gaat om een bibliotheek met 400 lezers. Wij vragen ons af, is zo'n groot be drag voor zo'n klein aantal be langhebbenden wel verantwoord? Was het aantal belanghebbenden bij het natuurbad, dat in de tien duizenden loopt, dan geen factor van overweging? Wij gaan verder met de nota van B. en W., volgens wie het contact met de heer Aardenburg van maart 1965 dateert; de termijn was sinds dien te kort voor een beslissing op het verzoek subsidie te overwegen. Het komt ons onbegrijpelijk voor, dat men de heer Aardenburg niet eerder kon berichten dat zijn ver zoek wel in overweging kon worden genomen; dan had deze het rapport over zijn cijfers intussen kunnen laten opmaken en hadden in sep tember dus tijdig spijkers met koppen geslagen kunnen worden. Motel- of bungalowpark In de nota wordt voorts gesugge reerd dat de heer Aardenburg een bungalowpark wilde bouwen dat uit een zo groot mogelijk aantal optrekjes zou bestaan naar 't voor beeld van de opeenhoping barak woninkjes in een aangrenzende ge meente. Waarom zo iets veronder stellen; heeft de heer Aardenburg in het verleden soms blijk gegeven iets te creëren wat de toets der kritiek niet kon doorstaan? Het college weet heel goed, dat de heer Aardenburg aanvankelijk een motel wilde bouwen om zijn bad exploi tabel te maken. Zijn verzoek om van de gemeente een aangrenzend perceel te mogen kopen werd in 1961 afgewezen in verband met een mogelijke wijziging van het uit breidingsplan. Later kocht de heer Aardenburg aan de andere kant van het bad een hectare om daar het motel neer te zetten. Toen echter Rijkswaterstaat op het voor hem on zalige idee kwam het wegenplan te wijzigen, moest hij ook dit plan laten varen. Het is dus niet zo zoals het raadslid H. van Schaik betoogde, dat de heer Aardenburg had gespeculeerd, en wetende dat hij er geen kampeerterrein mocht maken, toch die hectare had ge kocht. De onmogelijkheid het motelplan te realiseren bracht hem tot 't ver zoek om ontheffing van de politie verordening, teneinde er een cara vanpark te stichten. Er zouden niet meer dan 50 cara vans komen onzichtbaar vanaf de Bergerweg en de inkomsten daaruit zouden zijn bedrijf exploi tabel en een subsidie overbodig ma ken. Het verzoek werd afgewezen. De raad wil geen kampeerterreinen ook niet aan de uiterste grens op een stuk grond, dat straks Alkmaars ge bied zal zijn. Wij kunnen ons inden ken, dat de raad geen precedent wil scheppen uit vrees dat andere in woners met eenzelfde verzoek zou den komen, dat men dan ook zou moeten inwilligen. Deze kwestie kwam ook ter sprake op de voor jaarsvergadering van de VVV. Bij die gelegenheid gaf de voorzitter van de WV, die deze zomer met een caravan op vakantie ging, Mr. J. Zomerdijk als zijn mening, dat een uitzondering voor het natuur bad zeker verantwoord zou zijn; wij onderschrijven die mening volko men, gezien het algemeen belang voor de volksgezondheid. Het ka rakter van Berden waar men zo be zorgd over is, zou hierdoor heus geen geweld worden aangedaan. Dat was eerder het geval door de ver dwijning van een mooi dorpshoekje, waar 'n supermarkt werd gebouwd. Intussen vernamen wij, dat het be stuur van de VVV reeds in een schrijven van 29 maart jl. B. en W Bergen gevraagd heeft mee te wil len zoeken naar mogelijkheden om sluiting van het bad te voorkomen. Streekbelang De passage in de nota over de 'geef-of-ik-schiet-methode' en over de krantenartikelen laten wij, als niet ter zake, onbesproken. Wij komen dan op de betekenis van het natuurbad voor Bergen, waarover het college verklaart geen inzicht te hebben. Het had zich daarover dan ook niet geïnfor meerd. Had het dat wel gedaan, dan zou het de raad hebben kunnen me dedelen, dat plm. 40% der bezoe kers uit Bergen komt, de zomergas ten inbegrepen; soms zijn er zelfs meer buitenlanders dan Nederlan ders; en plm. 60% uit Alkmaar en omgeving, dus niet het overgrote deel, zoals B. enaW. menen. Alkmaar heeft meer belangstelling getoond. Drie raadsleden kwamen zich uit eigen beweging ter plaatse op de hoogte stellen, hetgeen van geen enkel raadslid van Bergen ge zegd kan worden. En de wethou ders K. Kirpesteyn en G. Hoytink nodigden in mei van dit jaar de heer Aardenburg uit voor een on derhoud. Men zal zich herinneren, dat Alk maar in de onmiddellijke nabijheid van het natuurbad een recreatie plan ontwierp, waarbij bewust werd uitgegaan van de aanwezigheid van dit bad, tevens een veelbezocht re creatieoord. Alkmaar wilde het bad wel ko pen en de wethouders vroegen naar de prijs. Het is dus niet zo zoals in de nota van B. en W. Bergen staat dat de heer Aardenburg 't bad aan Alkmaar te koop aanbood; nog minder waar is, dat zijn richt prijs van dien aard was, dat Alk maar die niet in studie kon nemen. Integendeel, Alkmaar nam het aan bod in overweging en liet door drie ambtenaren, die twee dagen het bad bezochten, een rapport op stellen, dat nog steeds in overwe ging is en wellicht ter sprake komt bij de beantwoording van de vragen die het Alkmaarse raadslid Zeyle- maker over het bad stelde. Intussen is over deze kwestie tus sen Alkmaar en Bergen een gesprek gaande, dat al in mei begon, veel schot schijnt er dus niet in te zitten, wellicht omdat de eigenaar van het bad niet in dit gesprek betrokken is. Mr. Sluis zei in de raadsvergade ring, dat de heer Aardenurg de du pe werd van de pers. Het komt ons voor dat hij eerder de dupe werd van een spelletje tussen Alkmaar en Bergen, die elkaar het balletje toewerpen. Denkt Alkmaar soms het bad ligt in Bergen, dus is het een Bergense aangelegenheid; en denkt Bergen niet: dat stukje grondgebied waar het bad op ligt, raken wij straks bij de grenswijzi ging toch aan Alkmaar kwijt, dus moet Alkmaar er maar voor op draaien? Het heeft er veel van. Het natuurbad dient echter niet alleen het belang van Bergen en Alkmaar; het dient een streekbe lang want van heinde en ver üït de provincie, ja zelfs van ver daar buiten, komen duizenden bezoekers voor een dagje of regelmatig naar dit recreatieoerd. Het is daarom verheugend, dat 'n Hoorns Statenlid er vragen over stelde aan het Provinciaal Bestuur, dat reeds te kennen gaf, dat het op het behoud van het bad nriis stelt. Misschien wil men in Haarlem een stapje verder gaan en dit natuurbad ook op de lange lijst van door de provincie gesubsidiëerde instellin gen plaatsen. Schoolzwemmen De voorstelling van zaken over het schoolzwemmen in het natuur bad, zoals die in de nota van B. en W. wordt getracteerd, lijkt ons al lesbehalve objectief. De heer Aar denburg zou toen de belangstel ling ervoor afnam een tariefs verhoging van maar eventjes 233% hebben gevraagd; hetgeen de heer Woudstra de woorden 'overmatige eisen' in de mond legde. Maar de nota vertelt er niet bij, dat de ge meente Bergen sinds 1953, dus tien jaren, had geprofiteerd van het ui terst lage tarief van f 1,50 voor min stens 10 lessen, plus gratis rijwiel stalling voor de leerlingen en bo vendien vrije toegang op zaterdag. Een tarief, waarop de exploitant volgens een accountantsonderzoek 100% moest toeleggen. De gemeente betaalde destijds voor het school zwemmen door alle schoolkinderen f 900,per jaar. Toen hij echter in 1962 het tarief tot de reële kosten van f3,per 10 lessen wilde op trekken, gaf Bergen niet thuis. Het schoolzwemmen, dat hij als propa ganda moest zien, was niet aldus B. en W. de oorzaak van de on gunstige bedrijfsresultaten, maar het slechte weer. Dus toch. De kinderen van slechts vier scho len gaan nu naar de overdekte, die niet over voldoende capaciteit be schikt voor de leerlingen van alle scholen. Is de gemeente nu voorde liger uit? Nu betaalt zij behalve f 7,50 per leerling voor het school zwemmen nog f 2500,voor het vervoer, terwijl slechts 4 scholen ervan profiteren. De discussie Wij hebben er ons over verwon derd dat niet één van de 15 raads leden blijk gaf de o.i. tendentieuze nota van B. en W. kritisch bestu deerd te hebben. Wij kregen sterk de indruk dat de raadsleden zich te zeer verdiept hadden in kranten kritieken en te weinig in de zaak zelve. De heer H. Woudstra werd graMKM—M 1961 1962 1963 1964 sept. 1965 SPECIALE ATTRACTIE Ter gelegenheid van het bereiken van deze belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de Spaarbank, wordt aan de inleggers een kleine attentie uitgereikt. Uiteraard zolang de voorraad strekt. nuts spaarbank bepaald persoonlijk, toen hij zei dat hij de heer Aardenburg niet de ideale ondernemer voor het bad vond. Wij vragen ons af, waarom hij dan toch regelmatig zijn kinde ren naar het bad stuurt. In dit ver band herinneren wij eraan, dat de heer Aardenburg in mei van dit jaar uit de handen van dokter De- genaar de zilveren medaille van de Maatschappij tot Redding van Dren kelingen mo 'ht ontvangen omdat hij een 16-jarige jongen door mond- op-mond-beademing het leven had gered. En de heer Van Schaik die zich erg opwond over een krantenartikel toonde zich tegenstander van steun aan het particulier initiatief, alsof de overheid niet overal tal van in dustriële ondernemingen met roya le steun op de been helpt en in stand houdt. Ook hij waste zijn handen in onschuld door te zeggen, dat, als t bad 15 september defini tief sluit, dit (in de laatste plaats) aan het gemeentebestuur van Ber gen te wijten zal zijn. Waarmee hij zich wel erg gemakkelijk van de zaak afmaakte. Vreesde hij soms concurrentie voor het Zeebad, waarvan zijn fraktiegenoot directeur is? Mr. S D. Sluis wilde ook voor het behoud van het bad niet afwij- ken van het kampeerverbod. Maar als aangetoond wordt, dat particu liere exploitatie onmogelijk is, dan dienden zijns inziens pogingen ge daan te worden het bad te handha ven; met Alkmaar dat er meer pro fijtvan heeft; aldus de heer Sluis, die vergat erbij te vertellen, welke rol de eigenaar van het bad bij die pogingen mocht spelen. Al gaf de raad hier en daar wel blijk op het behoud van het bad prijs te stellen, men deed dan toch bitter weinig daar zijn steentje toe bij te dragen. Bepaald onverkwikkelijk was het incidentje, dat de voorzitter van de raad uitlokte met zijn antwoord op een bii herhaling door mevrouw Zeiler gestelde vraag, dat het colle ge de heer Aardenburg herhaalde lijk om cijfers gevraagd had. Laatstgenoemde ontkent zulks per tinent; een van de twee moet zich dus vergissen. Natuurlijk schaarde de raad zich ook hier achter zijn 'voorzitter, zoals men in de hele kwestie, had gedaan. Dat de hr Aardenburg daarmee voor leuge naar gezet wordt, schijnt de raad niet te deren. Nogmaals, het is teleurstellend, zoals de raad deze voor Bergen zo belangrijke kwentie hecift behan deld. Fr. OTTEN Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' Met ingang van 17 september elke vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Uitlening van boeken. Van Reenennark 2. tel. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 2de dee T GASPEDAAL ZIT KLEM Luid toeterend arriveerde de wa gen met de serretaris en de minis ter bij het slot en reed er drie maal omheen. Bij de vierde keer zei Brusselslofski: ,Nou is het wel ge noeg Sluyper, stop er maar mee.' ,Maar het gaspedaal zit klem, ik kan niet stoppen', antwoordde de ander. .Deksels, nou moeten we doorrij den tot de benzine op is en we hebben net getankt, kermde de mi nister. Créghel meende iets gehoord te hebben en voorzichtig als hij was, stak hij zijn hoofd naar buiten. Hij zag de wagen met de twee sno- daards verschillende malen passe ren en ging op de stoep staan om een betere indruk van het geheel te krijgen. Sluyper was de eerste die hem in het oog kreeg. ,Stop', schreeuwde hij. De auto gehoorzaamde op slag en Brussels lofski stootte zijn neus tegen de voorruit. Dit deed het tweetal ech ter niet het doel van hun komst vergeten. ,Ha', schreeuwde Sluyper', wie zijt ge, Krelis of Créghel?' ,Dat weet ik zelf niet meer', riep Créghel voor de aardigheid. Blijf daar even staan, makker', brulde Brusselslofski, we komen bij je', en enthousiast klommen de 2 gemenerikken uit de wagen..

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1