ft 99 Stoken met aardgas KLOKKEN gironummer 552867 Sportfokkers boekten succes Unieke biljartdemonstratie van Scholten Damclub Bergen GERRITSEN Gewijzigde verkeerssituatie SCH00RLSE GEMEENSCHAP doktersdiensten NIE1 EEN BUIL, MAAR DE «JUISTE BRIL 102 DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1965 40c JAARGANG No. 39 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden f jl GESLAAGD VOOR IIOOFDACTE Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen eóócr (^.r ég kei 2de deel Ook voor caravan en tentenverhuur Door lange ervaring hebben wij een zeer hoog percentage eerst geslaagden. Prettige opleiding Gratis theorie. U wordt gehaald en gebracht Weekêtad -Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DE DUINSTREEK Wel of niet verwarmen met aard gas is het gesprek van de dag. Ne derland is een guur land, met een lang stookseizoen. Voor mensen, dieren en planten is een regelba re warmte door de gehele woning, of deze nu groot is of klein, een goede verwarming, omdat geen te grote temperatuursverschillen kun nen optreden tussen dag en nacht. Het centraal verwarmingssysteem dus. Centrale gasverwarming is nu een bereikbaar ideaal geworden met vele voordelen. Immers het plaatselijk gasbedrijf brengt het gas in uw woning, waar die ook staat; het garandeert een ononderbro ken aanvoer van brandstof on der constante druk en plaatst een betrouwbare meter, waar op het gebruik kan worden af gelezen; gas maakt de aanleg van indi viduele centrale verwarmings installaties, ook voor etagewo ningen en flats mogelijk, waar bij ieder uitsluitend voor de warmte in de eigen woning be taalt; gas is gemakkelijk aan te ste ken en gemakkelijk buiten be drijf te stellen; desgewenst kan een automati sche bediening worden geko zen; geen as, stof en vuil, waardoor de onderhoudskosten praktisch nihil zijn; geen brandstofopslag en -trans port, geen leveranciers aan de deur; de gasinstallatie is veilig en werkt vrijwel geruisloos. Het installeren is gemakkelijk. De betaling is prettig - de gasreke- ning komt na het gebruik. Allernaar waar, zult u zeggen, maar dan krijg ik zo'n ketel in de keu ken - waar zet ik die. Dat nu is tegenwoordig geen probleem meer. Hij hangt aan de wand uw centrale-verwarmings unit voor aardgas Wij spreken trouwens niet meer van een ketel, maar van een 'unit', die geheel automatisch kan functio neren. Hij is omgeven door een lichtmetalen mantel. Er moet een schoorsteenafvoer aanwezig zijn en voldoende luchttoevoer voor de verbranding. Regel- en beveili gingsapparatuur, circulatiepomp en dergelijke zijn binnen deze mantel gemonteerd. Deze centr-O-therm wandunit kan dan ook uitstekende diensten bewijzen, vooral bij weinig beschik bare vloeroppervlakte. Hij kan er gens in de keuken hangen, maar bijv. ook op zolder. Het gewicht, inclusief 25 liter water, is 125 kg. Met 4 keilbouten kan hij aan elke binnen- of buitenmuur worden op gehangen. De aansluitmingsmoge- lijkheden voor gas, water en elek triciteit zijn zo universeel, dat men er alle kanten mee op kan. Hij werkt volautomatisch met elektri sche ontsteking. Geen lucifers dus. De voorkap is schroefloos en stoot vast wit gemoffeld. Hij sluit aan tegen de wand en kan in zijn ge heel afgeschoven worden. Alle on derdelen zijn dan voor onderhoud gemakkelijk bereikbaar. Het uiter lijk heeft veel aandacht gekregen. De afmetingen zijn 60x35x80 cm, dus een aardig wit ornament aan de muur. De capaciteit bedraagt 15.000 Kcal/h of 20.000 Kcal/h, ruim vol doende voor flats en eengezinswo ningen. Ombouwen van bestaande ketels In bepaalde gevallen is het mo gelijk een bestaande centrale ver warmingsketel, die is ingericht voor het stoken van vaste brandstof of olie om te bouwen voor. het ge bruik van aardgas. Het Gasinstituut heeft met betrekking tot een der gelijke ombouw speciale eisen ge steld. Vaak zal blijken, dat de kos ten van ombouw zodanig oplopen, dat het beter is een nieuwe ketel te kopen. Het ombouwen eist een gespecialiseerde kennis en daar het vaak om een hoog bedrag gaat, doet men er goed aan in die ge vallen contact op te nemen met het Gasbedrijf of de fabrikant (impor teur) van de ketel. De richtprijs van de beschreven wandunit (met waterpomp, kamer thermostaat enz.) is f 1575,-. Ook staande units liggen veelal lager in prijs dan een ombouw kost, waar van moet worden afgewacht of hij wel voldoet. Kosten Een kostenvergelijking toont aan dat verwarmen met aardgas goed koper is dan met vaste brandstof of olie. De Voorlichtingsdienst van de Gasbedrijven vertelt u hierover en over nog veel meer alles in twee boekjes 'Hoe kies ik de juiste verwarming?' met een bij behorende 'wegwijzer', die u kunt verkrijgen door overschrijving van f 0,32 op girorekening nr. 1138 ten name van Voorlichtingsdienst van de Nederlandse Gasbedrijven te Den Haag. Centrale gasverwarming is nu be reikbaar, ook voor flats en eenge zinswoningen. En de ketel, pardon de unit, kunt u kwijt ergens aan de muur Het tentoonstellingsseizoen voor de kleindier-fokkers is weer begon nen en de leden van de vereniging 'Sportfokkers Bergen en omstre ken' boekten dadelijk succes op de in Alkmaar gehouden Landbouw tentoonstelling en sleepten een groot aantal prijzen in de wacht. Koos Schekkerman wist als jeugd lid alle oudere fokkers achter zich te laten en ontving de prijs voor de beste duif. Zijn broer Jaap deed niet voor hem onder en werd met zijn blauwoog Pool de beste bij de dwergrassen. Bij de senioren boekte Koelink succes met zijn Franse Hangoren; 4 maal zzg en op één na de beste van de grote rassen. Berkhout slaagde er in met zijn Witte We ners de eerste prijs van de midden rassen te behalen wat een prachtig resultaat is voor een fokker die nog maar slechts 1 jaar lid is. Mevrouw Schmalz-Vader noteer de met haar Rexen ook weer zeer' goede resultaten; 4 maal zzg en eerste en tweede prijs van alle kortharige rassen. Zaterdag 2 oktober is het weer een belangrijke dag voor de leden van de vereniging van de sport fokkers. Op deze jonge-dierendag zal de nestor van de keurmeesters, de heer Wesseling uit Amsterdam, meer dan 80 dieren beoordelen. De ze gelegenheid is voor aspirant fokkers een prachtige aanleiding om kennis te maken met de klein- diersport. Belangstellenden kunnen deze keuring bijwonen op zaterdag middag 2.30 uur bij mevr. Schmelz, Duinweg, Schoorl. ILLEGALE BEWONING ZOMERWONINGEN Gemeente Bergen waarschuwt burgerij Door middel van een advertentie in dit nummer van De Duinstreek zet het gemeentebestuur nogmaals haar standpunt uiteen t.a.v. de be woning van zomerverblijven etc. buiten het tijdvak van 1 mei tot 15 september. In de afgelopen maanden is er over de houding van B. en W. in zomerwoning- en bungalowaangele- legenheden genoeg gezegd en ge schreven. Het ligt niet in onze be doeling om daar nogmaals nu het seizoen achter de rug is breedvoerig over uit te weiden. Mocht u echter bepaalde plannen hebben met uw zomerwoning, dan adviseren wij u eerst deze adver tentie te lezen. Het kan u heel wat narigheid besparen. De heer Joh. Kuin, Kerkedijk 20 behaalde aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk zijn hoofdakte als onderwijzer. Hij is momenteel plaatsvervangend on derwijzer aan de Paulusschool voor de heer Weijers die in militaire dienst is. ZENDINGSOPDRACHT Uit handen van de binnenkort scheidende pastoor Th. van Beers ontving de 26-jarige; broeder Da- miaan (Jan Oldenburg) het mis- siekruis en zendingsopdracht. Hij vertrekt 17 november naar Lae in Australisch Nieuw-Guinea, na eerst nog een cursus van 6 we ken te gaan volgen, georganiseerd door de Memisa, een organisatie die zich uitsluitend bezig houdt met de medische verzorging van zieken huizen in de missiegebieden. WERELDDIERENDAG Op Werelddierendag maandag 4 oktober, organiseert de dierenbe scherming afd. Bergen en Schoorl een huis aan hul collecte. Er wordt verwacht dat de dames die zich vrijwillig voor dit doel heb ben aangemeld, niet tevergeefs bij u aan de deur komen. De meervoudige Nederlands, Eu ropees en wereldkampioen Henk Scholten heeft met als tegenspeler de Bergenaar Eric Hushoff in 'Het Wapen van Bergen', bij de heer P. van Campenhout een buitengewoon interessante biljartdemonstratie ge geven. Bergen kan een bolwerk genoemd worden van de biljartsport. Er zijn liefst 5 verenigingen met tesa- men ruim 80 leden die allen zonder enige rivaliteit tegen elkaar zullen uitkomen in 9 verschillende tour- nooien. Het doel van deze avond is geweest de biljarters te inspire ren hun prestaties hoger op te voe ren en de biljartsport in het alge meen te propageren. De voorzitter van 'De Merlette' de heer F. Meelis, wees er in de aanvang op dat men na het zware seizoen in het Horeca-bedrijf, en in het geheel niet getraind, niet al les van de heer Hulshof f mag ver wachten. Zijn prestaties kwamen toch ver boven de verwachtingen uit. Het betrof hier echter zuiver een demonstratie maar om tot een tastbaar verschil en resultaat te komen werden twee partijen in wedstrijden omgezet. Met als arbi ter, de heer W. Dekker, 2e voorz. distr. Alkmaar, begon Hulshoff de partij libre waarbij hij in een beurt 155 caramboles maakte, met prach tige stoten, die hem meerdere ma len een applaus opleverde. Prachtig spel leverde Scholte die ruim 2Va maal de serie achtereen rondom de tafel haast onafgebroken American speelde en in een beurt uitmaak te. Vervolgens werd het kader 38-2 gepresenteerd waarbij in 3 beurten 300 caramboles werden volgemaakt en Hulshoff de prestatie leverde tot 57 te komen hetgeen met bijna 20 moyenne toch altijd nog eerste klas kader betekent. Zeer spectaculair vormde het op treden van Scholte met zijn 'Fan tasie-klassiek' waarbij hij alle mo gelijke expirimenten en trucages toonde wat door de belangstellen den ten zeerste werd gewaardeerd, maar waarbij helaas de technische uiteenzettingen achterwege bleven. Voor de echte liefhebber bleef er echter ruim voldoende over voor een genotvolle biljartavond, ge bracht door twee uitermate pret tige spelers Hulshoff en Scholte. IS COMPETITIE BEGONNEN De eerste competitiewedstrijd zal woensdag tegen Edam I worden gespeeld. Dit wordt dan als ge promoveerde club de eerste wed strijd in de eerste klasse. In de competitieafdeling komen de volgende spelers uit: W. van Hattum; J. Stam; P. Beukers; H. Kruisinga; P. Mienes; D. Buisman; P. Boots; J. de Rover; C. Tromp; en E. Stam. Van de onderlinge competitie zijn de uitslagen als volgt: C. Tromp- E. Stam 0-2; P. Mienes-H. Kruisin ga 1-1; J. de Rover-J. Stam 2-0; P. Boots-W. van Hattum 0-2. Groep B.: N. Veldt-P. Fransen 2-0; Dongelmans-Roosloot 0-2; J. Blie- kendaal-J. de Moor 1-1. Tweede ronde: W. van Hattum-C. Tromp 2-0. De andere 3 partijen werden afgebroken. J. Stam-P. Boots 2-0. Groep B.: N. Veld-L. Dongelmans 0-2; P. Fransen-J. de Moor 0-2; G. Roosloot-J. Bliekendaal afgel. Door het gereedkomen van een gedeelte van de Koninginneweg tot aan de Natteweg (deze zal straks de rondweg naar Schoorl worden) is wijziging noodzakelijk gebleken. Het gedeelte van de Dreef, vanaf de Bergerweg heeft opgehouden voorrangsweg te zijn en is een zg. stopweg geworden. Het gedeelte van de Koninginneweg is nu voor rangsweg geworden. De nodige borden met aanwijzingen zijn ge plaatst maar voor de Bergenaar die hier door de sleur geen acht op geeft, is voortaan oplettendheid bij zonder geboden. SCHAAKCLUB OPENT WINTERSEIZOEN De schaakvereniging 'De Berge naar' vangt weer aan met haar wintercompetitie. Er wordt elke donderdag gespeeld in Hotel 'De Brink' van Tilstra aan de Bree- laan. De eigenlijke competitie vangt op 7 oktober aan. Nieuwe leden zijn van harte wel kom. BILJART-TOURNOOI De 5 biljartverenigingen die Ber gen telt gaan gezamelijk 9 tour- nooien organiseren waarvan de jon- BIL J ARTVERENIGING ORGANISEERT LOTERIJ De biljartvereniging 'Het Wapen van Bergen' organiseert een loterij met als hoofdprijs een koelkast, radio's, pick-up en nog vele ande re mooie prijzen. Er zijn 4000 loten waarvan de trekking op 15 januari plaatsvindt. De prijzen zijn tentoongesteld bij garage Koster, Breelaan 3. Hedaktte en administratie drukkerij Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanwee 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl Abonnementsprijs 6,85 per jaar, 1,75 per kwart. Advertentieprijs 15 ct. per mm, contracten speciale tarieven. ge vereniging 'De Merlette' met zijn twee-jarig bestaan de spits zal afbijten. Dit eerste tournooi vindt plaats in 'Het Wapen van Bergen' en zal maandag 4 oktober worden geo pend. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Uitlening van boeken. MAANDAG 4 OKTOBER Bijeenkomst van de Hervormde Vrouwengroep in de consistorie kamer van de Ned. Hervormde Kerk te Schoorl. Ds. Smeenk zal een lezing houden over 'De zending onder de Joden in Israël'. Daarnaast zal de op 16 en 17 no vember a.s. te houden bazar wor den besproken. Aanvang 19.45 uur. VRIJDAG 1 OKTOBER KPJ-bijeenkomst in het Vereni gingsgebouw te Catrijp. Aanvang 20 uur. Hebt U ,De Duinstreek' al betaald Ter vermijding van de hoge incassokosten ver zoeken wij onze abon nees hun abonnement vóór 1 okt. a.s. te vol doen. Kwartaalabonnement (1 okt. 1965- 31 dec. 1965) 1,75 Jaarabonnement (1 okt. 1965- 30 sept. 1966) 6,85 t.n.v. Fa. Volkers Leegwatei Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank. ZONDAGSDIENST ARTSEN VOOR BERGEN Dr. J. M. P. LUGTEN Hoflaan 6, telefoon 2700 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. ACHTER DE AUTO Klappertandend en druipnat kro pen Sluyper en de minister uit het bad. Koning Krelis, die ook naar de kelder was gekomen, had toevallig twee schone zakdoeken in zijn zak en omdat de uitroepen van de twee badgasten op het laatst verve lend werden, kreeg ieder een zak doek voor het gezicht. Prof. Créghel bond daarna met het touw beide lieden aan elkaar. De professor was vroeger, als jon gen zijnde, bij de padvinderij ge weest en was, zoals men ziet nog lang niet vergeten hoe een knoop gelegd moest worden. Koning Krelis stond intussen al lerlei rare gezichten tegen de mi nister te trekken, waar Brussels- lofsky zich erg dik over maakte, met het gevolg, dat daardoor het touw nog strakker aangetrokken werd. De wagen van secretaris Sluyper stond voor het kasteel en ondanks half gesmoorde protesten werd het tweetal er achter gebonden. Toen de wagen wegreed was Sluyper dus wel genoodzaakt om mee te rennen met het gevolg dat de toch zo reeds geplaagde man een zware last te sjouwen kreeg, omdat de beentjes van Brusselslof si te kort woren om de grond te raken. Rijschool Or. de Dries Rijksweg 38 Schoorldam Telefoon (02200) 17932 Grote Beerstraat 8 Alkmaar

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1