ft 99 Grote veranderingen op zakengebied Bewoners van ,Oldenhove' hebben ideaal woonoord Hollandia wijst de mode aan BOORSMA-Textiel Mm De 'negen nessen' in bouwplan Grote verloting Kristal met zilver Gerritsen ANDO KJVO Winterprogramma Stichting Dorpshuis Aankoop grond uitbreidingsplan SCH00RLSE GEMEENSCHAP doktersdiensten 103 DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 40e JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Brushed nachtjaponnen en pyama's Nylon onderjurken en jupons Tricotages (wol Banlon Katoen) EERVOL ONTSLAG OP VERZOEK ZONDAGSDIENST ARTSEN VOOR BERGEN H. W. J. M. POOT ^Profeóóor 0rc^/te( Ueekttad Dit nummer bestaat uit 8 pagin'a DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: Drij. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 Schoorl Tel. (02209) 268 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie: Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coop. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen. Abonnementsprijs 6,85 per jaar; ƒ1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per m.m. Contracten speciale tarieven. Op zakengebied ondergaat Ber gen de laatste maand een storm achtige ontwikkeling waarbij ener zijds zaken worden opgeheven maar ook nieuwe vestigingen plaats vinden van grote bedrijven of concerns. Zo heeft slagerij Hoogvorst zijn slagerij overgedragen aan de firma Schipper uit Alkmaar. Aan de overzijde, eveneens in de Kerkstraat heeft in de afgelopen drogisterij Klaasen zijn drogisterij definitief gesloten en zal het pand worden bijgetrokken bij het café restaurant 'De Pilaren' dat er vlak tegen aan grenst. De elektriciteits winkel van Van Slooten in de Stationsstraat is de finitief opgeheven. Hiervoor komt in de plaats een filiaal van wasse rij Krom uit Alkmaar. Aan de overzijde, eveneens in de Stationsstraat zal binnenkort de kruidenierszaak van mevrouw wed Jonkers definitief worden geslo ten. Hierin zal straks de open bare bibliotheek worden gevestigd. De geruchten voor aankoop van de groentezaak van de fa. Wokke, hoek Breelaan-Jan Oldenburglaan ten behoeve van de vestiging van een elektriciteit- en radiozaak blij ken onjuist te zijn. De zaak blijft ongewijzigd bestaan. De heer C. Vermeulen van de kruidenierszaak in de Breelaan heeft voorlopig plannen om zijn zaak in de toekomst te gaan omzet ten in een broodjeswinkel in de sector Horecabedrijven. De kruidenier J. Louter gaat met ongeveer 14 dagen definitief zijn zaak in de Ruïnelaan sluiten. Deze bijna 45 jaar bestaande zaak werd 16 jaar gedreven door de heer P. J. Borst en vervolgens 18 jaar door de heer Louter. Hier zal een grote Duitse firma die reeds talrijke zaken in Duits land heeft, zich gaan vestigen met de verkoop van elektriciteitsartike len in de meest uitgebreide zin. Deze firma die zijn naam nog niet gepubliceerd wenst te hebben zal in heel Nederland starten met de vestiging van 30 tot 40 zaken, waar bij buitengewoon concurrerend zul len gaan werken. Omdat dit win kelpand naast de winkel tevens 'n magazijn en werkplaats bezit, zal in Bergen de eerste vestiging plaatsvinden. Bij gebrek aan een opvolger en te weinig expansiemogelijkheden om de zaak met andere soorten levensmiddelen uit te breiden heeft de heer Louter zijn winkelpand voor de duur van 5 jaar verhuurd, met het recht de huidige woning te blijven bezetten. De kruide nierswaren worden deze week te gen gereduceerde prijzen verkocht. Woensdagmorgen werd in tegen woordigheid van de opdrachtgever, het Nederlands Burgelijk Pensioen fonds, met name de heer Kars, de eerste heipaal van het bouwplan 'Euratoom', gelegen tussen de Ker- kedijk en Duinweg de grond inge slagen. Na deze eerste paal die werd ge slagen, zullen er nog 4293 volgen. Eerst werd een houten paal de grond ingedreven en vervolgens 'n betonnen opzet. De heer Blauw, di recteur gemeenewerken, de heer J. van Zoonen, gemeente opzichter, de aannemer C. Martijnsen en de ar chitect Klarenbeek uit Aalsmeer volgden de verrichtingen die wer den afgewisseld door drie hevige knallen, veroorzaakt door tussen heiblok en paal een rotje te leggen. Het wordt een complex van hoog- en laagbouw met 169 één-gezins woningen en 64 flatwoningen, be stemd voor kleine gezinnen of al leenstaanden, alles ten behoeve van de medewerkers van Euratoom in Petten. De 64 flatwoningen zullen bestaan uit 8 blokken van elk 4 woningen die boven elkaar komen te liggen. In totaal komen er 233 woningen. De eerste woning ver wacht men na ongeveer 9 maanden op te kunnen leveren. De voltooi ing van het plan zal ongeveer vier jaar in beslag nemen. Het bouwplan bestaat uit nessen, negen in getal. Deze groepen van woningen komen afzonderlijk te liggen langs een centrale weg met om de flatwoningen een lusweg omgeven door garages en berging. De eerste twee nessen zijn reeds uitgezet en de anderen zullen spoedig volgen. Het complex grenst aan de Duin weg naar Schoorl waar tussen het Euratoombouwwerk en de weg nog 10 particuliere villa's, die echter buiten dit bestek vallen, in de loop der jaren zullen worden gebouwd. ten bate van de biljartvereniging 'Het Wapen van Bergen' Deze biljartvereniging die volgend jaar zijn eerste lustrum viert heeft in de afgelopen jaren al zeer veel activiteiten ontplooid, zoals het or ganiseren van verschillende tour- nooien, Bello-toumooi; Martini - tournooi; diverse districtskampi oenschappen en niet te vergeten het vorig jaar door hun georgani seerde Nationaal Kampioenschap 57V2, waarvoor zij alom in de lan de lof verwierf voor de wijze waar op dit tot in de perfectie door hen was georganiseerd. Dergelijke acti viteiten kosten echter geld, veel geld en om in staat te blijven om op deze weg voort te gaan en ook volgend jaar het vijfjarig bestaan een enigszins feestelijk tintje te geven hebben zij voor dat doel een aantrekkelijke verloting op touw gezet met een schat aan waarde volle prijzen. Zoals een koelkast als hoofdprijs, verder radio, transis tor; pick up; staande schemerlamp, glasservies en nog vele andere waardevolle prijzen. Deze prijzen te bezichtigen in de showroom van garage Roos v.h. Koster. De trekking vindt plaats op 15 januari 1966, des avonds 8 uur in hotel café restaurant Het Wapen van Bergen, Breelaan 35, ten over staan van de heer A. J. van der Schilden, districts voorzitter KNBB afdeling Alkmaar. Loten a f 0,50 verkrijgbaar bij de volgende adressen Hotel café restaurant 'Het Wapen van Bergen', Breelaan 35; D. Buisman, Kogendijk 44; Ide Min, Jb. Weyandweg 19a. En waar u verder de raambiljetten ziet hangen. CULTURELE AVONDEN SCOTTS LAATSTE REIS Op zaterdag 16 oktober wordt in het kader van de culturele avon den een bijzondere kleurenfilm vertoond, die een uiterst kostbaar opgezette reconstructie is van de laatste ontdekkingsreis van deze beroemde Engelsman. Als speelfilm is het een topfilm geworden, die technisch voortreffelijk is. Het is zeer interessant de omstan digheden te zien, waaronder om streeks 1910 deze onderneming ver loopt, hoe zonder hulp van radio, vliegtuigen etc. deze tocht op touw wordt gezet. We weten hoe ook Amundsen scheep is gegaan om Antarctica te bereiken en te trachten de zuidpool te bereiken. Deze instructieve film is een Arthur Rankproduktie. John Mills vervult de hoofdrol. In het voorprogramma zullen we u een fraaie natuurfilm tonen in kleuren. Kaarten voor deze voorstelling kunt u verkrijgen in De Haans Boekhandel te Bergen. Aan de zaal zijn tevens kaarten te krijgen. Stu derenden en andere jongeren kun nen uitsluitend aan de zaal kaar ten tegen jeugdprijs ontvangen. Voor nadere gegevens zie men de aanplakbiljetten en de adver tentie in dit nummer van De Duin streek. Nieuwe donateurs kunnen zich behalve bij de boekhandel ook op geven bij de heer B. Schuil, Buer- weg 99. Na een afwezigheid van zes jaar komt de familie Schuil weer in Bergen wonen en wel met ingang van 5 novemer a.s. RAADSVERGADERING De raadsvergadering die aanvan kelijk was bepaald voor woensdag 29 september, is door ziekte uitge steld tot morgen, vrijdagavond 8 oktober. De bewoners van het bejaarden centrum Oldenhove; een complex van 60 woningen; waarvan het grootste deel reeds is bewoond en dat zich bevindt aan de Nesdijk, hebben hier een ideale woongele genheid gevonden. Er is veel kri tiek geuit op de uitvoering van de ze woningen. De bewoners zelf, nemen hier nu stelling tegen. Een van de bewoners schrijft het volgende: 'Er is en er wordt vaak door verschillende inwoners van Bergen nog vaak smalend gespro ken over dit complex van wonin gen. De een zegt dat de ramen veel te klein zijn, een ander beweert dat de ruimte binnen de woningen veel te gering is, terwijl de volgen de meende te moeten opmerken waarom ze toch deze bejaarde mensen in zo'n uithoek stoppen? Inderdaad, de ramen wekken van buiten af de indruk dat deze zeer klein zijn, maar wanneer men bin nen vertoeft bemerkt men het te gendeel. Het uitzicht is voortreffe lijk en speciaal valt het op hoe licht het binnen is, mede omdat de kleur van de wanden in een lichte tint is gehouden. Dat de ramen dit huidige formaat heeft geeft vooral voordeel bij hevige koude. De ruimte en het comfort is voor twee bejaarden ruimschoots vol doende; ook al lijkt het uiterlijk 'n zeer kleine woning. Wat de opmerkingen betreft van in een uithoek wonen; willen we zeggen dat we het grote voordeel hebben van een prachtig uitzicht; waarvan de meeste bewoners volop kunnen genieten. Inderdaad zijn er woningen die dit uitzicht vanuit hun huiskamer missen, maar dit wordt weer vergoed door het uit zicht aan de andere zijde van het huis. En om nog even op de uit hoek terug te komen; alle bewo ners zijn hier uit geheel vrije wil komen wonen, en voor zo ver mij is gebleken, tot volle tevredenheid. En mogelijk speelt bij sommigen nog een standsverschil om er te gaan wonen, een rol; omdat Hol landers in dit opzicht zeer bekrom pen zijn. Wij hebben hierover een andere opvatting. Misschien om dat wij veel hebben gereisd en door de jaren veel mensenkennis hebben opgedaan, waardoor ons saamhorigheidsgevoel een betere plaats heeft gekregen. Wij voelen ons best thuis tussen de bewoners van Oldenhove en meen, met vele andere bewoners de Stichting dankbaar kunnen zijn, deze plaats gekozen te hebben. Veel waarde ring hebben wij voor de architect de aannemer J. Kroon, de uitvoer der en allen die hun medewerking verleende. Ook het gemeentebe stuur heeft hier een groot aandeel in gehad, door de huizen zo pret tig en leefbaar te maken. Ik heb gemeend door dit schrij ven de verkeerde zienswijze in een daglicht te stellen en hen te over tuigen dat hun kritiek geheel mis plaatst is. Mogelijk blijven er bij enkele bewoners wensen over, maar deze zullen zeker door het stichtingsbestuur kunnen worden opgelost. Bij de verdere tot stand- koming wensen wij gemeentebe stuur en stichting veel succes. P. Hopman, Oldenhove, Nesdijk 47, Bergen VORMING GEMEENSCHAPPELIJK GASBEDRIJF Burgemeester en wethouders stel len voor medewerking te verlenen aan de vorming van een gemeen schappelijk gasbedrijf voor het noor delijk deel van de provincie Noord holland, met inbegrip van West friesland. Men zal dan als aan deelhouder toe treden tot de N.V. op 1 januari 1966, tot een bedrag van f74.000,-. BIJDRAGE CENTRAAL ZIEKENHUIS In de meeste van de 32 bij ge noemd ziekenhuis aangesloten ge meenten is een openbare inzame ling gehouden voor een passend geschenk. Omdat het, wegens het seizoen in Bergen niet is gelukt een comité in het leven te roepen, stellen B. en W. voor, een bijdrage te verlenen van f 250,-. Met de regelmaat van het uurwerk is HOLLANDIA-TRICO „bij" Wilt U „bij" zijn Koop dan nó de MODE van HOLLANDIA I Voor Betere Textiel: Ruïnelaan 18 Tel. 2532 Bergen Voor elke leeftijdsgroep heeft de stichting het Dorpshuis voor 't komende winterseizoen een vrolijk gevarieerd programma samenge steld voor hen die hun vrije tijd ook op andere wijze dan t.v. kijken willen besteden. Het Dorpshuis is geheel ver nieuwd en er is al het mogelijke gedaan om het interieur een fris aanzien te geven zonder aan de huiselijke sfeer afbreuk te doen. Onder leiding van verschillende medewerkers en medewerksters vinden velen veel genoegen in hun clubs van allerlei aard. De judo neemt vooral bij de jongeren een belangrijke plaats in waarbij ze in enkele leeftijdsgroepen op een wachtlijst worden geplaatst. Elke woensdag onder leiding van de le raar J. Kuilman. Voor de jongens en meisjes van 6-12 jaar een handenarbeid op woensdag of zaterdagmiddag, on der leiding van mevrouw Jansen Alleen voor de jongens van 11 en 12 jaar houtbewerking op zaterdag middag. Voorts een tekenclub met vingerverven, stempelen en linole- umsnijden. Voor de meisjes van 8- 12 jaar handwerken. Voor jongens en meisjes van 8-12 jaar een kin derkoortje onder leiding van mevr. Kamermans. Onder leiding van me vrouw Alberts ballet voor meisjes van 5-14 jaar, verdeeld in drie groepen. Voor de leeftijd van 12-18 jaar eveneens een judo-club onder lei ding van de heer Kuilman. Voorts een teken- en schildercursus onder leiding van de heer Gras, waarbij vooral kinderen met enige aanleg of inspiratie hierin een prachtige opleiding krijgen. Een foto-hobby met zelf ontwikkelen, afdrukken en vergroten, onder leiding van de hr. Mars. Handenarbeid na het huis werk met bewerking van steen, klei, papier, gips en hout; mini mum leeftijd 15 jaar. Voor moeder en dochter onder leiding van mej. Hendrikse stofversieren en hand werken. Onder leiding van de hr. Harms, erkend dansleraar en lid van de Ned. Bond van Dansleraren een danscursus, bestaande uit 30 lessen, uitsluitend voor beginners, vanaf 14 jaar. De heer Vliegenthart gaat met de jongens van 12 jaar en ouder op vrijdagavond timmeren. Voor meisjes van 16 jaar en ouder een speciale balletgroep. Ook zijn er clubs voor volwasse nen, want het Dorpshuis is er niet alleen voor de jeugd. Tekenen en schilderen, een nieuwe activiteit die veel voldoening kan schenken. Talenclubs voor beginners en ge vorderden en voor hen die de taal nog eens op willen halen Frans, Duits en Engels. Evenals voor de jongeren handenarbeid, een ballet groep voor dames en een foto-hob by-club. Tenslotte een bibliotheek voor al le leeftijden die met ingang van januari zal worden opgenomen in de nieuwe 'Stichting Openbare Bi bliotheek'. Met de heer C. Blom, Kruisweg 40 in Bergen is overeenstemming bereikt over de aankoop van grond gelegen aan - en ten oosten van de landweg, liggende in het uitbrei dingsplan Bergen-Noord. Door een onpartijdige taxatiecommissie was de verkoopwaarde geraamd op f 14.220,- voor 3.180 m2. Omdat de onderhandelingen met betrokkene aanvankelijk niet tot resultaat leid de, werd een procedure tot onteige ning ingesteld. Thans heeft de heer Blom zich bereid verklaard aan de overdracht mede te werken voor 'n bedrag van f 18.285,-. Aan de raad wordt voorgesteld tot aankoop over te gaan. Voorts werd besloten over te gaan tot aankoop van 3.210 m2 grond, gelegen aan de Landweg, en toebe horende aan de heer N. Molenaar, Karei de Grootelaan 18, Bergen, voor een bedrag van f 17.340,- met een inkomenschade van f 50.000,-, waardoor het totaal werd gebracht op f67.340,,- plus belastingschade. Betrokkene heeft zich bereid ver klaard aan de overdracht mede te werken voor een totale som van f 63.500,- plus belastingschade. De eveneens aanwezige mogelijkheid dat de gemeente een plaatsvervan gend terrein voor voortzetting van het kippenbedrijf beschikbaar zou stellen, is door de heer Molenaar van de hand gewezen. NATUURWANDELINGEN NAJAAR 1965 De natuurwandelingen in onze omgeving vinden plaats te Bergen op zaterdag 9 en zondag 10 oktober 1965 en gaan naar het Noordhol lands Duinreservaat onder leiding van Henk Jellema. Zij duurt plm. lVa uur en voert door een gebied rijk aan natuur schoon. Vertrekpunt bij de Oude Linden- boom (Ruïnekerk). Tijdstip van vertrek zaterdagmiddag 2.30 uur, zondagmorgen 10 uur. KLAVERJASCLUB 'DE OUDE PRINS' De klaverjasclub De Oude Prins gaat weer met haar winterseizoen beginnen op woensdag 13 oktober. Het inleggeld bedraagt slechts één gulden per seizoen. De klaverjasavonden worden ge houden in restaurant De Oude Prins. In verband met voorgenomen hu welijk verzoekt mej. C. A. Hage- doorn, hoofdleidster aan de kleu terschool Tuin en Oostdorp, met ingang van 1 december ontslag te willen verlenen. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Uitlening van boeken. IEDERE MAANDAGAVOND Schoorlse Bridgeclub, 8 uur in Hotel De Roode Leeuw. VRIJDAG 8 OKTOBER Feestavond voor leden en dona teurs in De Rustende Jager om 8 uur, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan v.v. Schoorl. Dorpsstraat 30 - Telefoon 2423 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 2de deel DE POORT OP SLOT Na enkele minuten gereden te hebben, wees koning Krelis plot seling opzij. 'Kijk', sprak hij; ,daar staat een onbeheerde auto aan de kant van de weg. Dat mag in mijn rijk niet voorkomen, ik zal er voor zorgen, dat er meer mensen aangesteld worden als autobeheerder.' ,Dat is de wagen, waarmee ik naar het slot gekomen ben', antwoordde de professor; ,laat me er even uit als je wilt. ,Ik vind dat-ie prettiger rijdt dan deze kar.' Zoals je wilt'; zei Krelis; maar zet hem voortaan op een officiële parkeerplaats, dan ben je altijd ge dekt.' Professor Créghel stapte uit en liep naar zijn auto. Onze geleerde held had deze dag echter reeds zo veel aan zijn hoofd gehad dat hij vergeten was, waar hij het contact sleuteltje van de wagen gestopt had. Doch na een kwartiertje zoe ken bemerkte hij, dat hij het sleu teltje er helemaal niet uitgehaald had en vrolijk over zijn eigen ver strooidheid gaf hij vol gas. Inmid dels was koning Krelis bij het pa leis aangekomen. Het begon reeds donker te worden en de wacht had juist de poort op slot gedaan. Toen de man echter de koning met zijn vreemde gevolg zag staan, kwam hij hard aanhollen.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1