iHeekttad ff Bergen's raad in snel tempo door agenda heen Keltumpleet Bronchi letten Gerritsen Leger des Heils eeuwfeestviering Heropening slagerij Doorlichting De natuur in Euratomcomplex heeft een naam Opening sportzaal te Schoorl Gemeentewerken vangt een hert Burgerlijke stand Agenda Schoorlse Gemeenschap Doktersdiensten NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen 104 DONDERDAG 41 OKTOBER 1965 40e JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden ^Proje^^or Créghel 2de deel Door lange ervaring hebben wij een zeer hoog percentage eerst geslaagden. Prettige opleiding Gratis theorie. U wordt gehaald en gebracht Ook voor caravan en tentenverhuur dit nummer bestaat uit 6 pagina's DUINSTREEK Redaktie en administratie: Drij. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 Schoorl Tel. (02209 268 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie: Alg. Bank Nederland n.v. Btrgcn Coop. Raiffeisfnbar.k, Schoorl tn Bergen. Abonnementsprijs ƒ6,85 per jaar; ƒ1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per m.m. Contracten speciale tarieven. Benoeming van waarnemend wethouder Een zeer gehavende gemeenteraad vijf van de 14 leden waren af wezig hebben op voorstel van de KVP fractie een waarnemend wethouder gekozen in de figuur van de heer J. Wittebrood. Dit in verband met de ziekte van wet houder H. N. Zonjee. Diens ge zondheidstoestand gaat vooruit maar hij zal evenwel na aange- sterk te zijn, toch nog een operatie moeten ondergaan. Voorzitter wenste hem kracht en sterkte toe, wees op zijn grote ijver en zijn gro te verdienste voor de belangen van de gemeente. Hij bracht dank aan mevrouw Broekman-Vriesman die door afwezigheid van de burge meester de wethouderstaak 10 da gen zonder kleerscheuren heeft overgenomen, voorts waren door vakantie en een zakenreis afwezig de heren v. d. Rest (VVD), de P.v.d.A. fractie. Graan en Ploeger, alsmede Mr. Sluis (CHU). In antwoord op vragen van me vrouw Zeiler werd medegedeeld dat geen adviescommissie van da mes bij de bouw van nieuwe wo ningen zal worden ingesteld omdat er geen gemeentewoningen meer in aanbouw zijn. Het heeft nu geen zin omdat de woningbouwvereni ging geen adviesorganen behoeft. De opzet was om practische advie zen te geven voor doelmatige inde ling van nieuwe woningen. De woning van de heer De Ko ning, Oude Bergerweg 59, is niet onbewoonbaar verklaard. De kan tonrechter had in tweede instantie bepaald dat de woning aan de ge stelde eisen voldoet, in tegenstel ling met de opvatting van het ge meentebestuur. Voorzitter voegde er aan toe dat men bij twee maal rechtspraak uitgesproken is. Bijdrage geschenk Centraal Ziekenhuis De heer Dinkelberg meende dat een gemeentelijke bijdrage van f 250,- maar heel pover was in ver gelijking met de opbrengsten van andere gemeenten. Hij had graag gezien dat een comité een bedrag bij de burgerij had ingezameld, om dat een subsidie zo koud is en er niemand daadwerkelijk aan geeft. Voorzitter antwoordde dat ernstig was getracht een comité van dames te formeren maar dat dit niet op gang kon komen. Hij meende dat het collecteren in Bergen geen grapje is. De dames van de UW zijn hierbij steeds van onschatbare waarde, en daar willen we boven dien zuinig op zijn. Bovendien is het aantal collecten in Bergen bij zonder groot en het afwijzend standpunt van de UW kunnen we dan ook volkomen begrijpen. Hij bewonderde de dames die steeds weer de moed kunnen opbrengen. Bovendien worden de mensen col lecte-moe waar we bijzonder voor moeten waken. Bepaalde doelen zoals reclassering, Rode Kruis, Beatrix-fonds, Kon. Wilhelmina- fonds, Simavi, de collecte voor de Oranjevereniging en voor het ju bileum van pastoor Th. van Beers die prima waren, moeten mogelijk blijven. We willen een verstandig beleid voeren om moeheid aan bei de kanten te voorkomen, en gaan dan zeker niet collecteren voor 'n beeldje in een ziekenhuis. Aankoop grond in plan Bergen- Noord van de heer N. Molenaar. De raad vond de prijs van het stuk grond opmerkelijk hoog, vooral ten aanzien van de gevraagde schade vergoeding. Hierbij komt nog dat de heer Molenaar geen stuk grond terug verlangt om zijn pluimvee- bedrijf voort te zetten. Voorzitter antwoordde dat de onderhandelin gen een bijzonder moeilijk verloop hebben gehad. Misbruik heeft niet plaats gehad, al gaf voorzitter toe dat de prijs zeer hoog geworden is. Bij werkelijk misbruik zou men zeker een gerechtelijke procedure hebben gevolgd. Wel zal een gerechtelijke proce dure worden ingesteld tegen de heer J. de Waard die tot nu toe heef geweigerd een pachtovereen komst te ontbinden. Deze ontbin ding is noodzakelijk om de bouw van 'de negen nessen' en de toe gang naar de bouw van het chro nische ziekenhuis mogelijk te ma ken. Benoeming waarnemend wethouder Na een comtié-vergadering legde de heer Woudstra de volgende ver klaring af: .De KVP fractie hecht zeer veel waarde aan een wethou der. In verband met de ziekte van wethouder Zonjee komt het ons wenselijk voor een plaatsvervanger te benoemen, vooral uit politieke overwegingen. We dragen hierbij voor de heer Jb. Wittebrood. De heer Dinkelberg zag de noodzaak hiervan niet zo duidelijk in. Nu de KVP fractie hierin een andere zienswijze heeft, wilde hij er mee instemmen, bij de stemming 8 stemmen voor en 1 blanco uitge bracht. De heer Tromp (KVP) sprak er zijn ontstemming over uit dat er in de Alkmaarsche Courant van 28 september een bericht gestaan had dat hij als plaatsvervangend wet houder zou worden gekozen. Hij noemde het uit de lucht gegrepen, vervolgens een groot misv.erstand, een pijnlijke verrassing en een fantastisch bericht. Er was hier tot aan deze datum nooit beraad over geweest. Tot slot werd de sluitende begro- met een raming voor onvoorziene ting voor het jaar 1966 aangeboden uitgave van f50.000,-. Het eeuwfeest van het internati onale Leger des Heils is begin juli van dit jaar met een 10-daags con gres in Londen gevierd. Duizenden heilssoldaten uit 86 landen waren naar Engeland geko men om dit eeuwfeest mee te vie ren. Radio en televisie en de pers hebben overvloedig aan dit groots gebeuren bekendheid gegeven en H.M. Koningin Elisabeth van En geland opende het eeuwfeest in de ontmoetingsbijeenkomst in de Royal Albert Hall. Ook in Nederland is het eeuw feest op velerlei wijze gevierd en elk Leger des Heils korps deed dit op een eigen aangepaste manier. In Bergen valt dit honderd jarig bestaan samen met het twintig ja rig bestaan van de afdeling. Op 7 november 1945 werd in het Oranje Hotel de eerste Legersa- menkomst gehouden en wel voor de jeugd. Het korpsgeschiedenisboek ver meldt het volgende: Er waren 500 kinderen aanwezig maar er was ook veel tegenstand, de toegang tot het Oranje Hotel was versperd door een groep jonge mensen met een leider en de politie moest er bij komen om de toegang voor ons vrij te maken. Aan ieder kind werd een formulier uitgereikt met het bericht aan de ouders dat er zon dags om 12 uur een kindersamen- Vrijdag vond onder buitengewoon grote belangstelling de heropening plaats van de slagerij in het pand Kerkstraat 11, waar nu de firma Schipper is gevestigd. De heer Schipper begon het eerst in Haarlem in 1947 waarna hij er, door het succes in deze plaats; korte tijd later een tweede zaak vestigde. Vervolgens vestigde hij zich met succes op de Laat in Alk maar waar de zaak in een periode van 7 jaar zich sterk ontwikkelde. Nu de heer Hoogvorst zich in Ber gen uit de zaak om gezondheidsre denen terug trok, gaat zich hier de energieke 25-jarige Jan Schipper vestigen. Ook het aan de zaak ver bonden filiaal te Bergen aan Zee dat in de wintermaanden 3 uur per dag geopend zal zijn, heeft hij on der beheer. Voor de opening van de zaak, die onder bloemen bedolven was, waren twee eerste prijs koeien aan gevoerd van de landbouwtentoon stelling, alsmede de kampioen ge meste kalveren. De opzet van de zaak is het verkopen van een goed stuk vlees tegen een redelijke be taalbare prijs. In etalages en ande re koelvitrines lag een keur van alle mogelijke soorten prachtige kwaliteit vleeswaren, waarbij voor al de worstsoorten een speciale plaats innemen. Voorts heeft men een grote collectie van soepen en vlees in blikjes, alsmede een grote komst zou worden gehouden. Bij de uitgang heeft bovengenoemde groep de formulieren afgenomen en verscheurd en het terras van het Oranje Hotel veranderd in een wit papieren veld. 's Zondags kwamen 7 kinderen naar de zondagsschool. Hoewel deze anti-groep nog dik wijls acte de presence gaf werd spoedig de gezinsbond voor vrou wen geïnstalleerd en werd begon nen met samenkomsten voor vol wassenen. In de week van 6-14 november zullen in Bergen bijzondere bijeen komsten gehouden worden op het terrein van muziek en zang en bij zondere gezinsbond- en jeugdavon- den. Uitgenodigd zijn muziekkorp sen uit Amsterdam en Deventer, 'n gitaarbrigade uit Hilversum, een gezinsbond-levensgroep uit Utrecht alsmede 2 zangkoren uit Bergen, ook de eeuwfeestfilm die in Lon den is gemaakt zal vertoond wor den. Verscheidene hoofdkwartier offi cieren komen leiding geven in de ze weken. Voor al deze bijzonderheden vra gen wij uw volle aandacht en zo u ons wilt helpen om de kosten van deze week te verlichten dan kunt u uw gaven overmaken op giro 3039 Amro Bank, Bergen onder vermelding Jubileum Leger des Heils. verscheidenheid van zuurwaren en dranken. Wij wensen de heer Schipper veel succes in Bergen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Van 9 tot en met 18 november zal in de gemeente Bergen het drie jaarlijks onderzoek worden gehou den op tuberculose en andere af wijkingen van de borstorganen, voor de leeftijd van 15 jaar en ou der. Ruim 8000 personen in deze leef tijdsgroepering. die deel uitmaken van een bevolkingsaantal van 12.00,0 inwoners worden hiervoor vrijwillig in de gelegenheid gesteld. OPBRENGST COLLECTE De collecte gehouden in het raam van de werelddierendag heeft een bedrag opgeleverd van f 1906,13. Dit is ruim f 250.- meer dan vorig jaar. Alle gevers en collectricen hartelijk dank. NATIONALE RECLASSERINGS COLLECTE Het plaatselijk comité maakt be kend dat de opbrengst van de collec te Bergen dit jaar f 1498 heeft be dragen. Het dankt allen, die aan dit resultaat hebben medegewerkt, in het bijzonder ook de dames van de UW. De natuurwandelingen die de af deling Bergen van het instituut voor natuurbeschermingseducatie dit weekeinde organiseerde, werden zeer begunstigd door het ideale weer dat van invloed was op de deelname. Onder leiding van de heer H. Jellema namen ongeveer 100 wan delaars deel aan de twee wandel tochten op zaterdag en zondag. Op merkelijk' groot was 1 het aanta deelnemers dat van buiten Bergen was gekomen om te genieten van de herfsttinten in bos en duinen. Vanuit Anna Paulowna, Ksomme- nie en Amstendam was men zelfs naar Bergen gekomen om het rij ke natuurgebied te verkennen. Het euratomcomplex van 223 woningen dat een wijk op zichzelf zal vormen heeft reeds een naam toebedeeld gekregen. Het heeft een zeer toepasselijke naam gekregen in de vorm van de 'Negen nessen'. Hetgaan kan worden vertaald als buitendijks land (buiten centrum van het dorp maar met eigen kern) maar tevens dat het een eigen sa menstelling heeft. Elk van de 8 flatwoningen die elk 4 verdiepin gen over een frontbreedte van twee woningen zullen tellen, komen elk geheel afzonderlijk van elkaar te staan. Elk complex krijgt rondom garages en berging en is door groenbeplanting afgescheiden van de andere nessen die elk afzonder lijk alleen door de speciaal aange legde weg zijn te bereiken. Deze weg zal in een lusvorm om elk woongebied apart worden aange legd. v BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Op dinsdag 19 oktober zal de heer Van Pel uit Egmond aan Zee in hotel Russenweg, bij de heer Ho venier, iets gaan vertellen over de kleurenpracht onder de zeespiegel. De heer Van Pel laat een aantal unieke dia's zien. Echtgenoten zijn van harte welkom. Zoals u bekend heeft de opening van de r.k. toeristenkerk dit voorjaar plaatsgevonden. De ruimte in deze kerk is tevens geschikt gemaakt voor de sport. Het ligt in het voornemen om de in de kerk aangebrachte sportzaal officieel te openen op ZATERDAG 16 OKTOBER A.S. DES MIDDAGS 3 UUR Gelet op de unieke gelegenheid welke wij door dit gebouw in ons dorp verkrijgen om de sport te dienen, stelt het gemeentebestuur de plaatselijke bevolking gaarne in de gelegenheid de opening van deze sportzaal bij te wonen. Het personeel van de plantsoenen dienst heeft zondagmorgen een op merkelijke prestatie geleverd door een drie-jarig hert, een ree, na een ontvluchtingspoging weer in het kamp terug te brengen. Het is in de praktijk haast onmogelijk een dergelijk opgejaagd dier te vangen. Door het losraken van een spijl ontvluchtte het beest, maar bleef nog rondom het hertenkamp. Het hoofd van de plantsoenendienst ging tactisch te werk door het gro te hek open te zetten en het dier voorzichtig in zijn rijdende auto op te drijven en door de poort heen te loodsen. van 4 oktober tot 11 oktober 1965 GEBOREN: Sebastianus Johannes Jozef, zoon van Joannes Theodorus Vlugt en Antonia Johannes Josepha Rood, Meerwijklaan 7. Anneke, d. van Hendrik Wiering en Johanne Elisabeth Schreuder. Doorntjes 29. Astrid Maria, dochter van Gerardus Antonius de Waard en Engelina Dekker. Oude Bergerweg 10. Her- manus Johannes Wilhelmus, zoon van Hendrikus Simon Smit en Jo hanna Catharina Jonker, Loudels- weg 26. ONDERTROUWD Luciëne Theo dorus. verkoper, Ankeveen, Dorps weg 103 en Nelly Helena Kofman onderwijzeres, Russenweg 18. René Jean Marie Couture, mecani cien, Frankrijk, Yvonne Afra Zan der, analiste. Plein 7a. Fredericus Petrus Sandkuijl, leraar. Bierkade 22, Alkmaar, Elsina Huizinga, on derwijzeres,,, Kerkedijk 27. Pieter Nicolaas van der Oord. veefokker, Oude Niedorp, en Mary Nelly Jon ker, Voert 18. GEHUWD Adriaan Cornells Hoo- geboom. badman, Paulineweg 11 en Barbara Stuhlmann, Paulineweg 11 nieuw adres: Zeeweg 34 Pieter J. Stekelboom, winkelier Jacob Kalff- weg 8 en Jeltje Broersma, Witte- weg 23. Nieuw adres: Jacob Kalff- weg 8. Jacobus Johannes van den Berg, hofmeester. Bloemendaal, en Elisabeth Maria Lidwina van Kam pen, Eeuwigelaan 27. Nieuw adres: Matthieu Wiegmanweg 20. Anne Catharinus Broere onderwijzer Lek- kerkerk en Barbara Groneveld, secretaresse Jan Oldenburglaan 15a nieuw adres: Barendrecht. Alsem- hof 14. OVERLEDEN: Jan Bijl e.v. Geer- truida Roobeek, Elkshove 1. Grietje van Wonderen, Midden Geestweg 56. Bibliotheek van de vereniging 'Algemeen Welzijn' vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Uitlening van boeken. VRIJDAG 15 OKTOBER K.P.J. bijeenkomst in het Verenigingsgebouw te Catrijp. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 16 OKTOBER Opening toeristenkerk als sport hal. Aanvang 15.00 uur. WOENSDAG 20 OKTOBER: Bijeenkomst van de afdeling Schoorl en Groet van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Hotel De Roode Leeuw. De heer J. W. Jongens uit Warmenhuizen zal een lezing houden over ka merplanten. Aanvang 19.45 uur. UITSLAG VISWEDSTRIJDEN De hengelsportvereniging 'De Karper' hield in het kanaal van de Wieringermeer onder de gemeente Oude Niedorp met 30 deelnemers viswedstrijden. De vangst was ma tig. In de baarscompetitie werd de heer C. Hoebe in deze wedstrijd no. een met een baars van 26 cm. Ver volgens J. van Baar, Dick Min, J. Vrasdonk L. de Jager; v. d. Bosch, W. van Duin, J. Buis. J. Noort en A. Bol. De volgende wedstrijd in competieverband is gesteld op 30 oktober om 8 uur, vertrek vanaf de brandweerkazerne. ZONDAGSDIENST ARTSEN VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenennark 2. tel. 2027 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. BINNEN EN TOCH BUITEN ,Dag Sire, heeft u een avondritje gemaakt?' vroeg de soldaat van de wacht, die de poort opende. ,Ja man, ik ben met minister Brusselslofski en zijn secretaris op stap geweest', antwoordde de ko ning minzaam. ,Ik zeg maar zo lang het mooi weer is, moet je er van profiteren, wat jij.' ,Zo is het', zei de soldaat, en liet zijn vorst door. Nauwelijks had de man de poort echter gesloten of met luid rem- geknars stopte de auto van profes sor Créghel voor de poort. De sol daat, die van de hele geschiedenis niets afwist, dacht ie een spook zag. ,Oe huilde hij; .vergiffe nis majesteit., maar ik heb net de poort achter u gesloten. Hoe komt u nu weer buiten?' ,Tja. dat is mijn zaak', antwoord de professor Créghel met ongeloof lijke zelfbeheersing. De wacht was een goed soldaat en sprak zijn zogenaamde vorst niet verder tegen. Hij opende onmiddel lijk de poort, maar vele jaren na dien vertelde hij aan zijn kinderen en kleinkinderen nog steeds het verhaal van de koning die hij bin nen gelaten had en die toch bui ten stond. Rijksweg 38 Schoorldam Telefoon (02200) 17932 Grote Beerstraat 8 - Alkmaar

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1