Gemeenteraad Schoorl BeW supermarkt Gerda's eigen weg Voetbalver. „Schoorl" bestaat 45 jaar WEEKEND RECLAME Hamlappen 500 gr. Varkens frikando 500 gr. Rosbief, extra 500 gr. Lende, speciaal 500 gr. Sausijsjes 500 gr. Ossestaart 500 gr. 3.29 3.99 1.89 0.99 Groente en fruit Grote bloemkool per blik 49 Gare bietjes kg. 45 Cox d' Orange 3 pond 99 snij taai Pracht bananen kg. 89 Sinas sap Soepgroente per zakje 25 op 't PLEI Zilveren ambstjubi- leum van de heer A. Jonkers TWEEDE BLAD DONDERDAG 14 OKTOBE. Sinaasappelen 12 stuks 99 Heerlijke Blanke dikke Vers gesneden FEUILLETON Ja. VOOR BABY'S HUIDJE De Schoorlse gemeenteraad kwam op 11 oktober bijeen om, zoals wij reeds meldden, een agenda van 17 punten te behandelen. De heer Koelewaard bleek afwe zig te zijn. Bij de behandeling van de inge komen stukken, waarbij B. en W. de raad voorstelden aan de drum band een jaarlijkse subsidie van f 200,- toe te kennen vroeg de heer Dekker het woord. Hij stelde voor de drumband 5 jaar lang een subsidie te geven van f 400,- des jaars, voor de noodzake lijke aanschaffing van uniformen. De heer De Leeuw was voorstan der van het ineens toekennen van de subsidie. De burgemeester achtte het be staan van enkele muziekkorpsen voor elke plaats onontbeerlijk. Zowel 'De Vriendschap' als de drumband hebben uniformen nodig terwijl ik er vertrouwen in heb dat er voor de aanschaf van nieuwe in strumenten voor het fanfarecorps geld beschikbaar komt. Hij stelde de raad voor, nu het voorstel van B. en W. te accepteren en de kwes tie van uniformering der beide groepen eerst met de betrokkenen te bespreken. De heer Vis, die per 1 november naar zijn nieuwe standplaats ver trekt, werk zowel door de burge meester als door de heer Dekker geprezen. Hij werd een voorbeeld voor anderen genoemd. Na de schriftelijke stemming werd in de vakature mej. J. M. Landman uit Alkmaar benoemd. Bij het voorstel tot toetreding tot de N.V. Gasvoorziening kop Noord- Holland drong de heer Dekker er op aan, dat ook de handel wordt ingeschakeld en dat er niet alleen via het Gasbedrijf wordt gewerkt. Bij het voorstel tot wijziging van de salarisverordening ontstond een uitgebreide discussie die door de heer Dekker werd geopend. Hij had uit de stukken vernomen dat één van de ambtenaren ter se cretarie liefst f 1200,- opslag kreeg terwijl deze hoofdcommies, zo zei de heer Dekker, geen enkel diplo ma bezit. De zaak wordt op deze manier scheef getrokken zei hij en is niet goed voor de arbeidsrust en -lust op het gemeentehuis. De heer Bergh merkte op dd|g?er tegenwoordig mensen zijn met feel diploma's die niets presteren, (er- wijl ook het tegendeel voorkomt. We hebben hier met een ambtenaar te doen die wel degelijk over de aanleg en kennis van zaken be schikt. En dit compenseert het ge brek aan diploma's. De heer Dekker bleek niet over tuigd te zijn. Deze man hoort niet thuis op de troon waarop hij is ge plaatst zei hij. En ten opzichte van de andere ambtenaren wordt de zaak scheefgetrokken; dit zet kwaad bloed. Burgemeester Bergh zei dat hij met deze ambtenaar reeds 10 jaar prettig samenwerkte en zo zei hij: Als u deze man naar zijn presta ties zou beoordelen dan moet u nog verder gaan dan f 1200,-. We moe ten ons gelukkig prijzen dat er mensen zijn die bereid worden ge vonden te werken ondanks dat hij ver beneden zijn prestaties is be zoldigd. Als de raad dit voorstel van B. en W. aanneemt, heeft u een stukje rechtvaardigheid betracht.' Maar de heer Dekker was niet te overtuigen en dus werd voorge steld om in comité te gaan omdat men dan uiteraard vrijer kan spre ken. Na twintig minuten werden pu bliek en pers weer toegelaten en werd het voorstel van B. en W. over te gaan tot salarisvaststelling ter tafel gebracht. De stemmen bleken te staken, zoals dat heet, nl. 5 stemmen voor en 5 tegen. Volgens de gemeentewet namen B. en W. het voorstel terug dat nu in de volgende vergadering zal wor den behandeld. Hierna kwam de verkoop van grond in het plan oost aan de or de. De heer Dekker, die deze avond wel over veel spraakwater bleek te beschikken vroeg hoeveel woningen Schoorl in dit plan zullen worden toegewezen. De heer Pastoor zei te hopen dat met de bouw spoedig zal worden begonnen, terwijl de heer Kaag vond dat er weinig grond voor el ke woning disponibel was. De burgemeester zei dat er 30 woningen ter beschikking van de gemeente komen en dat er grond voor winkels zal worden gereser veerd. De heer Kaag kreeg gelijk, maar de rekenliniaal is onverbiddelijk, zei de heer Bergh. Ook bij de kre dietverlening voor de parkeerter reinen kwamen de tongen los. De raad juichte de aanleg van deze terreinen toe maar had toch bedenkingen. De heer De Leeuw zei het par keerterrein te Groet liever langs het zwarte pad naast café 't Harger Hoekje gesitueerd te zien. Mevrouw Jansen drong aan op 't aanbrengen van groen aan de ach terkant van de huizen die grenzen aan het terrein te Schoorl, terwijl de heer Sleking het parkeerterrein te Aagtdorp te ver vond van de duinen. De burgemeester zei dat het zg. zwarte pad op de duur een toe gangsweg zal worden naar de plaats die nu de zandmenning wordt genoemd. Het was te Aagt dorp moeilijk een geschikt terrein te vinden, zei de heer Bergh, en dit terrein bleek het meest geschikt Vervolgens werd door de raad ingestemd met beschikbaarstelling van een crediet voor het bouwrijp maken van bouwgrond voor het po litiebureau en voor afwerking van de nieuwbouw aan de O.L. School te Groet. Na enige discussie gingen de raadsleden ook accoord met de beschikbaarstelling van een krediet voor voorzieningen aan de kleuter school te Schoorl. De heer Sleking vroeg hoe het er met de Groeter kleuterschool voorstond. B. en W. zijn er mee doende, ant woordde de burgemeester en we hebben wel bevonden dat het bou wen van een stenen school een il lusie zal zijn. Maar binnenkort ho pen we u een voorstel te doen. Ook gaf de raad haar fiat aan 't voteren van een krediet ten behoe ve van de riolering in de oude Mo lenweg zij het na enige woorden wisseling. Bij de rondvraag drong de heer DE DUINSTREEK Kroon er op aan in de kom van Groet een parkeerverbod in te stellen. Mevrouw Jansen vroeg wanneer de aula op de Algemene Begraaf plaats wordt gebouwd, terwijl de heer Eecen informeerde waarom de Laanweg momenteel helemaal is afgesloten. Verschillende raadsleden wezen op de vervuiling van de Damsloot en de heer Sleking stelde voor een persluchtinstallatie in de sloot te doen aanbrengen. De heer Pastoor wees op de ver vuiling van het duingebied in het algemeen en de Nollen in het bij zonder. De heer Sleking vond dat de 50 kilometergrens niet duidelijk was aangebracht en pleitte voor plaat sing van de zg. herhalingsbrigade. Nadat de heer Bergh de sprekers van repliek had gediend werd de geanimeerde raadsvergadering te gen tien uur gesloten. jj De leden en donateurs van de voetbalvereniging 'Schoorl' zijn op 8 oktober "bijeengekomen om het feit te herdenken dat de vereniging 45 jaar geleden werd opgericht. De heer Broersma, de voorzitter van de vereniging heette de talrij ke aanwezigen van harte welkom, vooral de dames werden speciaal door de voorzitter begroet. ,U bent nu de gast in een exclu sieve herenclub', zei de heer Broersma. ,Elke zondag ziet u uw man of verloofde weggaan en daar om ben ik blij dat we nu eens een avond hebben waarvan de dames net zo hard kunnen genieten als de heren. Deze feestavond, aldus de heer Broersma, is bedoeld om het 45-jarig bestaan van de vereniging te vieren. Het is wel geen kroon jaar maar we heben toch de gele genheid aangegrepen om u deze avond aan te bieden ook al omdat we nog iets verschuldigd zijn aan het eerste elftal en de junioren. Het is dus een familiefeest waar bij ik graag een paar van onze le den in het zonnetje wil zetten.' De heren Joh. de Leeuw en H. Koel hebben altijd veel werk voor de vereniging gedaan, daarom zal ik hen op een bescheiden manier willen huldigen. Deze heren wer den door de voorzitter verrast met een fraaie fruitmand, terwijl de dames een boeket bloemen werd aangeboden. ,.Ik wil nog een ding onder de aan dacht brengen', zei de voorzitter ,op zaterdag 16 oktober wordt de sporthal officieel geopend. Van de ze prachtige aanwinst voor onze gemeente kunnen wij ook als voet balvereniging gebruik maken en we kunnen onze vreugde over de opening van het gebouw uiten. En wel door het houden van een op tocht vanuit het oude gymnastiek lokaal. Ik dring er op aan, zo be sloot de heer Broersma. dat er ook van onze vereniging zo veel moge lijk leden en dan in costuum, aan wezig zijn.' Vervolgens werd door een van de eerste eltfalspelers, de heer K. Vis ser een fraaie vlag aan de voorzit ter aangeboden voor al het werk dat deze voor de vereniging doet. De heer Joh. de Leeuw, de vice- voorzitter merkte hierna op, dat de sportwereld het niet zo slecht heeft in Schoorl. Hij wees op de aanleg van nieuwe sportterreinen, op de verbouwingen van het gymnastiek lokaal en op de sporthal in de toe ristenkerk. ,Ik hoop', zei de heer De Leeuw; ,dat de leden van de vere- a 2de zak halve prijs 500 gram O bij de kassa Q weg werp EA pakjes door HENK VAN HEESWIJK Juist.' Ze keek hem met koele blik aan en de ander be merkte dit. ,Nou, dan zeg ik maar: goede reis en wel thuis. ,Dank u wel.' ,Och, misschien zien we elkaar nog wel eens in Nijloo. Op mijn vrije dagen ga ik wel eens naar huis, ziet u? ,Dat zal wel niet, want ik kom maar zelden in de stad. In Nijloo.' Hij haalde zijn schouders op. ,Je kunt toch nooit weten. Neem nu vandaag, nietwaar? Twee keer. ,Ik wil mijn trein niet missen, meneer .Natuurlijk niet. Neem me niet kwalijk.' Hij stak zijn hand uit. ,Het beste, juffrouw van 't Grashek.' Ze keek naar zijn uitgestoken hand en legde na enige aar zeling de hare erin, die hij stevig drukte. ,Dag meneer de Nots.' Gelijktijdig draaide ze zich om en liep verder, naar de ingang, nagestaard door de conducteur. Terwijl ze voor het rode stoplicht wachtte, keek Arie nog steeds naar het slanke figuurtje. Het is er eentje van de hoge kant, Arie, dus haal geen onzin in je hoofd, dacht hij, terwijl hij spijtig 'toekeek, dat het meisje overstak en in de hal van het station verdween. Langzaam liep hij naar de bus, die hem naar de andere kant van het Centraal Station moest brengen. Om half elf zette .ze haar fiets in de schuur en liep door naar de grote keuken, waar ze nog licht zag branden. Haar moe der zat bij het raam een sok te stoppen. Ze liep naar de vrouw, boog zich over haar heen en drukte een kus op haar wang. ,Dag! Hartelijke groeten van tante Gerdien, beterschap met de rheuma en bedankt voor het cadeau.' Mevrouw van 't Grashek keek naar haar dochter, die het jasje uittrok en over een stoel hing. ,Hoe ging het met r? .Best. Leuke dag gehad. We zijn wezen winkelen in de stad en hebben er ook gegeten.' .Was er geen visite?' 'ja, toen ik wegging, waren er enkele kennissen.' Ze keek rond. ,Is vader al naar bed?' De boerin knikte. ,De blaarkop heeft gekalfd. Een stiertje.' Jammer.' .Vader wil het toch aanhouden. De blaarkop heeft een goeie afstamming.' ,Voor het stamboek?' Dat zal wel. Moet je nog koffie?' Gerda schudde haar hoofd. ,Heb ik in Amersfoort al ge dronken. Ik ga naar bed. Gisteravond was het ook al laat.' ,Ik ben zo klaar, dan ga ik ook. Welterusten.' 'o ja. tante Gerdien komt gauw een dagje over.' De bezige vingers staakten hun werk en op het gezicht van de vrouw kwam een verbaasde trek. ,Wat zeg je? Komt Gerdien hierheen? Gerda bevestigde het zwijgend met haar hoofd. Waarom?' Maar moeder, ze is toch uw zuster? En ze is toch hier in huis geboren?' Mevrouw van 't Grashek knipperde even met haar ogen en hervatte toen haar werk. ,Hè? O, nu ja, ik vind het best. Maar ik dacht, dat ze nooit meer op reis ging.' Gerda bleef halverwege de kamer staan. Ze keek naar haar moeder en draaide op haar schreden terug, zakte op een stoel en vroeg: ,Wat hebt u tegen tante Gerdien, moeder?' Opnieuw verbazing. ,Ik? Niets natuurlijk. Hoe kom je daarbij?' Meteen stond ze weer op. .O, zo maar. En ze is toch har telijk en lief. O ja, ze zou een middeltje opsturen voor uw rheuma. Nou, dan ga ik maar. Welterusten.' Terwijl Gerda zich op haar kamer uitkleedde, dacht ze te rug aan de prettige dag in Amsterdam. Vooral het etentje in dat restaurant op het Rembrandtsplein was ontzettend leuk geweest. Bovendien had ze nu een harer wensen kun nen vervullen: heen en terug met de tram. In bed dook het beeld van Arie, de conducteur voor haar op. Een lage kanter, eentje uit het Moordgat. maar wel een knappe jongen, vooral in dat uniform. Ook toevallig, dat ze hem vanavond opnieuw zag. Dat hij kon wennen in Amster dam. Een dagje naar tante Gerdien was wel prettig, maar om er te wonen, nee. Dan maar liever hier, vlak bij zee, heerlijk rustig De volgende morgen, tijdens het melken, vroeg haar vader: En? Hoe was het met bij tante Gerdien?' ,Leuk gehad. De hartelijke groeten en bedankt voor het cadeau. Ze komt gauw eens een dagje over.' ,Wie? Tante Gerdien?' veronderstelling. Er is iets met tante Gerdien, dat ik niet weet. Het is niet alleen het feit, dat ze zogenaamd een bui tenbeentje is. Ook niet, omdat ze met oom Lex trouwde en met hem meeging naar Indië. Er is iets anders, maar wat? Wat heeft tante Gerdien uitgespookt, dat ze het zwarte schaap in de familie is? Waarom komt iedereen op verjaar dagen hier over, behalve tante Gerdien? Waarom spreekt dan vrijwel niemand over haar? Na het eten ging ze naar boven om zich te verkleden. Ze kwam er wel eens achter. Dit kon toch niet altijd voor haar verborgen blijven. Maar wat ze ook gedaan had, waardoor ze bij de rest van de familie niet meer in tel was, het kon nooit iets gemeens zijn of zoiets, dat zou tante Gerdien nooit doen. Daarvoor was ze veel te lief. HOOFDSTUK 5 ARIE IS WEL EEN KNAPPE JONGEN Tante Gerdien had de reis van Amsterdam naar Nijloo gemaakt. Op een zonnige dag in het begin van juni arriveer de ze met een taxi op 'De Peppelhorst', betaalde de chauf feur en kwam met een lach op haar blozende gezicht het achterhuis binnen, waar men net aan de koffie zat. De be groeting was van de zijde der bezoekster hartelijk en spon taan. Ze kuste Gerda op beide wangen, waarna vader en moeder een beurt kregen. Maar bezoek of geen bezoek, men was bezig het eerste gras te maaien en na de koffie trok iedereen, behalve de boerin weer naar het land. Gerda incluis. Het meisje had vader willen vragen om thuis te mogen blijven, maar iets in zijn blik weerhield haar die vraag uit te spreken. Nu ja, De boer maakte het touw van de koe, welke gemolken was 'het was slechts anderhalf uur voor het middageten. Maar los, en kwam overeind, waarne hij van de emmer melk door de zeef in de bus leegde. ,Zo, zo, daar hoor ik van op. Dat is dan heel wat jaren 'geleden.' ,Ik heb het haar gevraagd' zei Gerda. De man draaide zich om naar zijn dochter. Met gefronste wenkbrauwen keek hij haar aan. Waarom deed je dat?' Het meisje keek omhoog. ,En waarom niet? Tante Gerdien is moeder's zuster. Ze is hier geboren en opgegroeid. Ze zei, dat ze wel eens naar 'De Peppelhorst' verlangde en toen ant woordde ik: Waarom komt u dan niet eens een dagje over? Wat heb ik daarmee miszegd?' ,Ik zou dat voortaan maar aan ons overlaten, he? Aan je moeder en mij.' Gerda was nu ook klaar en schakelde de machine uit. Ze liet de koe lopen en kwam met de emmer naar de bus om die te ledigen. Onderwijl zei ze, zonder haar vader aan te kijken: ,Wat hebben jullie tegen tante Gerdien? Wat heeft ze gedaan in haar leven, dat haar naam in huis ternauwer nood genoemd mag worden? Waarom geven jullie haar cadeaus op haar verjaardag, als jullie toch een hekel aan tante Gerdien hebben?' De grote boer van 'De Peppelhorst' stond haar enige tijd aan te kijken, maar omdat in de onmiddellijke nabijheid een der knechts stond, antwoordde hij slechts,We praten er thuis wel eens over.' De terugtocht naar de boerderij werd zwijgend afgelegd. Tijdens het ontbijt merkte Gerda's moeder op, dat tante Gerdien van plan was een dagje te komen, waarop de boer "zonder op te kijken knikte. Gerda heeft het gezegd', ant woordde hij, maar verder werd er niet meer over gesproken. Die morgen verrichtte Gerda haar werkzaamheden in een terwijl ze op de tractor zat, waarachter de hooischudder was gekoppeld, dacht ze: Waarom vader zo koel was? Waarom zei hij nou niet zoiets als: Daar doe je goed aan, Gerdien? Ik houd van mijn vader en van mijn moeder, maar ik houd ook van tante Gerdien. Ik houd toch ook van de zusters van mijn vader? Tijdens het eten zat Gerda naast haar tante en luisterde naar de gesprekken, die gevoerd werden. Dat wil zeggen: de bezoekster had het grooste woord, vertelde van haar werk in Amsterdam: ,Ik ben op mijn ouwe dag nog aan het collec teren geweest en laat ik nog zowat het meeste opgehaald hebben? Maar ik ken de wijken, waar geld zit en waar het ook te halen is. zie je? Ik zeg altijd weer: Het is een goed doel. waar je voor bedelt, nietwaar? Gelukkig willen de mensen tegenwoordig best wat van hun welvaart missen, als je bij hen komt. Ik zeg wel eens: mensen, beschouw het als een zegen, dat je zelf zo kerngezond bent en kijk dan niet op een briefje van tien, als het om je zieke of minder be deelde medemens gaat, nietwaar?' Gerda luisterde en dacht opnieuw: Dat lieve mens kan nooit iets gedaan hebben, waarvoor ze zich moet schamen. Daarom kan ik niet begrijpen, wat vader en moeder tegen haar hebben. Misschien komt ze nu wat vaker hierheen. Wat mij betreft, is ze altijd welkom. In de middag bekeek tante Gerdien in gezelschap van haar nichtje de hele boerderij, bewonderde het jongvee, proefde van de verse koemelk en hielp mee de kippen voeren. ,Dat was vroeger altijd mijn werk', verklaarde de gast. ,Je moe der zat liever bij de varkens en de kalveren. Zij is op en top een boerin; ik zou er niet voor gedeugd hebben, zie je? Om te beginnen had ik altijd een hekel aan vroeg opstaan. Om zes uur melken hoe zeggen ze dat hier ook weer? O ja: ningingen hierdoor zullen worden opgestuwd. De heer De Leeuw gaf de heer D. Stoel, ook een van de werkers van het eerste uur een pluimpje. Krachten als deze zijn veel waard', zei hij. Hierna nam het Langedijker Ca baretgezelschap bezit van het to neel. Goede wijn behoeft geen krans en de Langedijkers genieten zoveel bekendheid in de gehele kop van Noordholland dat zij geen aanbeveling nodig hebben. De uit 2 dames en 5 heren bestaande groep hebben de aanwezigen weer op een zeer aangename wijze we ten bezig te houden met talrijke sketches, voordachten en selecties uit bekende operettes. De geslaagde avond werd beslo ten met een gezellig bal onder lei ding van 'The Meteoors' uit Mar- ken-Binnen. Nu was het Gerda's beurt om verwonderd te zijn. .Waarom norse stemming, maar diep in haar gedachten groeide een m'n iest ervan. Dan draai ik me nog eens lekker om. hoor.' Een receptie in De Roode Leeuw te Schoorl was voor velen aanlei ding om de heer Jonkers met zijn zilveren 25-jarig jubileum te feli citeren. Aanwezig waren o.a. Ir. Seepers uit Haarlem, directe chef van de heer Jonkers, veel van zijn medewerkers, burgemeester Bergh en vertegenwoordigers van plaat selijke verenigingen. In 1940 kwam de heer Jonkers bij het Staatsbosbeheer te Zwolle. Na de oorlog werd hij overgeplaatst naar Dwingelo, later naar Stap horst tot dat hij in 1964 te Schoorl werd aangesteld als bosbouwkun dig hoofdambtenaar. Voor velen was deze receptie 'n prachtige gelegenheid om de kwa liteiten van de heer Jonkers als bosbouwkundige en als voorman in het Schoorlse gemeenschapsle ven eens extra te onderstrepen. Bij deze vele gelukwensen voegen wij gaarne de onze.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5