LAPPENDAG BsW Gerda's eigen weg Plattelandsvrouwen Bronchïletten Reddingbrigade Agent voor Groet en omgeving Bazar in Westerkimme Ledenvergadering v.v. „Schoorl" WEEKEND RECLAME Varkensfrikando 500 gram Hamlappen 500 gram Magere riblappen 500 gram Rosbief of Lende 500 gram Biefstuk 250 gram Ossestaart 500 gram 2 1 9 GROENTE en FRUIT Bloemkool p. stuk Witlof 500 gram Tomaten kg Druiven 500 gr. Champignons 250 g. Anti-Vries Vijgen Hyacinten 6 stuks op 't PLEIN 4 te BERGEN ELKE DAG BIJ DE TWEEDE BLAD DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 in| Tiveptsche k! Textielhandel VOOR BABY'S HUIDJE Runder Extra grote Pracht Hollandse Honingzoete Verse Shell Nieuwe oogst FEUILLETON 7 De afdeling Schoorl- Groet van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield vorige week woensdag haar maandelijkse bijeenkomst in de zaal van De Roode Leeuw. De presidente, mevrouw Broers- ma wees in haar welkomstwoord op de bazar in Westerkimme en vroeg de dames mee te werken aan de leprozenactie van Anthony van Kampen. In de pauze werd een collecte voor de bestrijding van de ze ziekte gehouden die 61,bleek te hebben, opgebracht. Er gaven zich verder enkele leden op voor de Esperantencursus van de heer Hoekstra waarna de heer Jonges uit Warmenhuizen het woord kreeg die de aanwezigen iets vertelde over kamerplanten. De heer Jonges zei dat in vroe ger tijden niemand een plantje op tafel had staan. Kijkt u maar naar de schilderijen van Jan Steen en de zijnen, nergens zie je in huis 'n bloemetje. De Nederlanders die in dienst van de Oostindische Com pagnie uitvoeren, vonden in de lan den die zij bezochten, veel planten die volgens de inlandse bevolking geneeskracht bevatten. De heel meester of chirurgijn aan boord van de schepen maakte er dan ook een dankbaar gebruik van om alle mo gelijke denkbare kwalen van de zeelui te genezen. Later werd de Leidse Hortus gebouwd, maar al- lleen met het doel er 'n botanische tuin van te maken ten dienste van de medische wetenschap. De grote man van de plantenwe reld was Linnaeus, die de planten uit verre streken indeelde en van namen voorzag. En zo kwam lang zamerhand de plant zelf in de be langstelling van de Nederlanders te staan. Eerst waren de rijke koop lieden, die riante villa's met daar bij behorende tuinhuisjes aan de Vecht lieten bouwen, de alleenbe- zitters maar later leerde men hoe de planten te behandelen, en ze in bloei te krijgen en werden ze ge meengoed. Aalsmeer, dat vroeger alleen groentecentrum was, legde zich later hoe langer hoe meer toe op de bloemencultuur en vooral na 1945 gingen de omzetten van de Aalsmeerder bloemenveilingen met sprongen omhoc Maar hoe blijft de plant in leven? Eigenlijk is zij een fabriekje dat in staat is het zonlicht te binden en met behulp van vt ater en het in de lucht aanwezige koolzuurgas, koolhydraten maakt. Wij eten de in de plant aanwezige koolhydraten weer op en dit verschaft ons de nodige energie. Maar de fabriek kan ook alleen goed werken als licht, lucht en water voorhanden zijn. Men kan ook inplaats van zon licht kunstlicht gebruiken maar dan moet men de plant andere stof fen extra toevoegen omdat hij node het zonlicht kan missen. Maar vooral door de invoering van het neonlicht kan men op el ke gewenste jaargetijde bloemen in bloei trekken dat vroeger alleen in een bepaald seizoen mogelijk was. Zo kan men tegenwoordig het hele jaar door chrysanten kopen, iets dat vroeger alleen in de hersft mogelijk was. Elk levend organisme heeft zuur stof nodig, zei de heer Jonges en daarom moeten ook de wortels van de planten in de pot geen klomp klei zijn. Het liefst bosgrond zodat zuurstof en koelmonoxide kunnen uitwisselen. De plant ontleent zijn stevigheid aan het water, hij is er mee volgepompt. Een volwassen ei kenboom heeft 200 liter water per dag nodig, bijvoorbeeld. Regenwa ter is niet zo goed voor de plant dan men wel denkt, het wordt te genwoordig verontreinigd door on ze industrieën en de plant reageert hier direct op. De hoofdelementen om de plant in leven te houden zijn stikstof, fosfor en kali. In de organische mest, dus het natuurproduct zit al les, dit in tegenstelling tot de kunstmest. De heer Jonges hield een plei dooi voor de onvervalste koemest, hetgeen uiteraard de nodige hilari teit opwekte. Na de peuze behandelde de heer Jonges de verschillende ziekten die onze kamerplanten bedreigen en gaf hiervoor talrijke remedies. Met ouderwetse huismiddeltjes zoals zeep, spiritus en water is veel te bereiken. Tot slot beantwoordde hij de talrijke vragen die de dames op hem afvuurden en in haar dank woord merkte mevrouw Broersma op dat de afdeling zich misschien zou kunnen aansluiten bij een koe mest centrale om de planten van de dames datgene te geven wat ze toekomt. En zo kwam dan een einde aan deze bijeenkomst. BERGEN MOLENSTR. 16 De ledenvergadering van de w. Schoorl was tegen tienen afgelopen en omdat op deze vrijdagavond ook de reddingsbrigade een vergadering hield, spoedden wij ons naar café Slijkerman. De rondvraag was net aan de gang toen we binnenkwa men en dank zij de zorgen van de VAN DRUKKERIJ VOLKERS EN LEEGWATER IS H. C. BOEKEL - MEEUWENLAAN 11 - GROET 0 Opgave voor uw familiedrukwerk 0 en opgave voor al uw andere drukwerk 0 Uw abonnement voor De Duinstreek 0 Het afhalen van evt. niet bezorgde kranten accurate secretaresse, mej. Seven- huysen kunnen we u een verslag aanbieden van de vergadering van de Schoorlse Vrijwillige Reddings brigade. Jawel, vrijwillig, want de tijd en de moeite die de leden des zomers op het stille strand aan de mens geven gebeurt geheel pro deo. Ongeveer een vijftiental leden had acte de présènce gegeven op deze vergadering die zoals gewoonlijk door de heer Bredewout werd voor gezeten. Hij dankte de leden voor hun aktiviteiten in het afgelopen zomerseizoen en keurde de notulen goed. Via de bond zullen duikbord- jes worden aangeschaft terwijl op 4 november te Alkmaar voor het B-diploma zal worden afgezwom men. Op 13 november zal er weer een kienavond worden gehouden terwijl op 11 december St. Nicolaas bij de brigade komt. Dit waren zo ongeveer de hoofd punten die op deze vergadering zijn besproken. Wel dankte de voorzitter de da mes nog, die ook op weekdagen, als het strand alleen door de jeugd leden wordt bemand, voor toezicht zorgen. Velen menen ten onrechte dat de activiteiten van de mens ophouden als hij na een leven van hard wer ken in een bejaardentehus gaat wo nen. Maar men kan moeilijk van de ene dag op de andere niets meer doen. Vandaar dat zoveel be jaarden zich in onze plaatselijke tehuizen nuttig maken door het verrichten van allerlei werkzaam heden. Een treffend voorbeeld van zelfwerkzaamheid zagen we het af gelopen weekeinde in Westerkim me. Daar werd een bazar gehouden waarbij talrijke fraaie staoltjesvan naaldkunst werden tentoongesteld. Schrijver dezes moet tot zijn schan de bekennen van breiwerk weinig verstand te hebben, maar zijn be tere helft was vol bewondering voor wat hier door toch al men sen op leeftijd was gepresteerd. Ook de kinderen kwamen aan hun trekken, ze mochten voor 'n dub beltje grabbelen, hetgeen tal van begerenswaardige voorwerpen op- DE DUINSTRE leverdei, want natuurlijk moesten ze talloze keren in de zak duiken. Verder kon er worden gesjoeld, aan het knikkerbord getrokken, en konden de namen en geboorteda tum van twee poppen worden ge raden. De uitslag van deze wed strijden treft u elders in dit blad aan. De prijzen voor de verloting zijn alle gratis door onze middenstan ders beschikbaar gesteld, en ook hieruit moge blijken dat onze be jaarde medeburgers niet meer zoals vaak vroeger gebeurde aan zijn lot wordt overgelaten. Uit de opbrengst van al deze eve nementen zullen de onkosten wor den bestreden voor de in dit sei zoen te houden culturele avonden. En gezien de grote drukte op de bazar zal het bestuur van Wester kimme er wel geen geld bij be hoeven te leggen, dunkt ons. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Voor de ledenvergadering die de v.v. Schoorl jl. vrijdagavond in cafe Honky-Tonk had uitgeschre ven bestond maar weinig belang stelling, uit de aanwezigen kon ternauwernood een elftal worden gevormd. De voorzitter de heer Broersma zei in zijn begroetingsspeech dat men met voldoening op het afgelo pen seizoen kon terugzien. De vie ring van het 45-jarig bestaan is prettig verlopen en ook kunnen we terugzien, zei de heer Broersma op zeer geslaagde jeugddagen waar- vogr de heer Verhagen veel werk heeft verzet. Het eerste elftal speelt nu in de eerste klasse en ik dank de spelers hartelijk voor de vlag die mij op de feestavond is aangeboden. Sportverruwing De secretaris, de heer De Witte haalde een artikel uit de Balpen aan waarin onder de titel bloed aan de bal een artikel had gestaan over de verregaande verruwing in de sport. Hieruit bleek dat er in in het seizoen 1963-1964 op de Ne derlandse voetbalvelden 10.816 ongevallen met min of meer ern stige afloop hadden plaatsgehad. ,Bij ons is het wel goed' zei de heer De Witte, maar hij deed toch 'n beroep op de spelers elkaar zo veel mogelijk te ontzien. De notulen werden vervolgens on der dankzegging aan de samenstel ler goedgekeurd waarna de secre taris zijn jaarverslag over het voet balseizoen 1964-1965 voorlas. Schoorl is in dit seizoen goed meegekomen, het eerste elftal ein digde op de 4e plaats op de rang- per blik nu 500 gram 4 kleuren lijst terwijl de voorhoede in totaal 47 doelpunten maakte. De heer De Witte sprak er zijn voldoening over uit dat er steeds mensen zijn die hun vrije tijd ter beschikking van de sport stellen door op te treden als jeugdleider. Men verwacht dat de nieuwe vel den het volgend seizoen kunnen worden bespeeld terwijl het ook met de toto goed gaat. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer H. Koel bleek dat het de vereniging ook finan cieel naar den vleze gaat en dit is niet in de laatste plaats te danken aan de toto. Vervolgens zag de heer Broersma zich herkozen als bestuurslid en hield de trainer de heer Schuite- j door HENK VAN HEESWIJK Ze keerde de wagen en reed langzaam de weg terug. In het spiegeltje zag ze, dat Arie haar nakeek. Bij de grote weg stopte ze even om een trailer te laten passeren, waarna ze de wagen in de richting Nijloo draaide. Wat bezielde me eigenlijk om hem weg te brengen? dacht ze. Wat heb ik met die conducteur te maken? En dan nog wel één uit het Moordgat. Enkele minuten later was ze weer in het stadje teruS- Terwijl ze voor een stoplicht stond te wachten, zag ze haar vriendin uit een zijstraat komen. Na het op groen springen, reed ze haar achterop en stopte. Tannie keek verbaasd naar het meisje. ,Nou, nou, aan het toeren in vaders nieuwe wagen? Gerda zette de motor stil. ,We hadden vandaag een gast. tante Gerdien uit Amsterdam. Ik heb haar met de wagen naar de trein gebracht. Kim je van de week nog een keer. ,Ik wip woensdag wel even aan. Ga je vrijdagavond mee naar de toneeluitvoering? Gerda keek bedenkelijk. ,Ik zal het proberen. Je weet hoe vader over toneel denkt.' Brand komt ook. Misschien vraagt-ie je wel.' ,En jij dan?' Tannie lachte. ,0, ik scharrel dan wel wat op hoor. Entm zien we woensdag wel.' ,Tot dan.' Om negen uur reed ze rustig het erf op en zette de wagen in de schuur, waarna ze de deuren sloot. Haar ouders zaten buiten en Gerda had bemerkt, dat haar vader de wagen van alle kanten bekeek. ,Was de trein op tijd?' informeerde hij, terwijl ze naast hem ging zitten op de brede bank. .Precies. Ik heb nog even met Tannie gepraat. Ik kwam haar tegen in de stad.' Vader van 't Grashek knikte. ,Ik dacht al: ze blijft zo lang weg.' Terwijl Gerda een half uur later de trap beklom naar haar kamer, zei ze tot zichzelf: Je moest eens weten, vader, dat ik iemand van de lage kant naar huis gebracht heb. Maar in dat keurige pak, dat hij aan had, was het een knappe jongen. HOOFDSTUK 6 HET KIND HOEFT ZICH NIET TE SCHAMEN De drie grootste boerderijen tussen Nijloo en Groevendijk hadden verschillende dingen met elkaar gemeen. Want zo wel op De Peppelhorst was Geurt Hendrik van 't Grashek, als op Oud Vanenbeek van Gradus van Gispelaar en Groot Wullenhoven van Gerrit Jan Maayenberg heerste welvaart. Drie gezeten boeren met vele bunders land en de beste stam boekkoeien uit de wijde omgeving. Gedrieën zaten ze in di verse verenigingsbesturen. Met hun meniningen werd door andere, kleinere boeren terdege rekening gehouden. Op fok- veedagen was het,, een eerlijke wedijver tussen het vee van deze drie en ieder van hen ging minstens met twee of drie eerste prijzen naar huis. Alle drie boerderijen waren statige gebouwen, vele tiental len jaren oud, maar goed onderhouden en op zijn tijd gemo derniseerd als dit noodzakelijk was. Voor elke stee was een lange oprijlaan met een monumentaal hek er voor, dat even wel altijd open stond. De Peppelhorst was de verste van de drie, een kwartier fietsen van het centrum van het stadje Nijloo. Door de eeuwen heen eigendom geweest van het geslacht Van Elten, dat evenwel in het begin van de twintigste eeuw uitgestorven was, omdat de laatste boer van Elten slechts twee dochters had achtergelaten, toen hij dit aardse tranendal verliet. Er waren candidaten genoeg geweest om opvolger te worden van de oude Bart van Elten, temeer omdat iedereen wel wist, dat er heel wat geld zat op De Peppelhorst. Gerdien en Eefje van Elten bleken aanvankelijk helemaal geen haast te hebben om te trouwen. De oude boerin regeerde met ijzeren hand het grote bedrijf, daarin bijgestaan door de meesterknecht Teun Brandsen en een aantal arbeiders en meiden in vaste en losvaste dienst. Wat niet wegnam, dat zowel Eefje als Gerdien mee moesten aanpakken op de boer derij. In die dagen raakte de grote kerk van Nijloo vacant, om dat de jonge, talentvolle predikant een beroep had gekregen naar een grote stad in het westen van het land en dat beroep aanvaardde. De hoorcommissie ging terstond zondag na zon dag op stap, gemeentevergaderingen werden uitgeschreven en dominees beroepen, die evenwel allen bedankten voor het beroep naar Nijloo. Misschien omdat Nijloo nogal aan de zware kant was of omdat deze streek niet bepaald zo'n goede naam had onder de predikanten, hoe het ook zij, een half jaar na het vertrek van dominee Hamers was Nijloo nog steeds zonder vaste herder en leraar. De kerkeraads- gemeente toch sterk groeide door al die import van de laatste jaren, vond men een hulpoplossing. Binnen afzienbare tijd zou men toch een tweede predikant moeten beroepen, maar voorlopig zou men het wel een paar jaar kunnen doen met een hulpprediker. Als men nu eerst eens probeerde een emeritus predikant te krijgen? En intus sen verder gaan met het gewone beroepingswerk? Eigenlijk was de gemeente al te groot voor één dominee. Als er nu een hulpprediker was, maakte men een betere kans, dat iemand het beroep zou aannemen. Zo werd besloten en twee broeders bezochten dominee Jan van 't Grashek, die weldra afscheid zou nemen van zijn grote gemeente in de Achterhoek, omdat hij de 65-jarige leeftijd had bereikt. En dominee van 't Grashek had al laten door schemeren, dat hij vast niet van plan was om op zijnlauweren te gaan rusten. Daarvoor voelde hij zich nog te jonge en was hij veel te aktief. Welnu, zo één konden ze net gebruiken in Nijloo. Jan van 't Grashek, die zelf geboren en getogen was in Oldersbeek, op nauwelijks 15 kilometer afstand van Nijloo, bezocht het stadje, preekte er een zondag en zei, dat hij wel wilde komen, maar liet de beslissing over aan zijn vrouw zij heeft zich al die jaren moeten neerleggen bij mijn be slissingen, nu gaan we de rollen omdraaien. Mevrouw van 't Grashek kwam naar Nijloo en werd hartelijk ontvangen. Er was een degelijk, niet al te groot huis beschikbaar en het echtpaar zei: we komen. Met zich meebrengend 4 kin deren, variërende van 22 tot 15 jaar: één zoon en drie doch ters. En een klein jaar later gebeurde het wonder, waarin Nij loo aanvankelijk niet wenste te geloven: de oudste dochter van de weduwe Van Elten van 'De Peppelhorst kondigde haar verloving aan met Geurt Hendrik van 't Grashek, oudste kind en enige zoon van de nieuwe hulppredikant. Daarover werd onder de boerenbevolking van Nijloo en wijde omgeving hevig gesproken, zowel op de boerderijen als op de markt, tijdens de pauzes van vergaderingen en in de café's, nadat men met elkaar het eiergeld had afgrekend. Jonge, jonge, nu ging het toch wel de verkeerde kant uit, want waar bleef men, als een boerendochter ging trouwen met een meneer? Dat zou dan wel «evens het einde beteke nen van 'De Peppelhorst', want alle respect voor die nieuwe dominee een aardige vent, heel gewoon en prettig in de omgang, daar niet van maar wat wist zijn zoon van het boeren? En hoeveel goede partijen waren er niet voor de meisjes Van Elten? Toch zeker aardig wat boerenzoons, die wel een paar centen van vader mee zouden krijgen, als ze er in zouden slagen boer te worden op 'De Peppelhorst'. Flinke kerels, die verstand hadden van vee en wier knuisten om de dooide dood niet verkeerd stonden voor dit werk. En daar gaat me die boerendochter straks naar het stadhuis met een domineeszoon. Nou, als daar wat van terecht moest ko men maker uit Oudkarspel een toe spraakje waarin hij zij verheugd te zijn over .de goede opkomst op de trainingsavonden. Contributieverhoging Hierna kwam het bestuursvoor stel aan de orde tot verhoging van de contributie. Dit hield in dat de senioren f 3,de junioren 2, en de aspiranten en welpen ƒ1, per maand zouden moeten betalen. De voorzitter lichtte een en ander toe. ,We zijn met deze verhoging niet eens aan de hoge kant', zei hij; ,maar de huur van het terrein is verhoogd tot f 750,- per jaar en we hebben nu een andere trainer. Ook dienen we huur voor de sport hal te betalen, deze hal die overi gens een lust voor het oog is, staat ons op donderdagavond ter be schikking. Al met al hebben we voor het voeren van onze vereni gingshuishouden meer geld nodig.' Na enige discussie werd het voor stel door de leden geaccepteerd. Rondvraag De heer J. Sevenhuysen drong er bij het bestuur op aan de leden regelmatig aan een keuring te doen onderwerpen. ,We worden gekeurd' zei hij; ,als we op 12 jarige leef tijd met voetballen beginnen, daar na nog op 15-jarige leeftijd terwijl de laatste keuring plaatsvindt is de speler 19 jaar is. Daarna vindt nimmer meer keuring plaats en ik vind dat het bestuur hier toch wel een grote verant woording draag. Zij dient een regel matige keuring verplicht te stellen' zei de heer Sevenhuyseen. Het be stuur was het met hem eens dat keuring ook op oudere leeftijd noodzakelijk is maar het kost veel geld. Men zag liever dat de spelers zelf hiervoor zouden zorgen. Na enige discussie werd besloten dat hierover nader contact met dr. Risselada zal worden opgenomen. Nadat werd afgesproken dat ook dit jaar weer een uitwisseling met de Duitse voetbalvereniging Elsen- roth zou plaatsvinden, kon de heer Broersma de vergadering sluiten. Maar niet nadat hij er bij de leden op had aangedrongen vooral zoveel mogelijk donateurs te werven en hij de dames die zorgen voor de contributieophaling had bedankt en lof had toegezwaaid aan de jeugd commissie, de feestcommissie, de autobezitters die zorgen voor het vervoer van de spelers bij uitwed strijden en aan de heren Stoel, Rechtop en Van Twuyver.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5