UeeitUod 99 Gemeenteraad Bergen NUTSSPAARBANK KLOKKEN Huize „Kranenburg" wordt geen raadszaal maar krijgt wel trouwzaal Festwert gaat motel bouwen in Akersloot Leger des Heils jubileumviering wereldspaardag Berdos heeft terreinverlichting GERRITSEN Het Humanistisch Verbond te Bergen Novib kollekte Agenda Doktersdiensten Wat gebeurt er met de Bergense middenstand? 107 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 40e JAARGANG No. 44 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Visitekaartjes Volkers Leegwater Nr. 615 746 621 706 880 743 462 616 887. Schoorlse Gemeenschap ZONDAGSDIENST ARTSEN VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE SCHAAKCLUB BERGEN VERLOOR MET GERING VERSCHIL ^ProJeAóor (^.régket 2de deel dit nummer bestaat uit 8 pagina's ..DE DUINSTREEK Eedaktie en administratie: Drlj. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 Schoorl Tel. (02209) 268 223 Giro 55 28 67 Bankrel i tie r Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coop. Raiffeisenbank, Schoorl tn Bergen. A bonnementspri js 16,85 per jaar; ƒ1,75 p. kwartpal Advertentieprijs 15 cent per m.m. Contracten speciale tarieven. Bij de plannen voor de verbou wing van de raadszaal tot een bedrag van ongeveer ƒ30.000,— merkt de heer Dinkelberg op dat ruim een jaar geleden Kranenburg als toekomstig raadhuis zou worden genoemd, althans de raadszaal in het gebouw onder te brengen. Burgemeester L. J. de Ruiter gaf hierbij als antwoord dat het zeer moeilijk en niet gewenst is de raadszaal los te maken van het ei genlijke raadhuis. Men komt hier in de praktijk in andere plaatsen van terug. Wel kan Kranenburg nu binnenkort de benedenverdieping vrij komt, een bestemming krijgen als trouw- en receptiezaal. Het huidige raadszaaltje is hier voor veel te klein. Er zijn in het afgelopen jaar ruim 100 paartjes getrouwd waarvan een vierde deel met een aanhang van familie van meer dan 30 personen. Deze men sen moesten tijdens de plechtigheid in de gang bivakkeren, hetgeen een chaotische toestand teweeg bracht. Kranenburg heeft veel meer allu re. ook ten aanzien van de bruids paren. Er is vorige week juist aan Ir. Tauber opdracht gegeven een schetsplan te maken voor een een voudig herstel van de benedenver dieping van Kranenburg, en even tuele andere mogelijkheden. De verwarming van het gebouw met zijn hoge zalen vormt evenwel een voortdurend probleem. De raad, met uitzondering van Ir. J. v. d. Rest, die nog steeds wegens vakantie afwezig was, had zich vlot door de 21 agendapunten heen ge werkt. De hoofdschotel vomde het recreatieplan ten zuid-oosten van Bergen, dat een zeer uitvoerbaar plan genoemd kan worden. Het structuurplan omvat 150 ha. Hiervan is 50 ha van de gemeente zelf. Men wil deze gaan ontgraven om de kosten van het project voor een groot deel mogelijk te maken. Hierbij wordt gedacht aan het Daal- meerplan, de gemeenten Bergen en Alkmaar kunnen beiden zeer veel zand gebruiken. Het plan van de zandwinning, ontworpen door de directeur gemeentewerken, de heer Blaauw kan zeer ingenieus worden genoemd ^imdat men gelijktijdig de mogelijkheid krijgt het watertouris- me te bevorderen. Het plan moet geheel als een soort streekplan worden gezien, en zal bij realise ring dus niet alleen van groot be lang voor de gemeente Bergen, maar voor de hele streek moeten worden gezien. Het hele plan vormt dan tevens gelijk een af scheiding van twee woongebieden en voor Bergen, dat geen industrie kent. vormt dit 'n prachtige posi tieve bijdrage op het gebied van de recreatie. Het plan omvat 50 ha bos, 50 ha water en 50 ha sport- en speelwei den. De kosten van realisering zijn nog onbekend, maar verwacht kan worden dat het departement van Recreatie en Maatschappelijk werk na zorgvuldige voorbereiding van de plannen, met ruime subsidies zal komen in verband met alge meen belang. De Gront-Mij zal een voorlopig plan opstellen dat f 40.000,zal gaan kosten en waarvoor de ge meente Bergen reeds een subsidie aanvraag bij het departement heeft ingediend./De uitvoering zal even wel enige miljoenen bedragen. Speculaties met de overige gron den zijn niet mogelijk omdat alles recreatiegebied zal gaan worden en de gronden, nodig voor uitvoering van het plan in handen van de ge meente zijn. Bij de aankoop van de boerderij Schapenlaan 15 ligt het in de be doeling hier sportvelden aan te leg gen in de ruimste zin. De bestaan de boerderij zal worden gebruikt als slaap- en recreatieruimten voor het Volkshogeschoolwerk van Ber gen, van Dijk en Duin in Hoorn en het Provinciaal Centrum van Noordholland 'De Haaf' gevestigd te Bergen. Deze plaats zal een vormingselement gaan betekenen voor deze Volkshogescholen, waar het lagere en middelbare kader uit de provincie zal worden opgeleid. Men wil op dit terrein ook een overdekt zwembad creëren dat zo broodnodig is. De heer Van Schaik VVD. vroeg zich af of 't sportcomplex nu wer kelijk gerealiseerd zou worden, ge zien de grote teleurstelling bij de plannen aan de Groeneweg. Voorzitter deelde mede dat de vergevorderde plannen aan de Groeneweg door Gedeputeerde Sta ten werden getorpedeerd omdat men op het laatste ogenblik van mening was dat het gedeelte tussen Alkmaar en Bergen zoveel moge lijk groenstrook moet blijven. Men heeft nu de volle aandacht gericht op het complex dat in de Oudbur- gerpolder zal worden aangelegd. Stichting Elkshove Verschillende raadsleden waren vol lof over het stichtingsbestuur, staf en personeel van Elkshove, alsmede over de gunstige financi ële resultaten. Men hoopte tevens op een spoedige totstandkoming van de uitbreiding van het complex Voorzitter deelde mee dat de groot ste spoed betracht wordt en dat het wachten is op de prijsberekening van de aannemer. Men hoopt begin 1967 met de aanbouw gereed te zijn. Men heeft alle mogelijke me dewerking van de nodige instanties. Subsidieverlening interscolaire contactcommissie. Ten behoeve van het organiseren van culturele ma nifestaties voor de leerlingen van de hogere klassen van RHBS, Rijkskweekschool. Murmelliusgym- nasium, gemeentelijke Handels school, HBS, r.k. en Chr. Lyceum, huishoud- en industrieschool, allen te Alkmaar en de MMS en de MUS te Bergen werd een subsidie ver leend. Uit Bergen zijn 191 leerlin gen lid. Het totaal aantal leden be draagt 1600. Ook de gemeen ten uit de omgeving verlenen sub sidies van 2,50 tot 5,per leer ling. Op de lijst komt echter niet voor de r.k. Huishoudschool en r.k. Kweekschool te Bergen. Schriftelijke vragen betreffende Pesiebad De heer Dinkelberg heeft aan B. en W. schriftelijke vragen ge steld. Deze luiden; 1. Is het juist dat de gemeente Alkmaar de onderhandelingen met de eigenaar van Pesiebad heeft afgebroken? 2. Wanneer zal B. en W. de be loofde nota over Pesiebad, die 15 oktober zou verschijnen, nu presenteren? in diverse uitvoeringen Schoorl - tel. 02209-268 (Van onze correspondent) Akersloot, 27 oktober 1965 Aan de Rijksweg E 9, even voor het watersportcentrum Akersloot, gaat de Zwitserse maatschappij Festwert A. G. Vadus, zodra de Rijksgoedkeuring verkregen is, een motel, annex bungalowpark bou wen. waarvan de kosten worden begroot op f 5.000.000. Gezien de beperkte hotelaccomo- datie in Alkmaar en de kop van Noordholland, zal dit motel onge twijfeld in een grote behoefte voorzien. Gemiddeld passeren hier de Rijksweg 35.000 autos per dag. Voor zomertoeristen uit de Scan dinavische landen op weg naar het zuiden een pracht gelegenheid om te overnachten of er enkele dagen te blijven. Het complex komt op een ter rein van 6 ha, waarvan 20 pet. be bouwd zal worden. Het hoofdge bouw zal, behalve een restaurant voor 200 personen, 22 hotelkamers met bad en vrij balkon krijgen; in het sousterrain waar directie en personeel hun verblijven krijgen, komen nog vijf reserve-hotelka mers. Dit hoofdgebouw wordt 42 m lang, 18 m breed en 9'/a m hoog, waarvan 7 m boven de kruin van de weg uitkomt. Het restaurant krijgt een glaswand, met uitzicht op de Rijksweg. Voorts komen op het terrein 73 units in bungalows van 2 of 3 units onder de kap. Elke unit bevat een woonkamer, twee 2-persoons slaap kamers, een eethoek, een kitche nette, douche, toilet en garage (3x 5). In het hotel worden geen kin deren toegelaten om de rust voor de gasten te verzekeren; de kinde ren kunnen alleen in de units in gezinsverband verblijven. De bungalows komen verspreid op een begroeid terrein. Uitgaande van een bezetting van 80 pet. ge durende een derde van het jaar, bedraagt het tarief voor logies met ontbijt in het hoofdgebouw f 15, tot f 17,50 per dag. Het tarief van de units komt op f 50,per dag voor vier personen totaal. Blijkt na enige tijd, dat de bezet tingsgraad hoger is dan zal tariefs verlaging in overweging worden genomen. Festwert, dat onlangs ook het „Oranje Hotel" te Bergen kocht, gaat dit oude hotel moderniseren en uitbreiden. Het gaat „Grand ho tel Elisabeth' heten. Het aantal kamers zal worden verdubbeld tot 60; alle kamers krijgen douche en telefoon voor interlokaal telefoon verkeer. De voorgevel komt, als het gemeentebestuur de plannen goedkeurt, naar voren, links komt een restaurant met bar, rechts de ingang tot het hotel. Ter hoogte van de eerste etage komt een pu bliek terras, via een trap van bui ten bereikbaar. Proramma van alle bijzonderheden Het honderdjarig bestaan van 't Leger des Heils en het twintig ja rig bestaan van de afdeling Bergen zal met het volgende programma gevierd worden. Zaterdag en zondag 6 en 7 nov. zal het muziekcorps van korps Gouda in Bergen zijn. Gezamenlijk met het Chr. Ge mengd Koor uit Bergen zal zater dagavond 8 uur een uitvoering van muziek en zang gegeven worden in de Gereformeerde Kerk. Donderdagmiddag 2.30 uur wor den graag veel dames verwacht op de gezinsbondmiddag waar onder meer door de leden van de gezins bond uit Utrecht een bijbels leken spel opgevoerd zal worden. Vrijdag 8 uur is het de avond voor de jeugd. De stringband van korps Hilversum zal een uitvoering geven en het r.k. Jongenskoor uit Bergen zal een paar liederen zingen. Zaterdag en zondag 13 en 14 no vember zal het muziekcorps van korps Deventer in Bergen zijn. Wederom op zaterdagavond 8 uur een uitvoering van zang en muziek in de Gereformeerde kerk; ditmaal met medewerking van de koorver- Aan de zeer vele spaarders, die de viering van de ook dit jaar weer tot een succes hebben gemaakt, betuigen wij gaarne onze dank. De directie De specifieke spaarbank sinds 1847 De r.k. voetbalvereniging Berdos mag zich in een voortdurende be langstelling verheugen, ondanks het feit dat men de zo verlangde pro moties van het eerste elftal op het laatste ogenblik van drie laatste competities moest laten ontglippen. De sportieve sfeer bij de leden n spelers heeft hier echter niet in 't minst onder geleden. Er heerst, meer dan ooit tevoren, een hechte samenwerking die het mogelijk heeft gemaakt dat zaterdag een drietal krachtige schijnwerpers konden worden aangekocht en door eigen medewerkers zonder extra kosten konden worden geplaatst. Hierdoor is het mogelijk gewor den dat er bij redelijk weer op dinsdag en donderdag op het veld getraind kan worden door de 16 elftallen die Berdos nu rijk is. Ook de accomodatie is sterk ver beterd. Door goed samenspel tussen de heer G. Schekkerman en het bestuur heeft men thans de be schikking gekregen over een be hoorlijke cantine. Hierdoor is het mogelijk tijdens de rust de suppor ters in een geoutilleerde en ver warmde ruimte te ontvangen en tijdens de training de spelers tij dens de rustperiode in een behoor lijke ruimte onder te brengen. ft*c ma- eniging Bergen. Behalve de beide zaterdagavonden, zijn alle verdere samenkomsten zondag en in de week in het gebouw van Bergens Harmonie op het Plein. Omdat de muzikanten van Gouda en Deventer in verband met de zondagsbijeenkomsten in Bergen blijven overnachten, zoeken wij lo geeradressen voor één of meerdere muzikanten. Leden van de bond van vrienden van het Leger des Heils en ook andere personen verzoeken wij zich daartoe liefst zo spoedig mogelijk met ons in verbinding te stellen. Ons adres is Breelaan 5, telefoon 2610. Giften ter bestrijding van alle onkosten willen wij graag ontvan gen of kunnen gestort worden ot> giro 3039 van de Amro Bank in Bergen onder vermelding: Jubile um Leger des Heils. Zie verder advertentie in dit blad. UITSLAG VERLOTING Hieronder vermelden wij de num mers van de verloting ten bate van de Handwerkclub. die tijdens de tentoonstelling in de serre van De Rustende Jager in Bergen werd ge houden. Deze prijzen werden niet afgehaald, doch zijn te bekomen bij mevr. Roobeek-Briefjes, Emmalaan 1 te Bergen. Zeer velen in onze moderne we reld hebben geen binding meer met de kerk. Volgens de laatste volks telling in ons land zo'n 18%, in Noordholland zelfs 37%. Zij staan als buitenkerkelijken in deze tijd vaak zonder geestelijke steun, want het woord van de kerk biedt hen voor hun levensvragen geen ant woord meer. Een aantal, volgens sommigen 'n groot aantal van deze buitenkerke lijke mensen leeft van de ene dag in de andere, zonder zich te bezin nen op levensdoel en bestemming, zonder zich iets aan te trekken van de vele levensvragen die zich kun nen voordoen in onze snel veran derende wereld. Ze leven zonder standpunt zonder steunpunt voort van moment tot moment. Ze kun nen gemakkelijk een speelbal wor den van propaganda en reklame, volgelingen van 'hardschreeuwers' en zg. wonderdoeners. Maar zo zijn ze niet allemaal. Er zijn onder de niet meer tot een kerk behorenden velen die zich wel rekenschap geven, die wel een standpunt innemen, die wel hun plaats proberen te bepalen temid den van hun medemensen, die wel voelen en'beseffen dat de mens met zijn leven iets kan doen. Om een lang verhaal kort te maken; A.s. zondagmorgen spreekt te Bergen dr. D. H. Prins uit Den Haag, over 'Het Houvast van de Humanist' Dr. Prins is in Bergen geen on bekende meer, reeds verscheidene malen vervulde hij voor het Huma nistisch Verbond ook in Alkmaar en Bergen spreekbeurten. Velen zullen hem weer gaarne willen ho ren. Maar ook belangstellenden zijn hartelijk welkom, a.s. zondag in restaurant 'De Oude Prins' naast de Ruïne (zie verder advertentie). BAZAR t.b.v. 'T WITTE KERKJE Dinsdag 16 november a.s. bazar ten bate van 't Witte Kerkje, aan vang 3 uur tot half 6, s avonds van 7.30 tot 10.30 uur. Deze bazar wordt gehouden in het Verenigingsgebouw naast ge noemde kerk. De commissie UITBREIDINGSPLAN ZAKENDIJK Het uitbreidingsplan Zakendijk is in voorbereiding en zal zo spoedig mogelijk worden gerealiseerd. Nog dit jaar zal een maquette die een duidelijk overzicht van het plan zal geven, aan het gemeentebestuur worden getoond. De in de gemeente Bergen voor de NOVIB gehouden collecte (anti- honger-aktie) heeft het totaalbe drag van 2826,90 opgebracht. Dit mooie resultaat werd behaald, dank zij de medewerking, die zowel van de leiding, als van de leerlingen van de hoogste klassen van de MUS de r.k. Kweekschool, de r.k. Land- bouwhuishoudschool en de Open bare ULO-school werd verkregen. Voorts moet weer dank gebracht worden aan de UW. die zich ook nu weer met de organisatie van de kollekte wilde belasten, alsmede aan verschillende inwoners die zich spontaan naast de leerlingen van genoemde scholen, als collectant hebben ingezet. Het NOVIB-comité zegt al deze medewerkers hartelijk dank. IEDERE MAANDAGAVOND Schoorlse Bridgeclub in De Roo- de Leeuw, aanvang 8 uur. ZATERDAG 6 NOVEMBER: Kienavond voor iedereen, uitg. van de Schoorlse Reddingsbrigade in café 'De Bonte Koe' te Catrijp. Aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 10 NOVEMBER Ledenvergadering van de Schoorlse IJsclub in café C. Bak ker te Schoorl. Aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 12 NOVEMBER Algemeen Welzijn. Pionierswerk op Grieks eiland 'Kythera', in de Roode Leeuw te Schoorl. Lezing door echtpaar Hinlopen- Nanninga met kleurendia's en muziekbegeleiding. Aanvang 20.00 uur. Van Reenennark 2. tel. 2027 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 De onderlinge competitie van S.C. Bergen draait al weer op volle toeren. Op het ogenblik staat C. Henstra onbedreigd boven aan de ranglijst met een score van 100%, gevolgd door S. Pielaet met één verliespartij. Ook de bondscompetitie is weer gestart. In de thuiswedstrijd tegen de schaakclub 'De Pion' ging de winst in deze eerste wedstrijd he laas verloren met 5K-4'/2- De uitslagen waren De Pion Bergen B. W. BoerwinkelC. Henstra 0-1 G. MeijerJ. Veis 0-1 G. DaasS. Pielaet 0-1 R. van VuureMevr. Veis 1-0 J. LangenbachG. van Brenk 'A-Va J. PotD. Henstra K-Va C. N. SmitW. Pieterson 1-0 G. TeljeurM. Boorsma K-V a J. WorpC. Houtman 1-0 N. BrouwerC. Ris 1-0 Nieuwe leden zijn elke donderdag avond welkom in 't Oudt Hol- landsch Eethuijsje. Voor de eerste maal onder voor zitterschap van de heer N. Baltus werd dit onderwerp op de r.k. Mid denstandsvergadering ter tafel ge bracht. De laatste twee jaar heeft de za kenwereld in Bergen een geheel ander aanzien gekregen en zijn er 8 zaken van branche veranderd of opgeheven. Zo verandert hotel Atlantic van eigenaar en zal een andere bestem ming krijgen. De heer Baltus deelde echter me de dat er onder de bedrijfsgenoten geen pandekstemming heerst door de wetenschap dat het hoofdbestuur van de middenstandsbond de beste bescherming biedt voor de zelfstan dige ondernemingen. Van elke mid denstander afzonderlijk wordt ech ter een levendige belangstelling voor haar eigen bond gevraagd. In dit verband verheugde het hem dat de samenwerking met de 'Ber gense Winkeliersvereniging' weer volledig is hersteld en er nu voort durend een doelmatig overleg tus sen beide verenigingen plaatsvindt. Vervolgens werden er enkele agendapunten afgehandeld waarbij de vakantieregeling betreffende de werknemers in de middenstandsbe- drijven over het algemeen goed werd ontvangen. Vanaf 1 november krijgt iedere werknemer, buiten de seizoenperiode 7 zaterdagen, 3 maandagen en 30 werkdagen per jaar vrij. exclusief vakantie en feestdagen. NAAR DE GRENS Bij de eerste hanekraai reeds waren koning Krelis en de profes sor uit de veren en deden een kwartiertje ochtendgymnastiek. Geheel verkwikt werd daarna het ontbijt gebruikt en toen de beide mannen verzadigd waren, was het tijd om op te stappen. Koning Krelis ging vast naar buiten om de auto warm te laten lopen en even later was ook Cré- ghel klaar voor de reis. ,Heb je niets vergeten?' vroeg koning Krelis nog voor alle zeker heid. De vraag was echter volkomen overbodig, daar professor Créghel alom bekend staat als een stipt en nauwkeurig mens, Créghel kon dan ook volstaan met een ontkennend antwoord en omdat er verder niets meer op het paleis te doen viel, startte de koning de auto, en ver trok in de richting van de grens. De tocht verliep zonder onderbre king en tegen het middaguur merkte Koning Krelis op, dat de grens nabij was.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1