^koilsa blitse v.. Gerda's eigen weg PUROL r Schoorlse Reddingbrigade Kinderzegels en -kaarten Voor geboortekaartjes Drukkerij Volkers Leegwater Bazar Hervormde Vrouwengroep Tentoonstelling Agent voor Groet en omgeving TWEEDE BLAD DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 (zAóóurantiëyy^ de beste polisvoorwaarden cMssurantiebantoor Korver Burrie Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Wij lazen FEUILLETON PETTEN France Gall Meisjesboeken UT BEDDESPRAI Noja, kaik meinse, ut skraive van deuze stukkies is niet zoon barre heksetoer. Of en toe hoor je durus wat en deer maak je den un verhaaltje van hei. Ok kejje un verhaal van un aar in ut Westfries vertale maar dat is aigeluk pronke mit un aar ze vere. Maar je hewwe ok meinse die dut dialekt prate moete op ut teneel vor un zaal mit volluk en dat is hil wat aars den skraive. Je hewwe lui die barre best Westfries prate kenne. Zo hewwe je Kees Stet uit Ierswoud die un jaar of wat leden nag mit un verhaal over ut brandspuithuissie vor de radio kwam. En den kenne jullie André Carrel wel in ze kreasie van Wullum Wou ters van Wognum. Maar ik docht dat André un taaltje praatte dat un hil end van ut Westfries oflegen hep. En leite we ok onze aigen Jo de Leeuw niet vergete die ut ok mooi zegge ken en niet alliendug op ut teneel. En in Skagen hejje den mevrouw Backer-Breed die niet alliendug in ut Westfries maar ok in ge woon Nederlands houpe meinse in ut hille land al un mooie eivend bezurregd hep. Ik hep docht ik nou wel reklame genog maakt vor de voordrachtmeinse en deerom wou ik jullie nou un verhaal vertelle van mevrouw Backer-Breed dat in de oorlog speult Zoas jullie nag best wete was in de jare 1940-'45 zowat alius op de bon en toe ut zoon beetje op ze end liep was dur zowat hillegaar niks meer te ete. Hier gong ut nag, ik weet nag best dat de gaarkeuke of zoas je wulle de zentrale keuke bai Tim merman in de stal maakt was. In die taid was Barend Strooker de kok deero en ik hep nooit betere groene urtestamp eten den toen. Later wier dat ok slechter netuurlik, want je kenne van tul- lepebolle niet zoon bar lekkur happie make. Dus hier in Skorl gong ut nag maar in de stede borste de meinse van de honger. Vandeer den ok dat houpe meinse op ut ouwe fietsie mit anti- plofbande,of un handkar de boer opgonge en soms dagelang loupe moste om wat te ete te kraige vor de femilie. Dur wier ok puur ruild, de meinse hadde alius over vor un pondje tarruf, un zakkie greeuwe erte of un kan meljuk. Ze zegge dat ur boere benne die deur de hongerwinter raik worren benne maar of dat waar is weet ik niet oor. Afain in Alkmaar weunde ok un man die al van alius rolen had. Ze vrou had gien vrokkie meer in de kast, dur sierade ware net as de kruik ouwe, die de man vor de bevraiding bewaard had, ok al in de Zaip beland. Ja, je moste wel want die meinse die hadde vaif klaine josies en die kenne toch niet altaid suikerbiete ete. Deerom atte ze oftug erte en bone die de heer des huizes meenam; aars puur zuk lawaaierug eten mit zeuve persone. Noja, oplest had die vrou alliendug nag un beddesprai die ze nag van dur moeder orreven had. Ut was wel bar nozeluk maar ok zukke dinge moste omzet worren in eten. „Weet je wat" zaide ze teuge dur man, ik zal dat sprai uithale en dur sokke van braie, meskien kraige je vor elluk paar wel un pond witte bone. Zo zaid zo deen, seives braide de vrouw sokke die de man de are dag ruilde voor eten en altaid bai dezellufde boer an de Bellekummerweg. Maar ok un sprai hep niet ut eeuwuge leven en oplest had die vrouw gniens meer wol genog om dur un hil paar sokke uit te hale. „Ik ken nag maar ien sok braie van dat beetje wol zaide de vrou en dus gong de man de aredag maar mit ien sok de Zaip in. Maar hai kwam toch weer .mit un kilo witte bone thuis. „Nou dat valt me niet of" zaide ze vrouw, alliendug begraip ik niet watof die meinse nou an ien sok hewwe. „O" zaide de man, dat is waar ok ik hep ut vandaag pas hoord. Die boerevrou zaide toen ik mit ien sok ankwam dat ut ur niks kon skele. Ze haalde de sokke die jai brajen hep toch allegaar uit mekaar en den haakte ze dur un sprai van. Ze kwam dut stukkie nag net tekort zaide ze. Op donderdag 4 november heb ben in het Overdekte Zwembad te Alkmaar enkele leden van de SRB tezamen met leden van de Red dingsbrigades van Callantsoog en Petten afgezwommen voor het di ploma B. der KNZB. Alle candida- ten zijn hiervoor geslaagd, van Schoorl waren dit: de dames B. Kuyper; C. van Assem; M. Schoen J. Nanne en de heren M. Meyer; F. Tamis; G. Sleeking; J. Zoon en L. Zoon. De candidaten waren opgeleid door de heer Van Es met medewer king van enkele leden van de Alk- maarse Reddingsbrigade. Op zaterdag 6 november heeft de S.R.B. in café Slijkerman een kien- avond gehouden. Ondanks de bij zonder geringe opkomst is het een geslaagde avond geworden. DE DUINSTREEK Dinsdag 16 november start de kin- derzegelactie weer op het postkan toor te Schoorl. Het vorige jaar heeft de actie in het gehele land 4 miljoen gulden opgebracht; het kwam alle tehuizen en inrichtingen ten goede en er kon hierdoor aan het misdeelde kind veel leed worden bespaard. De dames op het postkantoor zul len u weer vriendelijk aanmoedi gen om toch vooral kaarten en ze- Aangepast aan UW persoonlijke behoeften en daarbij in de eerste plaats gelet op vindt u bij het BETROUWBARE en DESKUNDIGE SCHOORL, Voorweg 54a Telefoon (02209) 265 ALKMAAR, Dr. Schaepmanplein 2 Telefoon (02200) 1 84 07 Tegen de tijd dat 5 december na dert worden overal in het land de bazars weer gehouden. Voor Arbeid adelt' in Amsterdam maar ook voor het kleine dorp in Noordhol land zijn de dames maanden en soms wel een jaar enthousiast aan het handwerken. En om dan op de dagen zelf alles vol trots ten toon te stellen en te verkopen voor een liefdadig doel. Er zijn altijd verschillende attrac ties. Er is b.v. een schat van een pop, waarvan de naam geraden moet worden, een grabbelton, voor kinderen, maar ook voor ouderen, die nog graag met kinderlijk ple zier een greep in de ton doen. Het is er altijd heel gezellig en zo zal het hopen wij ook weer te Schoorl in de consistoriekamer zijn. A.s. dinsdag en woensdag 16 en 17 november kunt u er terecht van 's morgens 10-12 en 's middags van 2-5 uur. Een heerlijk kopje koffie of thee wordt gratis aangeboden. Komt u vooral even kijken gels te kopen. Stelt u ze niet te leur. En u weet het: Op een kinder- kaart hoort een kinderzegel. KONIJNEN FOKVERENIGING DE DUINSTREEK De Konijnen Fokvereniging De Duinstreek organiseert weer haar jaarlijkse tentoonstelling. Er is weer veel te zien, o.a. konij nen, pluimvee, fasanten en siervo- gels. De siervogels zullen worden beoordeeld door het publiek wat een attractie op zichzelf is. Hierbij wordt een taart verloot. Wij hopen dat de tentoonstelling weer de gezelligheid mag geven, die we gewend zijn. in De Duinstreek van 10 november 1933 dat Pastoor Nieman op 26 novem ber van dat jaar het feit her dacht dat hij 25 jaar priester in Schoorl was; dat voor de huldiging van pastoor Nieman een erecomité was ge vormd dat bestond uit burge meester Von Fridagh, gemeente secretaris Smits, wethouder Van Lienen, notaris Pinxter en de he ren Nagel, Kaag en Polle; dat onder auspiciën van de VVV Groet-Camperduin een wedstrijd was gehouden wie de mooiste tuin in Groet had; dat tot directeur van de gymn. vereniging 'Olympia' was be noemd de heer Jacobs; dat het St. Nicolaasfeest van de Schoorlse afdeling van de VARA op 6 december bij Nic. Schuyt zou worden gehouden; dat kruidenier M. van Teulingen voor de komende St. Maarten ve le soorten snoep in voorraad had; de speculaas kostte per half pond 22 cent en de borstplaat een kwartje per half pond. VAN DRUKKERIJ VOLKERS EN LEEGWATER IS II. C. BOEKEL - MEEUWENLAAN 11 - GROET 0 Opgave voor uw familiedrukwerk 0 en opgave voor al uw andere drukwerk 0 Uw abonnement voor De Duinstreek 0 Het afhalen van evt. niet bezorgde kranten door HENK VAN HEESWIjK Er ging desondanks een zeker vertrouwen van hem uit en zij wist, dat Brand van Gispelaar nooit le grens zou over schrijden, die weliswaar onzichtbaar was, maar die toch ie Hoewel ze met Tannie Maayenberg vrij intiem was durfde een en twingste verjaardag had gekregen en snoepten van ze over zulke dingen met haar vriendin nooit te spreken, de chocola, die Tanpie had meegenomen Wat doe je nu, vrijdagavond? Ga je nog mee?' Blijf je broodeten?' ,Ja, dat kan ik wel doen.' ,Dan vraag ik het straks vader wel. Misschie, als jij er bij bent ,Meid, wat steekt daar nou voor kwaad in: een toneelstuk? Zelfs niet te fluisteren. Tannie was in dit opzicht heel anders. De jongens, die met haar uitgingen koesterden tot het mo ment van afscheid altijd een zekere vrees voor de statige, zelfverzekerde boerendochter. Tannie was heel knap en ze was dit volkomen bewust. Ze wist dat ze een uitstekend fi guur had, dat altijd belangstelling genoot van de andere sexe, jong of oud en ze kleedde zich ook pijnlijk precies. De je vader js n0g zo ouderwets.' verzorging van haar uiterlijk was een ritus geworden en de gn jouw vader dan? Zit nog wel in de kerkvoogdij, keuze van haar kleding geschiedde met een uiterste zor6" ,Nou, en? Ik vraag het niet eens. Ik zeg gewoon: vanavond vuldigheid waarover Gerda, die ook veel smaak had, doch .g thuiskomen. Of niet natuurlijk verder niet veel drukte maakte, zich iedere keer verwonderde thuiskom liggen ze al lang in bed.> Voor sommige boerenzoons, die toch werkelijk een goede allemaal goedvinden, Tannie.' dereen kende, althans behoorde te weten. Daarom ging ze tjj waren was Tannie 'te knap'. Ongewild misschien en hHp altijd in vol vertrouwen mee aan zijn arm, genoot van haai zeker zonder dat ze dit opzettelijk deed, schiep ze een soort ,Meid, ik^ ben twee en win ïg me jeugd, koesterde zich aan zijn soms hartstochtelijke liefko- onzjcbtbaar pantser om zich heen. Kon Gerda meedoen, als en twintig. zingen, doch zette zich onverbiddelijk schrap, als ze er ge- het Qp yrijen aankwam, Tannie bleef zelfs in het donkerste ,Wat maakt dat nou uit. noeg van kreeg. I hoekje tot op zekere hoogte gereserveerd. Natuurlijk was ze Genoeg. Ik ben geen kind meer. En jij evenmin, al i Vader en moeder van 't Grashek hadden niet het mmste n.gt bang vQor gen kug en deed ze voiop mee aan de spel- Brand vragen of hij je komt ophalen? Doe-ie wat graag, bezwaar tegen de omgang van hun dochter met de stoere leyes met de anderen. Maar wat Brand van Gispelar zich Alsjeblieft niet. Hij verbeeldt zich toch al zoveel.' boerenzoon. Op 17-jarige leeftijd was Gerda voor het eerst bijvoorbeeld veroorloofde, als hij met Gerda alleen was, zou Tannie ging overeind zitten en keek haar vriendin onder van haar leven in haar eenitje met Brand van Gispelaar naar j gegn jongen met Tannie durven. Evenals Gerda had ze aan- zoekend aan. ,Moet je hem niet?' een bruiloft geweest en door hem diep in de nacht thuisge- j bidders bij de vleet, was goedlach en vrolijk, was niet bang Gerda haalde ongeduldig haar schouders op. ,Wat heeft bracht. De volgende morgen had de boer zo langs zijn neus Qm mge te stoeienj als dat zo uitkwam ging rustig tijdens dgt er nQu mee te maken? Hij is leuk, maar ik ben niet de stoelendans op ieders schoot zitten of dat nu een jonge bgm veld0ofd. boer was of een oudere meestersknecht, liet zich gewillig om armen en beantwoordde zonder enige reserve iedere kus, maar toch ging het met haar alles anders. Maakte Gerda een enkele keer wel eens een afspraakje voor een volgende avond Tannie zei lachend nee en dan was het ook nee. ,We zien elkaar wel weer eens een andere maal', was doorgaans haar antwoord. ,Je denkt toch zeker niet dat je nu, na vanavond enig recht op me kunt laten gelden?' En daarmee droop de aanbidder dan enigszins ontgoocheld af. gevraagd: ,Was het leuk, Gerda?' ,En of. We hebben ontzettend veel plezier gehad. Wat heb ik gelachen om die malle Brand van Gispelaar. O, o, wat een grapjas is dat!' ,Wie heeft je thuis gebracht?' wilde de boer verder weten. ,He? O, Brand natuurlijk.' Later had hij nog eens een paar keer geïnformeerd, waar ze geweest was en met wie. Een enkele maal klonk een on bekende naam, doch doorgaans was het Brand en de boer was tevreden. In Brand van Gispelaar zag hij een goede toe komst voor zijn dochter. Waar de oudste dochter inmiddels al met haar man op 'Oud Vanenbeek' was ingetrokken, was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Gradus van Gispelaar er geen bezwaar tegen zou hebben, als zijn zoon Brand te eniger tijd met Gerda van 't Grashek zou trouwen en boer worden op 'De Peppelhorst'. En omdat de boer van 'De Pep pelhorst' wel wist, dat hij waarschijnlijk geen betere schoon zoon op zijn bedrijf zou kunnen krijgen, had hij geen enkel bezwaar tegen de omgang van zijn dochter met deze reus. Gerda zelf mocht hem wel, doch daar was dan ook alles mee gezegd. Als ze haar gevraagd zouden hebben: ben je ver liefd op Brand, dan zou het antwoord ontkennend luiden. Toch begon ze zich er mee te verzoenen, dat ze vroeg of laat de bruid zou worden van de grote zoon van Gradus van Gispe laar. Eens zal ik wel met hem trouwen, dacht ze. Wij passen bij elkaar. En liefde ja, wat is liefde eigenlijk? Hoe definiëer je dat? Is dat het gevoel, dat in je begint te groeien, als hij je in zijn harde armen neemt en je gezicht overstroomt met zijn warme zoenen? Is het, dat je het pret tig vindt om in zijn brede armen te liggen om te luisteren naar de lieve woordjes, die hij dan in je oor fluistert? Doch als ze er aan dacht, wat de konsekwenties van een huwelijk met Brand van Gispelaar onder meer inhielden, dat hij een maal samen met haar op hun gemeenschappelijke slaapkamer zou vertoeven, dan vloog er een gloed naar haar wangen en was ze niet meer zo heel zeker van het feit, dat ze hem eenmaal als haar achtgenoot zou accepteren. Intuïtief voelde ze, dat daarvoor nog iets anders in de plaats zou moeten komen, voor je zover was. Maar wat? ,Hij is anders maar wat gek op je.' ,Zal best. Die zullen er wel meer zijn. En op jou ook.' Tannie glimlachte. .Massa's. Ik wind ze allemaal om mijn pink, als ik wil. Leuk voor één avond. Meer niet." ,Ga mee een poosje naar buiten. Het is hier zo warm. ^Doen we. Die ene plaat koop ik ook. Ik vind 'm machtig.' Tijdens de broodmaaltijd zei Tannie, als gold het de ge woonste zaak van de wereld: Gerda en ik gaan vrijdagavond Twee heel verschillende naturen: Tannie en Gerda. Des- naar het Nuts. Uitvoering van 'Oefening Kweekt Kunst'. Het ondanks al jaren vriendinnen. Twee dochters uit rijke boe- wordt wel een latertje.' rengeslachten, kerngezond, levenslustig, knap en getapt onder Van 't Grashek keek eens naar de vriendin van zijn doch- een schare aanbidders. Gearmd liepen ze zondags naar de ter. En van haar naar zijn vrouw. Wat denkt moeder ervan, kerk bewonderd door velen, begeerd door vrijwel alle huwe- ,Och we zijn ook jong geweest, niet? lijkscandidaten uit de wijde omtrek. Maar de 22-jarige Tannie Geurt knikte bedachtzaam. ,Dat is waar. Je moeder ging en de 1 jaar jongere Gerda genoten van het leven, gingen uit vroeger oob wel uit. En ik eveneens. Naar de jaarlijkse uit- met knappe jongens, lieten zich verwennen, wisten wat vrijen voerjng van de Zang. En de geconbineerde jaarvergadering was en waren er zich terdege van bewust, dat hun lippen van de jy en de M.V. En de zendingsavond. En naar de geschapen waren om gekust te worden. Maar binden aan bazar van de Vrouwenvereniging.' iemand nee, dat was er niet bij. Te zijner tijd zou de Tannie knikte volmondig. ,Weet ik. En grootvader ging ware Jozef wel komen opdagen, dacht Gerrit Jan Maayen- vroeger iopend naar de kerk. Vier maal vijf kwartier op een berg, die dol was op zijn oogappeltje, en daarom beslist met ZQndag Vader glng in zijn jonge jaren al op de fiets. En rouwde, dat zijn dochter nog geen vrijer mee naar huis tegenwoordig gaan we met de auto. Als grootvader het in bracht. En vader van 't Grashek ging van de veronderstelling boofd gehaald zou hebben op de fiets naar de kerk te uit, dat zijn kind nog jong genoeg was. Ik was vier en twintig h„ zeker Qnder censuur gezet zijn> nietwaar? Te- toen ik trouwde, dacht hij en Eefje ook. Wij hadden de tijd, genwoordjg maken we zondagsmiddags wel eens een toertje omdat we voor elkaar bestemd waren. Het kind hoeft ook dg wagen alg het mooi weer is Naar Kees en Annie, geen haast te maken. Te zijner tijd komt ze wel met die naar gert gn g Soms gaan we 's avonds daar ook wel lange Brand het erf op. Het is altijd nog vroeg genoeg. naar kerk Grootvader mocht vroeger zondags niet eens buiten spelen. Netjes op de bank voor het huis zitten, dat kon er net nog mee door, omdat de voorkant van het huis niet van de weg af te zien was. Wilt u de wijzers van de j klok vasthouden, Van 't Grashek?' Die woensdagmiddag na het bezoek van tante Gerdien ver-; De boer begon te glimlachen. Nee, Tannie, dat zou geen toefde Tannie op 'De Peppelhorst', waar ze altijd welkom zin hebben. Ik weet het wel: andere tijden geven andere ze- was. De meisjes vermaakten zich geruime tijd op Gerda's den. Maar of we nu zo dankbaar moeten zijn voor deze kamer, draaiden plaatjes op de pick-up, die Gerda op haar moderne tijd HOOFDSTUK 7 ARIE MAAKT VORDERINGEN S.V. PETTEN HAD WEER GOEDE OPBRENGST MET KLAVERJASSEN In Het Wapen van Petten vond weer een klaverjasdrive plaats ten bate van de s.v. Petten. In zijn openingswoord deelde voor zitter de heer C. v. Barneveld mede dat er plannen bestaan om op het sportterrein een cantine te bouwen. Voor dit doel is al een behoorlijk bedrag bijeen, maar nog lang niet genoeg om hieraan te beginnen. De opbrengst van deze avond zal in dit fonds worden gestort. Er waren in totaal 64 mensen ge komen die weer een gezellige avond hebben geklaverjast. 'Er wordt niet met het mes op tafel gekaart', deelde wedstrijdleider de heer G. Rademaker mede. Er waren voor deze avond 72 prijzen beschikbaar gesteld, waar van een gedeelte werd bestemd voor de verloting. Met de verloting mee bracht deze avond in totaal 163,80 op, wat weer een goed re sultaat mag worden genoemd. Op deze avond mochten de redac teuren van De Sportflits de heren C. van Barneveld en D. Verduin uit handen van de voorzitter van de afdeling voetbal de heer D. Man- neveld ieder een taart in ontvangst nemen, terwijl de penningmeester de heer T. Watertor eveneens een aardige attentie kreeg aangeboden. Zij hadden met elkander vier jaar dit clubblad verzorgd waarvoor de voorzitter zijn grote bewondering en waardering uitsprak. VEEL BELANGSTELLING VOOR EERSTE PVVO-AVOND Er bestond voor de eerste film avond die werd georganiseerd door de PVVO veel belangstelling. Voorzitter de heer D. Manneveld sprak hier in Het Wapen van Pet ten' zijn voldoening over uit en hoopte dat de aanwezigen een pret tige avond zouden hebben. De heer Kok uit Medemblik draai de hierna een zeer aardig voorpro gramma af, waarna de hoofdflim werd vertoond 'James Bond 007 contra dr. No'. De aanwezigen heb ben van deze kleurenflim, die de nodige spanning bracht, zeer geno ten. Op 18 december volgt de tweede avond. Dit wordt een toneeluitvoe ring door de toneelgroep Steinvoor- te uit Landsmeer. Gebracht zal worden 'De man van de wereld'. Een gezellig bal zal de avond be sluiten. RUWE HANDEN Dit bijzonder Franse en bijzonder mooie meisje, 17-jarige dochter van de chansonschrijver Robert Gall (samen met Aznavour o.a. La Mamma), wond de Franse hit-pa rade om haar vinger met 'Ne sois pas si béte', nu gevolgd door een fascinerend liedje van Serge Gains- bourg: Laisse tomber les filles, in ons land zowel op EP als op single verschenen. France is een groot liefhebster van jazz (le jazz, tout en haut, c'est une passion) en modern chan son, waarbij zij als haar favoriete landgenoten noemt Claude Fran cois, Claude Nougaro, de zingende Michel Legrand, B.B. en Les Swingle Singers. Laisse tomber les filles de ti tel zegt het al is de wanhopige bede van een jong meisje aan haar aanbeden vriend om toch wat meer aandacht aan haar te willen beste den. Een simpel, obsederend melo dietje en ritme, dat zeker bij de Hollandse tieners zal aanslaan. De opvatting, dat voor meisjes boeken het avonturenverhaal taboe is, bestaat gelukkig in deze tijd niet meer. Voor de meisjes van 12 jaar en ouder is de Shirley Flight- serie van Judith Dale een succes volle avonturenreeks gebleken. De 'nieuwste Shirley Flight' beschrijft haar avonturen rond de ontvoering van een tweeling. De wakkere ste wardess van een wereldluchtlijn pakt deze zaak op haar kordate ma nier aan en spoort een gekidnapte tweeling op, die echter niet de door haar gezochte blijkt te zijn. Enfin het avontuur tussen Djakarta en Australië is niet van de lucht, zoals dat bij een geromantiseerde vliegtuig-stewardess past. Tot aan een zwempartij in de om zijn haai en beruchte Timorzee toe. Uitg. Van Goor Zonen - Den Haag

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5