Klaproosdag 1965 Katoen weert winter en water Missiekalender wereldspaardag Slaap, een nog sluimerend geheim RESULTATEN DANKBAARHEID IN EEN DAAD Het is moeilijk om vanuit de wel vaartsperiode anno 1965 een blik terug te slaan naar de tijd van 20 jaar geleden, naar de herfst van 1944 en de daaropvolgende winter. Immers, het verschil tussen toen en nu is zó groot, dat de herinnering het bijna niet kan overbruggen. Wie, die nu een achteloos op straat weggegooid pakje brood met beleg ziet, beseft nog dat er toen werd gevochten om een beschim melde korst? En wie, wachtend voor de spoorbomen, zonder erbij na te denken een sigaret opsteekt om de tijd te korten, denkt er nog aan dat dit weelde is die we toen niet meer kenden? Die tijd van niet kunnen zeggen wat je wilde, van on-Nederlandse kranten, van raz zia's en bombardementen, deporta ties en executies, vervolgen en hongersnoden en het je vandaag- afvragen of je er morgen nog zou zijn, lijkt een intens benauwde droom, lang geleden gedroomd door hen, die dit alles aan den lij ve ondervonden. Op 5 mei 1945 was het ineens voorbij, in het gehele land. We wa ren vrij en we dronken die vrijheid met gulzige teugen in. Uit dank baarheid waren we in staat om ie dere Canadees en elke Engelse sol daat te omhelzen. De spandoeken met Thank you! hingen boven on ze straten en wegen. We meenden het, omdat we wisten dat die jon ge kerels ons van alle ellende had den verlost. Toen de bevrijdingsfeesten waren gevierd en de vrijheidsroes was ge kalmeerd, beseften we opeens dat het niet alleen deze jongens waren geweest. Er waren er meer, die voor onze vrijheid hadden gevocn- ten. Maar hun onze dank betuigen ging niet meer. Zij lagen begraven in de meer 30.000 oorlogsgraven, die in de jaren 1940-1945 in onze bodem waren gedolven. Op dat moment werd het Neder landse Oorlogsgr. Comité opgericht. Nu we de gesneuvelden onze dank niet konden bewijzen, zou deze organisatie de nationale dank van het vrije Nederlandse volk jegens de nabestaanden der geallieerde ge vallenen betuigen. De graven werd geadopteerd door Nederlandse bur gers. De nabestaanden kregen fo to's van de kerkhoven en de krui sen en kerken met de hun zo be kende naam. En toen bij die tien duizenden vaders en moeders, vrou wen en kinderen in de vurige wens bleken te leven om naar Nederland te kunnen gaan en daar het graf van zoon, vader of broer te bezoe ken, toen ging het Nederlands Oor logsgraven Comité deze bezoeken organiseren, als een daad van dank baarheid. Uit de opbrengst van de jaarlijkse klaprooscollecte heeft het sedertdien gastvrijheid kunnen verlenen aan meer dan 41.000 na bestaanden uit Engeland, Canada, Amerika en uit al die andere lan den die, toen wij bezet waren, het symbool van de vrijheid waren. Velen wachten nog Vele andere oorlogsbestaanden - bejaarde ouders, oorlogsweduwen en de kinderen van hen, die vielen - wachten tot ook zij worden uit genodigd om in Nederland gastvrij heid te ontvangen en het graf van hem die ging om niet meer terug te keren. Zij wachten op het resultaat van de Klaprooscollecte, die straks in de week eindigend op 13 november (Klaproosdag) weer wordt gehouden. Hoe meer Neder landers hun dankbaarheid omzetten in een daad door de collecte te la ten delen in de welvaart van ons vrije Nederland, hoe meer uitnodi gingen het Nederlandse Oorlogsgra ven Comité in 1966 aan de wach tende nabestaanden kan verzenden. De dank der achtergeblevenen Het werk - zoals dit door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité voor de nabestaanden van de in ons land begraven geallieerde gesneu velde wordt verricht - is uniek in de wereld. Vandaar ook, dat het in de voormalige geallieerde landen zo wordt gewaardeerd. De Britse nabestaanden - vere nigd in hun organisatie The British Legion - willen uit erkentelijkheid voor wat Nederland op en om streek Klaproosdag doet vooral hun dank betuigen aan de collectanten die in feite de inzameling mogelijk te maken. Drie en dertig collectan ten - uit iedere provincie drie, door het lot aan te wijzen - krijgen van The British Legion een gratis reis naar en vakantie in Engeland aan geboden. Wat is slaap? Hoeveel slaap heeft de mens nodig Dit lijken eenvoudige vragen, waarop een simpel antwoord moge lijk zou moeten zijn. Dat is echter niet het geval want hoewel deskun digen al meer over deze noodza kelijke rustpauze te weten zijn ge komen, is er nog veel onopgehel derd gebleven. Over het slapen zelf is trouwens heel weinig be kend. Wel weet men meer over het geen tijdens de slaaptoestand met het lichaam gebeurt. De polsslag daalt bijvoorbeeld van vijfenzeven tig tot zestig slagen per minuut. Ook de lichaamstemperatuur daalt terwijl het aantal ademhalingen af neemt van zestien tot twaalf per minuut. Op andere gebieden ont staat echter weer meer aktie. Door nog achterhaalde oorzaken ont plooien vooral de zweetklieren 'n grotere aktiviteit. Daarenboven neemt de bloedstroom naar de her senen periodiek toe. Vroeger was men de mening toegedaan, dat zij juist verminderde gedurende de slaaptoestand. Hoeveel slaap heeft de mens no dig? Volgens Dr. N. Kleitman, die verbonden is aan de universiteit van Chicago en het onderwerp 'slaap' veertig jaar lang heeft be studeerd, kan men niet van een ge middelde behoefte aan slaap spre ken. Er zijn, volgens hem, mensen die niet zonder een dagelijkse dosis slaap van tien uur kunnen. Ande ren hebben genoeg aan vier uur, doch stellen op diverse momenten van de dag een 'hazeslaapje' van enkele minuten op prijs. Bewust of onbewust hebben wij allemaal behoefte aan een derge lijke microsslaapje, waarbij vaak niet eens de ogen worden gesloten doch waarbij wij wel een ogenblik je van de kaart zijn. Halluncinaties Wanneer dieren van hun slaap worden beroofd, worden zij vals. Ook mensen die een tekort aan nachtrust hebben gehad, vertonen spoedig psychopatische symptomen. Daarbij komen hallucinaties het veelvuldigst voor. Een mens kan het dus moeilijk zonder een dagelijkse dosis slaap stellen. Het is zelfs zo, dat naar mate de hoeveelheid werk waar voor de mens zich gesteld ziet toe neemt, ook de behoefte aan slaap groter wordt. Helaas handelen wei nig mensen dienovereenkomstig. Deze stelling is niet alleen van toe passing op de drukke zakenman, doch ook op de jonge moeder, die haar handen vol heeft aan het op voeden van haar kinderen en haar huishouding en daarnaast soms nog deelneemt aan allerlei maatschap pelijke aktiviteiten. Steeds vaker geven de huisartsen deze vrouwen het advies om gedurende de mid daguren even te gaan slapen met de kinderen. Wie zoveel mogelijk van zijn slaap wil profiteren, dient een aan tal menselijke zwakheden, zoals het lang naar de televisie kijken, het lezen van spannende boeken en het gebruiken van zware maaltijden vlak voor het in bed stappen, ach terwege te laten. Een warm bed, een glas warme melk en zelfs het geijkte schaapjes tellen kunnen het spoedig in slaap vallen bevorderen. Ieder mens heeft zijn eigen slaap- behoeften. Het is om die reden on mogelijk slaapadviezen te geven die op iedereen van toepassing zijn. Wel staat het vast dat de nachte lijke rustpauze lang genoeg moet zijn om ons in staat te stellen uit ons zelf en op tijd wakker te wor den, fris en volkomen voorbereid op de nieuwe dagtaak. Deze perio de moet lang en intens genoeg zijn om een hoog werktempo te maken, zonder dat abnormale vermoeid heid hiervan het gevolg is. i In het concilie hebben de bis schoppen elkaar voorgehouden, dat de missie niet alleen de missiona rissen aangaat, maar een zaak is van heel de kerk. Hiermee bedoelen ze niet in de eerste plaats, dat de hele kerk als 't ware belasting moet betalen om de geloofsambassdeurs uit te zenden, maar wel, dat de hele kerk een levende getuigenis moet zijn van Christus verlossende boodschap aan de mensheid. Dat is heel wat, zult u zeggen. Ja, dat is inderdaad heel wat. Niet alleen een mondvol, maar vooral een hart vol, zelfs een heel leven vol. Ons land met zijn 4V2 miljoen katholieken heeft ruim 10.000 mis sionarissen in Afrika, Azië en Ame rika. Meer dan 10.000 mannen en vrouwen, die een levenvol missie 1 zijn. Zij drijven op een betrekkelijk klein thuisfront van familieleden en andere belangstellenden. Maar om dat de missie een zaak van de hele Nederlandse Kerk is, hebben de missionarissen er recht op, dat die hele Kerk metterdaad thuisfront is. De missionerende orden en con gregaties van hun kant doen hun best de missie niet als een privé- zaakje te beschouwen. Ze hebben al een stuk samenwerking opgebouwd (en concurrentie uitgeschakeld) door steeds meer als eenheid naar buiten op te treden. Wij kennen de Stichting Verenig de Missionarissen, het Centraal Mis sie Commiseriaat, de Raptim (reis bureau, waarvan de niet geringe baten de missie ten goede komen), allemaal vormen van samenwerking 46 Missionerende orden en con gregaties haken nu al een paar jaar de handen ineen. De Algeme ne Missie Kalender is er een voor beeld van. Een sprekend voorbeeld overigens, want nu wordt uw deur niet meer platgelopen door ijveri ge zelateurs en zelatricen met als- Dit is één van de afbeeldingen welke u kunt vinden op de spaarbankkalender Een regenjas met allure, vervaardigd uitkatoenen popeline, die door Hazewind 'San Remo' is gedoopt. De jas heeft een hoge graad van waterbestendigheid. De prijs is 70. Katoen is een door de natuur voortgebrachte vezel, die zoveel ge zonde eigenschappen heeft, dat er niet alleen voor de zomer voor treffelijke stoffen, maar ook zware winterweefsels van te maken zijn. Biedt katoen de mens in warme seizoen lichtheid en luchtigheid, koele behaaglijkhid en een typisch zomers kledingkomfort, voor de winter is uit dezelfde katoenvezel een verscheidenheid van stoffen te maken die de mens verwarmen en hem helpen zich te beschermen te gen het regenwater. Dit laatste is zeker te danken aan verschillende chemische ingrepen, welke de ka toenen stoffen waterafstotend ma ken. Warme katoenen stoffen zijn o.a. de flanellen veel gebrukit ook voor de winterlakens de flu welen en vooral de ribstoffen zo als de manchester en zijn zeer ver edelde familieleden corduroy, tinne roy, miniroy, ladyroy; gentleroy en hoe ze nog meer mogen heten. Laatstgenoemde stoffengroep is deze winter zeer in de mode. Voor aanstaande modehuizen hebben er mooie modellen van in hun collec tie opgenomen. Die familie Cordu roy is een 'wintervaste' weefsel- goep. Het zijn stoffen met een ste vige structuur ze zijn warmbloedig in de omgang en bieden zovele mo dieuze mogelijkheden, dat jong en oud, man of vrouw er evenveel van kunnen genieten. Daarenboven handhaven zet ypische katoendeug- den, waarvan onbekommerd was sen en stomen, een blijvende hel derheid (ook in kleuren) en in het algemeen een eenvoudig onderhoud goede voorbeelden zijn. De roy- stoffen zijn pletvrij: ook na lang durig gebruik handhaven zich de ribbels, zo karakteristiek voor deze stoffen, waaronder er enkele zijn, die zelfs bedrukt worden en zich daardoor juist goed lenen voor ja ponnen. GOUDENREGEN In brushed nylon met schattige contrast-kant. Bleu, rose en geel, voor 6 tot 15 jaar, v.a. 13.90 Goudenregen nachtpon v.g. 8.90 Grappige, maar goede winterkle- ding voor dolle meisjes. Jasje en rok zijn van zeer fijn geribde cor duroy in kontrasterende kleuren (beige en bruin). Het jasje heeft 'n chelsea-kraag in dezelfde kleuren als de 2 opgestikte zakken. Het is een stelletje van Bobby Brooks en de prijs is nog geen 63 gulden. maar min of meer gelukte kalen ders. Er is maar één Algemene Mis sie Kalender voor al die orden en congregaties. De A.M.K. is in me nig gezin al vertrouwd. De nieuwe kalender voor 1966 is nu uitgeko men. Hij ziet er goed uit; de veel zijdige veelkleurige missiewereld is erin samengevat in 12 kleuren foto's. Geen ouderwets brave kalen der, maar wel een, die zowel door middel van de foto's als door de tekst op de achterkant de missie wat dichterbij brengt. Het vertelt over vreemde landen, soms humo ristisch in een verhaal, soms nuch ter in cijfers soms dramatisch door de feiten. Die kalender levert niet alleen financieel profijt op voor de missie, een bijdrage dus tot meer liefde voor de missie in alle gezin nen, in heel de Kerk van Neder land. Men kan de A.M.K. voor f 2,50 bestellen bij het Centraal Missie Commisseraat, postbus 50, Den Haag, giro 676. GOEDE VERLICHTING VERHOOGT VEILIGHEID Bij technische keuringen blijkt re gelmatig dat de verlichting van on ze voertuigen veel te wensen over laat. Zo heeft de ANWB in haar verlichtingsactie van 1964 25.000 auto's gekeurd, waarvan 85% geen goede verlichting had. De Touring Club de Suisse keur de 40.000 automobielen waarbij 47.784 foutieve punten werden ge constateerd. Enige veel voorkomende fouten en gebreken zijn niet goed afgestelde koplampen geheel niet of slechts matig brandende koplampen; rijden met gedimd licht inplaats van groot licht. Of deze cijfers nog niet genoeg zijn: vele automobilisten vergeten dat de lichtschakelaar eigenlijk even belangrijk is als de gaspedaal wil men veilig rijden. Verlichting kan op de volgende wijze worden gecontroleerd laat "oor- en achterlichten in 'n etalageruit reflecteren; dit is ook mogelijk in een sipegel die men wel op kruisingen van we gen tegenkomt, bij het inrijden van garage (reflectie op de muur); bij een stoplicht of spoorwegovergang op de wagen die voor en achter u staat. Enige nuttige accessoires in het winterverkeer zijn: Een pechlamp, een gevarendriehoek en een pak ket reservelampen. DE VOERT Tussen Bergen en het Woud Ligt een heerlijk polderland. Rust en vrede, zonnebrand, Vergezichten, klaar en stoot. En nu er de herfstwind waait, 't Water in de sloot beroert, Sta ik spraakloos aan de Voert, Waar een verre molen draait, Is dit hier het paradijs, Waar een mensenhart van droomt? Gouden zonlicht straalt en stroomt, Zingt zijn.lied op blijde wijs. Payglop 1 7 Alkmaar Vakkundige en prettige bediening NUTSSPAARBANK Record-aantal bezoekers De viering van de Wereldspaar dag op vrijdag 29 oktober, heeft op één dag voor de kantoren van de Nutsspaarbank Alkmaar een record aantal bezoekers opgeleverd. Op de 5 kantoren van deze spaarbank werden in totaal op deze spaardag 3624 posten van inleg en terugbe taling verwerkt. Door 2997 perso nen werd 425.879,27 aan spaargel den ingelegd, terwijl 121 personen zich als nieuwe spaarder lieten in schrijven. Hiermede zijn de record cijfers van het vorig jaar over de gehele linie wederom belangrijk verbeterd. In 1964 werd namelijk door 2115 personen in totaal 280.488,90 op de spaarbankboekjes ingelegd. Het aantal nieuwe spaar ders bedroeg toen 88. Het bijkantoor Bergen Aan het bijkantoor Bergen werd door 275 personen 45.793,45 aan spaargelden ingelegd. Op dit kan toor traden 9 personen als nieuwe spaarder toe. De spaarbankkalender Aan alle 3624 bezoekers van de spaarbank werd ter gelegenheid van de viering van de 41ste We reldspaardag de spaarbankkalender voor 1966 uitgereikt. Bestuur en directie van de Nuts spaarbank hebben met grote vol doening geconstateerd, dat na 41 jaar viering van de Wereldspaardag de belangstelling nog steeds groei ende is. Jongens regenjasje van een sterke katoenen popeline, welke absoluut wterafstotend is gemaakt. Het jasje is aan de voorzijde gevoerd met Teddy, een stof die ook is gebruikt voor de brede kraag, het is het mo del Alfonso van Hazewind en kost ongeveer 25. Vrij recent is de steeds groter wordende toepassing in de heren kleding die komplete kostuums uit deze ribstoffen aanbiedt welke van een men zou kunnen zeggen geklede sportiviteit zijn. Voor jon gens en meisjes van onder en bo ven de tien is er bijzonder veel niet meer te overziene variatie. Zo blijkt maar weer eens, dat de natuurlijke vezel katoen in staat is diensten te bewijzen in alle jaarge tijden en zich daardoor in de koude en vochtige periodes ook kan ont poppen als een betrouwbare hand langer om winter en water te we ren.

De Duinstreek | 1965 | | pagina 6