UeeitMad t 99 Fa. A. Nieuwland V Bfonchïletlen Begrotingsbeschouwingen in Bergense gemeenteraad Vereniging van Polders en oningepol- derde landen onder Bergen Burgerlijke stand Agenda Doktersdiensten DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 40e JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Heropening en uitbreiding winkelzaak Oecumenische Adventssamenkomst Leger des Heils Schoorldam Stichting Gezinsverzorging Contact gezocht SCHOORL Sint Nicolaas in „Westerkimme" Sint Nicolaas in huize Klein Zwitserland Schoorlse Gemeenschap isitekaartjes olkers Leegwater dit nummer bestaat uit 4 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie: Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 Schoorl Tel. (02209) 268 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie: Alg. Bank Nederland n.v. Bergen Coop. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen. Abonnementsprijs 6,85 per jaar; ƒ1,75 p. kwartral Advertentieprijs 15 cent per m.m. Contracten speciale tarieven. Er zijn in de gemeenteraad van Bergen verschillende beschouwin gen over de begroting gevoerd. Voor zo ver ze ons werden verstrekt volgen hier enkele van de meest belangrijke punten. De heer F. de Graan namens de P.v.d.A.-fractie Voldoening over de verschillende plannen die verwezenlijkt zijn ge worden. Kritiek op de ontsierende verkeersborden die telkenmale voor het seizoen worden geplaatst en die aangeven dat het op een bepaalde tijd verboden is de bromfiets te ge bruiken. Enerzijds vindt men de controle op de naleving van het verbod zeer matig, anderzijds vindt men dat het nog steeds een aantas ting is in de beweging van die mensen die op normale wijze van hun bromfiets gebruik maken. Men drong er op aan om de borden bij onvoldoende controle in hemels naam weg te halen. Wel doelde men op de chaotische toestanden die voor bars en café's heersen. Voet gangers kunnen geen behoorlijk ge bruik meer maken van de trottoirs. Voorts werd kritiek geuit op het beleid van B. en W. inzake de ex ploitatie op het strand. Een betref fende nota over dit urgente punt zou reeds drie jaar geleden ver schijnen. Een exploitatieopdracht dateert reeds uit het jaar 1884 en behoeft nodig vernieuwing en aan passing aan deze tijd. Helaas moet worden vastgesteld dat het strand in Bergen aan Zee behoort tot het meest smerige en vervuilde van het kustgebied. Tevens wees men op het verouderde strandmateriaal dat wordt gebruikt door de Bouw Ex ploitatiemaatschappij te Bergen aan Zee. Voorts bleek men voorstander te zijn van logeerbelasting zoals deze in de gemeente Valkenburg is inge voerd. Ook werd gewezen op de verkapte vermakelij kheidsbelasting bij de Horecabedrijven met dansge legenheid, door bij de entree-prijs gratis consumpties te verstrekken. Men drong aan op een toeristisch rijwielpad, en het formeren van kinderspeelplaatsen. Ook wil men graag de museumruimte vergroten voor het onderbrengen van het kunstbezit. De heer Van Schaik namens de V.V.D.-fractie Kritiek op de sterk gestegen uit gaven. In de begroting voor 1947 wordt een bedrag geraamd van 720.000,met een bedrag van 100.per inwoner. Nu voor 1966 een bedrag van ruim 4 miljoen en per inwoner 380.Hij noemde 't begrotingsbeeld niet direct om over te juichen. Grote bezwaren werden geuit te gen de vestiging van vele bars en cafés waar een groot deel van de Bergenaren en ook de zomergasten geen behoefte aan hebben. Hij drong er op aan dat Bergen een rustige natuurgemeente moet zijn en blijven. Voorts drong hij aan op betere accomodatie van 't strand waarbij de overheid meer zeggen schap dient te hebben bij de ex ploitatie. Een aardige opmerking als men bedenkt dat één van de raads leden in deze fractie tevens direc teur is van de Bouwexploitatie- maatschappij. Bovendien geeft bur gemeester L. J. de Ruiter in zijn antwoord te kennen dat bepaalde rechten niet zonder meer kunnen worden ontzegd en dat de verhou ding met deze maatschappij uitste kend is. Voorts drong men aan op de aan leg van een weg die buiten om het dorp de verbinding naar Bergen aan Zee in verband met de sterke toe name van het verkeer moet op vangen. Coördinatie van eventuele plannen met de nabuurgemeenten werd bijzonder urgent genoemd. De heer Dinkelberg namens het Middenblok: Elk jaar worden dezelfde wensen weer bij de begroting ingediend. Slechts weinig hiervan wordt gere aliseerd. Hij protesteerde in het bijzonder tegen de hoogbouw die in het dorp gaat komen. Hij noemde de hoog bouw een vloek. Hij protesteerde te vens tegen het feit dat een belas tingverhoging van 40% uitgerekend op de vuilnisemmers moest gaan drukken. Antwoord van de voorzitter; Met voldoening stelde hij vast dat de raadsleden op indringende wijze zich in de begroting hadden ver diept. Hij vond het een voorrecht dat de leden zich boven de partij politiek stelden maar toch de eigen politiek in de problemen wisten te betrekken. Hij noemde de begro tingsuitgaven van 4 miljoen niet verontrustend. Het financiële pijl is in de gemeente over het algemeen gezien niet slecht. We blijven ech ter nog achter in de talrijke voor zieningen maar was verheugd dat de leden alles in termijnen gere aliseerd willen gaan zien. In begin volgend jaar zal hij een overzicht verstrekken over de huidige situa tie van de verschillende plannen en de verwachtingen omtrent de reali sering er van. Eind 1966 zal de omgeving van de Eeuwigelaan zijn voorzien van riole ring. Over 10 jaar zal het gehele dorp van een riool zijn voorzien. Het rioolgemaal is reeds aanbe steed en zal het volgend jaar gere aliseerd zijn. De rondweg hoopt men binnen 5 jaar uit te voeren, waarbij de pro vincie een bijdrage geeft. Hij gaf nogmaals te kennen dat de finan ciële toestand in de gemeente niet onrustbarend is. Naast de hondenbelasting zou men ook een paarden- en een kat tenbelasting kunnen invoeren. De paarden brengen schade aan de wandelpaden en de katten aan de vogels. Hij noemde de logeerbelasting 'n taak van het ministerie van Binnen landse zaken. Zolang nog geen lan delijke wetgeving op stapel staat wilde hij deze in geen geval in voeren. Anders dan in Valkenburg zou in Bergen een te kleine groep het zwaarst belast worden en een groep er buiten vallen. De controle op de naleving zou tevens kostbaar zijn. Met betrekking tot de vermake lijkheidsbelasting zal ernstig wor den bezien of sommige Horecabe drijven in hun entree-prijzen bij de dancings geen belasting ontdui ken. De oppervlaktebelasting wordt wel betaald, doch deze is niet vol doende. Hij wilde echter de belas tingheffing niet eenzijdig stellen en daar bijzonder voor waken. Het vestigen van Horecabedrijven kon hij echter niet tegenhouden. Deskundigen van Heide Maat schappij en Staatsbosbeheer zijn van mening dat het Parnassiapark op de lange duur weer volledig be groeid zal worden, al moeten grote bedragen worden geïnvesteerd. Ge zien de toekomstplannen voor Ber gen aan Zee noemde hij het een experiment dat de moeite waard is. Zo spoedig zal een maquette van de plannen te Bergen aan Zee worden aangeboden. Daarbij wordt gedacht aan een ver warmd zwembad, postkantoor, scho len en kerken. Men raamt een toe komstig inwonertal van 2000 men sen. Men wil er in ieder geval geen Zandvoort of Scheveningen van maken. Het moet een aparte goed ontwikkelde badplaats worden. Gro te aandacht zal worden besteed aan de beschutting van de badplaats die nu veel te open is. Hoestdrank in tabletvorm.95ct De heer N. Kaandorp heeft deze week zijn gemoderniseerd kruide nierszaak aan de Lijtweg onder gro te belangstelling heropend. De heer Kaandorp is tot uitbrei ding en aanbouw van zijn zaak overgegaan omdat hij niet op rede lijke wijze zijn artikelen kon plaat sen. Hij heeft zijn VIVO-zaak te vens omgezet in zelfbediening. De winkelzaak is nu van ongeveer 30 tot 80 vierkante mcater vergroot. Daarbij komt nog eens het maga zijn met een oppervlakte van 40 vierkante meter, alles voorzien van centrale verwarming waardoor alles vorstvrij kan worden gehou den. Alle artikelen zijn buitenge woon overzichtelijk opgesteld met duidelijke prijsaanduiding. De diepvriesafdeling is met een groot assortiment belangrijk uitge breid. Hetzelfde kan gezegd wor den voor de verpakte drogisterij- artikelen. In het magazijn zijn gro te schuifdeuren aangebracht waar door de grossiers in slechts enkele ogenblikken hun waren kunnen lossen. De verbouwing werd uitge voerd door de fa. C. Houtenbos, Mo- lenkrochtlaan; het schilderwerk door de fa. Peperkamp en de ver lichting door de fa. H. Oudes, allen uit Bergen. De winkelbetimmering werd geleverd door de fa. Beka uit Heiloo. Op woensdag 15 december des avonds 8 uur wordt in de Ruïne- kerk te Bergen een gezamelijke ad ventssamenkomst gehouden, uit gaande van de r.k. kerk, de Ger. kerk; de Ned. Herv. kerk en het Leger des Heils, medewerking wordt verleend door het r.k. jon genskoor o.l.v. kapelaan Hoeve- naars De samenzang zal worden bege leid door een koperkwartet be staande uit de heren A. Delis, le trompet; C. Pronk, 2e trompet; J. C. van Zonen, bariton en G. Vel, bas. Deze samenkomst is voor ieder vrij toegangkelijk. Kerstfeest voor bejaarden en invaliden Evenals voorgaande jaren geeft het Leger des Heils ook nu weer een kerstfeest voor bejaarden en invaliden van alle gezindten p donderdag 23 december, 4 uur in De Oude Prins. De directie van De Oude Prins zal zeker al hetgeen in hun vermo gen ligt doen om het kerstfeest weer te doen slagen. Wij verzoeken hen die dit kerst feest willen meevieren zich liefst zo spoedig mogelijk op te geven, met de mededeling of zij wel of niet van huis gehaald moeten worden. WIJ VERZORGEN Pt GEHELE STOFFERING VAN UW WONING, KEURIG EN BILLIJK. LEVEREN PE NIEUW STE WONINGTEXTIEL EN OOK ALLE AO- PELLEN AEUBELEN EUROPESE SCHOOL VOLLEDIG IN GEBRUIK De Europese school ten behoeve van de kinderen van Euratoom-per- soneel is na het aanbouwen van 'n tweede vleugel nu volledig in ge bruik genomen. Het leerlingenaan tal is nu inmiddels gestegen tot 125 kinderen, afkomstig uit ver schillende Europese landen. De stichting gezinsverzorging waarin bestuursleden van alle rich tingen en levensbeschouwingen zijn opgenomen en in uitstekende har monie samenwerken, bestaat nu 2 jaar. Er werden vele activiteiten ontplooid. Het aantal donateurs bedraagt nu 1600. Gezien het aantal gezinnen en de gezamelijke verantwoordelijk heid zou dit aantal boven de 2000 moeten liggen. Het personeel der stichting bestaat momenteel uit 3 gediplomeerde gezinsverzorgsters; 7 gezinshelpsters en 13 bejaarden helpsters. Er zijn wel enkele mu taties geweest doch het bestuur heeft tijdig nieuwe krachten kun nen aantrekken. Wat de bejaardenhulp betreft komt men echter handen tekort. Er is dringend behoefte aan dames, ge huwd of ongehuwd die 2 uur of meer licht huishoudelijk werk kun nen doen bij bejaarden die zelf standig wonen en dit zo heel graag zouden willen blijven doen. Men kan zich opgeven bij de maatschappelijk werkster, mevrouw G. F. M. Swier- stra van Erp - Hertshoornweg 18. Samenvoeging polders en afscheid voorzitter vereniging In hun vergadering van 3 novem ber 1965 hadden Provinciale Staten van Noordholland besloten tot ver eniging van bovengenoemde pol ders en oningepolderde landen tot een nieuw waterschap, genaamd Waterschap Bergen. Bij brief van 12 november 1965 hebben Gedeputeer de Staten dit besluit ter verkrijging van Koninklijke goedkeuring toege zonden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. Vorenbedoeld besluit houdt ook in, dat het Bijzonder reglement van bestuur voor het nieuwe waterschap op 1 januari 1966 in werking zal treden. Dit reglement bepaalt, dat 't best. wordt uitgeoefend door een college van dagelijks bestuur, bestaande uit vijf leden, van wie één voorzitter is en een college van hoofdingelan den, waarvan het aantal leden tien bedraagt. Eén lid van het dagelijks bestuur en twee hoofdingelanden worden verkozen door en uit de stemgerechtigde ingelanden van het oningepolderde gebied; de overigen waaronder de voorzitter, komen uit het poldergebied. Krachtens de bij het Bijzondere re glement behorende overgangsbepa lingen zal bij het in werking treden van meergemeld besluit het dage lijks bestuur van het Waterschap Bergen bestaan uit de voorzitter en de overige leden van het dagelijks bestuur van de huidige Vereeniging van polders en oningepolderde lan den onder Bergen en zullen de overige leden van het algemeen be stuur van laatstgenoemde Vereeni ging hoofdingelanden zijn van het nieuwe waterschap, de laatste groep aangevuld met vijf leden uit de dagelijkse besturen van resp. Oud- burgerpolder; Philisteinsche polder; Sluispolder; Zuider- en Midden Rs- kerpolder en Zuurvenspolder, welke leden inmiddels door de besturen zijn aangewezen. Derhalve zal het overgangsbestuur als volgt zijn samengesteld College van dagelijks bestuur S. Bakker; A. Delver; J. Ranzijn en C. Roskam. College van hoofdingelanden: C. Blankendaal; J. P. Blauw; N. M. Groen; J. Haringhuizen; A. K. Kuijs G. Nanne; A. Paarlberg; L. J. de Ruiter; H. Swaan en Jb. Veldt, Aan de opsomming van leden van het dagelijks bestuur ontbreekt de heer A. Jonker, die thans voorzit ter van de Vereeniging is. In ver band met het dit jaar bereikt heb ben van de 70-jarige leeftijd mag hij niet in het bestuur van het Wa terschap Bergen terugkeren. In zijn plaats zal het huidige algemeen be stuur in een op donderdag, 16 dec. a.s., des namiddags drie uur, te houden vergadering een nieuwe voorzitter kiezen die dus tevens voorzitter van het nieuwe water schap wordt. De nieuw gekozen voorzitter zal dus uit de hiervóór genoemde leden van het college van hoofdingelan den wegvallen en in het college van dagelijks bestuur worden op genomen. Daartegenover zal eerst genoemd college nog worden aan gevuld met een hoofdingeland uit het oningepolderd gebied, de ver kiezing waarvan volgens het Bij zonder reglement in het eerste half jaar van 1966 moet plaatsvinden. Op de agenda van de vergadering van het algemeen bestuur staat te vens een voorstel om te besluiten, dat in de eerste vergadering van het college van hoofdingelanden van het Waterschap Bergen aan de orde zal worden gesteld een voorstel tot het benoemen als sohouwmeester van het nieuwe waterschap van de heren W. L. Groenewegen; P. Jon ker, J. A. Kuijs; Th. C. de Waard en D. Zwakman, thans bestuursle den van enige der op te heffen polders. De bevoegdheid tot deze be noeming is namelijk in het Bijzon der reglement aan het college van hoofdingelanden verleend. Eveneens op donderdag, 16 decem ber a.s. en wel des avonds acht uur, zal in café G. Nieuwendijk, Dorpsstraat 25, alhier waar óók bo vengenoemde vergadering p leafs vindt een bijeenkomst worden ge houden van alle bestuurs- en per soneelsleden en hun dames. Deze bijeenkomst zal staan in het teken van de komende samenvoeging en beginnen met een officieel gedeel te, waarin afscheid wordt genomen van de huidige verenigingsvoorzit ter, de heer A. Jonker. Een deputatie van oud-mariniers zullen Australië vertegenwoordigen bij de feestelijkheden van de ver jaardag van het Korps Mariniers. Vijf oud-mariniers arriveerden 4 december j.l. per K.L.M. uit Sydney en bij deze groep zijn twee oud- Bergenaren, Nico en Max Melkman. Gaarne zou ik Bergenaren ontmoe ten gedurende mijn verblijf in Hol land. De deputatie vertrekt 15 decem ber weer naar Australië en daar ik contact heb verloren met Bergen, zou ik gaarne van deze gelegenheid gebruik willen maken en Bergen bezoeken. Correspondentie kunt u adresse ren: N. Melkman p.a. L Emmertlt, Van Heuven Goedhardtlaan 348, Amstelveen. GESLAAGD De heer Joost Daalder uit Bergen heeft op 29 november j.l. met goed gevolg doktoraal examen in de En gelse taal- en letterkunde afgelegd aan de universiteit van Amsterdam en is benoemd als Lecturer in de Engelse taal- en letterkunde aan de universiteit van Otago te Dunedin in Nieuw Zeeland. der gemeeente Bergen van 22 tot 29 nov. 1965 GEBOREN: Richardus Maria, zoon van Gerardus Oldenburg en Jacoba J. M. Hopman, beiden te Schoorl. Helena Albertina, dochter van Ni- kolaas J Jongbloed en Cornelia J. M. Vos, Natteweg 74. Mare Vincent zn. v. Christiaan F. Eriks en R. E. Schuil, Buerweg 55. ONDERTROUWD: Franciscus J. Thijssen machinnist, Velsen en The odora A. Bloetjes Russenweg 5. Henricus G. J. Lubbers, manufactu- rier, Purmerend en Maria van den Berg, tekenares, M. Wiegmanweg 20. Floris P. Verduin, chauffeur, Ko- gendijk 28 en Geertruida J. Hof, Kogendijk 87. Jacobus van de San- de, Delft en Ina Lansdorp, laborante Bergerweg 35. H. M. E. Pieters, mi litair en Edith E. Olmberg, beiden Kogendijk 53. Jan C. Ivangh, illu strator, van der Wijckplein 15b en Adriana Luteijn, verpleegster, Blo- mendaal. GEHUWD: Sijbrandus Gieling, Gr. van Roggenweg 1 en Nellie Witte, Tuindorpweg 7. Nieuw adres: Verl. Geestweg 26. Frans Quax, Alkmaar en Aleida C. Haas; Plein 7a. Nieuw adres: Alkmaar. Ekke Wijtman, Hensbroek, Dorps weg 114 en Theodora M. H. Leeuw- rik, Oude Bergerweg 4. Nieuw adres Hensbroek. Goosen Roels, Oostzaan en Klasina Vonk, Oude Prinsweg 5. Nieuw adres: Oostzaan. OVERLEDEN: Geen. IN BERGEN MEER DAN 3 MILLE VOOR PRINSES BEATRIXFONDS In de gemeente Bergen is door een aantal enthousiaste dames ten bate van het Prinses Beatrixfonds voor poliopatienten en spastici, een bedrag van f 3062.gecollecteerd. Voor dit mooie resultaat past een woord van hartelijk dank aan de dames die zich spontaan voor deze actie hebben ingezet en niet minder aan de edelmoedige gevers. Donderdag 2 december j.l. is in Huize Westerkimme Sint Nicolaasfeest gevierd. 's Avonds om 8 uur werd een welkomstwoord gesproken door de directrice tot alle aanwezigen en het bestuur van Westerkimme en in het bijzonder tot het cabaretge zelschap 'De Golodriners' uit Petten Medegedeeld werd dat Sint Nico laas niet aanwezig kon zijn, doch dat hij zijn zwarte Piet wel had ge zonden, die dan ook spoedig tot de moppenstrooiactie overging. Hierna werd het woord gegeven aan het gezelschap dat met het spelen van verschillende Sint Nico- laasliederen, welke spontaan door de aanwezigen werden meegezon gen, de stemming er spoedig goed in wist te brengen. Voorts werd onder het genot van een kop chocolademelk en specu laas, het verdere programma door het gezelschap op vlotte en vaak zeer humoristische wijze afgewerkt, welk programma bestond uit aceordeonmuziek, banjo met gi taar en piano, zang en voordrachten waarmede zij de aanwezigen op prettige wijze hebben weten bezig te houden. Het hoogtepunt van de avond kwam na de pauze, toen de doos met de pakjes van de Sint werd binnen gedragen en een ieder zijn naam werd afgelezen en het cadeautje door Zwarte Piet werd overhandigd. Als dank werd ook voor de di rectie en personeel geschenken aangeboden door de bewoners. Hierna werd 'n dankwoord gespro ken door mevrouw Doorn. Ook één van de bewoners sprak nog enkele woorden van dank, en hiermede werd de avond besloten en ging een ieder wel voldaan naar zijn kamer terug. Donderdag j.l. bracht Sint Nico laas, zwarte Piet en Br. Arnoud di rectielid van het Psych. Centrum 'St. Willibrord' te Heiloo, een be zoek aan onze bejaarden. De heer Strik hoofd van Huize 'Klein Zwitserland' verwelkomde de Sint en zijn gevolg en sprak na mens allen een woord van dank baarheid en erkentelijkheid voor hun komst. Hierna sprak St. Nicolaas warme woorden tot de bewoners en vond het een bijzonder genoegen een bezoek te mogen brengen aan dit huis. Hierna bood de Sint een nieuw T.V.-toestel aan en deelde geschenken uit aan alle aanwezi gen. De Sint hield zich geruime tijd bezig met de bejaarden en bezocht de zieken. Na afloop dankte de hr. Strik nogmaals en namens de be woners de heer Boeschoten. IEDERE MAANDAGAVOND Schoorlse Bridgeclub in De Roo- de Leeuw, aanvang 8 uur. ELKE DONDERDAGAVOND Schoorlse Schaakclub in café 'De Viersprong' te Schoorl. Aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 10 DECEMBER Openbare klaverjasdrive, uitgaan de van de r.k. tafeltennisver. 'Duintreffers' in café Slijkerman. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 11 DECEMBER Bloemenshow in verwarmde kas sen. Vanaf 9.00 uur geopend. F. de Boer, ingang Dennenlaantje. ZATERDAG 11 DECEMBER: Uitvoering van de toneelvereni ging 'Ons Genoegen' in De Rus tende Jager met het stuk: 'Zachtjes met de deuren' van Mi chel Fermaud. Aanvang 20.00 uur. DINSDAG 14 DECEMBER Schenkmiddag, georganiseerd door de Alg. Ned. Drankbestrij- dingsorganisatie (Ando) in de re- kreatiezaal van de heer Jb. Zan der, Voorweg 47. Vrij entree. Aanvang 14.00 uur. VOOR BERGEN H. W. J. M. POOT Dorpsstraat 30 - Telefoon 242S VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Hejingalaan 18, tel. 360

De Duinstreek | 1965 | | pagina 1