^kabsa IVOROL Gerda's eigen weg PUROL V. Kerstbijeenkomst Uitvoering Harger toneelvereniging „De Komedianten" Ruilbeurs druk bezocht ANDO schenkmiddag HEILIG KERSTFEEST PTT Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tand pa sta TWEEDE BLAD DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 sar ]gj. FEUILLETON 11 POSTVERVOER TELEGRAAF- EN TELEFOONDIENST Visitekaartjes Volkers Leegwater WEKKER Ik hep jullie docht ik al duras zaid dat ik un grote struul benne as ut op me zelluf doen ankomt. En deerom kaik ik altaid bai kirrels die alius immekaar flanze kenne. Ze make dur aigen stoele, ze ripperere stikkende metore, ze zitte an de radio te prutse en ze make ok uurwerruke. Maar dat leste is niet vor iederien weglait, want om alius over klokke te wete mot je og wel zes jaar nei skool. En as je den ut brieffie in je dizak hewwe den moete je aige- luk nag alle dage mit je neus in de boeke zitte want dur komp altaid wel wat nuws op de marrukt. Hewwe jullie weldurus je aigen klokkie opemartelt en keken watof deer allegaar vor herrie inzit? Je worre dur broerd van en je begraipe niet dattur meinse benne die mit wroete in klokkies dur koppiestik verdiene. Maar jullie hewwe leze kenne dat Henk Kok iemeslesten ze zaak weer opent hep en ik ben effies weze kaike van- aiges. Ik was deer seves en toe ut tien uur was begonne alle klokke in de winkel te prate. De ien un zwere de aar mit un lichte stem, en dur ware dur ok bai die tien slage ofraffelde net asof ze nag te hooie moste. As klokkemaker kenne je ok ape beleve. Henk zeide teuge main datte de meinse die wekkers in de maak geve ze hil graag seves weerom hewwe wulle want deer benne manskirrels die zonder wekker mooi legge blaive. Nou kwam deer lest un man bai Henk en die zaide: Me wekker is te barsten, k'ejje um effies make? Ik wul urn venevend graag weer hewwe.' Nou luchtte dat uurwerruk niet zo bar lekkur en hai zag dur nagal nattug uit dus Henk vroeg Je hewwe um zeker in de pot vallen leit? Ik ken dat al, sogges gien zin om achter moeder vandeen te komme en as den de wekkur ofloupt dan geif je dat ding un zwieper dattie m de pot valt.' 'Das allegaar leugen', zaide de klant. 'Ik hep um in de wasbak vallen leite.' Maar toen de man weg was most Henk an de bak. Hei gooide de wekker uitmekaar maar hei hep um rippereert mit un wasknaiper op ze neus. 'No man', zaide die teuge manin. 'Hai stond zo bar dat ik aars niet doen kon.' En ut hep nag puur rookt toe de man seives ze uurwerruk op kwam hale. Want je geven tog gien wekkur die in de pot lait hep an de klokkemaker. Wai skuive de pot altaid onder ut lede kant, no den mot je puur raar slaan wul le wekkur dur den in komme. niet zo bar veel kerel blijkt te zijn het hazepad kiest. Trix wordt aan de goedez orgen toevertrouwd van Gert Thomas een verstokte vrijge zel, op wie Ellen Joosten de doch ter van een plaatselijk hotelier ver heid is. Trix is wel de centrale fi guur in het stuk. Natuurlijk komt door haar toedoen alles weer op zijn pootjes terecht, zij stuurt de nozem die hij eerst adoreerde weer naar Holland toe, en sluit de jonkheer in haar achttienjarige armen. Zij zorgt er ook voor dat Gert en Nora de oudste dochter een paar worden, terwijl zij de hoteliersdochter de raad geeft een man te zoeken uit de talrijke gasten die het hotel van haar vader bevolken. We hebben de H.T.V. wel eens be ter gezien, de voorzitter, de heer De Boer zei dat men veel met ziekte te kampen had gehad en we aan vaarden dit graag als verontschul diging voor de mindere rolkennis. Vooral tijdens het critieke moment vlak na de explosie waren de spe lers letterlijk en figuurlijk het hoofd kwijt, de telefoon waarop ieder met spanning zat te wachten rinkelde verscheidene keren (te vroeg?) voor dat iemand er aandacht aan schonk. Hopelijk gaat het de volgende keer beter. Het echtpaar Charbon werd ten tonele gevoerd door de heer en me vrouw De Boer, hun dochters door mej. A. Schoen en mej. A. Smulders. De assistent van de hoofdingenieur door de heer C. Kooge en de jonk heer door de heer R. Houtman, Sjoerd, die ons inziens te vlug en mede daardoor vaak onverstaanbaar was, was de rol van de heer J. Breed en last but not least speelde mej. G. v. d. Brink de rol van de hoteliers dochter. Een gezellige verloting en een ge zellig bal onder de duidruchtige lei ding van 'The Branding Boys' (what's in a name) uit Petten be sloten de avond. Voor de opvoering van het blij spel dat de H.T.V. j.l. zaterdagavond voor het voetlicht bracht was de belangstelling matig, de anders zo goed gevulde zaal van café Swart was niet geheel vol. Men had het blijspel 'Explosie in de Daberklamm' uitgekozen, een stuk dat in Oostenrijk speelt aan de voet van de machtige Grosz- glockner. Twee Hollandse ingenieurs, de heren Charbon en Gert Thomas lei den de bouw van een stuwdam. De betrekkelijke rust in deze mannen- gemeeschap wordt verstoord als plotseling de familie van de hoofd ingenieur met vakantie in het bergplaatsje komt, n.l. mevrouw Charbon en haar beide dochters No- ra en Trix. Zij worden gebracht door jonkheer Boudewijn van Bel fort iemand die weinig anders om handen heeft dan het geld van zijn pa op te maken. Ook een raszuivere nozem komt zijn opwachting maken Sjoerd het idool van jongstedochter Trix. Op de ochtend na de aan- kamst van de familie vindt de laat ste explosie van het project plaats en plotseling blijkt dat Trix en haar vriendin verdwenen zijn. Zij wordt op het nippertje gered door de jonkheer, terwijl Sjoerd, die toch De op zondagmidag j.l. in het Verenigingsgebouw te Catrijp ge houden ruilbeurs is een volledig succes geworden. Een en ander mag blijken uit de opkomst, die met ongeveer 50 per sonen, waaronder uit Bergen en Warmenhuizen, de verwachtingen verre overtroffen. Bovendien kon in de diverse 'hoe ken' een levendige ruilhandel wor den geconstateerd. Vooral in de muntenhoek ging, om in beurster- men te blijven, 'heel wat om'. Maar ook de liefhebbers van ansichtkaar ten, lucifersmerken, postzegels, si garenbandjes, suikerzakjes en DE DUINSTREEK speldjes konden ruimschoots aan hun trekken komen. Het was jammer dat een aantal bezoekers kennelijk de kat eerst eens uit de boom kwa men kijken en hun doubletten had den thuisgelaten. In een enkel ge val kunnen ze daar wel eens spijt van gehad hebben want doordat ze niets hadden aan te bieden konden ze vaak ook niet de gewenste objec ten verkrijgen. Dat er ook indirekt werd geruild moge blijken uit de diverse leuke kontakten die werden gelegd en de afspraken die er werden gemaakt. In deze gevallen zal de huiskamer dus een verlengstuk van de ruil beurs blijken te zijn. Het was verheugend dat er reeds tijdens deze beurs, welke toch als experiment moet worden gezien, stemmen opgingen om in de toe komst regelmatig dergelijke bijeen komsten te beleggen. Dit zal, na del euke ervaringen van zondag, ze ker het geval zijn. In de rekreatiezaal van de heer Jac. Zander aan de Voorweg had één dezer dagen een z.g. schenk middag plaats, georganiseerd door de Alg. Drankbestrijdings Organisa tie. De zaal zag er door bloemen op de tafeltjes gezellig uit. Een keur van alkoholvrije dranken was zeer overzichtelijk opgesteld en noodde tot keuren en kopen. Om ruim 2 uur opende mevrouw Bant, voorzitster van de afdeling Schoorl van de Ando, de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw Mooyman uit Haarlem, de spreek ster van deze middag. Mevrouw Mooyman vertelde op onderhoudende wijze o.a. over het verschil dat er bestaat tussen het alkoholgebruik vroeger en nu. Vroeger moest men naar het café om te drinken. Tegenwoordig is dat niet meer nodig. In heel veel win kels kan men terecht om alkohol- houdende dranken te kopen, die dan thuis geserveerd kunnen worden. Maar ook zonder alkohol kan men gezellige feestjes vieren. Om dit te bewijzen worden de dames in de gelegenheid gesteld een drietal dranken te proeven. Deze dranken vielen zeer in de smaak. Mevrouw Gerrits, bestuurslid, luis terde met een 6-tal mooie, door haar zelfgemaakte gedichten, die middag op. Te ongeveer vier uur werd deze interessante bijeenkomst door me vrouw Bant gesloten. Verschroeide aarde, gedompeld in rouw, Waarover huilt de wind, zó zacht, Als wilde hij de stilte niet verstoren, De rust der helden, Geen angst- of doodskreet laat zich horen In Vietnam velden 't Is Heilige Kerstnacht. Verarmde dorpen, verscheurde zielen, Ëen stukje wereld, door geweld verkracht, Ligt verstard, krampachtig bedwongen, De kranten melden Vrede op aarde, er wordt gezongen In Vietnam velden, 't Is Heilig Kerstnacht. JSi PLATTELANDSVROUWEN In de fraai in kerstsfeer gebrachte zaal van 'De Rustende Jager' vier den de plattelandsvrouwen vorige week vrijdag hun kerstfeest. In de middaguren waren de be jaarden de gast van de afdeling en 's avonds vierden de leden het feest in eigen kring. Uiteraard was de opkomst goed; en nadat de dames een plaatsje aan de gezellig ver sierde tafels hadden gevonden werd de bijeenkomst door mevr. Broers- ma geopend. Zij heette enkele nieuwe leden welkom waarna 'Stille Nacht' werd gezongen. In haar kersttoespraak wees de voorzitster er op dat we in deze donkere dagen verlangen naar het licht. Toch genieten wij van de goeded ingen van het leven, wij kijken naar de t.v., lezen een goed boek. Tot er een foto van de oor log in Vietnam verschijnt, die de eerste prijs krijgt op de tentoonstel ling 'World Press Photo', een foto waarop een radeloze moeder haar kinderen tracht te redden. Oorlog veroorzaakt veel leed maar de mens betracht niet altijd het goede, we leven ook teveel langs elkaar heen. We dienen iets voor een ander over ie hebben, want we hebben elkaar hard nodig. Nadat mevr. Broersma de dames veel goede ogenblikken had toegewenst werd 'Nu sijt welle- come' gezongen. Mevrouw Risselada las vervol gens een Fins kerstverhaal voor waarnaar met veel aandacht werd geluisterd. Na de pauze voerden een achttal dames een toneelstukje op dat 'Een I door HENK VAN HEESWIJK Ze knikte demonstratief. ,Ja; dat doe ik. Heb je het einde lijk door? Ik verbeeld me, dat een behoorlijke boerendochter niet naar een nachtkroeg gaat, zie je? Daar voel ik me nu net te goed voor. In bepaalde omstandigheden vergeet ik niet, dat mijn grootvader dominee was. Noblesse oblige. Dit laatste gezegde begreep hij niet. Tenslotte had zij meer geleerd dan hij. Maar de jongeman bezat toch wel zoveel nuchter verstand om te begrijpen, dat hij niet verder mocht aandringen, wilde hij niet helemaal haar sympathie verspe len. ,Dus als ik het goed begrijp, heb ik verkeerd gegokt. Nu lig ik er zeker helemaal bij je uit, he'? Praat geen wartaal, Brand. Ik heb geprobeerd je aan het verstand te brengen hoe we tegenover elkaar staan. Jij bent vrij ik ook. Vanavond ga ik alleen naar huis. Er komen nog meer dagen en avonden. En wil je me nu eindelijk eens doorlaten? De torenklok speelde half twaalf, toen Gerda de stad uit reed, de donkere weg naar 'De Peppelhorst' op. Ze zag nog zijn teleurgestelde gezicht voor zich. Maar het kon haar hele maal niet schelen. Temeer omdat langzamerhand een ander gezicht er voor in de plaats kwam. Dat van een vriendelijke, verlegen jongen, in een keurig costuum, zittende op een bank en steevast een hond aaiend. In gedachten hoorde ze nog zijn stem: ,Lex, ik ben jaloers op je, omdat jij altijd in de nabij heid van het vrouwtje bent....' Toen ze de lange oprijlaan indraaide, wat ze Brand van Gispelaar al vergeten, maar het gezicht van Arie de Nots zweefde nog voor haar, toen ze al op haar kamer was en zich uitkleedde. HOOFDSTUK 10 GERDA IS VAST NIET ACHTERLIJK De zomer ging voorbij. Wekenlang was het droog gebleven, zo droog, dat men aan de lage kant naar regen begon te verlangen. De wegen waren stoffig en zelfs op het land begon het zand op te waaien. Het enige voordeel was, dat rogge, haver en tarwe, gerst, mais en boekweit goede korrels hadden opgeleverd en kurkdroog was geoogst. De stoppelvelden waren reeds gescheurd, maar het wachten was nu op de regen, alvo rens men de stoppelgewassen aan de grond toevertrouwde. Op 'De Peppelhorst' waren de hooibergen hoog opgetast en de dorsmachine was ook al vertrokken. Het stro, voorzover dat op de boerderij niet nodig was, had de boer verkocht en er een redelijke prijs voor gekregen. De graanopbrengst was eveneens bevredigend. De kwaliteit van het hooi was in jaren niet zo goed geweest. Ondanks de droogte zag het vee er glan zend uit. Het beste stamboekvee was één dag op reis geweest naar Groevendijk, waar het geshowd was op de fokveedag, sa men met enkele honderden andere melkgevers, stieren, kal veren en vaarzen. Gerda van 't Grashek, gestoken in een nieu we overall en met een fleurig hoofddoekje op, had de dieren voorgeleid in de keuringsring, terwijl de boer op een afstand vervolgde hij: 'Op weg naar de stad? stond toe te kijken, de sigaar in de mond, rustig pratend met Gerda knikte. ,Ja. Een vergadering. boerderij een paar andere boeren. Ze wisten het wel: Van 't Grashek zou langzamerhand. Zomers vermaken wij wel weer met de meeste prijzen, en de hoogste bovendien, gaan 's winters in de stad. strijken. Hij had ongetwijfeld het beste vee in de wijde om- ,Mag ik met u meerijden. trek Och ze gunden het hem eigenlijk best. Waarom niet ,Moet u dan met de andere kant op. Hoewel hij in hun ogen toch eigenlijk altijd 'import' bleef 'Welnee, ik reed zo maar wat rond. Misschien wel in de hoop niet geboren en getogen in de streek, zoals zij zelf, hadden u tegen te komen.' ze behoorlijk respect voor de boer van 'De Peppelhorst', want Met de fiets aan de hand hepen ze ^gzaam verden Nou al was hij domineeszoon, verstand van het boeren had hij ze- u kunt zelf constateren, dat Lex goed op het vrouwtje he ker En van veefokken wel bijzonder. Dat kon je vandaag wel gepast, he'? zei ze lachend. J „„wv zien. Tjone, om jaloers op te worden, zulke beesten. En de j Hij begon te kleuren. 'Dat bent u dus z&] meeste nog preferent ook. Daar kon je gewoon niet tegen op. 'Natuurlijk met. U was een beetje sentimente Die avond zat de familie van 't Grashek vergenoegd toe te derhand wel overgegaan zijn, veronderstel 1 kijken naar het afladen van de koeien, vaarzen en kalveren Hij gjng er niet op in. 'Ik heb toch veel aan u gedacht. En die terugkwamen van de fokdag. Maar liefst vier eerste prij- een SÜUe hoop gekoesterd, dat ik op een goeie dag 's morgens zen had de boer meegebracht, bovendien dit jaar voor het een briefje van u zou krijgen.' eerst de beste driejarige van de tentoonstelling. Plus nog en kele tweede en derde prijzen, voornamelijk voor jong vee. Het jurylid Bakker, zelf jarenlang een bekende veefokker geweest zijnde, had na afloop van de keuringen een glaasje gedronken met de boer van 'De Peppelhorst' en gezegd: 'Van 't Grashek, ik kom van het najaar eens naar je boerderij om de rest van je vee te bewonderen. Kerel, wat heb jij een pracht sortering beesten. Dat is een genot om naar te kijken.' Zodat de stemming na afloop niet beter kon zijn. Tijdens de rit naar huis had Van 't Grashek zijn dochter een briefje van vijf en twintig in de handen geduwd. 'Hier mei, dat heb je vandaag wel verdiend. Tenslotte ben jij ook de hele dag in touw geweest.' De geste op zichzelf had voor Gerda meer betekend dan het bankbiljet. Geld zei haar niet veel. Ze was van jongs af aan gewend, dat ze er altijd keurig uitzag, dat er niet op een briefje van honderd gekeken behoefde te worden, als er wat gekocht werd. Zelf had ze altijd voldoende geld op zak, omdat ze weinig nodig had en toch elke week haar zakgeld kreeg. Maar het idee, dat vader haar voor haar werk op deze middag extra wilde belonen, deed haar goed. De fokdagen waren weer voorbij en het hooi onder de kap. De stoppelgewassen begonnen 'te groeien; het najaar bracht op gezette tijden de nodige regen en de minder noodzakelijke stormen. De dagen kortten snel, zodat het werk op de boerderij vroeger was beëindigd en het lamplicht eerder moest worden aangestoken. Dit hield tevens in, dat de plaatselijke verenigingen hun ak- tiviteiten begonnen te ontplooien. Voorzover ze pasten in het kader van de positie van de gezeten boer, waren vader en moeder lid. Moesten ze beiden 's avonds gelijktijdig weg, dan reed de boer zijn dochter naar de stad en nam haar na afloop van de bijeenkomsten weer mee naar huis. Anders nam Gerda haar fiets en maakt de tocht naar Nijloo in haar eentje. Zo fietste ze op een avond in het laatst van septemeber tussen licht en donker naar de stad, toen ze plotseling vanuit de andere riching Arie de Nots zag aankomen. Bijna gelijk tijdig herkenden ze elkaar en stapten af. Arie stak zijn hand uit, die ze spontaan drukte. 'Nee maar, meneer De Nots in Nij loo. U gaat me toch niet vertellen, dat uw tram failliet is?' Hij lachte vergenoegd om het weerzien. 'Een paar vrije da gen, juffrouw Van 't Grashek. Ik dacht vanmorgen; Vooruit, laat ik eens kijken, of Nijloo nog overeind staat. Ze bekeek hem in de vallende schemering. Een knappe jon gen, dacht ze en onwillekeurig vergeleek ze hem met de grove, dikke kop van Brand van Gispelaar. Toen ze bleef zwijgen, Ze keek hem verbaasd aan. 'Waarom zou ik u schrijven? 'Ja, u hebt gelijk. Een idiote gedachte natuurlijk. Maar het kon zijn, dat u eens een dagje naar Amsterdam zoudt willen en ik dan uw gids mocht zijn, ziet u?' 'O dat Nee, ik ben bij mijn weten niet verder geweest dan Nijloo en Groevenwijk. We hebben op 'De Peppelhorst' de ruimte. Waarom zullen we dan zover gaan?' 'Gaat u nooit met vakantie?' 'Welnee. Dat is niets voor ons soort mensen. In de zomer begint de dag vroeg en eindigt laat. Mijn grootvader zei altijd. Dat is niet toevallig. In de bijbel staat immers: werk zolang het dag is?' Hij knikte. ,Ja, op de boerderij is zomers volop werk. Ik weet er alles van. En nu krijgt u wat meer vrije tijd. 's Avonds ja. Maar hier moet ik rechtsaf, meneer De Nots. De vergadering is in De Bonte Koe'. Ze bleef staan en keek hem aan, terwijl ze haar hand uit stak: 'Tot ziens, meneer De Nots.' Hij nam haar hand en hield die vast. 'Mag ikmag ik u na afloop van de vergadering naar huis brengen?' Hun blikken ontmoetten elkaar en hoewel Gerda begon te kleuren, probeerde ze hem te doorgronden. Langzaam kwam er een glimlach op haar gezicht. 'Maar meneer De Nots, het kan wel tien uur worden.' 'Wat geeft dat? Ik vermaak me zolang wel.' Gerda aarzelde enkele ogenblikken. 'Als ik u daarmee een plezier kan doen 'Dat weet u wel, juffrouw Van 't Grashek.' Ze trok haar hand los. 'Vooruit, u krijgt uw zin. Heb ik in het donker een veilige vrijgeleide naar huis. Rekent u maar zo tussen half tien en tien uur. Dus u zult geduld moeten hebben.' 'U weet niet half, hoeveel geduld ik bezit.' Ze sprong op haar fiets en wuifde. 'Ik begin er iets van te begrijpen. Tot straks dan.' Hoewel Gerda zich op deze eerste winterbijeenkomst had verheugd, vond ze de vergadering, die maar matig bezocht was misschien was het nog te vroeg in het seizoen, opperde de voorzitter vrij saai. Ze luisterde lusteloos naar de gesprek ken over het winter-programma, dat men opstelde, mengde zich vrijwel niet in de gesprekken en slaakte opgelucht een zucht, toen om iets over half tien de bijeenkomst gesloten werd. v ndere kerstnacht' heette en waar in de hoofdpersoon, die aanvankelijk zeer sceptisch tegenover het leven staat, op het eind van het twee- actertje weer vol vreugde haar me demensen begroet. Tot slot van de avond bracht me vrouw Broersma dank aan allen die meegewerkt hadden de bijeenkom sten te doen slagen. Het het zingen van het 'Ere zij God' werd de kerst bijeenkomst besloten. tegen wat de huid deert! in elk huisl KERST- EN NIEUWJAARSPERIODE POSTDIENST Op vrijdag 24 december zullen de postinrichtingen zijn opengesteld als op maandag t.m. donderdag, d.w.z. dat voor wat het geldverkeer betreft op de hoofdkantoren, bijkantoreri en postagentschappen na 5.00 uur uit sluitend nog spaarbank- en spoed zaken zullen kunnen worden afge daan. Op zaterdag 25 en zondag 26 dec. zal dienstuitvoering plaatsvinden als op zondag. Op vrijdag 31 december geldt de zelfde regeling als op vrijdag 24 december; bovendien komt de avondopenstelling van de hulpkan toren en PTT-stations te vervallen. Op zaterdag 1 januari vindt een dienstuitvoering als op zondag plaats. In de periode 24 december tot en met 1 januari zullen zonodig extra buslichtingen worden uitgevoerd. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 24-25 december 1965 en 31 decembr 1965-1 januari 1966. De laatste treinen zullen op 24 de cember en 31 december 1965 op de eindpunten aankomen omstreeks 23.00 uur resp. 22.00 uur. In de avond van 24 en 31 decem ber 1965 en de vroege ochtend van 27 december 1965 en 3 januari 1966 zullen extra vervoersmiddelen wor den genomen. Op de beide Kerstdagen en op nieuwjaarsdag wordt de dienst uit gevoerd als op zondag. Op vrijdag 31 december 1965 komt de avondopenstelling van de hulp kantoren en PTT-stations voor het aannemen van telegrammen en voor telefoonzaken te vervallen. De tele foon- en telegramcentra zullen ech ter al het mogelijke verrichten voor de aflevering van de daarvoor in aanmerking komende telegrammen en telefoonoproepberichten. MEER FIETSEN MINDER HARTZIEKTEN 'Om hartziekten te bestrijden moet het feitsen worden bevorderd'. Dit was een resolutie die op het onlangs gehouden Tweede Nationale Con gres ter bestrijding van Harziekten in Washington werd aangenomen. Tijdens het congres dat door meer dan 600 vakartsen werd bijgewoond werd het verband tussen fietsen en gezondheid verschillende malen on derstreept. in diverse uitvoeringen Schoorl - tel. 02209-268

De Duinstreek | 1965 | | pagina 5