3 BsW supermarkt jSCHONE GEEN j RESTEN FLAGSTONES Gerda's eigen weg Verzekeringsplaat en document voor bromfietsers WEEKEND RECLAME Wat onthult de mode van morgen Schoudercarbonade Haas of Ribcarbonade Stooflappen speciaal Runderlappen mager Vet spek Mager spek 1 Metworst 500 gram 250 gram 250 gram Fa. H. I. V0LTEN Zn. Groente en fruit Puikbeste kleibintjes Cox d'Orange Zachte kassla Sinaasappelen extra Harde spruitjes Geschrapte worteltjes Kom op 't feest en profiteer! BERGEN ALKMAAR HEILOO BP-WARMTE Bel 02267-2428 A. ten Bruggencate Door lange ervaring hebben wij een zeer hoog percentage eerst geslaagden. Prettige opleiding Gratis theorie. U wordt gehaald en gebracht Ook voor caravan en tentenverhuur cAóóurantietx^, de beóte polisvoorwaarden cz&Sóurantieleantoor Korver Burrie 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram Tanden blank- Adem fris Onbetwist de beste tandpasta FEUILLETON 13 Prins Hendrikkade 11 Broek op Langendijk Chr. de Dries Rijksweg 38 Schoorldam Telefoon (02200) 17932 Grote Beerstraat 8 Alkmaar Aangepast aan UW persoonlijke behoeften en daarbij in de eerste plaats gelet op vindt u bij het BETROUWBARE en DESKUNDIGE ALKMAAR, Dr. Schaepmanplein 2 Telefoon (02200) 1 84 07 SCHOORL, Voorweg 54a Telefoon (02209) 265 van een verzekering, krijgen een z.g.n. vrijstellingsplaat uitgereikt. Strafsancties In dit verband zij er nog eens aan herinnerd dat volgens artikel 2 van de Wet aansprakelijkheidsverzeke ring motorrijtuigen slechts motorrij tuigen aan het verkeer mogen deel nemen, waarvoor een w.a.-verzeke- ring is gesloten, die beantwoordt aan de bepalingen van deze wet. Het Met ingang van 1 maart 1966 Met ingang van 1 maart 1966 zul len de bestuurders van bromfietsen in het bezit moeten zijn van een gel dige verzekeringsplaat en een docu ment, waaruit blijkt, dat voor de be reden bromfiets een verzekering is afgesloten overeenkomstig de wet aansprakelijkheidsverzekering mo torrijtuigen. Ook de bestuurders van de z.g.n. invalidenwagentjes, welke door een bromfietsmotor worden aangedreven, moeten in het bezit zijn van genoemde plaat en docu ment. Zowel verzekeringsplaat als verzekeringsdocument zullen door de verzekeraars, die krachtens de Wet aansprakelijkheidsverzekering mo torrijtuigen zijn toegelaten, aan de verzekerden worden uitgereikt. Zoals bekend geldt sedert 1 jan. 1965 de verzekeringsplicht voor alle gemotoriseerde voertuigen, zowel gekentekende als niet-gekenteken- de. Van laatsgenoemde groep zullen de bestuurders van bromfietsen en invalidenwagentjes naast een verze keringsplaat tevens in het bezit moeten zijn van een verzekerings document. De bestuurders van de overige niet-gekentekende motor voertuigen behoeven geen verzeke ringsplaat op hun voertuig aan te brengen. Zij moeten wel, eveneens met ingang van 1 maart 1966, in het bezit zijn van een document, waaruit blijkt, dat een verzekering overeen komstig de wet is gesloten. Onder deze laatste categorie mo torrijtuigen vallen o.a. de z.g.n. 'ijzeren honden' (de gemechaniseer de voertuigen, waarvan met name bakkers en melkhandelaren zich be dienen), motorlorries, vorkheftrucks, draglines, tractoren, bulldozers, weg- walsen en andere zelfrijdende we- genbouwmachines, gemotoriseerde landbouwwerktuigen en gemotori seerde grasmaaimachines. Vierkante plaat De verzekeringsplaat voor brom fietsen en invalidenwagentjes krijgt een afmeting van 80x80 mm en heeft afgeronde hoeken. De ondergrond van de plaat zal onveranderlijk wit zijn: de opschrfiten zullen telken- jare een andere kleur hebben, wel ke door de minster van Verkeer en Waterstaat wordt vastgesteld. Bovenaan de verzekeringsplaat staan drie hoofdletters achter elkaar met daaronder, eveneens achter el kaar, drie cijfers. In kleinere let ters staan onder deze letter-cijfer- combinatie het woord 'Nederland' en het jaar waarin de verzekeringsplaat geldig is (voor het eerste dus Ne derland 1966'). De verzekeringsplaat moet in ver ticale of nagenoeg verticale stand op het witte gedeelte van het achter spatbord worden bevestigd, zodanig dat de letters zich boven de cijfers bevinden en letters en cijfers goed zichtbaar zijn. Indien het voertuig meer dan één achterwiel heeft, is het voldoende als de verzekerings plaat slechts op het witte gedeelte van één van de achterspatborden wordt aangebracht. De Minister van Verkeer en Wa terstaat stelt de lettercombinaties vast, die door de verzekeraars op de platen moeten worden aangebracht. De geldigheidsduur van de verzeke ringsplaat (evenals van het bijbeho rende document) begint op 1 maart en eindigt op de laatste dag van fe- bruarie van 't daarop volgende jaar. Het is toegestaan de verzekerings plaat te gebruiken ingaande 1 jan. van het jaar dat er op staat ver meld. Bestuurders van bromfietsen, wel ke aan de Staat toebehoren en eige naars van bromfietsen, die wegens gemoedsbezwaren zijn vrijgesteld van de verplichting tot het sluiten de aandacht op een speciaal deel van het lichaam te vestigen door het of te onthullen of de kleding er strak omheen te trekken, danwel de af metingen er van te overdrijven. Als er eenmaal een bepaald accent is gelegd, voelt geen enkele vrouw zich gekleed, wanneer zij er niet aan meedoet. 'New Look' Zo voelde de vrouw zich in 1860 aan ue oepanngen van unc wc. aac Voeiae ae vrouw zien m i»™ begrip 'verkeer' wordt in genoemde i zon(jer crinoline lichtelijke indecent, wet zeer ruim genomen: er wordt I ^zelfde gold voor het overdreven niet alleen onder verstaan verkeer I geaccentueerde zitvlak uit de tijd op wegen welke openstaan voor het|van queue de Paris of de platte openbare verkeer, maar ook op ter- I boezem uit 1920. En hoe zou de reinen, die 'toegankelijk zijn voor vrouw uit 1965 zich gevoeld hebben het publiek of voor een zeker aantal wanneer zij zich zou uitdossen ir personen, dat het recht heeft om er I jurken en rokken uit de 'new look te komen.' I periode van na de tweede wereld- Het niet aanbrengen van de ver-1 oorlog? Ieder accent, zoals hiervoor zekeringsplaat, het op foutieve wijze genoemd, houdt het echter maar een bevestigen of 'het niet zichtbaar zijn I betrekkelijk korte tijd uit omdat het kunnen gestraft met een geldboete al spoedig vervelend wordt. De nieu- van ten hoogste 150.Dezelfde We 'zone' lijkt in het begin dan al- strafmaat geldt met betrekking tot tijd wat indecent, maar juist die de zgn. vrijstellingsplaat. emotionele kant is de ware reden Een recent onderzoek door de Ne- voor die verandering. De theorie der derlandse Vereniging van Automo-1 verschuivende zones verklaart een bielassuradeuren ingesteld naar het groot deel van de zogenaamde mode aantal tegen wettelijke aansprake- grillen. Tegenwoordig vinden wij 't liikheid verzekerde bromfietsen, I vanzelfsprekend dat de mode jaar- heeft aangetoond, dat voor 1,4 mil- lijks verandert. Dat is niet altijd zo ioen bromfietsen een w.a.-verzeke- geweest. In het oude Griekenland ring bestaat Uit dit cijfer kan wor- bestond namelijk mets dat op de den afgeleid, dat vrijwel alle brom- mode leek. Ook na de val van het fietsers hebben voldaan aan de sinds Roemeinse Rijk tot het midden van t ianuari 1965 bestaande wettelijke de veertiende eeuw was er nauwe- vcrnlichting tot het sluiten vaneen hijks sprake van stijl. De praallie- verpuLüuiig V u„,rori TTr-nnkriik en Rmir- w.a.-verzekering. MODE Een spel tussen zwier en preutsheid Twee maal per jaar maken vooral de miljoenen vrouwen overal ter we reld een bijzonder spannende ge beurtenis mee en wel op de momen ten waarop de grote modehuizen hun geheimen voor het nieuwe winter- of zomerseizoen prijsgeven. Ook wanneer men zich niet door de grote Franse couturiers laat kleden, is er die spanning, want er zijn vele vra gen. Worden de rokken korter of langer, wordt de taille verlaagd of verhoogd, kortom allemaal branden de vragen, welke tweemaal per jaar worden beantwoord. De schrijver James Laver, die ve le boeken over kostuumgeschiede nis heeft geschreven en die sinds ja ren aan het Londense Victoria en Albert Museum is verbonden, heeft een artikel gepubliceerd in 'Het Bes te uit Reeder's Digest' een artikel gepubliceerd over de regelmatige opwinding en soms verontwaardiging die de mode door de eeuwen heen heeft veroorzaakt. Volgens de schrij ver zit de mode boordevol psycho logische aspecten, waardoor de be oefenaren van deze wetenschap tot de slotsom konden komen, dat de geschiedenis een doorlopend gevecht is tussen de verschuivende erogene zones en de preutsheid. Een aardige opmerking, die geen grond mist, want nog niet zo lang geleden heeft vende hoven van Frankrijk en Bour- gondië veranderden dit en de mach tigste vrouwelijke wapens uit de tijd zijn de inrijging, het décolleté en de meest wonderlijke hoofddeksels. Een gang van zaken die moralisten uit die tijd aan het mopperen zette, ter vrijwel iedereen een dergelijke ak-1 de predikers zich uitputten in tiviteit kunnen konstateren. Dat was beschrijven van kwellingen, die namelijk toen men de eerste I (je betrokken vrouwen na hun dood schuchtere artikelen kon lezen over I ZOuden moeten doorstaan. De puri- de nieuwe 'topless'-mode in badpak- teinen in Engeland en ook in Ameri- ken en avondkledij. Deze dracht hm bleken later even fel van leer te heeft veel stof doen opwaaien en trekken, een duel erotiek en preuts- heeft bovendien vele politieambtena- heid, dat op de huidige dag voort- ren extra werk gegeven. De storm duurt. Regelmatig keren modestij- schijnt echter sinds lang te zijn ge- ien uit vroeger jaren terug. Dat is luwd Toch was er nauwelijks iets de laatste jaren vooral het geval met nieuws aan de hand, want reeds aan de mode uit de jaren van na de het Hof van Karei de Tweede van I eerste wereldoorlog, gekenmerkt Engeland en tijdens het Directoire in door de korte rokken en de platte Frankrijk, waren deze symptonen te boezem. Zo schrijdt de mode voort, constateren. Deze twee tijdperken steeds als nieuw aangekondigd, doch zijn dan ook als onzedelijk de ge- doorgaans een nieuwe versie van 'n schiedenis ingegaan. Niettemin stel-1 periode, die in feite al verschillen de men toen reeds de obsederen- de jaren achter on ligt. Wat zal de de vraag, waarom het ene deel van I-mode van morgen ons brengen? Die vrouwelijk lichaam onzedelijker zou van 1860 op dit ogenblik wat ver zijn dan het andere. Een vraag waar- gezocht. Misschien die van 1930. Ge- op verschillende antwoorden moge-1 makkelijk voor vrouwen in kleme lijk zijn. In wezen komt het er op I autootjes neer, dat de mode een spel is tus sen twee spelers, namelijk preuts heid en zwier. Volgens psychologen is het doel van de mode elke keer uit voorraad leverbaar rood bruine tuintegels NATUURSTEENHANDEL Tel. 597 en 476 - Schagen 5 kilo kilo 3 kroppen 9 grote 750 gram 750 gram I door HENK VAN HEESWIJK WARMTE l WANT GOEDE OLIE LAAT. I GEEN STOF, GEEN AS VAN VERBRANDING ACHTER. WARMTE 'Alsjeblieft, Gerda, neem nu niet dadelijk een besluit Vol gende week zaterdag ben ik om half drie met de trein in Nijloo Wacht met je besluit tot die dag, alsjeblieft. Dan je nog ruimschoots tijd om het te overdenken. Misschien, als je me niet meer ziet, je kunt nooit weten, mewaar Je zegt zelf dat je me wel sympathiek vindt. Dat is toch al heel wat Zo 'begint het immers doorgaans? Laten we zo afspreken, da je zaterdag over een week naar het station komt. Dan rijden we de stad uit, ergens heen, het doet er met toe waarheen en dan zeg ik definitief je antwoord. Is dat erg veel gevraagd. Ze trok haar hand los en dacht na. Het had natuurlijk geen enkele zin. Het was alleen maar schuiven op de lange baan. Ze kon er veel beter meteen een eind aan maken. Het maa e haar maar onrustig misschien. Natuurlijk, hij was een aardige jongen, een lieve jongen, maar dat was toch met voldoende^ 'Echt Gerda, daarna zal ik niet meer aandrigen en zal ik verdwijnen, als je dat wilt. Alleen maar uitstel tot die zaterdag, Dan kun je er toch nog eens rustig over nadenken? Nu ja wat gaf het ook. Waarom zou ze deze connessie met doen' Het was van zijn kant te begrijpen. En hij bleef immers ook hier zo netjes. Hij had haar ternauwernood aangeraakt. •Goed, Arie, je zult je zin hebben. Ik zal er over nadenken Onverschillig, hoe mijn besluit zal vallen, zie je me volgende week zaterdag bij de trein verschijnen: half drie.' Hij greep haar hand opnieuw en drukte die zo, dat het haa bijna pijn deed. 'Fijn, Gerda, dit vind ik geweldig van je. Je bent een schat en dat meen ik. Je bent echt een schat. Snap ie nu waarom ik een beetje jaloers ben op Lex? Ze trok opnieuw haar hand los, maar boog zich naar hem toe en greep hem bij de schouders beet. 'Je bent een dwaas Arie. Als het nu volgende week een teleurstellend antwoord wordt, wat dan?' Hou op, Gerda, ik moet er niet aan denken. Maar ik zal dan toch mijn woord houden. Je kunt ervan opaan, dat ik je dan nooit meer lastig zal vallen. „„„j+ ip=tie Ze schudde hem even heen en weer. Je hebt me nooit lastig gevallen, daarvoor ben je een keurige jongen. Maar.etl; - we zullen de zitting nu maar opheffen. Ik heb er geen 1 van, hoe laat het al is.' v,nlf Hij keek op de verlichte wijzerplaat van zijn horloge. Bij ha twaalft •O, als vader wakker wordt, denkt hij er heel wat van Arie grinnikte. 'Is hij niet jong geweest? Hoe is hij aan j moeder gekomen? Toevallig tegenaan gelopen?' Ze lachte vrolijk. 'Stel je voor. Nou, opgemarcheerd, jongeman. Waar is je fiets eigenlijk gebleven?' 'Ja, dat is waar ook. Waar heb ik die neergezet? Was het niet bijbijtot waar Lex kon komen?' 'Wacht eensja, dat kan wel. Ik loop even met je mee. Ik weet hier de weg. Kom, Lex, morgen slaap je maar verder; vannacht word je geacht een waakhond te zijn.' Gedrieën liepen ze terug en aan het eind van de lijn stond ook de fiets. Arie greep haar hand: 'Tot ziens, Gerda.' Het meisje hield nu op haar beurt zijn hand vast en terwijl ze zich dichter tot hem boog, antwoordde ze zacht: 'Jij bent ook maar een droge vrijer, hoor. Kan er niet eens een zoen over schieten?' O, Gerda!' Het volgende ogenblik vonden hun lippen elkaar. HOOFDSTUK 12 HET KAN GERDA NIETS MEER SCHELEN Gerda van 't Grashek beleefde tien ellendige dagen. Als ze 's morgens opstond was haar eerste gedachte Arie de Nots, de keurige, verlegen jongen, die verklaard had van haar te houden. Die evenwel zoveel zelfbeheersing bezat, dat hij haar zelfs geen zoen zou geven haar toestemming. En die haar deze tien dagen bedenktijd had afgedwongen. Tijdens haar werk dacht ze verstoord: Ik ben niet lekker. Ik voel niets voor dat jong. Stapel ben ik, om me zo op sleeptouw te laten nemen. Ik had er die avond meteen een eind. aan moeten maken. Het is nee en het blijft nee. Afgelopen. Het werd zo erg, dat de boerin op een middag aan haar dochter vroeg: 'Wat mankeert jou de laatste dagen? Je bent verstrooid en afwezig. Het je soms ruzie gehad met Brand? Ik heb hem al een hele poos niet gezien.' 'Brand?' herhaalde het meisje en trok haar wenkbrauwen op. 'Wat heeft Brand ermee te maken?' 'Waar mee te maken?' 'Och niets. En wat Brand betreft, ja, we hebben een beetje gekibbeld. Hij wilde met me naar een nachtkroeg in Apeldoorn toen die avond na de toneeluitvoering. Ja, ik ben daar gek. Waar ziet hij me voor aan?' 'Naar een nachtkroeg? Zijn die er dan in Apeldoorn? Ze haalde haar schouders op. 'Dat zal dan wel, ik weet het niet. Maar ik voel er niets voor. Zou u het goed gevonden heb ben?' 'Nou liever niet.' De vrouw aarzelde tussen haar afkeer voor dergelijke gelegenheden en het feit, dat ze de jonge Van Gispe- laar overigens wel een goede partij voor haar dochter vond. 'Meneer was gebelgd. Moet hij weten. Ik ben niet met hem verloofd, als hij dat maar weet.' De boerin zweeg over dit onderwerp. Zo min mogelijk over praten, dacht ze, dan komt het vanzelf wel in orde. Gerda bleef gedurende deze dagen wispelturig en ook haar vader begon het te merken. 'Waarom ga je niet weer een dagje naar tante Gerdien?' Het meisje schudde haar hoofd. 'Nu nog niet. Ik heb er geen zin in. Later misschien.' De boer haalde zijn schouders op. 'Je moet het zelf weten. Ik dacht, dat je het wel prettig zou vinden. Misschien wil Brand een dag mee. Zo veel is er niet meer te doen.' 'Komt later wel eens. Ik heb er nu geen zin in. Of wilt u me soms een dag kwijt'? Grote verbazing bij vader Van 't Grashek. 'Ik? Waarom zou ik dat willen? Ik heb je maar het liefst bij me.' Dat ben ik, iedere dag. Dus weest u tevreden. Ben ik zo uitgaanderig?' 'Nee, gelukkig niet. Ik heb Brand ook al een hele tijd niet gezien.' Gerda knikte gedecideerd. 'Dat klopt. Zeker al enige weken niet. En Willem Labotsal in geen maanden. En Geert Alfrinkhof evenmin. Is dat erg?' De boer slaakte een zucht. 'Ik zal maar niets meer zeggen. Je stemming is de laatste dagen een beetje beneden peil.' 'Dat verbeeldt u zich.' Maar 's avonds op haar kamer dacht ze: Iedereen merkt het. Ik wou, dat ik dat vervelende jong nooit ontmoet had. Was ik maar niet met de tram gegaan. De volgende morgen zei ze tot zichzelf: 'Ik wil niet meer aan hem denken. Ik ken geen Arie de Nots meer, dat was in een ver verleden, waaraan niets meer in mijn herinnering is blijven hangen. Uit.' Na het melken en brooteten zocht ze werk in de schuur en ging verwoed aan het opruimen en vegen. Daarna was de auto aan de beurt en vervolgens keek ze in de kalverhokken, of daar niet wat te doen was. Daarmee was ze de rest van de voor middag druk. Gewoonlijk ging ze zich na de warme maaltijd verkleden, reed naar haar vriendin of ging met een boek buiten zitten, als het weer het nog toeliet. Of ze verstelde kleren van haar vader en als ze een lap stof gekocht had, probeerde ze er iets aardigs van te maken, waarin ze doorgaans vrij handig was. Doch deze middag hield ze haar overal aan en ging weer aan het werk. Ditmaal was de varkensschuur aan de beurt en de boer, die des morgens al met een schuin oog naar de werk woede van haar dochter gekeken had, vond het nu welletjes. 'Dat is geen werk voor jou', zei hij, de greep uit haar hand trekkend, waarmee ze het meststro wilde verwijderen. 'Waarom niet?' Ze richtte haar rug en keek hem verstoord aan. 'Dat is werk voor de knechts. Jij bent mijn dochter. Ze deed een stap achteruit en leunde tegen de wand. Terwijl ze nadenkend knikte, antwoordde zei: 'Zo, zo, dat is praten uit twee monden. Vroeger zei u altijd, dat een boerendochter al het werk moest doen, wat er op het bedrijf verricht moest worden. Dus ook de varkensschuur uitmesten. Toen ik pas van school was, vond ik het verschrikelijk werk, maar ik moest het toch van u doen. Of bent u dat vergeten?

De Duinstreek | 1966 | | pagina 2