99 Leden V.V.V. Bergen aan zee willen gewijzigde koers gaan varen GERRITSEN mrnmz DONDERDAG 20 JANUARI 1966 41e JAARGANG No. 3 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden KWALITEITS- ARTIKELEN NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Majoor Bosshardt over haar werk KJC De Oude Prins Schaats- wedstrijden Opheffing zaak KLOKKEN KCB Bergen Kunstavond KJVO en ANDO Burgerlijke stand Agenda Schoorlse Gemeenschap Doktersdiensten Geldsch ieterswet Liftverbod op autowegen i< ZA Voetgangers (dus ook lif ters) mogen niet zonder noodzaak op autowegen, zijn^ zelfs niet op toe- en af ritten en vluchtstroken. Op andere wegen: ddéLr lif— t en waar aut o1 s kunnen j, stoppen0 Weekêkd DUINSTREEK Redalttie en administratie: Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 Schoorl Tel. (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie: Alg. Bank Nederland h.v. Bergen Coop. Raiffeisenhank, Schoorl en Bergen. Abonnementsprijs 6,85 per jaar; ƒ1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per m.m. Contracten speciale tarieven. MIDDENVOORSTEL CONTRIBUTIEVERHOGING AANGENOMEN Er viel tijdens deze uitermate belangrijke vergadering de duidelijke ten dens waar te nemen dat een centralisatie van het V.V.V.-wezen in de kuststrook tussen de Egmonden en Camperduin zonder meer door de leden noodzakelijk wordt geacht. Er wordt dan ook ernstig op aange drongen om de reeds vergaande samenwerking met de V.V.V. Bergen te verstevigen en uit te breiden, echter met behoud van eigen zelfstandig heid. Tijdens deze vergadering werd al lereerst het werkplan besproken dat een commissie had samengesteld en waarbij men tevens de opdracht kreeg kandidaten te zoeken in de plaats van het aftredende bestuur. Hierin had de commissie voorgesteld een vaste betaalde kracht aan te stellen. Dit zou een contributiever hoging met zich mee brengen van 60°/o voor gemeubileerde huizen maar voor de hotels en pensions een ver hoging van 80 tot 180°/o. Men vroeg zich af of deze zelfstandigheid zo duur betaald moest worden en men dan maar niet gelijk een fusie moest aangaan met de V.V.V.-Bergen. Een ander voorstel hield in om samen te gaan onder een administra teur en de eigen zelfstandigheid te behouden. Om in twee plaatsen, ge scheiden over een afstand van slechts 5 kilometer, twee directeuren te hebben vond Jhk. Sandberg ab surd en stelde een grote centralisa tie voor, hetgeen met applaus werd begroet. Tenslotte werd besloten de samenwerking met Bergen nauwer aan te halen en mede te profiteren van de subsidie die de gemeente Bergen beschikbaar stelt uitsluitend ten behoeve van een directeur. Ber gen aan Zee heeft deze subsidie tot nu toe van de hand gewezen, in wel ke vorm ze ook zou worden ver strekt. Volgens de door de commissie voor gestelde contributieregeling zou Ho tel Monsmarum 2500.moeten be talen. De heer F. Zeiler die er nog maals op aandrong de nieuwe rege ling door te voeren om een eigen direkteur te kunnen bekostigen, vond geen bijval. Na een onderbreking van de ver gadering kwam het voorstel om de totale contributie te verhogen met 20°/o en een geschikte maar goedko pere kracht aan te trekken, desge wenst uit eigen personeel en deze de rang van directrice toe te kennen. Toch meende Mr. Zeiler dat fusie op-eten betekende en betwijfelde de zelfstandigheid. De samenwerkings- gedachte achtte hij verre toekomst muziek. Het voorstel om de con tributie met 20°/o voor hotels en pensions en 6% voor huizen te verhogen werd met algemene stemmen aangenomen, evenals het voorstel om de basiscontributie van 6 op 10 gulden te brengen. In het nieuwe bestuur werden ge kozen mevrouw Ouwersloot-Klin- kenberg, de heren Schilpzand, Kop pend, Rasch en v. d. Smissen. Burgemeester L. J. de Ruiter die de vergadering bijwoonde maar er, evenals de bestuursleden van de V.V.V. Bergen, niet actief aan deel nam, voerde na afloop het woord en wees met overtuiging op de nood zaak van deze samenwerking. Hij wees er op dat te veel organisatie versnippering betekent, zoals in de prijktijk is bewezen. De subsidie die aan V.V.V. Bergen wordt gegeven moet ook van practisch voordeel zijn voor de V.V.V. Bergen aan Zee, zon der dat zij direct haar zelfstandig heid verliest. Hij hoopte dat deze gedachte in de vereniging zou mogen voort leven en door het nieuw ge vormde bestuur verder in de prak tijk zou mogen worden gebracht. De huidige samenwerking kan reeds kostenbesparend werken. Logeerbelasting Een logeerbelasting zal voorlopig niet worden toegepast. Zeker niet 'n belasting die gemeenten volgens de wet in toepassing mogen brengen. Hij noemde deze belasting in de hui dige vorm te eenzijdig omdat de klei nere Horeca-bedrijven hierdoor te zwaar belast zouden worden. Riolering De situatie is in Bergen aan Zee werkelijk hopeloos, gaf hij volmon dig toe. Maar men stampt niet zo maar een moeilijk technisch project met vele laag- en hoogliggende hui zen zo maar uit de grond. Hij hoopte evenwel dit project dat 5 miljoen gaat kosten in 5 jaar gereed te heb ben. Rijwielpad Het rijwielpad tussen de Egmon den en Schoorl kan nog steeds niet verwezenlijkt worden. Dit ligt niet aan de gemeente Bergen die bij toe stemming dit pad onmiddellijk zou doortrekken. Helaas bestaat er nog steeds onvoldoende contact tussen de instanties van Staatsbosbeheer en Rij kswaterstaat. Transistor radio's Deze apparaten zijn voor velen 'n ergenis op het strand. Omdat de plaatselijke verordening nog steeds vermeldt dat geen mechanische mu ziek op het strand mag worden voortgebracht kon hier weinig aan worden gedaan. De verordening zal zo spoedig mogelijk worden gewij zigd in de vorm van een afbeelding van een radio waarover heen een streep is getrokken en voor iedereen 'leesbaar' is. Politie De badplaats krijgt weer volledig politie-toezicht. Er zal weer een postcommandant worden gevestigd. De vergunning voor de bouw van 2 ambtswoningen zijn afgekomen. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Hierdoor zal het tevens mogelijk worden orde te scheppen in de fietsenchaos op het Piem. Uitbreiding Bergen aan Zee Er is veel over deze plannen ge lachen en gespot, omdat men de plannen als een utopie beschouwt. De plannen zijn echter werkelijk se rieus opgezet. De uitvoering zal 50 miljoen gulden kosten en worden gefinancieerd door verschillende grote financiële combinaties en Pro vinciaal bestuur, Rijk en gemeente. De realisering gaat op korte termijn geschieden. Elke bewoner zal over enige tijd gelegenheid krijgen zelf deze plannen onder ogen te zien. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Majoor Bosshardt van het Leger des Heils, bekend door de foto met prinses Beatrix, sprak in hotel Rus- senweg (familie Hovenier) voor de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen over haar werk in het Goodwill-centrum in Amster dam. Ze merkte op dat velen wel weten wat het Leger doet, maar weinigen een antwoord kunnen geven op de vraag wat het Leger eigenlijk is. Het is geen bereiken om hen de Heils boodschap van Christus te leren ken nen. Het is dus een geestelijke orga nisatie met bovendien een heel groot stuk maatschappelijk werk. William Booth, de stichter, begon in 1860 hiermede in Londen in de armste wijken. Op het ogenblik vindt men de mensen van het Leger in 86 landen om naast het eigenlijke Evengelische werk de naaste te die nen waar dit nodig is. In de oosterse en Afrikaanse landen kan dit zijn op medisch terrein zoals melaatsenver zorging, maar ook op het gebied van het onderwijs. In de westerse landen meer op het terrein van het maat schappelijk werk. In ons eigen land kent men de korpsen die zich bezig houden met de geestelijke zorg van de buitenkerkelijken. Verder beheert het Leger verschillende tehuizen voor bejaarden en kinderen en is voorts op het gebied van de reclas sering werkzaam. Sinds 1948 werd in de oude bin nenstad van Amsterdam een 'Good will-centrum' gesticht, in navolging van een dergelijk centrum in Lon den. Majoor Bosshardt deed dit werk eerst geheel alleen, maar heeft nu meerdere vaste medewerksters, als mede vrijwilligers, alles voor de mens in nood. Na afloop werden haar vele vra gen gesteld, die op innemende wijze door haar werden beantwoord. Een gehouden collectie voor haar werk bracht in de zaal 62.op. De tweede ronde van de KJC De Oude Prins, Bergen, tegen de KJC De Zandkorrel Bergen aan zee, is geëindigd in een overwinning voor De Oude Prins, die de beker heeft gewonnen. De uitslagen zijn Bergen 174.615 pt. Bergen aan zee 167.030 pt. Bergen 58 marsen tegen Bergen aan zee 40. Fam. Visscher, Bergen 5464 pnt., 1 mars; de heren Jongejans-Pilait 5255 pnt., 2 marsen; de heren Heddes-de Beer 5240 pnt., 4 marsen; de heren Zimmerman-Hoogeboom, Bergen aan zee 5212 pnt., 6 marsen; de heren Kuin-D. Schekke:man 5095 pnt., 3 marsen; de heren Noordbergen-v. d. Heuvel 5067 pnt. 3 marsen; de heer Rusch-mevr. Mol, Bergen aan zee 5022 pnt., 1 mars; mevr. v. d. Bo- gaarde-mevr. Bakker 5020 pnt., 2 marsen; mevr. Timmerman-mevr. Beuning 4982 pnt., 2 marsen; mevr. Smeets-mej. Sijpheer, Bergen aan zee 4963 pnt. 1 mars; mej. Glorie- de heer de Goede 4812 pnt., 1 mars; fam. Schmidt 4753 pnt., 1 mars; mevr Schouten-mevr. Visser 4726 pnt., 1 mars; de heren v. Alfen-Hopman, Bergen aan zee 4712 pnt., 1 mars; fam. Wolhoth 4659 pnt., 2 marsen; de heren Vandel-de Javer 4634 pnt., 2 marsen; de heren v. Wingerden - Wokke, Bergen aan Zee 4622 pnt. de heren Janssen-Nood, Bergen aan zee 4619 pnt,; de heren Boorsma- Brakenhof, Bergen aan zee 4472 p., 2 marsen; fam. G. Sijpheer, Bergen aan zee 4440 pnt., 1 mars; dames v. d. Grijspaarde sr.-v. d. Bere 4414 n., 1 mars; dames Zwakman-Zee 4404 pnt. de heren Zweekhorst ir.-v. Weele, Bergen a. zee 4389 punt. fam. Wokke, Bergen aan zee 4347 pnt. fam. Weeshoff 4341 pnt., 1 mars; fam. Krijgsman, Bergen aan zee 4310 pnt., 1 mars; fam. Hendriks, Bergen aan zee 4292 pnt., 1 mars; de heer Akse-mevr. Sijpheer, Bergen aan zee 4235 pnt., 2 marsen; de heer Bi- son-de heer Verver, Bergen aan zee 4159 pnt., 2 marsen; de heren Schot ten-Kater, Bergen aan zee 4136 pnt. mevr. Slikker-de heer J. v. d. Bo- gaarde 4087 pnt., 1 mars; fam. Nieu- wenburg. Bergen aan zee 4063 pnt., 2 marsen; fam. Voorhout 3963 pnt., 1 mars; de heer J. Swaan-mevr. Scholten 3922 pnt., 1 mars; dames Verver-Akse, Bergen aan zee 3821 j pnt. fam. Sjoers, Bergen aan zee I 3740 pnt.; mevr. Wokke-mevr. v. Wingerden, Bergen aan zee 3712 pnt. dames de Beer-v. d. Grijspaarde jr. 3694 pnt. fam. Zweekhorst 3629 pnt. 1 mars; de heer Kroon-mevr. Boon- 1 stra 3617 pnt.. 1 mars tevens als laagste en troostprijs. Marsenprijs de heren Zimmerman- Hoogeboom, 6 marsen. I Op donderdagmorgen 13 jan. jl. waren de leraren en de leerlingen van de ULO-school Beemsterlaan in Bergen al vroeg aanwezig op de mooie ijsbaan van de Berger ijsver- eniging om daar hun schoolschaats- wedstrijden te houden, i Er werden in s_nel tempo 108 rit- i ten verreden over de korte en de lange afstand, terwijl voor meis- j jes ook nog een wedstrijd kunst rijden op het programma stond. De uitslagen waren: Korte baan: Meisjes tot 15 jaar: Dedy Vogel 1, Afke de Graan 2. Meisjes 15 jaar en ouder: Nellie de Geus 1, Aaltje Simons 2. Jongens tot 15 jaar: Marinus Pie- tersen 1, Gertjan Borst 2. Jongens 15 jaar en ouder: Ruud Hartman Kok 1, Fred Schotten 2. Lange baan Meisjes tot 15 jaar: Jeanne Rahms 1. Meisjes 15 jaar en ouder: Aaltje Si mons 1. Jongens tot 15 jaar: Jan Paarlberg 1, Marinus Pietersen 2. Jongens 15 jaar en ouder: Bouke de Boer 1, Ruud Hartman Kok 2. Kunstrijden meisjes: Annemieke Schoo 1. uren, een der grootste solisten van de moderne muziek: Django Rein- hardt. Stuyvesant-collectie Een verfilmde 'catalogus' van de collectie van hedendaagse nonfi- guratieve kunst, bijeengebracht door de directie van het Turmac- Concern, welke reeds in diverse musea in binnen- en buitenland werd geëxposeerd. Bernard Buffet Een kleurenflim die naast een kort overzicht van diens oeuvre de om streden figuur van Bernard Buffet te zien geeft bij het schilderen van een zijner stillevens in zijn atelier. De avond wordt gehouden in de bioscoopzaal van De Rustende Jager te Bergen, op dinsdag 25 januari a.s. aanvang 20.00 uur. Kaarten uitsluitend verkrijgbaar aan de zaal vanaf 19.45 uur. In een periode van nog geen drie maanden zijn drie kruidenierszaken opgeheven. Na de fa. Louter in de Ruïnelaan en de firma Jonkers in de Stationsstraat is het nu de firma Vermeulen in de Breelaan die zijn zaak opheft en deze week met zijn uitverkoop is begonnen. De heer Vermeulen gaat echter niet zijn winkelpand verlaten maar deze ombouwen tot een cafetaria die hij ongeveer half maart hoopt te openen. Het is zijn opzet om tegen een betaalbare prijs een middagmaal te verstrekken. Tijdens de uitver koop is reeds een aanvang gemaakt met de verbouwing. --aacTsayg mtmun.i Ondanks het officiële afscheid van 'Kranenburgh' dat in december j.l. door de leden van het K.C.B. met de tentoonstelling 'Zwart en Wit werd genomen, heeft het bestuur gemeend teneinde de continuïteit niet on nodig te verbreken zolang de nieuwe kunstzaal van het Noordhol lands Kunstcentrum haar deuren nog niet heeft geopend, in de maanden januari, februari en maart alsnog 'n enkele tentoonstelling in 'Kranen burgh' te doen plaatsvinden. Daartoe is ditmaal de keuze ge vallen op een zich onder de roep naam 'Kode' aangediende groep Rot terdamse kunstenaars, die zich met hun werk, bestaande uit grafiek, te keningen, aquarellen en gouaches aan u presenteert. Men hoopt dat deze expositie van het werk van enthousiaste jonge ar tiesten, evenals die van de Amster damse groep van enige jaren terug uw belangstelling zal hebben. De eerste kunstavond in dit nieuwe jaar van het K.C.B. zal gewijd Zijn aan filmdocumentaires op het gebied van beeldende kunst, muziek en li teratuur. Na het succes van het vorige jaar toen een dergelijke avond zeer grote belangstelling, zowel van contribu anten als werkende leden trok, heeft het bestuur besloten opnieuw een dergelijke avond te organiseren, hetgeen in de toekomst mogelijk tot een traditie leiden kan. Het programma zal ditmaal uit de volgende films bestaan Eskimo Artist Kennojuak Een kleurenfilm die ons in con tact brengt met het werk van een Eskimo artiste uit het hoge noor den van Canada. Portret van Frans Hals Een Nederlandse kleurenfilm, ver vaardigd door Frans Dupont, die een beeld geeft van de schilder Frans Hals gezien tegen de achter grond van zijn eigen tijd. Een zondag op het eiland Grande Jatte Film van Peter Weiss, vervaardigd t.g.v. de Nationale Boekenmarkt 1965, waarin onze Nederlandse auteurs voor u als spelers optre den. Een bijzonder cinematografisch gelegenheidswerk dat ook buiten lands erkenning vond. Django Reinhardt Deze verbluffende film verhaalt het leven van de zigeuner Django Reinhardt als jazz-gitarist, deel uitmakende van o.a. het beroemde Quintette du Hot Club de France; componist en schilder in zijn vrije EEN ONTDEKKINGSTOCHT NAAR DE OOSTZEE Onder deze titel verzorgt de heer G. Figée een voordracht met een col lectie grootbeeld kleurenprojectie. Een bezoek wordt gebracht aan Rusland, met name aan St. Peters burg, aan Finland en de stad Dant- zig met zijn groot verleden, aan Zweden en Denemarken. De avond vindt plaats op zaterdag 22 januari m zaal Hovenier aan de Russenweg. Kaarten voor niet-leden van de K J.V.O. en A.N.D.O. vanaf donder dag bij boekhandel De Haan. WINTERSPORT IN DE DUINEN VAN BERGEN De duinen bij 'de drie banken' ge legen in de omgeving van Duinver- maak waren zondag weer goed in de belangstelling van de liefhebbers van sleeën maar ook van skiërs. De sneeuwlaag was juist voldoende om deze sporten te kunnen beoefenen. BESTUUR V.V.V. KIEST VOORZITSTER Op zich is dit geen schokkend be richt want het komt dagelijks voor dat een pas gekozen bestuur uit haar midden een voorzitter kiest. Het be stuur V.V.V. Bergen aan Zee koos echter mevrouw Ouwersloot, van der Wijckplein 7c als voorzitster, waar mede gelijk een primeur werd ge boekt omdat ze de eerste en enige vrouwelijke voorzitster van een VVV in Nederland genoemd kan worden. GEMEENTE BERGEN van 10 januari tot 17 januari 1966 GEBOREN: Barbara Martina Adria- na, dochter van Doris Groeneveld, en Wilhelmina A. Kokkes, Doorntjes 62s. Astrid Johanna, dochter van Fran- ciscus A. Schouten en Ida F. van Efferen, Hondsdrafweg 7. Bernardus Robertus, zoon van Ber- nardus J. Al en Anna C. Noort, Ere- prijsweg 6. ONDERTROUWD: Hermanus Corne lls van Zijn, Ruïnelaan 13 en Maria C. V. Kaldenbach, Noordlaan 54. Jan Faber, kantoorbediende, Am sterdam en Divera Boots, kantoor bediende, Tuindorpweg 13. Leonard Johan Folkers, kunstschil der, Notweg 10s en Bartholomea W. Twisk, Kogendijk 51. Frans de Hoo, verkoopl., Alkmaar, en Reina Snel, cassiëre, Kruisweg 44. Johannes Petrus Louter, verkoper, Ruïnelaan 12 en Maria Zweekhorst, hulp in de huishouding, Boslaan 2. GEHUWD: Joost Daalder, wetensch. ambtenaar, Komlaan 8 en Geertruida Hermine Broekman, vertaalster, Hoflaan 25. OVERLEDENCoenraad Bogtman, oud 95 jaar, w.v. M. Bogtman Rus senweg 18. Antoon F. Hilmer, oud 66 jaar, e.v. M. C. Güttger, Spoor- laantje 2. Vrijdag 21 januari a.s. om 19.45 uur bijeenkomst van de afd. Schoorl en Groet van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. 1. Jaarvergadering. 2. Lezing door de heer P. E. van Meurs uit Beemster over Israel. Woensdag 26 januari a.s. filmavond „Amoco" over de winning van olie en aardgas in hotel „De Roode Leeuw". Aanvang 20.00 uur. Vrij entree. VOOR BERGEN B. A. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 Telefoon 3130 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 De Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas, heeft de vaststel ling bevorderd van gewijzigde maxi mum-interest-tarieven voor de geld- leenbanken, die onder de Geldschie- terswet vallen. De bepalingen van de Geldschieters wet zijn op alle bedrij ven of nevenbedrijven van toepas sing, die aan personen kredieten verstrekken, waarvan de meerder heid in aantal vijfduizend gulden of minder bedraagt. De maximum- taritven gelden ook voor leningen hoger dan vijfduizend gulden van bedoelde bedrijven. De nieuwe tarieven betekenen een inperking van het huidige, enkelvou dige basis-percentage tot leningen - met een maximum looptijd van 24 maanden - van ten hoogst f 1500.— gerekend naar het werkelijk aan de lener uitbetaalde bedrag. Voor ho gere leenbedragen alsmede voor alle leningen - onverschillig de hoogte - met een langere looptijd dan twee laar zu'len lagere basis-percentages gel der- Dal het huidige tarief geen diffe- rentatie naar bedrag of looptijd kent, was tot voor kort van weinig belang, omdat leningen boven de vijftien honderd gulden of met langere loop tijden dan vierentwintig maanden zelden voorkwamen. De laatste tijd echter hebben enkele bedrijven, vooral filialen van buitenlandse geldschietbanken, het ontbreken van deze begrenzing aangegrepen om re latief grote geldleningen met zeer lange looptijden aan te bieden en af te sluiten en daarbij buitensporige interestbedragen te bedingen onder dekking van het tarief van de Geld- schieterswet. Voor dit soort leningen is het basis-percentage van de Geld- schieterswet echter nimmer bedoeld geweest. Blijkens het desbetreffende Ko ninklijk besluit (Staatsblad 1965, nr. 665, uitgegeven 14 januari 1966) gel den de nieuwe tarieven met ingang van 1 maart 1966. Omdat de laatste tijd veelvuldig aanlokkelijk gestelde en soms mis leidende advertenties verschijnen van een aantal zogenaamde krediet bemiddelaars, raadt het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk gegadigden voor 'n geldlening aan uitsluitend in te gaan op aanbiedingen van banken, die binnen het kader van de Geldschie- terswet werken. '1 -S? - -4 v.PELT

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1