Neem óók TWIN prettig lekker rollen, roken! Akties voor het nieuwe wijkgebouw Voor de schaatsliefhebbers(sters) KOORN's textiel magazijn, Schoorl Gerda's eigen weg De Duinstreek JVlarees-öudes Aardgas Snuif en wrijf mÊÊmmmmm Neem een abonnement op Algemeen welzijn EXTRA VERLAAGDE SCHOORL TWEEDE BLAD DONDERDAG 20 JANUARI 1966 50 gram uit verse voorraad f 1,25 FEUILLETON 14 Vele artikelen voor prijzen o.a. in de B-H en CORSETTEN AFDELING Het woord, dat boven dit stukje staat, houdt sinds de vondst in Slochteren reeds enige jaren ons volk bezig. Dit geldt ook voor de bevolking van Schoorl. Vooral nu in Camperduin door „Amoco" gas in exploitabele hoeveelheid is ge vonden. Wij hebben allen de ver wondering ondergaan, dat de grond, die eeuwen lang de bodem is ge weest waarop wij alleen maar woon den en werkten, ineens een energie bron blijkt te bevatten. Het zal u net zo vergaan als ons, dat men, nu ons eigen dorp vermoedelijk in de exploitatie zal worden betrokken, daar wel eens iets meer van wil we ten. Het doet ons dan ook bii zonder veel genoegen, dat wij Amoco" be reid hebben gevonden ons over het opsporen en de winning van aard gas en olie op prettige wijze te ko men vertellen,. Dat zal gebeuren op woensdag 26 januari a.s., des avonds 8 uur in „De Roode Leeuw". Daar zal de heer drs. H. J. Borgen een korte inleiding houden over het ontstaan en het opsporen van bitu men, waarna een viertal films zul len worden vertoond, t.w. 1. Moderne nomaden. Deze film gaat over het opsporen van olie in Canada. 2. Zo oud als de wereld. Deze film laat de ontwikkeling van het gas en de olie zien. 3. Boringen in West-Australië. Een film, die ons het onderzoek naar de aanwezigheid van olie toont zomede de aanvoer van ma teriaal en de boring. Met enige fantasie zult u hierin Camperduin kunnen herkennen. 4. Zo de tijd het toelaat een film, die over zich zelf spreekt: Mannen, tankers en olie. Zoals U ziet belooft het een inte ressante avond te worden, bovenal wanneer u bedenkt, dat er geen toe gangsprijs geheven wordt en „Amo co" u bovendien in de pauze een kopje koffie zal aanbieden. Wij geloven, dat het dan ook niet nodig zal zijn dit stukje te beslui ten met de hoop uit te spreken, dat wij woensdagavond 26 januari a.s. vele dorpsgenoten in „De Roode Leeuw" welkom zullen mogen he ten. U zult, dachten wij, gaarne ko men. Schoorl, 12 januari 1966 Burgemeester en wethouders van Schoorl, Bergh, burgemeester Belonje, secretaris neus met van Uw "erkoudheid keel of borst DE DUINSTREEK In ons nummer van vorige week besteedden wij enige aandacht aan de plannen tot stichting van een nieuw wijkgebouw van het Groene Kruis. Zoals bekend is de gedachte om een nieuw wijkgebouw te doen verrijzen niet nieuw. Talloze malen reeds is op de wenselijkheid, liever gezegd de noodzaak van een derge lijk gebouw gewezen. Telkens weer moesten deze plannen stranden op vooral de financiële kant van deze kwestie. Dat de plannen nu dan toch eindelijk verwezenlijkt blijken te worden, vindt dan ook zijn oorzaak in het feit dat het actie-comité mo gelijkheden ziet om deze financiële moeilijkheden op te lossen. Zo was de schenking van Esso-Nederland ten bedrage van 50 mille een flinke stoot in de goede richting, evenals het legaat van baron Van Fridagh. Trekt men echter deze bedragen van de begroting af, dan blijft er toch altijd nog een gat van zo'n ne gentig duizend gulden, en tot nog toe heeft geen enkele oliemaatschap pij zich gemeld om deze kloof te overbruggen. Om nu de plannen niet weer op de lange baan te schuiven doet het actie-comité een beroep op Rijk, Provincie en Gemeente en niet in ed laatste plaats op ons allemaal. Het gemeentebestuur heeft al toe gezegd de grond op billijke voor waarden ter beschikking te zullen stellen. Wat het Rijk en Provincie zullen doen is nog niet bekend, maar voor de inwoners van de gemeente Schoorl is al een programma opge steld. Wat er allemaal precies gaat gebeuren wordt vermeld in een sten cil dat in de laatste week van janu ari huis-aan-huis bezorgd zal wor den. De gedachten van het actie-comité gaan uit naar een oliebollenactie, een voorwerpenactie en een braderie. Hoe men zich deze acties heeft voor gesteld en hoe men dat alles denkt te organiseren is nog niet precies be kend. maar dat lezen we wel op het stencil. Hoofdzaak is dat wij alle maal overtuigd zijn van de noodzaak van een nieuw wijkgebouw en dus ook van deze acties. Mocht u echter een meer directe methode weten om over die 90 mille heen te komen dan is dat natuurlijk ook goed. Het gironummer van het Groene Kruis is 595466. Als u snel bent zijn al die acties overbodig, maar dan moet u wel erg snel zijn want de eerste actie start 12 februari a.s. WOLLEN SCHAATSPAKKEN WOLLEN SJAALS WOLLEN HANDSCHOENEN EN NOORSE WANTEN WOLLEN MUTSEN WOLLEN SPORTTRUIEN WOLLEN NOORSE SOKKEN WARME SPORTIEVE TRAININGSPAKKEN TOT EN MET ZATERDAG 22 JANUARI NOG MET 10ü/o KORTING door HENK VAN HEESWIIK Van 't Grashek begon te glimlachen. Uit zijn zak kwam de koperen tabaksdoos en rustig begon hij een pijp te stoppen. 'Op een boerderij is niets verschrikkelijks. Wie vee bezit, heeft de plicht er goed voor te zorgen. De dieren moeten schoon liggen, dat spreekt vanzelf. En toen ik jou indertijd opdroeg de schuur hier een keer uit te mesten, was het om jou met al het boerenwerk vertrouwd te maken. Dat ben je nu, want je han den staan nergens verkeerd voor. Maar dat wil nog niet zeggen, dat je het altijd moet doen. Daar hebben wij nu onze mensen voor.' 'En als ik er zin in heb?' Vader en dochter keken elkaar enige tijd diep in de ogen. Bijna gelijktijdig begonnen ze te lachen. Gerda sprong op haar vader toe en greep zijn arm. 'Kom mee, we gaan naar de knollen kijken. Ikik moet u wat vragen.' Er zit haar iets dwars, was zijn gedachte, en hoewel hij die morgen al over het stoppeleiland gelopen had, ging hij toch mee, rustig rokend. Buiten het gehoor van de knechts, die rond de boerderij aan het werk waren, vroeg de boer op olijke toon: 'Hoeveel geld heb je nodig?' Het meisje gaf haar vader een speelse duw tegen zijn arm. 'Geen cent. Ik heb genoeg aan mijn zakgeld. Nee, het is heel iets anders.' 'Steek maar van wal. Moeilijkheden?' Ze schudde haar hoofd. 'Nee, gelukig niet. Ofluister eens, vader. ik wil u iets vragen en daar wil ik een rechtstreeks, eerlijk antwoord op, zonder omwegen.' 'Als dat mogelijk is?' 'Het is. vader^u zult toch nooit van mij verlangen, dat ik tegen mijn zin met iemand trouw, he?' Hij bleef verbaasd staan en keek zijn dochter niet-begrijpend aan. 'Hoe kom je daar nu ineens bij? Heb ik dat ooit gezegd?' 'Nee, maar ik weet best, dat moeder en u in stilte hopen, dat Brand en ik het eens met elkaar zullen worden: Is het niet?' Van 't Grashek trok wat heftiger aan zijn pijp, zijn dochter onderzoekend aankijkend. 'Is er soms een ander?' Ze schudde beslist het hoofd. 'Er is geen ander, er is nie mand. Maar Brand neemt allures aan, alsof wij al zo'n beetje verloofd zijn. En dat begint te vervelen, begrijpt u?' 'Hebben jullie wat gehad met elkaar?' Ze haalde haar schouders op. 'Niets bijzonders. Hij wou op een avond me mee hebben, ergens heen, waar het laat werd. Ik had er geen zin in en daarover was meneer niet te spreken. Mag ik alsjeblieft doen, wat ik zelf wil?' Langzaam liep hij weer verder, het meisje aan zijn zij. 'Natuurlijk. En wat Brand betreft, ik vind hem een geschikte jongen. Hij is nu al een goeie boer en dat kan niet van iedere boerenzoon gezegd worden in deze tijd. De jongen is uit het goede hout gesneden. Maar als jij niet wilt.... we leven in een modernere tijd als vroeger, dus....' Hij spreide zijn han den. 'Dus u laat me vrij?' Hij knikte bedachtzaam. 'Tot op zekere hoogte. Als het geen nette, flinke jongen is, die niet beroerd is om te werken en hard te werken, als het nodig is, hoef je hem niet bij ons op het erf te halen. Is dat duidelijk?' 'Daar hoeft u geen vrees voor te hebben, vader. Ziet u mij er voor aan, dat ik met de eerste de beste thuis zal komen? Hij begon te lachen. 'Nee,' antwoordde hij langzaam en te vreden. 'Zoiets zal mijn dochter niet doen. Zo, en ga nu naar huis, knap je wat op en ga desnoods naar Tannie. Mijn dochter moet 's middags geen overal dragen, als het niet beslist nood zakelijk is.' Ze begon te lachen en knikte hem hartelijk toe. 'Dank u, vader.' Die middag nam Gerda haar beslissing, terwijl ze naar Groot Wullenhoven fietste om een paar uurtjes bij Tannie door te brengen. Geen flauwekul. Achteraf bekeken begreep ze niet, wat haar bezield had om zich door Arie de Nots op sleep touw te laten nemen. Doch zaterdagmiddags, toen ze bij het station stond te wachten op de trein van half drie en vastbesloten was om de jongen te vertellen, dat het hierbij moest blijven, smolten al haar goede voornemens als sneeuw voor de zon weg, toen hij met een koffertje in zijn hand, vrolijk lachend voor haar stond. Gekleed in een nieuw costuum, dat hem als gegoten om het lijf zat, met onberispelijk gepoetste schoenen, een hagelwit over hemd en een harmoniërende das, bezweek ze voor zijn onbe vangen oogopslag en zijn stem klonk haar als muziek in de oren, toen hij op zachte toon zei: 'Gerda, meisje, je moest eens weten, hoe ik naar deze zaterdag verlangd heb Ze drukte aanvankelijk zwijgend de uitgestoken hand. Lang zaam kwam er een lach op haar gezicht .Tenslotte zei ze: Hallo Arie, hoe gaat het?' Hij boog zich naar haar toe en antwoordde fluisterend. Tot voor kort beroerd, maar nu 'Had je me verwacht?' vroeg ze, terwijl ze naar de uitgang liepen. De jongen knikte beslist. 'Je had het beloofd, onverschillig hoe je antwoord zou zijn. Ik dacht al die dagen: zelfs al zou ze nee zeggen, ze komt in ieder geval, dus zal ik haar toch nog een keer zien.' Op het Stationsplein vroeg ze: 'Wat doen we nou?' Wacht maar even. Ik heb hier een fiets staan. Daar heeft een van mijn broers voor gezorgd. Ik ben zo terug. Enkele minuten later fietsten ze de overweg over en sloe gen meteen linksaf, het bos in, Arie had zijn koffer achterop gebonden en reed naast het meisje. Hoe het gekomen was, wist ze later nooit meer na te vertellen, maar op een gegeven ogen blik realiseerde ze zich, dat hun handen in elkaar vergleden waren. Een half uur later waren ze ver weg van de bewoonde we reld. Nog steeds reden ze zwijgend verder, hand in hand, tot ze bijna gelijktijdig elkander aankeken. Het was Gerda, alsof er een vonk oversprong. Ze remden af en stapten van hun fietsen die ze tegen een boom zetten. Nog steeds sprak niemand een woord. Toen keken ze opnieuw elkander aan en het volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. Gerda voelde zijn lippen op de hare, die beefden van een wilde, ongekend emotie en terwijl hij haar hartstochtelijk kus te, fluisterde ze slechts: 'Arie....' Een poosje later zaten ze met hun rug tegen een boom, de armen om elkaar heen. Hij beroerde met zijn lippen haar oor: 'Het was ja, hè, Gerda?' Een snik welde in haar op. Het kan me allemaal niets meer schelen, dacht ze. Ik had nee willen zeggen, maar ik kan het niet. Ik houd van hem. Ja, ik weet nu, dat ik van hem houd Hoe kan dat zo ineens? Ik ken hem ternauwernood. En toch is hij helemaal geen vreemde meer voor me. Ik voel me zo blij en zo prettig, nu ik zijn armen om me heen voel. En ik vind het heerlijk, als hij me kust. Ik ben alleen maar gelukkig, ge lukkig HOOFDSTUK 13 DAT KAN TANNIE NIET OVERKOMEN Twee en een halve dag duurde het geluk van deze beide jonge mensen. Tijdens het broodeten, die zaterdagavond, zei Gerda op rustige toon: Ik ga vanavond uitmet een jon gen. Een heel nette jongen. Wacht dus maar niet op me, want ik weet niet, hoe laat het wordt.' De ouders keken hun dochter enigszins verrast aan. Het duurde even, voor de boer antwoordde: 'Dat is goed, Gerda. Je weet, dat we je in dit opzicht helemaal vrij laten. Wie is het? Kennen wij hem?' Ikehik noem liever nog geen naam. Zodra ik van mening ben, dat ik verplicht ben hem aan u voor te stellen, neem ik hem wel mee naar huis.' Van 't Grashek knikte. 'Dat is verstandige taal, zo mag ik het horen. Nou, veel plezier en maak het niet te laat, he?' 'In ieder geval ben ik voor melkenstijd thuis', antwoordde het meisje droog, waarop de ouders glimlachten. 'Stel je voor' meende mevrouw Van 't Grashek te moeten opmerken. Maar s avonds, toen Gerda al een voet op de trapper had staan, zag ze haar vader naar buiten komen, de onafscheidelijke pijp in de mond. Hij liep op haar toe en bekeek haar nieuwe mantel, die ze deze avond voor het eerst aan had. Een knap vrouwtje, die dochter van hem. De man die ze haar hart en hand zou schenken, was een geluksvogel. Maar hij zei alleen maar op rustige toon: 'Pas goed op jezelf, Gerda.' Ze boog zich over hem heen en drukte een zoen op zijn stoppelige wang. 'Wat dacht u? Ik ben toch zeker uw dochter?' Gerda was de oprijlaan al door, toen de boer nog steeds keek in de richting, die ze gegaan was. Ja, dacht hij, ze is inderdaad mijn dochter. We mogen er dankbaar voor zijn. Uren van geluk volgde voor Gerda van 't Grashek en Arie de Nots. Hand in hand fietsten ze samen naar stille plekjes, waar ze zich overgaven aan liefkozingen en kussen. Veel werd er tussen hen niet gesproken, maar woorden waren ook niet nodig, om te vertellen, hoeveel ze van elkander hielden. Zondagsmiddags maakten ze een lange tocht door de bossen, stapten af, stoeiden wat en lagen het volgende ogenblik in el- kaars armen, tot ze er genoeg van kreeg, waarna ze weer als ordentelijke mensen verder fietsten. En ook de maandagmiddag waren ze samen, terwijl er lang zamerhand een zekere gedruktheid over hen kwam, omdat het uur van scheiden snel naderde. Arie moest met de laatste trein weer terug naar Amsterdam, omdat hij de volgende morgen al om half zes in de remise moest zijn. Dicht tegen elkaar zaten ze in het plantsoentje op de bank, waar ze die avond met de herdershond Lex gezeten hadden. De jongen lag half op de bank met zijn hoofd op haar schoot en terwijl ze hem af en toe over zijn wang streelde, zei ze: 'Arie, wanneer ben je nu weer vrij?' 'Dat weet ik nog niet. We hebben een dienstrooster van zes weken en dat loopt deze week af. Overmorgen hangt het nieuwe rooster er en dan weet ik, welke dagen ik vrij heb. De vereniging 'Algemeen Welzijn' hield vorige week vrijdag in 'De Roode Leeuw' weer één van haar culturele avonden. Meestal nodigt 't bestuur iemand uit die een lezing houdt over een landstreek waarbij het gesprokene wordt geïllustreerd door het vertonen van dia's of films. Maar vrijdag was men van het be kende stramien afgeweken en had men een toneelspeelster uitgenodigd en wel mej. Nel Kars die voor zij met het spelen van gedeelten uit toneelstukken begon, veel wetens waardigs over het ontstaan van het toneel vertelde. In de Middeleeuwen vond het to neel zijn oorsprong en wel in de eredienst van de katholieke kerk. Men luisterde naar de priester die de verschillende bijbelse figuren 'speelde'. Later kwam men tot de ontdekking dit zelf te kunnen doen, en toen ontstonden de zg. figuurspe lers. Men speelde de verhalen uit de bijbel, maar dit voorrecht was al leen de mannen beschoren, vrou wen mochten niet meedoen. Men had geen rol, maar improviseerde maar wat voor de vuist weg. Totdat de geestelijkheid dergelijke voorstel lingen in de kerk verbood, toen zet te men zijn activiteiten op 't markt plein voort. Deze komedianten kon den alles, niet alleen toneelspelen maar ook koorddansen, goochelen en het vertonen van lichaamskracht. In de eigen stad was men al gauw uitgespeeld en toen ontstond het zg. spreidingstoneel. Men ging ook in andere plaatsen opvoeringen geven en vervoerde het podium en verde re attributen per kar. De wagen spelen waren geboren. Hierna speelde Nel Kars een ge deelte uit 'Marieken van Nimweghen' een middeleeuws wagenspel. Zij slaagde er in, de verschillende figu ren levensecht ten tonele te voeren en vertelde in het kort de inhoud van dit toneelspel. Vervolgens ging haar auditorium met haar naar Engeland het land van Willem Shakespeare en speelde zij een gedeelte van het blijspel 'De Edellieden van Verona' van deze be roemde Engelse toneelschrijver. Naar Frankrijk was een kleine stap, ten tijde van de grote bloei in de liere was er een grote bloei in de kunst met Versailles als bruisend middelpunt. De mannen in die tijd waren zeer mooi. zei Nel Kart en deden hun best dit te blijven. Er werden net zoals nu voor de dames modeshows voor mannen gehouden. Een man werd zeer bewonderd als hij in z'n fraaie kledij over straat ging. Ook op het mannenbeen werd gelet, die geen mooie kuiten van moeder Natuur had gekregen kon er twee kopen die dan in de fraaie kousen werden ge stoken. Molière heèft de wereld een schat van werken nagelaten en uit een daarvan gaf Nel Kart voor de pau ze nog een voorstelling, n.l. 'De ge leerde dames. Hierna kwamen enkele Russische toneelschrijvers aan de beurt, n.l. Anton Tjechow en Toergenieff ter wijl de toneelspeelster tot slot weer een stuk speelde van Molière. Df. De Jongh was wel aller tolk toen bij aan het eind van de avond Nel Kars hartelijk voor het gebode- ne dankte. 1 korliii U SLAAGT BIJ TEXTIELHUIS I Payglop 1 7 Alkmaar Vakkundige en prettige bediening TOERISTISCHE UITWISSELING PER FIETS Groninger en Duitse fietsenthou- siasten zijn druk doende om tot uit wisseling van toeristische fietseve- nementen te komen. Groningers wil len in Duitsland gaan fietsen en Duitsers in Groningen, waarbij beide groepen voor 'n belangrijk deel van dezelfde fietspaden gebruik zullen, maken.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5