^kozUsa <fl(litse 17 Miljoen dollar voor landmeting Panamakanaal iSERVICE iMET ONS WEEKEND RECLAME 138 Haas of Ribkarbonade 500 gram Hamlappen, prachtig blank 500 gram Varkensfricando extra 500 gram Kalfslappen vanaf 500 gram Kalfsgehakt speciaal 500 gram Pekelvlees 150 gram Gelardeerde lever 150 gr. Groente en fruit Bananenkg Moesgoudreinetten 3 pond Extra witlof V/2 pond Sinaasappelen 7 grote Stoofperen roodstovers, kg Super Patat 500 gram ALKMAAR BERGEN HEI L00 Qn&a puzza&hoek Goud: koning der metalen BP-WARMTE Bel 02267-2428 A. ten Bruggencate Prins Hendrikkade 11 Broek op Langendijk Jullie hewwe al puur zoon taid niks van main lezen hei? De baze van deuze krant wiere ok al gromelug maar weet je watof ut was? Ik was gewoon te broerd om un stukkie te skraive. En die tillevisie noja of je wulle of niet, meistal blaive je Laike en den is je evend nei de ratsmedee. Maar ik weet niet of jullie ut hoord hewwe, maar bai Agie van Krompote Gert hewwe ze nou ok aindeluk tillefoon kregen. Ze stin- ge al zoon twei jaar op de laist van de PTT en Gert had al un paar keer skreven nei Haarlem maar hai kon mooi ze beurt ofwachte zaide ze deer. Maar un paar maande leden begonne dur un paar manjes in Gert ze tuin te wroete. Ze ware puur vroegug en toe Gert mit ze sleiperuge kop vroeg watof ze deer uitspookte zaide ze: 'No je hewwe tog tillefoon aanvroege? Wai komme de kabel legge.' Gert docht al dat ie die dag nag ansluiting kraige zou maar dat liep puur aars. De manne boorde un gat in ze huis en stakke deer un eindje dreid deur. Un week of wat later kwamme dur un paar here en die zette un nuw praatapperaat bij Gert op de skoorstien en knoopte dat endje dreid dur an vast. En toe Gert ze skoonmoe- der wou belle zaide die kirrel 'Niet zo haastug zeun. Je hewwe nou wel un tillefoon maar belle kejje nag niet want die lain is nag dood hei. We motte ok in de zentrale nag de zake opbouwe.' Maar lest gong de tillefoon en wier Gert zaid dattie ze gang kon gaan. En guster was ik den effies bai Agie. Ik zaide: 'No me waif wat hewwe je un rare rooie plek bai je iene oor. Hep Gert je beten?' 'Gert wordt ouwer mejoon', zeide Agie en gaf me un boerebakkie. 'Hai is niet zo bar baiterug meer. Maar nei dat was ut niet. Ut kwam zo. Ik deed guster twei dinge tugulaik. Ik keik nei de tillevisie en ik was Gert ze overhemd annut straike. En dat stuk op dat kiekkassie was zo aisuluk span nend kirrrel ik was dur hillegaar in hei. Ik begraip nag niet dat ur gien brandgate in dat overhemd kom men benne. Maar die kwamme wel imme wang. Want de tillefoon gong en ik was zo van streek dat ik niet de hore van de haak nam, maar dat hete straikaizer teuge me oor hield en vandeer dat ik dur nou verskandeliseerd bailoup. Ut was maar un klain verhaaltje oor meinse, maar de vrullie kenne dur tog wat van lere docht ik. Vorig jaar december verraste pre sident Johnson de wereld met het sensationele plan, dat de Verenigde Staten besloten hadden een nieuw 'Panamakanaal' te graven dwars door de landengte, welke Noord- en Zuid-Amerika met elkaar verbindt. Totdat het nieuwe kanaal gereed zou zijn gekomen, zouden de Ver enigde Staten bereid zijn om met Panama een regeling te treffen, teneinde de moeilijkheden, die sinds het tegenwoordige kanaal in 1903 werd voltooid, de verhoudin gen tussen beide landen hebben vertroebeld, zo veel mogelijk te be perken. Het nieuw te graven ka naal is echter niet alleen geboren uit de wens om deze moeilijkheden definitief uit de weg te gaan. Een van de belangrijkste overwegingen is, dat het huidige kanaal, hoe im posant ook van opzet, in snel tempo veroudert. De grote zeeschepen, zoals wij die thans kennen, kunnen niet door de sluizen. Ook om die reden zal het nieuwe kanaal op zeeniveau worden gegraven waardoor het bovendien veel minder kwetsbaar zal zijn voor aanvallen en sabotage. Daarnaast kan, wegens het ontbreken van sluizen en stuwen met minder per soneel worden volstaan. Zoals men weet, is juist het grote aantal goed betaalde Amerikaanse technici en arbeiders in de Kanaalzone sinds jaar en dag een bron van wrijving geweest. Voor het nieuwe kanaal is, aldus 'Het Beste van Reader's Di gest' van november een viertal plaatsen uitgekozen. De eerste en tevens kortste verbinding is de tegenwoordige loop van het kanaal de tweede elders in Panama, de derde in Colombia en tenslotte de loop van de grens tussen Nicaragua en Casta Rica. Het Amerikaanse Congres heeft inmiddels een bedrag van zeventien miljoen dollar goed gekeurd, nodig voor het verrichten van uitgebreide opmetingen in de betrokken gebieden. Bij drie van de vier hierboven mogelijkheden zou in principe kernenergie kunnen worden toegepast bij het verwijde ren van miljoenen tonnen aard. Een ware uitdaging voor de Commissie voor Atoomenergie, die hier de kans zou krijgen kernenergie op vreedzame wijze te benutten. Het gebruik van kernenergie zou de kosten op dit project aanzienlijk kunnen drukken. De Sasardi-Morti- route, welke men thans als een van de vier mogelijkheden overweegt, ligt 175 kilometer ten oosten van het tegenwoordige kanaal en is van de Atlantische tot de Grote Oceaan slechts tachtig kilometer lang. Zou men nu bij het graven op deze plaats van atoomenergie gebruik maken, dan zou dit een bedrag van 750 miljoen dollar vergen, in te genstelling tot meer dan vijf mil- lard dollar bij de conventionele me thode. Politiek klimaat Nu zijn er behalve een aantal tech nische problemen, nog tal van an dere moeilijkheden op te lossen. Het is bekend, dat 't politieke kli maat tussen Panama en de Verenig de Staten sinds lang uiterst turbu lent is, hetgeen in het nabije ver leden tot verschillende onlusten aanleiding heeft gegeven. Voor dat troebele politieke klimaat kunnen noch de Verenigde Staten noch Panama worden vrijgepleit. Washington heeft namelijk op 3 manieren zelf meegeholpen aan het ontstaan van felle anti-Amerikaanse gevoelens. Ten eerste door halstar- rig te weigeren om uit het verdrag van 1903 die bepalingen e schrap pen, die beledigend zijn voor de waardigheid van Panama. Ten tweede door toe te laten, dat binnen de Panamakanaalzone een enclave van 'kolonisten' kon ont staan en verhoudingen konden groien, die stuitend zijn de voor de Zuid-Amerikanen. Ten derde door zelfs consessies van ondergeschikt belang slechts te doen onder druk. De Panamezen hebben zich op dit gebied evenzeer laten gelden. Zij hebben stelselma tig het feit doodgezwegen, dat het kanaal 90 miljoen dollar bijdraagt in de economie van het land, een cijfer dat overeenkomt met de tota le nationale begroting. Verder geeft het kanaal werk aan twaalfduizend Panamezen en heeft het ervoor gezorgd, dat Panama een van de grootste inkomens per hoofd van de bevolking van Zuid-Amerika beeft. Op het politieke toneel zullen tal van vraagstukken moeten wor den opgelost, want Panama voelt er weinig voor, om indien het nieuwe kanaal gereed is, terug te vallen in de sfeer van de 'bananen republiek'. Zij hebben daartoe nu reeds een krachtige eisen opgesteld waarvan de meest opvallende is, dat het nieuwe kanaal vrij en on belast aan het land moet worden overgedragen, indien het door Pa- namees gebied loopt, zodra de bouwkosten zijn afgeschreven. Deze staat heeft vanzelfsprekend een be langrijke vinger in de pap, aange zien alle korte routes via Panama lopen. Misschien dat door deze druk de Verenigde Staten zullen worden genoodzaakt naar een andere plaats to zot ven, bijvoorbeeld Colombia. P hoewel men druk bezig is met 't vei richten van landmetingen, zal er nog wel heel wat water door het huidige Panamaknaal zijn gespoeld, alvorens de politieke tegenstellin gen en wrijvingen tussen de V.S. en Panama uit de weg zullen zijn geruimd. Men hoopt het nieuwe ka naal in 1980 gereed te hebben. i 36 controleklok 39 bij-: haast 1 uur 41 dwaas, kinderachtig 42 - en getrouw: getrouw onder alle omstandigheden 45 trompet 46 lor 47 in geen geval 51 inhoudsmaat 53 gewelfd doorgang m. deuren 54 opbergruimte, muzieknoot 56 maak tam 57 zinnebeeld van een natie 58 tijdelijk, afk. 59 kleurling 60 -kanaal: kan. in prov. Groningen 62 naar beneden 65 ontkenning 67 hik 69 sleden 70 Nederl. nationaliteitsletters Oplossing vorige puzzel: Horizontaal 1 groei, toename 3 boskat 10 broeder, afk. 12 verbrandingsresten 14 stroop 15 pratende vogel 16 ontelbaar 19 trage, niet flinke 20 club (van schilders) 21 gemeenteweide 23 planeet 26 zeevogels 28 reeds 29 pers. voorn, woord 31 Gem. in prov. Limburg 33 heden 35 houten kom 37 lidmaten 38 drukken, verplaatsen door druk 40 spijsvert. orgaan 43 ged. van Engeland 44 heldengedicht van Humerus 45 twisten, krakelen 48 ontkenning 49 klasse, afk. 50 produkt van herhaalde distillatie 52 een ongenoemde, afk. 53 paardekracht, afk. 55 het ijs smelt 57 Frans dichter; leustoel 61 te kennen geven 63 metaal, bep. gewicht 64 middag 66 lijmerig spreken 68 woonschip 69 adem halen 71 kippeprodukt 72 Greenwich-tijd, afk. 73 kreukjes, rimpeltjes 74 voorm. eiland in voorm. Zuiderzee Vertikaal 1 vestingsmuur 2 geen - geven: niet anwoorden 4 koude versnapering 5 schelle kreet 6 God van de liefde 7 volken die afstammen van de Romeinen 8 zwemvogel 9 Amsterdams Peil, afk. 10 besef, begrip 11 stenen berg 13 schurk 15 beangst maken 17 Gijaea (andere schrijfw.) 18 oom (Z. Ned.) 20 bruto, broeder, afk. 22 vierkante gebakken steen 24 goente 25 beperkt van duur 27 Nederlands, afk. 30 onbegroeid 32 niet aantrekkelijk, niet mooi 33 gril 34 krachtig, hevig Er bestaat vermoedelijk geen stof, die zo tot de menselijke verbeelding spreekt als goud. Dat is al zo'n zes duizend jaren het geval. Opgra vingen hebben aangetoond, dat gedu rende de achter ons liggende eeuwen talloze volkeren met dit edele metaal wisten om te gaan, getuige de vaak weergaloos fraaie voorwerpen, zoals drinkbekers, halskettingen en tal van andere sieraden en gebruiks voorwerpen, welke men op diverse plaatsen in de wereld heeft aange troffen. De prijs van het goud bedaagt vijfendertig dollar per 'troy-ounce' (31.1035 gram) of 4.073.50 per kilo gram. Deze theoretische goudprijs werd in 1934 door de Verenigde Staten vastgesteld en wordt overal ter wereld erkend. Goud speelt bij handelstransacties tussen landen on derling een bijzonder belangrijke rol; IS PERSOONLIJKE WANT U HEBT TE MAKEN, ZONDER TUSSENSCHAKELS, ZONDER BUREAUCRATIE. WARMTE de grote internationale banken be waren hun goudstaven in kluizen ter dekking van het papiergeld. Goud is een metaal met vele merk waardige eigenschappen. Het is be stand tegen de verwoestende werking en de inwerking van de lucht, water en de meeste bijtende en invretende stoffen. Daarnaast is het zeer ge makkelijk te verwerken. Zo heeft men uiterst dunne bladen van goud met een 'dikte' van l/10.000ste milli meter geklopt. Een troy-ounce goud ®".tot?en lanSe draad van zesen vijftig kilometer worden getrokken K?n^e,TTte breken> a]dus het maand blad Het Beste', dat in het januari nummer een reportage aan dit be langwekkende metaal heeft gewijd. In gouden sieraden staat vermeld hoeveel goud er in is verwerkt. Hier voor wordt de term karaat gebe zigd. Vierentwintig karaat is zuiver goud. Een achttien karaats ring be staat dus uit achttien delen goud en zes delen ander metaal. Wonderlijke toepassingen Men heeft het goud voor de meest uiteenlopende doeleinden gebruikt. Zo liet een van de Russische tsaren een gouden vlo construeren, die bo vendien nog kon springen; een nogal wonderlijke toepassing. De stad Athene bekroonde haar Akropolis met een groot gouden en ivoren beeld van Athena, de be schermgodin van de stad, wier gou den kleed meer dan een ton woog. Helaas zijn de meeste kunstuitingen in goud verdwenen, maar de heden daagse bezoeker van het Egyptisch Museum te Cairo kijkt met stijgen de verbazing naar de massief gouden doodskist van Koning Toetanch- amon, die 'n lengte van 188 centi meter heeft en 1111 kilogram weegt. Ex van de nieuwste toepassingen van goud is zonder twijfel de ver gulde 'navelstreng', die de Ameri kaanse astronauten tijdens hun uit stapjes met de capsule verbindt, wanneer zij gedurende de vlucht de cabine verlaten. Deze gouden draad blijft hen dan van zuurstof voorzien. Men heeft het goud al vroeg aan gewend voor het slaan van munten als betaalmiddel. Het was Koning Gyges van Lydië, die in 650 voor Christus de allereerste gouden mun ten liet slaan. Deze hadden de vorm van limabonen en toonden aan een zijde de afbeelding van een leeuw: het wapen van de koning. Er bestaan nog enkele van deze oude betaalmid delen, die thans echter een waarde van ruim vijfduizend gulden per stuk hebben. Goldrush De beroemde Amerikaanse gold rush begon op een dag in januari van het jaar 1848 toen James W. Marshall een hoed vol glinsterde korrels uit de rivier de American bij Coloma haalde. Tachtigduizend mensen trokken in het jaar daarna in de richting van het westen, waar van er sommigen vijftig dollar per dag verdienden met het wassen van goud. Toch is de grootste goudklomp niet in de Verenigde Staten maar in Australië gevonden. Het is de 'Wel come' die tien jaar na de Ameri kaanse goldrush, in 1858, in Ballarat in Victoria werd ontdekt. Deze goud klomp woog meer dan tweeënzeven tig kilogram. Alhoewel men thans door middel van kernsplitsing op kunstmatige wijze goud kan maken, is dit systeem zo kostbaar, dat het op die manier verkregen edele me taal duurder is dan het gedolven erts. Vandaar dat de mens voorlopig tevreden zal moeten zijn met de bescheiden voorraden goud, die de natuur de mensheid heeft geschon ken. EEN FIETS ALS GESCHENK Na het televisietoestel begint nu de fiets weer in trek te komen als speciaal geschenk bij prijsvragen, jubilea etc. Voor de jeugd tot circa 16 jaar neeijjt de fiets ruim 60% van alle hoofdprijzen voor zijn rekening. Bij afsiheid uit aktieve dienst wa gens het bereiken van de pijsioen- gerechtigde leeftijd wordt in 25% van de gevallen een fiets cadeau ge geven. Op het platteland is de voor keur voor de fiets dan iets groter dan in de steden. Jubilarissen die opvallend veel met een fiets worden bedachte zijn: predikanten, hoofden van scholen, burgemeesters en ge meente-secretarissen.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 6