99 Tekort op gemeentebegroting f131.000,- GERRITSEN De laatste koopjes! Boorsma - text iel Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl" Hutf PUROL Als recreatie in Schoorl te grote uitgaven Nog enkele dagen Geslaagde ANWB-avond in Schoorl Kristal met zilver Gladheids- bestrijding restanten uit de opruiming Voor rentebijschrijving en controle Stukje romantiek verdwijnt VVV plannen voor komend seizoen en handen ruw? Gebeds samenkomst Roode Kruis klaverjasdrive Agenda Doktersdiensten Burgerlijke stand D.I.O. KJVO ANDO DONDERDAG 27 JANUARI 1966 41e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden f f f f f f f f BERGEN A.s. zaterdagmorgen te 9 uur precies de Belachelijk lage prijzen doch uitsluitend kwaliteit yoor BETERE textiel: Schoorlse Gemeenschap WeekStad DUINSTREEK Redaktie en administratie: Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 Schoorl Tel. (02209) 268 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie: Alg. Bank Nederland n.v. Rergrn Coop. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen. Abonnementsprijs: ƒ6,85 per jaar; ƒ1,75 p. kwartpal Advertentieprijs 15 cent per m.m. Contracten speciale tarieven. Dezer dagen is aan de raad de ge meentebegroting 1966 aangeboden. Er zijn, zo merken burgemeester en wethouders op, 6 jaar verstreken na de inwerkingtrede van het fi nanciële verhoudingswet 1960. Deze wet heeft veel gemeenten niet het beloofde herstel van de financiële zelfstandigheid gebracht, zodat de financiële toestand zich, ook in Schoorl, in ongunstige zin blijft ont wikkelen. Onze gemeente moet zich, zoals reeds meermalen is betoogd, als recreatieoord uitgaven getroosten die haar financiële draagkracht ver te boven gaan. Met name de aanleg en het ouderhoud van wegen, riole ring en parkeerterreinen, 't schoon houden en de ontsluiting van het strand, de plantsoenen en de reini ging van de gemeente vergen grote uitgaven. In de vaste commisie voor Bin nenlandse Zaken is opnieuw aan dacht gevraagd voor het feit dat de recreatiegemeenten financieel niet draagkrachtig genoeg zijn om voor een goede accomodatie voor de va kantiegangers te zorgen. Schoorl behoort tot die gemeenten die een garantieuitkering uit het ge meentefonds ontvangen. Maar deze uitkering zal met ingang van 1966 gedurende vijf jaar met één vijfde deel worden verminderd. B. en W. betreuren dit ten zeerste. Het is een van de tegenvallers op de begroting die een tekort aangeeft van 131.000. De toename van het tekort op de begroting in vergelijking tot 1965 komt door hogere uitgaven op het gebied van algemeen beheer, open bare veiligheid, openbare werken en onderwijs. Kapitaalsuitgaven In de begroting 1966 zijn de volgende kapitaalsuitgaven geraamd 1. Kosten inrichting archief 1.150.— 2. Premies woningverbetering f 2.000.— 3. Grond- en bouwkosten 60 woningwetwoningen 1.302.042.— 4. Aanschaffing nieuwe vuilnisemmers 3.000.— 5. Kosten verbouw bureau gemeentewerken 13.000.— 6. Aanschaffing autom. zand- en zoutstrooier 8.200.— 7. Aanleg riolering en verharding Molenweg 25.000.— 8. Inrichtingskosten bureau gem. werken i.v.m. verbouw 4.000.— 9. Aanleg weg tussen Laanweg en Sportlaan f 30.000.— 10. Bijdrage gem. Zijpe in kosten vuilnisstortplaats 7.700.— 11. Aanleg riolering Huismansweg 75.000.— 12. Herbestrating Voorweg f 12.000.— 13. Kapitaalverstrekking aan het grondbedrijf f 34.168.— 14. Kosten bouw kleuterschool te Groet 127.000.— 15. Kapitaalverstrekking gasbedrijf i.v.m. uitbreiding 50.000.— Strandontsluiting De belangrijke funktie die Schoorl heeft als recreatiegemeente neemt nog steeds toe. B. en W. denken hier met name aan de ontsluiting van Hargen aan Zee, waardoor een groot strandoppervlak voor de gasten be schikbaar zal komen. Deze ontslui ting kan worden bereikt door het aanleggen van een weg van Camper duin naar Hargen aan Zee. Tot ver wezenlijking van deze plannen zijn reeds besprekingen gevoerd en men verwacht dat het ontwerp-structuur- plan van de gemeente spoedig kan worden aangeboden. In dit plan zal ook het tracé van de nieuwe ver keersweg Bergen-Camperduin zijn opgenomen. De aanleg van deze weg is noodzakelijk met het oog op de bereikbaarheid van duin en strand in onze gemeente. Woningbouw Naast de recreatieve taak van de gemeente ontwikkelt Schoorl zich steeds meer als woongemeente. Dit blijkt uit het feit dat het inwonertal over het afgelopen jaar door een vestigingsoverschot TOTAAL 11.694.260.— van 205 en een geboorteoverschot van 44 met 249 is gestegen. In de loop van dit jaar zal begonnen wor den met de bouw van 172 woningen en 92 garages in het uitbreidingsplan Oost en ongeveer 40 woningen in het plan 'Evendijk'. Er mag verder worden verwacht dat elders in de gemeente nog een tiental woningen dit jaar door particulieren zal wor den gebouwd. Tenslotte zal de bouw van 22 woningen in het uitbreidings plan 'Groetinke' in de loop van dit jaar geheel kunnen worden voltooid. Verdere bouwplannen Het ligt in het voornemen van de Rijksgebouwendienst om op het per ceel grond gelegen aan de Heereweg en de Sportlaan een politiebureau en een postkantoor te bouwen. Door het Groene Kruis zal ter plaatse een wijkgebouw worden gesticht. Over de plannen van het Groene Kruis mochten wij u reeds uitvoerig be richten. De bouw van het politiebu reau is door een interne bestedings beperking bij het Rijk vertraagd maar naar het zich laat aanzien zal de aanbesteding toch nog op redelij ke termijn kunnen plaatsvinden. De bouw van het postkantoor wordt, evenals de bouw van het postkantoor te Groet door het rijk voorbereid, terwijl zoals u heeft kunnen lezen, voor de bouw van de nieuwe kleu terschool te Groet een bedrag van 127.000.is geraamd. De inspec- trice van het kleuteronderwijs heeft medegedeeld dat het afgeven van 'n urgentieverklaring misschien dit jaar mogelijk is. Ten aanzien van de aanleg van de parkeerterreinen kan worden me degedeeld dat men de aanleg van 'n viertal van deze terreinen nog voor het zomerseizoen hoopt te verweze- lijken. Sportzaken De aanleg van een tweetal sportvel den voor de V.V. 'Duinranders' zal in 1966 worden voltooid. Na de tot standkoming hiervan, de aanleg van een voetbalterrein voor de V.V. 'Schoorl', de aanleg van twee ten nisbanen, de bouw van de sporthal en de vernieuwing van het gymnas- tiekgebouw, waardoor de sportac- comodatie zeer is toegenomen, heb ben onze plaatselijke sportverenigin gen een nieuwe stimulans gekregen. Aanvullende bijdrage Ten slotte stellen B. en W. de raad voor om aan de Ministers van Bin nenlandse Zaken en Financiën te verzoeken een aanvullende bijdrage uit het Gemeentefonds te verlenen ter dekking van het bovenvermelde tekort. Wij besteden wekelijks veel aan dacht aan het verkeer in ons land, wij lichten voor u de regels toe en wijzen op de gevaren op de weg. Wij hopen zij het op een bescheiden wijze bij te dragen tot meer ver keersveiligheid. Een instantie die hier in een veel groter verband naar streeft is de Koninklijke Nederland se Toeristenbond A.N.W.B. Deze bond hield vorige week donderdag een filmavond in de zaal van 'De Rustende Jager'; een honderdtal be langstellenden gaf acte de présènce. De heer v. d. Waal, die samen met zijn collega Veldt van de propagan- dadienst de avond verzorgde heette de aanwezigen welkom en gaf hier na het woord aan loco-burgemees- ter Kaandorp die onder meer wees op de belangrijke plaats die de ANWB in onze samenleving inneemt. 'Een vergelijking met het Roode Kruis gaat misschien mank', zei de heer Kaandorp'maar ze hebben één ding gemeen n.l. ze staan altijd klaar om de mensen te helpen. In deze wintertijd profiteren we van de diensten van de wegeninformatie- dienst" terwijl de wegenwacht ons metterdaad bijstaat. Als we met va kantie gaan staat de ANWB klaar om ons reisplan uit te stippelen.' Hierna nam de heer v. d. Waal weer het woord die iets vertelde over de organisatie en de werkwijze van de Bond. De ANWB telt 750.000 leden en is hiermee de grootste toe- rische organisatie in Nederland. Het hoofdkantoor is in Den Haag, ter wijl 20 bijkantoren, verschillende grenskantoren en mobiele kantoren in den lande een ieder de gewenste inlichtingen geven. De ANWB heeft de beschikking over enkele al dan niet mobiele technostations waar men zijn voertuig kan laten keuren en waarbij veel mankementen aan het licht kunnen komen. Ook organiseert zij de cursus 'Pech Onderweg' zoals u elke donderdag avond om half zeven op de t.v. kunt zien. Verder plaatst zij de bekende wegwijzers, voorrichtingsborden en riviernaamborden, met de aandui dingen van 24 toeristische routes staan er zo'n 33.000 door de ANWB geplaatste borden in ons land. Zij heeft een toeristeninformatiedienst en zij adviseert u over de aanschaf van een kampeeruitrusting. Zij or ganiseert/ cursussen voor aspirant- kampeerders en heeft verschillende soorten verzekeringen, zoals de reis- en kredietbrief en nationale hulp- brief. 540.000 mensen zijn lid van de we genwacht er zijn verschillende we genwachtstations terwijl tenslotte de ANWB de z.g. rijproeven voor gevor derden organiseert, waarbij 'ervaren' automobilsten worden getest. Na het praatje van de heer v. d. Waal werd over dit laatste onder werp een film vertoond terwijl het gedeelte voor de pauze werd be sloten met een film over de veelom vattende taak van de Wegenwacht. Voor in de zaal was een stand met Bondsuitgaven ingericht en hiervoor bestond veel belangstelling. Na de pauze werden 2 films ver toond n.l. een over de Pyreneeën en een film van de KLM waarbij aan dacht werd gevraagd voor een va kantie in Europa. De aanwezigen waren vol lof over de mooie films en over de fraaie dia's waarmee de causerie van de hr. v. d. Waal waren gelardeerd. Zo had iedereen een prettige avond en niet in het minst de heren van de propagandadienst van de Bond, zij konden een twaalftal nieuwe le den inschrijven. De dienst gemeentewerken heeft de gladheid van de wegen die in de afgelopen week veelvuldig voorkwa men, bijzonder doelmatig bestreden. Door de ingebruikneming van de nieuwe zout-zand-strooier, maar te vens doordat de dienst tijdig ge waarschuwd en volgens een goed voorop gezet plan zeer snel te werk kon gaan. In korte tijd waren bij de eerste sneeuwval de voornaamste wegen en was bovendien het rijwiel pad naar Bergen aan Zee met een sneeuwschuiver bewerkt. Toen de wegen vrijdagmorgen spiegelglad waren, gingen de ploegen reeds in de nachtelijke uren aan de gang. Een woord van waardering is hier zeker op zijn plaats. Natuurlijk blijven er altijd nog wensen over maar dan moet men niet vergeten dat Bergen als dorp beschikt over een bijzonder uitgebreid wegennet van ongeveer 130 kilometer. Stille dank brengen melkboer, bak ker en de krantenman die bij de (he laas nog weinigen) huizen een straat je van de weg naar het huis, aan troffen dat was voorzien van wat zand, zout, as of andere mogelijke bestrijdingsmiddelen. Vaak wordt niet beseft dat het uiterst vermoei end is om enkele uren lang te moe ten balanceren om zich in evenwicht te houden. Vooral dank aan hen die tijdig hieraan hebben gedacht en hier naar hebben gehandeld. AUTO VLOOG UIT DE BEKENDE BOCHT De inmiddels beroemd geworden Pe- sie-bocht, voorzien van meerdere waarschuwingsborden en een over vloedig aantal lichtmasten heeft weer een wrak op de lijst van ongevallen kunnen bijschrijven. Een inwoner van Landsmeer schoof in de nacht van zaterdag op zondag door de bocht heen, ramde een lichtmast en een bermpaaltje. De auto werd zeer zwaar beschadigd en kon praktisch rden afgeschreven. Hij liet de wagen onbeheerd achter waarbij de politie aan de hand van zijn nummerbord de eigenaar op spoorde. Bergen - Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 wordt zitting gehouden in het Bankgebouw te Schoorl op voor naamletters A t/m G voor naamletters H t/m O voor naamleters P t/m Z VRIJDAG 28 JANUARI 1966 ZATERDAG 29 JANUARI 1966 MAANDAG 31 JANUARI 1966 van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk dat ALLE BOEKJES op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt 1.00 administratiekosten in rekening gebracht. Gewone bankzaken worden op genoemde dagen niet behandeld. HET BESTUUR. Het is niet zo zeer artistieke, maar romantische kruidenierswinkeltje op de hoek Antoniusstraat-Molenstraat zal een enorme gedaanteverwisseling ondergaan. Dit kruideniersbedrijf is 62 jaar lang in handen geweest van de fa milie Blankendaal die tevens bekend stond door zijn fouragehandel en de verkoop van klompen in de meest mogelijke kwaliteiten, soorten en maten. Door gebrek aan een op volger nam bijna 6 jaar geleden de heer Jan Oldenburg de zaak over. Doordat kort geleden bij een mis verstand een motorvoertuig de voor pui van de zaak ernstig beschadig de is de heer Oldenburg vooruit ge lopen op zijn toekomstplannen om de winkel te gaan verbouwen en in geheel andere en moderne vorm met zijn zaak terug te keren. Het laatste markante winkeltje met alles boven en op elkaar zal dus uit Bergen gaan verdwijnen. De Bergense V.V.V. is reeds vol activiteit voor het komende seizoen en heeft reeds nu enkele evenemen ten vastgelegd en een voorlopig pro gramma opgesteld. Zo zal de traditionele verlichtings avond op 3 augustus plaatsvinden en is een ruiterfeest ongeveer voor half augustus vastgesteld. Op 14 juli zal het Philharmonisch Orkest een uitvoering verzorgen. Voor de kinderen zijn er reeds twee middagen in het openluchttheater gepland met op weden van radio en televisie-sterren. Voorts zijn onder handelingen gaande om een 'Top en Flop' uitzending in Bergen te krij gen. Een fietsrally staat eveneens op het programma. Men zal tevens gaan bezien of het organiseren van een wielerronde wederom tot de moge lijkheden kan behoren. Ook zullen er enkele tiener-dansavonden wor den georganiseerd. COMMISSIE ZOMERFEESTEN OPGEHEVEN De door het gemeentebestuur in gestelde 'Commissie Zomerfeesten' die jarenlang zelfstandig maar in nauwe samenwerking met de VVV heeft gewerkt, is inmiddels opgehe ven. Haar aktiviteiten zullen nu door het VVV-bestuur worden overgeno men. (Ingezonden mededeling) In het sfeervolle Gereformeerde (Witte Kerkje) aan de Dr. van Pelt- laan vond een oecomenische gebeds samenkomst plaats die werd gehou- den door de Hervormde, Gerefor meerde, r.k. kerk en het Leger des Heils. Door de minder goede weersom standigheden waren er nu slechts 125 personen die aan deze dienst deelnamen. Het hoofdthema werd deze keer bijzonder gelegd op de herenigingsgedachte. Het is haast niet in te denken, zo viel er te be luisteren, dat wij allen zo lang ge scheiden zijn geweest. Dat wij zo lang kortzichtig zijn geweest en zelfs de onverdraagzaamheid en vijandig heid hebben aangemoedigd. Er werd dank aan God gebracht dat de scheidingsmuren gaan vallen. Af wisselend werd door de geestelijke leiders van de kerkgenootschappen gebeden of een gedeelte uit de bij bel of het boek der Openbaringen gelezen, en gezamenlijk de geloofs belijdenis gedaan. Gezamenlijk werd gebeden dat alle Christenen weer bijeen moge komen. Massaal klonk de slotzang die in elke kerk afzon derlijk maar reeds geruime tijd op dezelfde melodie en met de zelfde woorden wordt gezongen. Tot slot werd de wens uitgesproken dat bij bel-actie die huis-aan-huis plaats vindt, veel succes mag hebben, waarna de zegen werd uitgesproken. Het Roode Kruis afdeling Bergen organiseert zaterdagavond in café Nieuwendijk een klaverjasdrive om mooie prijzen. Deze afdeling die dit jaar 185 kerstpakketten verzorgde voor de zieken, een boottocht aan minder- validen bezorgde en talrijke malen met de ambulance uitrukte om ge wonden bij ongevallen te verzorgen, kan financieel best wat gebruiken. Deelname aan deze drive wordt dan ook zeer op prijs gesteld. GESLIPT DOOR DE GLADHEID Door enkele gladde plekken in het wegdek slipte een Franse medewer ker van Felepetrol uit Alkmaar en wonende aan de Eikenlaan 11 in Bergen zaterdagnacht met zijn auto op het Plein. In zijn vaart botste hij tegen een lichtmast die geheel werd vernield, evenals zijn auto waarvan alleen 'n schroothoop overbleef. Met een ern stige verwonding aan zijn knie werd hij door de ambulance van het Roode Kruis naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. IEDERE VRIJDAGMIDDAG van half vier tot half vijf in het oude Raadhuis te Schoorl biblio theek Algemeen Welzijn. VOOR BERGEN Dr. J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2 Telefoon 2027 VOOR SCHOORL Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan, tel. 360 van 17 januari tot 24 januari 1966 GEBOREN: Robert Arthur, zoon v. Hendrik van den Boogaard en Jan netje Medik, Egmond aan Zee. Anna Elisabeth, dochter van Jan Willem Rougoor en Anna Klasina Mulder, Piet Boendermakerweg 11. Frank, zoon van Petrus Tesselaar en Jakoba de Jong, Hoopweg 5. Daniël Johannes, zoon van Johannes Jacobus Rijgersberg en Eufemia J. van den Berg, Matthieu Wiegman- weg 20. Martje, dochter van Leendert Vlie- genthart en Antje Kamminga, Karei de Grootelaan 15. Adrianus Franciscus Maria, zoon v. Adrianus Wilhelmus Maria Ooije- vaar en Petronella Catharina J. M. Brand, Molenkrochtlaan 21. Ruben, zoon van Adrianus Johan nes Wilhelmus Tamis en Helga Spier Piet Boendermakerweg 57. Tom, zoon van Bob Peters en Helga Maria Rumpenhorst, Wollegrasweg 8. ONDERTROUWD: Arend Simon Vis, technisch ambtenaar, Oudorp en Anna Johanna Adriana Dekker, Kogendijk 16. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN: Dieuwertje de Haan w.v. K. van Berge, oud 93 jaar, Dr. van Peltlaan 54. Hendrik Jan Vis, e.v. M. Terstall, oud 71 jar, Turf- weg 6. JUBILEUMUITVOERING R.K. GYMNASTIEKVERENIGING Naar aanleiding van het 20-jarig bestaan verzorgd de r.k. Gymnas tiekvereniging DIO een jubileumuit voering in De Rustende Jager. Aan deze uitvoering zullen alle leden deelnemen, ook de kleuters. Aan de omlijsting zullen enkele be kende Bergenaren medewerking verlenen. Mevrouw C. Morée-Dol verzorgt de muzikale omlijsting aan de piano. EEN ONTDEKKINGSTOCHT NAAR DE OOSTZEE Voor de KJVO en de ANDO ver zorgde de Bergenaar de heer G. Fi- gée met zijn echtgenote een interes sante lezing, toegelicht met een 300- tal kleurendia's. De zaal Hovenier van pension 'Russenweg' bleek haast te klein om de vele belangstellenden te kunnen bevatten. Op boeiende wijze vertel de heer Figée over zijn autoreis van een week naar Lapland en de crou- se van 3 weken met de Statendam naar Zweden, Finland en het bezoek aan Sint Petersburg, het tegenwoor dige Leningrad. Talrijke dia-opna men waren foto-technisch gezien zeer knap. De heer L. Schuil bracht het echt paar dank voor hun interessante avond en kondigde tevens aan dat hij zelf op 26 februari een lezing zal houden over Parijs, de Vogezen, en de Franse Jura.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1