Raadsvergadering Schoort Purol h®udde Neem óók TWIN prettig lekker rollen, roken! Gerda's eigen weg Gehoord in de raad TWEEDE BLAD DONDERDAG 24 FEBRUARI 1966 _ü!L!Lsmetteloos zu de.huid zuiver Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 De Schoorlse Gemeenteraad kwam op 18 februari ten gemeentehuize bijeen om een agenda van een der tiental punten te behandelen. De publieke belangstelling was dit keer groot, omdat de toekenning van sub- sudies aan de drumband, het fan farecorps en de Oranjevereniging op het programma stond. Men had weinig tijd nodig om de eerste zes punten door te nemen. Door de Raad werd ingestemd met de aankoop van het pand Laanweg 47, met de aankoop van grond voor de aanleg van een parkeerterrein te Groet en met de vaststelling van de subsidies aan een aantal verenigin gen en instellingen. Behandeling begroting 1966 Tot over elf is men doende ge weest met de behandeling van dit agendapunt. Door de heren Sleking Pastoor en Dekker werden algeme ne beschouwingen gehouden, waar uit we een aantal punten zullen aan halen. De heer Sleking bleek voorstan der te zijn van de verhoging van de plaatselijke belastingen. Dit was onontkoombaar zo Schoorl haar taak als recreatiegemeente naar behoren wil vervullen. De heer Sleking sprak er zijn teleurstelling over uit dat hogere overheden nog steeds niet waren doordrongen van de beslom meringen waar Schoorl als recre atiegemeente mee heeft te kampen. In de begroting had de heer Sleking weinig positiefs gevonden met be trekking tot de recreatie, 't was toch mogelijk geweest om alvast bedra gen op te voeren voor de aanleg van de weg Bergen-Camperduin en ont sluiting van het strand te Hargen waarvan de plannen in een stadium zijn dat met een afronding hiervan op korte termijn rekening mag wor den gehouden. Er zijn echter ook verheugende tendenzen, vooral op het gebied van volkshuisvesting en riolering. Maar grote delen van de gemeente zijn nog niet van riolering voorzien, het geen vooral het agrarisch bedrijf veel schade berokkent, door lozing in de poldersloten. De heer Sleking zei het te betreuren dat 't door de burgemeester in uitzicht gestelde in vesteringsplan de Raad nog niet be reikte. Van de hierin voorkomende 12 punten werden er slechts enkele en dan nog slechts gedeeltelijk ge realiseerd. Er bestaan plannen om Schoorl te maken tot een gemeente met tien tot twaalfduizend inwo ners en daarom vond de heer Sle king het jammer dat in de afgelo pen vier jaar aan de raad nog geen plan voor de bouw van een nieuw Raadhuis werd aangeboden. De gang van zaken bij het onder wijs is weinig bevredigend voor Groet, als men ziet dat de Schoorlse kleuterschool met een lokaal werd uitgebreid terwijl die te Groet niet 't gewenste soulaas kreeg. De kleuters in Groet vertoeven in een weinig be nijdenswaardige ruimte en de vraag dient zich aan, aldus de heer Sle king of de door B. en W. verworpen gedachte van 'n redelijke noodvoor ziening niet meer haalbaar is. De schijn wordt gewekt dat Schoorl wordt bevoordeeld ook al omdat een tijdelijke oplossing voor de lagere school wel werd aanvaard. Nadat de heer Sleking een verge lijking van de kosten had gemaakt vanaf 1962 tot heden, drong hij nogmaals aan op steun van de over heid. vooral nu een ministerie is ge creëerd met speciale bevoegdheden op dit gebied. De heer Sleking vervolgde met op te merken, dat het niet de bedoeling was om het beleid van B. en W. aan te vallen. De niet aflatende zorg van de burgemeester voor het wel en wee van Schoorl is ieder bekend. Als de sollicitaties van de heer Bergh naar een andere gemeente succes hebben, zullen wij U slechts node zien ver trekken. De heer Sleking besloot zijn beschouwing met op te merken dat de nieuwe gemeenteraad met en thousiasme al die zaken wil gaan aanpakken waarvan zij meent dat niet langer kan worden gewacht. Een grote dosis geduld zij hen ge geven. De heer Pastoor die namens de PvdA het woord voerde zei dat we nu in een bijzondere tijd leven waar in vernieuwingen en veranderingen tot ons komen. Het blijkt dat door de ontwikkelingen in ons dorp het tekort op de begroting is ontstaan maar dit is niet verontrustend als men bedenkt in welke sterke stroom versnelling wij leven. Door het ont staan van meer vrije tijd wordt van ons verwacht dat we gunstige om standigheden scheppen om die vrije tijd zo goed mogelijk door te bren gen. Als recreatiegemeente moeten we er ook op letten dat bepaalde plek ken voor wielrijders gevaarlijk zijn. In dit verband wees de heer Pastoor op de situatie langs de Duinweg en vroeg aandacht voor het fietspad langs de zeekant. Door doortrekking van dit pad naar Bergen aan Zee zou het verkeer in de bebouwde kom worden ontlast. In de sector kampeerterrein valt een vooruitgang te bespeuren terwijl de aanleg van de nieuwe weg spoe dig dient te worden gerealiseerd. In voorbereiding zijn, voor wat betreft de woningbouw, de plannen Evendijk en Schoorl-Oost. We die nen, aldus de heer Pastoor, meer voorbereidend werk te verrichten omdat Noordholland in de toekomst 3 miljoen inwoners zal tellen. Wij dienen hiervan een deel op te van gen en in dit verband drong de heer Pastoor er op aan dat de woningen niet te dicht op elkaar zullen wor den gebouwd. De oude woningen in Schoorl die nen te worden opgeruimd als daar toe de mogelijkheid bestaat terwijl de heer Pastoor, in tegenstelling tot de heer Sleking, geen voorstander was van verhoging van de plaatse lijke belastingen. Er draaien dan inwoners voor de kosten op die niets met de recreatie te maken hebben, terwijl enige tijd geleden de belas tingen al drastisch zijn verhoogd. We dienen verder onze aandacht te bepalen op een nieuw Raadhuis ter wijl voorts de recreatiegemeente bij andere plaatsen door het Rijk ten achter worden gesteld. De heer Pastoor besloot zijn be schouwing met op te merken dat Schoorl een plaats zou worden waar het prettig wonen is. Hierna was de heer Dekker aan de beurt. Hij bracht dank aan het College van B. en W. en de overige Raadsfracties voor de prettige wijze van samenwerking die men steeds mocht ondervinden. En dank zij deze samenwerking is er veel tot stand gekomen in deze zittingsperiode van de Raad. Dit mogen we gerust eens luidop zeggen, aldus de heer Dek ker, als antwoord aan die mensen die alleen maar negatieve kritiek le veren, zo in de zin van 'In Schoorl gebeurt nooit wat, en die Raad en B. en W., het is me maar een stelle tje.' Er dient mede daardoor meer contact te komen tussen bestuur en bestuursleden en de heer Dekker stelde namens de KVP-fractie dan ook voor tweemaal per jaar een con tactavond te houden waarbij het ge meentebestuur tal van zaken uit de doeken zou kunnen doen met de nodige toelichting. De heer Dekker blikte nog even terug op de afgelopen 3V2 jaar. Vanaf 1962 zijn 148 huizen gebouwd terwijl in dit laatste zittingsjaar van de huidige Raad wordt begon nen met de bouw van 200 huizen. Het inwonertal is gestegen met ruim 10°/o hoewel voor zover de heer Dekker althans bekend was, B. en W en de Raadsleden hieraan niets hadden gedaan. Er is voor bijna 2 miljoen in riolering geïnvesteerd, de Laanweg is verbreed en van een rij wiel- en voetpad voorzien. Er kwa men troittoirs in Schoorl en, zo zei spreker, zelfs in Groet. Op sportgebied werd ook veel tot stand gebracht, terwijl de heer Dek ker stil stond bij de opening van de sporthal dat wel duidelijk liet zien dat men samen bouwen moet aan de ontwikkeling van Schoorl. Verder vond de heer Dekker dat de gastenstatistiek zonder pardon moet worden doorgevoerd, want zo als deze statistiek nu reilt en zeilt is ze het papier niet waard, waarop ze is gedrukt. Ondanks het tekort bleek de heer Dekker de begroting met optimisme tegemoet te zien. Want, zei hij, op 't eerste gezicht is er een tekort van 131.000. Maar als we nu de 40 mil le aan inkomsten uit het vreemde lingenverkeer er uitlichten maar we nemen dan ook de daadwerkelijke kosten die de gemeente zich getroost dan zien we dat met aftrek van de- zé 40 mille, de gemeente er toch nog zo'n slordige 134.000 instopt. Als Ge deputeerde Staten nu zeggen dat de belastingen moeten worden verhoogd zeggen wij neen. Rijk en Provincie schieten schromelijk tekort ten aan zien van de recreatiegemeenten. Het is daarom jammer, dat onze excel lenties hun vakantie meestal niet in Holland doorbrengen, want, dan zouden zij persoonlijk worden gecon fronteerd met onze noden. Veronder stel dat freule Wttewaal van Stoet- wegen's badpak volraakt met teer of dat minister Luns, zijn zeker zeer grote teen zou stoten aan bunker- resten, dan zouden wij kunnen zeg gen sorry, wij zouden wel anders willen maar de ping-ping ontbreekt. Wel, minister Luns zou het bepaal delijk niet grappig vinden. De komende jaren, zo besloot de heer Dekker zijn humoristische be schouwing, zijn een uitdaging aan B. en W. en de Raad. Moge God uw College en de Raad de wijsheid ge ven om ons mooie Schoorl nog aan trekkelijker te maken. Na een korte pauze beantwoordde burgemeester Bergh de drie heren. 'Het betoog van de heer Sleking', aldus de heer Bergh, 'wijkt in zeke re zin af van dat van de andere heren. Ik geloof dat wij begrip moe ten hebben voor de situatie waarin zich de heer Sleking bevindt, en we moeten diens woorden niet op een goudschaaltje leggen. Door de recre atie gaat inderdaad wat natuur schoon verloren, maar dit is moei lijk te keren. En de recreatie brengt ons toch een zekere welvaart. Wij staan machteloos voor wat be treft de aanleg van de weg Bergen- Camperduin en de ontsluiting van 't strand. Met onze middelen kan er van de aanleg geen sprake zijn. We wachten op de totstandkoming van de wet - uitkering - wegen, die de plannen van rijkswege regelt. En dit is de realiteit. De ontsluiting van het strand zal in de praktijk tonnen kosten, terwijl 't Staatsbosbeheer het gelukkig tot zijn taak heeft gerekend de weg van Camperduin naar Hargen aan te leg gen. Als 'Incoret' goedgunstig be schikt zal misschien nog dit jaar met de aanleg worden begonnen'. Over de huisvesting zei de heer Bergh onder meer dat Schoorl door de overheid slechts wordt bedeeld met de toezegging van 4 armzalige woninkjes. Ondanks de plannen die wij met medewerking van RCN en Euratoom hebben verwezenlijkt, zijn de voor uitzichten niet rooskleurig, maar dat is niet onze schuld. De heer Bergh ging hierna diep in op de bewering van de heer Sleking dat er van de toegezegde 12 punten er nog maar enkele zouden zijn gerealiseerd. Over het nieuwe raadhuis is lang gediscussieerd over de plaats hiervoor. Uiteindelijk vond men Bregtdorp hiervoor het meest ideaal. We zullen trachten met de plannen voortgang te maken er zijn nog wel tien jaar mee gemoeid. Over de kleuterschool te Groet, reeds lange tijd een onderwep van discussie in de Raad, zei de heer Bergh dat men in 1963 'n noodlokaal had kunnen bouwen, waar je, zo zei hij, dan 30 jaar mee zit. We hebben in overleg met de oudercommissie besloten het destijds nog even aan te zien en te mikken op een perma nente school. In april of mei komen de urgentieverklaringen af en Groet maakt een zeer goede kans ook op de lijst te staan. Tot de heer Pastoor zei de burge meester dat de situatie Postweg- Duinweg een probleemgebiedje is in de gemeente. We zullen hiervoor zo spoedig mogelijk een oplossing zien te vinden. De heer Dekker kreeg tot ant woord dat de voorzitter wel iets voelde voor zijn suggestie tot het houden van voorlichtingsavonden aan de bevolking. DE DUINSTREEK Misschien krijgt ook Camperduin trottoirs, terwijl de hr. Bergh ver der op een suggestie van de heer Dekker inging die voor enige indus trialisatie langs het Noordhollands- kanaal had gepleit. Het zou een ze gen zijn als wij die industrie kregen die hier past, maar dan geen roken de schoorstenen, wel werkplaatsen. In tweede instantie volgde een langdurige woordenwisseling tussen de burgemeester en de heer Sle king. De laatste stelde dat reeds 40 jaar geleden aandacht voor de nieu we weg is gevraagd, iedereen wacht maar op elkaar en zo komt de weg er nooit. De burgemeester verzocht de heer Sleking de dingen te zien zoals zij nog en met beide benen op de grond te blijven staan. Hierna werd de begroting zelf be keken. De heer Dekker vroeg of er nu in het plan Evendijk zal worden geheid of niet, en hoever de verant woording van de gemeente in deze gaat bij het uitbrengen van advie zen aan de bouwers. Wethouder Meedendorp gaf een toelichting op deze kwestie waarover de Raad nog per brief nader zal worden geïnformeerd. Hierna werd de begroting conform de voorstellen door de Raad vast gesteld. Aan de Oranjevereniging, de fan fare en de drumband werden door B. en W. voorgestelde bedragen ver strekt, waarbij de heer De Leeuw zijn bewondering uitte voor de pres taties van de nog zo jonge drum band. Rondvraag Hierbij bracht de heer Kaag lof aan het personeel van Gemeente werken voor het ijs- en sneeuwvrij houden van de wegen en pleitte de heer Kroon voor een provisorische oversteekplaats te Camperduin. De heer Sleking uitte kritiek op de Gids voor Schoorl. Nadat alle sprekers door de voor zitter waren beantwoord, werd om even half twaalf de openbare zitting van de Raad gesloten. Burgemeester Bergh 'Wie heeft 7 ton voor de aanleg van een rioolwaterzuiveringsin stallatie?' Overigens antwoordde niemand. Burgemeester Bergh 'De machine van de overheid is ingewikkeld en moeilijk op gang te brengen'. Burgemeester Bergh toen hij per ongeluk sprak over de totstandkoming van een Roode Kruisgebouw 'Je zou er kleuren blind van worden.' Burgemeester Bergh 'Zonder recreatie zou het in Schoorl de dood in de pot en ar moede zijn.' Burgemeester Bergh 'Ik ben geneigt te zeggen dat de democratie eens in de 4 jaar leeft in deze maanden.' De heer Sleking bij zijn voorstel ook Hoogovens te verzoeken huizen in Schoorl te bouwen: 'Arbeiders van de Hoog ovens zijn ook mensen.' Burgemeester Bergh tot de heer Dekker 'U kunt toch van geen enkele dienst zeggen dat zij idioot is.' De heer De Leeuw 'We hebben allemaal onze wilde haren gehad.' Wethouder Kaandorp na een geestdriftig betoog van de heer De Leeuw: 'Dat was weer 'n echte Skorlse flitse.' De heer Dekker 'Het Oranjecomité heeft jaren op een schoen en een slof gelopen, maar loopt thans op stelten.' De heer Kaag 'De brandkranen moeten blootge- zocht worden.' no. 17 door HENK VAN HEESWIJK i Het was de boer, die de pijnlijk wordende stilte verbrak. 'Zo, zo, ja, ik ken je vader wel. We hebben wel eens zaken gedaan met elkander. Misschien al wat jaren geleden, maar ik herin ner het me wel. Ik heb hem nog eens een vaars verkocht, een heel goed dier. Hoe is het thuis?' 'O, heel goed, dank u. Vader wordt natuurlijk een dagje ouder, maar ik heb enkele broers, die meewerken, ziet u?' 'Zo zo, ja, vele handen maken licht werk. Ik hoorde van Gerda, dat jij niet op de boerderij werkt. Wat doe je voor de kost, Arie?' i 'Ik werk in Amsterdam, Van 't Grashek. Er zat voor mij thuis geen toekomst in. Ik heb drie oudere broers en één van hen kan vader opvolgen op het bedrijf. Ik had geen zin om erbij te blijven hangen, dus zocht ik noodgedwongen ander werk. Ik ben in dienst van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf.' 'Buschauffeur?' 'Voorlopig conducteur. Te zijner tijd word ik opgeleid voor bestuurder.' 'Zo, zo, conducteur. Dat is heel ander werk als op de boerde rij-' 'Op mijn vrije dagen ga ik doorgaans naar huis en help ik op de boerderij, als het nodig is, Van 't Grashek. Mijn handen staan niet verkeerd voor het boerenwerk.' 'Dat neem ik wel aan. Wat je eenmaal geleerd hebt. Tja. voor menige boerenzoon zijn de vooruitzichten niet zo roos kleurig. Als er vier zoons zijn, kan één in het bedrijf opvol gen. En boerderijen zijn maar zelden te koop. Ik weet het wel, de moeilijkheden worden natuurlijk ieder jaar groter. Tja, Arie ik kan me voorstellen, dat je ander werk zocht. Trouwens de jeugd van deze tijd wil een vrije zondag en sommigen ook al een vrije zaterdag. Alsof er op zaterdag en zondag geen vee verzorgd dient te worden. Ze trekken naar de stad en naar de fabrieken. Het personeel wordt zelfs met eigen busdiensten van huis gehaald en weer thuis gebracht.' De boer zweeg enige ogenblikken en trok nadenkend aanzijn pijp. 'Jaap de Nots', vervolgde hij, voor zich uitkijkend. 'Ik herinner me, dat je vader indertijd nogal wat kippen had.' Arie knikte. 'Ja, maar daar is tegenwoordig met die lage eierprijs ook niet veel meer aan te verdienen. Vader heeft van de zomer zo'n driekwart van de pluimveestapel opgeruimd.' 'Ik kan het me voorstellen. Het eitje brengt de kostprijs niet meer op. En niemand werkt graag voor niets.' 'Vader heeft van 't jaar meer rogge verbouwd. Daarvoor was het een goed jaar.' De boer beaamde het. 'Ja, we hebben het weer mee gehad, dat is een belangrijke factor. En de graanprijzen zijn goed. Ik zou het alle boeren op de gemengde bedrijven willen aanraden: ruim het grootste deel van je kippen op en zaai rogge of tarwe. Op het zand doet de rogge het natuurlijk beter.' 'Nog thee, Arie?' Gerda liet zijn arm los en keek hem glim- lachtend aan, alsof ze zeggen wilde: zie je nu wel, dat het mee gevallen is?' 'Graag.' Er werd nog enige tijd over het boerenbedrijf gesproken en Gerda begreep, dat haar vader zo ongemerkt de jongeman uit- hoorde over zijn wetenschap betreffende alles, wat met de boerderij te maken. Zelf luisterde ze belangstellend toe en kwam tot de conclusie, dat Arie, trots het feit, dat hij al een paar jaar niet of nauwelijks meer in het vak was, er toch aardig wat van wist. Hij kende de voornaamste stieren in de streek, wist van de kwaliteit hunner nakomelingen tamelijk veel, discussieerde met hem over de voor- en nadelen van een eigen stier en het meisje dacht: Nou, vader zal niet veel te gen hem kunnen hebben. Hij is voorzichtig en dat moet ik zelfs op prijs stellen. Tenslotte ben ik enig kind. Maar is het geen knappe jongen, zoals hij daar aan tafel zit? En hoe denkt moeder er over? Ze heeft geen oog van hem af. Toen het tijd was geworden om te melken, stelde Arie voor om 1 mee te helpen, maar de boer schudde zijn hoofd. 'Je bent er niet op gekleed, Arie. Overigens, we hebben het altijd met onze eigen mensen kunnen redden. Gerda moest vanmiddag ook maar overslaan, nu jij hier bent.' I Van 't Grashek klopte zijn pijp uit en kwam overeind. Op zijn sokken liep hij naar de deur. Even later hoorde men hem I buiten op zijn klompen naar het melkhok lopen en vandaar naar de stallen, waar juist een week tevoren het melkvee was gestationeerd voor het winterhalfjaar. Het meisje was verbluft en gepikeerd. Waarom deed vader nu ineens zo? Ze keek naar haar moeder, die nu de tafel op ruimde en met nietszeggende blik op haar gezicht door het vertrek liep. Arie zat nog steeds bij de tafel. Op een gegeven moment verliet mevrouw Van 't Grashek de kamer. Gerda kwam achter de stoel van de jongeman en sloeg haar armen om hem heen. Ze legde haar hoofd tegen het zijne, in zijn oor fluisterend: 'Ik hou' van jou, jongen. Jij en ik.... niemand zal tussen ons in kunnen komen.' Maar een uur later zat Gerda van 't Grashek, de dochter van één der grootste boeren van Nijloo, op het bankje in het pol derplantsoen te huilen en was het de beurt aan Arie om haar te verzekeren van zijn rostvaste liefde voor haar. 'Alsals ze geen toestemming geven, dan loop ik weg', verklaarde ze tussen haar tranen door. 'Vader is onredelijk, ik begrijp hem niet. Eerst zit hij gemoedelijk met je te praten en dan loopt hij ineens, zonder iets aardigs te zeggen, de deur uit. En moeder keek ook de hele tijd met een gezicht als een oor wurm.' 'Stil, snoepie, misschien zie je het veel te zwaar. Ik geloof niet, dat je vader wat tegen me zal hebben, maar je moeder., ik weet het niet.... Ach, het komt natuurlijk allemaal, omdat ik een zandvreten ben, dat ik van de lage kant kom....' 'Ik vind het gemeen', verklaarde Gerda heftig, 'dat kun jij toch niet helpen?' 'Natuurlijk niet, maar je zult zien, Gerda, dat je moeder me daarom niet mag.' 'Ik praat morgenochtend wel met haar. Ze zullen me nooit kunnen verbieden met jou om te gaan....' Opeens greep ze hem hard bij de schouders. 'Arie, je zult moeten tonen, dat je ruggegraat hebt. Maar ik laat je niet in de steek, hoor? Samen gaan we vechten voor ons geluk!' Doch de stemming was bedorven en om tien uur bracht Arie het meisje halverwege de oprijlaan, ondanks het protest van Gerda: 'Je moet me helemaal naar huis brengen.' Hij schudde zijn hoofd. 'Ik ben niet van plan je vader en moeder tegen me in het harnas te jagen. Als ze me nu zagen, zouden ze het als een brutaliteit beschouwen, dat wil ik niet.' 'Je bent bang.' 'Vanmiddag was ik het. Nu niet meer. Ik hoef me nergens voor te schamen; mijn familie bestaat uit behoorlijke mensen, al komen ze dan van de lage kant. Daarom wil ik niets force ren, zie je? Tot ziens, snoepie, ik houd van je Enkele minuten later betrad Gerda de kamer, waar haar va der en moeder nog tegenover elkaar zaten. Die hebben expres op me gewacht, begreep ze. Ik voel het, dat ze Arie niet willen. Maar waarom niet? Ze weten niet half, welk een lieverd hij is. 'Dag....' begroette ze timide. Meteen werd de strijdlust in haar wakker. Ik accepteer geen enkel bezwaar, dacht ze. En als hij niet op de boerderij mag komen, ga ik naar Amster dam. Arie is me meer waard dan alles hier. Van 't Grashek schraapte zijn keel. 'We moeten eens met el kaar praten, Gerda. Je begrijpt wel, waarover.' Gerda dacht: de aanval is de beste verdediging. Vooruit, je hebt het Arie beloofd, dus Ze ging zitten en keek beurtelings naar haar ouders, een glimlach om haar mond. 'En, hoe vonden jullie Arie. Keurige jongen, he? Beschaafde manieren. En vindt u hem niet knap, moeder? Wat een kerel, he? En weet u.hij is oersterk. Had u niet gedacht.Hij is een echte fijne jongen en we houden erg veel van elkaar en Van 't Grashek wuifde ongeduldig met zijn hand. 'Wacht even Gerda, en draaf niet zo door. Je moeder en ik hadden onze ogen niet dicht, toen hij hier aan tafel zat. En Arie de Nots kan ze ker wel verschillende goede eigenschappen bezitten, wat even wel niet wegneemt, dat wij hem niet de geschikte man voor je vinden.'

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1