IVeekMad 99 Gemeenteraad Bergen H. K. YPMA Succesvolle avond van V.V.V. Bergen DafflP°breekt GERRITSEN ZEVEN iVOORDELEN IVOROL Aangiftebiljetten Inkomstenbelasting 1965 NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL BERGEN Kristal met zilver Burgerlijke stand BP-WARMTE Agenda B BEDDEN? DEKENS? DORRESTEIJN! Bel 02267-2428 A. ten Bruggencate Doktersdiensten DONDERDAG 3 MAART 1966 41e JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Parijs en de Vogezen de kracht van een verkoudheid Langedijker Cabaret trad op voor Ouden van Dagen Jeugdige kapper behaalde successen Stijging ledental bij Wit-Gele Kruis voordelen: Schoorlse Gemeenschap Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Wij lazen Prins Hendrikkade 11 Broek op Langendijk Dit nummer bestaat uit 4 pag. ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. G. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs ƒ6,85 per jaar; ƒ1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Grenswijziging Alkmaar-Bergen. De zeer goede stemming in de raad werd overschaduwd door een schrijven van de staatssecretaris van het ministerie Binnenlandse Zaken in zake de afwijzing van het rapport Prins. Burgemeester L. J. de Ruiter gaf hierop het volgende commentaar: woningbouwvereniging kan waarde- Deze mededeling lokt in dit sta dium geen politieke discussie uit in de Raad, de procedure, die krach tens de Gemeentewet moet worden gevolgd zal u daartoe nog in de ge legenheid stellen. Het kan geen kwaad, indien ik van de gelegenheid gebruik maak om een paar opmer kingen over deze zaak te maken. De beslissing van de Staatssecre taris had ik verwacht en men heeft geen koffiedikkijker of defaitist te zijn door nu vast te stellen, dat het verzoek tot grenswijziging door de gemeente Alkmaar ingediend ,zal worden gehonoreerd. Het rapport- Prins is een bijdrage tot de toekom stige bestuurlijke ontwikkeling, maar kan in de onderwerpelijke zaak geen onmiddellijke oplossing bieden. Het is juist om dat nu te constateren en zo er aan mee te werken, dat de noodzakelijke ontwikkeling van N.- Kennemerland niet verzandt in een onvruchtbare discussie over de maatregelen, die moetenwor den ge nomen en de wegen, die moeten worden ingeslagen. Er kan niet ge noeg de nadruk worden gelegd op de noodzaak een groot aantal pro blemen, waarmede wij in deze regio nu of in de naaste toekomst mee worden geconfronteerd in gebonden samenwerking te lijf te gaan, naar oplossingen te zoeken en deze in een bovengemeentelijk orgaan tot uit voering te brengen. Gezien het ver loop elders acht ik de vrees niet on gegrond, dat gedurende de tijd van de grenswijzigingsprocedure de nei ging tot samenwerking gering zal zijn. Dit is geen verwijt maar het constateren van de feiten. Zowel de gemeenten, die zullen verdwijnen of grondgebied zullen kwijtraken, als ook de gemeente, die de procedure heeft aangespannen, dienen te be denken, dat gebrek aan samenwer king tot schade van de huidige en toekomstige bewoners van dit ge bied zal leiden. Ik ben ongerust over de aanpak en uitvoering van een aantal taken, waarin door het Ge meentebestuur van Alkmaar mede het initiatief dient te worden geno men. De planning van de culturele ont wikkeling - schouwburg, culturele centra, musea e.a. - is een dringende zaak en ik acht het een onbegrijpe lijke zaak, dat, nu een herzien van schouwburgplan in de maak schijnt te zijn men niet de gelegenheid heeft aangegrepen de randgemeenten hier bij te betrekken, die de wens daartoe duidelijk kenbaar hebben gemaakt. De intergemeentelijke wegsituatie vraagt voor Alkmaar èn voor Heiloo en Bergen om een oplossing, weder om is de zaak uitgesteld; het eigen verkeer en het recreatie-verkeer ko men in een steeds moeilijker wor dende situatie. In Noord-Kennemer- land is het vreemdelingenverkeer de grootste industrie, terwijl voor de bevolkingsaanwas in de naaste toe komst nieuwe recreatiemogelijkhe den moeten worden geschapen. Nog maals wil ik er op wijzen, dat het de hoogste tijd wordt deze zaken in een gezamenlijk verband te be studeren en uit te voeren. Deze zeer dringende kwesties zijn nog met een groot aantal uit de brei den. Ik ben er van overtuigd, dat in dit stadium een waarschuwende stem moet klinken. Het bestuderen en propageren van samenwerkingsvormen is onvoldoen de, het wordt de hoogste tijd daden bij onze woorden te voegen. Het was misschien ongewild, maar zeer opmerkelijk te horen hoe vrij wel elk raadslid zijn proeve van bekwaamheid aflegde door zelf com mentaar te leveren op de agenda punten, hetgeen over het algemeen door de fractievoorzitter wordt ge daan. Het leek zo nu en dan een kandidaatsexamen voor de verkie zingen op 23 maart. De vaak zeer goed verzorgde commentaren gaven de raadsvergadering een levendig aanzien. Uitgezonderd de P. v. d. A-fractie waren allen ontstemd over de wijze waarop de woningbouwvereniging reageerde op de verzoeken van de bewoners van woningwetwoningen de betreffende woningen door aan koop over te nemen. Men stelde dat deze mensen met een over het alge meen bescheiden inkomen van 7.000 tot f 12.000,in de gelegenheid moe ten worden gesteld tot bezitsvor ming, hetgeen door de minister ge stimuleerd wordt. De woningbouw vereniging stelt zich op het stand punt dat deze mensen in het bezit zouden komen van goedkope wonin gen hetgeen men niet kan appre ciëren. Voorzitter beaamde het niet in te kunnen stemmen met de onjuiste ar gumentatie van de woningbouwver eniging. Hij deelde voorts mede dat men in de toekomst zelf wederom tot bouwen van woningen zal over gaan, hoewel hij in beginsel het semi-particulier initiatief van een De heer Van Schaik vroeg aan B. en W. hem mede te delen of de kandidaat kopers er inderdaad na enige tijd in slagen een woning aan te kopen. Voorts werd er nog aan toegevoegd dat men 'n woningbouw vereniging niet kan verplichten tot verkoop. Opslag bouwmaterialen. Om langdurige opslag van bouw materialen langs en op de openbare weg te kunnen voorkomen, met alle nare gevolgen van dien werd beslo ten precariorechten te gaan heffen van 0,50 per m2 per week. Het is gebleken dat enkele aannemers hun materialen niet enkele weken maar zelfs jaren aan de openbare weg la ten liggen. Uitbreiding Bosschool. De Bosschool zal met drie loka len worden uitgebreid. Hiermede is een bedrag van f 188.000,gemoeid waarvoor een bedrag van 85.000, voor het jaar 1965 werd gevoteerd. Bouwrijpmaken uitbreidingsplan. Voor de 3e fase in het plan Noord, liggende ten oosten van de Landweg, tussen Noordlaan en Zuidlaan werd goedkeuring verleend. Het Burgerlijk Pensioenfonds is voornemens de bouw van de z.g. Euratoomwoningen te bespoedigen en reeds over te gaan tot de derde fase, door terrein bouw rijp te gaan maken. Verkoop terrein Stichting Ten behoeve van het stichten van een kerk voor de Europese parochie van St. Benedictus werd in het uit breidingsplan Noord een terrein ver kocht, gelijk aan de prijs van een schoolterrein, ter grootte van 3430 m2 voor een bedrag van f 17.150, Voor het bouwen van een nood kerk werd een terrein verhuurd, ge legen aan de Prins Hendriklaan. Subsidie- en garantieregentje. Voor een concert, te geven door het Nederlands Kamerorkest werd een garantie gevraagd van f400, De heer Van Schaik dacht dat naar schatting het tekort f250,be draagt zodat een garantiebedrag van f 400,niet nodig is. De heer Sluis sloot zich hierbij aan met de opmerking dat men zou den ken dat in de gemeente Bergen alles zo maar gaat. Men wilde slechts ga rantie geven tot een bedrag van 250 gulden en maakte er een voorstel van dat 7 stemmen tegen en 6 voor werd afgewezen. Garantiebedrag dus f 400,—. Bij de toekenning van een subsi die aan het Bergens Klein Vrouwen koor voor het verzorgen van een concert in Engeland ten bedrage van f 500,vroeg de heer Van Schaik of dit niet als half snoep- en half cultureelreisje gezien moest worden. Omdat het merendeel van de raad de dames meer zag als culturele am bassadrices werd de subsidie spon taan verleend. Het toekennen van een garantie bedrag voor de zwarte-schuur-avon- den ten bedrage van f 250,zijnde het geraamde tekort op de entree gelden ontlokte bij de heer Van 'Schaik de opmerking dat men eigenlijk dan de entree-gelden maar diende te verhogen. Zou dit het aan tal bezoekers drukken dan zou sub sidie beter passen. De heer Ploeger deelde mede dat men slechts voor dit jaar de subsi die wilde toekennen. Voorzitter antwoordde dat het cul turele leven een ingewikkeld pro bleem is. Hij stelde voor dat de ver schillende culturele verenigingen meer in coördinatieverband moesten gaan werken en gezamenlijk plan nen moest maken om iets te kun nen bereiken. Nu is het de taak om de verenigingen op cultureel gebied door een crisis heen te helpen, waar na 't garantiebedrag werd verleend. Bromfietslawaai en hinderlijk parkeren van bedrijfsvoertuigen. Om deze tegen te kunnen gaan volgens wettelijke maatstaven werd de plaatselijke verordening aange vuld. Ook het hinderlijk en langdu rig parkeren van bedrijfsvoertuigen kan nu worden tegen gegaan- De heer Dinkelberg vroeg of hier mede nu de foei-lelijke borden in de zomenmaanden kunnen vervallen, hetgeen nader zal worden bestudeerd Laat Uw biljet op deskundige wijze verzorgen door ACCOUNTANTSKANTOOR Munnikenweg 5, Schoorl/Camperduin Tel. 02209 - 919 In een tot het uiterste toe gevul de zaal van De Rustende Jager or ganiseerde de V.V.V. Bergen een avond voor haar leden die een bij zonder groot succes is geworden. Omdat de belangstelling aanmer kelijk groter was dan het aantal be schikbare plaatsen moesten velen worden afgewezen. In dit verband heeft het V.V.V. bestuur besloten om over enkele weken nogmaals een zelfde avond te organiseren. De heer P. Mooij opende de avond met de vertoning van zijn prachtig dia-bezit over oud Bergen. In de loop der jaren heeft hij met veel zorg en moeite een kostelijke collectie foto's van Bergen verzameld en overge bracht op dia's. De „ras-echte Ber gense" mevr. Bijlsma-Prins verzorg de de toelichting bij de fotografische wandeling door het dorp. Vervolgens gaf burgemeester L. J. de Ruiter zijn visie over het jaar 2000 waarbij hij te kennen gaf dat Bergen in de huidige vorm niet meer zal passen aan het liedje van de Bergenaar: „Ik heb U lief mijn dorp je klein." Het zal evenals Bergen aan Zee een badplaats worden van groot allure. Toch zal men trachten de eigenlijke intimiteit van het dorp te doen behouden. Voorts meende hij dat Bergen dan tevens niet meer dan 16.000 inwoners moest tellen. Mr. F. Zeiler legde vooral de nadruk op het behoud van het in tieme en gezellige Bergen waar juist de toerist op af komt. Met de aan leg van wegen en lanen dient men hierbij ernstig rekening te houden. Ook de bouw van meerdere hotels en betere accomodatie in de horecabe drijven is van bijzonder groot be lang. De heer A. van Kampen belichtte de stormachtige ontwikkeling van het dorp waarbij de luisterrijkheid in het dorp verloren dreigt te gaan. Het is zelfs de vraag of het dorp dan nog wel voor de kunstenaars aantrekke lijk blijft. Tenslotte vroeg hij zich af waarom er nog nooit een straatnaam was genoemd naar wijlen Dirk Klomp en J. Roggeveen, die toch zo veel voor Bergen hebben betekend. Hierop brak een overdonderende ovatie los, waarop de heer van Kam pen citeerde dat in het dorp van te genstellingen men op dit punt het wel bijzonder eens was. Hij hoopte evenwel dat de benaming spoedig kon plaatsvinden nu de ehctgenoten van beide prominenten nog in leven zijn. (Wellicht is de Kerkstraat in Bergen of de Kerkstraat in Bergen een goede gelegenheid). Kees Stet bracht er de vrolijke noot aan terwijl voorts films over Bello en van het ANVV vertoond werden. Er werden zoveel vragen gesteld dat het onmogelijk was deze allen te beantwoorden. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Over beide onderwerpen hield de heer B. Schuil een lezing voor een aandachtig publiek. In zijn inleiding gaf de spreker het ontstaan en de verdere ontwikkeling weer van de lichtstad, waarbij niet vergeten werd de aandacht te vestigen op de problemen, waarmee men in Frank rijk worstelt. De lichtstad is voor ve len een aantrekkingspunt, waar men echter met moeite een karig bestaan kan vinden. Het verhaal van de lichtzinnige Fransen werd door de spreker naar het land van de sprook jes verwezen: er wordt over het al gemeen gezwoegd en vaak voor la ge lonen en het beeld van de wer kende vrouw, die na haar arbeid nog voor haar huishouden moet zorgen, is heel normaal. Met ruim 120 dia's werd een beeld gegeven van de stad en de voor naamste bezienswaardigheden. In de botanische tuin vielen vooral de prachtige orchideeën en andere bloe men op. Na de pauze gaf de heer Schuil een uiteenzetting, hoe het bergland van de Vogezen is gevormd en hoe het kristallijne oergesteente op vele plaatsen op de ronde koppen aan de ammmm bij Vader, Moederen Kind. bbm oppervlakte komt. Ook werd geme moreerd, dat de samenhang met het Zwarte Woud werd verbroken door een daling, waardoor de vlakte van de Rijn ontstond. Aan de hand van een honderdtal kleurendia's werden de bijzonderhe den van de Elzas en het gebergte verteld. De geheel gevulde zaal van hotel Russenweg toonde na afloop veel belangstelling voor de reizen van de Ned. Spoorwegen en van De Magneet naar Parijs. De laatste avond van dit seizoen wordt gehouden op vrijdag 18 maart. De heer Mr. A. L. Hustinx, de be kende cineast, heeft een film opge nomen van Ghana, het land, dat op het ogenblik weer in het middelpunt van de belangstelling staat. Voor een goed bezette zaal van De Rustende Jager bracht het Lan gedijker Cabaretgezelschap enkele uren gezellige ontspanning. Zij brachten een beschaafd, vlot en af wisselend programma, met uitste kende zangunmmers en dolkomische sketches. Vorig jaar gaven wij reeds van hun kunnen en verslag toen zij in Schoorl optraden en ook nu was het weer een geslaagde avond. Om het comité Ouden van Dagen in staat te stellen de bejaarden de nodige ontspanning te bezorgen en het comité de nodige financiën te be zorgen werd deze avond geheel be langeloos aangeboden door drogiste; rij Schuit-Conijn. De voorzitter van het comité, de heer Tros bracht dan ook zijn hartelijke dank over. De heer Tom Beentjes, Dorpsstr. 94 behaalde in de tweede ronde van het kampioenschap van Nederland, afdeling herenkappen over drie pro vincies, de eerste prijs. Tom (17 jr.) behaalde tevens het kampioenschap van Noordholland. Over vier weken komt hij uit in de landelijke finale die in „Tivoli" in Utrecht zal plaats vinden. De vervulling van een hartewens, een nieuw gemeenschappelijk wijk- gebouw, tesamen met het Groene Kruis begint heel langzaam meer vorm te krijgen nu de gemeente op tie heeft verleend voor een bouw terrein op het Binnenhof, gelegen tussen Oldenburglaan en Breelaan. De volgende stap is nu het verder uitwerken van het schetsplan. Dit deelde de voorzitter J. J. Schuld me de op de goed bezochte vergadering van het Wit-Gele Kruis. De bestaande samenwerking met het Groene Kruis (voorheen Witte Kruis) zal zo mogelijk nog inten siever geschieden. Er hebben zich in de samenstelling van het bestuur geen veranderingen voorgedaan, het bestaat uit: mevr. Tromp-Jansen secr., mevr. Borst-Roemer, penningm mevr. Wouda-Oldenburg, mej. M. C. Schaap, de heren Peperkamp en B. A. Scholten. Mevr. Rendering-van Stralen werd dank gebracht voor het innen van de contributies. Vervolgens werd een overzicht gegeven van het werk van de wijk verpleegster, zr. Kager. Aantal ver- pleegbezoeken 1587, aantal handelin gen 1600. Zuigeling en huisbezoek 310 kleuter huisbezoek 411, bezoeken voor: t.b.c. 39, rheuma 55, revalidatie 19, geestel. gez. zorg 21, bejaarden zorg 141. Het ledental steeg van 840 tot 880. Tenslotte deelde mevr. Borst-Roe mer mede haar taak als penning- meesteresse het volgend jaar neer te leggen. Tevens wordt voor het vol gend jaar eenno odzakelijke contri butieverhoging in het vooruitzicht gesteld. BOND VAN PLATTELAND S VROUWEN Deze bond hield haar jaarvergade ring in zaal Nieuwendijk. In de va cature mevr. v. d. Meij werd geko zen mevr. Niehof en mevr. Gorter- de Boer als secretaresse. Van de handwerkclub waren ver schillende werkstukken, evenals van de hoedjescursus, te bewonderen. De afdeling volksdansen onder leiding van de heer Wout Mijer gaf een ge slaagde demonstratie te zien. VESTIGINGEN in de gemeente Bergen over januari 1966 Dorina Butter, e.v. J. Vollenga, Ka- rel de Grootelaan 35s; Adriaantje Blauw, e.v. J. Kops, Jaap Weijand- weg 5a; Maria Cools, e.v. C. Vonk, Oude Prinsweg 5; Veronica Wahlen, Loudelsweg 24; Cecilia A. Bax, El zenlaan 2; Marianne Koelewijn, El zenlaan 2; Trijntje Postma, Eeuwi gelaan 1; Martinus Bouman, Dr. van Peltlaan 12s; Johanna Hofstede, Breelaan 53; Elisabeth Pastoor, Pink- sterbloemweg 11; Dirk Lakeman met vrouw, Notweg 18; Lieske van Reeuwijk, Kerkelaan 11; Cornelis de Vos, Breelaan 35; Klaas Pos, Jan Oldenburglaan 40; Petronella v. Riel, Boslaan 11; Margaretha Han- HEEFT I BP WARMTE IS SCHOON, I GEMAKKELIJK, l BETROUWBAAR, GEEFT l SERVICE, IS ZUINIG VEILIG EN ZEKER. ZEVEN. WARMTE VRIJDAG 4 MAART KPJ-bijeen- komst in het Ver. gebouw te Cat- rijp. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 5 MAART a.s. 20.00 u. Kienavond uitgaande van de Schoorlse Reddingbrigade in café „De Bonte Koe" te Catrijp. VRIJDAG 11 MAART 7.45 uur Herv. Vrouwengroep in de zaal van De Roode Leeuw, zal de heer Corn. Jonker een lezing houden (m. mu zikale begeleiding) over Kathleen Ferrier. Plattelandsvrouwen en Kath. Vrouwengilde hartelijk wel kom. Natuurlek Ridderstr./Oudegracht M ALKMAAR, tel. 13013 sen, Mezenlaantje 3; Renée van Pelt, Reigerslaan 4; Rijk Wortle, met vr. en 2 k. Stationsstraat 15a; Willem Kroes, Pier Panderweg 8; Paul s'Ja- cob, Duinweg 5; Th. Brouwer, Ker kelaan 7; Benedictus van Duijn, Dr. van Peltlaan 65; R. Govert Monsees, Meerweg 29; Cornelis Ootes, Karei de Grootelaan 31Alida Siecker, Loudelsweg 20; Geertruida Beeker, Elzenlaan 2; Marcelis J. C. M. Lijt- weg 51; Johanna Koek, Lijtweg 51; Christina de Bree, Kastanjalaan 9; Andries Riemersma, Pr. Hendrikl. 24 Johannes van de Leur, Hondsdrafw. 9; Johanna Reusch, Jan Oldenburgl- 11; A. Wiering en echtg. v. Reenenp. 19; Janna van Tiel, Jaap Weijand- weg 21; Johanna Habbé, Doorntjes 40s; Franciscus Bosch, St. v. Surck- laan 7; Johan de Vos, Voert 23; Cor nelia Swart, Tjipke Visserweg 22; Telia van Welsenes, Stroomerlaan 19; Fuat Kiziler, Breelaan 16. VERHUIZINGEN binnen de gemeente Bergen over de maand januari 1966 H. Droop en gez. van Zeeweg 24 n. v. d. Wijckplein 15c; H. F. Bosch en gez. van Prinsesselaan 30 naar Zuid laan 38; P. J. G. Kuijs en gez. van Broekbeeklaan 30s naar Hondsdrafw. 5; Johanna Vermaas, w.v. L. Thomas, van Karei de Grootelaan 31 naar Merelhof 26; G. F. van Brenk, en gez. van Elzenlaan 10 naar Honds- drafweg 13. Ch. G. Schuiling en gez. van Paulineweg 6 naar Fazanten laan 6; Fr. J. A. Schouten en gez. van Dorpsstraat 40 naar Hondsdraf- weg 7; P. Neefkes e.echtg. van Oude Bergerweg 78 naar Reigerlaan 17a. Maria Wokke van Geestweg 13 naar Nesdijk 39; P. de Boer en gez. van Dorpsstraat 50 naar Hondsdraf weg 1. Antje van Zandvoord m. k. van Hof- laan 10 naar Hondsdrafweg 11. Jan Vollenga van Schapenlaan 171 naar Karei de Grootelaan 35s; Jozef F. M. Kops, van Jan Jacoblaan 9 naar Jaap Weijandweg 5a; Geertruida E. Knook van Karei de Grootelaan 31 naar Jan Jacoblaan 10; Willem Wok ke van Kogendijk 72 naar Karei de Grootelaan 11a met gez. Gerardus Jan Konijn van Dr. van Peltlaan 12s naar Dr. van Peltlaan 34. in „De Duinstreek" van 8 maart 1935 dat op een avond van de Ver. „Algemeen Welzijn" een gooche laar optrad; dat Schoorl's kinderkoor onder leiding van de heer Corn. Jonker "ou opvoere^ de ki ieroperette „Hotel Prins Piccolo"; dat het bestuur van S.V.V. had besloten om spelers die van een wedstrijd zonder opgaaf van rede nen wegbleven „uit de vereniging op te ruimen"; dat de S.V.V. veteranen met 4-3 verloren hadden van de veteranen van B.S.V. Geen wonder overigens want zo schreef ene heer H. L„ een speler was er niet erg in, zijn be nen hebben de hele wedstrijd ge slapen en met geen stok waren ze wakker te krijgen; dat de anthraciet bij de heer Lug- tigheid te Koedijk f 1,80 per hl. kostte. VOOR BERGEN Dr. J. M. P. LUGTEN Hoflaan 6, telefoon 2709 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1