99 Bloemsierkunst .ARTISJOK' GERRITSEN H. K. YPMA stem zelfstandig: V.V.D, lijst G mozaïek der handboek der mens-, dier- en plantkunde Eerste Bergensche Boekhandel u.v.v. Kg] V 25-Jarig jubileum hoofdbrandwacht KLOKKEN Badplaatsen weer bijzonder in trek Aangiftebiljetten Inkomstenbelasting 1965 K.C.B. Juist NU een kwestie van vertrouwen H. M. W. Dronkers Ando KJVO Agenda Doktersdiensten I WOENSDAG 9 MAART 1966 41e JAARGANG No. 10 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Oranjecomité actief Mevrouw Fortanier verricht veel werk Bouw van een nieuw postkantoor Wij lazen Schoorlse Gemeenschap OPENT VOOR U 1 WIJ LICHTEN U GAARNE NADER IN-INTEKENING HEDEN BIJ ONS OPENGESTELD WeMlad dit nummer bestaat uit 6 pagina's ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 6,85 per jaar; 1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven BIJ HET HUWELIJK VAN HET PRINSELIJK PAAR 10 MAART 1966 Bij de geboorte van Prinses Beatrix zongen de kinderen 'Jubelt nu allen, Neêrland weest verheugd, Ons is thans geschonken Grote, diepe vreugd Heden is geboren een Prinsesje klein, Dat de blijde hope van ons volk zal zijn.' Nu is zij Bruid, de Bruidegom Is de keuze van haar hart Zij gaan nu delen lief en leed, De blijdschap en de. smart. Het huwelijk is geen romantiek Of nuchterheid alleen, Maar 't is de band die mensen bindt, In liefde samen één. Moog' hunne liefde die zij nu Voor God hebben beloofd Hun sterkte zij te allen tijd, Dat niets hen die ontroov'. Moog' hun geluk ons ganse volk Eenmaal in liefde binden Moog' zij door trouw en dienstbaarheid Het hart der mensen vinden. De tiende maart, een hoogtijdag, Voor deze jonge mensen, Aan hen en aan ons Neerland's volk Hoopvolle, beste wensen Maartje N. Zwaan Voor het front van de troep met als achtergrond de brandweerkazer ne alsmede twee motorspuiten en 'n hoge-druk-spuit, vond zaterdag avond de huldiging plaats van de hoofdbrandmeester N. Volkers die 25 jaar aan de vrijwillige Bergense brandweer verbonden is. Burgemeester L. J. de Ruiter be lichtte in zijn toespraak tot de ju bilaris allereerst de taak van de vrijwillige brandweer waar van een roeping direct niet kan worden ge sproken maar toch een belangrijke taak is gezien deze tijd van vervlak king en gemakzucht als het om ge- meenschapswerk gaat. Hij prees het korps in zijn geheel dat er om be kend staat het snelst bij een brand te zijn. Deze vermaardheid gaat door geheel Noordholland. Van de andere kant heeft het korps ook de naam het eerste bij de brand maar het laatste thuis te zijn. Vervolgens reik te hij voor het uit 36 man bestaande korps hem de zilveren medaille uit, uitsluitend bedoeld als erkenning voor de verdienste van de heer Vol kers. In het 'Wapen van Bergen' bij de heer Van Campenhout werd de hul diging voortgezet alwaar de wand was gedrapeerd met brandblusattri- buten en een imitatie-kruik vermel de: 'Zeer Oude Volkers'. Burgemeester L. J. de Ruiter ver volgde hier zijn toespraak waarin hij de jubilaris dank bracht voor zijn trouwe opkomst en zijn vele activi teiten aan de gemeenschap betoond. Hij bood hem vervolgens een zilve ren doosje aan met inscriptie. De commandant J. Blaauw releveerde uit het verslagboek wat de jubilaris zelf nauwkeurig bij hield zijn benoe mingsbrief. Hieruit bleek tevens dat hij de eerste jubilaris was sinds de vernieuwing van het brandweerwe zen in 1947. Hij bracht hem dank voor de vele activiteiten in het korps zelf betoond en bood hem een spe ciale brandweer-asbak met inscrip tie aan, alsmede een zilveren speld je. Vervolgens werden hem van ver schillende zijden cadeaus aangebo den. OOK UW BRUIDSBOUQUET KAN ALS DAT VAN EEN PRINSES ZIJN Ga daarom eens nu naar onze etalage kijken met het showbouquet of vraag inlichtingen bij Stationsstraat 19 - Bergen - Telefoon 3985 Het Oranje-comité heeft in ver band met het koninklijk huwelijk op donderdag weer gezorgd voor een uitgebreid programma waaraan ie dereen kan deelnemen. Om niets van de t.v. te hoeven missen, worden de feesten tussen 10 en 13 uur ge staakt. Het programma vermeldt om 9 uur een vlaggenparade met Bergens Har monie en drumbands, met vervol gens een optocht vanaf de Karei de Grootelaan naar de Oranjeboom waar Bergens Harmonie na het hij sen van de driekleur liederen zal spelen. Vervolgens een vlaggenop- tocht vanaf de Oranjeboom. Om 14.00 uur grote kinderkermis op het parkeerterrein van het Bin nenhof. Vrije toegang met uitslui tend deelname voor de lagere scho len. Hieraan is tevens een aardige wedstrijd verbonden waarbij jon gens en meisjes beiden gelijke kan sen hebben. Een machtig schouwspel. Om 14.30 uur levende poppenkast te verzorgen door de padvinders in de aula van het pensionaat. Vrije toegang. Om 14.30 uur een rijwielpuzzel- tocht met voetangels en klemmen. Voor elke leeftijd vanaf 12 jaar. Om 19.30 uur een lampionoptocht met eveneens vrije deelname. Om 21.00 uur een taptoe door Ber gens Harmonie en drumband. Op 9 maart ontvangen alle kinde ren van kleuter en lagere scholen 'n bruidsuikertractatie. OVERNAME EN HEROPENING WINKELZAAK Vorige week heropende de heer C. Koppes aan de Jb. Weijandweg zijn kruidenierszaak die hij heeft over genomen van de heer A. Wittebrood. De heer Koppes die reeds 28 jaar in het kruideniersvak werkzaam is had oorspronkelijk een zaak in Ur- sem maar door de weinig expansie mogelijkheden en de hem hier aan geboden zaak heeft hij zich niet lang bedacht. Bij de opening vande Cen tra was ook de fa. Holsmüller tegen woordig, terwijl zijn dochtertje het lint doorknipte. Bergen en Bergen aan Zee maken zich beiden weer op voor het komen de seizoen waarvan we de afgelopen zondag een voorproefje kregen in de vorm van druk autoverkeer. Het voormalige 'Oranje Hotel' nu 'Elisabeth' genoemd wordt met man en macht in gereedheid gebracht om nog voor half april met de ingrij pende verbouwing en modernisering gereed te kunnen komen. Ook in Bergen aan Zee worden de hotels die de gehele winter gesloten zijn geweest weer klaar gemaakt voor hun bestemming. De midget- golfbaan aan het Kerkepad trok het afgelopen weekeinde reeds veel be langstelling nadat het complex weer keurig verzorgd is opgeleverd. In dien de weersomstandigheden gun stig blijven blijft de baan doorlopend geopend, zoals met de weekeinden en zon- en feestdagen. Het belooft een bijzonder druk seizoen te worden. Vooral omdat de vakantiespreiding dit jaar in de praktijk wordt gebracht. De Neder landers vragen over het algemeen de maand juni (met niet schoolgaan de kinderen), alsmede de maand ju li. De buitenlanders, voor het me rendeel Duitser heeft het vooral voorzien op de maand augustus waarbij de vraag vanaf 20 augustus tot in de eerste helft van september reeds nu groot is. Laat Uw biljet op deskundige wijze verzorgen door ACCOUNTANTSKANTOOR Munnikenweg 5, Schoorl/Camperduin Tel. 02209 - 919 Het Nederlands Kamerorkest zal onder directie van Szymon Goldberg optreden in de Ruïnekerk op dins dag 22 maart a.s. te 8 uur precies. Solist: Piet Nijland, viool. Kaartverkoop uitsluitend aan de kerk vanaf 7.30 uur. Uitgevoerd zullen worden de vol gende werken Joh. Seb. Bach: Vi oolconcert in a klein (solist: Piet Nijland); en Die Kunst der Fuge; Béla Bartók: Divertimento voor Strijkorkest; W. A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik. Piet Nijland Piet Nijland, de solist van dit con cert, behaalde het einddiploma aan het Amsterdams Conservatorium en voltooide zijn studie onder leiding van Prof. Carl Flesch en Szymon Goldberg. Hij maakte geruime tijd deel uit van het Röntgen Strijk kwartet en vormde in '56 samen met Wilem Noske, Carel van Leeuwen Boomkamp en Hans Schouman het bekende ensemble 'Sonate da Ca mera'. Concerttournees voerden hem door nagenoeg alle Europese landen Indonesië, West-Indië en Zuid- Amerika. Sedert de opichting van het Nederlands Kamerorkest is Piet Nijland, eerst als aanvoerder der tweede violen en sinds 1960 als plaatsvervangend eerste concert meester, aan dit orkest verbonden. Szymon Goldberg Szymon Goldberg, Pool van ge boorte, begon zijn muzikale oplei ding als 8-jarige leerling van Carl Flesch te Berlijn. Op 16-jarige leef tijd volgde reeds zijn aanstelling tot concertmeester van Dresdens Philharmonisch Orkest, terwijl 4 jaar later zijn benoeming volgde door Wilhelm Furtwangler tot con certmeester van het Berlijns Phil harmonisch Orkest. Deze functie be hield Goldberg tot 1934. Tijdens .zijn tournee door Indonesië in 1942 maakte hij vele relaties met Neder landers aldaar. In de jaren daarna leidde de kun stenaar talrijke kamerorkesten, tot dat het in 1955 opgerichte Neder landse Kamerorkest hem als diri gent benoemde. Gedurende 6 maanden van het jaar werkt Goldberg met zijn or kest in Nederland; de vorige 6 maanden dirigeert hij in Amerika. Het Nederlands Kamerorkest Zoals reeds vermeld, bestaat het in 1955 opgerichte Nederlandse Ka merorkest uit 25 strijkers en een claveciniste. Onder de orkestleden van het in binnen- en buitenland terecht vermaard geworden ensem ble treft men een groot aantal be kende namen van solisten aan, o.m. Piet Nijland (de solist op dit concert) Piet Lente, Joke Vermeulen, Thomas Magyar en Janny van Wering. Het orkest nam in de jaren van zijn bestaan aan talloze internatio nale muziek-festivals deel en maak te langdurige tournees door Noord- Amerika en Canada. Volgende maand - april - ver trekt het orkest voor een tournee door Japan. Voor Bergen is dit optreden van het Nederlandse Kamerorkest een be langrijk muzikaal evenement. Men notere dus de datum: dinsdag 22 maart. De Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers kampt helaas met een tekort aan medewerksters. Door het toe nemen van de werkzaamheden, me de ten gevolge van de bevolkings aanwas ter plaatse, heeft het overi gens actieve vaste team UVV-sters sterke uitbreiding nodig. De vaak toegezegde medewerking tot het verkrijgen van behoorlijke vergaderruimte heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De gemeente is ingedeeld in wij ken met wijkleidsters, die weer wor den bijgestaan door assistenten. Men heeft verschillende takken van dienst. Van de autodienst werd veelvuldig gebruik gemaakt. De aanvragen werden zo groot dat een strenge selectie moest worden toe- Breidienst Vele mooie en nuttige handwerken werden vervaardigd door de eigen medewerksters. Kledingdepot Men reikte verschillende kleding stukken uit. Ook werden enkele wollen dekens uitgegeven. Vele ma len kon men een jonge moeder met een hele of gedeeltelijke baby-uitzet helpen. Voorts werden in het afgelo pen jaar ruim 1000 warme maaltij den verstrekt. Vriendendiensten van uiteenlopende aard konden terstond worden behandeld. Er werden huis aan huis collecten verzorgd en kin- der- en zomerzegels verkocht. De afdeling telt 5 ere-medewerksters, 143 geïnstalleerde medewerksters, 320 medewerksters, 165 contribuan ten en 112 abonnees op het vereni gingsblad 'Raad en daad'. Tijdens de V.V.V.-avond is vooral aangedrongen er op toe te zien ho tels, winkelpanden en openbare ge bouwen bij nieuwbouw of verbou wing in de stijl van het dorp te houden. Dit kwam vooral tot uiting bij de mededeling dat een nieuw postkantoor zal worden ge bouwd. Het bestaande kantoor, een ontwerp van architect Berlage werd in dit opzicht voor Bergen een mis lukking genoemd. Bovendien werd het gebouw niet representatief ge acht voor een bdaplaats. X O c t£ ASFORNUIZEN EYSERS ASCONVECTOREN SANIT AIR-INSTALLATIEBEDRIJF Loudelsweg 107 - Bergen - Telefoon 3765 de economie van dit prachtige land, dat een belangrijke rol zal kunnen gaan spelen in het toekomstige Afri ka. Groot zijn de tegenstellingen in een stad als Accra: hypermoderne postkantoren, ziekenhuizen of hotels in de buurt van negerhutten. Op een ander vlak is de tegenstelling tus sen het zuidelijk en het noordelijk deel nog groter. Deze delen zijn scherp gescheiden door de Voltari vier. Buitengewoon fraai zijn de opnamen, die de heer Hustinx heeft gemaakt van de flora, maar nog mooier zijn die van het spectaculai re laden en lossen van de grote zee schepen, die voor anker liggen op de rede. Zoals eeuwen geleden ge beurt dit nog steeds met behulp van roeiboten, die door weergaloos han dige roeiers door de branding wor den geloodst. U ziet een parade van het moder ne leger, de statige plechtigheden op de universiteit. Kortom u leert 't land Ghana kennen, het land, dat door een groot deel van Afrika in zijn verdere ontwikkeling tot voor beeld zal worden genomen. In het laatste deel brengt de film de toeschouwers in de Kwattafa- briek te Breda. Op duidelijke wijze wordt getoond, hoe de verschillende produkten worden vervaardigd. Het einde van de filmavond is om kwart over tien. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. gepast. Men organiseerde een auto tocht met 40 bejaarden naar Wijk aan Zee waarbij men speciale toe stemming verkreeg om door 't duin gebied te rijden. Met de zelfde spe ciale toestemming vond 'n rit plaats door het Staatsbosbeheer. Bejaardenwerk Deze veelomvattende dienst heeft grote behoefte aan meer bejaarden werksters. Men verzorgde het rijden met invalidenwagentjes en het voor lezen bij blinden. Brailledienst Er werd produktief gewerkt bij de vervaardiging van boeken. Men had relgelmatig contact met de blinden bibliotheek in Amsterdam. CULTURELE AVONDEN 'Tropengoud' in Hotel Russenweg (8 uur precies) Deze film is een kleurenfilm met gesproken woord en muziek, in op dracht van de N.V. Chocolade- en Cacaofabriek Kwatta te Breda, ver vaardigd door de bekende cineast en globetrotter Mr. A. L. Hustinx, in Bergen zeer goed bekend door zijn prachtige films en lezingen. De film geeft een duidelijk en fraai beeld van het land Ghana en is nu wel heel actueel. In de film speelt de cacao een grote rol, want op dit produkt steunt in hoofdzaak in De Duinstreek van 15 maart 1935 dat de gemeente Schoorl in dat jaar 748 huizen telde; dat de zaak van de heer Nieuwland te Schoorldam 60 jaar bestond: dat er bij J. Heman te Aagtdorp 'n radiotoestel te huur was voor 60 cent per week; dat er te Zijpesluis voor een klein gezin een woning te huur was voor 2,per week. VRIJDAG 11 MAART 19.45 uur in De Roode Leeuw. De heer Corn. Jonker zal een le zing (met muzikale begeleiding) houden over Kathleen Ferrier, uit gaande van de Hervormde Vrou wengroep. Plattelandsvrouwen en Katholieke Vrouwengilde, harte lijk welkom. ZATERDAG 12 EN ZONDAG 13 MAART Toneelvereniging 'St. Genesius'. Jubileumuitvoering met het stuk 'Het begon in de Gracht', vrolijk blijspel in drie bedrijven, in het Verenigingsgebouw te Catrijp. Zaterdag alleen voor genodigden. Zondag gratis voor iedereen. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2 Tel. 2027 VOOR SCHOORL Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan, tel. 360 Inzage van het modelexemplaar bij door Otto Glastra van Loon I uiterst deskundig en ongemeen boeiend - geïllustreerdmet 1200 reproducties en tekeningen - 6 delen a f 5, bewerking door Dr. J. C. van der Steen ontelbare gegevens overzichtelijk gerangschikt - met 625 kleuren- en 555 zwartwit-illustraties - deel 1 f 2,50, deel 2-4 a f 4, Oude Prinsweg 11 - Telefoon 2481 - Bergen

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1