vrije b enzine Nieuw vóór zessen klaar1 Modern-charmant-voordelig Bakkerij BALTUS lunchbroodjes en luxe broodsoorten Bakkerij BALTUS 0 7//////////J f Noordhollands Duinreservaat gronden plamuren aflakken l UTD - KALVERHALSTER Fa. v/h GOV1RS en KUYPER Gebr. v. dB. B osch n.v. KOLEN OLIE WEEKEND SYSTEEM KROM BERGEN TH. VELDMAN Adverteert in De Duinstreek medische permanent Speciale behandeling tegen haaruitval en roosvorming Kapsalon Dobben visnet blouses De bakkerij met die heerlijke sortering o.a. onze Franse stokken zoals u ze in Parijs koopt 'n deuk? geen nood Autoplaatwerkerij WITTEBROOD beter en goedkoper dan volle melk. De menselijke stem een vingerafdruk in geluid Kogendijk 2 (hoek Oosterweg), Bergen, richting Koedijker vlotbrug Kolen, olie en dus voordeliger! Telefoon 3622 - 2155 - 2660 heeft alles klaar staan! uw horloge H. H. Veehouders VERKRIJGBAAR BIJ Visserslaan 25 - Alkmaar (02200) 12354 twee miljoenste fiets bij Gazelle droog in 50 minuten hard in 15 minuten DIMPLEX electrisehe met olie gevulde radiator, zuinig, veilig en hygiënisch, ideaal voor bij verwarming. Overal vrijblijvende demonstratie door off. dealer Tech. Bureau GARRITSEN Stolpen F 108 (Buitenzorg) nabij Callantsoog tel. (02247) 214. Meer dan 15 jaar Dimplex ervaring Geschenk? Tijd voor een Indus horloge. Indusl In vele uitvoeringen, in vele prijsklassen. Altijd tot op de seconde nauwkeurig. Zie de volledige Indus- kollektie bij: HORLOGER-JUWELIER Jan Oldenburglaan 3 Telefoon 2778 Bergen DAMES ook voor UW HAAR een de betere permanent welke uw haar en huid beschermt. Dorpsstraat 21, telefoon 2266 geheel gevoerd met soepele zijde tricot MODEL MET BOOTHALS 8,95 MODEL MET COL 9,95 VEEL KLEUREN Wit - rose - bleu - camel - marine - zwart Bergen Breelaan 27 Telefoon 2058 Alkmaar Laat 167 Telefoon 15381 ALKMAAR LAAT 168 TELEFOON 3 26 41 BERGEN STATIONSSTRAAT 2 TELEFOON 2595 bij een proefbestelling van 2 zak a 25 kg Vitafok, de nieuwe kalver-opfokmelk van UTD v/ta I HERENWEG 301 EGMOND a.d. HOEF TEL. 02206-987 OP GRENS BERGEN-EGMOND ('t WOUD) Bovendien voor elke 4 Vitafok-lahels wéér een halster! Deze speciale aanbieding geldt tot en met 31 maart a.s. R 586f Welgemutst Welgemutst omdat we de derde vorstperiode van deze winter, die van medio februari, met al zijn sneeuw en ij zei, ditmaal nu wel de finitief achter ons lijken te hebben. Welgemutst ook omdat dit week einde de kentering van het winter getij vormde, twee van onze schaats- corypheeën zich naar het wereld kampioenschap hebben geschaatst. Bravo 'Keessie' Verkerk en bravo Ard Schenk, die samen het huzaren stukje van het Europese kampioen schap hebben herhaald, alle andere schaatsfenomenen ver achter zich lieten en in elkaar cje grootste rivaal voor de wereldtitel vonden. Een wel heel unieke prestatie waarvoor wij onze ijsmutsen in volle bewondering afnemen. Welgemutst echter ook en vooral als wij bedenken dat het einde van de winter toch al weer onvermijdelijk nadert en wij straks in de komende maand het lentepunt zullen passeren. Nadat het een half jaar anders is geweest, gaan we dan weer de jaarhelft in dat het daglicht het nachtelijke duister overtreft. In de natuur is dat nu ook al zo duide lijk te merken en allerwegen begint de lente victorie te kraaien. De V van Victorie In V-formatie schrijven de nu naar het noorden trekkende gans- en eendachtigen dit symbool van de victorie van het naderende lente feest duidelijk in de lucht. Driemaal hebben we ze in omgekeerde rich ting deze winter reeds de af tocht zien blazen. En toch drie maal is scheepsrecht en als zij zich daar nu ook aan houden dan kunnen we ditmaal dit V-teken als dat der victorie beschouwen, zoals we dat vijf en twintig jaar geleden tijdens de laatste wereldoorlog ook zo gaar ne en op allerlei wijzen en toonaar den deden. De eerst wulp, de grootste Euro pese steltloper, zo gemakkelijk her kenbaar aan zijn zeer lange, omlaag gebogen snavel en jodelende roep, die in het zomerhalfjaar zo'n mar kante duinbewoner is, troffen wij reeds in ons Noordhollands Duinre servaat aan tegen het einde van ja nuari, na de toen juist voorbije 2de winterperiode. Wist u dat ook de wulpen op hun trek vaak in V-vorm of in linie vliegen? En dat is dan een hele trektocht want zij plegen te overwinteren in het Middellands zee gebied, waar zij zich dan b.v. gaarne vestigen in het Nijldal. Zij beginnen ook al weldra te broeden en als u de stamgasten van ons Noordhol lands Duinreservaat straks jode lend boven de duinhellingen aantreft zal het u frapperen hoe treffend ook voor hen weer de volksnaam van 'muzikant' is. De sneeuwklokjes doen hun naam eer aan Inmiddels doen ook de sneeuw klokjes hun naam eer aan, want nauwelijks was de vele sneeuw van midden februari 'als sneeuw voor de zon' geweken, of zij ontplooiden reeds hun frêle klokjes om er het naderende voorjaar mee te verkon digen. Trouwens de meeste eenden zijn nu reeds gepaard en omstreeks de wisseling van de laatste winter maand en de eerste lentemaand be ginnen zij te leggen; eerst nog om de twee dagen, dan om de dag en daar na elke dag een ei we hadden ons in deze carnavalstijd haast verspro ken tot 'het potje', hun nest, vol is, zodat zij in de tweede helft van maart, althans bij open weer kunnen beginnen te broeden. Langs de wa terkant zullen weldra de elzen hun stuifmeelkatjes strekken, hetgeen de hazelnoot in het binnenduinbos nu al heeft gedaan. De vrouwelijke bloempjes van de els zijn heel nietig en onopvallend, doch zullen straks uitgroeien tot de elzenproppen, die nu volop aan de kale bomen zitten en waar we in de wintertijd hele troepen sijsjes de echte, niet de Amsterdamse zich aan te goed konden zien doen. Ook hier spreekt hun volksnaam van 'elzensijsje' weer eens duidelijke taal. Het zijn prach tige kleine vinkenachtige vogeltjes met veel geel en zwart, vooral het mannetje dat een duidelijk zwart petje op heeft. Ze overwinteren hier veelal in troepjes en zijn dan con stant aan de praat. Van dwergfeesten en kraamkamers Bij het verdwijnen van de sneeuw zijn ook de glimmende mostapijten I van groene, gele en grijze tinten te- voorschijn gekomen. Zij hebben het beschermende sneeuwdek dankbaar I aanvaard en overladen van energie tonen zij als teken van een vrucht bare voortplanting hun op ranke steeltjes geplaatste punthoedjes, die schots en scheef als op een dwergen- feest de hoofdjes sieren. De konijnen graven nu ook in duin zand hun wentels, die weldra als kraamkamer dienst zullen doen en daartoe zorgvuldig met gras en zachte haren worden bekleed. Daar worden straks de zes tot acht blinde jongen geboren, die zelf na enkele maanden weer vruchtbaar zijn. Als er dan tot het einde van de zomer zo'n vijf tot zes worpen ondergronds in de kraamkamer worden verzorgd, begrijpen we welke 'ondergrond' het gezegde 'het is bij de konijnen af' heeft. Voor wezel en hermelijn wordt het dan ook weer een paradijs en die zullen zich niet onbetuigd laten om het evenwicht in de natuur te helpen handhaven. Ondertussen rammelen ook met woeste sprongen de 'rammelaars' of hazenheren om hun vrouwelijke soortgenoten tot heil van een toe komstige generatie. Anders dan bij de konijnen komen hier de jongen na een draagtijd van zes weken vrij zelfstandig in het 'leger' ter wereld. Zij kunnen dan ook reeds dadelijk zien 's nachts komt de voedster hen steels en in zo kort mogelijke tijd verzorgen om het roofwild niet op het spoor van haar bovengrondse kraamkamer te brengen. Alom ontwaakt nu de lente Al is het nog stil en onverwachts, voetje voor voetje komt nu de ont wakende lente over het duin aan- geschreden. Als miniatuur zonnetjes op ranke roodbruine steeltjes staan weldra de gele hoofdjes van het kleine hoefblad te stralen en langs de bosrand komen de sterretjes van het goudgele speenkruid te voor schijn. Het nietige vrogelingetjes en kandelaartje zijn reeds op flora's voorjaarsappel present en weldra zullen zich ook de blauwe hondsdraf en lathyruswikke melden als voor boden van een nu nog onaf zienbare rij, die ons in het bloei- zeizoen zal kunnen bekoren. De kievit, een van onze echte va derlandse vogels, is ook reeds op weg uit de binnenlanden van Afrika om ons in het begin van de tweede helft van maart op haar eerste ei te vergasten. De zanglijsters en me rels zijn reeds gepaard en zingen bij open weer vooral in de vroege mor gen hun hoogste lied. Ook de veld leeuwerik is al van zijn elders gele gen winterkwartieren hier gearri veerd en stijgt in spiraalvlucht tot grote hoogten, waar hij jubelend zijn vreugde uit. Vooral ook in het infil- tratiegebied kunt u ze dikwijls waar nemen, want ze schijnen daar bij zonder graag een broedplaats je uit te zoeken. Het zijn maar weer enkele tips, die wij ditmaal van de sluier van de ontluikende lente hebben opgelicht, want er is al weer zo ontzettend veel meer te beleven. Wat kan er juist nu van het contact met de natuur, dat u op zo vele wijzen in 't Noord hollands Duinreservaat kunt leggen, een grote bekoring uitgaan. Zorg dus dat u er bij bent en maak u op om de heilzame werking te on dergaan van het buitenspoor waar nu allerwegen als het ware 'spoor slags' de natuur ontwaakt. Men staat er doorgaans niet bij stil, dat de menselijke stem meer is dan een middel tot uitdrukking van de gedachten. Voor een psycholoog echter zijn die voortgebrachte klan ken 'n kleurstaalkaart met informa ties over persoonlijkheid en karak ter. Zelfs over de telefoon verraadt de stem geslacht, leeftijd en geboor testreek van de spreker, terwijl er bovendien veel wordt onthuld over de gemoedstoestand, het ontwikke lingspeil, de evenwichtigheid en de maatschappelijke positie. Het is, al dus 'Het Beste' van januari, niet on waarschijnlijk, dat de politie in de nabije toekomst het zogenaamde ge- luidsspectogram als identificatiemid del kan gebruiken, want de mense lijke stem is even uniek als de vin gerafdruk. Het geluid wordt gevormd doordat de adem, op zijn weg van de longen naar de lippen, een ingewikkelde bewerking ondergaat. Dit wonder ligt besloten in twee stukjes rekbaar weefsel, die zich naast elkaar in 'n 'klankkast' van kraakbeen bevinden het strottehoofd boven aan de luchtpijp. Het zijn de stembanden, die kleiner zijn dan een gewone pa perclip. Bij volwassen mannen zijn zij ongeveer twee centimeter groot, bij vrouwen 1 X centimeter. Deze nietige instrumentjes zorgen voor onbezorgd kindergelach, vormen de basis voor woedeuitbarstingen, de luidruchtige teksten van de reclame spots of het fraaie geluid van Johan Sutherland. Het is bewezen, dat de menselijke stem geluiden kan voortbrengen van veertig trillingen per seconde. Dat kan bijvoorbeeld een baszanger. Een coloratuursopraan kan tweeduizend trillingen per seconde teweegbren gen. De manlijke spreekstem heeft een gemiddelde van honderdtwin tig trillingen per seconde, de vrou welijke het dubbele, ofwel hetzelfde aantal als de middelste C op de pia no. Blaasinstrument De menselijke stem is eerder een blaas- dan een snaarinstrument. Zo als alle blaasinstrumenten is de stem afhankelijk van drie organen een blaasbalg de longen een tongwerk of iets anders dat trilt de stembanden en een klankruim te, die bij de mens door de keel- en neusholte wordt gevormd. Als ge volg van het snelle openen en sluiten van de stembanden wordt de lucht stroom onderbroken, zodat er adem stoten en trillingen ontstaan, die ge luidsgolven veroorzaken. De bij elk mens weer anders uitgevoerde klankruimte zoals zojuist genoemd, geeft de stem zijn eigen persoonlij ke kleur en geluid. In het begin van de jaren veertig ontwierpen derkundigen van de Bell Telephone Laboratories in de Verenigde Staten een manier om het unieke stemfrequentiepatroon geluidsprofiel op papier te bren gen. Deze stemafdrukken dragen zelfs bij tot het identificeren van ver draaide stemmen, welke men al heeft kunnen gebruiken bij het on derzoeken van verscheidene vlieg tuigrampen. Toen bijvoorbeeld in 1964 in de buurt van San Francisco een lijn- vliegtuig op raadselachtige wijze verongelukte, ving de verkeerstoren een onverstaanbare, allerlaatste ra dioboodschap op. Bandopnamen hiervan werden in stemafdrukken omgezet. Zij toonden aan, dat de spreker de tweede piloot moest zijn geweest en maakten mogelijk zijn wanhopige radioboodschap te ont cijferen. Hij zei hierin, dat de gezag voerder en hijzelf door kogels waren getroffen. Het onderzoek wees uit, dat een hoogverzekerde passagier tij dens de vlucht een pistool bij zich had gehad. Het Amerikaanse Rijksluchtvaart- bureau heeft nu opdracht gegeven in alle lijnvliegtuigen apparaten te in stalleren om de stemmen van de be manning op te nemen. De Sperry Gyroscope Company heeft, met ge bruikmaking van een ander stem- herkenningstoestel patent gekregen op een soort slot, dat door de men selijke stem wordt bediend. Het is afgesteld op het frequentiepatroon van de eigenaar en opent zich alleen, wanneer deze een codewoord spreekt. De tijd lijkt niet ver meer dat het menselijke stemgeluid even veel informaties kan verschaffen als de vingerafdruk of röntgefoto. Om precies 11 uur kwam bij de N.V. Gazelle Rijwielfabrieken in Dieren de 2 miljoenste fiets van de band, een fiets die voor deze fees telijke gelegenheid geheel in goude kleur was uitgevoerd. De N.V. Gazelle is op het ogen blik de grootste fietsenfabriek in Nederland met een steeds groeiende en gevariëerde produktie. De ver koop wordt verzorgd door een net van ruim 2300 Gazelle-agenten, die over het gehele land verspreid zijn. Volgens een oude streekgewoonte werd ter gelegenheid van de 'ge boorte' van de twee miljoenste fiets aan het gehele personeel en alle agenten een Gelderse 'krentenwegge' aangeboden. Gazelle verwacht dit jaar een verkoop van meer dan 100.000 rijwielen.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 6