99 Van de Franschman naar de C. F. Zeiler Boulevard GERRITSEN BOEKENWEEK 196© BOEKENWEEKAVOND 31 MAART DIEREN IN DE MENSENTUIN H. K. YPMA f Radio Muelink Pül'Olbrengl gironummer 552867 KLOKKEN Aangiftebiljetten Inkomstenbelasting 1965 NU PHILIPS T.V. serie 66/67 59 cm Agenda Doktersdiensten Saba t.v. vanaf f 958,- Ook voor uw radio en t.v. Burgerlijke stand DONDERDAG 24 MAART 1966 41e JAARGANG No. 12 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Zestigjarige zeeweg Schoorlse Gemeenschap! 1 Uitslag verloting Geslaagde creaties van modehuis Bonneterie Oranjebal onmogelijk door herrie-schoppende elementen Sluitingsavond van ANDO en KJVO f 1,75 UeMtad dit nummer bestaat uit 8 pagina's ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 6,85 per jaar; 1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Bij Bergen zijn de duinen het breedst; vier a vijf kilometer. Die duinen vormen in het begin van on ze eeuw het familiebezit van de hr. van Bergen, de familie Van Reenen In latere jaren verkocht de nv., die dit bezit beheerde, een groot gedeel te ervan voor 5Va ton aan het Pro vinciaal Waterleiding Bedrijf, die het voegde bij het provinciaal wa terwingebied. Toen was Bergen aan Zee al een badplaats; dat was het 60 jaar geleden nog niet; toen ston den er volgens de kaart van Blaeu'n seinhuis een vierboet en enkele huis jes; men kwam er vanaf de Heere- weg, die langs de duinen naar Eg- mond loopt, via een schelppad, dat nog in oude keuren en ordonnantiën genoemd wordt; schelpenvissers voerden langs deze natuurlijke geul door het nog onbeplant duin hun schelpen naar de 'Voert', een vaart, die in verbinding stond met de Ber ger ringvaart. Die schelpweg was zo beplant, dat dichtstuiven voor komen werd. In 1904 werd begonnen met de aanleg van een weg door dat kilo meters brede duingebied. De Van Reenen's dachten toen nog niet aan een badplaats; zij wilden slechts een verharde weg naar een boerderij, die zij op de laagvlakten achter de duinreep wilden stichten, om er aardappelen, bollen en asperges te kweken; rendabel is die tuinderij nooit geworden en de boerderij werd nooit gebouwd; het eerste gebouw werd café-restaurant 'Prins Maurits' dat als een van de weinige gebou wen van Bergen aan Zee, de sloperij door de bezetters overleefde. Bij de boerderij 'De Franschman', herinnerd aan de Slag bij Bergen van 1799, werd een klein steenfa briekje gebouwd, waar twee man per dag 1600 metselstenen bakten uit portland-cement en zand. Voor het vervoer van de materialen werd een smalspoor aangelegd naar zee. Toen men vanaf de Fransman 300 meter westwaarts met de weg ge vorderd was, kreeg de tuinarchitect Leonard Springer opdracht een ont werp te maken voor de weg naar zee. En hij maakte er iets moois van, gebruik makend van mogelijkheden, die het duinlandschap met zijn heu velen en dalen bood. Toen de wegbestrating het hoog ste punt genaderd was, werd de vlag gehesen; dit hoge duin heet nu nog het Vlagduin'even verder ligt het Russenduin, iets minder hoog, dat ook herinnert aan de slag tegen de Engelsen en Russen in 1799. Op dit Russenduin werd in 1917 door geld. Het was de voorloper van de tram, die sinds 1905 al van Alkmaar naar Bergen liep en in 1909 werd doorgetrokken naar zee; op 1 juli 1925 reed de eerste grote badtrein rechtstreeks van Bergen aan Zee naar Amsterdam en verder; Bergen aan Zee was vêrbonden met het Europese spoorwegnet. De trambaan was aangelegd over de natuurlijke geul, die eens het Schelppad was. De tram populair Bello genoemd bracht gasten en welvaart in Bergen aan Zee. Hij ver voerde honderdduizenden badgasten en dagjesmensen; de eerste jaren waren er z.g. dubbeldeks-trams, die een speciale attractie vormden. Ook Bello is geschiedenis gewor den; op 31 augustus 1955 reeds hij zijn historische laatste rit; de 'loc' staat nu als monument op het Plein in Bergen, waar het tramemplace ment plaats moest maken voor een moderne winkelcentrum. Na de strijd om het behoud van de tram, die de ene helft van de Bergenaren opzette tegen de andere helft, ontbrandde een nieuwe strijd; het ging voor of tegen een snelweg over de trambaan. De minnaars van oe schoonheid en de rust in Bergen waren er tegen en schijnen al thans tot dusver het pleit te heb ben gewonnen. Het verkeer moet niet door maar o m Bergen geleid worden. De zee weg en de tram waren de levens aders voor de badplaats. Toch ont wikkelde deze zich maar matig. De grondeigenaressê, de n.v. die het fa miliebezit van de Van Reenen's be heerde, wilde er 'n familiebadplaats van maken; er kwamen villa's en ko loniehuizen, enkele hotels en pen sions en woningen voor particulie ren. De grote architect H. P. Berlage, die in 1903 in Bergen het raadhuis en in 1909 hotel 'Nassau Bergen' bouwde, kreeg opdracht een ontwerp te maken voor de badplaats; wij we ten niet in hoeverre het aan hem heeft gelegen, dat het nooit een mooie badplaats is geworden. Wat de uitvoering betreft, waren er vaak controversen tussen de grondeigena- naren en de gemeentebestuurders. Bergen aan Zee groeide tot een buitenwijk van Bergen met 300 vas te bewoners; 's zomers verbleven er enkele duizenden badgasten en werd het soms overstroomd door dagjes mensen en gasten uit Bergen Binnen. Aan de zuidzijde werd het Pernas- siapark aangelegd; er kwamen ten nisbanen en een midget golfbaan. In 1918 kwam het Vredeskerkje, dat er nog eenzaam staat. In 1939-1940 werden er 2000 mili tairen gelegerd; ze verdwenen toen 17 mei vijftig Duitsers aan kwamen fietsen om het te bezetten. Op 18 mei vertrok de laatste extra trein met geëvacueerden uit Amersfoort. De bevolking moest evacueren; de be zetter werd er heer en meester; sloopte het prachtige hotel 'Nassau Bergen' en een vijftigtal andere ge bouwen en huizen en bouwden er hun bunkers in de Atlanticwal. Zij legden mijnenvelden, die zij onder leiding van de Canadezen in 1945 weer moesten opruimen. Toen keer den de bewoners, wier huizen nog geen puinhoop waren, terug. Lang zaam kwam het herstel van de bad plaats en de bedrijvigheid op het strand. Er kwam een nieuw hotel 'Nassau Bergen' op een andere plaats; op de plaats van het oude verrees een lelijk bouwsel, dat ook commercieel een mislukking bleek. Het Zee-aquarium in de fundamen ten trok honderdduizenden bezoe kers. Bergen aan Zee is er nog steeds niet bovenop. Maar er ligt nu een spectaculair kernplan van vijftig miljoen klaar, door de architect dr. ir. Ch. R. Nix in opdracht van de B.O.B., de n.v. Bureau Ontwikke ling Bouwprojecten, Den Haag, ont worpen. Het omvat o.a. de bouw van een torenflat van tien woonlagen, 'n andere flatconstructie met een front breedte van 380 meter met zes tot acht woonlagen, een kuurzaal, een hotel-restaurant, een winkelcentrum, 40 bungalows en wat al niet; het aantal vaste bewoners zou hierdoor tot 2000 stijgen; het plan is niet in gesteld op het dagtoerisme, maar op gasten, die er langer verblijven. Of Bergen aan Zee. dat zestig jaar ge leden geboren werd, er een mooie badplaats door zal worden, dient te worden afgewacht; bedrijviger wordt de badplaats in ieder geval. De Zeeweg van De Franschman tot de C.F. Zeiler Boulevard kan er tegen; die verwerkte op 2e Pinkster dag vorig jaar 11.000 auto's; op drie zondagen gemiddeld 7000. Fr. Otten waarvan de eigenlijke voorbereiding en organisatie dagenlang terdege wordt voorbereid om alles tot in de perfectie te doen verlopen. Men moet helaas afzien van het bekende Oranje-bal dat elk jaar op het Plein werd gehouden door en voor de tieners en waarbij dan ten slotte 'Miss Kiss' werd gekozen. Een aantal elementen maakt het onmo gelijk om het tiener-Oranjebal te organiseren. Het blijkt steeds weer dat het juist tieners van buiten zijn die op deze avond aandacht vragen en interessant willen doen, er niet tegen opzien hun eventuele ont stemming met rot fruit kenbaar te maken. Om het goed te doen zou men alles met hekken, voorzien van prikkeldraad om de dansvloer moe ten voorzien. De vereniging, die constant een 600 leden telt dient om haar activi teiten te ondersteunen, minstens een 1000 leden te hebben, meende de hr. Verhoeven als voorzitter in z'n voor woord. Het zijn deze 600 leden die bijna het gehele jaarlijkse budget van rond 5000,door hun lidmaat schap bijeen brengen en dat door 'n goed beheer uiterst zorgvuldig wordt uitgegeven. 30 april Het programma omvat voor Ko ninginnedag op 30 april een reveille op het Plein en een aubade voor het raadhuis. In de Stationsstraat vin den de kinderspelen plaats met nieuwe originele behendigheidsspe len. Om 10 uur een wandelpuzzel- tocht en om 2 uur bedrijfsvoetbal waarbij de finale waarschijnlijk plaatsvindt in de avond van 5 mei. Voorts een auto-puzzeltocht en als bijzondere attractie een cross-coun- trie voor jongens van 12-18 jaar. Op dezelfde middag een honden show door de Kynologenclub en des avonds een rondgang van de padvin dersdrumband. In het r.k. kerkge bouw een concert, te geven door het Bergens Mannenkoor, Bergense Har monie en het Chr. Mannenkoor uit Alkmaar. Tot besluit een Oranjebal in De Rustende Jager. om 20.15 uur in de „Rustende Jager" (voorzaal) te Bergen Nh. ANTON KOOLHAAS Kaarten a f2,50 en'f 1,75 (scholieren) bij: Bergensche boekhandel De Haan's boekhandel Boekhandel Thomas 4 mei een rijke meneer een kasteelachtig huis gebouwd, dat hij kort daarna voor zijn laatste reis moest verloten; nu is het het Bio Vakantieoord. Op 22 maart 1906 was de zeeweg voltooid; Hij reikte tot zee, waar hij nu over gaat in de C.F. Zeiler Boulevard, die na de oorlog werd aangelegd genoemd naar de eerste hotelhouder van de badplaats, die, toen hij er zijn hotel 'Nassau-Bergen' bouwde, door de Bergenaren 'die gekke kerel in 't doin' genoemd werd. De eerste zeeweg was maar smal; hij werd later meermalen verbreed en toen de Provincie het duingebied grotendeels had overgenomen, hoor de daar ook de zeeweg bijde Pro vinciale Waterstaat maakte er een moderne verkeersweg van met een goed geprofileerd, gesloten asfaltdek, een breed rijwielpad aan de ene en een betegeld wandelpad aan de an dere kant. Een van de mooiste we gen van Bergen. Aan de zuidkant ligt de duinvallei 'De Verbrande Pan' van kunsthistorische betekenis, want Herman Gorter schreef er op 25- jarige leeftijd zijn bekend gedicht MEI. Over deze zestigjarige weg is hier mee vrijwel alles gezegd, ware het niet, dat de weg zijn 'steentje' bij droeg tot de ontwikkeling van de badplaats Bergen aan Zee. De fam. Van Reenen zag wel, dat er van een boerderij aan zee geen winst te ver wachten was en wierp zich met vier badkoetsjes op het badbedrijf; u kent ze wel, die logge houten wagens, die tot in zee gereden werden, waar de badgast zich te water kon begeven. Ze werden in de eigen werkplaats op 't Oude Hof gemaakt van hout uit het Berger bos. Wie niet wandelde naar zee kon gebruik maken van een met twee paarden bespannen brik op vier wie len. Die kon het vervoer al gauw niet aan en zo werd in 1907 het smalspoor ingeschakeld, voortge trokken door een paard; op een laag geval stonden banken voor de pas sagiers. In 1908 vervoerde deze lor rie 14.400 passagiers naar de bad plaats. Tarief 10 cent; kinderen half Laat Uw biljet op deskundige wijze verzorgen door ACCOUNTANTSKANTOOR Munnikenweg 5, Schoorl/Camperduin Tel. 02209 - 919 Herdenking en kranslegging op de gedenksteen van de gevallen Berge naren, een Stille Tocht naar de be graafplaats en een Volkssamenkomst in de Ruïnekerk. Bevrijdingsdag 5 mei Herdenking in scholen en kerken. Voor de jeugd een tekenwedstrijd in de zaal van Duinvermaak met ver plichte onderwerpen. Deelname mo gelijk voor de leeftijd van 12-18 jaar onder het oog van een deskundige jury. Om 7 uur des avonds een brom fietsrally van ongeveer 12^2 kilome ter, waarvan de bijzonderheden nog nader worden bekend gemaakt in het huis aan huis te verspreiden programmaboekje. Om 8.30 uur een taptoe van Bergens Harmonie door het dorp als besluit. ZATERDAG 26 MAART Toneelvereniging 'Ons Genoegen'. Jubileumuitvoering met het stuk 'Sabrina' van Samuël Taylor in De Rustende Jager, aanvang 19.30 uur. ZONDAG 27 MAART Ruilbeurs in het Verenigingsge bouw te Catrijp, 's middags van half 2 tot vier uur. Ter dekking van de kosten wordt van volwas sen bezoekers een bijdrage van 50 cent gevraagd. VOOR BERGEN H. W. J. M. POOT Dorpsstraat 30 - Telefoon 2423 VOOR SCHOORL Dr. RISSELADA Dr. Heringalaan, tel. 360 Cataloguswaarde 998,— BILJARTVERENIGING 1 4050 slacouvert 2 3663 fruitschaal 3 2875 lux schaaltje 4 3153 glasservies 5 3547 asbak 6 3673 radio 7 834 pick-up 8 1962 prullemand 9 1867 pak koffie 10 1334 schemerlamp 11 2723 vaas 12 2780 fles advokaat 13 3376 weegschaal 14 3516 doos glazen 15 1845 doos zeep 16 2509 fles bessen 17 3893 scheerapparaat 18 2553 transistor radio 19 1736 blik 20 3378 sierglas cons. 21 4033 fruitschaal 22 3415 schemerlamp grote 23 2716 fles sherry 24 3491 eierwekker 25 722 aansteker 26 4026 pak koffie 27 3081 kersen brandewijn 28 2744 bonbons 29 2983 pak koffie 30 3539 peper en zoutstel 31 2810 peper en zoutstel 32 1871 ijskast 33 3423 bus vruchten 34 1927 blik vruchten 35 1671 bus vruchten 36 1854 bus perziken op sap Afhalen der prijzen in hotel-café- restaurant 'Het Wapen van Bergen' vóór 1 april 1966. In de zaal van De Rustende Jager verzorgde het modehuis Bonneterie, Breelaan 27, Bergen en Laat 87, Alkmaar, voor bijna 200 dames een zeer geanimeerde en buitengewoon gevarieerde modeshow. De voorzaal leende zich hiervoor in het bijzon der. De vijf mannequins, Yvonne, Rineke Els, Loeki en Gerda toonden in een vlot tempo de tientallen modellen. Doordat het mogelijk was om tussen de tafeltjes door te lopen kreeg ie dereen ruimschoots de gelegenheid de modellen veraf en dichtbij te kunnen bewonderen. Bonneterie blijkt opmerkelijk goed gesorteerd te zijn want men toonde een grote verscheidenheid in sport- kleding, cocktailkleding, strand- en badgoederen. Bijzonder aardige jurk jes en ensembles in allerlei model len en stoffen als scheerwol, jersey, Tregal en Terlenka. Zelfs de lakjas- sen met bijbehorend hoedje ontbra ken niet. Leuke sportieve regenkle ding, pullovers en wolgebreide ja ponnen wisselden elkaar voortdu rend af. Men toonde leuke sportieve maar ook exclusieve modellen, maar de dominerende kleur bleek toch al tijd nog wit-zwart en donker te zijn. Verrassend waren de leuke strand- pakjes, vlotte bikini's met apart pas je maar ook de zeer sportieve bad pakken. Men kreeg zoveel te zien dat zelfs de dames op een bepaald moment geen onderscheid konden maken tussen een cocktail jurk of nachthemd tot op het ogenblik de toelichting verhelderend werkte. Modehuis Wagenaar zorgde met haar hoedjes voor een treffende com binatie met de getoonde kleding ter wijl kapsalon Van Dam uit Bergen voor de kapsels zorgde. Als lady-speaker trad op mevrouw Miep Hauber, terwijl Henny Bijster op de piano voor de muzikale om lijsting zorgde met vlotte, vaak toe passelijke melodieën. Oranjevereniging komt weer met talrijke evenementen Voor de komende festiviteiten op Koninginnedag en bevrijdingsdag heeft de Oranjevereniging weer tal rijke evenementen op stapel staan COMPLETE ANTENNE WISA MATERIAAL MET COAX KABEL 100,- INRUIL TOT 400,— PROFITEERT VAN ONZE AFHAALKORTING LAANWEG 32 - SCHOORL - TELEFOON 721 Op vrijdag 18 maart werd als laatste culturele avond de film van Mr. A. L. Hustinx over Ghana ver toond in zaal Hovenier. Deze boei ende kleurenfilm, die door de heer Hustinx van commentaar was voor zien gaf een interessant beeld van 't kleurige leven in deze belangrijke Afrikaanse staat. Het land bestaat uit twee heel verschillende delen: het zuidelijke deel beneden de Voltaririvier is zeer vruchtbaar en daar wonen de mees te inwoners van dit vijf miljoen zie len tellende land. Hier zijn de plan tages en door tropische atmosfeer kan men twee maal per jaar oog sten. De stad Accra was voor de toe hoorders een openbaring: het bon te en rijkgeschakeerde leven was 'n feest om aan te zien. Het noorderlijke deel vormt een grote tegenstelling met 't welvaren de zuiden: daar vindt men de ont- vruchtbare streken, die grenzen aan de Sahara, Kumassi, Tamela e.a. Het leven is er moeilijk en de lemen hut ten vormen een contrast met de mo derne steden in het zuiden. Na de pauze kregen we een beeld van de plantages van cacao, waar van de verfilming een staaltje van superieure kunst was. Dichtbije op namen van velerlei bloemen verras ten de kijkers. We maakten kennis met de omvangrijke houtindustrie en de film gaf ons ook een kijkje in de winning van diamant. De ontwikkeling van de cacaoplant en de voortdurende zorg van land bouwkundige ingenieurs en laboran ten voor het welzijn van de plant gaf ons een duidelijk beeld van het grote belang, dat deze cultuur heeft Hebt U ,De Duinstreek' al betaald Ter vermijding van de hoge incassokosten ver zoeken wij onze abon nees hun abonnement vóór 1 april a.s. te vol doen. Kwartaalabonnement t.n.v. Fa. Volkers Leegwatei Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank. voor het land: een derde van de we reldopbrengst komt uit Ghana. Aan het eind van de avond, waar op door de besturen aan de aanwe zigen een consumptie werd aange boden als afscheid van het seizoen, legde voorzitter B. Schuil er de na druk op, dat deze culturele avonden in stand kunnen blijven door de steun van de donateurs. Een voort durende aanvulling van deze steunpilaren is dan ook noodzakelijk. Hij riep daartoe de hulp in van de donateurs. Hij betreurde, dat een op treden van het marionettentheater van Bert Brugman niet meer moge lijk was om financiële redenen: zo'n avond brengt een uitgave mee van f 500,— tot 600,—. Jarenlang heeft de familie Brugman in het kader van deze avonden opera's gegeven. Nu allerwegen door de gemeente subsi dies worden gegeven voor culturele doeleinden, meent de voorzitter, dat het gemeentebestuur ook hier een optreden van het marionettentheater in de rits van onze culturele avon den weer mogelijk kan maken. Hij stelde dan ook in het vooruitzicht, dat een verzoek daartoe bij het ge meentebestuur zal worden inge diend. in de huid gezondheid en zuiverheid HEROPENING WINKELZAAK NA BRAND Het winkelpand van de fa. Boorsma die vrijdag door een brand werd ge teisterd wordt weer snel in gereed heid gebracht. Men heeft alle moge lijke medewerking verkregen en hoopt zaterdagmorgen om 8.30 weer te kunnen openen. van 15 maart tot 21 maart 1966 GEBORENGeralde, dochter van Corstiaan J. van den Akker en Dina van Berge, Ogentroostweg 14. Niek, zoon van Lijkele R. van der Lep en Minke de Meer, Verl. Geest- weg 12. Yvonne Geertruida, dochter van Jacobus J. Jonk en Gertruda van Dijk, Westerweg 18. Jolanda Karin, dochter van J. Dirk van der Vliet en Welhelmina Mari- ette Hogendorp, Noordlaan 58. Saskia Petra, dochter van Jan Dirk van der Vliet en Welhelmina H. Ho gendorp, Noordlaan 58. Babs Mariët- te, dochter van Jan Dirk van der Vliet en Wilhelmina H. Hogendorp, Noordlaan 58. Anita Louise, dochter van Dick P. Beeldman en Marianna Schoorstra, Dr. van Peltlaan 8. Rein, zoon van Gerben Bosma en Johanna Zijlstra, Kogendijk 25. ONDERTROUWD: Dirk Waal, vee houder, Opmeer en Klara Gretha v. d. Meer, kantoorbediende, Berger- weg 43 GEHUWD: Wout Meijer, smelter H.O., Adama van Scheltemaweg 5 en Thea Jansen, verpleegster, Jan 01- denburglaan 21. Nieuw adres: Eiken laan 27. OVERLEDEN: Hester de Geus, e.v. M. van 't Veer, oud 71 jaar, Kogen- dijk 96. Wilhelmina Maria Blomme- stijn w.v. N. A. Danenberg, Loudels- weg 101s.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1