99 Nieuwe kunstzaal van het Kunstenaars Centrum Bergen Radio Muelink GERRITSEN 10 °lo korting Boorsma - textiel Doe het zelf! f 15,- Philips TV titzian*7SS,- Kristal met zilver Nu dekens kopen betekent geld verdienen Burgerlijke stand Agenda Doktersdiensten DONDERDAG 21 APRIL 1966 41e JAARGANG No. 15 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Binnenkort 1ste en 2de programma kijken via WIERINGEN. Zorg dat uw TV-toestei in orde is incl. 15 meter kabel Ook voor uw RADIO en TV Bergense brandweer ontving Duitse gasten 40 Jaar organist Dorpskern onveilig voor wandelaars? Neem 'n abonnement op „De Duinstreek" Jaarvergadering Bejaardenbond Kandidatenlijsten Stichting Dorpshuis hield tentoonstelling COLLECTE VOOR STEUN AAN ALCOHOL-SLACHTOFFERS 99 99 Voor betere textiel Schoorlse Gemeenschap VOOR BERGEN J. LUGTEN en F. HOUDé VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST „Die Jahreszeiten" in de Toeristenkerk te Schoorl Hfeéêtad dit nummer bestaat uit 6 pagina's ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 6,85 per jaar; 1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Vrijdagavond 22 april a.s. wordt de nieuwe kunstzaal van het Noord hollands Kunstcentrum op het Plein te Bergen-Nh. officieel in gebruik genomen. De opening geschiedt door Mr. M. Vrolijk, minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De eerste expositie zal zijn gewijd aan werk van de hr. Henri ten Holt. Een representatieve collectie uit zijn rijk, belangwekkend oeuvre zal ge durende een maand de wanden van Plein no. 7 sieren. Burgemeester L. J. de Ruiter heeft zich bereid ver klaard deze bijzondere tentoonstel ling in te leiden, eveneens op de avond van de 22ste april. Deze datum 22 april 1966 mag men zien als een bij uitstek historische voor 't KCB. Na 19 jaar krijgt het Centrum dan eindelijk de beschikking over een echte kunst zaal. Begonnen in een stal, menen wij dat dit een glorieuze bekroning is van een jarenlang streven. Het ligt in het voornemen van het NHKC en het KCB het ceremonieel, dat uiteraard aan deze dubbele ope ning is verbonden, zo stijlvol moge lijk te doen plaatsvinden. Er wordt rekening gehouden met de komst van vele belangstellenden, zowel Bergenaren als geïnviteerden van buiten. Beide besturen verheugen zich in hoge mate op deze dag en daar is dan ook alle aanleiding toe. Er is slechts één reden tot zorg: de fi nanciën. De opening wordt, hoe sober ze ook zal worden gehouden, toch een kostbare aangelegenheid. Afgezien van de ontvangst van hen die deze avond tot onze gasten zullen beho ren, zijn daar de kosten van de or ganisatie der openings-expositie (Het werk van Henri ten Holt moet uit het gehele land worden opge haald, terwijl men meende voor een dergelijk uniek evenement een spe ciale catalogus te moeten laten sa menstellen). Voorts zijn daar de kos ten die de nu eenmaal onontkoom bare publiciteit meebrengt, de kos ten der vele drukwerken, die van de feestdronk, de verversingen e.d. Een voorzichtige raming confronteert het bestuur reeds met een bedrag van enkele duizenden guldens. Het is dit bedrag dat beide stichtingsbesturen, zoal geen nacht merries, dan toch wel slapeloze uren bezorgt. Het is hierom dat het KCB een be roep doet op uw offervaardigheid, ieder bedrag vanaf 2,50 is van har te welkom. Het gironummer van het KCB is 643500 te Bergen-Nh. Op het strook je gelieve u te vermelden 'Actie Opening Kunstzaal'. 2de programma inbouwen alle merken T.V. vanaf 80,- Bij aankoop van een Converter ƒ98,-, 2de program ma antenne voor Div. inruil T.V.'s vanaf 100,- met garantie catalogusprijs 998,- 59 cm serie 66/67 INRUIL TOT 400,- Complete antenne met Wisa matr. en coax kabel f 100,- LAANWEG 32 - SCHOORL - TELEFOON 721 In het raam van uitwisseling ont ving de Bergense brandweer tijdens het weekeinde een groep brandweer lieden uit het Duitse plaatsje Beers- felden, ongeveer 20 kilometer vanaf Heidelberg. Het is echter figuurlijk en letterlijk een waterrijke aange legenheid geworden, al zijn de brandweerlieden wel gewend om met water om te gaan. Ondanks de zeer slechte weers omstandigheden is het bezoek niet in het water gevallen. Integendeel want voor beide groepen was het 'n plezierig gebeuren. Vrijdagavond werd de groep die uit 110 personen bestond, door de commandant, de heer J. P. Blaauw ontvangen. Zaterdagmiddag ver zorgde 'n 20 Duitse brandweerlieden die over een eigen muziekkorps be schikken, een promenadeconcert dat veel belangstelling trok, ondanks het slechte weer. Het werd een vlot programma van walsen en marsen. Vervolgens trok men naar het parkeerterrein naast de brandweerkazerne waarde Bergense Brandweer een demonstra tie verzorgde, die in drie etappes werd gehouden. De eerste demon stratie bestond uit 't in de korst mo gelijke tijd bij de brand te kunnen zijn, met afleggen tot aan het ver- deelstuk en het geven van de eerste straal water. De tweede oefening was voor de Duitsers min of meer spectaculair door het gebruik van de nevelspuit, waarvan de aanschaf in hun eigen woonplaats met een inwo nertal van 3500 een grote wens is. Hier werd een oliebrand met de ho- gedruk- en schuimblusapparatuur, onder bescherming van zuurstof maskers bestreden. Jammer dat het ongunstige weer de Bergenaren heeft belet om hun eigen brandweer eens aan het werk te zien In de voorzaal van De Rustende Jager werd hun een feestavond aan geboden en 'n afscheidsavond in het 'Wapen van Bergen'. Het is dit voorjaar 40 jaar geleden dat de heer H. F. C. Seewald als or ganist werd verbonden aan de Ge reformeerde Kerk ('t Witte Kerkje) te Bergen. Dit was in hetzelfde jaar waarin deze kerk werd gesticht. De heer Seewald heeft dus vanaf het eerste uur tot nu toe de gemeen te als organist gediend. Hij stond al tijd klaar en nimmer werd tever geefs een beroep op hem gedaan. Alleen de laatste tijd liet zijn ge zondheid wat te wensen over zodat hij nu tot zijn grote teleurstelling nog slechts af en toe t' orgel tijdens de kerkdiensten kan bespelen. Dit jubileum is niet ongemerkt voorbijgegaan. Zondag j.l. werd na de ochtendienst in het verenigings gebouw gelegenheid gegeven de ju bilerende organist te feliciteren en werd hem door de kerkeraad een herinneringsgeschenk aangeboden. Met dit gebaar heeft de gemeente hem willen danken voor alles wat hij in de loop der jaren voor haar heeft gedaan. Dat dit niet weinig is zal ieder duidelijk zijn die begrip heeft voor de functie van het orgel in de eredienst. Deze eenvoudige hulde was dan ook zeer op zijn plaats. Gasten uit Amsterdam hebben meer dan eens betoogd dat men als voetganger meer gevaar loop in Ber gen als op het spitsuur in Amster dam. Menig autobezitter staat bij deze bewering even met zijn ogen te knip peren en haalt wellicht de schouders op. Toch moet hij maar eens de proef op de som nemen en met twee of meerdere personen op een zon nige dag, gewoon maar 'n zaterdag middag buiten het seizoen. Als men een wandeling maakt vanaf de krui sing Dorpsstraat-Oude Bergerweg tot aan de Russenweg via Oldenburg- laan en Oude Prinsweg zal men tot de ontdekking komen dat men dit niet rustig en ongehinderd zal kun nen doen. Men moet voor, achter en tussen de geparkeerde auto's heen lopen, daarbij zich bijzonder in acht nemen voor het rijdende verkeer. Men vraagt zich dan af of het met zo'n bezit aan parkeerruimte in het centrum van het dorp nog nodig is dat de trottoirs geblokkeerd moeten worden door geparkeerde auto's. En als men deze gaat tellen in het ge noemde gedeelte zal men tot de con clusie komen dat dit er misschien slechts een 20 zijn. Zo kan men niet op normale wijze langs het gemeen tehuis lopen door het feit dat er slechts 3 auto's zijn geparkeerd die het wandelgedeelte en rijweg barri caderen. Enkele meters verder is er een parkeerplaats met ruimte voor nog een tiental auto's of vaak nog meer. Om wandelgedeelten vrij te houden van parkeren is een eenvou dige beschildering tnet de letter N.P. reeds voldoende. Vrijdagavond j.l. hield de Alge mene Bond van Bejaarden afdeling Bergen haar jaarvergadering in een van de zalen van hotel Atlantic. Gezien de buitengewone slechte weersomstandigheden, was er voor deze vergadering grote belangstel ling. De wnd. voorzitster zr. Schui temaker verheugde zich dan ook over de grote opkomst, zij moest evenwel tot haar grote spijt mede delen, dat de voorzitter van de afdeling de heer A. J. van Pappel- dam wegens ziekte moet aftreden. Van één der leden kwam toen spontaan het voorstel, de scheidende voorzitter, voor zijn jarenlange be wezen diensten aan de afdeling en het op de bres staan voor de be jaarden, hem voor deze pretentie loze arbeid, als erelid van de afde ling te benoemen, dat eenstemmig door allen werd goedgekeurd. Nadat er verschillende bestuurs zaken waren afgehandeld, aanvaard de de heer R. Thomas, zijn benoe ming als nieuw bestuurslid. Tijdens de rondvraag stelde één der leden voor een spaarfonds te stichten, voor het financieren van de jaarlijkse beiaardentochten, die de afdeling organiseert. Het bestuur verwierp dit voorstel, aangezien de uitvoering daarvan te veel werk zou opleveren. Na afloop van deze geanimeerde vergadering, liet de heer Wilmink verschillende fraaie series dia's zien o.a. van de voorjaarstentoonstelling 'Keukenhof', het bejaardencentrum 'Elkshove' en de barre winter van 1963. Tenslotte dankte zr. Schuitemaker namens allen de heer Wilmink voor zijn boeiend dia-vertoon. CULTURELE AVONDEN ANDO - K.J.V.O. Voor het komende seizoen stellen wij ons voor minstens. 7 avonden te geven met lezingen over land- en volkenkunde en biologie. Twee van deze avonden zullen gezamenlijk met andere culturele verenigingen wor den georganiseerd, zoals u misschien uit een publicatie in de Alkmaarse Courant hebt kunnen lezen. Zo zul len we in staat zijn de onderbroken reeks van voorstellingen door het Marionettentheater van Bert Brug man te hervatten. Donateurs hebben een aanzienlijke reduktie op de toegangsprijs. Voor het nieuwe seizoen kunt u zich op geven bij de Haan's Boekhandel te Bergen, waar alle inlichtingen kunt krijgen. KEUKENHOFTOCHT OP 30 APRIL ANDO-ACTIVITEITEN De tocht naar de Keukenhof op 30 april gaat door, waardoor een oude traditie wordt hersteld. Op vrijdag 29 april is er ten huize van de familie Schuil een bijeen komst, waar ook belangstellenden welkom zijn. De heer A. Dijkstra vervolgt zijn causerie over Engeland en neemt ons nu mee naar Londen. MIDDENBLOK De kandidatenlijst van het Mid- denblok voor de komende gemeente raadsverkiezing in Bergen is als volgt vastgesteld 1 J. J. Dinkelberg (lid van de raad sinds 1958) 2 Mevr. J. J. R. Zeiler-Kouwenaar (raadslid sinds 1962) 3 P. Beijneveld jr. 4 G. H. Leen 5 Mevr. M. C. Bontje-Brieffies 6 D. L. Lens velt 7 J. G. Schilpzand, Bergen aan Zee 8 Mevrouw M. C. Min-Stoop 9 T. van Weelden 10 P. M. van Keulen 11 G. Visser 12 W. A. M. Worm, Bergen aan Zee 13 W. Bison sr., Bergen aan Zee 14 N. P. I. Slikker Bij het Middenblok geldt de af spraak, dat degenen die de meeste stemmen verwerven, het eerst voor een raadszetel in aanmerking komen ongeacht de rangorde der kandida ten. PARTIJ VAN DE ARBEID Groslijst zoals door de afdelings- veradering is vastgesteld 1 N. A. de Graan 2 W. J. Ploeger 3 H. J. Waage 4 Mevr. G. W. de Poter 5 D. Rasch 6 C. Zee 7 Mevr. T. Timmerman-v. Veen 8 J. W. Meyer 9 Mej. T. Riemersma 10 J. Pluis 11 M. de Bruin 12 P. Vis 13 Mevr. H. Sijpheer-Bredewout 14 J. de Beurs JUDO-TOURNOOI IN DUIN VERMAAK Door de stichting Dorpshuis wordt in de grote zaal van Duinvermaak op zondag een judo-tournooi geor ganiseerd waaraan deelnemen groe pen uit Alkmaar, Schagen, Hoogwoud Den Helder en Bergen. De wedstrij den die om 10 uur beginnen, zullen ongeveer 8 uur in beslag nemen. Er worden bekers, medailles en vaan tjes als prijzen beschikbaar gesteld. RIOLERINGSMISERE Mede door het zware vrachtwagen- verkeer bestemd voor de bouw van de verzorgingsflat aan de Lindelaan en de verbetering van de Zuidlaan, heeft de riolering van de Breelaan ernstig te lijden Zo is er de laatste weken 5 maal een verzakking voor gekomen en moest de hoofdleiding van de riolering op tal van plaatsen worden vernieuwd. De stichting Dorpshuis vervult in de dorpsgemeenschap een belangrij ke maar tevens dankbare taak door het vormen van talrijke handwerk en hobbyclubs. Zo heeft men een kindertekengroep, een handwerkclub voor jongeren, ouderen en zelfs voor dames. Voorts nog clubs die zich bezig houden met ballet, fotografie, timmeren, judo en een cursus volgen in Engels en Duits. Onder supervisie van mevr. Vlie- genthart zetten zich hier vele leiders en leidsters voor in, met een en thousiasme en overgave die zich het beste illustreerde tijdens de tentoon stelling die in het Dorpshuis werd gehouden. Het is een voortreffelijke organi satie die er niet alleen voor zorgt dat 275 kinderen en ruim 100 vol wassenen hun vrije tijd nuttig en tevens doelmatig besteden maar hen ook bewegen tot vaak creatief werk. Dit kwam vooral tot uiting in het vaak kunstzinnige boetseerwerk, knip- en plakwerk, linoleumsneden, exclusief borduurwerk waarbij zelfs moderne abstracte doeken te zien waren. De kinderen leren niet alleen handvaardigheid maar kunnen ook hun eigen expressiedrang ten volle uitleven zoals de weergave van het huwelijk van Beatrix en Claus, hoofdzakelijk in papier uitgevoerd, en opgeplakt. Een belangrijke plaats nam bij de ouderen het schilder- en tekenwerk in. Hier zag men heel goed en sterk gevarieerd werk. Ook de foto-hobbyclub leverde prachtig werk, alles in wit-zwart. De tentoonstelling trok de hele dag veel belangstelling. Een landelijke collecte van de Na tionale Commissie tegen het Alco holisme zal dit jaar worden gehou den van 16-22 mei. De inzameling is voor alle gezindten en beoogt steun te geven aan de consultatiebureaus voor drankzuchtige patiënten, waar van er ruim 30.000 onder behandeling zijn. Ook geven we voorlichting op dit gebied, mede in samenwerking met het Verbond voor Veilig Ver keer. We doen een beroep op de ingeze tenen van Bergen en de gemeente Schoorl zich als collectant op te ge ven bij onderstaande adressen. Als velen één straat voor hun rekening nemen, is het werk vlug gedaan en behoeft ieder slechts een of twee uur eraan te besteden. Help ons dit noodzakelijk werk te doen en vele gezinnen zullen U dankbaar zijn. Mevrouw A. Bant-Groot Wagenmakersweg, Groet Mevrouw G. Dijkstra-Venema Lijtweg 25, Bergen Zorg dat uw v lorraad dekens op peil is, teneinde uw i asten 'warm' te ontvangen 99 99 DRALON DEKENS 150x220 cm in prachtige kleuren; effen en fantasie 69, VOLLEN DEKENS 100u/o scheerwol 7 moderne kleuren: effen en fantasie 150x220 cm* 54,90 180x220 cm 64,90 Extra lengte maten - Pure kwaliteit TOT EN MET 30 APRIL GELDT 10 pet. korting OP BOVENVERMELDE PRIJZEN Bergen - Ruïnelaan 18 - Telefoon 2532 der gemeente Bergen van 4 april tot 12 april 1966 GEBOREN Elisabeth Maria, dochter van Petrus J. Groen en Alida M. Groot, Jan Apeldoornweg 6. Jacobus Hermanus, zoon van Petrus J. Veldt en Elisabeth C. Grandiek, Herenweg 67s. Freya, dochter van Johann Muller en Lineke Majolée, Heiloo. Cornells Gerardus Johannes, zoon van Cornells Schotten en Johanna M. Roozendaal, St. Adelbertuslaan 9s. Francisca Nicoletta Alida, docht, van Franciscus Schoonhoven en Ali da C. Kemp, Breelaan 126. Maria Hendrika Petronella, dochter van Cornells J. Veldt en Petronella C. M. Bijl, Kerkedijk 46. Hester Elisabeth Leonie, dochter v. Joachim Veenhuijsen en Helena C. E. Dalloyaux, Wikkeweg 3. Maaike Aimée Marit, dochter van Johannes van Wijk en Johanna Ali da van der Hust, St. van Surcklaan 15. ONDERTROUWD Jacques Waagmeester, onderhouds monteur, Heiloo en Maria Geertr. Duin. serveerster, Stroomerlaan 24. GEHUWD Henricus Joseph Botman, vertegen woordiger, Haarlem en Maria Adri- ana Steenpoorte, onderwijzeres, Ko- gendijk 26s. Nieuw adres: Kogen- dijk 26s. Johannes Wilhelmus van Rijssel, boekhouder, Hoorn en Nelly Kroon, informatrice, Kerkedijk 4. Nieuw ad. Kerkedijk 42. OVERLEDEN Jan Mak, oud 81 jaar, w.v. G. Wink Elkshove 1. van 12 tot 18 april 1966 GEBOREN Mechteld C. M. dochter van Alexan der Honig en Elisabeth A. G. Hou- bolt, Voert 20. Trij nette J., dochter van Wietze Brouwer en Johanna M. Bruin, Dravikweg 12. Philine F. M. dochter van Dirk Akkerman en Jo hanna Hink, Duizendbladweg 16. Arend, zoon van Martinus Bemmel en Helena Wiltenburg, Irenelaan 8. Karen O. dochter van Jozeph Min en Louisa Ruijter, Doorntjes 26. Jurjen S. W. zoon van Stijvert W. Bootsma en Henrietten M. Jan sen, Dr. van Peltlaan 9. ONDERTROUWD Johannes P. M. Zeegers, onderwijzer Alkmaar en Maria A. Houtenbos, Molenkrochtlaan 5. Gerrit W. Schoonman, landbouwer Brummen en Jantina van der Ploeg lerares, Irenelaan 2. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN Jan van Westervoort, oud 71 jaar, Zaandijk. Jan Muis, oud 72 jaar, gehuwd met A. S. Fiddelaar, Ber gerweg 36. MAANDAG 25 APRIL Herv. Vrouwengroep in de consis toriekamer om 7.45 uur. Boekbespreking (Land van zon en wijn) van G. den Hollander door mevr. G. J. Hoogkarspel. ELKE VRIJDAGMIDDAG van half vier tot half vijf is de bibliotheek van Algemeen Welzijn in het oude raadhuis geopend. ZATERDAG 23 APRIL Schoorl's Gemengd Koor brengt een uitvoering van 'Die Jahres- zeiten' van Haydn in de Toeris tenkerk te Catrijp. Aanvang 20.00 uur. Heereweg 272, telefoon 288 Als men spreekt over de z.g. 'Klassieke Muziek', en zijn belang rijkste vertegenwoordigers de revue laat passeren, dan zijn het allereerst Mozart en Beethoven die in gedach ten komen. Dat de componist Haydn eveneens tot deze grootheden gere kend moet worden, is een nog niet tot de grote massa doordrongen feit. Natuurlijk, we kennen 'Die Schöp- fung en 'Die Jahreszeiten', maar daar houdt het dan ook mee op. In het jaar 1959 heeft de muziek wereld het feit herdacht, dat Joseph Haydn 150 jaar geleden gestorven was. Vanaf dat zg. Haydn-jaar, is deze componist gelukkig meer in de publieke belangstelling gekomen en prijken nu ook andere composities dan bovengenoemde oratoria regel matig op de concert programma's. Waarschijnlijk is de persoon Haydn één van de oorzaken van het 'nog niet doordrongen zijn tot de massa'. Haydn was geen figuur, die zichzelf graag in de publieke belangstelling zag. Zijn eenvoudige, naieve manier van leven, moge blijken uit dat hij van zichzelf vertelt: 'Ik sta vroeg op en zodra ik mij aangekleed heb val ik op mijn knieën en bid God, dat het mij heden weer moge ge lukken; wanneer het met compo neren niet lukt, loop ik mijn kamer op en neer met een Rozenkrans in mijn hand en dan komen de ideeën vanzelf.' Bovendien blijkt uit zijn rustig handschrift en uit de weinige verbeteringen zijn innerlijke ge moedrust. Ik geloof dat deze losse opmerkingen belangrijk zijn, bij het beluisteren, nog meer bij het her scheppen van Haydn's meesterwerk: 'Die Jahreszeiten'. Geschreven op zijn levensavond, maar met een op timisme en een vitaliteit, waar wij, levende in een periode, waar nihil isme en negativisme soms belangrijk schijnen te zijn een voorbeeld aan kunnen nemen. Het is ondoenlijk de hoogtepunten van het werk te noe men; het werk bevat louter hoog tepunten. Als een dichter benadert Haydn de eigenschappen van ieder jaarge tijde nu eens ernstig en naar bin nen gekeerd, dan weer vol humor en uitbundig. Het zal een verademing zijn, juist in onze rusteloze, razende wereld, geconfronteerd te worden met de rust en eenvoud van Haydn, die in zijn 'Jahreszeiten' ons nog steeds een boodschap geeft, n.l. dat het leven waard is om geleefd te worden, mits men de schoonheid er van wil zien. Zaterdag 23 april a.s. kan men 'Die Jahreszeiten' beluisteren in de Toeristenkerk te Catrijp. Uitvoerenden: Schoorls Gemengd Koor m.m.v. 'Toonkunst' Den Helder, Tineke van Wallinga sopraan, Si mon van der Geest, tenor en David Hollestelle, bas. Voor de instrumenta le begeleiding het 'Frysk Orkest'. Aanvang 20.00 uur. Entree 3,50, scholieren 1,50.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1