I Cl Premie-van-de-Maand Club PMC Automatic Rapi um Camera Venetië sterft langzaam verdrinkingsdood iVOORDELEN Clubprijs f 13.- Krijgt u geen Duinstreek Onze. fiuzzclllioalc CONCERTABONNEMENT SEIZOEN 1966-'67 BP-WARMTE Bel 02267-2428 A. ten Bruggencate albert heijn Buizerdachtige roofvogels voordelen: Prins Hendrikkade 11 Broek op Langendijk Kijk zorgeloos door de zoeker. Fotografeer nu met automatisch gemak. Druk af zonder problemen en profiteer van het handige Rapid cassettesysteem. Dit alles doet u met de Camera-van-Morgen, met de unieke PMC Automatic Rapid. Een prachtige half- kleinbeeld camera, nu voor een betaalbare prijs! De camera-voor-iedereen. Nu 40% goedkoper! Het Amsterdams Kunstmaandorkest onder de stuwende leiding van Anton Kers jes en de befaamde Russische gastdirigent Eugene Swetlanow, is een garantie dat het grote succes van de concerten in vorige seizoenen, herhaald zal worden. Vele bekende solisten: Theo Olof en Herman Krebbers (viool), Nicolai Petrov (piano), Bella Davidovitch (piano), Jean Decroos (cello) en Montserrat Cabaljé (sopraan) geven de PMC-concerten internationale allure. Vra voll O.o Sai Lis: hov enk Del Bes Vraag folder in de winkel, waarin volledig programma is afgedrukt. Om. werken van Mozart, Bach, Saint Saëns, Tsjaikowsky, Schubert, Liszt, Strawinski, Rossini en Beet hoven. Bovendien fragmenten uit enkele opera's en balletmuziek van Delibes en Tsjaikowsky. Bestelnr. C-166 in PMC-cheques THE ATHENIANS Philip, Kostas, Syridon, Gregory en Kleantis, vijf zeer talentvolle musici zo Grieks als de Acropolis, formeerden hun op volksliedjes en dansen afgestemde ensemble in 1962. havencafé, in Paraeus, waar een jonge Griekse zangeres, Nana Mous- kouri, regelmatig met hen optrad. Die vriendschap met de nu wereld beroemde 'Mous' is blijven bestaan. The Athenians waren aanwezig op het Van Harte-feest, dat de Griekse Andere buizerdachtige roofvogels van ongeveer hetzelfde postuur zijn de wouwen en wespendieven. Zij komen overigens veel sporadischer in ons Noordhollands Duinreservaat als doortrekkers voor. De wouwen, te onderscheiden in de rode en de zwarte, onderscheiden zich van alle andere roofvogels vooral bij de rode sterk gevorkte staart. Ver der komt de rode wouw (in tegen stelling tot de andere vogelsoorten) de laatste tijd vaker voor. Ook de wespendief komt vrij sporadisch voor, maar wordt in de trektijd nog wel eens waargenomen. Hij voedt zich bij voorkeur met bijen- of wes penlarven en de Engelsen noemen hem dan ook 'honey-buzzerd' waar door tevens zijn gelijkenis met de buizerd tot uitdrukking wordt ge bracht. De kiekendieven, hoewel weer wat kleiner van postuur, vertonen in de vlucht eveneens een grote gelijke nis met de voorgenoemde roofvo- arbeiders in Nederland op de eerste Kerstdag 1965 werd aangeboden in de Margriethal te Utrecht. Zij in spireerden de tweeduizend Griekse mannen tot massale Zorba-verto- ningen, tussen en op de tafels. The Anthenians zijn ook een goede bekende in Bergen en Alkmaar, waar zij in verschillende dancings hebben opgetreden. Van The Anthenians verschenen een Philips-LP met Griekse volks liedjes, waarbij zij zich begeleiden op gitaren en buzuki's. gels. Zij allen hebben een vrij fors postuur en min of meer hetzelfde silhouet met krachtige 'gevingerde' soms gebogen vleugels. Vooral de kiekendieven vertonen een duide lijke knik in hun vleugels. De bij ons voorkomende soorten zijn de bruine, die vooral in lage schomme lende glijvlucht langs waterkanten jaagt, de zeldzamer blauwe (alleen in de trektijd) en de asgrauwe. De Franse naam van de laatste 'buzard candré': duidt weer op zijn gelijke nis met de buizerd en hun naam geeft duidelijk aan waaruit het hoofdbestanddeel van het menu be staat. BEL 3981 en u krijgt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG 6 Horizontaal 1 tegenzin, afkeer 6 genotmiddel 11 masker 14 laan 15 begroot, taxeert 16 eer 17 ontheemde (displaced person) afk. 18 slachtoffer 20 bestemming 21 hert 22 riviertje in prov. Utrecht 24 loswal 26 uitwaseming, lucht 28 coupe 30 ritueel gebruik 32 R.M.-: Duitse dichter rond eeuwswisseling 35 kluizenaarswoning 38 bruine verfstof uit run 39 gereedschap (in samenst.) 41 met - ogen: met spijt 43 Pan American Airways, afk. 44 uitgeput 45 bedekt 48 koppelriem voor jagershonden 50 geloofsovert., afk. 51 hardvleugelig insect 53 ongewone, zeldzame 55 -heer: stuk op een schaakbord 57 gemeente in Noord-Holland 59 verdrietig 62 naar beneden 64 vergissing 65 watervogel 68 10x10 jaar 70 zoete lekkernij Venetië-reportage geeft het blad de reden voor die veronderstelling aan. Tijdens de periode tussen de vijfde en negende eeuw vestigden zich op de eilandjes van de tegenwoordige stad de vastelandbewoners, die voor de barbaren op de vlucht waren ge slagen. De uitgewekenen gebruikten voor de fundering van hun huizen en gebouwen gepunte boomstammen, die zij in de modder dreven. Daarna bouwden zij houten vloeren op de palen. Volgens dit systeem heeft men voor vrijwel elk gebouw in Venetië de fundamenten gelegd. De Salute- kerk, een gigantisch bouwwerk, schijnt op meer dan anderhalf mil joen door menshanden geplaatste pa len te rusten. Door de invloed van het water zijn de palen nu voor het grootste deel vergaan, waardoor de bovenverdiepingen van de huizen in natte, onbewoonbare ruimten zijn veranderd. Dit heeft onder meer tot gevolg, dat de bevolking van het hi storische deel van de binnenstad, die nu ongeveer 125.000 inwoners telt, de wijk naar andere oorden neemt. De laatste vijftien jaar hebben 50 duizend mensen Venetië de rug toe gekeerd. Wel een bewijs, dat de stad een periode van verval doormaakt. De vraag is nu hoe de toekomst er voor Venetië, dat op 120 vlakke ei landjes is gebouwd en wegens het ontbreken van auto's, bussen, moto ren en fietsen een waar paradijs voor de voetganger is, uitziet. Overstromingen Het water van de Adriatische Zee komt de lagune, waarin Venetië ligt, door drie ingangen binnen. Als een krachtige wind samenvalt met hoog tij en een lage barometerstand wordt het water hoog opgestuwd. Het wa ter blijft dan zolang in de lagune, dat de volgende vloed daar nog bo venop komt. Het wereldberoemde San Marcöplein wordt dan een zilt meer van soms 75 centimeter diepte. De bewoners waden dan door het slijk of laten zich door potige krui ers op de rug dragen. Het zoute wa ter stijgt in de lobby's van de hotels langs het Canal Grande tot knie hoogte. Karpetten, sofa's, stoelen, kortom alle verplaatsbare meubelen worden ijlings naar hoger gelegen oorden gebracht. Het openbare ver voer wordt in die gevallen gestaakt, omdat zelfs kleine motorbootjes niet meer onder de laagste bruggen door kunnen varen. Schoolkinderen ver zuimen hun lessen; zij moeten thuis wachten tot het eb wordt. Allerlei koopwaar wordt waardeloos, omdat het water de magazijnen binnen stroomt en aangezien dergelijke overstromingen zich regelmatig voor doen, is geen enkele verzekerings maatschappij bereid tegen deze ca lamiteiten te verzekeren. Tot voor kort kwamen deze overstromingen zelden voor. Tussen 1867 en 1947, een periode van tachtig jaar, waren het er twintig. Tussen 1958 en 1965, bin nen het tijdsbestek van zeven jaar dus, werd Venetië 25 maal over stroomd. Indien de bodemverzakkin gen blijven voortduren, zoals dit de afgelopen twintig jaar gebeurde, staat het vast, dat het aantal over stromingen zich zal uitbreiden. De meeste Venetiaanse huizen zullen binnen 40 jaar gelijkvloers bijna voortdurend onderwater staan. Miljarden lire nodig Venetië bevindt zich in een wan hopige situatie. Het is duidelijk, dat vrijwel alle fundamenten dienen te worden vervangen. De reparaties zijn echter kostbaar. Om deze te kunnen uitvoeren, moet de huiseigenaar wachten op de schoonmaakbeurt, die zijn kanaal elke paar jaar van ge meentewege krijgt. Gedurende die tijd zou hij dan de fundering moe ten laten repareren, als hij het ten minste kan betalen. De overheid komt de huiseigenaren tegemoet door veertig procent van de kosten bij te dragen, maar de meesten kunnen de resterende zestig procent niet op brengen, zodat dergelijke werk zaamheden maar zelden worden uit gevoerd. De afgelopen tien jaar heb ben rijk en gemeente 300 miljoen li re verstrekt (ongeveer 1% miljoen gulden). Men zal echter begrijpen, dat voor het behouden van de stad geer, miljoenen maar miljarden lire nodig zijn. De tijd dringt, want een tiende deel van de huizen is al niet meer te redden; een zesde deel moet radicaal worden gerestaureerd, terwijl de rest aan reparatie toe is. In januari van dit jaar heeft de Kamer van Af gevaardigden van het Italiaanse par lement een wetsontwerp goedge keurd, waarbij dertig miljard lire (ongeveer 175 mijoen gulden) wer den bestemd voor noodzakelijke pu blieke werken in Venetië en voor 't behoud en herstel van het historische centrum van de stad. Het wetsont werp is thans bij de Senaat in be lt a ncieling en men verwacht, dat de goedkeuring niet lang op zich zal la te'. wachten. Toch is ook dit bedrag niet voldoende om het voortgaande verval van de stad een halt toe te roepen. Dit karwei, zo besluit Het Beste, is te omvangrijk om alleen door Venetië zelf te worden verricht. Het is dan ook begrijpelijk dat er stemmen opgaan, die wijzen op de noodzaak van een grote geldinzame ling over de gehele wereld, want het bestaan van de staf met al zijn kunstschatten en historische bouw werken is niet alleen een zaak van Ventië alleen en zelfs niet alleen van Italië; het is een wereldbelang. Een dergelijk plan heeft men voor het behoud van een aantal Nubische tempels op initiatief van de Unesco reeds voor een groot deel kunnen verwezenlijken. Wel dient er onver wijld te worden gehandeld, anders kan men wellicht over enkele de cennia Venetië nog slechts in de fo toboeken bekijken. STAD ZAKT ELK JAAR 2i/a MILIMETER DIEPER IN ZEE Vele Nederlandse toeristen hebben in de afgelopen jaren Italië bezocht en zeer velen zullen dat ook in het komende vakantieseizoen doen. Ve netië was en is een onderbrekings- punt op de reisprogramma's van hen die een open oog hebben voor kunstschatten en historische schoon heden. Geen wonder, want de beto verende stad, die uit het glinsterende groene water van de zee oprijst, laat bij iedereen een onvergetelijke in druk na. De parelgrijze en roze bouwwerken, de koepels van de kerken en de spitse schachten van hoge torens bieden de toeschouwer reeds van verre een imponerende aanblik. De dagen van deze prachtige stad lijken echter te zijn geteld, want de stad zinkt met een gemiddelde snel heid van 2i/2 millimeter per jaar in zee. In 1761 sloten ingenieurs een periode van twee jaar af, waarin zij opmetingen hadden verricht vanaf een vast punt op het vaste land naar ongeveer honderd oriëntatiepunten door de hele stad verspreid. Hun bevinding werden vergeleken met de berekingen uit 1908. Daarbij kwam vast te staan, dat een standbeeld midden op de Campo San Stefano maar liefst dertien centimeter was gezakt. Trouwens, op elk van de opgeme ten plaatsen was enige verzakking geconstateerd. De vooruitzichten voor de stad Venetië zijn niet be paald rooskleurig te noemen. Als oorzaak wordt in het maandblad Het Beste van april onder meer de fundering genoemd. In een speciale Vertikaal 1 de onderwereld (Gr. myth.) 2 van ivoor 3 klasse, afk. 4 gelofte 5 aardig, prettig 6 het tegoed dat een ander te vorderen heeft 7 riviertje in prov. Drente 8 warmte-eenheid, afk. 9 god van de liefde 10 visetend roofdier 11 oefenlap op handwerkles 12 Zweedse munteenheid 13 met mijn, met iets 19 v. gelijke waarde (effecten) 23 insect 25 -erenuitstallen 27 niet thuis 29 stap, pas 31 oprolbaar stekelig diertje 33 -machine: machine voor het kaarden van wol 34 -kindreus 36 zie 23 vertikaal 37 gem. op de Veluwe 39 afvoerkanalen RITA REYS EN OLIVER NELSON maken met 'Holland's first lady of De Amerikaanse orkestleidef-ar- 1 jazz', Rita Reys. De plaat: 'Rita meets rangeur-tenorsaxofon'.ct Oliver Nel- Oliver Nelson', verscheen zowel in son (Edison prijswinnaar) was in mono als in stereo. Van de Neder- Nederland om met een uitgelezen landse solisten noemen we: Cees ensemble van Amerikaanse en Furo- Smal, Piet Noordijk, Herm. Schoon- pese jazzsolisten een LP-opna~e te derwalt en het Trio van Pim Jacobs 72 73 75 77 79 80 81 83 85 86 87 Bestelnummer F-117 Clubprijs f 117.- waarvan f 52.- in PMC-cheques Vraag uitgebreide folderDe speciale PMC folder, verkrijgbaar in elke A H-winkel, vertelt u nog meer over deze unieke camera. B.v.: zelf instellen diafragma mogelijk belichting dan 1/30 sec. 4 lenzen in 3 groepen, beeldboek 640 lensbeschermdop is tevens zonnekap camera is klaar voor uw flitser enz. 40 soort v. lyrisch gedicht 42 andere naam voor Ierland 46 Kath. Arb. Beweging, afk. 47 gelukje 49 inbraakvr. kluis (Eng.) 52 wegkrabben (v.e. inktvlek) 54 Hof van-: het paradijs 56 stad aan de Rode Zee 58 zie 13 vertikaal 60 zie 39 vertikaal 61 Russ. Meisjesnaam 63 hobbelig, oneffen ijs 66 aanzetten, dwingen 67 teug, slok 69 lijkkleed, wit laken 71 wezen 73 ton 74 zie 80 horizontaal 76 medisch, afk. 78 afk. van Gerard 82 muz.noot, deel van een latafel 84 vader HEEFT BP WARMTE IS SCHOON, I GEMAKKELIJK, BETROUWBAAR, GEEFT SERVICE, IS ZUINIG VEILIG EN ZEKER. ZEVEN. WARMTE 5 concerten in het Concertgebouw van Amsterdam op 29 november, 7 en 21 januari, 10 maart en 22 april. gevangenis koe schaapje gemeen, gering rivier in Italië vlaktemaat vergeefse stoeien, ravotten voorzetsel auto met twee deuren aan beide zijden alles wat men drinkt Automatisch gemak. Vergeet afstand, diafragma en belichtingstijd! Want vanaf anderhalve meter tot oneindig fotografeert u met automatisch gemak. Wat de camera ook ziet: een zonnig familietafereel of een bescha duwde straat, altijd heeft de gekoppelde belichtingsmeter de PMC Came ra nauwkeurig ingesteld. Altijd bent u afdruk-klaar! Goed èn snel. Goed fotograferen is zo gemakkelijk met de PMC Automatic Rapid: alleen maar kijken door de handige zoeker! Is er vol doende licht voor automatisch fotograferen? De belichtingsmeter „ver klikt" het! Dan afdrukken met de wijsvinger. Klaar! Twee slagen met de duim en de film is al weer doorgedraaid, klaar voor de volgende opname. Bij zo'n reportagesnelheid kunnen leuke momenten u niet ontglippen! Prachtige techniek. Met de PMC Automatic Rapid Camera heeft u'vier troeven in handen nauwkeurige belichtingsregeling lichtsterke lens F 2,8 f=25 mm grote dieptescherpte snelle sluiter: 1/125 seconde. Zo bent u zeker van goede, scherpe beelden, zelfs bij actie-opnamen! Rapid systeem. De PMC Camera is uitgerust met het beproefde internationale systeem voor ge makkelijk fotograferen: Rapid. Bij de PMC Camera geen lastig terugspoelen of gepruts met rolfilmpjes! Rapid cassettes inleggen is slechts seconden werk enhet kan nooit misgaan Met één cassette maakt u 24 opnamen halfkleinbeeld (18 x 24 m(n). Befaamde filmmerken leveren Rapid cassettes voor zwart/wit, kleur en dia's. Vergroten tot forse formaten? Ook dat is geen probleem! Volledig gegarandeerd. Natuurlijk wordt de PMC Automatic Rapid Camera door de PMC een heel jaar lang gegarandeerd en ook na afloop van deze periode kunt u zeker zijn van gespecialiseerde PMC-service. De handzame, elegante PMC Camera heeft een pocketformaat en is, met tas, nauwelijks 400 gram licht. Dus: zo meegenomen in handtas of broek zak Ook daardoor voelt deze praktische camera zich bij iedereen thuis, bij de beginnende amateur, de huisvrouw en de camera-kenner. U ontvangt de camera compleet met zachtlederen tas en met een handige plastic polsriem en een duidelijk instructieboekje, dat u snel inwijdt in alle mogelijkheden van deze camera. Vergelijkbare winkelwaarde f 195.-

De Duinstreek | 1966 | | pagina 7