99 Gemeenteraad Bergen GERRITSEN IVederlandsrhe Middenstands Spaarbank Alg. ledenvergadering VVV Moederdag-geschenken Boorsma - textiel nam belangrijke beslissing op parkeergebied KLOKKEN Nylon Nachthemden Onderjurken Blouses Dusters Pullovers - Vesten NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Filmavond Oranje vereniging Bergen Agenda SchoorEse Gemeenschap Doktersdiensten 4 en 5 mei 1966 DONDËRDAG 5 MEI 1966 41e JAARGANG No. 17 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN WeekUad Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs ƒ6,85 per jaar; 1,75 p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven In de raadszaal die momenteel wordt verbouwd en vergroot, vond in vol tallige raadszitting een weinig emo tionele raadsvergadering plaats, waarbij het belangrijkste agenda punt was. het instellen van parkeer- meters. Raadsagenda Het bleek ook hier weer dat mr. Sluis tevoren de meeste aandacht aan zijn agenda had besteed en op frappante wijze bijzonder veel be langstelling toonde voor het ALGE MEEN belang zonder dat het zijn eigen eenmanspartij direct raakte. Herbenoeming Er was bericht binnengekomen dat burgemeester L. ;.J. de Ruiter we derom voor 6 jaar is benoemd. De benoeming en herbenoeming van 'n burgemeester geschiedt door de Kroon, maar mr. Sluis meende dat indien de gemeenteraad de burge meestersbenoeming zelf in de hand zou hebben, hij met algemene stem men zou zijn herkozen. Burgemeester L. J. de Ruiter die aanvankelijk plichtmatig de heer Sluis voor zijn compliment wilde bedanken, was toch getroffen door deze woorden en haakte er nog even op in. Hij vond de benoeming door de Kroon een ongustige variant in de democratie. Toen hij in Bergen werd benoemd kreeg hij voor Ber gen de nodige insttructies en nodi ge waarschuwingen hoe hij in Ber gen moest gaan handelen na de be kende onrustige periode. Hij mocht tot zijn voldoening constateren dat hij zich een van hen kon noemen. Voorts dat hij met zijn leidende functie op prettige wijze in college en raad de gestelde taken kon vol voeren. Parkeermeters Om tegemoet te komen aan het parkeerprobleem op verschillende weggedeelten en de doorstroming ter plaatse zoveel mogelijk te bevorde ren zullen 33 parkeermeters worden geplaatst. Wellicht omdat 90°/o van de raadsleden over een auto beschikt werd er niet gerept over de voet ganger die moet wijken voor de au to's die op het wandelgedeelte staan. Mogelijk worden de parkeermeters zodanig geplaatst dat de wandelwe gen geheel vrij komen te liggen. Door de beperkte kennisneming van de raadsstukken was het niet moge lijk hier een inzage van te krijgen. De heer Dinkelberg drong aan op eenrichtingverkeer in bepaalde ge deelten van het dorp, hetgeen tech nisch niet mogelijk is. De heer Woudstra deelde mede dat uit zijn observatie is gebleken dat de geparkeerde wagens voor 70 pro- vent bestaan uit langparkeerders. Hij drong er op aan om ook in de Sta tionsstraat parkeermeters te plaat sen, alsmede op het v. d. Wijckplein in Bergen aan Zee hetgeen voor de middenstandszaken daar van groot belang is. De heer Van Schaik wilde zelfs het grootste mogelijke aantal meters liever meer dan minder. Hij vond, evenals de heer W. Zee, het parkeren in de Kerkstraat onnodig omdat de situatie hier hopeloos blijft. Wethouder Zonjee voelde persoon lijk voor het instellen van een 'blau we zone' waar men zijn wagen tijde lijk neerzet op daarvoor bestemde stroken, en de overige plaatsen te bestemmen voor parkeermeters. Voorzitter meende het parkeren in de Kerkstraat in Bergen ongeli miteerd te moeten toe staan, even tueel met parkeermeters. Dit voor de middenstanders die hier hun zaken hebben. De heer Woudstra gaf de mening van de raad weer door te verklaren dat de 'blauwe zone' in de praktijk waardeloos is. Liever veel parkeermeters. Ten slotte werd besloten dat B. en W. de zorg voor de plaatsing op zich zal nemen voor 33 meters in het dorp en eventueel 10 in de Stations straat tegen een tarief van 25 ct. per uur met een maximum van 2 uur. De controle te laten uitvoeren door een persoon die facultatief wordt aangesteld en die bekeuringsbe voegdheid bezit. Reddingsmateriaal Reddingsmateriaal op het strand dient te worden vervangen. De wachttorens zijn grotendeels ver gaan en de houtvletten vragen om een vernieuwingsbeurt. Besloten werd om twee vletten met buiten boordmotor over te nemen tegen de helft van de huidige nieuwwaarde. Ook dient een nieuwe telefoonkabel voor intern gebruik te worden aan geschaft. De destijds met subsidie aangekochte mobilofoons kunnen dan buiten gebruik worden gesteld. Verschillende raadsleden uitten hun bezorgdheid over de strandbe- waking die men amateurwerk noem de en tot de weekeinden beperkt bleef. Voorzitter antwoordde dat dat er een redelijke voorziening is bij het redden van drenkelingen maar niet voldoende. Men moest tot de slot som komen dat met de meest grootst mogelijke strandbewaking absolute veiligheid nooit te bereiken is. Ook wat het toezicht op het strand be treft kan de rijkspolitie dit niet vol doende opvangen. De heer Sluis drong er als een roe pende in de woestijn op aan om ten minste iemand aan te stellen die gro te bevoegdheden krijgt over het strand, de zorg krijgt voor een bete re accomodatie, beveiliging zoals het aangeven van gevaarlijke stromingen en hijsen van de stormbal op alle afgangen bij gevaarlijke zee. Aanleg springbak Ten behoeve van de gymnastiek- beoefening op de scholen zal op het sportterrein aan de Groeneweg en Beatrixlaan een springbak worden aangelegd die totaal 24.800,- zal vergen. Verkoop grond De heer Schrama heeft naast de aankoop van de ijskiosk op het Plein nu ook het frisdranken- en koffie huis je op het Plein aangekocht. Het gebouwtje zal met 36 m3 worden uitgebreid. De gemeente is bereid de nodige grond voor uitbreiding voor 5400.- af te staan. Het wordt ver bouwd in de stijl van het Plein door dezelfde architect, Van den Broek en Bakema. Overname R.K. Begraafplaats Het R.K. Kerkbestuur zal haar ei gen begraafplaats overdragen aan de gemeente. In ons volgende nummer komen we hier uitvoeriger op terug. spaart er wèl bij Binnenkort treft U een mooie VERJAARDAGSKALENDER in uw brievenbus aan. Wanneer U zich hierna aan één van onderstaande agentschappen ver voegt voor opening van een nieuw spaarboekje of voor inleg op een reeds bestaand boekje, ont vangt u GRATIS een bijzonder fraaie BALLPOINT. (In plaats hiervan kunt U ook kiezen uit een viertal andere geschenkjes). Bij deze agentschappen voorts 9 f 3,- gratis-inleg voor iedere nieuwe spaarder; hoge rentevergoeding 5°/o voor jaar-deposito's 4V2°/o voor halj.- deposito's en 4%> voor dag. opvraagb. gelden 9 geheimhouding verzekerd. Agent te Schoorl J. W. FAKKERT Heereweg 46 Agent te Bergen-Nh. S. M. DE LANGE Beukenlaan 2 (vlak achter hotel 'Hertenkamp') Bergen had gunstig gastenseizoen ondanks slechte weersomstandighe den. Dinsdag 10 mei houdt de VVV Bergen haar algemene ledenverga dering in 'De Dikke Boom'. Uit het jaarverlsag ontlenen we het volgende Het zeer drastisch verhogen van de explotatierekening. t.w. van bijna 38.000,- in 1964, op een begroot be drag ad. 51.000,- in 1965, mogelijk geworden door verhoging van contri butie, van subsidies en van inkom sten uit andere hoofde, heeft zonder schokken plaatsgevonden. De vereniging telde op 31 decem ber 1965 782 leden; 86 leden maken deel uit van de groep hotels en pen- sions. 120 van de groep logies met ontbijt verstrekkenden, 303 van de groep verhuurders van de gemeubi leerde huizen, 105 van de groep mid denstand en tenslotte zijn er 182 niet-economisch betrokkenen. Met enkele reisbureaus in Duits land werd een boekingsovereenkomst gesloten, voor reizen per bus naar Bergen. Onder meer werd hierbij gebruik gemaakt van de in mei 1965 geopende lijndienst van de Europa bus. Hoewel het aantal boekingen be scheiden gebleven is, en de samen werking met reisbureaus een ver zwaring van de taak van ons kantoor betekent is besloten de boekingsover eenkomsten te kontinueren en zo mogelijk uit te breiden. De gratis publiciteit van Bergen in de brochu res van deze reisbureaus is namelijk van grote waarde gebleken. Voornamelijk werd geboekt bij particuliere logies met ontbijtadres- sen. Hoewel het ongustige weer een verblijf in onze gemeente niet aan moedigde, kunnen wij terugzien op een goed seizoen. Het aantal anule- ringen van vooruit gereserveerde ak- komodatie bleef beperkt. Alleen bij particuliere logies met ontbijt adres sen was van een duidelijke terug gang t.o.v. 1964 sprake. De toeristen die van deze akkomodatievorm ge bruik maken, gaan veelal spontaan op vakantie, zonder vooraf te reser veren. Zij zijn daardoor in staat bij het bepalen van hun vakantiedoel rekening te houden met de weersitu- atie. Hetzelfde geldt voor de vakan tieganger in het voor- en naseizoen. In 1964 was daardoor voor alle lo- giesvormen het voor- en naseizoen beter dan dit jaar. Het ongunstige strandweer heeft het dagbezoek aan Bergen gestimu leerd. De grote verscheidenheid van winkels en de vele ontspanningsmo gelijkheden van ons dorp blijken in toenemende mate aantrekkings kracht op de gasten uit de omliggen de toeristenplaatsen uit te oefenen. Het bestuur is zich van deze ont wikkeling bewust en beraadt zich op maatregelen, welke in overleg met het gemeentebestuur genomen zouden kunnen worden, teneinde te voorkomen, dat de sfeer van ons dorp verloren gaat. Problemen, gedeeltelijk dan wel overwegend in het bestuurlijke vlak zullen mede onderwerp van bespre king zijn in de door de gemeenteraad in juni 1965 ingestelde commissie voor het toerisme. In deze commis si werden mr. P. J. Zomerdijk en de heer J. Duyvis benoemd. Overleg heeft tijdens de Algeme ne Ledenvergadering plaatsgevonden t.a.v. het in onze gemeente geldende kampeerverbod. Het is tijdens deze bijeenkomst wel duidelijk geworden, dat hier geenszins sprake is van een standpunt, dat alleen de meerderheid in de gemeenteraad inneemt, doch dat het instandhouden van dit ver bod tevens door vele leden van de vereniging uit alle groepen wordt gewenst. Kontakten naar buiten Ook in 1965 vond velerlei overleg plaats met het gemeentebestuur. Het bestuur achtte het een voorrecht, dat over het algemeen de belangstelling en ook de waardering voor het werk van de vereniging verder is uitge groeid. Gehoopt wordt, dat mede door het werk in de gemeentelijke adviescommissie het wederzijds ver trouwen verder zal worden ver sterkt. Met het bestuur van de VVV-Ber- gen aan Zee, vond ook in het ver slagjaar veel kontakt plaats. Gehoopt mag worden, dat ook met het nieuwe bestuur de samenwerking verder zal worden geintensiveerd. In 1965 kon voor het eerst een gemeenschappe lijke evenementenfolder worden uit gebracht, die het gebied van de Eg- monden, Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl en Groet-Camperduin om vatte. De Badbode In totaal werden in het verslagjaar plm. 3000 nummers per aflevering in totaal derhalve 12.000 gratis huis aan huis in Bergen aan Bergen aan Zee verspreid. Het Openluchttheater Er kwamen in het seizoen ruim 4.750 bezoekers naar het Openlucht theater, hetgeen gezien het beperkte programma van dit jaar zeer bevre digend genoemd mag worden. Het jaar 1966 Ondanks de reeds eerder in dit slag ter sprake gekomen mutaties in de bestuurssamenstelling, worden geen ingrijpende veranderingen in het beleid, dan wel in het organi satorische vlak voor 1966 verwacht. Getracht zal worden om de banden met de zusterverenigingen, zowel in de naast omtrek als elders, die in de laatste jaren zijn onstaan, waar mo gelijk te verstevigen, teneinde door nauwere samenwerking zowel uit breiding van aktiviteit als kosten verlaging voor VW's te bereiken. Zulks geldt in bijzondere mate voor de betrekkingen met Bergen aan Zee waar het beleid, maar mag worden aangenomen, onder een nieuw be stuur voor de komende jaren op gewijzigde grondslag zal worden ge voerd. Het bestuur heeft goede hoop, dat de reeds bestaande samenwer king binnen één gemeente slechts vruchtbaar kon zijn, bij een onvoor waardelijk vertrouwen in eikaars bedoelingen. Door de grotere bezetting van het kantoor is het mogelijk vrijwel alle ruimten, die de gasten door de leden wordt geboden, te bezoeken tenein de inzicht te krijgen in de kwaliteit van de beschikbare accomodatie. Dit onderzoek stond reeds geruime tijd op het programma doch kon Uitsluitend kwaliteitsartikelen, vindt U bij BERGEN - RUÏNELAAN 18 - TELEFOON 2532 nimmer worden uitgevoerd door ge brek aan terzake kundig personeel. Het bestuur stelt zich voor in de komende jaren, door verdere uit bouw van aktiviteiten, de inkomsten van de vereniging verder te doen stijgen, waarvoor het eerst gedacht kan worden aan de noodzakelijke reserveringen voor de toekomst. Re- kéning moet worden gehouden met pensionvoorzieningen voor het per soneel - 'n onderwerp van studie van de ANVV - en de uitbreiding van de kantoorruimte. Voorts zal zorg worden besteed aan de rentabiliteit van het Openlucht theater, dat onder de huidige om standigheden en de kondities waar in het verkeert, in feite niet meer door de vereniging alleen kan wor den geëxploiteerd. Gedacht wordt dan tot dusver en aldus toegankelijk wordt uitgebouwd op een breder vlak dan to dusver en aldus toegankelijk wordt voor deelneming van andere openbare en particuliere lichamen. Het bestuur wil voorts in 1966 het kontakt met de verschillende kom missies verstevigen, teneinde tot een kunstruktief beleid te komen. Reeds zijn veelbelovende initiatieven ontplooid in het economische vlak, t.w. verdere kontrakten met reisbu reaus voor all-in reizen, samenwer king met de logies-verstrekkende bedrijven op verschillende terrein, alsmede voorlichting t.a.v. overheids maatregelen op het terrein van de prijzen en op fiscaal gebied. De ledenwerving blijft een moei lijk probleem. Teveel particulieren houden zich afzijdig, terwijl de vere niging toch bemoeienis heeft met de vraagstukken die ook hun belangen raken. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. VOLKSHOGESCHOOL BERGEN In afwijking van de aangekondigde datum zal het Zoldertheater uit Hoorn DINSDAG 10 MEI, om 20.15 uur fragmenten uit 'Furcht und Elend der dritten Reiches' ('schrik en ellende uit het Derde Rijk') van Ber- told Brecht spelen. De regie is in handen van René Jesserun Lobo. Voor deze extra Zwarte Schuur avond zijn kaarten verkrijgbaar bij: VVV 'Bergen' Plein, telefoon (02208) 3100; Eerste Bergense Boekhandel en des avonds aan de zaal. MEER LEVENSVREUGDE DOOR ZOMERZEGELS Voor de 27e maal is de verkoop van zomerzegels op 3 mei begonnen en zal duren tot 25 juni. Zeer vele me dewerksters van de UW geven in deze weken hun werkkracht, om de opbrengst zo groot mogelijk te doen zijn. De vier woorden, die hier boven staan, zeggen precies, waar het om gaat. De kleine toeslag, die u boven de normale frankeerwaarde betaalt, vormen samen een bedrag, dat be stemd wordt voor gezondheidszorg, maatschappelijke zorg en culturele zorg. Zo schenkt u door zomerzegels te kopen, levensvreugde aan vele ge handicapten, bejaardencentra enz. De opbrengst wordt verdeeld over de verschillende provincies. Het be drag, dat eke provincie ontvangt wordt voor de helft bepaald op grond van de verkoop van Zomerzegels in de betreffende provincie. Steunt dus allen dit mooie werk. Dit jaar zijn twee zegels gewijd aan de Friesche dichter Gijsbert Ja- picx de drie overige zegels zijn ge wijd aan het tweehonderd-jarig be staan van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde. De verkoop prijs van de serie bedraagt, met toe slag 1,60. Ter afsluiting van de feestelijkhe den in 1966 organiseert de Oranjever. te Bergen op dinsdag 10 mei a.s. een filmvoorstelling in de bioscoopzaal van 'De Rustende Jager'. Naast het journaal wordt voor de pauze vertoond de film 'The five ci ties of June'. Hierin komt o.a. voor de historische rede van wijlen pre sident J. F. Kennedy bij de Berlijnse muur. Na de pauze wordt vertoond de fas cinerende satire van Stanley Kubrick 'Dr. Strangelove', met in de hoofd rollen Peter Sellers en Keenan Wynn. Met de nodige humor wordt een persiflage gegeven van wat zou kunnen gebeuren met de moderne wapens waarover de grote mogend heden beschikken, wanneer slechts één onderdeeltje van het elctrisehe netwerk de geest geeft. Bijzonder is in ddeze film ook het feit dat de acteur Peter Sellers vier verschillende rollen voor zijn reke ning neemt. Behalve voor leden van de Oranje vereniging en introducé's is de voor stelling ook toegankelijk voor niet- leden. Kaartverkoop en gratis plaatsbe spreking op 10 mei a.s. van 10-11.30 uur voor leden en voor niet-leden van 11.30-12.30 uur. Des avonds zijn, voor zover moge lijk, nog kaarten aan de zaal ver krijgbaar. VRIJDAG 13 MEI Bijeenkomst van de afdeling Schoorl en Groet van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in 'De Roode Leeuw'. Mej. Geertsema van de Volkshogeschool te Bergen zal een lezing, met dia's houden over India. Aanvang 19.45 uur. VOOR BERGEN B. A. LUIF Nieuwe Bergerweg 1 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 Zij worden niet vergeten, Want in een lange stoet Brengt Neerlands volk de strijders weer Een grootse bloemengroet. De lentezon beschijnt nu weer Hun aller koele graf, Getooid met voorjaarsbloemen, Die men van harte gaf. Want door hun dood verkregen wij De vrijheid in ons leven, Die is door hen wel duur gekocht, Door hun heldhaftig streven. Hoe dan klaar kunnen wij Bevrijdingsdag nu vieren Nu niet meer klinkt het voetgestamp Geen bommenwerpers gieren. O, laat ons toch dit pand bewaren, Laat ons ten allen tijd Ons richten naar de vrede Haar zij ons hart gewijd. De 4e en de 5e mei, zij horen bij elkaar Wij willen ze gedenken, Te zaam met wie zijn heengegaan De strijders een eerbiedige groet Op deze dagen schenken. Maart je N. Zwaan BERGER PAADJE VERDWENEN Het bekende 'Bergerpaadje' dat vooral vroeger voor vele Bergenaren een aantrekkelijke wandeling naar 'De Nok' betekende is verdwenen en is omgedoopt tot ruiterpad. Men kan nu alleen nog 'De Nok' bereiken vanaf de Duinweg in de gemeente Schoorl. KLAVERJASCLUB 'DE OUDE PRINS* Op vrijdag 6 mei a.s. zal voor de laatste maal in dit seizoen een kla ver jasdrive worden gehouden van 'De Oude Prins' te Bergen. Hierbij maken wij u erop attent, dat de tentoonstelling, gewijd aan het werk van de schilder Henri ten Holt, die op 22 april 1966 in de nieuwe kunstzaal aan het Plein te Bergen werd geopend, zal duren tot en met donderdag 19 mei a.s. De bezoekuren zijn dagelijks van 10.30-12.30 uur en van 14.00-17.00 uur zonags van 14.00-17.00 uur.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1