^koztse (ftHitsa PufOlbrengt UTD-KALVERKORREL Y//f/////f/j Gerda's eigen weg Abonneert u op ..De Duinstreek" eigenlijk maar één manier kalveren fokken Fa. v/h GOVERS en KUYPER Drankweer comité EB voert tot winst I BERGEN Burgerlijke stand Voorkomen TWEEDE BLAD DONDERDAG 12 MEI 1966 Dat is de goede manier - met Vitafok - de nieuwe kalvermelk van UTD en Dat deze manier inderdaad goed is, bewijzen de uitstekende resultaten. Er staan dan ook tientallen jaren onderzoek en ervaring van UTD achter. Wilt U Uw kalveren opfokken tot prima, winstgevende koeien, dan nu UTD-Kalverkorrel bestellen. En na 13 weken: Kalverbiks. VERKRIJGBAAR BIJ Visserslaan 25 - Alkmaar g_Q? (02200)12354 Zoals het niet hoort DAGGIE NEI STRAND Jullie hewwe al un hille taid niks van main lezen hei. No ja wete je watof ut is, ien keer rake je uitpraat. En je kenne nou wel alle weke un flauwekul stukkie in de krant zette weer niks an is, maar den leze jullie ze oplest ok niet meer. Nou houp ik maar datte jullie deuze flitse wel leuk vinde ok al is ut maar un hil gewoon verhaaltje. Maar voordat ik begin wou ik jullie vrage om azze jullie wat leuks wete bel den effies nei de krant of nei main. Nou wete jullie ok wel datte je hier nooit wete weerof je mit ut weer antoe benne en de iene dag en de aar skilt un jas. Maar de eerste zundag in mai was ut zuk lekker weer dat me vrou zaid: 'We moste vandaag maar nei strand gaan.' Nou vordatte je mit ut hille katje weg benne duurt ut nag effies want je kaike dur van op wat je allegaar meesleipe moete. Maar ainduluk kwamme we den in Kamp an en we ware taiug want deur ware nag niet veul meinse. Toen skerrum opzette, kindere uitkleje en die an de runnik. Zo wouwe ok mit alle ge weld zei in maar deer benne ze gauw van trugkommen want ut water was vanzelluf nag bar koud. De hille dag hewwe ze toen forte bouwt, voetbalt, vader en moeder onder ut zand begrave en achter mekaar an jakkurt. Ze doene houpe gesondhaid op dat wel oor. En omdat we teuge tiene al op ut strand wazze most de grote bups volluk nag komme. En in de loup van de oggend trokke hille dromme komediante an ons vorbai. Ik mag altaid graag nei de meinse kaike, dur wazze ok nag wel snokkere maidjes bai maar de ien zag nag bleeksketerugger dan de aar. En de vaders sjouwe dur aigen altaid drabbug an de troep, moeder gaat den voorop as un soortement verkennungspatroelje en zaid den teuge vader mit ze tong op ze hiele: 'Hier gane we legge.' Nou had je nag van die gekke die zo ut water in spronge nou datte ze dur niet in bleven benne begraip ik niet. Ik hep alliendug mit me grote toon voelt en de koud kroup sebiet deur me hille laif nei bove. En zo liep ut strand al voller. Naast ons streik un hille familie neer, opoe, vader, moeder en ik skat zoon kind of twaluf in twei soorte en alle mate. De kinderkrols wier in un zand poot en de femilie dur omheen. Ze hadde gniens zwumbroeke bai dur, die kleine joontjes gonge zo mit dur onderbroek an ut water in. En dur was ien maid die gong mit al dur klere an te water je be- graipe niet weerof ze de mallugaid van dein hale. Nou is ut op zoon vol strand altaid un barre herrie, honde blaffe kindere skrewe en den die jankradio's. Ik weet niet of burrege- meister Bergh deuze stukkies weldurus leist, maar hai most eige- luk radio's op un strand en in duin verbiede moete. Dat stel naast ons had Veronica an, achter ons hoorde je de bietelmuziek van Caroline en an de are kant Hilversum III. En zo merruke je den weer dat de meins niet meer alliendug mit de netuur weze ken, hai moet herrie om zunaigen heen hewwe. En de muziek die de zee maakt hore ze gniens meer, de stakkers. Dur wazze nag un paar van die nozems die gonge al gitaarspeulend tot an dur buik ut water in. Maar of ut joos of maide wazze kenne je nou ok al niet meer bekaike. En ut sontje kwam al houger en ut wier oplest puur hetug. We hewwe de kindere goed in ut vet zet en die zagge dur oplest uit as drie klaine nikkertjes. Ik hep persoonlijk nooit veul last van verbrandurugaid maar me vrou zag dur oplest uit as un pioenroos. Seives in bed hew ik de ende vel nag van dur reg skraapt en ut arreme mins hep de hille nacht op dur buik sleipe moeten. Om vaif uur hewwe we de zaak baimekaar rood, kindere ankleid en op huis an. De joos benne zo in bed tolt ze ware zo gaar as boter. En wai hewwe ut ok niet laat maakt. En nou ik dut skraif is ut Moederdag. De vrou lait nag tebed die mag ien keer per jaar uitsleipe. En ut weer? Dur waait hier un gore wind en de radio zait van regen. Ut zei deerom wel weer un hortje dure voor we weer an ut strand legge kenne. Want hiero is ut mooie weer net zo zuinug as un brommer, ien op twintug. van 2 mei tot 9 mei GEBOREN René Johannes Petrus, zoon van J. J. H. Levering en Johanna M. E. Blokdijk, Loudelsweg 4. Menno, zoon van Hans Kramer en Vera G. Brugman, Leeuwenbekweg 1. ONDERTROUWD Theodorus F. H. Ettema, verkoper, Velsen en Johanna Anna Beukers, onderwijzeres, Verl. Geestweg 45. Matthijs J. Bakker, timmerman, Castricum en Maria Margaretha Hof boekhoudster, Kogendijk 87. GEHUWD Johannes P. M. Zeegers, onderwij zer, Alkmaar en Anna C. Houten- bos, Molenkrochtlaan 5. Nieuw adres Alkmaar. Frits Meijer, dansleraar C.S. Adema van Scheltemaweg 5 en Hendrika A. Snijders, secretaresse, Jan Ol- denburglaan 11. Nieuw adres: C.S. Adema van Scheltemaweg 5. Leoncio Barro y Martinez, handels leraar, Madrid en Henrietta C. J. Kooger, apoth. ass., Mezenlaantje 5. Nieuw adres: Madrid, Spanje. OVERLEDEN Geen. in de huid gezondheid en zuiverheid Voorkomen is altijd nog beter dan genezen. Jaarlijks schrijven de con sultatiebureaus voor alcoholisme neer dan 3.000 nieuwe patiënten in. Het alcoholisme is nog steeds een gevaar. De negentien Medische Consulta tiebureaus doen al het mogelijke de 20.000 ingeschreven patiënten, waar onder zeker 5.000 jonger zijn dan 30 jaar, te helpen en zo mogelijk te ge nezen. Maar zoals reeds gezegd: voorko men van alcoholisme en ernstige al coholmoeilijkheden is toch beter dan te trachten hen te genezen. Daarom moeten en willen we waar schuwen en voorlichten over de ge varen die aan het gebruik van alco hol verbonden zijn. Voorlichting over het alcohol vraagstuk vooral nu en vooral aan de jongeren. Wetenschappelijk on derzoek om de problemen beter te begrijpen en aan te vatten. Daar is ve.el, zeer veel geld voor nodig. Voor dit werk wordt gecollecteerd DE DUINSTREEK to cc in de week van 16 tot en met 22 mei a.s. Steunt de Blauwe Week Collec te als dë collectant bij u aan de deur komt. Helpt ons méér doen! Comité van aanbeveling Mr. Alblos door HENK VAN HEESWIJK Daar waren ze allebei even stil van: driehonderd gulden. Het geld kwam geweldig goed van pas, want er waren door de bevalling heel wat onkosten geweest, zodat het spaarbankboekje een grote aderlating had moeten ondergaan. Met deze driehon derd gulden waren de meeste extra kosten zo ongeveer gedekt. Gerda keek nog eens naar de postwissel. 'Daar zal moeder wel niets van weten', zei ze tegen haar man. 'Wie weet, hoe lang hij er over gespaard heeft, want al heeft vader niet op een paar duizendjes te kijken, als hij een bekroonde stamboek koe wil kopen, moeder beheert de kas en voor zichzelf heeft hij nooit meer dan enkele tientjes op zak.' Arie drukte zijn vrouw zacht tegen zich aan. 'Het komt al lemaal wel in orde. als we maar geduld hebben. Je bent in ieder geval niet vergeten, snoepie.' Ze trok hem heftig naar zich toe. 'Wij, bedoel je. Kijk maar naar het adres: Aan het echtpaar De Nots-Van 't Grashek, zie je wel? Als ze het alleen aan mij geadresseerd hadden, zou ik in staat geweest zijn om alles terug te zenden.' 'Maar snoepie toch 'Schei uit met je snoepie. Ik ben nu ook niet meer je kleine meisje en al die gekke naampjes wil ik niet meer horen. Wil je er aan denken, dat ik nu moeder ben van een wolk van een jongen? Nou?' Arie boog, haar vluchtig in de hals kussend, en antwoordde droog: 'Ja moe', maar ontweek haar gelijktijdig, toen ze hem een klap wilde geven. In het grote huis was nog iemand, die zich verheugde over het geluk, dat deze twee jonge mensen beschoren was: Sinds Geurt Hendrik zijn intrede in deze wereld had gedaan, liep tante Gerdien zeker een keer of zes per dag de trap op naar de eerste verdieping om 'die kleine schat' even te zien en te bewonderen. Als Arie vroege dienst had, kwam tante Gerdien boven koffie drinken en keek toe, als de moeder de baby baad de en voedde. Dan hoefde er niet veel gezegd te worden. De vrouwen keken alleen maar, blij en gelukkig. In april kondigden Tannie en Geert hun voorgenomen huwe lijk aan. Tannie had er een kort kattebelletje bij geschreven 'Denk er om, wij rekenen op jullie, de hele dag. Kom maar zo vroeg mogelijk; we laten jullie wel van de trein halen.' Arie ruilde met een collega, zodat hij de trouwdag en de vol gende morgen vrij had en vroeg in de morgen reed het echt paar met de baby naar Nijloo, waar een knecht van Alfrinkhof hem met de auto afhaalde. Opnieuw hoopte Gerda, dat ze haar ouders zou ontmoeten, doch toen ze vijf minuten binnen was, wist ze al, dat ook ditmaal die hoop niet in vervulling zou gaan. Van 't Grashek en zijn vrouw hadden een hartelijke felicitatie brief gezonden, waarin ze evenwel meedeelden, dat ze door om standigheden niet konden komen. Mevrouw Maayenberg, die altijd veel op had met de vriendin van haar dochter, probeerde Gerda zoveel mogelijk af te leiden, bewonderde haar zoon en demonstreerde zoveel hartelijkheid, dat het Gerda innerlijk verwarmde. Tannie zag er in haar bruidsjapon uit als een vorstin. Zelfs Arie, die in dit opzicht doorgaans vrij nuchter was, moest toe geven, dat ze een bijzonder knappe bruid was. Het werd een ouderwetse, rijke boerenbruiloft op de deel van 'Groot Wullenhoven' waar bijna honderd gasten zich vermaak ten, aten en dronken en liederen zongen ter ere van het jonge paar. Tannie bewoog zich temidden van de gasten als een beval lige, statige jonge vrouw, lachte om de grappen en deed mee aan de spelletjes. En de rustige Geert bleek op deze dag vele vrienden te heb ben, die hem zijn geluk gunden, al hadden er indertijd ver scheidene boerenzoons serieuze pogingen gedaan om bij Tannie Maayenberg een beetje in de gunst te komen. Temidden der feestvreugde keek Gerda geruime tijd in het rond naar de vele gezichten. Tannie heeft niet de rijkste boerenzoon gekozen, dacht ze, maar verreweg de knapste en zeker een jongen met vele goede eigeenschappen. Als ze net zo gelukkig wordt als ik met mijn 1 Arie, dan gaat ze een goede toekomst tegemoet. Tot diep ip de nacht duurde het feest. Pas nadat de laatste gasten vertrokken waren, hadden Gerda en Arie gelegenheid om nog een paar uurtjes te slapen, voor ze weer met één der eerste treinen konden terugkeren naar Amsterdam, want Arie moest om half twee des middags weer rijden. Sinds enige tijd was hij conducteur af en stond achter de schakelkast als be stuurder. Veel enerverender werk als gevolg van het drukke verkeer, maar ook mooier en verantwoordelijker. Hij had een grondige opleiding gehad en voor de rest moest hij nog de no dige routine opdoen. Maar dat kwam vanzelf. Arie de Nots was en bleef de kalme, bedaarde man, die zich zelden of nooit van de kook liet brengen, maar die toch heel snel kon reageren en zijn instructeur was ervan overtuigd, dat de nieuwe bestuurder De Nots een aanwinst was voor de tram. De zomer kwam met veel hitte, hetgeen voor de bewoners van het grote huis in de Anna Vondelstraat de nodige proble ven om koffie te drinken, zoals ze vaker deed. Ze bekeek de baby, maar toen ze wat tegen Gerda zei en haar gezicht zag, betrok het hare en vroeg ze: 'Waarom huil je?' Gerda keek verontwaardigd naar haar tante. 'Ik huil hele maal niet.' 'Dan heb je gehuild. Is er wat? Hebben jullie ruzie gehad?' De jonge vrouw schoot in een lach. 'Arie en ik ruzie? Nou ik geloof, dat dan de wereld verging. Met Arie krijg je geen ruzie, dat bestaat niet. Wat dat betreft, heb ik de meest ideale man, die je maar kunt voorstellen.' 'Nou, dan heb je daarom zeker gehuild', merkte tante Gerdien droog op. 'Had je een minder ideale man willen hebben.' Gerda schudde ongeduldig het hoofd. 'Hebt u nooit gehuild na de dood van oom Lex?' 'Jouw man is springlevend. Een uur geleden zag ik hem de straat oversteken.' 'Ja, dat zal best. Maar ik mis zeker niets, he? Ik kom van het platteland, tante. Kunt u dan niet begrijpen, dat ik wel eens heimwee heb?' 'Natuurlijk. Ik heb bewondering voor je standvastigheid, al keur ik die niet helemaal goed, maar dat is mijn zaak niet. Zal ik nog eens naar Nijloo gaan? Om met je moeder te praten?' De jonge vrouw schudde beslist haar hoofd. 'Geen sprake van. Het initiatief moet van moeder komen. Arie en ik hebben onszelf niets te verwijten.' 'Jullie zijn allebei lief. En die kleine jongen van je helemaal. Maar jij bent in dit opzicht een echte dochter van je moeder: Trots en koppig. Het is helemaal geen schande om de minste te zijn, hoor.' Gerda keek strak voor zich uit. 'En toch doe ik het niet, al word ik tachtig jaar. Zodra zij man man ook willen accepteren, ga ik meteen naar 'De Peppelhorst'. Maar ook geen half uur eerder.' Tante Gerdien keek de jonge vrouw enige tijd aan. 't Is, dat je er te groot voor geworden bent, maar eigenlijk moest je een Mr. Koperberg J. J. A. A. Hodde, arts F. Houdée, arts J. P. Lugten, arts B. A. Luif, arts H. W. J. M. Poot, arts H. Poot jr., arts Ds. Breukink Ds. J. Sap Ds. K. J. ter Steege Ds. Visser De heer v. Hilst Pastoor J. A. Solleveld Pastoor Vanderstadt De heer B. Schuil Mevrouw Te Pas Mevrouw Dijkstra-Venema Mej. J. Korver De heer J. Ivangh men meebracht. Doch daar was overheen te komen. Erger was pak voor je broek hebben. Ik zal Arie wel eens vragen, of hij dat bij Gerda in deze dagen het heimwee naar huis soms on- het je wil toedienen.' draaglijk werd. Haar hart schreeuwde van verlangen naar 'De Peppelhorst'. Voor haar ogen zag ze de lange, in de zomer zo heerlijke koele oprijlaan, de uitgestrekte groen-gele weidevelden, de glanzende beesten daarop, de vol in bloei staande bloesem, heesters en planten rond het grote huis Soms dacht ze: O, als ik maar even daar mocht zijn, onge zien. Alleen maar even kijken naar al dat oude-vertrouwde, wat ik vroeger niets bijzonders vond, als vanzelfsprekend, maar dat ik nu zo intens mis Natuurlijk kan ik op de trein stappen en met Geurtje naar 'De Peppelhorst' reizen. Als ik in Nijloo op het station bel, dat ik er ben, is vader er binnen tien minuten met de wagen om mij en het kind op te halen. En ik weet zeker, dat Arie het helemaal niet erg zal vinden. Integendeel. Hij heeft al vaker gezegd: Waarom ga je niet eens een dagje naar huis? Ga maar en doe ze mijn hartelijke groeten Maar dat kan je niet doen! Dat zou verraadt zijn aan mijn man, mijn fijne grote jongen, met wie ik zo verschrikkelijk ge lukkig ben. Als ze mijn man niet willen accepteren, sluiten ze mij en de kleine jongen automatisch buiten 'De Peppelhorst'. Wij drieën zijn één met elkaar, onverbrekelijk. Ik wil best ko men, o, ik wil ontzettend graag een dag naar huis, maar dan samen met Arie en onze zoon. En anders ga ik niet. Hoe erg het ook is. Op een morgen in juli kwam tante Gerdien onverwacht bo- De ander schoot in een gulle lach. 'Arie en slaan.Ik ge loof, dat-ie zich zou doodschrikken, alleen al bij de gedachte. Die zoent me liever.' 'Arrajakkie, hebben jullie nog niet genoeg van dat gelik?' 'Daar meent u niets van, tante. Eergisteren kwam hij vijf minuten na zijn vertrek de kamer binnenstormen. Ik schrok er van. Ik zeg: Heb je wat vergeten? Ja, zegt die heerlijke vent van me, ik geloof, dat ik maar één zoen gegeven heb 'Dat is nog erger als kalverliefde. Al meer dan een jaar ge trouwd.... Zal ik maar koffie klaarmaken? Het lijkt wel, of je vastgeroest zit met Geurtje op je schoot.' 'Het is ook zo'n lekkere hummel, tante.' 'Welja, verwen 'm maar....' De moderne tijd heeft ons een on eindig aantal technische zegeningen gebracht die ons het leven veraan genamen. De keerzij van de medail le is een daardoor mogelijk gewor den steeds onverstandiger manier van leven, vooral van degenen, die in het bedrijfsleven een rol van be tekenis spelen. Daar goede raad meestal niet wel kom is, heeft een Britse arts, dr. Harvey Williams, onlangs ironisch het voorstel gedaan een (hart-) 'In farct club' op te richten, waarvan de leden zich zouden verplichten al thans een aantal van de volgende regels getrouwelijk toe te passen, zo dat zij aldus hun gezondheid 'vol gens plan' zouden kunnen ruïneren. De belangrijkste zijn 1. Zorg ervoor dat er altijd iets is dat u ergert. Ressentiment moet een wezenlijk bestanddeel van uw leven zijn. 2. Rook minstens vijftig sigaretten per dag. 3. Wie dagelijks een fles whisky drinkt wordt erelid van de club. 4. Zorg ervoor dat uw gewicht voortdurend stijgt; een paar pond per kwartaal is voldoende. Be langrijke kenmerken van elk clublied zijn een hangbuikje en een stierennek. 5. Werk zoveel mogelijk. Gun u geen ogenblik rust. Neem van kantoor voldoende stukken mee naar huis om u desnoods tot diep in de nacht bezig te houden. Neem geen vakantie. Vermoei u zó, dat u zonder, slaapmiddelen niet meer kunt slapen. 6. Beweeg u uitsluitend per auto. Wandel nooitals u dat toch doet, bijvoorbeeld als u golf speelt, spreek dan met uw part ner alleen over zaken. Een minder sarcastische collega van dr. Williams heeft zich toch aan een bescheiden raad gewaagd. Die heeft echter ook zijn ironische kant. Hij zegt: 'U zoudt voor uzelf tenminste zo goed kunnen zorgen als voor uw auto'.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5