Gemeenteraad Schoorl Neem óók TWIN lekker Gerda's eigen weg TWEEDE BLAD WOENSDAG 18 MEI 1966 Plattelandsvrouwen Schoorlse Reddingsbrigade Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Er waren weinig 'spektakelstuk ken' bij de 12 punten tellende agen da die de Schoorlse Gemeenteraad op 16 dezer te behandelen kreeg. De notulen werden comform en met dank aan de samensteller vast gesteld. Ingekomen stukken Van Gedeputeerde Staten waren enkele goedkeuringen van eerder ge nomen raadsbesluiten binnengeko men. Het provinciaal college had geen bezwaar tegen het verlenen van subsidies en voorschotten aan 'De Vriendschap' en de jeugddrumband. De raad ging zonder commentaar accoord met 't door B. en W. voor gestelde. Uitbreiding personeel gemeentewerken De toeneming van werkzaamheden bij de dienst van gemeentewerken die het gevolg is van de uitbreiding der woonwijken, de overname van polderwegen door de gemeente, het onderhoud van sportvelden en de vergroting van het rioleringsnet ma ken het noodzakelijk dat het perso neel met twee gemeentewerklieden wordt uitgebreid. Een van hen zal plantsoenarbeider moeten zijn, terwijl de andere met alle voorkomende werkzaamheden op de hoogte moet zijn. Voor het aan trekken van deze krachten is een bedrag van ongeveer 18.000,- per jaar nodig en B. en W. vroegen de raad dit bedrag ter beschikking te stellen. Nadat een door de heer Dekker gestelde vraag door de voorzitter was beantwoord stemde de raad met het voorstel in. Grondruiling Destijds had de heer P. de Boer, in afwachting van een grondruiling met de gemeente zijn toestemming ge geven dat ook voor zijn perceel, tot verbreding van de Laanweg werd overgegaan. Nu er door overdracht van de Jelgersma van der Hoop- stichting aan de oostkant van het perceel grond in gemeentebezit is gekomen kan de ruiling plaatsvinden B. en W. stelden de raad voor het betreffende concept besluit te be krachtigen. Ook dit punt werd accoord ver klaart. Verbreding Gerbrandslaan Bij de bouw van nieuwe panden aan bestaande wegen is het veelal mogelijk en ook doelmatig om een grondstrook uit particulier bezit aan de wegbreedte van de openbare weg ten goede te laten komen. Door twee eigenaressen van hui zen langs de Gerbrandslaan is over eenstemming bereikt om voor bo venvermeld doel grond aan de ge meente te verkopen. De prijs is be paald op een gulden per m2 en B. en W. adviseerden de raad tot aan koop van de percelen tot een grootte van 40 m2, over te gaan. Hiermede stemde de raad in. Verkoop bezit dienst Maatschappelijk Zorg De gemeente is, na overname van de eigendommen van de Dienst van Maatschappelijke zorg, in het bezit gekomen van het aan de Omloop nr. 41 gelegen woonhuisje. De heer F. Stins had de gemeente verzocht het pand te mogen aanko pen. B. en W. hebben de prijs vast gesteld op 10.000,-, overwegende dat de heer Stins veel geld voor restau ratie van het oude woonhuisje zal moeten betalen. De raad werd gevraagd met een en ander accoord te gaan. Nadat een vraag van mevrouw Jansen door de burgemeester was beantwoord, ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. Wijzigingen legesverordening Ondanks het feit dat er pas vorig jaar een nieuwe verordening op de heffing van legeskosten is vastge steld dient deze opnieuw te worden aangepast. De adreswijziging in rij bewijzen diende steeds te geschie den ter provincie griffie, maar thans kan men hiervoor ook op de gemeen tesecretarie terecht. Verder zijn de provinciale leges voor de uitgave van paspoorten ver hoogd, en dienen hieraan de gemeen telijke tarieven te worden aangepast. In plaats van de tot dusver geheven rijksdaalder zal men nu 3,50 moe ten betalen voor het verkrijgen of verlengen van een paspoort. De heer Kaag vond de verhoging te gering maar burgemeester Bergh was de mening toegedaan, dat ie mand die buitenlands gaat, al ge noeg moet betalen aan rijk en pro vincie. Verder waren de raadsleden het met het gevoerde beleid van B. en W. eens. Wijziging spaarverordening In verband met de in werking tre ding van de nieuwe pensioenwet is het noodzakelijk in diverse stukken die betrekking hebben op de rechts positie der ambtenaren, wijzigingen aan te brengen. B. en W. stelden de raad voor met de wijziging van een aantal passages accoord te gaan. Het wordt wel wat eentonig maar ook dit voorstel werd zonder dis cussie door de raad aanvaard. Brandweer Voor de beschikbaarstelling van kredieten voor de aanschaf van brandweermateriaal, voor de gedeel telijke vernieuwing van de elektri sche installatie in de loods van ge meentewerken en voor het aanbren gen van voorzieningen aan het re creatieterrein aan de Hargerweg, werd de raad toestemming gevraagd. De kredieten belopen een bedrag van ongeveer 31.000,-. Op een vraag van de heer De Leeuw antwoordde de burgemeester dat men geen waterstraal direct op de vuurhaard richt, maar dat men ne vel onder hoge druk verstuift. Dit maakt noodzakelijk dat de brand weerlieden zich dichter bij het vuur moeten begeven en daarom is speci aal een toestel nodig. Gemeenteloods krediet De heer Pastoor wees erop dat de huidige elektrische leidingen ondeug- lijk zijn en dat de tv-ontvangst van de omwonenden wordt gestoord. Hargervaart Zonder enig commentaar ging de raad accoord. Nagekomen agendapunten In april 1965 besloot de raad om het aanlegterrein aan de Noordwest zijde van de Hargervaart te verhu ren aan de heer W. Koelewaard voor 3600,per jaar. De heer Koele waard had de raad verzocht om de huursom terug te brengen tot 2000,- omdat inmiddels een gewijzigde si tuatie is ontstaan. Aangezien B. en W. dit verzoek redelijk achtten, stel den zij de raad voor, het verzoek in te willigen. De heer Sleking vroeg of dit het zelfde bedrag was dat men aan het Hoogheemraadschap moet betalen. Overigens vond de heer Sleking het een merkwaardige gang van zaken en informeerde hij naar de achter gronden. Burgemeester Bergh lichtte een en ander toe. Wij moeten ongeveer 2200,- aan het Hoogheemraadschap betalen, zei hij. En daarnaast moeten we de lasten van de toiletten nog betalen. De Harger vaart is een schip van bijleg en het is het zoveelste offer dat wij ons als recreatiegemeente moeten ge troosten. Verder zijn bij vonnis van de kan tonrechter beide oevers tot aanleg terrein verklaard en de praktijk heeft wel uitgemaakt dat de op brengst aan de verpachte zijde is verminderd. We kunnen misschien volgend jaar tot een nieuwe veror dening i komen, want de overeen komst loopt slechts een jaar. Verder ging de raad acoord met het voorstel. Ook in agendapunt 13 kwam de Hargervaart aan de orde. Destijds heeft de gemeente een stuk grond langs deze vaart van de provincie gehuurd voor 50,- per jaar. In het belang van de recreatie komt het B. en W. wenselijk voor, om de grond in één hand te brengen. De heer Koelewaard had zich be reid verklaard om voor het jaar 1966 het perceel ondershands van de gemeente te huren voor 50,-. B. en W. stelden de raad voor, de ze aankoop te willen goedkeuren, waarmee werd ingestemd. Café's langer open Krachtens een artikel in de poli tieverordening is het sluitingsuur voor caféjs bepaald om 23.00 uur, terwijl de burgemeester de bevoegd heid bezit om het sluitingsuur met een uur te verlengen tijdens de maanden juni, juli en augustus. De plaatselijke caféhouders had den zich tot B. en W. gewend met een verzoek tot verrruiming van de openstelling van hun zaken. Na ken nisname van de gang van zaken in enkele nabuurgemeenten zijn B. en W. tot de conclusie gekomen dat men de caféhouders enigermate tegemoet kan treden. Men stelde de raad voor om voor het tijdvak september tot en met mei het sluitingsuur te stel len op 24.00 uur en voor de overige maanden op 1 uur, wel zal, om de nachtrust van de bewoners te garan deren, de muziek om 24.00 dienen te zijn beëindigd. Na een discussie over mechanische en levende muziek ging de raad met de door B. en W. voorgestelde ver ruiming van de sluitingstijden ac coord. Rondvraag De heer Eecen informeerde wat de opleveringstermijn was van de ri olering in de Omloop. Een en ander brengt voor de bewoners veel onge rief mee en sommigen hebben de indruk dat het veel sneller kan ge beuren. De heer Bergh repliceerde dat de termijn waarin het werk moet zijn uitgevoerd, op 100 werkbare dagen is gesteld. Volgens de opzichter kan de riole ring omstreeks 3 juni gereed zijn. Verder attendeerde de heer Eecen erop dat de weg is versmald met 50 cm. Dit kan moeilijkheden opleveren voor het rijden met een caravan. Burgemeester Bergh antwoordde dat als de nieuwe weg er eenmaal zal zijn, de Omloop slechts als een parallel-weggetje zal dienen. Nadat door de heer Eecen een vraag was gesteld over het aanbren gen van een beplanting in Aagtdorp. vroeg de heer Kroon of de verzeke ringskwestie van de patates-frites- zaak tegenover zijn huis al is gere geld. De heer De Leeuw weer erop dat het nieuwste wandelpad te Camper duin nu al door automobielen wordt gebruikt om er hun voertuigen te plaatsen. Door de heer Pastoor werd er voor gepleit, dat een trouwstoet tot voor de deur van het gemeentehuis zal kunnen rijden. De sleep van de bruid sleept door de modder bij slecht weer en dit vond de hr. Pastoor zonde. De burgemeester zegde toe een en ander te zullen bekijken. De heer Pastoor vroeg verder waar men kan rapporteren dat ergens de straatverlichting niet goed functio neert. De burgemeester antwoordde hem dat men dit dan het beste aan de dienst van gemeentewerken kan doorgeven. Niets meer aan de orde zijnde sloot burgemeester Bergh reeds om kwart voor negen de openbare ver gadering. Uw verslaggever hoopt dat hij, ook voor critische lezers genoeg aandacht aan deze bijeenkomst heeft geschon ken. DE DUINSTREEK Doordat uw verslaggever buiten Sijn schuld bij een aanrijding werd betrokken en de verhoren op een politiebureau nogal wat tijd in be slag namen, kon hij niet aanwezig zijn op de maandelijkse bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen op 13 de zer. Maar dank zij de zorgen van de secretaresse van het eendagsbestuur kan ik u toch nog een ver slag je aan bieden. Het eendagsbestuur, dat bestond uit de dames Slot, Hooyer, Seven- huysen en Schipper, had mej. Geert- sema van de Volkshogeschool uitge nodigd iets te vertellen over de stu diereis die zij in 1964 in India had gemaakt. Dit land, in 1947 onafhankelijk ge worden, heeft als industrieële natie weinig betekenis, vertelde mej. Geertsema. Er zijn vele tegenstellin gen en dit is vooral te wijten aan het daar heersende kastensysteem. Dege nen die tot de laagste kaste behoren hebben de donkerste huidskleur. 80 procent van de bevolking woont op het platteland er er is veel gebrek aan water en elektriciteit. Overigens is de bevolkingsaanwas daar onrust barend, per jaar komen er 9 miljoen kinderen bij. Het westen kan hier volgens mej. Geertsema het beste helpen door datgene te doen wat haar Christen plicht haar ingeeft. Mevrouw Slot dankte mej. Geert sema hartelijk voor haar boeiende causerie en bood haar bloemen aan. De gage die mej. Geertsema ontving werd door haar ter beschikking van India gesteld. De Schoorlse Reddingsbrigade hield op 13 mei een ledenvergadering in het café van de heer Slijkerman te Catrijp. De opkomst was niet dave rend, slechts 19 personen waren ko men opdagen. De voorzitter, de heer Bredewout feliciteerde de leden die dit seizoen geslaagd waren, terwijl bij de be spreking van het zomerprogramma de wens naar voren kwam tot het aanbrengen van een toilet in het ge bouw van de brigade. Er waren geen ingekomen stuk ken en verder bleek er een batig saldo van 400,- te bestaan. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren Bredewout, Koopman sr. en Klok bij acclamatie herkozen, terwijl de heer Mink zich zag benoemd als lid van de kascon trolecommissie. Voorts werd nog medegedeeld dat de training in het vervolg door eigen krachten zal geschieden, de he ren Stoel en Klok zullen zich hier mee belasten. door HENK VAN HEESWIJK Maar een half uur later, toen tante Gerdien weer beneden was en de baby in de wieg lag te slapen, verzonk Gerda op nieuw in gepeins. Ik moet er wat op zien te vinden, dacht ze, want ik word ziek van verlangen naar huis. Laat ik vanmid dag met Geurtje maar eens een wandeling maken. In het Von delpark is het ook wel aa-dig. Doch die middag zag Gerda het Vondelpark alleen maar van uit de verte in een taxi. Want vlak na het broodeten, dat wat laat geschiedde, omdat Gerda meestal wachtte tot Arie thuis kwam, werd ér beneden gebeld. En een paar minuten later kwam een hevig ontdane tante Gerdien de kamer binnen met de jobstijding: 'Er is beneden een politieagent voor jullie. Ger da, schrik niet, schatje.je vader en moeder hebben een auto-ongeluk gehad.Ze liggen in Zwolle, in een ziekenhuis HOOFDSTUK 22 ARIE NEEMT MAATREGELEN Weinig dingen geschieden er in het leven toevallig. Op de morgen, dat Gerda de Nots huilde van verlangen naar het ouderlijk huis, werd door het noodlot de grondslag voor die terugkeer reeds gelegd. Van 't Grashek, die met zijn vrouw in de auto op weg was naar een veefokker in Friesland om een stier te gaan bekijken, waarvoor de boer misschien wel belang stelling had, reed in de Noordoostpolder nabij Emmeloord in volle vaart op een door een tractor getrokken wagen hooi, waarvan de bestuurder niet voldoende had opgelet, toen hij het hooiland afreed, de weg op. Hoewel Van 't Grashek, die doorgaans een voorzichtige rijder was, snel reageerde en de wielen gierend blokkeerde, was een botsing onvermijdelijk. De gevolgen waren verschrikkelijk. De hevig ontdane tractor chauffeur had de wagen vrijwel meteen na de hevige slag stil. De bangste verwachtingen speelden door zijn hoofd, toen hij naar het autowrak liep. Er kwamen nog enkele auto's aanrij den en gedurende de volgende minuten werden de meest nood zakelijk maatregelen genomen. Iemand reed in snelle vaart naar een doktr, terwijl een ander de politie waarschuwde. Een derde stelde zich op de weg om nieuwe ongelukken met het oog op naderend verkeer te vermijden. Intussen zocht men aar het slachtoffer of de slachtoffers, want niemand wist aanvan kelijk hoeveel mensen er in de auto gezeten hadden. Tot een der hulpverlenende mensen iemand half in het hooi zag. Een paar minuten later had men een zwaar gewonde man en vrouw op de weg gelegd. Meer kon men niet doen. Gelukkig trof men een arts thuis, die vlug naar de plaats van het ongeluk reed. Al spoedig wist men, dat de verwondin gen op zichzelf misschien niet zo ernstig waren, maar omdat beide slachtoffers/buiten bewustzijn waren, liet hij een ambu lance waarschuwen, die de man en de vrouw in razende vaart naar een ziekenhuis in Zwolle bracht. Intussen had de politie de autopapieren gevonden, waardoor men in ieder geval de eigenaar van de wagen kon identificeren. Na enige tijd wist men, dat het een echtpaar was, afkomstig uit Nijloo. De politie in Nijloo werd gewaarschuwd, die meteen naar 'De Peppelhorst' reed. Daar bracht men de onheilstijding over aan de meesterknecht Teun Brandsen, die er zo over ont daan was, dat hij niet wist, wat er nu gedaan moest worden. Of er geen familie was? Ja, zusters van de boer. En een doch ter in Amsterdam. Dan eerst maar het adres van die dochter. Hebben ze daar telefoon? Nee, niet dat ik weet. Nou, bel maar even naar het bureau, als je adressen weet van de andere familieleden. Of het ernstig is? Man, ze zijn nu in een zieken huis in Zwolle, dat is alles, wat ik weet. En daar brengen ze je niet heen, als je alleen maar een buil op je hoofd hebt. De politie in Nijloo stelde de Amsterdamse collega's op de hoogte en een vijfmaalacht-wagen reed meteen naar de Anna Vondelstraat. Gerda was meteen hevig overstuur. Ze zag al visioenen van op het doodsbed uitgestrekt ouders en gelijk het zelfverwijt te knagen. Doch Arie nam zijn maatregelen. 'Een taxi moeten we heb ben, dat is één. Tante Gerdien, kun u even op de hoek bellen? Eens even kijken, hoe laat er een trein naar Zwolle gaat. Als', het kan een sneltrein. Laat eens ziendrie minuten voor half vier, die kunnen we best halen, als we tenminste spoedig een taxi kunnen krijgen. Dan zijn we kwart voor vijf in Zwolle. Sneller kan het niet. Kleed je aan, Gerda.' De jonge vrouw stond met tranen in de ogen in het midden van het vertrek. 'Ja, maar Arie, hoe moet dat nu met Geurtje?' 'Maak je daar nu geen zorgen over, dat kunnen we best aan tante Gerdien over laten. Moet je nog wat anders aantrekken? We hebben nog vijf en dertig minuten. Ik zal wat geld bij me steken. Doe desnoods alleen je regenjas er maar overheen. En maak je nu niet zo overstuur, want we weten alleen maar, dat ze een aanrijding hebben gehad en nu in het ziekenhuis liggen, Het kan best meevallen. Ik moet me ook nog omkleden De treinreis, hoe snel overigens, was één marteling voor Gerda. Terwijl ze Nijloo passeerden, keken beiden naar de be kende omgeving, maar verwijlden met hun gedachten toch één ding: hoe erg zou het zijn?' Op het Stationsplein in Zwolle namen ze een taxi naar het ziekenhuis, waar ze met opgekropte zenuwen, haast stikkend van angst binnen traden. Arie nam het woord en zei, dat ze schoonzoon en dochter waren van de slachtoffers van het auto ongeluk in de Noordoostpolder. Een arts nam hen mee naar een klein vertrek, waar hij de hevig ontdane jonge mensen poogde gerust te stellen. Ja, er waren verschillende verwondingen en inwendige kneuzingen. De man had bovendien een schedelbasisfractuur, omdat hij met zijn hoofd door de ruit heen tegen de laadbak was terechtge komen. De vrouw was er gelukkig minder ernstig aan toe. Nee, direkt levensgevaar bestond er niet. Natuurlijk, de toestand van beide mensen was van die aard, dat er van alles uit voort kon komen. En ze waren ook al niet meer zo jong. Een en vijftig en twee en vijftig? O. dat valt nog mee. Altijd gezond geweest? Geen kwalen of iets dergelijks? Geen hartpatiënt of suikerziekte? Niets van die aard? O, is uw vader boer. Nou, dat is dan een winstpuntje, mevrouw. Boeren zijn in de regel taaie mensen, die een stootje kunnen verdragen. Nee, ik zou me maar niet ongerust maken. Veel kunnen we in dit stadium nog niet zeggen, daarvoor zijn de patiënten nog te kort hier. Maar tot nog toe hebben zich geen complicaties voorgedaan en dat is al een goed teken. Waar komt u vandaan? Amsterdam? Dan hebt u dat gauw gedaan, daar sta ik van te kijken. Weet u, wat u nu moet gaan doen? Eerst rustig een kopje koffie drinken in onze cantine. Intussen ga ik even kijken, hoe het met de patiënten is, he? Ik vertel het u dan zo spoedig moge lijk Een uur later mocht het echtpaar naar de twee ziekenver trekken. Arie ondersteunde zijn vrouw, toen ze het kamertje betraden, waar Geurt Hendrik van 't Grashek lag, zijn gezicht nauwelijks herkenbaar door het verband. Met naast zich een zuster, die regelmatig zijn pols controleerde. Nog steeds buiten bewustzijn. Met alle kracht, die in haar was, wist Gerda zich te beheer sen. Ook toen ze aan de andere kant een vertrekje binnenging waar haar moeder lag. Maar daar brak haar zelfbeheersing en Arie moest haar naar buiten brengen. De dokter ontfemde zich over haar, sprak op rustige toon, terwijl hij haar wat te drinken gaf. 'Heel begrijpelijk, mevrouw, en we nemen het u helemaal niet kwalijk. Gaat u nu een poosje liggen hier. Met een kwar tiertje bent u wel opgeknapt. Maar tien minuten later was Gerda onder de invloed van het verdovende middeltje in een sluimering geraakt. Pas laat in de avond waren haar ouders bij kennis gekomen en vond een onroerend weerzien plaats, eerst tussen vader en dochter en later tussen de boerin en de jonge vrouw. Er hoef de niet veel gesproken te worden. Aan eikaars blikken kon men zien, dat er niets meer was blijven staan tussen moeder en dochter. Doch lang kon het samenzijn niet duren. Daarvoor was de toestand nog te ernstig. Na enig overleg met de dokter besloten ze die nacht in een hotel te blijven. Arie maakte van deze ge legenheid gebruik om het remisekantoor op te bellen. In dit te lefoongesprek zette hij uiteen, wat er gebeurd was. Men gaf hem onmiddellijk twee dagen verlof, zodat ook deze zorg van de baan is. Na een onrustige nacht, waarin noch Gerda, noch Arie veel sliep, waren ze vrij vroeg weer in het ziekenhuis en kregen daar de verblijdende mededeling, dat het gevaar nu vrijwel ge weken was. Arie en Gerda werden om beurten nog even bij de patiënten toegelaten. Enigszins opgelucht stonden ze een uur la ter weer op straat. Maar wat nu? Arie keek op zijn horloge. Om half drie was er nu bezoek, dus men had nog uren. 'Ik geloof, Gerda', zei hij bedachtzaam, 'dat we er verstandig aan zullen doen, als we naar Nijloo rei zen om daar eens poolshoogte te nemen. En om ze daar te ver tellen, hoe de toestand is.' De jonge vrouw knikte. Gelijk kwam het verlangen in haar op: naar huis, naar 'De Peppelhorst'. 'Dat doen we', antwoordde ze. 'Zo gek ver van hier is het niet.'

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5