Dick van Berge VSM magazijnrekken fa. Volkers Leegwater V De machtigste rots ter wereld Voon Kerkedag Camera- inruilactie Zelfbouwprofiel 10 pluspunten iwil Burgerlijke stand Loop der bevolking NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen FOTO isitekaartjes olkers Leegwater Nieuwe afdeling aan de Alkm. Huishoud- en Industrieschool GEMEENTEWERKEN SCHOORL VUILNISOPHAALDIENST In verband met tweede Pinksterdag zullen de diensten van maan dag en dinsdag in de komende week worden uitgevoerd op resp. dinsdag en woensdag. Het hoofd van gemeentewerken D. BLOM Vestiging met een roemrucht verleden Ten zuiden van Spanje ligt, slechts met het vasteland verbonden door een betrekkelijk smalle landtong, de rots van Gibraltar. Hij is, vanuit de verte gezien, een ongenaakbare steenklomp, 426 meter hoog, vijf ki lometer lang en anderhalve kilome ter breed. De vraag is of ooit in de geschiedenis twee landen zolang om een tamelijk klein stukje grondge bied hebben touwgetrokken. Reeds in de oudheid stond de rots bekend als een der zuilen van Hercules de poort naar het onbekende. Wie er doorheen voer, liep gevaar de woede der goden op te wekken. Men vermoedt, dat de Neander thalers hier Europa binnenkwamen toen zij wegtrokken uit het opdro gende Saharagebied. Archeologische onderzoekingen hebben aangetoond, dat op de rots prehistorische dieren hebben gehuisd, terwijl het eens pri vé eigendom was van een Spaanse hertog. Vast staat, dat Gibraltar door de eeuwen heen een van de meeste begeerde krijgsobjecten is geweest. Immers, wie door de 24 kilometer brede zeestraat, welke Europa van Afrika scheidt, wil va ren, moet onder het dreigend oog van de rots door. In 't stadje heerst een deels Britse deels Spaanse sfeer en dat schijnt iedereen die er woont best te bevallen, want, hoewel de Spaanse autoriteiten iedereen op het vaste land van Spanje toelaten, ma ken weinigen van die reismogelijk heid gebruik. Aan de interessante geschiedenis van Gibraltar heeft het maandblad 'Het Beste' in het meinummer een artikel gewijd. Het schiereiland is slechts 260 jaar Brits en is de enige Europese kolo nie van het Verenigd Koninkrijk. Vermoedelijk ook een van de meest kleurrijke. Gibraltar overweldigt de bezoeker met kleuren en verwarren de contrasten. De bloemen, de uni formen en de schilderachtige straat jes met hun rood-, blauw- en geel- geschilderde huisjes en niet te ver geten het verbijsterde azuur van de hemel en de zee. Dzjebel Al Tarik Volgens de analen der geschiede nis waren het de Fenciërs, die de rots het eerst bezetten. Zij werden gevolgd door de Grieken, de Cartha- gers en de Romeinen, die de rots meer dan zes eeuwen in handen hielden, waarna zij moesten wijken voor de oprukkende barbaren. Op 30 april 711 vond een nieuwe invasie plaats en wel die van de Moren onder leiding van Tarik-ibn- Zeyod, die de Moorse overheersing van Spanje inleidde en bijna de ver overing van West-Europa betekende. De Moren noemden de rots naar hun leider Tarik - Dzjebel al Tarik - hetgeen Berg van Tarik betekent. De naam Gibraltar is hiervan een verbastering. Deze krijgsman was de eerste, die de rots versterkte door er een groot fort te bouwen, waarvan de overblijfselen nog alijd boven de stad te vinden zijn. Zes eeuwen la ter gingen de Spanjaarden tot de aanval over en na 150 jaar van af en toe onderbroken vechten vero verden zij de rots onder aanvoering van de hertog van Medina-Sidonia. 34 jaar lang kon hij het, na enige strijd, al zijn privé bezit beschou wen. Daarna kwam het schiereiland aan de Spaanse Kroon. Halverwege de tachtigjarige oorlog, op 25 april 1607, forceerde dc Hollandse admi raal Jacob van Heemskerck met een grote zeemacht de toegang tot de haven van Gibraltar en vernietigde de in de baai liggende en door het stadsgeschut beschermde Spaanse Successieoorlog van 1704, ongeveer een eeuw later dus, min of meer toevallig in Gibraltar aan. Admiraal Sir George Rooke was er, door on bekwaamheid en besluiteloosheid op de Nederlandse-Britse vloot niet in geslaagd met de vijand kontakt te maken, zodat hij toen Gibraltar maar innam. De laatste stormloop, die Spanje BOUWRIJPMAKEN UITBREIDINSPLAN NOORD Voorgesteld wordt om de vierde en vijfde fase van het uitbreidings plan Noord reeds nu te realiseren. De terreinen zijn gelegen ten oosten en ten westen van de Landweg en omvat naast school en kerkebouw 21.000 vierkante meter grond voor particuliere woningbouw. De totale kosten voor aanleg we gen, riolering etc. bedragen ruim 1 miljoen gulden. VOETBALVERENIGING BERDOS KAMPIOEN Met een daverende overwining in dé vorm van 10-1 op Oudesluis heeft Berdos na 3 jaar eindelijk in haar afdeling het kampioenschap be haald. Elk jaar eindigde Berdos op één van de eerste plaatsen, maar het kampioenschap ging haar voorbij. Telkens waren 't de 1ste wedstrijden van het seizoen die verlies oplever de en een achterstand bezorgde die nam om de rots te herkrijgen, vond plaats in 1799. Hij duurde drieën halve jaar. Met behulp van Franse troepen en het volgen van de uithon- geringsactietactiek, trachtte men de Britten te verdrijven. Tegen het einde van het beleg schoten de En gelsen de Frans-Spaanse vloot met roodgloeiende kanonskogels in brand. De tunnels en galerijen waarin thans toeristen wandelen, hebben bij de verdediging een grote rol gespeeld. Gedurende de tweede wereldoorlog heeft men in de rots een geweldige tunnelstad gehouwen met een geza menlijke tunnellengte van vijftig ki lometer, hetgeen meer is dan het wegennet op de begane grond. Men bouwde er hospitalen, krachtcentra les, munitieopslagplaatsen en kazer nes, die nog steeds tot de niet toe gankelijke militaire objecten beho ren. Vanuit dit centrum heeft Gene raal Eisenhower de landingen in Noord-Afrika geleid. Waarschijnlijk in militair opzicht heeft gespeeld, was dit de laatste rol, die Gibraltar want in het huidige atoomtijdperk is de militaire waarde van de rots ui teraard sterk gedaald. Klein Utopia In de kalkstenen rots, hij is niet van graniet zoals vaak wordt ge meend, bevindt zich een grote grot, die meer dan 20 meter hoog is en waarvan de ingang driehonderd me ter boven de zeespiegel ligt. Deze grot wordt thans als concertzaal ge bruikt. Gibraltar maakt een rustige tijd door. Niettemin houdt men nog steeds de smalle landtong, die Gibraltar met Spanje verbindt, scherp in het oog, want Spanje eist dat de Britten zich van de rots terugtrekken. Om deze eis kracht bij te zetten hebben de Spanjaarden getracht Gibraltar te isoleren, hetgeen een grote klap voor het toerisme betekende. In aard rijkskundig opzicht is de Spaanse eis niet onredelijk. Men kan echter on mogelijk de bevolking Spaans noe men, aangezien de meerderheid van Genuesse afstamming is, vermengd met Brits, Maltees en Spaans bloed. Er wonen bovendien kleine groepen joden en Hindoes. Men kan de rots bewoners moeilijk kwalijk nemen, dat zij de leuze 'eenmaal Brits, altijd Brits', kreten die men allerwegen op Gibraltar kan aantreffen, graag on derschrijven. De medische verzorging, het onder wijs en de sociale voorzieningen zijn er gesubsidieerd; de levensmiddelen zijn er bovendien goedkoop. Tomaten kosten twintig cent per pond, een liter whiskey tien gulden. Men leeft, op deze steenklomp, als in eerL klein Utopia. Er zal veel voor nodig zijn, wil men, in politiek op zicht, de rots van Gibraltar op zijn grondvesten laten schudden. MARIJKE PHILIPS Artistieke Marijke maakte haar pla- tendebuut op het merk dat haar naam draagt met twee door haar zelf geschreven liedjes; 'Draaien' en 'het einde'. later niet meer kon worden inge haald. De belangstelling voor de kampi oenswedstrijden was groot. Burge meester L. J. de Ruiter kwam de ploeg persoonlijk feliciteren en zeg de alle medewerking toe die in zijn vermogen ligt om meer sportacco- modatie te verkrijgen. KERKELIJK NIEUWS Na eerst geruime tijd gebruik van de Gereformeerde Kerk te hebben gemaakt, is de noodkerk van de St. Benedictus-parochie in de Prins Hendriklaan gereed gekomen. Nog voor de streefdatum - Pinksteren - kon op Hemelvaartsdag de kerk in gebruik worden genomen. De bouw van de nieuwe kerk is in voorberei ding doch het gereedkomen zal nog wel enkele jaren vergen. De parochiegeestelijken, pastoor Vanderstadt en kapelaan C. Spieker man hebben met ingang van 27 mei hun pastorie, Stationsstraat 2, boven bakkerij Baltus, betrokken. 'GEURENDE' SLOOT GAAT VERDWIJNEN Achter de garage van de NHADO ligt een stuk sloot die doorlopend 'n onwelriekende geur oplevert. De ge meente zal deze sloot dempen en de ze van 'n rioleringssysteem voorzien dat op het aanwezige stelsel zal aan sluiten. UITBREIDING DIENSTVERLENING VUILNISOPHAALDIENST Om, vooral in het zomerseizoen, het storten van vuil aan de openba re weg en in de plantsoenen en bos sen in deze gemeente zo veel moge lijk te voorkomen, gaat de gemeente de vuilnisophaaldienst uitbreiden, in de volgende vorm a. het gedurende het gehele jaar, in plaats van tot nu toe gedurende enige weken in mei en september, op verzoek van belanghebbenden kosteloos van de gemeente ophalen van zg. grof vuil, voor zo ver niet mee te geven met de wekelijkse vuilnisophaaldienst, geen tuin of bedrijfsafval zijnde, in hoofdzaak dus het zg. schoonmaakvuil; b. het uitbreiden en open stellen van de belt aan de Baakmeerdijk op zaterdagmorgen en verder kos teloos te laten storten door parti culieren van onbeperkte hoeveel heden vuil met uitzondering van puin e.d. op de belt. Tengevolge hiervan komt het nu be staande tarief van f 2,- per m3 met een maximum van f 2,50 te verval len. De kosten van onder b. genoemde voorzieningen, het open stellen van de belt, kost de gemeente van juni tot december 1966, een bedrag van f 650,-. De hierdoor tevens gederfde legeskosten bedragen voor de zelfde periode f 770,-. Men vindt deze kosten ten aan zien van het behoud van het uiter lijk schoon van Bergen, verantwoord. lfaA6 der gemeente Bergen van 16 mei tot 23 mei 1966 GEBOREN Theresia Theodora Maria, dochter van Nicolaas J. Kaandorp en Maria A. Kunst, Lijtweg 37. Jozef Nicolaas, zoon van Nicolaas Gerardus F. Glorie en Catharina C. Quant, Weijandweg 3. Adrianus Nicolaas Jacobus, zoon v. Geradus Houtenbos en Cornelia C. Morsch, Midednpad 10. Michel, zoon van Albert van Pel en Anneke Timmerman, Jaap Weijand weg 39a. Popke, zoon van Ferdinand A. Hoekstra en Anna B. Boorsma, Sta tionsstraat 5a. ONDERTROUWD Jan Mak, magazijnbediende, Prin- sesselaan 13 en Johanna Maria ver koopster, v. d. Wijckplein 15b. Jacobus Johannes Keijzer, metselaar Burgerbrug en Geertruida Maria Kleverlaan verkoopster, Verl. Geest- weg 20. GEHUWD Pieter Bood, garagehouder, Dorps straat 6 en Ietje Loots, Jaap We ijandweg 39a. Nieuw adres: Dorps straat 6. Cornells Wilhelmus Dijkstra sport leider, Epe en Anna Henriëtte J. M. Oldenburg, administratrice, Doorn tjes 9. Nieuw adres: Arnhem. OVERLEDEN Gelfke Siegert, oud 84 jaar, w/v J. Krol, Elkshovel. Gerardus P. J. van der Burg, oud 77 jaar, Loudelsweg 20. Hendrik Rezee, e/v E. Rijkes, Dr. v. Peltlaan 36, oud 67 jaar. Anna Henneman, oud 70 jaar, Sta tionsstraat 21. GEMEENTE SCHOORL INGEKOMEN Anna Hendrika Veen van Suriname naar Voorweg 29. Cornelia Geertrui- da Maria Kramer e/v H. A. Alves van Castricum naar Duinweg 105. Hendrik Auke Alves van Leeuwar den naar Duinweg 105. Wilhelmina Kunst van Bergen naar Heereweg 73. Nikolaas Alagonda Kramer van Zand voort naar Valkenlaan 6. Maria Afra Justina Meijer van Heeze nr. Heereweg 34. Johan Willem Christi- aan Dijkhof van Alkmaar naar Ou de Molenweg 3. Anna Marie Adolf e/v J. W. C. Dijkhof van Alkmaar naar Oude Molenweg 3. Alida Theo dora Ligthart e/v S. C. Krom van Warmenhuizen naar Voorweg 70a. Nicolaas Cornells de Boer en echtg. van Koog aan de Zaan naar Bickers- laan 3. Nicolaas Gill Drogtrop van Haarlem naar Oorsprongweg 30. Diane de Rover van Australië naar Talingstraat 18. Martien Jan Gutter van Grootebroek naar Heereweg 87. VERTROKKEN Johannes Nicolaas Praat van Heere weg naar de Philippijnen. Johan F. Coenraad Geneuglijk van Heereweg 215 naar Rotterdam. Marijke Hille- gonda Hoogvorst e/v B. P. Bergsma van Voorweg 22 nr. Heerhugowaard. Willem Jan de Klerk en echtg. en kind van Hogenolweg 2 naar Me- demblik. Maria Koning van Slot- laan 27 naar Alkmaar. Bartholome- us J. M. van Duin, echtg. en kind, van Heereweg 292 naar Warmen huizen. Petronella Catharina Bot, e/v P. W. Vis en kind van Meeu wenlaan 1 naar Druten. Cornells A. de Klerk, en echtg. en kind van Frederikslaan 5 naar Warmenhuizen Cornells Duijs en echtg. en kind van Heereweg 215 naar Oude Niedorp. Margaretha Maria Kaandorp, e/v A. B. Hellenkamp van Voorweg 74 nr. Warmenhuizen. Frans Oskam, van Heereweg 1 naar Zuidelijke IJsel- meerpolders. Annemarie Emma Y. e/v G. Scholten van Brug. Peeck- laan 24 naar Krommenie. Clara Hen- drikse van Achterweg 33 naar Wie- ringermeer. Margaretha Catharina Holtjer van Bickerslaan 3 naar Wie- ringen. Johanna Klerk, e/v P. Fed- dema van Omloop 41 naar Barsin- gerhorn. Marijke Greta Volkers, e/v P. J. Krijgsman van Laanweg 31 nr. Langedijk. Dirk Adriaan Groen en echtg. van Munnikenweg 23 naar Alkmaar. Johan Rietveld van Teu gelaan 29 naar Sint Pancras. Geertruida Johanna de Vries, van Voorweg 44 naar Krommenie. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. TWEEDE PINKSTERDAG ALKMAAR Op Tweede Pinksterdag, 30 mei, is het Kerkedag in de Veilinghal aan de Bestevaerstraat in Alkmaar-oost (einde Koelmalaan vlak bij de Leeghwaterbrug over het Noordhol- landskanaal). Van 's morgens half elf precies tot 's middags vier uur pre cies. Weer klinkt de oproep 'Komt bijEen'. Met opzet plaatsen we die hoofdletter. Want we hopen niet zo maar ergens te hoop, maar komen bij de Ene Heer. Vanuit onze ver deelde kerken komen we samen Pinksteren vieren, want: 'Toen de dag van Pinksteren aanbrak waren allen bijeen op dezelfde plaats'. Dat lezen we in het boek Handelingen der Apostelen. Wanneer we dit jaar op pinkster maandag met christenen uit alle ker ken bijEen zijn, willen we nog iets meer doen dan ons verheugen in de ene Geest die ons samenbindt. We willen ernst maken met te geloven dat die Geest ons de opdracht geeft om te zijn: Kerk voor de wereld, ten bate van de wereld. Pinksterfeest is bij uitstek zending, missie. De zen ding van de Heer is: liefde, dienst baarheid, hulp in nood. Daarom zou de oproep: 'Komt bijEen' dit jaar verlengd kunnen worden tot 'Komt bijEen om te dienen'. Uit het programma van de kerke dag in Alkmaar vermelden we: om half elf opening door de gastheer van de dag, Ds. N. M. A. ter Linden uit Stompetoren; daarna spreekt Ds. Albert H. van den Heuvel, secretaris van het Jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken, voor deze gelegenheid uit Geneve komen vlie gen; de broodmaaltijd wordt een als U nu een nieuwe foto- of filmcamera koopi is elke oude camera 7,50 TOT ƒ20,— WAARD Breelaan 13, Bergen TEVENS CADEAU EEN FOTOMAAT Christelijke broedermaaltijd, een agapè o.l.v. Ds J. J. F. Herrmann uit Alkmaar; er is een soort markt waar diverse mensen van heinde en ver of van dichtbij in stands vertellen van de praktijk van hun hulpverlenings- werk; vluchtelingen rondom Israël, ontwikkelingswerk op Sicilië, werk voor gehandicapten in Korea; SOS de eenvoudigste en goedkoopste oplossing voor alle opbergproblemen in kantoor, fabriek, win kel en magazijn 1 Gefabriceerd met de oersterke S AV A-hoekij zers 2 Hoogte 2 m. - breedte 0,90 m. diepte 0,40 m. 3 Zes verstelbare legborden (verstelbaar om de 12 mm.) van eerste keus plaatstaal 4 12 Versterkingshoeken, 72 bouten en moeren 5 Eenvoudige montage, zonder speciaal gereedschap 6 Zowel zijdelings als ruggelings koppelbaar Sterk lak- en moffelwerk Enorm stabiel, ruim belastbaar 7 8 9 10 Kan op aanvraag ingericht wor den met glij stangen met laterale hangmappen Extra leverbaar: legborden, staven zelfbouwprofiel, versterkingshoeken, zij- en rugwanden DE PRIJS Valt mee: Het afgebeelde model kost f 79,50 een aanbouwrek komt op f 66,50 Vraag inlichtingen of breng een bezoek aan SCHOORL - LAANWEG 35 - TELEFOON (02209) 268 en 223 telefonische hulpdienst in eigen land enz enz. Het trio de Shepherds zorgt met muziek en zang voor een gezon de ontspanning. De rk priester P. Wijnker, als zielzorger verbonden aan de Sint Willibrordus Stichting in Heiloo ver zorgt de dagsluiting. En als we dan om vier uur naar huis gaan, hebben we ook nog vele liederen samen ge zongen. Maakt daarom nu al plan nen voor de tweede pinksterdag: Komt bijEen Kinderen van ouder dan vijf jaar neemt u maar mee naar de Veiling hal. Zij gaan onder deskundige lei ding naar de spiksplinternieuwe LTS daar in de buurt voor een eigen pro gramma: Ds. G. van Loenen vertelt en het Vrije Toneel van Bep Speet speelt voor hen. En verder komen ze niets tekort. Wie het allemaal nog weet van vorig jaar op Hemelvaartsdag in Heiloo, komt nu op Pinkstermaan dag weer, en zegt het voort Komt bijEen Voor meisjes, die 7 jaar, bij uit zondering 6 jaar, op school zijn ge weest, maar niet bevorderd zijn naar de 6e klas, is met ingang van 1 sep tember 1965 aan de Alkmaarse Huishoud- en Industrieschool, Ber- gerweg 84 een aparte afdeling ver bonden, de zgn. INOM afdeling .In dividueel Nijverheids Onderwijs voor Meisjes). Het gewone primaire onderwijs kunnen zij niet volgen. Dit veronder stelt immers het doorlopen van 6 klassen lagere school. De huishoud- en industrieschool is momenteel één van de twee scho len in de kop v. Noordholland waar aan de INOM-afdeling is verbonden. Dit onderwijs is speciaal gericht op meisjes die leermoeilijkheden heb ben. Meestal zijn die kinderen die uitsluitend op de praktijk ingesteld zijn en niet op de theorie. Er wordt gewerkt volgens een spe ciaal leerplan dat voorziet in veel handenarbeid vooral gedurende het eerste jaar en in huishoud- lessen welke voornamelijk gericht zijn op de zorg voor voeding, wo ning en kleding; ook naaldvakken krijgen aandacht en niet te vergeten de algemene ontwikkeling, stofver- sieren, tekenen, kinderverzorging en opvoeding, muziek, lichamelijke oe fening en maatschappelijke oriënta tie. De lessen worden gegeven in kleine klassen en door speciaal opgeleide leerkrachten, die een groot enthou siasme voor dit sterk persoonlijke gerichte lesgeven bezitten. Hun op leiding stelt hen in staat te ontdek ken over welke capaciteien ieder meisje beschikt en hoe het die kan ontwikkelen. Leerkrachten derhalve die de leerlingen tot betere prestaties kun nen brengen, dan voor hen bereik baar zouden zijn wanneer zij het ge wone primaire onderwijs - met ont heffing van de toelatingsvoorwaar den - zouden gaan volgen. Dan komen er dikwijls helemaal geen prestaties: de kinderen onder vinden de ene teleurstelling na de andere en gaan al spoedig denken, dat ze 'toch niets kunnen'. Ontvan gen zij nu individueel onderwijs dan komt vaak aan het licht, dat zij meer mogelijkheden bezitten, dan ze zelf dachten. Sommigen kunnen naar het gewone primaire onderwijs worden overge plaatst, indien, na verloop van tijd, blijkt, dat ze in staat zijn dat te vol gen. De opleiding duurt 2 jaar. Na de INOM-afdeling met goed gevolg doorlopen te hebben, ontvangen zij een getuigschrift. Er wordt geen schoolgeld geheven. Een toelage kan worden verstrekt voor die leerlingen, waarvan kan worden aangetoond, dat zij anders de opleiding moeilijk of niet zouden kunnen volgen. Deze opleiding kan voor het toe komstig levensgeluk van een be paalde categorie meisjes onnoeme lijk veel betekenen. In verband met de vorming van de klassen is het noodzakelijk, dat aangifte zo spoedig mogelijk ge schiedt.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 2