Operatie Zeemeermin Neem óók TWIN prettig lekker Gerda's eigen weg Ingezonden Plattelandsvrouwen TWEEDE BLAD DONDERDAG 9 JUNI 1966 Burgerlijke stand Vliegveld Bergen Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Zoals U op de aanplakbiljetten heeft kunnen lezen heeft Neptunus, God der Zeeën, ook onze plaats met een bezoek vereerd. De WV's hadden de handen in eengeslagen om een spectaculair eve nement te organiseren waarin aan dacht voor de maand juni als vakan tietij d werd gevraagd. Deze maand telt de meeste uren zonneschijn en de langste avonden. De gezamenlijke besturen hebben na vele beraadsla gingen besloten Neptunus, God der Zeeën, te verzoeken hieraan zijn me dewerking te verlenen. Of de onder handelingen om deze heerser uit zijn natte element te krijgen, al of niet moeizaam zijn verlopen, is ons niet bekend, maar Neptunus heeft toege stemd om voor een keer het dome in der landrotten te bezoeken. Op het sportveld aan de Molenweg was het omstreeks vier uur al een drukte van belang. De Schoorlse Jeugd drumband en de geluidsinstallatie zorgden voor een gezellige sfeer, ter wijl enkele honderden kinderen, die allemaal een ballon hadden gekre gen, de komst van Neptunus met spanning tegemoet zagen. Er waren 750 ballonnen uitgereikt, zei de heer v'an Teulingen en allemaal droegen zij het opschrift „Juni als vakantie maand". Sirenegeloei van de Schoorlse brand weer kondigde de komst aan van vier lieftallige zeemeerminnen die, gelegen in teilen, per trailer het sportterrein kwam opgereden. En toen waren aller ogen gericht op een klein stipje in de lucht dat snel na derbij kwam, een rondje draaide en keurig midden op het terrein landde. Het was de helicopter van Neptunus. Gekleed in een zeegroen gewaad en gewapend met de bekende drietand verliet de zeegod het apparaat dat hem vanuit de diepte des wateren omhoog gesleurd had naar de hoogte der hemelen om hem daarna op onze aarde naar te zetten. De heer v. d. Garde, voorzitter van de VVV-Noord-Kennemerland, heet te Neptunus in Schoorl welkom en noemde hem per ongeluk „God der Zeden". Burgemeester Bergh merkte op dat dit waarschijnlijk voor de zeemeer minnen bedoeld was en heette zijn hoge gast welkom. „Bij het passeren van de evenaar" zei de heer Bergh, wordt men door U ondergedompeld en wij hier zijn eigenlijk onderge dompeld in de schoonheid der na tuur. Ik prijs het initiatief van de WV's die op zulk een spectaculaire wijze de aandacht er op hebben ge vestigd, dat juni de vakantiemaand bij uitstek is. Neptunus was inmiddels op een stoel op het podium gaan zitten, waar een grote tobbe met koel hel der water was geplaatat om zijn voe ten enige verkoeling te geven. De zeegod dankte de heer Bergh voor zijn gastvrij onthaal. Hij bracht de burgemeester de groeten van zijn vrouw, Aphrodite over en bood on ze burgervader een van de fraaie zeemeerminnen aan die nog steeds in hun teilen lagen. Vervolgens las de zeegod de 5 geboden der zee voor die wij hier, zij het in andere be woordingen publiceren. Misschien kunt U ze uitknippen en op de ka mer van Uw gasten hangen. 1. Gij zult de zee eerbiedigen en U strikt houden aan de aanwijzingen van de badman of van de redding brigade. 2. Wie zich te ver in zee waagt, komt in het zuigwater van Neptunus terecht en wordt meegesleurd naar zijn rijk. Vooral de vrouwelijke bad gasten zijn gewaarschuwd omdat Neptunus een chronisch gebrek aan zeemeerminnen heeft. 3. Gij zult U nimmer dronken in zee begeven, vooral niet tijdens de gevaarlijke Oostenwind. 4. Gij zult nimmer minderjarige kinderen alleen naar het vrije strand sturen. 5. Gij zult U niet met een lucht bed in zee begeven en niet water- skieën als de golven te hoog zijn of als Wodan, de God van de donder zijn pijlen door de lucht laat klie ven. Neptunus voegde hier nog aan toe dat juni over het algemeen weinig slecht weer te zien geeft en riep met luider stemme „kom dan naar deze stranden om U heerlijk bruin te la ten branden. Hierna gaf hij het sein dat de kin deren de ballonnen op moesten laten en als een kleurige wolk verdwenen deze in noordoostelijke richting. Burgemeester Bergh riep zijn hoge gast een van harte tot weerziens toe en de heer v. d. Garde bood Nep tunus en de zeemeerminnen een at tentie aan. Hierna besteeg de zeegod zijn he licopter die ter beschikking was ge steld door de Deense maatschappij „Thanner Flu". De piloot hiervan, had een gewoon pak aan en was niet bewapend met koptelefoons, zuur stofmaskers en dergelijke. Zo,n wentelwiek is eigenlijk maar een simpel ding zo te zien, hoewel het besturen ervan mij wel even moeilijker lijkt dan een auto. De vlieger zei mij te verwachten dat helicopters binnen afzienbare tijd gemeengoed zullen worden, hoewel de prijs ervan momenteel nogal hoog ligt. Nadat de brandweer gezorgd had voor een perfecte afzetting, overi gens had zij dit ook al bij de lan ding gedaan, zette de helicopter koers naar Camperduin. Burgemees ter Bergh, de brandweer en ook uw verslaggever volgden, zij het per trouwe vierwieler. En op Camperduin wachte het be stuur van de VW Groet-Camper- duin op de helicopter die in de dui nen naast het wandelpad keurig werd neergeprikt. Hier zorgden de mensen van de Schoorlse Redding brigade voor de afzetting. Ook hier heette de burgemeester Neptunus welkom en las de zeegod zijn vijf geboden der zee voor. Nogmaals werd de heer Bergh een zeemeermin aangeboden, hoewel het schenken hiervan een graat uit het lijf van Neptunus was, want zoals U weet heeft deze geen ribben. De heer Bergh antwoordde dat Nep tunus dan wel over een bijzonder mooi geraamte moest beschikken, maar dat hij geen aquarium had maar wel een vrouw, twee redenen om helaas te moeten weigeren. De schone maagdelijns zullen wor den gehuisvest in het zeeaquarium te Bergen a. Zee. Enige paniek ont stond toen bleek dat de zeemeermin nen plotseling verdwenen waren. Maar de politie had de dader, een al wat oudere brandweerman, gauw te pakken. Hem werd door Neptunus gratie verleend. Ook hier werden op een teken van de zeegod de balon- nen losgelaten en dankte de heer Sleking een ieder die aan het wel slagen van dit evenement zijn mede werking had verleend. Hartelijk na gewuifd door de talrijke aanwezigen koos het voertuig van de God der Zeeën het luchtruim en verdween in zuidelijke richting. En zo heeft de gemeente weer een spectaculair eve nement achter de rug. Ik vond het jammer dat de NTS voor zover ik weet aan dit gebeuren geen aan dacht heeft besteed. Maar misschien vinden de heren van onze TV bui tenlandse narigheden belangrijker dan binnenlandse vreugden. De afd. Schoorl van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield j.l. vrijdag haar laatste bijeenkomst van dit seizoen, die in ,Honky Tonk' ge houden werd. De presidente mevr. Boersma heette naast de talrijke aanwezigen speciaal de dames Kroon en de Boer welkom, die zoals U weet in de gemeenteraad zijn gekozen. De notulen werden door mevr. Ak kerman, de secr. van het eendagsbe- stuur voorgelezen, waarna mevr. v. d. Garde op rijm verslag gaf van het uitstapje van de afdeling. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Keabisch uit Nieuwe Niedorp die gedeelten voordroeg uit enkele boeken van bekende schrij vers. Eerst vertelde de heer Keabisch een sprookje van Godfried Bomans, ,De Koning in zijn hemd', Waarbij aan het licht kwam dat ook een ko ning niets menselijks vreemd is. Piet Paaltjens was de volgende schrijver uit wiens Snikken en Glimlachjes' het schone verhaal van ,De Zelf moordenaar' werd voorgedragen. Van ongeveer hetzelfde kaliber was het griezelverhaal ,Het hart als ver klikker' van de Engelse schrijver E. A. Poe. Ontroerend was het verhaal van mevr. Hille-Garhé Bloesem' waarin de belevenissen van een klein jongetje werden verhaald. Ook Simon Carmiggelt die al zoveel ja ren zijn cursiefjes op de derde pa gina van het Parool geplaatst ziet, was door de heer Keabisch uitver koren. Van hem hoorden we het hu moristische verhaal Koffie'. In de pauze werd een verloting gehouden. Uw verslaggever had de ze keer geen schort zoals vorige jaar, maar een lepeltje, niet zulk een spe cifiek vrouwelijk attribuut. De heer Keabisch bleek ook een uitstekend spelleider te zijn. Alle dames kregen een naam en als in het verhaal deze naam werd ge noemd moest de betreffende dame gaan staan. Uiteraard vergaten velen dit of stonden teveel op, uiteraard onder de nodige hilariteit. Uit de bundel „Negerverhalen" droeg de heer Keabisch hierna het verhaal Rechtspraak' voor waarna hij het sprookje van de Rattevanger van Hameln vertelde. Besloten werd met een cat'aretlied je van Annie M. G. Schmidt, ,Mijn eigen krant'. Mevr. Boersma dankte de heer Keabiscn hartelijk voor het gebode- ne en wenste haar leden een prettige vakantie of een goed seizoen toe. De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen wordt op 21 september ge houden. WARMENHUIZEN Frans Brüggen in de Oude Ursula kerk Op zondag 12 juni zal er ter gele genheid van de opening van de ten toonstelling: „Moderne kunst in de Oude kerk van Warmenhuizen een concert in deze kerk gegeven wor den. De kunstenaars die dit concert verzorgen zijn Frans Brüggen, blok fluit en Gustav Leonhardt, clave- cimbel. 0eze beide kunstenaars verwier ven enkele jagen geleden de klas sieke Edison voor hun vertolking van sonates ^n Handel. A.s. zondag voeren zij werken uit van o.a. Bach, Handel en Telemann. Wat de tentoonstelling die zon dag geopend wordt, betreft, zij heeft als thema: kunstenaars lieten zich inspireren door religie en bijbelver haal. Er zullen werken geëxposeerd worden o.a. van de Bergense kun stenaars Nico Berkhout, H. v. d. Id- sert, Jaap Min en Kees den Tex en verder verschillende andere Neder landse kunstenaars. De tentoonstelling is geopend van 12 juni-31 augustus; openingstijden 14.00-17.00 uur en 19.30-21,30 uur, behave zaterdagavond en zondag avond. Toegangskaarten voor het concert verkrijgbaar bij de VW te Warmen huizen. Entree f 2,50. Aanvang 8 uur DE DUINSTR tha M. Loos, Duizendbladweg 11. Sylvia, dochter van Cornelis Wijn, en Gerda van der Woude, Egmond aan Zee. Lucas Johannes Paulus Maria, zoon van Henricus JPM Poot en Elisabeth J. Rurup. Dravikweg Ingrid Petronella, dochter' van An- thonius M. Bleeker en Petronella A. de Boer, Loudelsweg 2s. ONDERTROUWD Geen. GEHUWD Gerrit Willem Schoonman, landbou wer, Brummen en Jantina van der Ploeg, naailerares, Irenelaan 2. Nw. adres: Brummen. Tjeerd Koen, wegwerker, Zijpe en Anna van der Velde, Lijtweg 22. Nw. adres: Zijpe. Theodorus FH Ettema, verkoper HO Velsen-Driehuis en Johanna Anna Beukers, onderwijzeres, Verl. Geest- weg 45. Nw. adres: Heerhugowaard. Christoph AG Mayer, onderwijzer en Olga de Wit, onderwijzeres, Doorntjes 33. Robertus de Rijbel, timmerman, Amsterdman en Margriet Beemster- boer, modinette, J,M. Graad van Rogenweg 3. Nw. adres: Amsterdam. Freddie Uitslag, rij instructeur, Alk maar en Thereisia C. Leering, lera res, Molenkrochtlaan 8. Nieuw adres Egmond aan Zee. Willem Boon, veehouders, Berger- weg 197 en Katharina Gleysteen, Bergerweg 197. Nieuw adres: Ber- gerweg 197. OVERLEDEN Maximiliaan H. M. Onderwater, geb. 15-12-62, Boterbloemweg 6. der gemeente Bergen van 23 mei tot 30 mei 1966 GEBOREN Mariska Anguska Erica, dochter van Robert Peer J. Selbach en Margare- (buiten verantwoordelijkheid van de redactie) VAKANTIESPREIDING UITSTEKEND. Vooral in de mei-maand bloeimaand en juni het begin van de zomer! M*aar wat moeten die stedelingen denken als zij 'uit h*n bloemloze straten naar de natuür trekken en zij zien in ons diïrp dode en sterven de bloemen langs de bermen Als lectuur zou me& hen dan nog het boek Dode Lehte van R. Carson ter lezing kunnqia geven. 1 Laten wij dorpelingen toclii zuinig zijn op de weelde van schermbloe- men, boterbloemen en hondsdraf en wat men verder onder „onkruid" wenst te verstaan. Zij staan niets en niemand in de weg en bedekken hoogstens het pik keldraad er achter. U dbnkend voor de plaatsruimte, J. Wiegman-Formijne Ik las met grote verwondering in De Duinstreek van 26 mei dat zich een comité heeft gevormd om tegen eventele vestiging van 'n vliegtuig- bedrijf op 't voormalig vliegveld in de Bergermeer te protesteren. - Zo berichten omtrent ingebruikname rond dit veld juist zijn, moeten vol gende vragen worden gesteld 1. Is het actie-comité wel geheel op de hoogte van het bedrijven van sportvliegerij en de mensen (meest goed gesitueerdeen) die deze sport bedrijven; 2. is het actie-comité wel op de hoogte rond de zeer strenge voor schriften voor de uitvoering van deze sport en ook met de beoefe ning daarbij met zweagvliegtui- gen door motorvliegtuigen of elektrische lieren opgetrokken; 3. deze fabiliteit van deze bedrijven mag niet in twijfel worden ge trokken door het comité zolang aanvragers onbekend zijn gela ten; 4. is het terrein en ligging van start banen zover buiten de kom van H. de gemeente Bergen, zodat later vele belangstellenden in de omge ving van het vliegveld te vindden zullen zijn en dus zal zidh een at- traktie vormen. Voor de plaats Bergen, onregel matige verstoringen zoals het co mité tracht voor te geven zullen zich niet of zeer weinig voorko men. KERSKEN Sr. Oud-bestuurslid Zweefvliegersbond Breelaan 47, Bergen dcor HENK VAN HEESWIJK De dag tevoren was Gerda uit Zwolle teruggekomen met het blijde nieuws: 'Morgen mogen ze naar huis. Moeder is al aar dig opgeknapt, maar vader zal het nog wel een poosje heel kalm aan moeten doen, heeft de dokter gezegd. Veel rusten, kleine wandelingtjes en des avonds tijdig naar bed, dan kwam het wel in orde.' Arie deelde in haar blijdschap. 'We mogen dankbaar zijn, dat alles nog zo goed terecht is gekomen.' Gerda kneep een oog dicht. 'En hij is zo nieuwsgierig naar de boerderij. Hoe of we het dan toch al die tijd gedaan hebben, vraagt hij telkens weer. En ik maar antwoorden: dat is een verrassing, dat zult u wel zien en horen, als u thuis bent. Het voornaamste is: alles is al die tijd goed gegaan, het vee is ge zond en we hebben het hooi mooi droog binnen. De bergen zijn vol en het koren is er ook goed af gekomen. Wat wil vader nog meer?' Hij knikte, terwijl Gerda naar hem toe liep, zich op de te nen ophief en eeen zoen op zijn mond drukte. 'Dank zij die grote jongen van me, die meteen aanpakte en getood heeft vol doende boerenbloed te bezitten om zo'n groot bedrijf als het onze te leiden.' Arie knikte, als gewoonlijk weer verlegen. 'Dank zij onze Teun natuurlijk, want die weet er meer van dan ik.' 'Kunst. Hij is ook zowat drie keer zo oud als jij. Zul je va ders gezicht zien, als ik vertel ja, dat ga ik hem vertellen en jij houdt je mond, begrepen dat mijn eigenste man op de dag na het ongeluk reeds hier de teugels in handen heeft ge nomen. Vader mag het resultaat zien ze wees naar buiten kijk maar eens, om trots op te zijn!' 'Nou overdrijf je....' 'Mag ik trots zijn op mijn geweldige jongen?' Ze greep zijn handen, waarin nu dik het eelt stond. 'Kijk eens.echte boe renhandenstevig en bruin verbrand van de zon. Arie, gro te man van me, ik ben trots op je. riep de arbeiders, terwijl Femmigje nog eens in de kamer rondkeek, goedkeurend knikte, om vervolgens ook naar buiten te komen. Ze streek haar jurk glad, naar de oprijlaan turend, waar de blauwe Opel, die Geert Alfrinkhof in bruikleen had gegeven, naderde. De eerste, die aan de arm van haar schoonzoon uitstapte, was de boerin, gevolgd door Gerda, die haar vader uit de auto hielp. Aan de kant stond Teun met de anderen, keken lachend naar het viertal, terwijl de hond rukte en aan de lijn trok, van pure vreugde jankend. De boerin keek goedkeurend rond op het erf. Arie ondersteun de haar stevig en toen ze even wankelde van de emoties, zei hij op kalme toon: 'Rustig aan, moeder We gaan eerst maar eens naar binnen, een kopje koffie drinken.' Ze keek even achterom naar haar man, die eveneens speu rend rondkeek. Zijn ogen bleven rusten op de hoog opgetaste hooibergen waarna zij zijn blik liet zwerven over de weilan den nabij het huis. Gerda wendde zich lachend tot haar vader: 'Dat ziet er wel goed uit, he?' Hij knikte. 'Precies, zoals je gezegd hebt. Wel, welik zou toch wel eens willen weten, hoe jij dat allemaal gefikst hebt, Gerda.' 'Straks', beloofde ze. Ze keek naar de anderen op het erf. 'Komen jullie ook maar meteen koffiedrinken, he? Ik heb zo het idee, dat er vandaag wel wat bij zal zijn.' In de grote kamer keken boer en boerin hoofdschuddend rond, nadat Gerda de bloemen had laten zien en men de na men der gevers en geefsters had kunnen lezen. Waarna de taart werd bewonderd. Arie gaf zijn schoonvader een sigaar, stak er zelf ook een op en intussen had Femmigje de koffie klaar, Gerda hielp inschenken. Enkele minuten later zaten ze allemaal, voorzover dat mogelijk was, bij de grote tafel. Gerda sneed de taart aan, die er heerlijk uitzag. De boer keek beduusd van de een naar de ander, maar kon niet nalaten af en toe een blik door het raam te werpen. Alles goed met de beesten, Teun?' De oude man knikte.' Best, baos. Het kon niet beter. En de varkens en kalvers eveneens.' 'Zo, zo.' De boer dronk van de koffie en keek weer in het rond. 'Ik ben toch echt benieuwd, hoe jullie dat allemaal klaar gespeeld hebben. Hoewel - hij keek naar zijn schoonzoon - als ik zo naar Arie kijk, naar zijn gezicht en handendan be gin ik een vermoeden te krijgen.' Gerda glimlachte. Ze kwam overeind, ging naar haar man en sloeg haar armen om hem heen, waarna ze, beurtelings dag, dat jullie dat ongeluk kregen, heeft mijn man de tram de tram gelaten, heeft een manchester broek aangetrokken en is hier aan het werk gegaan. En omdat er al die weken hier geen boer was, heeft Arie uit zichzelf hier tijdelijk de leiding op zich genomen. U moet maar eens aan Teun en de anderen vragen, of hij verstand heeft van de boerderij. En of hij niet van alles aangepakt heeft, zoals dat bij ons gaat, van de vroe ge morgen tot de avond, Vader, Moeder, uw schoonzoon, mijn man is degene geweest die samen met de anderen er voor ge zorgd heeft, dat alles hier reilde en zeilde, zoals het moest Straks kunt u zichzelf van de waarheid mijner woorden over tuigen, als we een rondje gaan maken over het erf.' De boer had aandachtig naar zijn dochter geluisterd. Toen ze uitgesproken was en hem met blijde ogen aankeek, knikte hij een paar keer, wendde zich tot zijn vrouw en zei: 'Heb ik het niet gedacht, vrouw? Toen ik Arie vanmorgen zag in het ziekenhuisbruin en met werkhandentoen vermoedde ik al, dat hij het was, die hier de zaak op poten heeft gehouden. Wel, schoonzoon, kom eens naar mij toe, ik wil je de hand drukken.' En dit was het grote moment in Gerda's leven. Met schitte rende ogen zag ze dat haar man en verlegen lachend overeind kwam. De boer greep zijn hand: 'Dank je wel, jongen. Wij, moeder en ik, zullen dit niet licht vergeten. Nietwaar, moeder? De boerin knikte en wenkt de jongeman. Ook zij drukte zijn hand en keek hem diep in de ogen. 'Het is net, zoals mijn man zegt, Arie, we zullen er samen eens rustig over praten. Dank je wel, Arie.' Later op de morgen ging men gevieren - de boer leunend op de arm van zijn dochter zijn vrouw aan de arm van haar schoonzoon - de toestand op het bedrijf bezien. En iedere keer knikte de boer tevreden, bekeek met kennersblik de varkens en de kalveren, tuorde over de landerijen naar de koeien, af en toe de hond over de kop aaiend, die voor deze gelegenheid los gemaakt was en blij meeliep met het gezelschap. Het hooi in de bergen werd bekeken en bevoeld. Arie wees naar het veld, waar het koren op schoven stond. 'Overmorgen komt de kas', vertelde zijn schoonzoon; 'met een beetje geluk zijn we met drie dagen klaar. De korrel is heel goed.' 'We hebben een goede zomer achter de rug', bevestigde de boer. 'We hebben heel wat reden tot dankbaarheid.' En Gerda begreep: hiermee bedoelt hij niet alleen de mooie zomer. Er is immers heel veel reden om dankbaar te zijn? 's Avonds, toen ze na de avondboterham in de grote kamer zaten, schraupte Van 't Grashek zijn keel.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5