Dinie wordt een dame Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en vakantiekolonies Geslaagden en bevorderingen BERGEN TWEEDE BLAD DONDERDAG 7 JULI 1966 Dit Genootschap bestaat al heel lang, in het jaarverslag over 1965 staat te lezen dat de eerste Konink lijke Goedkeuring reeds in 1902 is verleend. Het Genootschap stelt zich ten doel, zo staat er in de statuten, 't lichamelijk, geestelijk en zedelijk welzijn van zwakke, geestelijk her stel behoevende en gebrekkige kin deren te bevorderen. De middelen om tot dit doel te geraken zijn on der meer het huisvesten en verple gen van deze kinderen en het stich ten van de daartoe nodige gebou wen. Nu kan men stellen dat bovenver meld Genootschap door de welvaart staat haar bestaansrecht heeft ver loren, maar het tegendeel blijkt waar te zijn. Weliswaar zijn de ouders thans wel in staat hun kin deren voldoende te eten te geven maar de psychische storingen bij sommige kinderen blijken veel erger te zijn dan vroeger. Ook al een uit vloeisel van onze zo geprezen wel vaartsstaat. De kleine wereldburgers kunnen het jachtige tempo van deze tijd niet bijhouden, er zijn moeilijk heden op school en de ouders, die het immers zo druk hebben met het geldverdienen hebben geen tijd voor hen. Voor deze catagorie verricht het Genootschap zijn zegenrijk werk. Ook in Schoorl bestaat er een afdeling en liefst 126 leden maken het met een gemeentelijke subsidie mogelijk dat er ook Schoorlaartjes naar de herstellingsoorden kunnen worden gezonden Maar van dit gro te ledental was weinig te merken vorige week woensdag. Want van al deze 126 was er geen een komen op dagen. Alleen het uit 5 personen be staande bestuur was aanwezig en zodoende was de ledenvergadering, als je dit woord nog kan gebruiken, gauw afgelopen. Mevr Arpeau las de notulen voor terwijl mej Nuys een verslag gaf van de financiële toestand der af deling. Deze is vrij goed, hoewel er nog wel het een en ander te beta len valt. Ook de kascontrolecom missie schitterde door afwezigheid Al met al was de opkomst een te leurstelling voor het actieve bestuur dat veel werk verzet. Hopelijk kun nen de leden het een volgende keer opbrengen de tv of het onkruid in de tuin voor een uurtje in de steek te laten, GESLAAGDEN VAN DE 'BOSSCHOOL' De volgende leerlingen uit de zes de klas van de 'Bosschool' (lagere school der Berger Schoolvereniging aan de Rondelaan) zijn toegelaten tot het middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs: Murmellius-gymnasiumPeter Arntz, Joske Diesfeldt, Tineke Ha- verhals, Sabien Parigger, Gijs Ro- yaards (Schoorl), Hans Scheltema, karen van Sloterdijck (Alkmaar), Wim Veltman en Trix Wittebrood uit Camperduin. Rijks HBS: Steven Smit Europese school: Simon van Won deren (zonder examen) Montessori Lyceum te Amsterdam: Judith Mok (Egmond aan zee). Zaans Lyceum: Job Meurs (Wor- merveer). MMS: Elly Hoogeboom (Bergen aan Zee), Tineke Jegen (Alkmaar), Marion Ton en Telia van Welsenes. BEVORDERINGEN AAN MUS Berger Schoolvereniging Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Carla Appelman, Rita Boereboom, Elsa Broekens, Jeannet Busquet, acqueline Bijlsma, Lida Cevat, René Dalman, Ellen Dirks, Edith Fischer, Gabriëlle van der Hoeven. Annemieke Lammers, Ellen Over- pelt, Marga Ruiter, Jenneke de Rui ter, Margret Soecker, Marjan Ver beek, Joan Vincken, Norma Vrees, Berna Woltering, Lia Wijsma, Maai ke Sietsma, Marjan Huizenga, mine- ke Algra, Tine van der Beidt, Roxa- ne van Bergen, Nellie Boerhorst, Hanny Bolhuis, Elsbeth Calkoen, Anke Duits, Carla Fok, Tini Grou- stra, Jet Iwema Bakker, Liesbeth Jaapies, Gonny Jegen, Gerie Mol, Jolande Siffels, Anneke Spanjaard, Annie Verburg, José Witkamp. Van de 2e naar de 3e klasse: Daisy Baay, Niesje Brouwer, Nyla Chu, Joke van Drunen, Nineke Eng- berts, Annet van Exter, Rietje van der Hoek, Maud Hoogeboom, Ingrid le Large, Marga Leguyt, Carla van Pel, Anneke Romar, Elly Smit, An- neliese Verhagen, Annemieke War- nau, Gitta van der Wissel, Stieny van Beek, Mieke Verburg, Tineke van Beelen, Minke Boorsma, Ineke Faasse, José Hofman, Anne- marie Kossen, Joke Kroon, Erica Loos, Liesbeth Lutgerink, Hendrika Mc Kay, Loes Prins, Cobi Rijvordt, Lida Schenk, Patricia Selhorst, Pau la Veltman, Pauline Westra, Anita Woud, Liesbeth Ooyevaar, Van de 3e naar de 4e klasse: Carla Bosma, Heieen Bresters, Ennie van den Brink, Marian Buck- man, Irma Manooy, Corrie Rijswijk, Hetty Schuyt. Ineke Schuyt, Yvonne Steensma, Hanneke Tiggelen, Mar griet Wezel, Joke Willig, Anneke ten Zijthoff. Ingrid Baay, Hanny van den Beidt, Ellen van der Berg, Greetje Boltjes, Belia Boorsma, Son ja van der Hoff, Els Jansen, Marjan Jongejan, Siets- ke Kentie, Joukje Kroonenburg, Els Mantel, Ina Mus, Marion Wokke Annemarie Wonder, Alice Pilkes, Gertha Eendebak, Els Lambers, Ma ry Put. School eindexamens: Geslaagd voor het school eindexa men der MUS en tevens toegelaten lot de 4e klasse van de MMS: Wanda Dekker, Gon Oostdijk, Ine ke Warnau, Nita Bakker, Sylvia Lo- lang en Ineke Selders uit Alkmaar, Sonja Wiersma, Astrid Krijt, Afien Kruizinga en Carla Volkers uit Ber gen, Renée Belonje en Corrie Baars- ma uit Schoorl, Tineke Mense uit Bgmond, Jetske Juckema uit Sloot- dorp, Carla van der Weyden uit IJmuiden. Verder slaagden nog voor het school eindexamen: Juus Geels en An ja Kokkes te Alkmaar, Lorna Vincken te Bergen, Carin Dirksen te Castricum, Cecile Veen te Amstel veen en Gerwin Schoos te Wijk aan Zee, PROMOTIES aan de Middelbare Meisjes school te Bergen Naar klas 2: Els Abrahamse, Mar- je van de Brink, Eliseke Brikkem- per, Nellemieke Brouwer, Dorothee Carst, Irene van Delft, Loes Doek- heer, Margo Dijkema, Anetta de Greeuw, Nelleke Kiepe, Mieke Kool Bunty van Looyen, Charlotte Oort, Liesbeth van Ooyen, Margriet Sabel, Annemargriet Sleutel, Elsje Tegelaar Ineke Volkers, Marjolein Wagenaar, Nanny Wagenaar, Neeltje van der Wielen, Judith Bakker, Wilna Boe kei, Mar ja ten Broeke, Jeannette Bruin, Riek Dijkstra, Liesbeth God- vliet, Bonnie Granaat, Yvonne Klaa- sen, Maria van der Klugt, Ellen Ko ning, Els Kops, Els Laurenssen, An nemieke Paping, Guurke Smit, Irna Straathof, Henriëtte Tol, Marina Tromp, Marieke Zandbergen, Naar klas 3: Lucia Augustin, An- neli Buitenkant, Leonieke Busquet, Rosemarie Coppens, Ineke van Dalf- sen, Dineke Dolekamp, Hanneke Eyssen, Elleke van Essen, Ma ja Hoek Els Jansen, Paula Jorna. Mona Lan- genberg, Marie Lyklema, Marjolein Martius, Sonja Oonk, Anita Rempt, Nelleke Rosier, Annemieke Schoen, Wilma Schroder, Tine Ulder, Maar- tje Verburg, Evita de Bood, Mar griet Donia, Elise Duyff, Nina Kat, Janine Kouwepaar, Thera Lina, Fr, Miltenburg, Greetje Petri, Marijke Reudink, Margreet Straasheijm, An- neguus Troost, Nienke de Vries, Gretha Willig, Mieke Wijmimga, Chislaine Wijtkamp, Liesbeth in 't Hout, Doke Moltzer Naar klas 4: Nelly de Beer, Inge v. Bergen, Tineke Boogaard, Danny Bruinsel, Liesbeth Dekkers, Klazien Hoekinga, Dineke van der Meer, Anita Niverraz, Hetty Onderdijk, Annerike Oginga, Fransisca Patoir, Lya van Pelt, Erleen Pieters, In grid Proost, Hedwig van Schie, Mar jan Sruyf, Paulien Tensen, José van der Veen, Marian Vink, Elly Wope- reis, Carla de Boer, Mariken Boetes, Trudy Bottemanne, Marijke Fakkert Anja de Graaff, Joke Groet, Geer- DE DUINSTREEK trui van Herwijnen, Ingrid Heystek, Marian Hilgeman, Christa Kroone, Nelleke de Leeuw, Ineke v. d. Maas, Ineke Schuurman, Annemarie Spalt- man, Joke Voorwinden, Nettie van Zanen, Loeki Overpelt, Anja Dek ker, Anneke Heyman. Naar klas 5: Julian Bakker, Anne ke de Boer, Anneke van Delft, Joset Ero, Joke Groenhart, Ellen v. Hoof, Joke de Jong, F. van Kasteel, An nie Schats, Maaike Scherpenhuysen, Anke Schotmans, Jos Teljeur, Ma rian Verburg, Betty Verheul, Willy Vermeij, Hanneke Zijdenbos, Mir jam Zijdewind, Joke Bakker, Lida Berkhouwer, Victoria Beymohr, Herma Breunesse, Martien van Don gen, Inge Grouwelman, Thérese Grondsma, Gerda Hermse, Joke de Jong, Elsje Jongedijk, Loes Juriaans Annet Kelder, Anneke Loots, René Odendaal, Kitty Slot, Emmelien Straasheijm, Mieke Timmerman, Hilde Toepoel, Ineke Veen, Marloes Vermeulen, Yvonne Visser, Annelies de Waard. ULO-SCHOOL De volgende leerlingen van de openbare school voor ULO werden bevorderd: Naar klasse 2: Cees Allijn, Piet Blanken, Frank de Carpentier, Ton Hagelaar, Matthé Havik, Richard Hooijer, Menno Jansen Willy Jans sen, Frans Paarlberg, Henk Rein- ders, Bert Seewald, Gerard van Weelden, Kees Zwakman, Gepke v. Alfen, Nieolet Fogers, Afke de Graan, Ria Hartog, Bea Hoekstra, Annette Mastenbroek, Kati Ploeger, Carla Raams, Jeanne Raams (v), An nemieke Schoo, Mar ja Schoonhoven, Els Sevenhuysen, Matri Sevenhuy- sen, Carla van Twuyver, Jacqueline Vos, Rob Legerstee, Hans Olie, Onno Spoelstra, Niet bevorderd 6 Naar klasse 3; Gertjan Borst, Jack Haringhuizen, Hylke de Jong, Gijs- bert Louwrink, Gerard Roobeek, Paul Ruis, Kees Stroomer, Bernard van Welzenes, Ilonka Filarski, Ria Jonkers, Trienke Minkema, Paulien Slikker, Dedy Vogel, Margo Zuidema Carol Berkhout, Henk Min, Kees Nanne, Annis Kof man, Jaap Marin, Kees Pastoor, Jos van Rees Vellin- ga, Rob de Rover, Rudi Selhorst (v) Horst Veis (v), Hans Weijers, Joke Ens Madeleine Mulder, Monique Straat, Marijke Zwakman, Gerrit v. der Sluys, René Huesse, Kees Vries man, Jaap Stroomer. Niet bevorderd 15 leerlingen Naar klasse 4: Wilem Buitenhuis, Rob de Graaff, Henk de Groot, Kees Haringhuizen, Dick Helsdingeri Kees Koel, Kees Koster, Kees jan Koster, Jan Luteyn, William Mackay Bert Mesman (v), Bob Out, Nico Ris (v), Rein Roos, Jan Schipper, Theo Schotvanger, Cobi de Beurs, Ellen Bremer, Nelly de Geus, Marianne Hartman Kok, Hanna Koppijn, An nemieke Musch,Lobina Veltman, Eric Frank (v), Titus van der Werf (v) Niet bevorderd 3 EXAMENRESULTATEN ALKMAARSE PRAKTIJKSCHOOL Streekschool met opleidingen voor kantoor- en winkelperso neel Voor de examens afgenomen door het Examenbureau BETA van de Stichting IVIO slaagden de volgende leerlingen uit de voor ons belang rijkste plaatsen voor onze lezers. Voor het Groot-sleuteldiploma: Uit Alkmaar: Froukje van der Zee, Willy Zonderhuis, Lyda Spijkerman, Annie van Opzeeland, Marian Mar tin, Marjolein Klein, Gerrie Faber, Carla Schot, Gardien de Jong, John Jonkers, Adrie Moesman, Henk Smit, Klaas Jan Berkhout, Klaas Slot, Frank de Vrise, Gerrit Duive- kate, Joke Reymes, Ingrid Norde- man, Joke Niessing, Ankie van der Made Hillie van Houten, Anneke Gonggrijp, Jose Beekmans, Bonnie Asjes. Uit Bergen: Rudi Lugten, Boeke Bliekendaal, John Spoelstra, Bob Sjoers Uit Egmond aan Zee: Leneke Mui leboom, Kniertje de Graaf; Uit Petten: Ely Mantel, Harry Knol. Uit Schoorl: Nancy Yong. Uit Groet: Albertina Groot. Uit Koedijk: Aletta Vink Uit Egmond aan de Hoef: Kees Jonker. Voor het diploma kantoorassistent: Uit Alkmaar: Giovanni Barbuio, Els Mors, Joost van Lee, Gerda Ver weel, Barry Timmer, Agnes Sant, Bets Pover, Loes Kool en Tinie Mid- delveld. Uit Bergen: Henk Suurbier Uit Warmenhuizen Nel Koster, Ger rit Visser. Uit Burgervlotbrug: Connie Klei- meer Voor het diploma winkelassistent: Uit Alkmaar: Marja Nierop, Gerie Wiedijk. Uit Bergen: Fred van Westen, Hans Duisdeiker. Uit Schoorl: Gerrit de Jong; Uit Warmenhuizen: Gerrit Visser; Uit Groet: Jan Simon Minkema; Uit Burgervlotbrug: Connie Klei- meer Voor het diploma machineschrijven: Uit Alkmaar: Tiny Middelveld, Loes Kool, Els Mors, Barry Timmer, Joke Verhey, Gerie Wiedijk, Bets Pover, Giovanni Barbuio, Marja Nierop, Francis van Orden, Gerda Verweel, Agnes Sant, Ina van der Does, Elon- ka Margadant, Tiny IJssels, Janneke Kroeke. Uit Bergen: Henk Suurbier, Joris de Waard, Hans Duisdeiker. Uit "Schoorl: Janny Voorthuyzen, Adrie Hulshof Uit Groet: Gerie de Hart, Jan Si mon Minkema. Uit Burgervlotbrug: Connie Klei- meer Uit Warmenhuizen: Nel Koster door B. J. TEN WESEPE Hij boog, 'Dank u wel, voor uw compliment, juffrouw Van Hollewaard. Het komt neer op een misschien ongewilde beves tiging van de juistheid mijner veronderstelling. Er is ook geen enkele reden om gepikeerd te zijn. Ik somde alleen maar deug den op, die u ongetwijfeld allemaal bezit, terwijl ik niet sprak over uw ondeugden, die u ook wel zult hebben. Die hebben we allemaal, omdat volmaakte mensen vreselijk vervelende mensen zijn, En u bent het tegendeel, Denkt u niet, dat ik flirt. Het is een nuchter feit, waarom zou ik niet eerlijk tegen u zijn: De man verwart me met z'n complimenten, hoewel ik in dit opzicht toch heel wat gewend ben, dacht de vrouw. Is dit nu het type man, tegen wiens charmes je op den duur niet bestand bent? Is hij niet als Emiel? Nee, toch niet. Ik weet het niet meer. „Ik hoop, dat ik u niet boos gemaakt heb juffrouw van Hol lewaard, want dat was beslist niet mijn bedoeling. U maakt een bijzondere indruk op me vandaar dat ik probeerde nader met U in kennis te komen. Ik dacht, dat zulks onder de gegeven omstandigheden heel gewoon is. U en ik zijn beiden jong. Ik heb een behoorlijke zaak, weliswaar samen met m'n broer, en U bent een jonge vrouw, die men niet kan rangschikken onder de spreekwoordelijke passerende schepen. Excuseer deze woord speling. Maar ik moet vanzelf uw beslissing respecteren en aan vaarden. Als het neen is, leg ik me er bij neer. Wat natuurlijk niet insluit, dat we elkaar na vanmiddag nooit meer zullen zien. De wereld is tegenwoordig zo klein. Iemand zei dat vandaag tegen me, als ik me goed herinner." Hij is het terrier-type, dacht ze. De vasthoudende, die je soms met geweld van je moet afschudden. Hij is knap. Hij zal wel de zelfbewuste geslaagde zakenman zijn. Die denkt, dat hij alles kan kopen en krijgen. Wellicht goed gesitueerd. Maar dat alles imponeert mij niet. Voor mij bestaat enkel Emiel. Ze stuurde de wagen langs de afrit omhoog naar de oude rijksweg. .Meneer Boogstra het was ondanks alles een interes sant gesprek. Wanneer U nog een sigaret voor me hebt, stel ik vast, dat U genoeg betaald hebt voor de lift naar Arnhem. Waar wilt U afgezet worden? Aan de Velperweg of op de Rijn kade?" „Ik moet natuurlijk naar de zaak." ,Dan zet ik U op de Rijnkade voor de deur af en zijn we quitte. Of we elkaar nog eens ontmoeten, zullen we aan het toeval overlaten. Het lijkt me niet erg waarschijnlijk. Om even tueel teleurstelling te vermijden, meneer Boogstra, ik stop prin cipieel niet op de weg, al zag ik U ergens staan". ,Dat komt dan met mijn principe overeen, juffrouw van Hol lewaard. Ik wuif of wenk principieel niet naar knappe jonge- vrouwen in mooie auto's. Hoogstens geef ik een knipoogje als ze me passeren en dan moet ik ze nog kennen." Op de Rijnkade stapte hij uit liep om de wagen heen en drukte haar hand, vriendelijk lachend. .Hartelijk bedankt, juffrouw van Hollewaard en - hopelijk - tot ziens," Ze knikte en wuifde nog even met haar hand, waarna de wagen snel optrok en spoedig om de hoek was verdwenen, Vrolijk fluitend liep Bart naar het privékantoor, veronacht zaamde tot haar verwondering zijn sekretaresse, die net naar buiten kwam en legde de envelop met geld op het bureau. „Zo Missie volbracht met het verwachte resutlaat. Met andere woorden: meneer heeft betaald, Ik heb zeker een afschrikwek kend uiterlijk, dat men mij zo gauw mogelijk de centen geeft." Zonder er acht op te geven, vroeg zijn broer: „Wie was dat?' .Meneer Doppersum, Je hebt me toch zelf naar hem toe ge stuurd?" „Dat bedoel ik niet. Die dame, uit wiens wagen je stapte." ,0' antwoordde hij nonchalant, een goede kennis van me: juffrouw van Hollewaard,' Bedoel je Ina? De dochter van professor van Hollewaard uit Velp?' Wist hij, wie professor van Hollewaard was. Maar zo n be kende naam is het niet, dacht hij, dus ze zal het wel zijn. .De zelfde'. antwoordde hij luchtig. Ze is heel aardig, maar ik vor der nog niet erg bij haar. Zijn broer keek hem stom verbaasd aan. .Bedoel je, dat je haar al lang kent?' ,Nou, lang. een poosje. Ze is erg lief, maar wat wispelturig. Ik zal veel geduld met haar moeten hebben.' Aan de verbazing bij zijn broer kwam geen einde. ,Daar heb je ons nooit iets over verteld!' Zeg jij alles? Ina wil het niet aan de grote klok hangen. Dat moet ik natuurlijk respecteren.' Dirk Boogstra keek zijn broer, die hij eigenlijk nooit hele maal voor vol had aangezien, opeens met andere ogen aan. Als je in staat was een meisje als Ina van Hollewaard voor je in te nemen, dan moest je toch wel iets bezitten, dat voor een vrouw aantrekkelijk was. Dat zijn slome broertje dat voor elkaar gebokst had, vond hij bewonderenswaardig. Hij keek de jongeman, die onverschillig op de rand van zijn bureau zat, iets, wat hij eigenlijk nooit kon uitstaan, nog even aan. ,Wel Bart. Als je de wagen eens een keer nodig hebt voor jou en Ina, heb ik geen bezwaar.' Bart, genietend van zijn triomf, wuifde hoofdschuddend. ,Niet nodig. We gaan altijd met haar Chevrolet. Maar het zou kunnen gebeuren., bij voorbaat mijn dank.' Toen de jongen al lang weer naar zijn eigen werk terugge keerd was zat Dirk Boogstra nog enige tijd in gedachten ver zonken. Hoofdstuk 3 EMIEL IS TABOE Voor het middenstandsdiploma: Uit Alkmaar Giovanni Barbuio. Uit Warmenhuizen Gerrit Visser Uit Burgervlotbrug Connie Klei- meer. Uit Schoorl Gerrit de Jong Ina van Hollewaard draaide haar wagen de oprijlaan in. Van de weg af had ze Florrie op het bordes zien zitten. Eerst maar hier thee drinken. Thuis is het zo ongezellig, nu mamma er niet meer is. Het meisje had haar al gezien en wuifde. Terwijl Ina de wagen stilzette, sprong het andere meisje van het bordes af. .Hallo Ina. Je bent gauw terug.' Ze liepen gearmd weer naar omhoog. ,Moet wel. Papa komt tegen etenstijd thuis En als ik er dan niet ben, is de boot aan.' ,Hoe ging het met Emiel?' Ina zuchtte. .Kribbig en korzelig. Het oude liedje. Je kent het onderhand wel,' Ze imiteerde: ,Wat kan je vader tegen me hebben? Dat ik mijn geld verdien, doordat andere mensen bier drinken? Is daar wat op tegen? Drinkt jouw vader nooit een eerlijk glas? Ik laat me niet als kwajongen behandelen, en zo voort.' Florrie dacht na. Enerzijds kon ze professor van Hollewaard geen ongelijk geven. Hij hoopte op een gegradeerde schoon zoon: een dokter, desnoods een advokaat. Maar een bierbrou wer was in zijn ogen iets minderwaardigs. En bovendien een Belg. Van Hollewaard had iets tegen de Belgen, waarom was haar niet duidelijk. Emiel was toch een aardige, vlotte jon gen. Spontaan en vol humor. Ze mocht hem wel, maar Emiel had van het begin af alleen oog gehad voor haar vriendin. En het zou niet eerlijk geweest zijn, als zij er tussen was ge komen. Toen ze bemerkte, dat Emiel weg was van Ina en haar vriendin de grote kerel bewonderde, had ze zich bescheiden teruggetrokken. Ze troostte: ,'t Komt allemaal wel goed. In ieder geval is hij rijk. Mij dunkt, dat moet toch ook belangrijk zijn.' .Florrie, ik snak naar een kop thee.' ,Dat ik daar niet aan gedacht heb.' Meteen sprong ze over eind. Toen ze een poosje later met de thee voor zich zaten, vertrouwde Ina haar vriendin toe: ,Zeg, ik had een lifter van middag.' Het meisje keek haar verbaasd aan. ,Meid.. wat een idee! Waarom deed je het?' ,0, hij zag er keurig uit. Enik had geen sigaretten meer. Ik dacht, toen ik hem zag staan duimen: als je sigaretten bij je hebt, neem ik je mee.' .Waarschijnlijk had hij ze? Hoe was hij?' Ina knikte. ,0, heel keurig en erg gevat. Een zakenman uit de stad: Bart Boogstra van B. Boogstra's Handelsonderneming. Ik heb hem aan de Rijnkade afgezet, bij zijn kantoor.' ,Woont-ie daar?' ,Nee, op .Rijnstate' aan de Velperweg. Toen ik zoëven langs kwam, heb ik het huis gezien. Ouderwets degelijk en goed onderhouden. Heb jij wel eens van hem gehoord?' .Rijnstate'., wacht eens. Vader kende indertijd een meneer Boogstra. Handelde in serviesgoed' Klopt, dat is 'm.' PAUL VAN VLIET Op 23 maart overhandigde Minis ter Maarten Vrolijk aan cabaretier Paul van Vliet het eerste exemplaar van de eerste PePijn-LP in Pauls Haagse theater. Hier het historische moment waarop de jonge cabaretier, beduusd doch gelukkig, zich snel be zon op een briljant dankwoord op een briljante speech van de Minis ter CABARET PEPIJN Cabaretier Paul van Vliet is der tig jaar en geboren in de onmid dellijke nabijheid van zijn huidig theatertje „PePijn" in het hart van Den Haag. Hij huwde met de even knappe als begaafde Overijsselse domineesdochter Liselore Gerritsen, zijn medestudente uit de drie heer lijke jaren (1957-1960) van Pauls Leidse Studenten Cabaret. ,Ik kende Liselore niet persoon lijk; op een avond hoorde ik haar op een feestje een zigeunerliedje zingenvertelt Paul van Vliet met een glimlach en het zeer welspre kende gebaar van: toen was 't met me gebeurd Hij combineerde twee grote liefdes, door Liselore in zijn cabaretgroepje op te nemen, maar ondanks de snel toenemende suk- I sessen als cabaretier - tal van toernees over de grenzen - maak- te gymnasiast Paul zijn rechtenstu die wel degelijk af en verwierf, na de nodige onderbrekingen, ,de bul' in 1963. Hiermee was een wens van zijn ouders (vader tekenleraar, ama teur toneelschrijver; moeder even eens tekenbegaafdheid, dichteres) in vervulling gegaan, maar zij stonden ook wel degelijk helemaal achter I Pauls pogingen in de Nederandse cabaretwereld te slagen. Dat ging aanvankelijk met hard vallen en weer moeizaam opstaan. Bij de over handiging door mr Maarten Vrolijk, op 23 maart jl van de eerste Pe Pijn LP aan Paul van Vliet in het kleine theater, heeft de jonge caba retier op fijngeestige en quasie- luchtige wijze verteld welke proble- matieken zij overwinnen moesten om de pakhuisruimte waarin het theatertje gevestigd is, te bemach tigen Daarbij kwam, dat Paul van Vliet niet gemakkelijk schrijft; de man die de grote taaiintensiteit be wondert van Anouilh en Pinter, en films van bijv. Antonio, Bergman en Godard meerdere malen gaat zien, geeft zich grondig rekenschap van zijn teksten, die hij in nauwe samenwerking met pianist Rob van Kreeveld langzaam opbouwt. Soms gaat het wel eens sneller, 'n typisch 'gevoelsnummer' bijv. maar meestal zit ik wel zes weken aan een nummer te knutselen. De vier PePijners - de vierde is Ferd Hu- ges - regisseren elkaar; elk nieuw nummer wordt streng kritisch door elk cabaretlid bekeken, tot ze er al lemaal niets meer op hebben aan te merken. Ons programma is niet politiek. Wij streven naar de weer gave van zuiver menselijke verhou dingen die niet verzonnen zijn, maar die mensen weergeven in alle situa ties. Wat vindt Paul van Vliet van de Nederlandse cabaret-situatie van het ogenblik? Rooskleurig! Wij kun nen ons met de grote mensen die wij hebben, helemaal met het buitenland meten, solistisch zowel als in het groepsverband zols Shaffy en Lure- lei. Natuurlijk heeft 't PePijn-caba- ret een duidelijk 'Haags' accent, zo als Lurelei een Amsterdams accent heeft. Een accent dat Prinses Bea trix bijzonder amuseerde, toen zij ter gelegenheid van haar huwelijk Paul van Vliet liet optreden (De Overjas). Deze conférence vinden we op de cassette van het Prinselijk Huwelijk vastgelegd; de eerste LP van het PePijn cabaret bevat oa. 'Alle dijken zijn gedicht', de samen spraak 'Broodje' van van Vliet-Hu- gas, 'Voor mij hoeft het niet' en 'Rosemarie' door Liselotte en ,De Aardappeleters".

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5