Nogmaals De Schoorlse Raadsvergadering Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! mi Dinie wordt een dame PÜ Mm* 0PREI5 Gehoord in de raad TWEEDE BLAD DONDERDAG 14 JULI 1966 Nieuwe wegwijzers bij Coentunnel Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 Vorige week waren we door ge brek aan plaatsruimte gedwongen te weinig aandacht aan de raadsbij een komst van 9 juli te schenken. Een verzuim dat we in onderstaande re gels graag goed maken. In memoriam P. Beeldman Voor de aanvang van de vergade ring sprak burgemeester Bergh in 'n gevoelvolle toespraak enige woorden ter nagedachtenis van de heer P. Beeldman. 'De heer Beeldman zou op 6 sep tember zijn intrede in de raad heb ben gedaan', zei de heer Bergh, 'maar het is anders gegaan, want de dood heeft hem uit ons midden weggenomen. Men is naar menselij ke maatstaven gerpeten, geneigd te zeggen dat dit veel te vroeg is ge beurd. Wij hebben echter te buigen en het te aanvaarden. Ik dacht dat er met de heer Beeldman iemand uit ons midden is weggenomen die zijn hele leven zeer hard heeft gewerkt. Hij was niet in Schoorl geboren, maar is daar wel getogen, en hij is met veel in deze gemeente verwe ven geweest. Door zijn drukke be zigheden in zijn bedrijf had hij geen gelegenheid zich met de zaken van het dorp bezig te houden. Nu dan die tijd gekomen was, heeft de dood een obstakel gevormd waardoor zijn voornemen niet ten uitvoer kon wor den gebracht. Als lid van de raad zou de heer Beeldman waardevol zijn geweest', zo besloot de heer Bergh en zijn heengaan is een groot verlies voor het gehele dorp. De raadsleden namen hierna staan de enige minuten stilte in acht. Ingekomen stukken Zoals wij reeds meldden was de heer Schmidt, exploitant van de midgetgolfbaan 'De Duinrand' in be roep gekomen tegen de uitspraak van B en W als zou zijn bedrijf be lastingplichtig zijn op grond van 'n artikel in de vermakelijkhedenbelas- tingverordening. Er ontstond enige discussie of mid getgolf als sport dan wel als spel moest worden aangemerkt. B. en W. waren van mening dat het tweede het geval was, vandaar dat de heer Schmidt belastingplichtig was ver klaard. De heer Sleking vond het een in gewikkelde zaak als B en W tegen zichzelf advies moeten uitbrengen. Verder zei de heer Sleking dat men moeilijk voor het seizoen tot heffing kon overgaan, terwijl de burgemees ter na enige woordenwisseling de raad voorstelde nu accoord te gaan de zaak in handen te stellen van B en W voor het uitbrengen van pré advies. Door het college zal aan de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten om advies worden ge vraagd. Subsidie kosten onderhoud molens De heer Sleking vond dat voor het bijdragen in de kosten van onder houd van de molens van de Groeter- en Hargerpolders eigenlijk geen sub sidie diende te worden aangevraagd, hij vond het zuiver een privaat kwestie. De heer Pastoor vond het wense lijk wel subsidie te verlenen, molens horen in het landschap thuis en de heer De Leeuw wees op het ook re creatieve belang van de molens. Burgemeester Bergh geloofde dat we het molenbezit in Nederland als iets gemeenschappelijks moeten zien en wel uit cultureel en landschap pelijk oogpunt. Helaas zijn al heel wat molens verdwenen; van de 900 molens werken er nog slechts een 300 en het rijk heeft zich bereid verklaard een deel van de onder houdskosten met de provincie en de gemeente voor haar rekening te ne men. Boekwerkje geschiedenis Schoorl Na het ter tafel brengen van dit agendapunt ontstond een levendige discussie over het al dan niet wen selijk zijn van een dergelijk boekje en ook over de prijs. De heer Kaag opende de rij door zich af te vragen of de verkoop wel zal slagen. In deze tijd van beste dingsbeperking kunnen de gelden wel beter worden besteed. De heer Eecen twijfelde aan het nut van het boekje en sloot zich aan bij het betoog van de heer Kaag. Wel had hij alle hulde voor de sa mensteller, de heer Goettsch. De heer De Leeuw verklaarde een heel ander geluid te willen laten ho ren. Ik vind het wel van belang, zei hij, als we lezen wat Schoorl was, is en zal worden. Het lijkt een heel bedrag maar het is een eenmalige uitgave en we behoeven in deze tijd van hoogconjunctuur toch niet over 12.000,- te struikelen? De heer Pastoor zei dat het boek je weliswaar een plaatselijke histo rische betekenis zou hebben, maar hij vroeg zich toch af of er geen goedkopere manier zou zijn. Ook was hij van mening dat de gemeen te liever een subsidie zou moeten geven dat het hele bedrag financie ren. De heer Sleking vond het geheel ook te duur. Vier gulden is te veel geld, en de mensen vinden de gids die de VW Groet-Camperduin uit geeft soms al te duur. De vergoeding van 300,-, die de heer Goettsch zal krijgen vond de heer Sleking maar magertjes. Wel verzocht hij de au teur, in het boekje Groet niet te vergeten, dit is wel in de gids voor Schoorl gebeurd, zei de heer Sle king. Hij verklaarde liever een bro chure te zien waarin reclame zou kunnen worden gemaakt, die zou de kosten kunnen drukken. In een breedvoerig betoog verde digde de heer Bergh het voorstel van zijn college. 'Er is voor miljoenen gevoteerd in Schoorl', merkte hij op 'maar niet in het culturele vlak. Wij hebben de ervaring met het standbeeld van Jan van Scorel en wij moeten er voor oppassen de re putatie te krijgen als zouden wij hier niet openstaan voor cultuur. Er is voor een dergelijk boekje niet alleen in Schoorl, maar ook ver daarbuiten belangstelling en het zal een waar devol bezit zijn. De Uitgeverij 'West- Friesland' geeft wel meer van dit soort boeken uit en met reclames er in zou het inderdaad goedkoper zijn. Maar dit doet afbreuk aan de waar de. Zoiets kan wel in een VW-gids maar niet als je de geschiedenis van een dorp te boek stelt. We moeten niet onze ogen sluiten voor de cul turele waarde en we moeten ons ge lukkig prijzen dat de heer Goettsch dit voor 300,- heeft willen doen, eigenlijk zou achter dit bedrag nog een nul moeten staan. De verkoop zal wel meevallen, zei de heer Bergh tenslotte, terwijl hij zijn gehoor op riep 'de culturele bus niet te mis sen'. De burgemeester vermocht de raad nog niet te overtuigen. De heer Sle king vond dat 1,25 duur genoeg was terwijl de heer Pastoor stipuleerde dat de verkoop van een dergelijk boekje ook in Warmenhuizen niet van een leien dakje is gegaan. De heer De Leeuw vond dat het boekje aan de nieuwe inwoners moest worden aangeboden en hij verklaarde zich voor het voorstel. De heer Meedendorp wees erop, dat de gasten voor duizenden gul dens aan souvenirs besteden en dat zij gerust vier gulden over hebben voor een boek dat toch zijn waarde houdt. Hij gaf de raad ernstig in overweging het crediet te verlenen en ook burgemeester Bergh drong hier op aan. Dan kan de zaak voort gang vinden en kunnen we streven naar een zo goedkoop mogelijke ex ploitatie. Op verzoek van de heer Kaag werd de zaak in stemming gebracht en werd het voorstel met 5 stemmen voor, 2 tegen en 2 onthoudingen door de raadsleden aangenomen. Rondvraag Voor de zoveelste maal wees de heer De Leeuw op de situatie aan de Teuglaan terwijl hij verder pleit te voor restauratie van de Schoorlse korenmolen die zo men weet, eigen dom der gemeente is. Een voorstel dienaangaande is volgens de burge meester al in de maak, het zal 22 mille moeten kosten. Eindelijk, aldus de heer Sleking is de urgentieverklaring voor de Groe- ter kleuterschool afgekomen. Hij vroeg de burgemeester hoe deze dacht een en ander te financieren, maar hij kreeg slechts een vaag antwoord. Misschien krijgen we toe- sternming een geldlening te sluiten zei de heer Bergh die niet meeging met de suggestie van de heer Sle king, zo lang een noodgebouw neer te zetten. DE DUINSTR Er werd ook tijdens deze verga dering weer gewezen op de precaire verkeerssituatie langs de Duinweg maar het blijft een moeilijke kwes tie. De heer Sleking bracht zijn dank aan het gemeentebestuur voor het mooie stuk weg dat Camperduin heeft gekregen maar, net waar be drijven zijn die zomer en winter ge opend zijn, zijn geen parkeerhavens aangebracht. De heer Eecen las hierna een ad vertentie voor uit de 'Autokampioen' waarin te Schoorl grond werd aan geboden voor plaatsing van zg. li ving-caravans. Nadat burgemeester Bergh een toe lichting had gegeven op het beleid van B en W en deze beloofde de voorzitter een onderzoek te zullen instellen. De heer Kaag wees erop, dat de 50 kilometer bepaling in ons dorp dikwijls wordt genegeerd en vroeg om herhalingsborden op verschillen de punten in de gemeente. Ook wees hij er op dat aan de woning van de gemeentelijk geneesheer heel wat mankeert, de wachtkamer onder an dere is nu al weer veel te klein ge worden. De heer Bergh beloofde aan deze kwesties zijn aandacht te zullen be steden, waarna tegen tienen een ein de kwam aan deze geanimeerd ver lopen raadsvergadering. Rest ons te vermelden dat de pu blieke belangstelling groot was. Over de ten noorden van het Noord zeekanaal te volgen route naar de Coentunnel blijkt bij sommige weg gebruikers enige verwarring te be staan. Het betreft met name het verkeer tussen Alkmaar en Zaandam dat via de Coentunnel naar Den Haag en Utrecht wordt geleid. Op deze route wordt op de wegwijzers de richting Amsterdam aangegeven. In de praktijk blijkt dit moei lijkheden te geven, omdat veel weg gebruikers niet weten dat deze route door de Coentunnel leidt, waardoor enkele weggebruikers met bestem- mingCoentunnel abusievelijk bij het veer Hembrug terecht komen. Al hoewel reeds een bord met de ver melding Coentunnel ten zuiden van de bebouwde kom van Zaandam staat opgesteld, werd nog een extra bord bijgeplaatst, om het verkeerd rijden zoveel mogelijk te ondervan gen. Dit grote voorrichtingsbord werd in overleg met de gemeentepo litie van Zaandam geplaatst tussen Zaandijk en Zaandam. Op dit bord staat niet alleen de plaatsnaam 'Am sterdam', maar ook de aanduiding 'via de Coentunnel'. De ANWB ver wacht, dat de weggebruikers dan voldoende zullen zijn geinformeerd en zich verder op de daarna volgen de borden, waarop alleen Amster dam staat vermeld, kunnen oriente- door B. j. TEN WESEPE ,Maar dat was een oudere heer.' ,Dan was dit zijn zoon. Hij had pech met z'n wagen. Zei, dat-ie me vaker had gezien, maar dat zijn de gebruikelijke smoesjes. En wilde een avondje met me dansen.' ,Je zei natuurlijk nee' .Allicht. Dat zou niet aardig zijn tegenover Emiel. Ik wou. dat ik er volgende maand wat op wist te vinden, als papa naar Groningen gaat'. ,Hoe lang blijft hij daar?' ,Vier weken. Met de weekeinden komt hij natuurlijk thuis. Maar hij belt iedere dag: of tussen twaalf en één, of tussen vijf en zes, heeft hij al gezegd. Om te controleren, of ik niet van de gelegenheid misbruik maak en naar België rijdt' Florrie schudde haar hoofd. ,Net iets voor je vader'. ,Ik zei, dat ik het heel onaardig van hem vond. maar je weet hoe hij is. Zo lang het in mijn vermogen ligt, zei hij op besliste toon zal ik die omgang tussen jou en die drank fabrikant verbieden. Ik zeg dan maar niets, want op zo'n moment is er geen redeneren tegen. Ik wou, dat ik er wat op wist te vinden, dat hij me thuis trof, als hij me belt en dat ik toch naar Emiel kan gaan. Moet je eens nagaan Florrie: ik zou van maandagmorgen tot vrijdagavond naar Turnhout kunnen gaan en bij hem zijn. Het wordt gewoon een obcessie van me'. ,Kan hij niet naar Velp komen?' Florrie het is zomer en warm weer. En dan drinken de mensen bier, Hij werkt bijna dag en nacht om de produktie op peil te houden en zo aan alle aanvraag te kunnen voldoen. Dat uurtje vanmiddag is hij er gewoon tussenuit gebroken. Vandaar dat we elkaar halverwege tegemoet zijn gereisd.' ,Kom, je laat je thee koud worden. Pieker er maar niet te hard over. Misschien vinden we er wel wat op. Na een half uurtje keek Ina op haar horloge en sprong overeind. ,Ik moet nodig naar huis. Tot ziens en probeer wat te bedenken, dan zal ik je als beloning in kontakt brengen met m'n knappe lifter!' ,Ga weg, koppelaarster!' lachte Rlorrie. Maar toen de wa gen uit het gezicht verdwenen was, stak ze een sigaret op en dacht na. Wat een geluk, dat ik een nuchtere natuur heb. En dat Emiel ver hier vandaan woont, zodat ik hem praktisch nooit zie. Daardoor wordt het wat gemakkelijker voor me. Ik ben er nu zo'n beetje overheen. Emiel heeft nooit bijzondere aandacht aan mij geschonken. Ik steek immers altijd bij Ina af? Ina met haar volmaakt slanke figuur en ikZe bekeek zichzelf. Te dik. Een te grote neus. En groene ogen. Drie dingen, waar heel wat mannen een hekel aan hebben. Maar als Emiel van haar had gehouden, inplaats van dat hij Ina koos, zou ze zich doodgevochten hebben, als er van de zijde van haar ouders bezwaren waren geweest. Of ik was doodeen- voudigweg naar hem toe gegaan. Voorgoed. En dan kunnen ze honderdmaal zeggen, dat een meisje uit onze kringen zoiets niet doet, dat scheelt me geen zier. Och, heeft het enige zin? Emiel wil Ina en Ina houdt van hem. Ik ben immers niet in tel? Verleden jaar, tijdens de vakantie, die ze tamelijk laat had den genomen, hadden ze Emiel ontmoet in Oostende, op het strand, 's Avonds waren ze beiden met hem uit gegaan, had den gedanst, van de ene zaak naar de andere. Midden in de nacht had Emiel hen met zijn wagen naar het hotel gebracht. De volgende dag had ze al gemerkt, dat Emiel meer belang stelling had voor haar vriendin, dan voor haar zelf. Verschil lende kleinigheidjes waren voldoende geweest voor haar om net als een slak terug te kruipen in haar schulp. Emiel had haar begrijpend aangekeken, toen ze de derde dag hoofdpijn voorwendde om in de hotelkamer te kunnen blijven en het tweetal alleen te laten gaan. De bos bloemen, die hij een half uur later op haar kamer had laten bezorgen, sprak meer dan woorden. Ze was pijnlijk getroffen door deze attentie, omdat ze nu zeker wist, dat Emiel liever met Ina alleen uitging. De rest van de vakantie had ze het tweetal zoveel mogelijk alleen gelaten, discreet via tal van uitvluchten. Na de vakantie was Ina er eerlijk voor uit gekomen, dat ze de reusachtige Belgische jongeman interessant vond. Met haar snelle wagen reed ze daarna enkele malen naar Turnhout, tot professor Van Hollewaard achter de liaison van zijn enige doch ter was gekomen. En ontdekte, dat de man, waarvoor Ina zo veel belangstelling toonde, een bierbrouwer was in het Belgi sche Turnhout. Wel, wel, dat was wat geweest. Ina moest het maar uit haar hoofd zetten, want dat werd nooit iets. Stel je voor: een doch ter van Van Hollewaard trouwen met een bierbrouwer, een vreemdeling nog wel. een Belg nota bene. Dan mankerde er precies aan. Vader Van Hollewaard verbood tenslotte zijn doch ter kort en bondig de omgang. Waarvan Ina zich evenwel niets aantrok, steeds vindingrijker wordend om Emiel toch te ont moeten, al was het maar een uurtje, zoals vanmiddag in Utrecht Elkaar tegemoet gereden. En toen professor Van Hollewaard had meegedeeld, dat hij een maand naar Groningen ging voor een studieconferentie van hoogleraren, meende Ina een maand lang in de gelegenheid te zijn haar geliefde op te zoeken. Nie rekening houdende met de maatregel, die de professor al in petto had: Ik bel iedere dag op: of tussen tawalf en één, gedurende de tijd dus, dat je aan de maaltijd zit, of tussen vijf en zes, tegen de tijd van het broodeten. Wet wetende dat zijn dochter zoveel eergevoel had, dat ze beslist niet na zessen naar Turnhout zou rijden om daar misschien de halve nacht bij haar Emiel door te brengen. Dat deed een meisje natuurlijk niet. Al was ze nog zo verliefd. Overigens, er was een stok achter de deur: de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ik 's avonds nog een keer bel. En wee wee, als je er een paar keer niet bent. Ik rijd naar Velp en haal je op, zodat ik je vlakbij me heb in Groningen. Het ligt dus aan jou. Ik laat je liever thuis. Dat is beter voor het personeel. Maar in het uiterste geval. Een geweldige misrekening voor Ina. Het was gewoon onmo gelijk om naar Turnhout te rijden tussen deze tijdstippen. Een komen van Emiel naar Velp was eveneens uitgesloten, dat wist de professor drommels goed, want de man had het in deze zo merse weken vanzelfsprekend ontzettend druk. Allemaal zeld zaam uitgekookt bekeken. Al was ze aan de ene kant jaloers op Ina, omdat ze zelf Emiel ook zo vond, toch zou ze haar helpen, als ze een idee had. Maar wat kon je daar nu als tegenzet voor bedenken? Ik ga vanavond een uurtje naar Ina besloot ze. Doch toen de professor, half schertsend, half ersntig een beroep op haar deed met: 'Florrie, ik reken ook op jouw medewerking', was haar antwoord: 'Zeer vereerd, meneer, maar ik zou mijn vrien din toch nooit verraden. Dat zoudt u toch zelf niet willen?' Waarop professor Van Hollewaard geen antwoord kon beden ken. HOOFDSTUK 4 DE VOLMAAKTE SEKRETARESSE Dirk Boogstra probeerde zich in de post te verdiepen, die Greet zoëven op zijn bureau had gelegd. 'Dat is alles vanmorgen', verduidelijkte ze, even staan blij vend. 'Nog iets van uw dienst?' Haar sterotiepe vraag van iedere ochtend. Er was niets op dat meisje aan te merken. Integendeel. Ze was bijna de vol maakte sekretaresse. Bij uitstek geschikt voor haar tamelijk veel-omvattende taak. En toch was er een maarDe ver standhouding had van het begin af aan een zekere verwrongen- heid gehad Door de uitlatingen van het meisje op de morgen, dat ze kwam solliciteren. Uit de enkele brieven, die hij slechts ontving op de geplaatste advertentie, had hij haar in de eerste plaats eruit gehaald. Misschien om haar uitstekende stijl. Hij wist het niet. Misschien ook om haar prachtige hand van schrij ven. En het uitnemende getuigschrfit. Ze had rustig tegenover hem gezeten aan de andere kant van het bureau. Zelfverzekerd, ietwat hautain kijkend, helemaal niet verlegen Uitstekend gekleed en gekapt. Waarom ze weg gegaan was bij haar vorige patroon? O, het begon een sleur te worden. Ze wilde wel eens wat anders. Vandaar haar brief. Greet had de nodige diploma's. Die gevoegd bij het prachtige getuigschrfit, was er niets op tegen geweest het meisje aan te nemen. En toen hij zei, dat ze de zestiende kon beginnen, was ze helemaal niet verrast of blen. Ze reageerde alleen maar za kelijk. CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. De heer Kaag: 'Ik kan me voorstellen dat het polderbestuur die molens al lang zat is.' Burgemeester Bergh U moet de subsidieverlening zien als een handreiking in de morele orde.' Burgemeester Bergh 'Eigenlijk moest de heer Goettsch drieduizend in plaats van driehon derd gulden hebben. Het is een soort symbolisch sigaren- centje.' Mevrouw Jansen 'Wij zijn hier niet tegen. Maar wij zitten met de uitvoering, het be drag en het grote aantal.' Burgemeester Bergh 'Een boekje kost nu eenmaal geld. En we zijn er niet als we alleen maar juichen als het tot stand komt. Het moet gedrukt worden en daarom moet u de kosten aan vaarden.' De heer De Leeuw 'We hebben destijds Jan van Sco rel al in zijn hemd laten staan, la ten we de heer Goettsch niet in zijn hemd zetten. De raad is al net als de regering, zij wordt al zui niger.' De burgemeester tot de heer Sleking over de financiering van de Groeter kleuterschool 'We moeten op hoop leven, dat is het beginsel van het hele leven.' De burgemeester tot de heer Sleking over de parkeerhavens te Camper duin 'Het is dus niet uw bedoeling om op de parkeerhavens bedrijven te vestigen.' De burgemeester tot de heer Kaag: 'We zullen de woning van Dr. Ri«- selada in de boezem van B en W neerleggen.'

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5