Een kostbaar fabeltje Deventer koek door de eeuwen heen GERRITSEN Het aanbouwbankstel Dinie wordt een dame Premie levens verzekering KLOKKEN BRIL NIET EEN BRIL, MAAR DE Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen TWEEDE BLAD DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1966 a GEMEENTE SCHOORL BEKENDMAKING De Burgemeester der Gemeente SCHOORL brengt ter openbare kennis, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, dat met ingang van 5 AUGUSTUS 1966 gedurende één maand, ter Gemeente-Secretarie en in het Bureau van Gemeentewerken, aan de Laanweg nr. 19 te Schoorl, op werkdagen van 9-12.30 uur, voor een ieder TER INZAGE LIGT: Het bij raadsbesluit van 6 juli 1966 vastgestelde bestemmingsplan 'Bregtdorp', met de bijbehorende bestemmingsvoorschriften. Gedurende de bovengenoemde termijn van één maand kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de Gemeenteraad gewend hebben, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen meergenoemd plan indie- Schoorl, 30 juli 1966. De Burgemeester voornoemd, C. KAANDORP, loco-Burgemeester. Meneer X is een geboren coureur. Hij droomt van snelheidsrecords op de weg en in gedachten is hij de eindstreep al honderden keren als winnaar voorbij gestormd. In ge dachtenwant meneer X heeft een heel bescheiden kantoorbaantje, dat hem nauwelijks het gebruik van een heel bescheiden autootje toe staat. Maar omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, probeert meneer X uit zijn autootje te halen wat er in zit. Hij onderhoudt het goed en hij heeft het er voor over om het op superbenzine te laten rij den. Zulke meneren X telt ons land bij honderdduizenden. Hun autootje is de verwerkelijking van hun snel heidsdrift om bet zo maar eens te stellen en zij maken allen dezelfde vergissing als zij denken dat zij met superbenzine hun trotse motorische bezit tot hogere prestaties kunnen bewegen. Op de keper beschouwd is super benzine in geen enkel opzicht supe rieur aan gewone benzine. Beide zijn met dezelfde nauwkeurigheid ver vaardigd en beide beschikken over precies dezelfde eigenschappen. Het enige verschil is dat super een hoger octaangetal heeft dan normale ben zine. Alleen auto's met een zeer hoge compressieverhouding zijn op super benzine aangewezen Misschien ook wel omdat deze auto's dikwijls tot de felle sportwagens behoren, waar op menigeen een begerige blik werpt is zo geleidelijk aan het fabeltje ont staan dat super kwalitatief beter is dan normale benzine. Het is een duur fabeltje, want het kost veel autobezitters meer geld dan noodza kelijk is. Evenmin als een auto met een mo tor, waarvan de compressieverhou ding 1:9 of nog hoger bedraagt, technisch op een hoger plan staat dan een auto waarvan de motor een lage compressieverhouding kent, bij voorbeeld 1:5, kan men het verschil tussen super en normale benzine in kwaliteit uitdrukken. De kwaliteit van de benzine wordt bepaald door de eigenschappen als zuiverheid, vluchtigheid en antiroestwerking en deze zijn zowel voor super als voor gewone benzine volkomen gelijk. Een andere belangrijke eigenschap van de moderne benzine is haar klop vastheid, d.w.z. haar eigenschappen om het gevreesde pingelen in de mo tor te voorkomen. En hiermee raken wij weer het terrein van het octaan getal Omdat de automobielen, zoals gezegd, zowel hoge als lage compres- sieverhoudingen kennen, kan de au tomobilist een keuze maken uit twee soorten benzine, te weten de norma le benzine met een octaangetal van 90 en de zg. super met een octaan getal van 98. Insiders weten dat deze twee oc- taangetallen maar een zeer ruwe aanpassing bij de uiteenlopende compressieverhoudingen betekenen, want in feite vraagt iedere mbtor en iedere rijstijl een aangepaste benzi ne. Om hieraan zoveel mogelijk te gemoet te komen is er ook een ben zinesoort op de markt die tussen super en normaal in nog drie ver schillende octaangetallen kent. Het belangrijke voordeel hiervan is dat niet alleen de klopvastheid door een juiste keuze uit deze vijf mogelijk heden is verzekerd, maar dat men ook niet meer betaalt voor zijn ben zine dan deze op grond van het oc taangetal kost. Waarom superben zine gebruiken als de motor in een benzine van lagere octaangraad - en dus goedkoper - zijn juiste brandstof vindt? Onze coureur, meneer X, geeft dus meer geld voor zijn autootje uit dan hij in werkelijkheid behoeft te doen. Ook hij is een slachtoffer van het fabeltje dat superbenzine beter is dan normale benzine. Als hij zou weten met welk een zorgvuldigheid ook de gewone benzine in de moder ne olieraffinaderijen wordt bereid en hoe op grond van verfijnd laborato riumonderzoek ook hier haar stoffen worden toegevoegd, die hem het onbezorgde autorijden onder de meest uiteenlopende klimatologische omstandigheden verzekeren, dan zou hij zeker niet langer aarzelen om op een van de mix-soorten over te gaan voor het geval zijn autootje toch nog een ietwat hoger octaange tal zou prefereren. GEMIDDELD 118,- PER HOOFD Omvang van de risicodekking neemt toe De Nederlandse bevolking heeft in 1965 gemiddeld per hoofd 118,- voor levensverzekering betaald. Het totale bedrag, dat de levensverzeke ringmaatschappijen ontvingen, was volgens voorlopige gegevens ruim ƒ1470 miljoen. Dit betekent dat aan premies en koopsommen voor le vensverzekering circa 2,4 pocent van het nationale inkomen werd be steed. De regelmatige stijging van het bedrag, dat voor deze vorm van ri sicodekking beschikbaar wordt ge steld, heeft zich in het eerste kwar taal van 1966 voortgezet. In die periode werd in ons land f 488.4 mil joen voor levensverzekering onzij gelegd, tegen 476.8 miljoen in het eerste kwartaal 1965. Uit een overzicht, dat het Bureau Voorlichting Lepensverzekering in 'De Telstrook' heeft gepubliceerd, blijkt dat het premie-inkomen van het levensverzekeringsbedrijf in de afgelopen vijf jaar gestegen is van ruim 1 miljard tot omstreeks 1,5 miljard en dat het bedrag, dat ge middeld per hoofd van de bevolking voor levensverzekering betaald wordt, opgelopen is van 92,- tot 118,-. Deze toeneming vloeit niet voort uit hogere kosten, die voor het publiek aan levensverzekering zou den zijn verbonden, aangezien er al sinds een groot aantal jaren geen aanleiding geweest is tot premiever hoging. Wel zijn in de afgelopen jaren de premies en koopsommen voor nieuwe verzekeringen verlaagd Tegenover de gunstige factoren die dit mogelijk maakten, zoals de stij ging van de rentestand, staat ech ter de sterkere stijging van de be drijfskosten, die de mogelijkheid tot premieverlaging beperkt. Via syste men van winstdeling en korting in verband met de rentestand kunnen polishouders delen in de winst die uit de stijging van de rente voort vloeit. Op grond hiervan hebben de levensverzekeringmaatschappijen in 1965 omstreeks ƒ80 miljoen terug betaald. Uit het stijgende premiebedrag bij een dalende tendens van de nremie per verzekering, kan een toenemen de behoefte aan risicodekking bij het publiek worden afgeleid. Deze ontwikkeling wordt geïllustreerd door de stijgende lijn die het bedrag waarvoor de Nederlandse bevolking gemiddeld per hoofd verzekerd is, te zien geeft. Dit bedrag nam toe van 3.489,- in 1961 tot 5.330,- in 1965. Op grond van de ontwikkeling in het eerste kwartaal 1966 mag de voorlopige verwachting worden uit gesproken, dat deze lijn zich dit jaar zal voortzetten. DE DUINSTRE THE WALKER BROTHERS De drie 'Walkers' zijn John, Scott en Cary. Gitarist John werd op 12 november 1943 in New York geboren, drummer Gary op 9 maart 1944 in Californië en de veelzijdige Scott (bas, elektr basgitaar, drums, alle gitaartypen, piano en mondorgel) op 9 januari 1944 in de staat Ohio. Zij waren de eerste jonge Ameri- kenanen, die hun haar in beatlestijl droegen, was in Amerika nogal eens verwarring bracht, want een 'longhair' is in de Amerikaanse volksmiond een klassieke concertmusikus! (In te genstelling tot de meestal heel kortharige beatniks). De drie jongens trokken in februari 1965 naar Engeland - het leek hen dat zij er meer sukses zouden boeken dan in Amerika en die verwachting kwam precies uit. Daarvoor hadden zij in de Hol ly woodse 'A Go Go' gespeeld, waar de Engelse TV-producer Jack Good onmiddellijk enthousiast voor de Walker Brothers was en hen de nodige kontaktadressen in Engeland verschafte. Zij maakten er uitstekend gebruik van. In een ordonnantie van 1417 wer den van overheidswege bepalingen in het leven geroepen om de belan gen van de koekebakkers en van de consument te dienen. Als 'zeemer'; 'menger' en 'backer' moest men van toen af beëdigd worden. Dit gebeur de alleen als men zijn vak voldoen de verstond. Dat kwaliteitsprodukt van 'toen' is tot 'nu' bewaard ge bleven. Wie aan Deventer koek denkt, zal zich echter zelden realiseren, dat al in 1593 de grondslag is gelegd voor een bedrijf dat nu niet alleen nog bestaat, maar een grote bloei beleeft en het begrip 'Deventer koek' alle eer aandoet. Dat heeft Jacob Bussink beslist niet durven dromen toen hij in 1593 zijn kleine bakkerij opende, die de naam droeg 'De van Oudsher Ge kroonde Allemansgading'. Dit oor spronkelijke huis is helaas al in het begin van de 18e eeuw door brand verwoest. Maar de sfeer van die da gen van weleer kan men nog on dergaan in de koffie- en theeschen- kerij op de Brink, die geheel in oude stijl is ingericht en waar men kan proeven van de verschillende soor ten Kruidkoek, Ellekoek en zoal meer. Al export in 1694 Blijkens officiële opgaven uit het gemeente-archief kende Deventer al in 1694 een uitvoer van 714.500 koe ken. Iedereen in de stad deed er aan mee de koeken populair te houden. Als koningen in deze veste van paar den verwisselden bood de burge meester een 'Drieguldenskoek' aan. Zelfs Lodewijk Napoleon kreeg er één toen hij voorbij reed. Het 'geheim' van de bakker De Deventer koek wordt nog steeds met de hand en volgens recept van 1593 gebakken. De samenstelling van het mengsel van de gebruikte krui den is een goed bewaard geheim gebleven, evenals de melange van de honing, want zoveel soorten bloem er zijn, zoveel soorten honing zijn er ook. Er wordt dan ook geen zoetmiddel gebruikt, doch uitslui tend honing. Tenslotte worden van Italiaanse en Spaanse sinaasappelen de snippers geconfijt, die aan de De venter koek weer extra geurigheid verlenen. Nu modern Het recept mag dan oud zijn, de bereiding geschiedt in een moderne fabriek, die gebruik maakt van mo derne middelen. Door bijvoorbeeld een aluminium verpakking blijft de koek maandenlang mals en geurig. Op dit moderne verpakkingsmateri aal staat nog altijd de naam 'De van Oudsher Gekroonde Allemansgading met het daarbij behorende handels merk, dat een boer en een edelman toont die onderhandelen over een zak graan. Links en rechts twee grote Deventer Koeken; erboven zweeft de kroon van de gekroonde Allemansgading. In de fabriek vindt een voortdurende controle van de grondstoffen op hun zuiverheid plaats en op het juiste afbakken bij de oven. keuze uit plm. 90 stuks De koek heeft zich in Deventer op prachtige wijze gehandhaafd. Het oudste van de produktiebedrijven in deze stad kan optimistische geluiden laten horen. Zijn omzet is in de af gelopen vier jaar meer dan verdrie voudigd. Specialisatie spreekt hier een woordje mee, vakmanschap en kwaliteit, die ook buiten onze gren zen, met name in West-Duitsland, hogelijk worden gewaardeerd. Het doet goed te ervaren dat er in het Deventer bedrijfsleven, dat de laatste maanden wat somber werd afgetekend, ook lichtpunten zijn. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. DE NIEUWSTE VORM VAN AANBOUWMEÜBELEN Kent u het aanbouwbankstel, de jongste telg in de familie 'aanbouw of combinatiewandmeubel en het aanbouwslaapkamerameublement bestaat het uit verschillende losse delen, waaruit de zithoek naar eigen wensen is samen te stellen. Men kan daarvoor een keuze doen uit vier- zits-, driezits- of tweezitsbanken, fauteuils, hoek- en schakelbladen. Ruimtebesparend Dat een aanbouw-bankstel in elke opstelling minder ruimte inneemt dan een bank met losse fauteuils valt direct op. Deze prettige eigen schap heeft het gemeen met de an dere soorten aanbouwmeubelen. Dit is een voordeel want in een kamer waar de meubelen compact staan opgesteld beweegt men zich veel gemakkelijker dan in een kamer waarin allerlei losse meubelen de ruimte vullen. Bovendien is er meer ruimte over om de kinderen te laten spelen. Een andere eigenschap van het aanbouwbankstel is dat het door de vele variatie-mogelijkheden een grotere kans biedt tot het scheppen van een persoonlijke interieur-in richting dan een gewoon ameuble ment. In een rechthoekige zit- eektamer kan men het bankstel bijvoorbeeld zo plaatsen dat er een duidelijke scheiding tussen het zit- en eetge- deelte onstaat. door B. TEN WESEPE 'Ga zitten, Greet en steek een sigaret op. Kwaadmaken heeft geen zin. Vind je het werkelijk zo erg, dat ik het één en ander over.eh. nu ja, je moeder en je zuster te weten ben ge komen?' Ze stak een sigaret op en knikte. 'Inderdaad. Ik vind het zelfs ongepast. En ik zie er de noodzaak ook niet van in.' 'Het spijt me', antwoordde hij op besliste toon, 'maar dit is ook een kwestie, die ik alleen beoordeel. Maak je geen zorgen: het is - niet mijn gewoonte dergelijke wetenschappen rond te bazuinen. Integendeel. Ze zitten bij mij veiliger opgesloten dan daarHij wees naar de grote brandkast. Ze keek hem enige tijd aan, terwijl hij ook rookte. 'U had het over een vertekend beeld, dat ik me gevormd zou hebben van mannen. Weet u wel, dat de meeste mensen een heel vertekend beeld vormen van een ongehuwde moeder? Ik ben er van overtuigd, dat u alleen maar weet, dat mijn zuster een kind heeft en geen man. Die man is er, meneer, hij bestaat. Alleen telt hij niet meer mee in de maatschappij, omdat hij ge declasseerd is. Maar dat wist u natuurlijk niet. Ook niet het waarom. Die man is veroroedeld tot vijf jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Weet u, wat dit inhoud? Dat hij die vijf jaar naar een gesloten in richting is gebracht, waar hij nooit meer uitkomt, omdat hij een gevaar is voor de mensheid in het algemeen en vrouwen in het bijzonder. Als ik u vertel, dat hem maar twee gevallen ten laste zijn gelegd, van mijn zuster en een andere vrouw, maar dat hij er zo'n dertig op zijn naam had staan onder de titel: aanranding met geweldpleging, ben ik dan duidelijk genoeg geweest?' Hier schrok hij van. Omdat het hem niet bekend was. In het rapport was alleen maar gesproken van een ongehuwde moe der. Dus de stakker kon er niets aan doen. 'Daar wist ik inderdaad niets van', gaf hij ruitelijk toe. 'Dan moeten jullie ook een nare tijd gehad hebben.' Ze knikte. 'Misschien begrijpt u nu, waarom ik nooit over mijn persoonijke omstandigheden wil spreken. En als ik de mannen vanuit een andere ooghoek bezie als de meeste andere meisjes van mijn leeftijd, weet u nu de oorzaak.' 'Ja maar, wat drommel, Greet, we zijn allemaal niet zo?' 'Natuurlijk niet. Maar je wordt voorzichtiger. U zult waar schijnlijk nu ook wel weten, wat ik heb ondervonden bij mijn vorige werkgever. In principe was hij geen haar beter dan diedie man, waarover ik het zoeven had. Alleen, hij pro beerde op meer geraffineerdere, voor mijn part meer gecivili- seerdere wijze datgene te bereiken, wat de ander met geweld deed. Maar in feite is er geen enkel verschil. Of bent u dat net met me eens?' Hij dacht na en antwoordde: 'Ja, eigenlijk wel. Waarom hebt u hem niet aangegeven?' Ze begon langzaam even te lachen. 'Wat zijn mannen in die dingen naief. Stelt u ons eens tegen over: hij, de in het hele land bekende zakenman, bestuurslid van tal van verenigingen, commissaris van enkele n.v.'s, de laatste keer candidaat voor de tweede kamer, twee jaar geleden nog een onderscheiding gekregen voor de vele aan den lande bewezen diensten. Daartegenover Greet Kalsman, van wie, be halve enkele mensen, niemand ooit had gehoord. Zijn woord tegenover het mijne. Mag u raden, meneer, wie geloofd zou worden.' Ja, het meisje had gelijk. Niemand zou haar beschuldiging serieus genomen hebben. En zo men al een proces-verbaal op gemaakt had, zouden zijn connecties en relaties er wel voor ge zorgd hebben, dat al de hele aanklacht geseponeerd werd. Dat kwam toch immers regelmatig voor. Hij drukte zijn sigaret uit. 'Enfin, Greet, we hebben elkaar een beetje de waarheid ge zegd. Dat kan verhelderend werken. Wat jullie huiseijke om standigheden aangaat, op mijn discretie kun je vanzelfsprekend rekenen. Als ik jou, je zuster of je moeder op de een of andere wijze kan helpen, hoef je maar te knikken. En nu gaan we als de wind weer aan het werk, want ik heb een sekretaresse, die niet wil overwerken. En dus.... O .ja, morgenochtend hoor ik je beslissing wel. Maak je geen zorg: als het nee is, gooi ik je niet op straat. Ja, ik zal daar gek zijn. Ik heb een volmaakte sekretaresse. Kunnen we geen kontrakt sluiten voor een jaar of tien?' Opnieuwe bloosde ze, ditmaal van genoegen over het com pliment. Gelijk stond ze op. 'Ik hoef er niet meer over na te denken, meneer. U kunt maandagmiddag op me rekenen. Ongeacht de duur van de ver gadering.' Hij stak over het bureau heen lachend zijn hand uit. 'Dank je, Greet.' Maandagsavonds bracht hij haar om elf uur tot voor de deur van haar woning in de wagen terug. De vergadering was zo tij dig afgelopen, dat ze toch nog naar huis konden gaan. 'Slaap morgenochend maar uit, Greet. Half twee is vroeg genoeg.' Doch de volgende morgen was ze als altijd prompt op tijd, fris en zonder enig spoor van vermoeidheid. Toen hij om half tien in zijn kantoor kwam, keek hij verbaasd. 'Ik krijg steeds meer respect voor mijn sekretaresse', zei hij, zijn eigen vertrek betredend. HOOFDSTUK 6 GEVONDEN EEN TWEEDE IK Vijf dagen, nadat Bart Hoogstra het genoegen had om een lift te krijgen van de statige Ina van Hollewaard, reed de creme Chevrolet in de stad, met aan het stuur zijn eigenaresse en naast haar Florrie ten Hage, die al enige jaren haar hartsvrien din was. Het gehele aanbouw-ameublement hoeft men niet in één keer aan te schaffen. Het is ontworpen om met latere behoeftes mee te groeien. Maar als men van plan is zijn ameu blement in de loop van de jaren uit te breiden moet men hier ook weer geen jaren mee wachten. Het is im mers mogelijk dat de elementen van aanbouw-ameublement dan niet meer leverbaar zijn. Er is ook een meubelmode. Hoewel de verschillen de modes elkaar niet zo snel opvol- een als bijvoorbeeld in de kleding industrie. Verbindingsbladen van formica Erg leuk en practisch zijn bij het aanbouw-bankstel de bladen van formica met een palisander rand die de verbinding tussen de zitmeubelen vormen. Als men in een gemakkelij ke houding op een bank zit, hoeft men niet helemaal omhoog te ko men om een kopje of glas neer te zetten op de salontafel. Op de bla den is ook plaats voor een vaas miet bloemen, een schemerlamp, enige foto's e.d. Er zijn ook verbindings bladen voor in een hoek. De afme tingen hiervan zijn zo, dat men el kaar bij die hoek niet in de weg zit. Bekleding Als bekleding voor de zitmeube lenen kan men een keus maken uit velerlei meubelbekledingsstoffen of skai. Skai is gemakkelijk te onder houden. Vlekken erop zijn met een natte doek te verwijderen. Bijzonder mooi staat een bank van zwart skai men enkele gekleurde kussens van corduroy of een andere stevige stof erop. De aanbouwbankstellen bezitten alle goede eigenschappen van de aanbouwmeubelen. Wij zijn daarom van mening dat deze jongste aan winst op het terrein van de aan bouwmeubelen een voorspoedige toekomst tegemoet gaat, omdat zal blijken dat ze in een behoefte voor ziet. EZELTJE STREK JE Niet alleen in Nederland tracht men het sparen zoveel mogelijk te bevorderen. In West-Duitsland heeft een spaarpropaganda-stunt echter bijzonder onplezierige gevolgen ge had. Op een landbouwtentoonstel ling in Frankfort hadden de Duitse spaarbanken een gezamenlijke stand waarin zich een houten ezel bevond, die een 'geluksmuntje' produceerde, wanneer men aan de staart trok. U weet wel: Ezeltje strek je.... Of schoon deze schijfjes metaal zich duidelijk onderscheidden van echt geld hadden ze er één eigenschap mee gemeen: ze hadden dezelfde grootte als een klein Duits muntstuk Het resultaat was, dat een aantal slimme bezoekers zo probeerden te gebruiken voor inworp in automa ten en dat lukte voortreffelijk. De Duitse spaarbanken kregen zo veel protesten van winkeliers, dat zij hebben moeten besluiten, bij haar in te leveren geluksmuntjes in te wis selen tegen echte muntstukjes. Voor de spaarbank is het dus een onge- luks muntstuk geworden.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5