^kozfrsa <ffritse Dinie wordt een dame Lampionoptochten Opening gemeen telijk sportterrein Agent voor Groet en omgeving Loketopenstelling kantoor Schoorl Jaarverslag 1965 TWEEDE BLAD DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 Wij lazen UTD-boekje over legbatterijen VEKANSIE Ik docht wel dat de vekansie nou wel zowat of lopen benne; houpe joos moete weer nei meister en vader te werruk. En azze we den kaike wat voor een weer we had hewwe no meinse droevug. Wai benne twei weke weg weest en ut hep twaluf dage regunt. Nou zatte we in ut midde van ut land en deer zou ut wel beter weze as an de kust docht ik. Maar nei oor, deer wier ut water niet zoas hier mit emmers maar mit tobbes uit de lucht kwakt. Er as ik gien auto had had was ik allang mit ut hille katje weer op huis an gaan maar mit zoon vierwieler kejje temeste nog wat. Maar leuk, nei, we deinke dur over om ut are jaar ok maar nei ut buitenland te gaan ut weer is deero tog meistal puur beter den hier. Arie en Traintje hewwe ut aars puur beter troffen, die benne be gin juni gaan toen ut nag hemelsmooi weer was. Ze hewwe ien joontje, Simpie en de vaar van Arie gong ok mei. Je kenne wel zegge dat oude meinse altaid kneerte en grommele maar zukkes wulle dur ok wel durus uit hei. Zr hadde un houte huissie huurt op de Veluwe, un boengalo of zuks of zain hiet zoon ding. No ut rooide durop. Lekkur stil nag om die taid, maar Arie zaide later dat ie nagal wees wier van al die borne en dattie blaid was toen ie weer onder ze koeie zat mit un lucht die die zien kon. Maar op dat terrain was ut allegaar best regelt oor, toene ze de poort binne raie kwamme wiere ze deur de baas opvongen en die hep ze alles zien leiten. Vor Siempie was dur un skommel en un wupwap en zuks dus die was ok stelt. Traintje is nagal un hanepin en die had alweer wat te granze over de dunne metrasse en de gore gerdaine. 'Niet dranze meins', zaide Arie. 'Je kenne voor tweihonderd guide in de weik niet de hille wirreld kope.' Nou had die terrainhouwer alvast un volle fles mit gas op ze kar meinomen die achter, ut huissie sting, toe ie Trantje zien liet weer of ze alle panne en diggele vinde kon. Ncu is die ouwe vaar van Arie un weerwoest van un kirrel die in vroeger taie op ien dag meer werruk deid dat nou sommuge jon gelui in un hille weik. Hai doch weet je wat, ik zei die gasfles éffies omruile, die hier onder ut steltje staat zei wel leig weze. Én zo zaid, zo dein. Maar toen de terrainhouwer klaar was mit ze rondleiding zaide die 'Ik zei jullie un nuwê fles gas geve want die aar loupt up ze leste biene.' En opa zaide wel dattie datal dein had, maar de man hoorde niks, die luisterde nei Train die weer wat te vrage had. En hij ruilde de fles om, voor de tweide keer dan. En toe hield opa ze kieze maar opmekaar. En toe de man weg was gong Train alle bure un an- zich skraive maar ut wier al puur donkerug. De lamp die ok op gas liep, wier anstoken. Siempie lag al te bed en omdat ut de eerste nacht was mocht ie ze klapperpistool meineme, Maar in de kamer wier ut hoe langer hoe donkerder want die lamp kreig gien voer meer. En oplest zatte ze in ut hartstikkedonker. Arie zaide net dat die vent um belazert had mit ze gasfles toe ze un skot hoorde uit un pistool. Ze skrokke duraigen rabbug want zuks klinkt nagal deur in die stille bosse. Train gierde, Arie vloekte en ze rende nei Siempe ze hokke. Ut joontje stond op ze bedje te springe en skriwde: 'Dur benne zeker dieve die de lamp uitskoten hewwe hei? Nou ik hep ze hore leiten dat ik ok un pistool hep.' Er. om ze ouwlui andur verstand te brenge dattie niet bang was skoot ie ze hille rol klappurtjes leig. Dur kwamme puur wat meinse anloupe en ut wier nagal un drukte vor Arie ze huissie. En vordat die alius uitlait had was ut puur laat en donker worren en ze moste Arie ze knaipkap gebruike om In dur nessie te kruipe. En de are dag hep de baas zelluf un nuwe fles gas ansloten en Arie hep ut vuurwape van ze zeun maar opskolen. Want ien keer koubooi speule is al zat zaide die, dat hejje nou van die rotte televisie. Maar opa zaide niks want aiguluk had die alles op ze gewete. IN SCHOORL EN GROET De beide plaatselijke VVV's doen elk jaar hun best om voor de dui zenden gasten een attractief pro gramma op te stellen. Wat er zoal gedaan wordt kunt u elke week in de evenementenlijst lezen. De lampionoptochten mogen zich elk seizoen opnieuw in een grote belangstelling verheugen en ook de afgelopen week was dit weer het geval. In Schoorl werd dit evene ment vorige week woensdag gehou den. De heer v. d. Garde, de voorzit ter van de Schoorlse VVV trok bij de Klimweg de duinen in gevolgd door honderden kinderen al dan niet vergezeld door hun ouders. De tocht ging langs de rand en bij de Munik- kenweg werden de lampions ontsto ken. Vooraf gegaan door harmonie en drumband van 'Excelsior' uit Alk maar en gevolgd door onze plaatse lijke drumband ging de stoet door het centrum van Schoorl naar het witte duin bij café 'Honky-Tonk', waar de traditionele taptoe werd gehouden. In samenwerking met de Schoorl se drumband speelde 'Excelsior' hier nog enkele nummers. De lampion- dragertjes waren inmiddels het duin op gedirigeerd hetgeen een fascine rend gezicht was. De belangstelling was enorm, wie er aan mocht twijfelen dat aug. nog meetelde als vakantiemaand werd hier wel van zijn ongelijk overtuigd. Dat was ook het geval in Groet, waar vorige week donderdag de lampionoptocht werd gehouden. Hier namen liefst drie korpsen aan het evenement deel, nl. de Hoogoven harmonie en weer 'Excelsior' en de Schoorlse jeugddrumband. Hier werd naast café 't Harger Hoekje de stoet geformeerd en trok men door een gedeelte van de duinen naar het centrum van Groet. Talrijke inwoners hadden hun hui zen en erven feestelijk geillumineerd en dit droeg niet weinig bij tot het welslagen van het evenement. Bij het Groeter kerkje dat voor deze gelegenheid in de schijnwer pers was gezet gaven de drie korp sen een taptoe die door velen met belangstelling werd aangehoord. De kinderen kregen van de dames van de evenementencommissie een ver- DE UINSTRE snapering uitgereikt en zo kunnen zowel de VVV Schoorl als die uit Groet weer terugzien op een uitste kend geslaagde attractie. Op zaterdag 20 augustus zal te Schoorl het gemeentelijk sportterrein worden geopend door de burgemees ter, de heer Bergh. Hieraan zullen meewerken het fanfarecorps 'De Vriendschap' en de Jeugddrumband 'Schoorl'. De aanvang is om 4.30 uur gesteld, althans van de vriendschap pelijke wedstrijd Schoorl I tegen Duinranders I. Voor die tijd wat ftiu- ziek en een openingswoord. Zo zal dan de sportvereniging 'Schoorl' in het bezit komen van 2 sportvelden. Als we het nieuwe veld zo bekijken ligt het er keurig bij, hoewel nog wat open Het oude veld lag zo lekker tussen de bomen en met wind stond men er toch be haaglijk naar de wedstrijden te kij ken. Alleen is er nog het probleem van de kleedkamers die nu wel wat ver af komen te staan. Als we het kopje thee hebben gedronken mogen we wel meteen weer naar het veld. Maar allicht komt ook daar veran dering in en zal Schoorl nog wel eens over een mooi sportpark kun nen beschikken. Met tribunes? in De Duinstreek van 16 augustus 1935 dat het aantal kampeeraanvragen de 450 was overschreden; dat de VVV Groet-Camperduin ook toen al duinwandelingen onder des kundige leiding organiseerde; dat de wandeling uitstekend ge slaagd was, schreef de verslagge ver en dat de deelnemers de dui nen zullen beschermen tegen het vandalisme van sommige stadsbe woners die niet het minste begrip VAN DRUKKERIJ VOLKERS EN LEEGWATER IS II. C. BOEKEL - MEEUWENLAAN 11 - GROET 0 Opgave voor uw familiedrukwerk 0 en opgave voor al uw andere drukwerk 0 Uw abonnement voor De Duinstreek 0 Het afhalen van evt. niet bezorgde kranten hebben hoe zich in de natuur te gedragen; dat er een fancy-fair werd gehouden voor het verenigingsgebouw te Catrijp; dat te Schoorl werd geopend de kapsalon van mej. Kok-Steen, voor het wassen en watergolven betaalden de dames in die jaren drie kwartjes; dat de Edammer kazen bij de Goede Verwachting te Catrijp 60 cent kostten. Met ingang van 12 september a.s.: Maandag t.m. vrijdag 9.30-12.30; 14-15; en 17-18 uur; zaterdags gesloten. Sluitingstijd voor geldzaken 15.30 uur t.r.v. genoemde datum kunnen geldzaken slechts tot 15 uur worden afgewikkeld. Voor afwikkeling spaarbank en spoedbehandelingen bestaat tussen 17-18 uur nog gelegenheid. Op vrijdag bestaat echter gelegen heid tussen 17-18 uur tot afwikke ling van alle geldzaken. VAN DE STICHTING NUTSSPAARBANK ALKMAAR Blijkens het jaarverslag over 1965 van de Nutsspaarbank Alkmaar heeft het spaaroverschot bij deze in stelling in 1965 alle records van voorafgaande jaren overtroffen. Het verschil tussen de ingelegd en terug betaalde bedragen bedroeg namelijk 5.1000.000,- tegenover 3.8000.000,- in 1964. De toeneming in procenten van het totale spaartegoed was over 1965 bij de Nutsspaarbank ll,4°/o. Met inbegrip van de op de spaar rekeningen over 1965 bijgeschreven rente ad 1.600.000,- steeg het spaar derstegoed in een jaar van 45.147.000 tot 51.895.000,-. De stijging van het aantal in om loop zijnde spaarbankboekjes was gelijk aan die in 1964, namelijk 2000 boekjes. Per 31 december 1965 bedroeg het aantal spaarrekeningen 44.700. De gedurende de laatste jaren voorge komen stijging van de omzet zette zich ook in 1965 voort. De omzet door B. TEN WESEPE 'Als we mogen aannemen, dat ons gesprek als zeer vertrouwe lijk geldt. We moeten in dit opzicht uw woord hebben, juf frouw Strengs.' 'Wanneer het een eerlijke zaak is, heb ik niet het minste bezwaar', antwoordde Dinie afgemeten. Florrie lachte. 'Misschien niet helemaal eerlijk, maar als je gevoel voor humor hebt en een zekere sportiviteit kunt op brengen, denk ik niet, dat je bezwaren zult hebben. 'In orde. Als het geen resultaat oplevert, ben ik, voor ik hier weg ga, het hele gesprek beslist vergeten'. 'Dat is dan afgesproken', antwoordde Florrie voldaan. 'Moet je eens luisteren, de kwestie is: mijn vriendin heeft een vriend in Belgie, maar Het werd de morgen een lang gesprek. Het was al half twaalf, toen Ina op haar horloge keek en verschrikt overeind sprong. 'O, ik moet nodig naar huis. Papa is in staat om twee minuten over twaalf op te bellen en als ik niet kan opschieten door het verkeer, haal ik het misschien niet.' 'Kalm aan', zei de rustige Florrie. 'Reken maar gauw af. En als Dinie nu met mij meegaat, dan kan ik haar verder op de hoogte stellen, nietwaar? Ze moet zoveel mogelijk van je we ten. Ze moet als het ware je tweede ik worden', besloot ze lachend. Terwijl ze gedrieen naar Ina's wagen liepen, vroeg het meisje 'Wil je het werkelijk voor me doen Dientje?' 'Zeker. Ik vind het een reuze mop. Zoiets lijkt me nu net he? Maar als "ik er aan begin moet Florrie er bij zijn. Voor het geval ik blunders dreig te maken, kan ze me helpen.' 'Op mij kun je altijd rekenen', antwoordde het meisje op kalme toon. Dinie keek naar Ina. 'Dat is nog eens een vriendin, he? Die gaat door dik en dun met je mee.' 'En straks met jou', volgde Florie er lachend aan toe. HOOFDSTUK 7 BART HEEFT HET NIET DOOR Bart Hoogstra was in een vrolijke bui. Het was mooi weer en vanmiddag moest hij naar Wageningen voor baas Dirk. 'Ga meteen maar na het eten, des te meer kans heb je, dat je die Kaster thuis treft.' Dit leek hem, want om met het mooie weer de hele middag in het kantoor te zitten, was een temptatie. Verder had de hoogedelgeboren mejuffrouw, excellentie Greet Kalsman, hem voor het eerst vriendelijk gegroet. Zo zie je al weer: de aanhouder wint. Het duurt nog wel erg lang bij Hare Genade, maar binnen een jaar mag je eens een avondje met haar uit. Het begin is er. Een verschrikkelijk knap ding, maar vreselijk uit de hoogte. Voor haar bestaat alleen baas Dirk en de rest is lucht. Misschien wel bedorven lucht in haar gedach ten-gang. En vandaag ineens vriendelijk groet. Zie je weer: tegen zijn charmes kan geen mens op. Alleen jammer, dat het een kort reisje is. Langer dan een uur of twee en een half kun je er niet van maken. Je kunt er niet eens met de trein komen. Zal hij maar met de bus gaan of toch proberen een liftje? Dat is één tachtig reisgeld bespaart ofwel anderhalf pakje sigaretten. Lukt het niet, dan is ar al tijd de bus; ieder kwartier. Hij was even in dubio, war hij zou gaan staan. Bij de Oranje straat maar. Daar moesten ze toch afremmen. En in geval het niet lukte, was de bushalte vlakbij. Kwart voor twee stond Bart Hoogstra op de Utrechtseweg en monsterde de wagens, die de hoogte afkwamen of vanuit on- derlangs naar boven reden. Alleen een behoorlijke wagen kwam in aanmerking. De rest keek hij niet naar om. Na tien minuten stond hij er nog en keek op zijn horloge. Over acht minuten kwam er een bus. Als het voor die tijd niet gelukt was, nam hij die. Wacht eenswat kwam daar naar beneden? Een creme Chevrolet. Zou dat vriendelijke kind weer achter het stuur zit ten? Hoe heette ze ook weer? Juffrouw Van Hollewaard. Dirk kende haar: Ina was de voornaam. Hij rekte zijn hals en keek: ja ze zat zelf weer achter het stuur, de kap open nog wel. Jonge, wat zag ze er heerlijk uit. Als ze me nu maar ziet Bart Hoogstra had weer veel veine. Vlak bij de kruising kwam een lange vrachtwagen de Oranjestraat uit, zodat de Che vrolet moest afremmen en stoppen, vlak voor Bart, die meteen van de gelegenheid gebruik maakte. Hij liep naar de wagen en zei: 'Dat is even toevallig, juffrouw Van Hollewaard. Ik zie dat u dezelfde kant uitgaat. Kunt u me niet een liftje geven?' Het meisje achter het stuur keek hem half verschrikt, half verwonderd aan. Een van de verrassingen, die ik moet opvan gen. Die jongen kent me, dus ik moet hem kennen. 'Waar moet je naar toe?' vroeg ze, zo neutraal mogelijk. 'Wageningen. Ditmaal niet zo ver.' Ze opende het portier aan de andere kant. Verheugd liep hij om de auto heen en stapte in. Meteen trok ze op. Lachend haalde hij een pakje sigaretten te voorschijn. 'Voor het geval u ze soms vergeten hebt.' Dinie realiseerde zich: Hij zegt u, dus het is geen al te in tieme vriend. Maar dat hij me ook al aanziet voor Ina, is het zoveelste bewijs, dat het goed zit. Alleen opletten, wat ik nu zeg. 'Steek er maar een voor me op', nodigde ze uit, hetgeen hij deed. Gelijk keek hij haar aan. 'Weet u, wat ik de vorige keer ook al zo in u bewonderd heb? Dat u zich zo uitstekend kleedt.' Hij keek haar bewonderend aan. 'Een kunst, die niet veel jonge vrouwen verstaan', voegde hij er aan toe. Ze glimlachte vaag. 'Dank je voor het compliment.' Hij keek naar zijn eigen zomercostuum. 'Vindt u niet, dat wij samen uitstekend harmoniëren?' 'Vind je?' 'Zeer zeker. Apropos, dat avondje dansen door ons samen, gaat zeker nog steeds niet door?' 'Je slaat de spijker op zijn kop: dat gaat niet door.' 'Dat is dan erg jammer he? Wat moet ik doen om u over te halen?' 'Totaal niets, want het heeft geen zin.' 'O, dat is erg, want ik heb u de vorige keer bewonderd en dat jioe ik nu weer, in veel hogere mate.' 'Nog altijd dezelfde flirt, he?' waagde Dinie een gokje en dacht: wie zou het zijn? Ik kan moeilijk vragen: wie ben je? Misschien een vriend van Piet, Florrie's broer. 'Ik meen het echt, juffrouw Van Hollewaard.' 'Mooi, dan houden we het erop. En wat gaan we in Wage ningen doen? Andere meisjes het hoofd op hol brengen?' 'Wat denkt u, dat ik een harem heb?' Ze keek hem even met één oog dicht aan. 'Zou je best willen, denk ik. Als het maar mocht in Neder land.' Hij schudde heftig zijn hoofd. 'Voor mij is er maar één meisje "na van Hollewaard. En dat geloeft u niet.' 'Ik ben bijna sprakeloos', antwoordde ze en het was ook nog de waarheid, want ze wist niet zo gauw te antwoorden. Maar hoe zat het dan? Ina was toch verliefd op die Turnhoutse bier brouwer, waarheen ze vanmorgen vertrokken was? In een ge huurde zwarte Ford? In wat voor connecties stond ze dan wel met deze jongen, die toch werkelijk een keurige indruk maakte. Ze kreeg een inval. 'Hoe lang kennen we elkaar al?' 'Dat is niet aardig, juffrouw Van Hollewaard, dat weet u zelf zo goed als ik. Nooit gehoord van liefde op het eerste ge zicht?' .Ze lachte. 'En of. Weet u, waar ik verliefd op ben? Op deze wagen', zei ze naar waarheid, want reeds de eerste dag had ze gezegd, toen z e met Florrie mee was gegaan en nog even geke ken had naar de Chevrolet, waarmee Ina haastig naar huis reed: 'Da's nou een wagen om verliefd op te worden.' 'Zo?' 'Ja. Dat was bij mij liefde op het eerste gezicht.' 'En gemakkelijk', meesmuilde de jongen. 'Als u genoeg van hem krijgt, verkoopt u hem of ruilt u hem in. Dat kun je met een man niet doen.' 'Precies. Vandaar, dat ik een wagen prefereer boven een man zie je?' Hij schudde zijn hoofd. 'U verandert nog wel eens.' 'Inderdaad, meneer eh.Sorry maar mijn geheugen is van daag lek.' 'Bart Boogstra, weet u wel? Van B. Boogstra's Handelsonder neming. Koppen en schotels, zal ik maar zeggen.' steeg namelijk van 64.938.000,- tot ƒ75.790.000,- het aantal behandelde posten van inleg en terugebetaling nam toe van 215.500 tot 235.600. In het verslag wordt melding ge maakt van het feit, dat de Nuts spaarbank Alkmaar behoort tot de 6 oprichters van de Coöperatieve Ad ministratiecentrale voor Spaarban ken GA. Sedert 1 januari 1966 is de inleggersadministratie van de beide kantoren volledig geautomatiseerd. Op 2 augustus 1965 werd een plaat selijk bijkantoor van de Nutsspaar bank Alkmaar, zijnde het vierde bij kantoor, in gebruik genomen. Het modern ingerichte kantoorgebouw is gelegen aan de Stalpaertstraat, in de winkelgalerij tegenover de Don Bosco kerk. Het bedrijf so verschot bedroeg in 1965 271.113,88 tegen 286.418,14 in 1964. Deze geringe daling werd me de veroorzaakt door de per 1 januari 1965 ingegane verhoging van de in leggersrente. Een belangrijk deel daarvan werd echter opgevangen door de gestegen rente-opbrengst uit de beleggingen. Na bepaalde afschrijvingen werd van het bedrijfsoverschot 162,412,14 aan de reserve toegevoegd. De reser ve bedroeg per 31 december 1965 2.067.547,20. De balans geeft in actief en passief een totaal van 54.163.672,31. 'Legbatterijen en wat erbij komt kijken 'is een nieuw, rijk geïllu streerd boekje in de serie voorlich tingsbrochures 'Winstgevende Ad viezen' uitgegeven door NV Meng voeder UT-Delfia te Maarssen. Het is bedoeld voor pluimveehouders met uitbreidingsplannen, die toepassing van het batterij-systeem overwegen. Bij het samenstellen van dit boek je is door de deskundigen van UTD met de nieuwe inzichten en de laatste ontwikkelingen van het bat terij-systeem rekening gehouden. Het boekje is geheel bij. Het gaat eerst even in op de ontwikkeling die de batterij achter de rug heeft. Dan worden de voordelen van het bat terij systeem, zoals het nu geworden is, opgesomd. Dit systeem blijkt zeker goede kansen voor de toekomst te hebben want er zitten kostprijsverlagende elementen in. Dit uitgangspunt wordt in het boekje volledig uitgewerkt. De investering per kip is aantrekkelijk. Door het grote aantal kippen, dat men moet houden om zo economisch mogelijk te werken, is de totale investering evenwel vrij aanzienlijk. Men kan voor de kleinere eenheden de oplos sing zoeken in de minder gemecha niseerde batterij. Vervolgens worden vergeleken de exploitatiekosten van de batterij en die van het houden van kippen op de grond. Ook daaruit blijkt, dat de batterij voor pluimveehouden in het groot inderdaad goede perspectieven biedt. m Hierna volgt een bespreking van de verschillende typen kooien en de aan de uitvoering te stellen kwali- teiseisen. Ook het hoofdstuk over 't hok zelf biedt uitvoerige voorlich ting. Het boekje geeft verder tal van practische wenken, die de voeding en verzorging van de dieren betref fen. Het besluit met de opfok van jonge hennen, in verband met het feit, dat het laten opfokken bij derden hier langer hoe meer zal worden toege past. Het interessante boekje 'Legbat terijen om wat erbij komt kijken is voor belangstellende pluimvee houders kostelooos op aanvraag ver krijgbaar bij NV Mengvoeder U.T.- Delfa te Maarssesn. K L M. NIEUWS De directie van de KLM deelt me de, dat over het kwartaal april tot en met juni 1966 een winst is be haald van 33.0 miljoen gulden; inde overeenkomstige periode van 1965 was de winst 14.5 miljoen gulden. Dit kwartaal omvat het eerste deel van de zomerperiode, die in de luchtvaart in het algemeen als het gunstigste seizoen geldt. De bedrijfsinkomsten waren in dit kwartaal 216.3 miljoen gulden, dat is 15 procent meer dan in 1965. De bedrijfskosten (exclusief afschrijvingen tot een bedrag van 17.8 miljoen gulden) over dit, kwartaal bedroegen 165.9 miljoen gulden (8 procent meer dan in het vorige jaar). Het gebruikelijke kwartaalbericht aan aandeelhouders zal verschijnen in de tweede helft van augustus.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5