Gemeenteraad Schoorl Dinie wordt een dame Opening nieuwe sportveld Agent voor Groet en omgeving Keuromnibus Krijgt u geen VAN DRUKKERIJ VOLKERS EN LEEGWATER IS H. C. BOEKEL - MEEUWENLAAN 11 - GROET TWEEDE BLAD DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 Burgerlijke stand van Hans Werner Richter De Schoorlse gemeenteraad komt vanavond (donderdag) voor het laatst in de huidige samenstelling bijeen. Zoals U weet krijgt de raad zoals U die op 1 juni j.l. hebt ge kozen, vanaf 6 september de gele genheid te tonen wat zij waard is. Enkele vertrouwde gezichten moe ten we met ingang van die datum missen, zoals wethouder Kaandorp, mevr. Jansen, de heer Koelewaard, de heer Kaag en de heer Pastoor: Maar hoe dan ook, de huidige raad houdt het tot 6 september voor het zeggen en ook vanavond heeft zij weer een tiental punten tellende agenda af te werken. Ingekomen stukken. Naast enkele goedkeuringen van Gedeputeerde Staten op eerder ge nomen raadsbesluiten zijn er ook enkele mededelingen gekomen van de voorzitter van het centraal stem bureau. Deze deelde mede dat de heer Mr. C. P. Eecen is benoemd verklaard tot lid van de gemeente raad ter voorziening in de vaka- ture ontstaan door het overlijden van de heer P. Beeldman. De heer Eecen heeft inmiddels medegedeeld dat hij de benoeming aanneemt. Minder vlot ging het blijkbaar bij de fraktie van de P. v. d. A. Bij zijn brief van 12 augustus heeft de heer Jonkers namelijk me degedeeld dat hij ontslag neemt als lid van de raad. Op 17 augustus richtte de voorzitter van het cen traal stembureau zich andermaal tot het gemeentebestuur met de me dedeling dat de heer W. H. P. Pas toor in de plaats van de heer Jon kers is benoemd verklaard. Maar reeds de volgende dag heeft de heer Pastoor medegedeeld de benoeming als raadslid niet te zullen aanne men. De heer J. Muelink is op 18 augustus in plaats van de heer Jon kers nu benoemd tot lid van de raad. Aandelen B.N.G. Ten gevolge van de groei van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten wil men over een groter eigen vermogen beschikken. Er werd besloten om de inschrijving open te stellen op een bedrag van zes miljoen gulden nieuwe aandelen B. Schoorl kan in het aandelenka pitaal deelnemen met 17 aandelen van f 250,— en op deze aandelen zal slechts 10 pet. behoeven te wor den gestort. Het Bouwfonds levert, aldus B. en W. een wezenlijke bij drage in de woningvoorziening en daarom wordt de raad voorgesteld het verzoek van de N.V. in te wil ligen. Kasgeldleningen. Op 16 mei 1966 werd besloten kas geldleningen te sluiten toL een be drag van f 750.000,Inmiddels is de vlottende schuld gestegen tot dit bedrag en om de uitgaven voor dit jaar voortgang te doen vinden is het noodzakelijk het bedrag tot 1 miljoen te verhogen. De raad wordt verzocht hieraan zijn fiat te geven. Aangaan vaste kasgeldlening t.b.v. Groeter kleuterschool. Zoals wij eerder berichtten is enige tijd geleden de urgentiever- klaring voor de Groeter kleuter school afgekomen. De vraag was, hoe een en ander te financieren en daarom deed het B. en W. een ge noegen de raad te kunnen berichten dat zij hierin geslaagd zijn. De Noord hollandse Brandwaarborgmaatschap pij van 1816 te Oudkarspel is n.l. be reid gevonden een vaste geldlening voor dit doel te verstrekken van f 200.000,met een looptijd van 20 jaar en een rente van 7 pet. 's jaars. Er dient door de Minister van Binnenlandse zaken nog toestem ming te worden verleend maar toch verzoeken B. en W. de raad de aan bieding van de Brandwaarborgmij. te accepteren. Stichting regionaal woonwagen kamp. De commissie tot voorbereiding van de stichting van een regionaal woonwagenkamp te Alkmaar heeft zch tot het gemeentebestuur ge wend om te komen tot een gemeen schappelijke regeling voor de tot standkoming van een regionaal woon wagenkamp. In de gemeente Oudorp kan een dergelijk kamp worden gebouwd waarvan de kosten onge veer ruim twee miljoen gulden zul len bedragen. De omslag over de ge meenten die tot het rayon beho ren zullen f 1,64 per inwoner bedra gen maar de minister heeft aan leiding gevonden een crediet be schikbaar te stellen' waardoor deze kosten tot een bedrag van dertig cent per inwoner kunnen worden te ruggebracht. B. en W. stellen de ge meenteraad voor een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan. Wijziging gemeenschappelijke regeling. In 1962 besloot de raad toe te tre den tot de gemeenschappelijke re geling 'Beschutte werkplaats Alk maar en omgeving". In verband met wijzigingen van wetten en regelingen in deze gemeen schappelijke regeling is het noodza kelijk gebleken enkele veranderin gen aan te brengen. De raad wordt voorgesteld hiermee accoord te gaan. Bestemmingsplannen Aagdorp, Catrijp en Groet-Hargen. De raad wordt voorgesteld de par tiële bestemmingsplannen voor de in de aanhef van dit punt genoemde buurtschappen vast te stellen. Op dit moment hebben de bij dit punt be horende stukken ons nog niet be reikt. Zo mogelijk zullen we in deze editie of anders in die van de vol gende week nader hierop terugko men. Voorstel toelating raadsleden. De raad zal worden voorgesteld de nieuwe leden in haar midden toe te laten nadat de geloofsbrieven zijn onderzocht. Rondvraag. Graag zullen wij der traditie ge trouw in onze volgende editie te rugkomen op dit agendapunt en de gevoerde discussies. Voor de voetbalvereniging .Schoorl' was het jl. zaterdag een vreugdevol le dag. Want toen werd door burge meester Bergh officieel het nieuwe sportveld aan de vereniging overge dragen. De drumband en het fanfarecorps „De Vriendschap" marcheerden rond vier uur op deze warme nazomer middag het sportpark op en dit gaf het geheel een feestelijk tintje. De belangstelling voor dit gebeu ren was niet bijster groot maar dit was te wijten aan het feit dat ve len ongetwijfeld het strand boven het voetbalveld hadden verkozen om de middag door te brengen. Nadat de aanwezigen door de heer Broersma waren begroet, kreeg de burgemeester het woord. „Ik ben blij, dat we deze dag met elkaar kunnen beleven" zei de heer Bergh onder meer" en ik breng graag dank aan de gemeenteraad voor haar me dewerking en ook aan Gedeputeerde Staten die de toestemming tot cre- dietverlening hebben gegeven. Ook dankte de heer Bergh de eige naar van het land, de heer Riet veld, en zei verder blij te zijn met de goede verstandhouding die er tus sen beide plaatselijke voetbalver enigingen bestaat. Nadat hij de vereniging had gefe liciteerd met het nieuwe terrein, waarvan de Schoorlse en de club- vlag vrolijk wapperden, verklaarde de heer Bergh onder applaus van de aanwezigen het terrein voor ge opend. De heer Glorie van de v.v. Duin- randers" bood namens zijn vereni ging met enkele welgekozen woor den een bal aan terwijl als laatste spreker de heer Rondel namens de KNVB het woord voerde. Namens het afdelingsbestuur zei hij te hopen dat de kleuren blauw en wit van de beide plaatselijke ver enigingen nog eens één zullen wor den en ook zij hij te hopen dat men de sport zal bedrijven zoals deze bedreven moet worden. De eerste elftallen van beide ver enigingen stonden al gereed om in 9 Opgave voor uw familiedrukwerk 9 en opgave voor al uw andere drukwerk 9 Uw abonnement voor De Duinstreek 9 Het afhalen van evt. niet bezorgde kranten DE DUINSTREEK een voor het voetbalseizoen onge kende hoge temperatuur een par tijtje te spelen. Burgemeester Bergh verrichtte de aftrap en op de manier waarop hij dit deed was te mer ken dat hij niet voor het eerst het leder voor de voeten had. Hierna begon de wedstrijd onder leiding van scheidsrechter Beems ter- boer uit Bergen. Er werd van bei de kanten geen duimbreed toege geven en vooral tijdens de tweede helft moesten beide keepers meer malen in actie komen. De eerste helft eindigde met een 1-0 voor sprong voor Schoorl door een goal door Butter. In de pauze gaf de drumband een show weg en verfris ten de spelers zich. In de tweede helft slaagde Bes teman erin voor Duinranders gelijk te maken maar in de allerlaatste minuut was het weer Butter die er met een listig balletje in slaagde de Duinranders-keeper te passeren Schoorl won hiermee met 2-1, of het al of niet verdiend was laat ik graag in het midden, uiteindelijk was het een vriendschappelijke wedstrijd. En zo heeft „Schoorl" een veld waar zij mee voor de dag kan ko men. De zustervereniging mag zo lang van het tweede veld gebruik maken totdat ook zij kan beschik ken over een nieuw terrein dat wel licht in oktober reeds in gebruik zal worden genomen. De beide plaatselijke voetbalclubs hebben dan nieuwe velden terwijl vele andere sporten in de toeris tenkerk kunnen worden bedreven. De burgemeester zei mij in een na praatje dat er nu al veel voor de plaatselijke sport is gedaan maar dat er nog een wens overblijft, n.l. een zwembad. Het is te hopen dat door overheidsbemoeienis of op particu lier initiatief zoiets nog eens van de grond komt. Of liever gezegd, in de grond. GEBOREN Marcel, zoon van Jan van der Oort en Geertje Krap, Heereweg 224. Wilhelmina Christina, dochter van Gerrit Liefers en Maart je O verduin Staatsduinen lz. Yvonne Cornelia Catharina Marian ne, dochter van Joannes Meijer en Catharina Blokdijk, Voorweg 36a. Inge Christa, dochter van Frans Lekkerkerk en Anna van der Wind, Meeuwenlaan 10. Rob, zoon van Albertus Mulder en Anna Christina Lazones, Laanweg 6. Margaretha Johanna Hendrika Ma ria, dochter van Johannes de Vries en Margaretha Veldt, Plevierweg 48. Jolanda, dochter van Jan Vriend jes en Japke Lep, Scholeksterstraat 16. Petrus Maria, zoon van Adrianns Zwagerman en Lydwiena Hin, Heereweg 272a. GEHUWD Gerardus Franciscus Tromp, Heiloo en Alida Maria Hopman, Duinweg 39. Toekomstig adres: Heiloo. Gerardus Antonius Cornells Pompe Berkel-Nb. en Petronella Maria Beu kers, Heereweg 73. Toekomstig adr. Berkel-Nb. OVERLEDEN Pieter Beeldman, oud 55 jaar, echt- gen. van C. Jonker, Slotlaan 17. Maarten van der Groot, w/v F. Hoeksma, oud 89 jaar, Duinweg 30. Johanna Bartha Sieba, oud 69 jaar, e/v W. Andringa, Oorsprongweg 12a Brigitta Margaretha Stoop, oud 56 jaar. e/v J. Kager, Heereweg 80. Christiana Catharina Wilhelmina Krug, oud 73 jaar, w/v J. P. Ris- seeuw, Bickerslaan 3. Adriana Timmer, oud 78 jaar, w/v A. Glas, Heereweg 169. DE LOOP DER BEVOLKING Klaas Kapitein en echtgen. van Den Helder naar Hargerweg 3. Ruggero Rapparini van Bergen naar Reiger- weg 32. Johannes van Ooijen en echtg. en kinderen van Alkmaar naar W. van Brederodeweg 1. Janny Sijbrandi van Ontario naar Binnenweg 6. Florentius Johannes Gerardus Rietveld van Bergen-L. naar Heereweg 95. Hendrikus Jozef Knol van Mill Hill naar Heereweg 163. Gerrit Jan Mulder en echtg. en kinderen van Alkmaar naar Hee reweg 123. Hertha Emilie Peck van Ommen naar Duinweg 17. Nicolaas Pool en echtg. en zoon van Alkmaar naar Munnikenweg 11. Geertje Kroes, w/v H. Michelson, van Alkmaar naar Tolbanstraat 7. Jan Jakob Eecen en echtg. van Lan- gedijk naar Huismansweg 10 Theodorus van der Zee en echtg. en kinderen van Gouda naar Rei- gerweg 28. VERTROKKEN Adrianus Wilhelmus Selhorst van Achterweg 15 naar Bergen-Nh. Alida Hopman e/v G. F. Tromp van Duinweg 39 naar Heiloo. Petronella Beukers, e/v G. Pompe van Heereweg 73 naar Berkel-Nb. Johannes Ebels en echtg. en kind van Omloop 9 naar Castricum. Elisabeth Peijzel van Oorsprongweg 30 naar Amsterdam. Maria Cedee van Heereweg 84 naar Heiloo. Sporen in het zand, roman Zij vielen uit Gods hand, roman Het gevecht aan de beek, zes satires De nieuwe keuromminubus biedt een drieluik van ruim een halve eeuw geschiedenis. In 'Sporen in het zand' beschrijft Richter zijn jeugd in door B. J. TEN WESEPE 'Ach ja, Bart, dat is waar ook. Wel, Bart waar moet ik je in Wageningen afzetten?' 'O, in het centrum zo'n beetje. Moet u nog verder?' Misschien, misschien niet,' antwoordde ze raadselachtig. Terwijl hij uitstapte en haar hand drukte, vroeg hij nog eens: 'Geen schijn van kans zeker voor een avondje uit, samen?' 'Nee Bart, dat gaat niet door. Het beste met je koppen en schotels.' Hij wuifde haar na, tot ze om de hoek verdwenen was. Toen hij een half uur later zijn missie volbracht had en wat rondslenterde door Wageningen, zag hij haar wagen staan bij de landbouwhogeschool. Tja, datk on kloppen: pa was im mers prof? Dat wist Dirk te vertellen. Hij zwierf een klein uurtje in de buurt, de creme wagen in het oog houdend, maar toen Ina zich nog immer niet liet zien, stapte hij zuchtend in de bus, om geen moeilijkheden met zijn broer te krijgen. Ik kan hier moeilijk blijven wachten tot ze eens een keer komt opdagen. Dat kan wel vanavond worden. HOOFDSTUK 8 DINIE WORDT EEN DAME Op 'De Wijde Blik', de villa van de familie Van Hollewaard ging alles volgens de normale gang van zaken. Zo tegen half negen kwam dochter des huizes beneden, vriendelijk begroet door de huisknecht en ontbeet dan in haar eentje, de ochtend krant lezend. Om ruim negen uur liep ze naar buiten, groette de tuinman en opende de garagedeuren, om later in de creme Chevrolet weg te rijden. Buiten het hek was Ina van Holle- waard plotseling weer Dinie Stengs, die hard moest rijden om op tijd voor de colleges in Wageningen. En tegen elven liep ze gehaast uit om snel naar Velp terug te rijden, onderweg Florrie ten Hage oppikkend, omdat ze zich altijd nog een beetje onzeker voelde, als de professor beid. Die eerste keer - dinsdagmiddags - had het hart haar in de keel geklopt. Dinie geheel gehuld in Ina's kleren, haar bijge verfd en zelfs het kleine moedervlekje op de wang niet ont brekend, had met onvaste hand de hoorn van de haak geno men, toen de bel ging. Bij haar, zat Ina, gekleed in Dinie's bloes en rok, het haar heel anders gekapt en met een vervaar lijke zonnebril op, om te voorkomen dat het personeel haar als nog zou herkennen, maar om in geval van nood te kunnen in grijpen. Gedurende ongeveer vier en twintig uur was Dinie een re giment instrukties ingehamerd. Alles, wat maar van enig belang kon zijn uit Ina's leven was op de proppen gekomen. Ik ben 23, geboren op 31 maart. Papa's troetelnaam is Ineke of mijn dochter. Jij zegt: papa. En als je geprikkeld bent: va der. Dat weet hij, moeder is een poosje naar familie in Frank rijk; het botert niet erg tussen vader en moeder. De huis knecht heet Bertus, de tuinman Jan, het kamermeisje Frida en de keukenmeid Hannie. Iedereen groet je beleefd, meer niet Denk er om met niemand van het personeel ben je ooit in tiem. Florrie is al drie jaar je vriendin. En nog duizend-en-een andere mededelingen, raadgevingen, tips, kleine bijzonderheden en 'daar moet je vooral aan denken.' om mee in zo'n complot te zitten. Gewoon een reuzemop. En het gaf behoorlijk geld, dat was ook de moeite waard Last but not least: vier keer vijf dagen voor dame spelen. En rijden in een slee. Wat zeg ik? Een moordslee. De eerste proefneming slaagde onmiddellijk. Terwijl Florrie de gemetamorfoseerde Ina via een zijdeur binnen looste, ste vende deze, zich zoveel mogelijk beheersend langs tuinman Jan. die zijn pet afnam en vriendelijk groette: 'Goedenmiddag, juffrouw Ina.' Even later werd eenzelfde versie afgedraaid met de huis knecht Bertus en een half uur later met keukenmeid Hannie, die orders kwam vragen over het eten voor de volgende dag. Dinie ving haar taak heel voortreffelijk aan, gadegeslagen door de inwendig lachende Ina en rustig toeziende Florrie. De zwaarste test was het eerste gesprek met professor Van Hollewaard. Half één ging de telefoon. En op de manier, mis schien vijfhonderd maal gerepeteerd met het origineel meldde ze zich, haar stem geheel beheersend 'Met Ina van Hollewaard.' Het gesprek duurde drie minuten. En verliep volgens plan, feilloos, zonder een enkel probleem. Ditmaal zat de echte Ina nog vlakbij om in te kunnen grijpen als het nodig was. Even wel, Dinie was plotseling in de huid gekropen van de zelfbe wuste Ina en hield een noramal gesprek met pa v. Hollewaard Doch toen ze met een 'Tot ziens, papa', de hoorn op de haak had gelegd, slaakte ze een diepe zucht en keek naar de beide meisjes 'Is er misschien iemand bij de hand, die me wil uitwringen?' Ze proesten het uit alle drie doch Florrie was de eerste, die verzekerde, dat het zeldzaam goed gegaan was. 'En voor de komende dagen maak je maar geen zorgen; ik blijf in je onmiddellijke omgeving tegen telefoontijd als je mo rele ruggesteun.' Voor alle zekerheid had Ina nog één dag gewacht. Dinsdag avonds was er twee keer een telefoontje uit Groningen geko men, om half vijf en om half tien. Beide keren was het weer Dinie, die het gesprek voerde, zonder dat de echte Ina behoef de in te grijpen. Die avond ging pseudo-Ina naar haar kamer en dook in het heerlijke bed. Hoewel ze nog een poosje las, werd ze al gauw slaperig en sliep in met een glimlach over haar gezicht. Terwijl de echte Ina, vermomd in Dinie's kleding, met Florrie meeging om bij haar de nacht door te brengen. 'Dat versier ik wel, laat dat maar aan mij over.' De volgende morgen heel vroeg wegrijdend in de gehuurde wagen, die ze de avond te voren al had laten komen. Naar haar vriend in Turnhout. Er op vetrouwende dat Dinie Stengs gedurende haar afwezigheid de honneurs als dochter des huizes zou waarnemen. Woensdagavonds was Dinie tijdig weer op De Wijde Blik, in gezelschap van Florrie die bij de hand wilde zijn als er iets mis ging. Wanneer de professor een vraag zou stellen, waarop ze geen antwoord wist, had men besloten heel gewoon de ver binding te verbreken. De professor zou natuurlijk opnieuw draaien. Tja, een storing in de lijn waarschijnlijk, dat kwam wel vaker voor. Intussen was misschien met behulp van Florrie het te geven antwoord opgesteld. Het ging goed. Tegen zessen belde professor Van Hollewaard. Ditmaal duurde het gesprek kort omdat hij nog moest eten. Er waren geen problemen, desondanks zuchtte Dinie hartgrondig, toen ze de hoorn had opgelegd. 'Alweer voor zijn ruige. O, sorry zoiets zeg ik natuurlijk niet', verbeterde Dinie zich, terwijl Florrie lachte. Woensdagmiddags was Bart meegereden in de creme Che vrolet; donderdagavonds stond hij om kwart voor vijf even met een kennis te praten op het Willemsplein, toen hij de grote wagen zag voorbijrijden; Ina achter het stuur. Rijdende in de richting Velp. Hij keek op zijn horloge. Morgenavond eens opeletten, je kunt nooit weten. Of zou hij eens naar Wageningen gaan? Kwart voor vijf hier, dat is dus kwart over vier daar weg. Proberen, of ik er tussen uit kan knijpen, dacht hij. Maar vrijdagsmiddags kreeg hij geen schijn van kans, om dat hij moest meehelpen een grote partij exportgoed te factu reren, waarmee hij zoet was tot over half zes. Maar daarom niet getreurd, er komen nog meer dagen. Vrijdagmiddags half drie was Ina van Hollewaard met haar zwarte Ford weer terug bij Florrie, verkleedde zich en ging zitten wachten tot haar remplacante zou verschijnen. Ze liet de zwarte auto ophalen, zodat deze weer gereed ge maakt kon worden voor de zondagavond. Mocht papa eerder thuiskomen, dan zou hij zeker wel naar Florries huis bellen en was ze er. Van Florrie wist ze, dat hij om half één gebeld had en tegen etenstijd thuis zou zijn. Kwart voor vijf draaide Dinie de creme wagen de oprijlaan in, sprong er uit, voor alle zekerheid met haar zonnebril op en werd door Florrie opgevangen, die haar meelootste naar haar kamer, waar Ina lachend en in spannig zat te wachten. 'Hoe is het gegaan?' vroeg ze, na de begroeting. 'Ik dacht: boven verwachting', was het antwoord. 'Zo te ho ren is je vader een schat, Ina.' 'Heeft hij het nog over Emiel gehad?' 'Ja, gistermiddag. O nee, gisteravond. Of ik hem van de week nog gezien had. Ik antwoordde: Nee papa, natuurlijk niet. Vertelt u me eens, hoe ik dat moet organiseren? Nou, dat klopt toch? Ik heb de grote onbekende immers nog nooit ge zien?' Ina glimlachte. 'En wat zei papa?' 'O, hij grinnikte een beetje. Ik zei: als u er nu om gaat lachen, word ik kwaad, vader.' het Wilhelminische Duitsland en dat van de Weimar-republiek. In 'Zij vielen uit Gods hand' vor men het Duitsland en het Europa uit de donkere jaren van de nazi- terreur het voornaamste decor en in 'Het gevecht aan de beek' geeft Richter zijn sarcastische visie op het hedendaagse, het nieuwe maar in vele opzichten nog stokoude Duits land van de Bondsrepubliek Hans Werner Richter, die behoort tot de bekendste schrijvers van het naoorlogse Duitsland, schreef ech ter veel meer Europese dan louter Duitse romans, want zijn thematiek reikt ver over de Duitse grenzen. Richter is de oprichter en leidende figuur van de befaamde 'Gruppe 47' en staat bekend als een groot voor vechter van het 'enkagement' in de literatuur, van een maatschappelijk georiënteerde, sociaal strijdbare li teratuur. Hij wordt beschouwd als de representant bij uitstek van 'de generatie der geslagenen', als 'De Duitse Hemingway' die in krachtig kernachtig proza de werkelijkheid beschrijft, niets meer en ni,ets min der en met een duidelijk, sociale stellingname. In 'Sporen in het zand' wekt Rich ter het dorp tot leven, waarin hij opgroeide, het dorp aan de Oostzee tussen de steile kust en de beuken wouden de vissers en de badgasten, met het lichtzinnige meisje Kathie, broer Max en zijn collega-schilder Hubeck. Twee mensen beheersen de wereld van de jongen: de geliefde Meta, en de moeder met da grijze, spottende ogen. Het is een sfeervol, humoris tisch verslag van eerste verwachtin gen en eerste desillusies. Deze roman van een jeugd vertelt echter voor alles van vrienden en spelen, van liefde en dwaasheden, met een tikje heimwee, met spot, hu mor, ernst en veel liefde, met vita liteit en vreugde. Als de jongen tenslotte het ouder lijk huis verlaat en naar Berlijn trekt, is zijn jeugd voorbij en wordt deur opensloten naar het tumultu euze leven van de dertiger jaren en de lange nacht van de nazidemonie. Met 'Zij vielen uit Gods hand' schreef Richter zijn magistrale 'oor log en vrede' epos dat in 1952 werd bekroond met de René Schickele- prijs door een jury, waarin onder meer Thomas Mann en Hermann Kesten zitting hadden. Het boek werd in tientallen lan den vertaald en bezorgde Richter wereldroem. Richter paste een ver rassend procédé toe: hij weefde een aantal romans door elkaar heen in een kolossale raamvertelling, waar door de lotgevallen van zeer ver schillende Europeanen gestalte krij gen. In de nacht van 1 september 1939 ontmoeten we achtereenvolgens een kapitein in het Estlandse le ger, een joodse schoenmakersleerling uit Warschau, een studente in de chemie uit Krakau, een koksleer lingen een SS-man uit Luxemburg, de vrouw van een Duitse arbeider in Pilsen, een kapitein uit de Spaanse republikeinse leger een 'grijze muis' bij de Wehrmacht, de leider van een brigade van jonge communisten en Russisch jachtvlie- ger, een vaderlandsloze, een zwart handelaar uit Cairo, een barjuf frouw uit Riga, een Oekranisch lui tenant uit het Rode Leger, een Zuidslavische partisaan, een leidek ker uit Neurenberg. Wij) volgen de lotgevallen van deze Europeanen, van 1939 tot 1950, door alle landen van ons werelddeel. Al deze mensen eindigen in een Duits kamp, dat alle omwentelingen overleed. Het is Richter gelukt de veelheid van gebeurtenissen bijeen te bren gen in een grootse, filmische con ceptie. Hij verhaalt de gebeurtenis sen in de taal van de documentaire maar schreef met dit schrijnend tijdsdocument tegelijk een fascine rende avonturen- en liefdesroman. Tenslotte is het boek een radicale aanval op de terreurmethoden van een totalitaire staat, een striemende afrekening met het nazisme. Hans Werner Richter Keuromni bus, 584 blz, gebonden 7,90, na 15 december 10,90. Band: Helmut Sal- den. BEL 3981 en u krijgt hem direkt of u haalt hem bij G. SCHEKKERMAN OOSTERWEG 6

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5