99 Aardbevingen overvallen de aarde GERRITSEN Wij zijn met vakantie van 19 september t/m 1 oktober Uitgebreid winterprogramma van Stichting Dorpshuis KLOKKEN Burgerlijke stand gironummer 552867 Agenda Schoorlse Gemeenschap Doktersdiensten NIH EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 41e JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden ^Sloenxóisrkunót yy Stationsstraat 19 Bergen Nh. SPORTFOKKERS BERGEN' BINNENKORT VERSCHIJNT VERZENBUNDEL VAN NEELTJE MARIA MIN CURSUS VAKLEERKRACHTEN KLA VER J ASDRIVE NATIONALE RECLASSERINGSDAG CANADEES BEZOEK AAN DE OPENBARE BEGRAAFPLAATS 'I CARDINALE' IN HOTEL 'ATLANTIC' NATIONALE RECLASSERINGSDAG 1966 BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN MISDRIJF IS EEN DURE ZAAK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n v., Berge t Coop. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs ƒ7,50 per jaar; ƒ2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Weeldtod dit nummer bestaat uit 6 pagina's ..DE DUINSTREEK Turkse ramp staat niet alleen De aardbevingsramp in Turkije heeft grote indruk gemaakt in vele landen. Ook vanuit Nederland is ogenblikkelijk hulp gezonden. Toch komen aardbevingen veelvuldig vooi Gemiddeld met het schrikbarend aantal van één miljoen per jaar. Dit komt neer op bijna drieduizend schokken of bevingen per etmaal. Gelukkig is het allergrootste deel van deze bewegingen in de aard korst nauwelijks merkbaar en ver oorzaken zij geen enkele schade. Toch kan de mensheid volgens de statistieken nog altijd rekenen op tien aardschokken per jaar, die ern stige gevolgen hebben. Rampen zoals nu in Turkije zijn dan ook niet zeldzaam. De geleerden zijn er lang vanaf gestapt, dat de aarde een rustige massieve bol is. In de kern moet het een ware hek senketel zijn, waar onvoorstelbare hoge temperaturen heersen. In het binnenste van de aarde komen gi gantische gaten en grotten voor, die voortdurend aan veranderingen on derhevig zijn. Gebeurt dit te dicht bij de oppervlakte, dan past ook die buitenste korst zich aan bij de ver anderingen, die zich soms tot op honderd kilometer diepte, voordoen. De geleerden onderscheiden twee soorten: de rampen, die het gevolg zijn van instortingen van holle ruim ten in de aardkorst en de bevingen die het gevolg zijn van scheuren in de vaste rotsgesteenten die als 't wa re de fundamenten vormen voor de bodem waarop wij leven. De eerste categorie leidt tot verzakkingen, die vrijwel nooit ernstige gevolgen heb ben doordat zij zich slechts over een kleine oppervlakte voordoen. De echte bevingen, waarbij de wereld letterlijk op haar grondvesten schudt veroorzaken daarentegen ware rampen. Vooral doordat men nog in vele streken weigert zich ertegen te wapenen. De mensheid kan aan deze na tuurrampen maar heel weinig doen. Men kan slechts waarnemen, nog niet eens waarschuwen. De seismo- grafen registreren minutieus de ge ringste trilling in de aardkorst. De instrumenten zijn zo fijngevoelig, dat men er zelfs op grote afstand een kernontploffing mee kan waarne men. Maar als de naald eenmaal beweegt, dan is het al te laat. Dan is de ramp al veroorzaakt. De aarde kent een aantal gebie den, die bijzonder gevoelig blijken voor aardbevingen. Het zijn de streek langs de Middellandse Zee, de Balkan en de gebieden langs de lijn, die vrijwel de gehele aarde omvat: Klein Azië - Iran - Soenda- eilanden - Molukken - Japan - Stil le Oceaan - Westkust van Amerika. Het ligt voor de hand, dat men hier maatregelen neemt. Maar tot nu toe is hier nog maar bitter wei nig sprake van. De Turkse bevol king heeft de prijs voor deze nalatig heid moeten betalen. Meer dan drie duizend doden. Men kan extra slachtoffers voorkomen door lage, stevige huizen te bouwen. De wo ningen in de getroffen Turkse plaatsen waren echter opgetrokken uit een broze steensoort, die geen enkele weerstand kon bieden. Treffend is het beeld van de Turkse man, die woedend een steen opnam uit de puinhopen van wat eens zijn huis was om deze met zijn handen door midden brak. Hoe groot was niet het aantal slachtoffers in juli 1963 bij de Hebt U ,De Duinstreek' al betaald? De talrijke lessen in de vorm van een verantwoorde vrijetijdsbeste ding voor jongens en meisjes van 6- 18 jaar en volwassenen verdeeld in groepen gaan begin oktober weer van start in het Dorpshuis. In de aanhef van de circulaire van het uitgebreide winterprogramma zegt de directrice A. Vliegenthart- Verhoef in haar voorwoord, dat het Dorpshuis een goede bekende is ge worden bij de jeugd, waar de activi teit bruist op allerlei gebied en de leiding al het mogelijke doet de jeugd met creatieve bezigheden te boeien! Alvorens het clubwerk begint, wordt er evenals andere jaren door de stichting op woensdag 28 september a.s. om 2 uur een tekenwedstrijd ge organiseerd voor alle kinderen van Bergen in het Dorpshuis. Zaterdag 10 oktober wordt de uitslag van de tekenwedstrijd bekend gemaakt, ter wijl na de prijsuitrijking in het Dorpshuis een gezellige kinderfilm wordt vertoond. Voor de judo-lessen onder leiding van de heer J. Kuilman uit Alkmaar is weer een geweldige belangstel ling. Bijna alle groepen zijn volge boekt. Zij die hieraan willen deel nemen kunnen zich alsnog opgeven. Indien er nog geen plaats vrij is wordt men op de wachtlijst geplaatst inlichtingen kan men bekpmen elke maandagmiddag van 4-4.30 uur. De lessen in handenarbeid voor jongens en meisjes onder leiding van mevrouw Jansen worden gehouden woensdagmiddags voor jongens en meisjes van 6-8 jaar van 2-3.15 uur, van 9-12 jaar van 3.30-4.45 uur. Zaterdagsmiddags voor jongens en meisjes van 6-8 jaar van 2-3.15 uur. Jongens van 11-12 jaar van 3.30-4.45 uur. (Er kunnen maar 10 jongens geplaatst worden) eerste les woens dagclub 5 oktober eerste les zater dagclub 8 oktober. Woensdagmiddag van 2-3.30 uur, tekenles voor jongens en meisjes van 8-12 jaar (vingerverven, linole- umsnijden, gombatikken enz) eer ste les 5 oktober. De eerste les hand werken voor meisjes van 8-12 jaar is 5 oktober van 2-3.15 uur. De repetities van het kinderkoor o.l.v. mevrouw Kamermans voor jongens en meisjes van 6-12 jaar zijn elke dinsdagmiddag van 4-5 uur 1ste les 4 oktober. De eerste balletlessen o.l.v. me vrouw Derksen, met aan de piano Rudi Missiek, beginnen op vrijdag en zaterdag 7 en 8 okt. Voor leer lingen van 5-8 jaar van 2-3 uur, 9-10 jaar van 3-4 uur, 10-11 jaar van 4-5 uur zaterdagmiddag en vrij dagavonds voor meisjes van 12-13 jaar van 7-8 uur. Voor de jeugd van 12-18 jaar Judo, elke maandag van 8-10 uur (als er nog plaats vrij is). Tekenen en schilderen o.l.v. de hr. Gras. Nieuwe deelnemers doen de eerste weken wat handvaardigheid met potlood. Daarna wordt er ge werkt met houtskool, waterverf en olieverf. Iedere woensdagmiddag van 7.15-9.15 uur. Materialen voor deze cursus zelf meenemen, behalve tekenpapier, potloden en houtskool. De fotohobby-club staat o.l.v. de heer L. Mars. Men leert zelf af drukken, vergroten en ontwikkelen, elke woensdagavond van 7.30-9 uur. Minimum leeftijd 15 jaar, eerste les 5 oktober. Handenarbeid elke woensdag avond in het Dorpshuis van 7-9 uur minimumleeftijd 15 jaar, eerste les 5 oktober. Elke donderdagavond van 7.30-9 uur, geeft mej. Hendrikse les in het stofversieren voor moeders en hun dochters, natuurlijk is men ook al leen welkom, de eerste les 6 okt. Dit jaar wordt er weer gedanst o.l.v. de heer J. Harms, erkend dans- leraar en lid van de Ned. Bond van Dansleraren. De lessen worden ge geven in het Dorpshuis, elke don derdagavond van 7-8.30 uur, alleen voor beginners. Leeftijd 14 jaar, eer ste les 9 oktober. Voor jongens van 12 jaar en ou der is er ook dit jaar weer een tim- merclub o.l.v. de heer Vliegendthart elke vrijdagavond van 7-9 uur, eerst les 7 oktober. Mevrouw Derkse geeft ballet-les voor meisjes van 14 jaar en ouder van 8.15-9.15 uur, eerste les 7 ok tober. Clubs voor volwassenen De heer Gras geeft elke woens dagavond adviezen in het tekenen en schilderen van 7.15-9.15 uur, eerste avond 5 oktober. Bibliotheek In verband met het feit dat om streeks 1 oktober de deuren van de de nieuwe bibliotheek in de Stati onsstraat zullen worden geopend en de bibliotheek van het Dorpshuis programma wordt geschrapt, hoopt en vertrouwt de directie dat haar trouwe lezers de weg zullen vinden naar de nieuwe bibliotheek. De of ficiële opening staat nog niet vast, dit zal t.z.t. bekend gemaakt worden. Talenclubs Maandag Engels voor beginners o.l.v. me vrouw v. d. Berg van 7.30-8.30 uur; voor gevorderden van 8.30-8.30 uur, eerste les 3 oktober. Maandag: Frans voor gevorderden van 7-8 uur, o.l.v. mej. Koert. Frans voor conversatie van 8-9 uur Frans gevorderden van 8.30-9.30 uur. Frans voor beginners van 9.30 tot 10.30 uur, eerste les 3 oktober. Vrijdag: Duits voor gevorderden on der leiding v. mevrouw Berkhout aardbeving, die het Joegoslavische Skopje in puin legde? Ook daar wa ren duizenden doden en zwaarge wonden. Vele Nederlanders bewaren nog tragische herinneringen aan deze ramp, daar zij als toerist in de omgeving waren. In hetzelfde ge bied zijn kortgeleden overigens op nieuw schokken gevoeld. In angst vluchtten duizenden toeristen naar huis. Een jaar na de ramp van Skopje werd Alaska ook al zo'n gebied waar veelvuldig schokken worden waargenomen getroffen door een zeer sterke aardbeving, die samen ging met reusachtige vloedgolven. Straten in Anchorage en Kodiak barstten plotseling open. Mensen, auto's, huizen verdwenen in meters diepe gaten. De kracht van de aard beving werd later vastgesteld op tweehonderd duizend megaton, twee duizend maal zo sterk als de krach tigste waterstofbom, die ooit was ontploft. Het was op één na (Chili 1906) de sterkste aardschok ooit ge registreerd. Zelfs op Cape Kennedy duizenden kilometers zuidelijker, bewoog de aarde bijna vijf centime ter op en neer. Toch viel het dodencijfer in Alas ka mee: honderd en veertien doden, terwijl vier en een half duizend mensen dakloos werden. De schade werd geraamd op twee en een half miljard gulden. Het verbazingwek kend lage dodencijfer werd toege schreven aan, natuurlijk, het lage bevolkingscijfer van Alaska, maar ook aan de manier van bouwen: kleine steden, brede straten, lage stevige huizen. Voorlopig lijkt dit de enige tegenmaatregel, waarmee de mensheid zich kan beschermen tegen de onvermijdelijke terreur van de aardbevingen. 7-8 uur; Duits voor gevorderden van 8-9 uur en voor beginners van 9-10 uur, eerste les 7 oktober. Vrijdag: Engels voor gevorderden o.l.v. mevrouw v. d. Berg, van 7.30-8.30 uur. Engels voor gevor derden van 8.30-9.30 uur, eerste les 7 oktober. Elke woensdagavond handenarbeid van 7-9 uur, gewerkt wordt met pa pier, klei, hout enz., eerste les 5 ok tober. Elke vrijdagavond balletles voor dames o.l.v. mevrouw Derksen van 9.15-10.15 uur, eerste les 7 oktober. Wie meer wil weten over foto grafie wordt lid van de fotoclub o.l.v. de heer L. Mars elke woens dagavond van 7.30-9 uur, eerste les 5 oktober. Elke donderdagavond geeft mej. Hendrikse les in stofversieren van 7.30-9 uur, eerste les 7 oktober. Inschrijving voor alle clubs woens dag 21 september en donderdag 22 september beide dagen van 3.30-4.30 uur en des avonds van 7-8 uur. Spreekuur directrice van 8-9 uur elke maandagavond. keuze uit plm. 90 stuks Drie en twintig september a.s. zal de eerste bundel verzen genoemd 'Voor wie ik liefheb, wil ik heten' bij de uitgever Bert Bakker-Daamen in Den Haag verschijnen. Op die zelfde datum zal dan in het restau rant van de Bijenkorf in Den Haag deze eersteling aan de Bergense dichteres worden overhandigd door de burgemeester van Bergen L. J. de Ruiter. Prof. Dr. W. G. Hellinga zal dan een korte inleiding over het werk van de dichteres houden en daar na enkele van haar gedichten zal voorlezen. Onder leiding van de Culturele Raad Noord-Holland en in samen werking met een aantal muziek scholen zal in het gebouw van de Bergense muziekschool aan het Spaanse Pad door een leraar van de werkgroep Orff-Schülwerk een cursus worden georganiseerd, die op 16 september zal beginnen met een duur van zes lesavonden (allen op vrijdag). De cursus is bestemd voor het opleiden van vakleerkrachten voor muziekscholen. Voor opleiding vakmusici zijn nog enkele plaatsen vrij. De kosten bedragen 15,-. Men kan zich daarvoor opgeven bij de Culturele Raad, Hoflaan 22, Bergen, telefoon (02208) 3943. Aanstaande vrijdagavond organi seert de heer A. Jager in zijn res- restaurant 'De Kleine Theetuin' aan de Breelaan een klaverjasdrive om vleesprijzen, aanvang 8 uur. Aanstaande zondag, 18 september, zullen de leden van de kleindieren- fokvereniging voor het eerst van dit seizoen, met hun zelf gefokte dieren in het openbaar optreden bij de hr. F. Urbanus, Zuidlaan 6 te Bergen. De bekende keurmeester, de heer Wesseling uit Amsterdam, zal dan de daar aanwezige dieren selecte ren voor de grote komende tentoon stellingen. Onder de ingezonden dieren zijn vele konijnenrassen zoals: Vlaamse Reus; Franse Hangoor; Rex; Tan; Hollander etc. Tevens Cavia's, hoen ders en duiven. Belangstellenden zijn zondagmor gen welkom. Aanvang 10 uur. In februari van dit iaar overleed onze voorzitter Mr F. G. G. Boerrig- ter. Deze oud-Kantonrechter zal vele Bergenaren nog voor de geest staan. Hij was een zachtmoedig en wijs man. In zijn rechtersambt viel mensen bestraffen hem zwaar en dus was het geen wonder dat hij de reclassering een warm hart toedroeg Hij besefte dat reclassering naast de noodzakelijke bestraffing een effec tiever middel kon zijn om herhaling van misdrijf te voorkomen. De hulp en steun, door de reclassering ge boden, had dan ook zijn volle be langstelling en ieder jaar dat onze plaatselijke collecte een vooruitgang vertoonde bij het vorige verheugde hem. Nu hij is heengegaan, is onze beste wens - zoals ook de zijne zou zijn geweest - dat dit jaar een re cord-opbrengst te zien zal geven. Het bedrag komt ten goede van de reclasseringsinstellingen van ALLE gezindten. In Bergen vindt de huis-aan-huis collecte plaats in de week van 19 september tot 2 oktober. Zie ook het artikel over dit on derwerp van Fedde Schurer in dit nummer van De Duinstreek. Het plaatselijk comité A. G. v. d. Hilst, secretaris; Mr F. Zeiler, penningmeester; Mevr. J. B. M. Diesfeldt- Pieters Mr J. N. Alblas; A. L. Bakker. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité hoopt oo 20 september a.s. de elfde groep Canadese nabestaan den van de in de oorlog gevallen Canadese militairen in ons land te verwelkomen. Zij zullen dan logeren in Holten, Nijmegen en Groesbeek. Daarna zul len zij een bezoek brengen aan de grote begraafplaatsen in Holten, Groesbeek en Bergen op Zoom. Individuele bezoeken aan oorlogs graven zullen worden gebracht aan onder meer het kerkhof te Bergen. Op 28 september verlaten de Ca nadezen wer ons land. der gemeente Bergen van 5 september tot 12 september 1966 GEBOREN: Elsemarie, dochter van J. W. Boersma en M. Versluijs, M. Wollegrasweg 10. Sander Hylke, z. van H. Otter en A. Thoes, Van Bla- derenweg 44. Geboren te Alkmaar: Linda Eelisabeth, dochter van J. T. Vlaar en D. A. Sprenkeling, Heren weg 55. ONDERTROUWD: Pierre Mergen, 35 jaar, pensionhouder, Breelaan 78 en Hendrika Walter, 23 jaar, Wal deck Pyrmontlaan 1. Klaas J. de Goede, 26 jaar, kok, K. de Grootelaan 2 en Liesbeth Glo rie, 18 jaar, Loudelsweg 11. Alfonsus N. M. Triest, 22 jaar be steller, Alkmaar en Tillie Postma, 22 jaar, Filarskiweg 36. Gerrit Schoorstra, 21 jaar, ass. fi liaalchef, J. M. Graadt van Rogge- weg 15 en Anna M. van Twuyver, 17 jaar, typiste, Dorpsstraat 44. Petrus J. M. Wiering, 28 jaar, volon tair schilder, Pr. Hendriklaan 10 en Anna M. Kamp, 24 jaar, Pr. Hen driklaan 10. Theodorus J. Elzinga, 24 jaar, Heiloo en Nelly A. Tik, 22 jaar, beambte, Groeneweg 17. GEHUWD: Gerrit M. Bootsman, on derwijzer, Andijk en Wilhelmina v. Zanten, onderwijzeres, Noordlaan 42 nieuw adres: Alkmaar. OVERLEDEN: Gaugerica Tool, oud 63 jaar, Lijtweg 51. Ter vermijding van de hoge incassokosten ver zoeken wij onze abon nees hun abonnement vóór 1 okt. a.s. te vol doen. Kwartaalabonnement 2, Postabonnees 3,15 Jaarabonnement 7,50 Postabonnees 12, t.n.v. Fa. Volkers Leegwatei Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank. De directie van het hotel 'At lantic', die dit voorbije zomersei zoen verschillende bekende orkes ten van naam in zijn sfeervolle dan cing heeft laten optreden heeft thans het bekende Italiaanse orkest 'I Cardinale' de gelegenheid gegeven de maand september vrijdags, zater dags en zondags hun muzikale as piraties in de dancing te presente ren. Het uit vijf Italiaanse jongens bestaande orkest, heeft reeds be kendheid gekregen door hun t.v.- optreden in het programma 'Voor de vuist weg' van Willem Duys en in het radio-programma van de AVRO 'Een avondje uit'. Voorheen speelde dit kwintet in 'De Oude Herberg' te Heiloo, waar zij al direct in contact traden met een platenfirma, door bemiddeling van de bekende impressario Lou van Rees. Dit orkest, waarvan de leider Ma rio Trevétti blind is, neemt reeds door haar muzikale prestaties een bijzondere plaats in, in de showwe reld. De 24-jarige pianist, die als kind op zijn geboorteeiland Sicilië door een granaatscherf aan zijn voorhoofd werd getroffen en daar door het licht in beide ogen verloor, is een bekwaam pianist, die tijdens zijn opleiding een enorme dosis doorzettingsvermogen aan de dag legde. Ondanks zijn blindheid slaagde deze talentvolle begaafde muzikale Siciliaanse jongen met veel succes - in brailleschrift - voor zijn piano studie aan het conservatorium te Rome. Het brillante pianospel van Ma rio Trevetti is fantastisch. Dit is dan ook een reden temeer eens naar dit bijzonder goed spelende Italiaanse orkest te gaan luisteren in de dan cing van hotel 'Atlantic'. ER IS EENS IETS GEWEEST Sommige mensen schrikken reeds bij het woord reclassering. Dat zijn immers de lui die fatsoen lijke mensen weer met boeven wil len opschepen? Ze kijken wel uit, ze nemen geen risico. En ze weten je een heel verhaal te vertellen over de slappe rechtspraak, waardoor bank overvallen en moorden aan de orde van de dag zijn. Als je dat allemaal door de vingers zou zien, wat voor wereld kreeg je dan? Ter geruststelling van de zulken: de reclassering wil helemaal niets door de vingers zien. Misdrijf moet worden gestraft. Niet alleen bij de notoire zware jongens van het vak, maar ook bij degene die, hoewel hij altijd een fatsoenlijk man was, zich eens door drift liet vervoeren of door nood verleiden. Ook hij moet worden gestraft. Maar alle straf heeft zijn maat. En als die straf is geboet, dan moet het ook uit zijn. De man die, als de gevangenisdeuren zich weer hebben geopend om hem uit te laten en die met zijn ogen staat te knipperen te gen het licht der vrijheid, moet een groet en een hand hebben. Dat wil de reclassering zijn. Ze wil hem weer stevig op zijn benen zetten en hem helpen om zijn plaats in de sa menleving terug te vinden. Natuurlijk, daar zijn verenigingen voor. Reclasseringsinstellingen van diverse godsdiensten of humanitaire richting. En daar is een nationaal bureau voor. Dat is organisatorisch allemaal wel in orde. Maar deze in- Vanaf 9 september Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Openbare klaverjasdrive, uitgaande van de TTV 'Duintref fers' in café Slijkerman. Aanvang 20.00 uur. DINSDAG 20 SEPTEMBER Vergadering van de Biljartclub 'De Rustende Jager', aanvang 8 uur. BEJAARDENSOCIETEIT RECTIFICATIE De bejaardensocieteit is woensdag 14 september begonnen. NOORDHOLLANDS KUNSTCENTRUM Kunstenaars centrum Bergen Lucebert, recente schilderijen. 3 september - 23 september 1966 dagelijks van 10.30-12.30 en 14-17 uur, zondags van 14-17 uur VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 stellingen hebben nog te worstelen met bergen van misverstand. 'Er is iets met die man geweestweet men zich te herinneren. Hij heeft gezeten. Hij deugd niet, of in elk geval niet helemaal, want men noemt geen koe bont of er is wel een vlekje aan - enfin, onze natio nale spreekwoordenschat is vol van die zelfgenoegzame achterdocht, vol ook van de overtuiging van eigen vlekkeloosheid. Maar wie, die iets van zichzelf heeft begrepen, durft eigenlijk met de hand op het hart verklaren dat hij volkomen betrouw baar, eerlijk, evenwichtig en toege wijd is Het komt hierop neer: we hebben een voorschot van vertrouwen no dig. En de reclassering vraagt niets meer of minder van ons, dan dat we dat ook aan anderen zullen ge ven. Het gaat hier niet over be roepscriminelen, maar over mensen die in een onbewaakt ogenblik het evenwicht hebben verloren en uit de boot zijn gevallen. Die schrijven we toch niet af? Om op die reclassering terug te komen; dat is niet zomaar een vrij blijvend clubje van lieden die lief hebberen in filantropie. Het is een orgaan van onze samenleving, dat er op gericht is die samenleving ge zond te maken. Dat heeft met sen timentaliteit of halfzachtheid niets uit te staan; het is even zakelijk als menselijk. Maar we kunnen deze mensen niet laten werken in een luchtledig. Ook zij hebben ons voor schot van vertrouwen nodig, tast baar gemaakt allereerst in de bijdra ge die wij voor hun werk, het werk dat zij voor ons doen, beschikbaar stellen. Zij zijn onze portiers die de weer opnieuw aangekomenen ont vangen en hun plaats aanwijzen. Zij moeten, en ze doen dat uit onze naam, de eens gestraften duidelijk maken dat de zaak hiermee wat ons betreft uit is, en dat ze er niet meer op zullen worden aangekeken. En ons willen ze ook iets duidelijk maken; hoe noodzakelijk dit is, zo wel uit maatschappelijk als uit menselijk oogpunt, dat de verbitte ring wordt weggenomen en dat er geen energie en goede wil, die on ze samenleving kan dienen, ver loren gaat. Dan vergeten we van beide kan ten, dat er 'iets' geweest is. Als we het onthouden en vastspijkeren, is dat de beste manier om te zorgen dat er weer 'iets' komt. We hebben nu een goedé kans om op de nationale reclasseringsdag te tonen dat, wanneer we tegen discri minatie in de verte zijn, we dat recht ontlenen aan de mate van menselijke solidariteit, die we ten opzichte van onze eigen landgeno ten zonder terughouding weten waar te maken. Fedde Schurer Britse verzekeringsmaatschappij - en hebben in 1965 150 miljoen gul den uitbetaald aan polishouders, die zich tegen inbraak en andere ver liezen door misdrijf hadden verze kerd, dat was zestien procent meer dan in 1964. Dit bedrag blijft bene den de werkelijke verliezen als ge volg van misdrijf: een niet onbelang rijk aantal personen is voor zijn privé-eigendommen niet of onvol doende verzekerd en een groot aan tal diefstallen van voorwerpen van betrekkelijk geringe waarde leidt niet tot een claim. De verliezen in handel en bedrijf liggen in totaal ook hoger, daar speciaal in de scheep vaart de verzekering vaak bij bui tenlandse firma's is ondergebracht. (DIA) aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1