UeeMkd 99 De wethoudersbenoeming GERRITSEN gironummer 552867 in Bergen KELTUM PLEET NIET EEN BRIL, MAAR DE «JUISTE BRIL Doktersdiensten DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 41c JAARGANG No. 36 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden De wethoudersverkiezing in Schoorl Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Uit de goede oude tijd Burgerlijke Stand Tienershop Voetbalmatch 'Zeetax-Cup' Geslaagde Jongedierendag Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Klaverjasclub 'De Oude Prins' AMERIKAANSE AUTO'S WORDEN VEILIGER dit nummer bestaat uit 8 pagina's ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; ƒ2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven (van onze speciale correspondent Fr. Otten) 'De wethouders zijn vertrou wenspersonen bij uitnemend heid van de raad'. Met deze stelling begint mr. A. Koelma destijds secretaris en bur gemeester van Alkmaar, zijn hoofdstuk over de wethouders in zijn toelichting voor raads leden op de Gemeentewet. Misschien had mr. Koelma be ter kunnen schrijven: det wet houders behoren de vertrou wensmannen bij uitnemendheid van de raad te zijn; want hoe vaak is bij wethoudersbenoe mingen niet gebleken dat de benoemde wethouders geenszins het vertrouwen van alle raads leden hadden? Zoals bij de wethoudersbenoeming van 6 september j.l. in de gemeente raad van Bergen, wat betreft de vacature van mevrouw Mr. E. P. Broekman-Vriesman, die de porte feuille van onderwijs had beheerd. In haar plaats stelde de fractievoor zitter van de VVD, de heer H. P. v. Schaik de homo novus in de Ber gense politiek, de heer F. Verstegen candidaat. Deze kon rekenen op de 5 stemmen van de KVP, op die van zijn fractievoorzitter en op zijn ei gen stem; op de stem van mevrouw Broekman mocht hij slechts hopen, want de mogelijkheid was niet uit gesloten dat zij hem deze doorslag gevende stem zou onthouden. Ge zien de uitslag mogen wij aanne men, dat mevrouw Broekman, zij het niet corde magno, haar stem aan haar partijgenoot heeft gegeven want deze kreeg 8 stemmen, waar onder hoe zij nogmaals gestipu leerd zijn eigen stem. De gemeen tewet, die het raadslid verbiedt mee te stemmen wanneer het zaken be treft die hem persoonlijk aangaan, staat onbegrijpelijkerwijze wèl toe dat hij meestemt, als het om perso nen gaat; zelfs als het over zijn ei gen persoon gaat, zodat de betrok kene zelf de doorslaggevende stem kan uitbrengen. Zou de gemeente wet zulks niet toestaan, dan had de heer Verstegen het niet verder gebracht dan 7 stemmen en zou hij dus niet benoemd zijn geworden. De zeven raadsleden van de vijf ove rige fracties hebben niet alleen met woorden, maar ook met de daad la ten blijken, dat zij deze nieuwko mer als wethouder hun vertrouwen niet konden geven. Als het er dus om gaat, hoeveel raadsleden wel hun vertrouwen in deze wethouder stelden en dan mogen wij de per soon in kwestie zelf wel uitschake len dan zouden er slechts 7 (in clusief mevrouw Broekman) van de 15 overblijven. Zodat de stelling van mr. Koelma in dit geval niet op gaat. Nu niet bepaald een joyeuse entree van de nieuwe wethouder. De verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken rust vooral op de KVP. Die maakte met de VVD de dienst uit. De zetels worden tevo ren onderling verdeeld; eerst daar na mochten de PvdA (2 zetels) en Mr. S. D. Sluis vernemen, hoe de heren beslist hadden; en eerst daarna mochten ook de BP (2 ze tels), de PSP (1) en het Middenblok (1) zulks aanhoren. In het eigen lijke overleg over de verdeling van de wethoudersportefeuilles waren deze vijf minderheids-fracties niet gekend. Iets dergelijks speelde zich de- zelde dag in de Alkmaarse gemeen teraad af; met dit verschil, dat de KVP daar niet het spelletje speelde met de VVD, maar in samenwer king met de PvdA, de VVD buiten spel zette. De fractievoorzitster van de VVD daar, mevrouw Holzmüller toonde zich zeer verontwaardigd, dat haar fraktie buiten het overleg was gehouden en verweet de sa mengaande fracties machtswellust, hetgeen zij in flagrante strijd achtte met de democratische beginselen en het stadsbelang; de samenwerkende fracties hadden gesold met de be langen van de Alkmaarse kliezers. Wij vragen ons af, hoe mevrouw Holzmüller over de houding van haar partijgenoten in de Bergense raad denkt, die zich aan dezelfde machtswellust hebben schuldig ge maakt en van de zijde van de PvdA het verwijt te horen kregen vin te hebben gesold met de belangen van de kiezers, die volgens de heer De Graan terecht hadden mogen ver onderstellen, dat mevrouw Broek man opnieuw wethouder zou wor den. Dat dachten de kiezers vier jaar geleden toen de PvdA fractie nog 4 zetels had óók ten aanzien van dr. J. Hemelrijk toen ook wethouder van onderwijs en óók door zijn ei gen fractie gewipt. De geschiedenis herhaalde zich ook hier weer, zij het op een ander vlak. Wat de discussie, die aan de wet houdersbenoeming voorafging, nog verder betreft: mr. Sluis herinnerde aan reeds eerder in de fractie van de VVD voorgekomen onenigheid en betwijfelde het in hoge mate of dit de fractie was, waaruit de raad zijn keuze moest bepalen. Hij wees er terecht op, dat de wethouder in de raad een politieke figuur is; de nieuwe candidaat was 'n ambtenaar en voor een ambtenaar in het colle ge, die nooit raadslid was, voelde mr. Sluis niets. Heel wat scherper was het PSP- raadslid, de heer L. Schuil, die in zijn maidenspeech de wijze waarop de VVD haar favoriet naar voren had geschoven als onaanvaardbaar en onelegant schetste, zowel tegen over mevrouw Broekman als tegen over de kiezers. De heer Schuil had het ook over geruchten als zou de heer Verstegen hebben verklaard alleen op voor waarde dat hij wethouder van fi nanciën zou worden, een kandida tuur voor het raadslidmaatschap te zullen aanvaarden. Nu waren die geruchten die door de heer Verstegen naar het rijk der fabelen werden verwezen, niet tot ons doorgedrongen; maar helemaal onwaarschijnlijk lijkt het ons niet, dat de zaak zich zo binnenskamers dan natuurlijk heeft voorgedra gen; waarom moest anders me vrouw Broekman het veld rui men? Toch niet om de heer Verstegen de portefeuille van sociale zaken en/of onderwijs in handen te spelen Het ligt voor de hand, dat deze laatste, die in Leiden als gemeente ontvanger aan het laadje zit, slechts de portefeuille van financiën ambi eerde. Wij hopen alleen, dat de fi nanciële positie van Leiden, dat voor het eerst sinds jaren een begrotings tekort van 2 miljoen, geen voor teken is voor het beleid dat deze ontvanger van Leiden als wethou der van financiën in Bergen zal voeren. Nadat de Boerenpartij bij monde van de heer Smit te kennen had gegeven, dat zij ook voor een wet houderszetel in aanmerking wenste te komen een poging, die door de PvdA, welke evenmin een schijn van kans had, met een lachje en een schouderophalen werd ontvangen kwam de heer Dinkelberg van het Middenblok met het voorstel ommr. Sluis tot wethouder te bombarderen. Hij had uit de discussies slechts partijbelang, groepsbelang en per soonlijk belang beproefd meende dat het gemeentebelang voorop moest staan. Zijn voorstel mr. Sluis in het college te brengen, was zo gek nog niet. Niet alleen heeft mr. Sluis al enkele keren zijn raadszetel met een aantal stemmen van bijna tweemaal de kiesdeler betaald, hij heeft als raadslid een veeljarige ervaring en kent dus de vraagstukken van Ber gen. Hij kwam daarom zeker eerder in aanmerking dan de nieuwkomer Verstegen, waarbij nog komt, dat de KVP van een AR-man als wethou der meer te verwachten zou hebben dan van de VVDer. Maar de KVP, die inzake het in terne conflict in de VVD een slappe en vrij dubbelzinnige houding aan nam, zocht de weg van de minste weerstand en speelde liever haar ge makkelijk spelletje met de VVD. Intussen zaten de minderheids fracties te wachten op een verkla ring, die het gewipte VVD-raadslid mevrouw Broekman in petto had, maar waarmee zij niet op de prop pen durfde te komen; de verklaring namelijk, dat zij onder druk van fractie en partijbestuur bewilligd had in de kandidatuur-Verstegen. Op haar beurt zat zo vernemen wij uit betrouwbare bron mevr. Broekman te wachten op een voor stel van de heer Schuil om haar alsnog candidaat te stellen. Dit misverstand bleef onopgehelderd, ook na de verklaring van de heer Van Schaik, dat er aanvankelijk wel kortsluiting in de VVD was ge weest, doch dat deze was verhol pen, toen de fractie eenstemmig met de KVP tot een accoord kwam. Tenslotte werd tot stemming over gegaan met het bekende gevolg. Me vrouw Broekman kreeg één stem die van de heer Schuil; Mr. Sluis kreeg eveneens één stem, vermoede lijk van de heer Dinkelberg en de Boerenpartij kreeg haar eigen twee stemmen; drie stemmen waren blanco uitgebracht en het laat zich raden, van wie die blanco stemmen kwamen. Intussen is bekend geworden, dat wethouder Verstegen inder daad de portefeuille van finan ciën van de burgemeester heeft over genomen, die op zijn beurt de portefeuille van onderwijs onder zijn beheer kreeg. Ook de Sociale Dienst res sorteert onder wethouder Ver stegen; voor het overige behiel den de andere twee leden van het college hun oude porte feuilles. Zoals u heeft kunnen lezen is de nieuwe Schoorlse Gemeente raad door burgemeester Bergh geïnstalleerd. Hoewel volgens de heer Koekoek gemeenteraden alleen maar vra gen om zwembaden en gymnas tieklokalen, mogen we toch niet ontkennen dat tijdens het 'be wind' van de vorige Raad heel wat tot stand is gekomen al is er dan nog geen zwembad hier. Maar we behoeven hierover niet uit te wijden, u heeft dit de af gelopen 4 jaar uitgebreid kunnen lezen. Na de installatie van de nieuwe Raadsleden werden uit hun midden twee wethouders gekozen. En we hebben met enige verbazing kunnen zien hoe eensgezind de verschillende frakties waren. Dit was ook af te leiden uit een opmerking van de hr. Dekker dat iedereen had gestemd zoals hij dat had moeten doen. Hieruit blijkt dat niet alleen elders maar ook in Schoorl zo'n wethou dersverkiezing maar een wassen neus is en dat de zaak allang in kan nen en kruiken was voordat de (openbare) verkiezing werd gehou den. Een eigenaardige opvatting van een democratisch bestuurde samen leving. Het deed ons daarom vreemd aan dat de heer Meijer zijn mederaads leden adviseerde op de heer Dekker te stemmen, terwijl de heer Meeden- dorp hetzelfde deed ten gunste van de heer Muelink. Men deed dit lou ter pro forma, want zoals gezegd, ieder Raadslid wist al van te voren hoe de stemming zou uitvallen. Nu is een wethouderszetel in een gemeente een belangrijke post. Met, de burgemeester behandelen de wethouders elke week vele belang rijke zaken van allerlei allure die de Raad nimmer bereiken. Men kan ze dus ook niet publiceren. Op de onlangs gehouden bijeenkomst van het gemeentebestuur met de burge rij is gepleit voor het in het leven roepen van een public relations of fice waardoor de burger meer te we ten zou kunnen komen van het ge meentelijk beleid vöordat alle stuk ken 'panklaar' bij de Raadsleden worden opgediend. Een wethouder dient op velerlei gebied deskundig te zijn. Nu heeft de heer Dekker als raadslid al en kele jaren praktijk, gehad. Maar het moet ons van het hart dat wij be twijfelen of de heer Muelink met zijn onervarenheid en jeugdige leef tijd wel in staat moet worden ge acht om een dergelijke positie te kunnen hekleden. Het is ons niet recht duidelijk waarom men niet het oog heeft laten vallen op iemand die al enige jaren met de praktijk in de Raad heeft te maken gehad. De heer Muelink mag dan met goede voornemens zijn bezield, hij is zon der slag of stoot tot wethouder ge bombardeerd en het komt ons voor dat de Schoorlse burgerij het niet geheel eens is met zijn verkiezing tot wethouder. De Raad wordt ge acht een vertegenwoordiging uit de burgerij te zijn en nogmaals, wij be grijpen niet dat de heer Muelink door de Raad op zo'n verantwoorde lijke post is geplaatst. De leeftijd van de heer Muelink speelt geen grote rol; het is een al gemeen tijdsverschijnsel dat ook in gemeentebesturen de ouderen voor de jongere generatie plaats moeten maken. Maar er waren toch wel andere kandidaten geweest, wij stellen ons voor dat bijvoorbeeld de heren Sle- king of De Leeuw beter voor het ambt van wethouder geschikt zou den zijn geweest. En welke redenen tot de verkiezing van de heer Mue link hebben geleid wil ons niet dui delijk zijn. Maar er is nu niets meer aan te veranderen, de heer Muelink zal met de heer Dekker de 'W' van B en W vormen en het is voor Schoorl te hopen dat hij zijn positie waardig zal blijken te zijn. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. In het Bergense museum, dat vroeger woonhuis was, woonden in het laatst van de vorige eeuw Klaas Vrasdonk eigenaar van dit pand - met zijn onderverhuurders Jaap Brammer, Gerrit en Piet Slikker en Geertje Hageman, die elk een week huur van veertig cent aan Klaas be taalden, uitgezondert Piet Slikker die de kamer met de grote schoor steen huurde, waarin hij een spek- rokerij bedreef en daarvoor vijfen dertig cent meer huur moest beta len. Klaas Vrasdonk was een Berge- naar en in zijn tijd eerste postbe- steller van Bergen. Op twaalfjarige leeftijd bracht hij heinde en verre de post rond van Alkmaar tot Eg- mond. Er verscheen toen maar wei nig nieuws zodat het kon gebeuren dat een courant van dezelfde datum een half jaar circuleerde langs de bewoners van dit uitgestrekte dorp. Later, trouwde die jonge postbode met Guurtje Zuurbier en werd vrachtrijder op Alkmaar. Adam Vrasdonk vroeg naar school Wanneer het dan in het expedi tiebedrijf van Klaas erg druk was, moesten zijn kinderen bijspringen en werd er zodeende veel vrij van school gegeven. Ook Adam Vrasdonk één van de zes zoons uit dit gezin ver telt dan dat hij beslist de helft van zijn schooltijd verzuimd heeft en hij op zijn tiende jaar voorgoed van school ging, waar hij onderwijs ge noten heeft van de onderwijzeres sen mej. Honing en Van der Oord en de onderwijzers De Boer, Van Hoorn en meester Francken. Kost verdienen Elk arbeiderskind dat in die jaren de school verliet kon een streep achter zijn jeugd zetten, want voor hem was de ernst van het leven be gonnen. Er kon niet langer meer uit moeders pappot gegeten worden. Je had nu eenmaal de leeftijd be reikt dat je eigen kost moet gaan verdienen. Adam Vrasdonk liep dus elke mor gen voor dag en dauw, eerst twee uur naar Egmond, waar hij als den nenplanter werkte voor de Water staat. Na zijn dagtaak tippelde hij weer twee uren en had dan zo'n dag veertig cent verdient. Later kreeg hij bij dit bedrijf be ter werk en zorgde voor het ver voer van plantenmateriaal per paard en wagen, bestemd voor de werkob- jecten. Op zijn zeventiende jaar trok hij met andere ondernemende jongens naar grote grondwerken, werkte voor de Amsterdamse waterleiding, hielp mee Schagen en Wognum met een tramlijn te verbinden en zwoeg de met honderden arbeiders te Callantsoog, als" slaven in de duinaf gravingen, waar zeven opzichters nauwkeurig elke vertraging in het werk controleerden en de arbeider indien zijn werk vlot verliep met een weekloon van negen gulden naar huis kon gaan. Toestanden die de hedendaagse mens zich nauwe lijks kan realiseren. Later toen hij op de Renbaan werk te verdiende hij meer. Dat sportcen trum thans Hertenkamp was in de eerste jaren zo in trek, dat men de stroom bezoekers niet aan I kon en het verkeer langs de Ber- gerweg, van de oude Tol bij Pesie- bad tot Bergen, volkomen vast zat. In het jaar 1904 trouwde Adam met Geertje van Duin die een ne genjarige staat van trouwe dienst bij wethouder Jan Oldenburg ach ter haar rug had. Het was dan ook i Jan Oldenburg die het jonge paar in het oude Rechtshuis in het hu- welijk verbond. Dertien jaar woon- den ze aan het Achterpad, verhuis den daarna naar de Doorntjes, woon den zevenendertig jaar aan de Geestweg in het oude huis van de vader van Tinus Blokker, vijf jaar op het Boendermakerhof en kwa men daarna in het vredige 'Merel hof' terecht, waar een negenenvijf- tig jarig huwelijk abrupt werd ver- broken door het overlijden van me vrouw Vrasdonk. Na nog enkele ja ren in Merelhof gewoond te hebben mocht hij op advies van de dokter niet langer alleen blijven wonen en vertrok Adam in mei van dit jaar naar de familie Zoons aan de Tuin- dorpweg, die hem gastvrij een ka mer ter inwoning aanboden. Mevrouw Zoons is nog een ver familielid van de Vrasdonken en heeft jaren daar in het huishouden geholpen, toen mevrouw Vrasdonk haar werk niet helemaal meer aan kon. Adam Vrasdonk heeft het bij de familie Zoons erg best naar zijn zin en hoopt 24 september zijn zes- entachtigste verjaardag in zijn ge boortedorp te vieren. Dagelijks fietst hij naar de be- jaardensocieteit aan de Grote Dorps straat om zijn partijtje biljart of 'n spelletje kaart te spelen. Adam is een geestig en vlot ver teller, met een scherp herinnerings vermogen waarop menigeen jaloers kan zijn. Als jongen heeft hij met zijn kameraden Jan, Jaap en Piet Bult allerlei kwade-jongensstreken uitgehaald. Als er een ongewenste gast verzeild raakte moest Piet Beeldman, de veldwachter - de va der van Beeldman de post, die in de Kleine Dorpsstraat gewoond heeft de vreemde gast over de grens van Bergen zetten en als Adam en zijn vrienden dan vroegen: Mogen we meelopen Piet? dan was dat bij Piet altijd goed. Bergen trouw gebleven Adam is zijn geboorteplaats trouw gebleven. Hij heeft het zien groei en van ruim 1200 inwoners tot ruim 12.000 ingezetenen. De echte sfeer die over dit 'stille' dorp lag is ver dwenen. De weldadige rust, die vroe ger rond de Ruïnekerk hing, is er niet meer. De oude kerk staat on- wenning midden in een vermaakcen- trum waar dansmuziek, jazz en comboklanken overheersen. Nerveuze twintig-eeuwse mensen zoeken verstrooiing en vele artis tieke jongeren beginnen zich pas prettig te voelen als het midder nachtelijk uur heeft geslagen. Wie hieraan niet meedoet loopt achter, zegt men. Goeddan maar achter. Ik zal altijd bewonde ring blijven houden en respect heb ben voor die 'oude generatie', waar toe ook Adam Vrasdonk behoort. Respect voor de wijze waarop zij zich door het leven hebben gesla gen. Jan Timmer van de Gemeente Bergen van 12 tot 19 september 1966 GEBOREN: Geen. ONDERTROUWD: Dirk Luhrs, 80 jaar, Bergen en Margaretha Cosman Kanaaldijk 55. Carl J. Brandt, 31 jaar, organisatie-deskundige, Am sterdam en Jolinde M. van der Zijl 23 jaar, Duinweg 10. GEHUWD: Joseph M. A. Burer, ma gazijnchef, Amsterdam, en Bernarda A. A. Min, Natteweg 3. Nieuw adr.: voorlopig oude adressen. Nicolaas W. Grooteman, Alkmaar en Margaretha G. M. Hansen, Me- zenlaantje 3. Nieuw adres: Bergen. Jacobus P. P. Bouma, Leeuwarden, en Cornelia H. BoU, Bergen. Nieuw adres: Leeuwarden. Karei ten Have, Zuldlaan 20 en Ger- dina J. Rikkerink, Noord wijk. Nw. adres: Noordwijk. OVERLEDEN: Adriana M. Soomer, oud 79 jaar e.v. A. J. G. Colnot, Lijt- weg 16. Adrianus Vrasdonk, oud 63 jaar, Kerkedijk 41. De bekende damesmodezaak 'De Bonneterie' aan de Breelaan, heeft het leegstaande winkelpand aan de Stationsstraat hoek Prinsesselaan waar voorheen wijlen mevrouw Henneman een chocolaterie bedreef met enkele aangrenzende wonin gen aangekocht met de bedoeling daar op die hoek een tienershop te gaan vestigen. Op initiatief van de heer R. Jan sen, gerant van hotel 'Elisabeth' zal hedenmiddag (donderdag) op het gemeentelijk sporterrein aan de Oud Burgerweg hoek Kerkedijk een sportieve premiere plaatsvinden tus sen het personeel van de Noordelij ke en Zuidelijke Horecabedrijven van het dorpscentrum. De Noordelijken zullen dan onder de naam 'Pilaren' en de Zuidelijken genaamd 'Elisabeth' in passende shirts het sporterrein betreden. De keuzecommissie bestaande uit de chefkoks van 'Het Huis met de Pilaren en Hotel 'Elisabeth' hebben de elftallen als volgt opgesteld Pilaren: Jan Smit (doel); Piet Til- stra en Henk Schotten (backs); half- linie: R. Jansen; Boudewijn Mulder en Henk Vonk. Voorhoede: Koos Schekkerman, Fred Böhne, N. van Alem, Cor Meijer en Jan Bloemen. In het doel van 'Elisaheth' staat Wil Kaandorp, backs: Ad Doorak ker, Ted Jansen. Half linie: Leo de Vos, Hans Hovink en Sjaak v. d. Sluis. Voorhoede: Hans v. Veen, Rob Noordhof, Rob Klaasen, Aat Henne man en Steef de Jong. Loco-burgemeester H. N. Zonjee zal de aftrap verrichten. De grote wisselbeker 'De Zeetax-cup' is uit geloofd door de heer Jaap Volkers. Het ligt in de bedoeling dit eve nement elk jaar in september te organiseren. De wedstrijd staat onder leiding van bondsscheidsrechter J. Dinger- dis. Als grensrechters fungeren, H. J. N. M. Woudstra en W. Bol. Aanvang 3 uur. De afgelopen zondag hield de ver eniging 'De Sportfokkers Bergen' 'n geslaagde jongedierendag. Meer dan negentig dieren, allen geboren in '66 verschenen voor 't eerst op de keur- Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VOOR BERGEN J. LUGTEN Hoflaan 6 telefoon 2700 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 Hebt U ,De Duinstreek' al beteslé? Ter vermijding van de hoge incassokosten ver zoeken wij onze abon nees hun abonnement vóór 1 okt. a.s. te vol doen. Kwartaalabonnement 2, Postabonnees 3,15 Jaarabonnement 7,50 Postabonnees 12, t.n.vl Fa. Volkers Leegwatei Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank. tafel, waar de heer Wesseling keur meester (A) uit Amsterdam, ten hui ze van de heer A. Urbanus de inge zonden collectie aan een kritisch oordeel onderwierp. Het was verbazingwekkend hoe de oudste der Nederlandse keurmees ters, telkens de geringste afwijkin gen constateerde en met veel hu mor en deskundigheid de fokkers ^oede raad gaf en hen aanspoorde tot betere prestaties. De resultaten van de keuring wa ren zeer hoopgevend voor het ko mende tentoonstellingsseizoen. Van -de 66 ingeschreven konijnen, be haalden niet minder dan 41 het pre dikaat ZZG of ZG. De beste Vlaam se reus was van de heer Dekker, Bergen. De beste Franse hangoor van mevrouw Beets-Jonker, Schoorl zij had tevens het beste dier van de grote rassen. Mevrouw Schmalz behaalde bij de Middenrassen de eerste en tweede prijs resp. met blauw en donkerbr. marter. De heer Urbanus had zowel bij de Russen als de Tans het beste dier en de beste kleine Rassen. De jeugdige Bennie Koomen werd met zijn witte Rex de winnaar van de jeugdleden. Bij de Hoenders won de heer Tromp de eerste en tweede prijs met zilver getoverde Holland se Kriel. Bij de Cavia's was de heer Urbanus nummer één Vrijdag 23 september a.s. is er 'n feestavond in 'De Oude Prins', ten gelegenheid van het feit dat de kla verjasclub 10 jaar bestaat. Tevens herdenkt met dan het feit dat de heer G. Schekkerman, Oosterweg 6, 10 jaar voorzitter is van deze vere niging. Leden en uitgenodigden worden verzocht om 7 uur aanwezig te zijn. Onder de voortdurende druk van kritiek op de onvoldoende veilig heid van de moderne automobielen gaan de Amerikaanse autofabriekan ten er thans toe over in de modellen voor 1967 bepaalde verbeteringen aan te brengen, nog voordat zij er wettelijk toe verplicht zijn. Ver scheidene nieuwe modellen zullen met een indrukbare stuurkolom worden uitgerust, die onder plotse linge druk of bij een grote schok zich gedraagt als een harmonica en aldus de schok opvangt. Een tweede verbetering vormen dubbele toe voerleidingen voor het hydraulisch remcircuit: als één leiding lekken vertoont of op andere wijze in het ongerede raakt blijft het remver- mogen intact. Algemeen verwacht men, dat na het onderzoek door de Senaatcom missie die zich daarmee bezighoudt deze verbeteringen bij de wet zullen worden voorgeschreven. Verder ver wacht men dat hoofdsteunen ver plicht zullen worden gesteld en voorts benzinetanks, die niet kun nen scheuren. (DIA)

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1