nel 139 Hagelwitte stuk Magere Varkenslappen 500 Druiven kilo i. Verse Worst x. IJ8 250 gram 99 79 NIEUW! gram m per pakje 500 gram pak 500 gram LITERfles (1068 gram) PMC-CENTRIFUGE CLUBPRIJS f89.- Boordevol vitamine C. Goed voor uw kinderen, goed voor uzelf. T/m woensdag 28 september SCHOONMAAK-AANBIEDING ♦Italiaanse "iianaanse Opdat wij niet vergeten De Bezetting 250.000e VOLKSWAGEN KEVER VOOR NEDERLAND VERKEERS VOORLICHTING VOOR FIETSERS Vitaminen voor miniprijs Verse Roomboter Gekookte Worst Zoute Pinda's Rabat Koffie AH-Koffiemelk 2J5 1?» T/m zaterdag in alle AH-SuperMarts Bloemkool waarvan f 44.- in PMC-cheques Vergelijkbare winkelwaarde f 145.- Bestelnummer A-890 t/m woensdag 28 september IN ALLE AH-WINKELS T/m zaterdag n alle AH-SuperMarts en in enkele AH-Zeltbedienmgszaker) Ook in een groot aantal AH-ZeKbediemngszaken Panneboenderper stuk 60 Sponsdoekjes 2 stuks 1.- Soappads 10 stuks 95 Plastic Sponsper stuk 39 Zemen vol traan gelooid, ±38x40 cm 395 Enka Spons Afwasborstel samen I45 Huishoudhandschoenen 25 small - medium of large per paart- Pedaalemmerzakken 20 stuks 85 Toiletblocs 2 stuks 69 Afwasmidde! flacon dubbele inhoud 75 EN EXTRA IN alle AH-SUPERMARTS Heerlijk gekruide Schuurpoedergrote bus 29 Tochtstrip zelfklevend rol 8 meter 1 .- Muurverf veegvast .emmer ±4 kilo275 Anti-Condensdoek per stuk 90 Oh albert; heijn Een AH-SuperMart is een Zelfbedieningszaak waar behalve kruidenierswaren minstens ook groenten en vlees worden verkocht. Boekbesprekin g door dr. L. de Jong Het aantal boeken, dat men bij herhaling leest, is uiterst gering. Daarvoor is het aanbod te omvang rijk en onze tijd te beperkt ook al door de zich steeds nog uitbrei dende functie van andere massa media: grammofoonplaten, film, ra dio, televisie. En toch gelukkig verschijnen er van tijd tot tijd werken, waarvan men reeds dade lijk bij de eerste lezing wéét: dit boek zal ik nog héél vaak in han den nemen. De Bezetting van dr. L. de Jong is één van die weinige wer ken. U kent het ongetwijfeld reeds allemaal; hetzij door het zien van de eenentwintig tv-uitzendingen, hetzij door het lezen van de vijf pocket deeltjes waarin de uitgeverij Queti- do deze uitzendingen bundelde. Waarschijnlijk echter door beide. Weliswaar bestaat er een zeer om vangrijke litteratuur over Nederland in de Tweede Wereldoorlog, maar nóch de geschiedschrijvers, noch de 'geuzenpoëzie', noch de litteraire neerslag in het werk der roman- .schrijvers is zo zeer algemeen aan vaart en gewaardeerd nationaal be zit geworden als juist deze Bezet ting. Natuurlijk zijn daarvoor verklarin gen te vinden. Toen in 1961 de be wuste uitzendingen begonnen, was het tv-toestel al zo populair dat zeer vele Nederlanders ze konden zien. Bovendien hadden zowel de makers (dr. L. de Jong en de pro ducenten Milo Anstadt en Ben Klok man) door de afgelopen vijftien ja ren de nodige afstand van de be handelde periode kunnen nemen, waarvoor een grotere objectiviteit mogelijk was dan in vroegere publi- katies. Ten derde was daar de niet te overtreffen deskundigheid van de auteur, die als directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie niet alleen praktisch alle bron nen kende en daaruit wist te selec teren, maar die ook de mensen ken de die, hetzij als helden .hetzij als randfiguren, een rol gespeeld had den in een drama, dat duurde van mei 1940 tot mei 1945. Of nog lan ger? Deze laatste vraag rijst onmiddel lijk in ons op, nu De Bezetting op nieuw verschijnt, ditmaal als een standaardwerk in een bank. In meer dan een opzicht een 'bezit voor uw leven', zoals de vaak misbruikte term luidt. Een tegelijk groots en tragisch bezit. De uitgever zelf ge bruikt deze uitdrukking niet, maar spreekt van 'de onbeschrijfelijke nachtmerrie 1940-'45'. En inderdaad, wie in dit over vloedig gejllustreerde boek gaat bla deren, die springen de wanhoop en de ellende naar de keel en de tranen in de ogen. Daar brandt Rot terdam.en daar verdrinkt Wal cheren. Daar in het fris-jonge por tret van een man die men gekend heeft en die werd gefusileerd en daar de onbekende, een mens van vlees en bloed, die werkte en lief had en die niet terugkeerde uit Duitsland. En daar het meisje met het smalle, doodsbleke gezichtje en de jodenster. Maar toch: De Bezetting is niet alleen een monumentaal geregi streerde nachtmerrie. Het is ook een hartverwarmend epos geworden. Want tegenover de ongelooflijke laagheden stonden even ongeloof lijke heldendaden, tegenover men selijk falen ontroerende zelfopof fering ,tegenover de wanhoop ston den trouw en vriendschap en de haast niet te omvatten verrukking van de Bevrijding. En tenslotte: gelukkig ontbreekt in De Bezetting ook de humor niet. De felle karikaturen en de tragi komische anekdotes, waarin wij on ze gal uitspuwden en daarmee wij elkaar trachtten op te beuren. Bij dit alles bewaart De Jong een bewonderenswaardige ob j ecti viteit, die bewogendheid niet uitsluit. Dit is mede het gevolg van het vaak ge bruikte procédé: het verslag van een ooggetuige, de herinnering, die op gehaald wordt door mensen, die af stand hebben weten te nemen van die 'nachtmerrie', de held-in-colbert, die zonder fanfares of koninklijke onderscheidingen weer aan zijn da gelijkse werk is gegaan. De toenemende belangstelling vooral ook bij de jeugd voor deze verschrikkelijke jaren, de bescha mende actualiteit, die blijkt uit de processen tegen oorlogsmisdadigers en de symptomen van een herle vend fascisme, het zijn alle factoren die een herverschijning van De Be zetting in deze vorm nodig maakten. Het buitengewone illustratiemateri aal noemde ik u al (ruim 1500 illu strates op voortreffelijk papier). Een uitgebreid personen- en zakenregis ter .maken deze uitgave tot een ide aal hand- en studieboek. Meer dan een eeuw geleden schreef Heinrich Heine de bittere woorden 'Denk ich an Deutschland in der Nacht, Dann bin ich um Schlaf gebracht.' Zo ging het mij toen ik weer De Bezetting had gelezen. Zo zal het ook u gaan wanneer u bij herhaling dit werk in handen neemt. Op dat wij niet vergeten tot wel ke gemene en tot welke grootse din gen de mens in staat is. Opdat ook onze kinderen het zullen weten. Opdat wij dankbaar mogen zijn. Opdat wij waakzaam mogen zijn. Opdat wij bescheidenheid leren. Opdat wij eerbied zullen kennen. Opdat wij zullen weten wat karak ter betekent. Jaap Buys In de Volkswagenfabriek de grootste autoproducent van Europa te Wolfsburg, is in aanwezigheid van talrijke persvertegenwoordigers de 250.000ste Volkswagen-kever voor Nederland van de band gelopen. VW - importeur Mijndert Pon nam de sleutels van de witte VW 1500 in ontvangst. De wagen was voor deze gebeurtenis met 'n prach tige bloemenversiering in de naii- onale kleuren getooid. Pon importeert vanaf oktober '47 Volkswagens in Nederland. Zij is daarmee de oudste relatie van de Volkswagenfabriek. De eerste im port, negentien jaar geleden, was bescheiden: 67 Volkswagens. Met de uitbreiding van het dealernet (dat momenteel 250 servicestations om vat) steeg de import van de kever echter snel 1948 1.320 1950 5.180 1955 10.633 1960 15.792 1965 35.499 Momenteel maakt de populaire kever circa zestig procent van de totale import van de 60.000 Volks wagens per jaar uit. 250.000 Volkswagen-kevers beteke nen dat 1 op 6 automobielen een VW-kever is. Deze onbetwiste bestseller is al meer dan vijftien jaar de topscorer op de vaderlandse autoranglijst. De eerste naoorlogse modellen van liet in 1937 door Professor Posche uitge brachte ontwerp ondervonden ten aanzien van de uitrusting nogal wat kritiek. Maar allengs deed de Volks wagenfabriek de Volkswagen uit groeien tot een perfecte en degelij ke construktie. Jaar in jaar uit werden verbeteringen aangebracht, in totaal niet minder dan 2.157. Wie in 1955 had durven voorspellen, dat meer dan tien jaar later nog steeds hetzelfde model van de mon tagebanden zou lopen, zou schou derophalend zijn genegeerd. In 1966 echter kan worden vastgesteld, dat de vraag naar alle typen VW's nog steeds stijgende is. Dat geldt ook voor de VW bestelwagens en voor de VW 1600, de middenklasse-auto. De vierhonderdduizendste Volkswa gen wordt dan ook nog vóór het einde van dit jaar in Nederland verwacht. Via Secura de Belgische Nationale Vereniging ter voorkoming van ver keersongevallen heeft onlangs de film Tweewieler uitgebracht, be stemd om de verkeersregels aan de fietsende jeugd goed in het geheu gen te prenten. In onderwijskringen is deze film goed ontvangen en is men er van overtuigd dat deze visuele voorlich ting in belangrijke mate zal kunnen bijdragen tot de verhoging van de verkeersveiligheid.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 4