ft ft Hedenavond raad Bergen GERRITSEN gironummer 552867 KLOKKEN Doktersdiensten DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1966 41c JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Foto Dick van Bergen Achter vrij Voor vrij Burgerlijke stand Hoe viert Unicef zijn 50ste verjaardag in Nederland Koorvereniging 'Bergen' ontvangt M.G.V. 'Deutsche Eiche' Oprichting steunfonds K.C.B. T. en O. hield jaarvergadering Eiwit uit aardolie Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN NIEUWE ROL VOOR HET KLEINE VLIEGTUIG Ueelcitad dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v.. Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs ƒ7,50 per jaar; ƒ2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Alkmaars huisvuil naar Bergen In de gemeenteraadsvergadering van hedenavond stelt het college van B. en W. de Berger raad voor de vuilnisbelt aan de Baakmeerdijk te verplaatsen naar de Oosterdijk. De huidige vuilnisbelt zou reeds in 1961 niet meer als stortplaats ge bruikt kunnen worden, indien niet was overgegaan tot de tijdelijke maatregel van afzanden. De capaci teit van de huidige belt is echter omstreeks 1967 volkomen benut, zo dat op korte termijn naar een an dere beltruimte moet worden omge zien. Ook de gemeente Alkmaar worstelt met ditzelfde probleem. De huidige vuilafvoer naar de gemeen te Heerhugowaard zal in de eerste helft van 1967 worden stopgezet. Op grond van bovenstaande overwegin gen heeft het college ter overbrug ging van vijf jaar te stellen periode tot het moment waarop de verbran dingsinstallatie van Alkmaar gereed zal zijn een plan doen ontwerpen voor de aanleg van een nieuwe belt aan de Oosterdijk voor het grootste deel aangekocht van de Gebroeders Ranzijn en wel zodanig dat hierdoor in de behoefte van een stortruimte zowel voor Bergen als voor Alkmaar wordt voorzien, voor een periode van vijf jaar. De kosten hiervan - blij kens de prijsopgaaf van de n.v. Aan nemersbedrijf v.h. J. P. Broekhoven te Zeist zullen bedragen 196.000,- plus kosten van voorbereiding en toezicht plm. 14.000,- totaal dus 'n bedrag van 210.000, Een verdere consequentie van dit plan is de noodzaak over te gaan tot het vlakmaken, afdekken en in planten van het oude beltterrein, welk terrein behoort bij het in voor bereiding zijnde recreatieplan ten zuid-oosten van Bergen. De kosten van dit laatstgenoem de project komen op 54.000,Bo vendien dient naar de mening van B. en W. het oude beltterrein we gens de ligging in gemeld recreatie plan te worden ingebracht in het gemeentelijk grondbedrijf; de in- brengwaarde is te stellen op de restant-kapitaalschuld, welke nog op dit terrein drukt uit hoofde van de afzanding daarvan in 1961 en per 31-12-1966 groot 12.000,—, is to taal 66.000,Er moet dus voor het nieuwe belterrein een totaal van 210.000,— plus 66.000,— maakt 'n bedrag van 276.000,worden ge ïnvesteerd. Instelling ouderraad voor Openbare Lagere Scholen In verband met het in de krin gen van het openbaar onderwijs le vende verlangen naar meer invloed van de ouders en het beheer en het bestuur van de openbare school, stellen B. en W. vooreen wijziging in de structuur van de oudercommis sies aan te brengen. Er zal boven dien een ouderraad in het leven worden geroepen, die tot taak heeft de bloei van het openbaar onderwijs te bevorderen en het onderhouden van de contacten met de oudercom missies. De leden van de ouderraad worden gekozen uit ouders, voogden of verzorgers van kinderen. Ook het hoofd der school en één van de on derwijzers kunnen hierin plaats ne men en hebben 'n adviserende stem Naast of in de plaats van de ouder raad kan een schoolraad worden in gesteld. De samenstelling van de schoolraad is uitgebreider dan die van de ouderraad, terwijl bovendien zijn taak meer omvat. De schoolraad wordt gevormd door ouders, voogden of verzorgers die lid zijn van de oudercommissie, bene vens uit hoofden en onderwijzers van openbare scholen in de gemeente en uit gemeentelijke bestuurders en functionarissen. Bovendien kunnen andere deskundigen en belangstel lenden in de schoolraad zitting heb ben. De uitbreiding van zijn taak bestaat hierin dat B. en W. de schoolraad horen over de voordracht tot benoeming van hoofden van scholen, de per leerling beschikbaar te stellen bedragen, de leerplannen alsmede over de organisatie en uit breiding van het openbaar lager on derwijs. Een eenmalige subsidie van 1500,- en een garantie van 3500,- voor K 66 Het college stelt de raad voor aan de stichting K(cultuur)-66, een een malige subsidie te verlenen ter be strijding van de introduktiekosten van 1500,- en de stichting ter dekking van een eventueel nadelig saldo een garantie-som van 3500, te verstrekken. De oprichting van K 66 heeft als doel het organiseren van culturele evenementen in Bergen. Er is reeds overeenstemming bereikt tussen de besturen van de Volkshogeschool, VVV, Filmloga, KCB en de KJVO- ANDO en de Kunstkring Bergen, die inmiddels ontbonden is. Het programma voor 1966-1967 omvat 3 toneelvoorstellingen, 4 filmvoorstellingen, 2 concerten, 1 lezing en 2 nog nader te bepalen voorstellingen, gedeeltelijk in 'De Zwarte Schuur' en in 'De Rustende Jager' met een totaal aantal be schikbare plaatsen van twee- tot driehonderd. De totale directe kos ten hiervan zijn; inclusief admini stratie enz. begroot op 6200, Teneinde tot een redelijk betrouw bare financiële omzet te komen zul len couponkaarten worden verkocht, elk bevattende 15 coupons van 1,-. De prijzen de voorstellingen vari eren van 2,- tot 4,- voor coupon houders, terwijl van niet-coupon- houders 1,- per voorstelling meer zal worden gevraagd. Alles voor FOTO en FILM sinds 1930 BERGEN Wat doet u achtereenvolgens wanneer u gaat inhalen Rijden met een afstand tot de voor ligger die voldoende is voor het in voegen van inhalende auto's. Dan is er ook voldoende ruimte om plotse ling te kunnen stoppen. De veilige afstand in meters is gelijk aan de helft van de snelheid. Bij 80 km dus 40 meter vrij houden. Overtuigen of er voldoende snel- heidsverschil is - minstens 20 km per uur - om de auto die voor u rijdt te kunnen inhalen. In de binnen- en buitenspiegel kij ken of er achteropkomend verkeer is. Letten op de dode hoek door over de linkerschouder te kijken. Naar beide kanten kijken of er een wegkruising, wegsplitsing of een ob stakel is. Op de voorligger letten of deze naar links uitwijks, linksaf slaat of zijn snelheid verhoogt. Voor en achter u blijven kijken in binnen- en buitenspiegel en naar vo ren. Pas wanneer de weg achter, naast en voor vrij is (binnenkort ook verpl. richting aangeven) in vloeiende lijn naar links gaan. Met een 'half oog' naar het linker voorwiel van de ingehaalde kijken, (richtingaanwijzer terug zetten). In de binnenspiegel kijken of de voorzijde van de ingehaalde auto te zien is en dan in vloeiende lijn naar rechts gaan. Wat doet u wanneer u wordt ingehaald Naar rechts uitwijken. Snelheid niet vergroten of beter snelheid verminderen. Dit is een vorm van defensief rijden. Zorgen voor een goed 'samenspel' met de inhaler. der gemeente Bergen van 19 september tot 26 september 1966 GEBOREN Pauline Hendrika, dochter van C. J. van 't Sant en H. A. Bloetjes, Tuindorpwerg 7. ONDERTROUWD Johannes Lourentius Koopman, Ber- gerweg 39 en Geertruida Maria Glo rie, Colnotweg 6. Cornells G. M. Noort, fotograaf en Lamberdina M. Schmidt, Rondelaan 10. GEHUWD Jan Mak, magazijnbediende, Dorps straat 9 en Johanna M. Nijssen, ver koopster, Dorpsstraat 9s. Pierre Mergen, pensionhouder, Bree- laan 78 en Hendrika Walter, Wald. Pyrmontlaan 1. Alphonsus N. M. Triest, potbesteller Alkmaar en Tillie Postma,kantoor bediende, Filarskiweg 36. Cornells Mooij, sportleraar, Jan Ja- coblaan 15 en Loes Bousen, steno typiste, Amsterdam. Pieter J. Posch, commissionair, K. Molenweg 10 en Ingrid Bleeker, kl.- leidster, C. F. Zeiler Boulevard 14. OVERLEDEN Pietertje Nueboer, w.v. H. Dijk, oud 79 jaar, Mosselenbuurt 10. keuze uit plm. 90 stuks Op 11 december aanstaande is het 20 jaar geleden dat UNICEF werd opgericht door de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Dat na 20 jaar het einde van zo'n hulp organisatie nog niet in het ver schiet ligt, is op zichzelf natuurlijk geen reden, voor een jubileumstem- ming. Maar wél geeft alles wat het Kinderfonds in de afgelopen 20 jaar heeft kunnen bereiken goede ver wachtingen voor de toekomst en geeft het ons aanleiding te trachten bij te dragen tot de verwezenlijking van die toekomstverwachtingen. Het beste verjaarscadeau voor het 20- jarige Wereld-Kinderfonds is ver dubbeling van de opbrengst van UNICEF-wenskaarten en -agenda's en van donaties. Met het motto '20 jaar - dubbel op!' lanceert het Nederlandse Comi té UNICEF een actie tot verdubbe ling van zijn bijdrage aan het Kin derfonds. De opwekking 'Geef extra giften - koop extra kaarten' wijst de weg naar het gestelde doel. De duizenden vrijwillige medewer kers aan de UNICEF-actie overal in het land voeren ook de slagzin '20 jaar - dubbel op!' in hun vaandel: zij proberen hun omzet te vergro ten en gaan bovendien een intensie ve wervingscampagne Comité gem. zo'n 50 duizend gulden jaarlijks aan giften afdragen, afgezien van de op brengst van kaarten en agenda's. Giften worden onverkort, dus zon der dat er één cent aan kosten wordt afgetrokken, overgemaakt. Een totaal van minstens 100 dui zend gulden is het ambitieuze stre ven voor dit jaar. Er zijn plannen in voorbereiding om eind november een grote lande lijke manifestatie te houden ter ge legenheid van het jubileum van UNICEF. Men hoopt alle Neder landse kinderen en volwassenen hierin te kunnen betrekken. Zodra een en ander in kannen en kruiken is worden hierover nadere mede delingen gedaan. Voorlopig moet 't nog bij dit bericht blijven. Het na tionale UNICEF-comité hoopt dat Nederland in 1966 opvallend goed uit de bus zal komen. Adressen van UNICEF-verkopers in uw woonplaats kunt u verkrijgen bij de heer R. Limperg, Hoflaan 25 te Bergen. 'Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde.' Dit ware gezegde kwam tot uiting zaterdagavond 24 september j.l. in 'De Rustende Jager' te Bergen-Nh. waar die Manner Gesangverein 'Deutsche Eiche' uit Nierenhof/Rhur de gast was van de Koorvereniging 'Bergen' om een gezamenlijk intiem concert te verzorgen. De gasten openden, na welkom geheten te zijn door de heer O. Bootsma, dirigent van de Koorvereniging, met West- fahlische Sangergruss, waarna nog vier liederen o.a. van de componis ten Weber, Bruno, Stürmer, Rich. Trunk en Silches volgden. Het was een lust voor het oor dit koor, on der leiding te horen zingen. De glas heldere tenoren, de warme baritons en de diepe bassen dwongen alle respect af. De Koorvereniging 'Ber gen' bracht vijf liederen ten gehore. Geopend werd met het Bundeslied van W. A. Mozart. Jammer voor de Koorvereniging dat verschillende he renleden, waarvan twee van haar beste tenoren niet aanwezig kon den zijn, waardoor het gebodene niet geheel tot zijn recht kwam. In de pauze vergastten twee le den van 'Deutsche Eiche' ons op onvergetelijke duetten. Dat is pas zingen, met zoveel elan en enthou siasme. Na de pauze bracht 'Deutsche Eiche' vier liederen, waarvan het laatste 'Trokes Wanderm' van Hans Heun op verzoek werd herhaald, 'n warm en lang applaus, wat spon taan gebracht werd was hier zeker op zijn plaats. De Koorvereniging besloot dit con cert met een Hongaars volksliedje, bewerkt door Ant. Krelage; Zigeu nerleven van R. Schumann en het 'Studentenkoor' uit 'Bassacio' van Fr. van Suppé. Namens 'Deutsche Eiche' bood Herr Theodor Serres de Koorvereniging 'Bergen' een prachtig noten houten wandbord aan, waarop een metalen harp gevat in de woorden 'Grüss Got mit hellem Klang', een lauwer krans en een inscriptieplaatje. De Koorvereniging bood haar gas ten eveneens een geschenk aan in de vorm van een ebbenhouten voor zitterhamer, versierd met het wapen van Bergen en een zilveren Bello. Een gezellig bal onder leiding van Duo v. d. Haak, besloot deze zeer geslaagde avond. De volgende morgen wandelden beide koren via ons prachtige na- tuur-reservaat naar Bergen aan Zee waar met volle teugen de zuivere lucht (en zeewater) werden ingea demd. Een beleving voor deze men sen uit het walmende Ruhrgebied. Terug naar pension 'Marijke' werd nog eenmaal gezongen 'Wenn Freun- de as ein ander gehn, sie sagen, auf Wiedersehn, auf Wiedersehn. En dat het tot weerzien is, staat vast, want het ligt in de bedoeling om elkaar volgend jaar weer in Duitsland te ontmoeten. In de nieuwe kustzaal van het Kunstenaarscentrum op het Plein, ging men vrijdagavond j.l. over tot het oprichten van een Steunfonds omdat de kosten der exploitatie van de nieuwe kunstzaal aanzienlijker hoger zijn dan de kunstzaal van het vroegere 'Kranenburgh' aan de Hof- laan. Voorts bestaan er in het KCB plannen voor het houden van diver se bijzondere exposities en kunst avonden in de nabije toekomst, ter wijl de datum van de herdenking van het vierde lustrum van het KCB angstwekkend snel nadert. Dit alles vraagt de financiële steun van Ber gens kunstlievende inwoners. Daar om opende de voorzitter van het KCB, de heer Anthony van Kampen vrijdagavond officieel de Collectie Steunfonds KCB, bestaande uit werken van ongeveer dertig leden van het kunstenaarscentrum die aan deze aktie hun medewerking ver leenden t.w. Nico G. Berkhout, Nico Betjes, John Bier, Mies Bloch, Jan Budding, Jaap de Carpentier, Karei Colnot, Lies Cosijn, Hans van Draa- nen, C. Groenewoud-Kramer, Heieen Hille Ris Lambers, Joost Huizinga, Henk van den Idsert, Lense Elzinga, Kees Jansen, Gerard van der Leeden C. van der Idsert-Kruymel, Anna van Loo, Frans Meijers, Jaap Min Mart Min, Dirk Oudes, Ger Polak, E. Rietsma-Valenga, Toon Roest, Ad Selhorst, Thijs Sterk, Kees den Tex, Dirk Trap, Marijke Visser en Eric van der Wal. Tijdens deze tentoonstelling kreeg het Steunfonds de naam van An thony van Kampenfonds, daarmee de man erend, die voor de totstand koming van het kunstenaarscen trum enorm veel werk heeft ver richt. De oprichting van het Anthony v. Kampenfonds was alleen mogelijk als de beeldende kunstenaars onder de werkende leden zich bereid zou den verklaren aan dit initiatief mee te werken en dat deden ze. De bedoeling van dit steunfonds KCB is dit dat zij die zich voor kunst interesseren lid kunnen wor den van het kunstenaarscentrum, en daamee de toekomstige aktivi- teiten van het KCB helpen realise ren. Als gebaar van erkentelijkheid wordt men dan in de gelegenheid gesteld één van de door de kunste naar beschikbaar gestelde werken tegen betaling van 100,- een jaar lang in bruikleen te ontvangen, met recht van koop, indien men het werk niet meer wenst af te staan. Reeds 25 kunstlievende bezoekers gaven hieraan hun steun. Lid worden van het Steunfonds betekent dus dat men werk van de KCB financieel mogelijk maakt en zich zelf de unieke kans verschaft een kunstwerk een jaar in zijn be zit te krijgen. De expositie t.b.v. het opgerichte steunfonds is geopend tot donder dag 6 oktober, dagelijks van 10.30- 12.30 uur en 14-17 uur, zondags van 14-17 uur. Zij is een bezoek ten vol le waard. Vrijdagavond j.l. hield de Buurt en Speeltuinvereniging 'Tuin en Oostdorp' haar 21ste jaarvergade ring in het Verenigingsgebouw aan de Kogendijk. Slechts twintig van de ruim vijfhonderd leden waren gekomen, om van de stand van zaken in hun vereniging op de hoogte te blijven Na opening van de wnd. voorzit ter de heer J. de Beurs bracht de secretaresse mejuffrouw A. Ellens uitvoerig verslag uit over de vele aktiviteiten in het afgelopen jaar. Vooral het jeugdbestuur dat op ei gen initiatief ontspanningsavonden organiseerde voor hun leeftijdgeno ten kregen daarvoor een extra pluim. De vereniging heeft echter drin gend behoefte aan een werkplaats, voor de vele Voorkomende werk zaamheden, 'n gebouwtje dat tevens kan dienen als opslagplaats voor ge reedschappen en materialen. Het gemeentebestuur heeft de buurtver eniging een gebouwtje aangeboden tegen betaling van een zeker bedrag dat door het T. en O.-bestuur niet te aanvaarden is omdat men slechts over de helft van het interieur de beschikking kan krijgen. Voorts vond het bestuur het ver standiger het afgelopen jubileum jaar (20-jarig bestaan) geen receptie te houden en deze onkosten te be steden aan fraaie Sint Nicolaasca- deaus voor de T. en O.-jeugd. De kascommissie voor controle, bestaande uit mevrouw Winkel en de heer Brandwijk hebben boeken en bescheiden van penningmeeste- resse mevrouw Koet in de beste or de bevonden. Tot nieuwe kascontro le leden werden benoemd: mevrouw Doornbos-Van Groningen en de heer H. Wellerdieck. De rekening over het boekjaar '66 sloot met een bedrag van 11.057,59. Aftredend en niet herkiesbaar wa ren de bestuursleden de heren Wel lerdieck en Zeitsen. Zij werden ver vangen door de heren E. Swaan en J. v. Alfen. Daarna bracht de voorzitter dank voor de trouwe medewerking van verschillende leden, in het bijzonder mevrouw Nieuwland en de heer Brandwijk. Tijdens de rondvraag stelde de hr. Radsma voor een speciale commis sie te benoemen die met het uit voeren van de vele werkzaamheden worden belast. Oud-voorzitter en erelid de heer J. Winkel dankte tenslotte het ak- tieve bestuur voor haar taak die ze het afgelopen jaar nauwgezet heeft verricht. De moderne wetenschap is zó ver gevorderd dat uit aardolie een wel haast onvoorstelbare hoeveelheid uiteenlopende produkten kan wor den vervaardigd. Dat benzine, smeerolie en petroleum van aardolie worden afgeleid is genoegzaam be kend. Maar dat ook reukstoffen, plastics en kunstvezels hun oor sprong vinden in ruwe olie, die soms tot enkele kilometers diep uit het binnenste van onze aarde wordt gewonnen, is nog niet tot iedereen doorgedrongen. Het allernieuwste op het gebied van de verwerking van aardolie tot produkten die de mensheid ten dien ste staan, is de winning van eetbare eiwitten. De olie-industrie heeft zich daarmee op een terrein begeven dat grote perspectieven voor de wereld bevolking opent, niet in de laatste plaats in de landen die al sinds mensenheugenis onder de voortdu rende bedreiging met de honger dood leven. Het begon allemaal in 1957 toen de heer M. Champagnat, die werk zaam is in één van de laboratoria van BP te Lavéra in Frankrijk, werd verzocht het afscheiden van wasdeeltjes uit petroleum en ben zine te onderzoeken en meer in het bijzonder een mogelijkheid te vin den om bij het afbreken van deze wasdelen de hulp in te schakelen van kleine levende wezentjes: mi cro-organismen. De wasdelen heb ben in veel aardolieprodukten een storende werking omdat ze bij koud weer stollen en daardoor leidingen en filters kunnen verstoppen. Het team dat met de micro-biologische onderzoekingswerkzaamheden werd belast vond al spoedig geschikte mi cro-organismen die kieskeurig ge noeg waren om de ongewenste was deeltjes te consumeren en de rest van de brandstof ongemoeid te la ten. Terwijl de micro-organismen bezig waren de was te verwijderen vervolgden ze hun normale levens cyclus en plantten ze zich voort, en al doende produceerden ze eiwitten. Sommige eiwitten kunnen worden gebruikt als voedsel dat in verschei dene delen van de wereld in te ge ringe mate aanwezig is. Wat de hr. Champagnat tot een geniaal uitvin der maakte, was dat hij op dit mo ment niet stil bleef staan bij het bereikte resultaat wat betreft het verwijderen van de wasdeeltjes, maar dat hij verder keek en een mogelijkheid zag voor de olie-indu strie om mede in de wereldvoedsel- behoefte te voorzien. Er volgden enkele jaren van experimenteren om te onderzoeken welke micro-organismen het beste geschikt waren voor de combinatie van het verwijderen van de was deeltjes én het produceren van een goed evenwicht in de eiwitbestand delen (aminozuren), omdat de waar de van eiwit als voedsel afhangt van de respectievelijke hoeveelhe den van enkele van deze aminozu ren en de daarmee verbonden vita minen. Nadat eveneens succes was berreikt met het zuiveren, gaf men de nu verkregen eiwitten - in kleine hoe veelheden door het voedsel gemengd - aan dieren; die weigerden het al dus eiwitrijk gemaakt voedsel niet en daarmee was de tijd rijp om te onderzoeken of de laboratorium proeven mogelijkheden openden voor toepassing op grotere schaal. Hiertoe werd in Lavéra een groot proefstation gebouwd. Continu proces De te Lavéra gevolgde produktie- methode van eiwitten met een aard oliefractie als basismateriaal is tot op zekere hoogte gelijk aan wat zich afspeelt bij ieder gistingsproces. De aardolie fractie, die gewoonlijk on geveer een tiende van de ruwe olie bedraagt, wordt afgetapt van de destillatiekolommen van de raffi naderij. Deze afgesplitste fractie van de ruwe olie bevat ongeveer tien procent wasdeeltjes die geschikt zijn voor de eiwitten producerende or ganismen. De micro-organismen groeien in een goed vermengde olie water-oplossing waaraan enkele voedingsstoffen worden toegevoerd aan de ene zijde van de reactieka mer wordt het mengsel dat de on- Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. ZONDAG 9 OKTOBER Ruilbeurs in het Verenigingsgeb. te Catrijp. Aanvang 14.00 uur. Entree: volwassenen 0,50; kinderen 0,25. VOOR BERGEN J. J. A. A. HODDE Van Reenenpark 2, telef. 2027 VOOR SCHOORL Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 gebruikte olie en de eiwitten bevat afgevoerd, zodat een onafgebroken proces ontstaat. De eiwitten worden afgescheiden gewassesn en ge droogd en het niet te consumeren gedeelte van de olie wordt terug gevoerd naar de raffinaderij. Bij een hoeveelheid van één ton omgezette wasdelen kan men reke ning houden met een produktie van ongeveer één ton geconcentreerd ei wit. Theoretisch is het mogelijk één ton eiwitconcentraat te produceren uit honderd ton olie. Vast staat al wel, dat een eiwitten-uit-aardolie- fabriek ten minste 2000 maal snel ler eiwitten kan maken dan een koe. De eerste experimentele vorm van het eiwitconcentraat was een wit poeder dat volgens de chemici ge leidelijk de smaak van oude kaas kreeg. Men ziet hierin een goed die ren voedsel met gelijke toepassings mogelijkheden als bijvoorbeeld vis meel. De Wereld Gezondheidsorganisa tie heeft strenge voorschriften ge maakt ten aanzien van het beproe ven van nieuw kunstmatig voedsel. Vele jaren van experimenten zijn noodzakelijk om te onderzoeken hoe verschillende diersoorten na ver scheidene generaties hierop reage ren. Via viskwekerijen zou het ei wit op praktische manier kunnen bijdragen aan de voedselvoorzie ning van de mens; men heeft al fo rellen van zo'n vijf kilo gekweekt. Naast Lavra is men ook in pro- teïnestations in Grangemouth (Schotland) en bij de BP raffinade rij te Port Harcourt (Nigeria) met de produktie van dit eiwitconcen traat bezig. Ook worden proeven ge nomen in verschillende landen on der zeer uiteenlopende klimatolo gische omstandigheden. Wellicht lijkt het tempo lang zaam waarmee het eiwittenprojekt zich gedurende de uitvoerige proe ven met betrekking tot het voederen van dieren ontwikkelt. Deze proeven moeten echter worden uitgevoerd en de tijdsduur ervan wordt bepaald door de natuurlijke kringloop die niet kan worden vesneld. Hebt U ,De Duinstreek' ai betaald? Ter vermijding van de hoge incassokosten ver zoeken wij onze abon nees hun abonnement vóór 1 okt. a.s. te vol doen. Kwartaalabonnement 2, Postabonnees 3,15 Jaarabonnement 7,50 Postabonnees 12, t.n.v. Fa. Volkers Leegwatei Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank. In Australië gebruiken schapen fokkers en andere veeboeren meer en meer kleine vliegtuigen, onder meer ter bestrijding vanade laars. Daar komt namelijk een ade laarsoort voor, die het grootst in de wereld is en die lamsvlees niet versmaad. De vogel is bereid genoe gen te nemen met konijnen of an der gedierte des velds, maar vindt lammeren een uitgezochte delica tesse. In de oneindige ruimte van de Australische weidegronden speelt het kleine vliegtuig trouwens ook meer en meer een rol om kudden ie localiseren en eventuele geva ren op de grond te bestrijden. Wil de honden zijn namelijk ook een ernstige bedreiging van de scha pen. (DIA)

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1