9 Dinie wordt een dame Het winterseizoen werd geopend bij de Plattelandsvrouwen 't Harger Hoekje werd de Bokkesprong Jeugddrumband 'Schoorl' had succes in Joure 'Tussen School en Leven' TWEEDE BLAD DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1966 AL HIRT MUZIKANT VAN FORMAAT Tentoonstelling 'Herfsttooi 1966' nabij het Theehuis 'Johanna's Hof' te Dakkum Protestantse kerken steunen inzameling De eerste plaatselijke vereniging die zover ons bekend, het wintersei zoen opende was de afdeling Schoorl van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. Zij deed dit met 'n bijeenkomst in het café 'De Bokke- sprong' te Hargen. Na het welkomstwoord van me vrouw Broersma werd het woord gegeven aan mevrouw Rust van het Nederlands Zuivelbureau, die de dames veel wetenswaardigs vertelde over de vele produkten die Hare Majesteit de Koe ons uiteindelijk le vert. Mevrouw Rust vertelde dat we onder goede voeding die voeding verstaan die ons dagelijks de vele stoffen verschaft die ons lichaam no dig heeft. Er bestaan meer dan 100 van zulke stoffen die men in drie groepen kan indelen nl. de bouwstof fen, de brandstoffen en de bescher mende stoffen. Mevrouw Rust adviseerde haar gehoor toch zoveel mogelijk variatie in de dagelijkse maaltijden te bren gen. Dus niet altijd wittebrood, niet altijd alleen maar zoet beleg op de al dan niet zuur verdiende boter ham, maar liever worst en kaas. Melk is de enige voeding die zo wel de bouwstoffen als de bescher mende en de brandstoffen ver schaft. Een liter melk bevat even veel eiwit als 200 gram mager vlees en ook als 6 eieren. De leuze 'per man steeds driekwart kan' werd nader door mevrouw Rust toegelicht. Een klein kind heeft evenals een iets ouder kind dat op school gaat, genoeg aan twee bekers melk maar de teenagers en de vol wassenen moeten elke dag drie be kers melk drinken. Het hoofd niet speciaal melk te zijn, men kan de benodigde hoeveelheid ook nuttigen als toetje in de vorm van vla, pap of yoghurt. De melk wordt zowel in gepas teuriseerde als in gesterilliseerde vorm in de handel gebracht, de laatste soort is langer houdbaar, maar bevat minder voedingswaarde. Hierna werd de kaasbereiding on der de loupe genomen en wel speci aal die, welke op zo'n 2000 Zuid- Hollandse boerderijen nog in zwang is. Het gesprokene werd duidelijk door fraaie kleurendia's geïllustreerd en we zullen u de details maar be sparen, uiteindelijk is De Duinstreek geen damestijdschrift of een voor lichtingsorgaan voor de zuivelberei ding. In de pauze werd een prijsvraag gehouden. De dames en ook onder getekende kregen een formulier in te vullen waarop enkele vragen wa ren gesteld die de aanwezigen kre gen te beantwoorden. Er waren veel goede oplossingen binnengekomen, en het lot moest beslissesn. Mevrouw Delver kreeg een kaas stolp, mevrouw Hulshof een boter vlootje van teakhout en mevrouw Hart een set vlatingglazen. Na de pauze werden door mevr. Rust nog vele goeden wenken ge geven voor het samenstellen van voedzame toespijzen van zuivelpro- dukten en de toepassing er van voor het bereiden van lekkere hapjes. Ook werden door haar vragen be antwoord die de dames in de pauze schriftelijk hadden kunnen stellen. Na het dankwoord van de presi dente aan het adres van mevrouw Rust, werden enkele mededelingen gedaan. De contributie van de af deling zal in twee trappen naar de huidige financiële stratosfeer wor den gestuwd, op 1 januari a.s. zul len de dames al een rijksdaalder meer moeten betalen, terwijl per 1 januari 1968 de contributie nog eens met hetzelfde bedrag wordt ver hoogd. De contributie zal dan vijf tien gulden per jaar bedragen. Op 28 oktober a.s. viert de af deling haar 20-jarig bestaan, terwijl men op 15 en 16 oktober zal mee werken aan een fancy-fair in de toeristenkerk ten bate van het Groe ne Kruisgebouw. De suggestie van één der dames om ten bate van dit gebouw bij een bekende aardappelverwerkende fa briek in het noordwesten des lands te gaan werken werd niet door een ieder onderschreven. Geen wereldschokkend nieuws, een verandering van de naam van een café, ook zonder dat u onder staande regels leest, draait onze we reld wel verder. Maar het leek u toch dienstig u er even melding van te maken- Het vroegere café Klop te Hargen jarenlang geëxploiteerd door de fa milie van die naam ging enkele ja- rren geleden in handen van de hr. Swart over, die er de naam 't Har ger Hoekje aan gaf. Het afgelopen voorjaar gaf de heer Swart het roer over aan de heer J. Meenhorst die in het exploiteren van café's en dergelijke niet de eerste de beste is. Zo heeft hij de leiding van het strandpaviljoen 'Schip op 't strand' te Julianadorp en de café-bar 'De Blompot' te Groote Keeten. De heer Meenhorst is, zoals u ziet de uitdenker van originele namen. Maar waarom 'De Bokkesprong? 'Nou zo maar', zegt de heer Meen horst. 'Ik vond het een leuke naam en het Harger Hoekje is niet origi neel, je hebt al zoveel hoekjes.' Ook vertelde de heer Meenhorst dat hij grote plannen met het café heeft. Er staan grote verbouwingen en drastische veranderingen op zijn programma want hij wil in de na bije toekomst het geheel Oud-Hol lands inrichten met een open haard vuur en dergelijke. Verder gaat de zolder van het café eruit en wordt door een weldoortimmerde boven verdieping vervangen. Een trap voert dan naar boven waar de gasten langs de balustrade gezellig zitjes zullen vinden. Op de ze manier kunnen zij hun dansende medebezoekers van boven af bewon deren. Er wordt verder nog een bar aangebracht, terwijl het kampeer terrein achter het café gaat ver dwijnen. Er zal een ruime parkeer gelegenheid worden gemaakt. Wanneer een en ander zal worden gerealiseerd is nog niet te zeggen. Dit hangt grotendeels af van de vlot heid waarmee de aangevraagde ver gunningen voor de verbouwing wor den goedgekeurd. Voor de vooruit strevende heer Meenhorst en de zij nen is het te hopen dat een en ander nog voor het seizoen 1967 zal zijn gerealiseerd. Zaterdag 24 september j.l. bracht de jeugddrumband 'Schoorl' een be zoek aan Joure waar in verband met het 500-jarig bestaan van de Jouster Markt een drumband-concours werd gehouden. Aan dit evenement werd door 24 korpsen deelgenomen. Schoorl ver overde een tweede prijs. Voor de marswedstrijd waren twee prijzen beschikbaar waarvan Schoorl de 2de prijs ontving. Tot bijzonder grote vreugde van het bestuur en de leden kreeg Schoorl ook de extra prijs voor het schoonste geheel. Schoorl viel dan ook wel op vanwege de wel zeer fraaie uniformen en het vlotte op treden. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt de deelnemende korpsen in Joure uit te nodigen voor een bezoek aan Schoorl op zaterdag of zondag 24 - 25 juni 1967 op welke data in Schoorl weer een concours zal worden gehouden. Het eerst volgend optreden van de jeugddrumband is op zaterdag 1 oktober a.s. om 14.10 uur op het Ca nadaplein te Alkmaar, dit ter ere van de 8 oktobervereniging 'Alk- maars Ontzet'. Het vormingscentrum 'De Vonk' te Noordwijkerhout organiseert kursus- sen 'Tussen School en Leven' voor meisjes in de leeftijd van 14 tot en met 16 jaar. Het doel van deze kursussen is stimuleren van de persoonlijk heidsontplooiing; helpen bij de keuze van beroep of opleiding. Deze kursus die negen weken duurt en in internaatsverband gehouden wordt, is vooral bestemd voor meis jes, die vanuit hun leeftijd (puber teit) gezien, het soms moeilijk heb ben. Vaak zitten ze nog op school, soms zijn ze al aan het werk. Zij weten niet wat ze willen worden, veranderen telkens van werkkring, blijven zitten of willen hun school opleiding vroegtijdig beëindigen. In het deelnemen aan lesgesprek- ken over de verzorging van haar ei gen uiterlijk, de opvoeding en maat schappelijk oriëntatie, in kreatief bezig zijn, bij vrije ekspressie, han denarbeid, sport en spel, volksdans en dergelijke, bij het gezamenlijk schoon- en gezellig houden van het huis, worden de meisjes zich wat bewuster van zichzelf; 'wie ben ik en wat kan ik'? In de gesprekken met hen wordt ook aandacht be steed aan vragen, die de achtergrond van het leven reiken. Aan het einde van de kursus wordt, zo mogelijk, mede op grond van een psychologisch onderzoek, een be roeps- en/of schoolkeuze-advies ge geven. De najaarskursus wordt gehouden van 17 oktober - 16 december 1966. De voorjaarskursus van 13 februari tot 14 april 1967. Nadere inlichtingen kunt u krij gen bij: Vormingscentrum 'De Vonk' te Noorderwijkerhout, telef. 01719- 2414. DE DUINSTREEK ■I De fabelachtige carriëre van de omvangrijke musicus Al Hirt stem pelde hem in de V.S. tot 's werelds grootste trompetist. Begonnen in Dan Levy's nachtclub 'Pier 600' in de New Orleans' Bour bon Street in 1957 na allerlei specu latieve en teleurstellende engage menten, staat Al Hirt nu op de hoogste, nauwelijks kwetsbare top van de showbusiness, die slechts met enkelen van de grootsten kan wor den gedeeld, zolas Frank Sinatra, Judy Garland, Bing Crosby, Barbra Streisand, Maria Callas, Maurice Chevalier, Mariene Dietrich enz. Maar nimmer overkwam het een trompettist. Al Hirt gelukt het. De critici hebben het moeilijk om hem in te delen. Een jazztrompetist die een klassieke opleiding genoot. Mag hij dan de beste trompetist ter wereld zijn, zijn kwaliteiten zijn niet makkelijk te omschrijven. Beter dan Dixieland is het toch geen jazz, geen swing, want dat is verleden tijd en swing, want dat is verleden Zijn virtuositeit is verbluffend en hij speelt alles, van Dixieland tot swing, van cool jazz tot klas siek. Zelf houdt Al Hirt het hoofd koel en zegt hij: Ik ben geen com mercieel popmusicus van een suc cesrijk formaat! Daarmee zullen we het moeten doen. Filmster en zangeres Monique van Vooren en haar manager-echtgenoot Gerard W. Purcell haalden hem uit Levy's 'Pier 600' en zetten Al Hirt in het bikkelharde voetlicht van 's werelds grootste vermaakcentrum Las Vegas. Gerard Purcell werd ook Al Hirt's manager en door zijn con tacten in film- en televisiewereld en Hirt's succes in de showwereld volgden het ene optreden na het an dere in Amerika's grootste en kost baarste televisieshows. Meer dan tien maal In de befaam de Ed Sullivanshow; meer dan ze ven maal in Dinah Shore show; maar ook in de televisieshows van de hier ook bekende Perry Como, dan Jack Parr, Andy Williams, Jim my Dean, Red Skelton en Steve Al len. Al Hirt speelde zichzelf, de be faamde trompetist, in de films 'World bij night', een semi-docu- mentataire rolprent over het uit- gaans en nachtleven in 's werelds grootste steden en in 'Lovers must Learn', een lichtvoetige en romanti sche film vol jeugd en romantiek, waarin Al Hirt zich helemaal op zijn plaats voelde en die hier draai de onder de titel 'Ook liefde eist er varing'. Zijn verschijning en zijn trom petspel in de telvisieshows en de film droegen veel aan zijn populari teit in de V.S. en daarbuiten bij. In nog geen vijf jaar tijd, sinds zijn aandacht trekkende optreden in het Riviera Hotel en het Dunes Ho tel te Las Vegas bereikte Al Hirt de top enthans ook Nederland in het Grand Gala du Disque 1966. Reeds voor de viertiende maal or ganiseert het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland dat zoals u bekend zal zijn het Nrd.- Hollands Duinreservaat ter grootte van ruim 4800 ha beheert een ten toonstelling, ditmaal genaamd 'Herfsttooi 1966'. Getoond zal worden hetgeen het reservaat ons in dit jaargetijde biedt zoals herfstvruchten, paddestoelen e.d. Telkenjare is de belangstelling voor deze met veel zorg en op des kundige wijze samengestelde ten toonstelling bijzonder groot, niet al leen van particuliere bezoekers maar ook van de onderwijswereld. door B. TEN WESEPE Ja, dat wist Greet ook wel. Maar een ongeluk zit in een klein hoekje. Zij de bijna volmaakte sekretaresse, was ook in het ver keer niet onfeilbaar gebleken. Niemand wist hoe Greet zichzelf wel honderdmaal verweten had: Sufferd, waarom heb je niet beter uitgekeken? Wie is er nu zo stom, daar je op dat punt alle wegen ruimschoots kunt overzien? Het was evenwel gebeurd. Wat helpt het allemaal achteraf? Het is gebeurd. Maandags was Greet weer present, alsof er hiets gebeurd was, alsof ze niet een week thuis was geweest. Wel een beetje trekkend met het linkerbeen, waarop nog een grote pleister zat. En een pleister op haar arm. Maar voor de rest weer tot in de puntjes gekleed en gekapt. Terwijl ze de post in zijn kantoor bracht, keken ze elkaar aan en begonnen gelijktijdig te glimlachen. 'De post meneer. En dank u wel voor uw attentie. Het bloe metje op mijn bureau vind ik zo leuk, dat ik er even stil van was. Ik ben door iedereen verwend in deze dagen. In het bij zonder door u. Dat was eigenlijk teveel.' 'In elk geval heb je weer een van je principes laten vallen. Weet je wel: Geen bloemen.' Ze schudde haar hoofd. 'Het zou in dit geval een belediging zijn, als ik het niet aanvaardde. Nog bijzonderheden, meneer?' 'De bijzonderheden vandaag is, dat mijn zeer gewaardeerde se kretaresse weer op haar post is. Kalmpjes aan, he? Het is rustig met de orders, dus 'O, behalve, dat mijn linkerknie nog wat stijf is, ben ik hele maal fit.' HOOFDSTUK 12 'INA, DAT IS TOCH NIET AARDIG VAN JE De tweede week bracht in 'De Wijde Blik' geen verrassingen. Ina's plaatsvervangster nam iedere dag twee of drie keer de telefoon aan, reed 's morgens en 's middags met de snelle Che vrolet naar Wageningen, waar ze een of twee colleges liep, zorgde er voor op tijd terug te zijn in het grote huis, waar ze dan, rustig op de zitslaapkamer van Ina studeerde of verder werkte aan haar schriptie. Bart had ze de rest van de week niet gezien, maar ze verheugde zich op de vrijdagavond. Woensdag zei Florrie, kort nadat professor Van Hollewaard gebeld had: 'Zaterdag ben ik jarig. Dan geven we thuis een reuzefuif. Met kennissen en vrienden. Jij komt toch zeker ook?' Dinie's ogen glinsterden. 'Wat graag. Dat lijkt me machtig leuk. O neeZe keek haar tijdelijke vriendin openes ver schrikt aan. 'Dat kan toch niet? Hoe moet het dan met Ina?' Florrie bracht de hand naar haar mond. 'Verdraaid zeg.... dat is waar ook. Ina's vader zal ook wel een uurtje komen; die zal het dan direct door hebben, dat kan niet. En ook niet om de anderen. De gelijkenis tussen jullie valt onmiddellijk op. Aba, dat is sneu voor jou, zeg?' Dinie poogde moedig de teleurstelling te verbergen. 'O, dat is niet zo erg, hoor. Het komt misschien wel zo goed uit, want eigenlijk kom ik tijd te kort voor mijn studie. Een an dere keer misschien?' 'Als alles achter de rug is, laat ik je niet in de steek, hoor. Je mag altijd hier komen, als je wilt.' 'Dat vind ik in ieder geval geweldig. Vrijdagmiddag kruip ik weer voor het weekeind in mijn eigen huid en de echte Ina vermaakt zich op jouw verjaardag.' 'Ik zal wat lekkernijen voor je bewaren, hoor!' beloofde Flor rie goedhartig. Vrijdagsavonds stond Bart weer in haar kamer aan de Berg straat in Wageningen. Ze omhelsden elkaar en terwijl hij het meisje kust, dacht ze: Eindelijk is het veel leuker met Bart dan zo'n deftig feest met allemaal rijkeluis zoontjes en dochters. De een misschien nog meer blasé dan de ander. Net als de meeste studenten hier. Een werkelijke leuke jongen tref je er maar zelden tussen. Ze hadden een prettige avond; reden weer een eind de Ve- luwe op en zochten naar een rustig plekje. Daar stoeiden ze, waarna ze, uitgeput en hijgend, naast elkander lagen. Of ze zaten dicht bij elkaar, de armen om hun beider schouder. Dinie vond het prettig door de jongen gekust te worden. Zelf liet ze zich ook niet onbetuigd. In de late avond, toen ze terugreden naar Wageningen, dacht ze: Ik houd van de jongen en ik wou maar, dat ik eerlijk kon zijn en zeggen ,wie ik in werkelijkheid ben. Maar ik moet mijn mond houden, tegenover iedereen. Dat heb ik immers beloofd? Nu ja, het is nog twee weken, dan ben ik weer helemaal mezelf. En ik kan het geld, dat ik ervoor krijg ze goed gebruiken. Ik hoef nu een poosje niet zo zuinig te zijn. En Bart is zo lief voor me. Ze vleide zich tegen hem aan, hem over zijn gezicht strelend. 'Wat is er, Ineke?' Gek, ze was al aan die naam gewend. Misschien omdat er een klankverwandschap was met Dinie? 'Niets en alles, lieverd. Het is prettig bij jou.' 'Morgen ben ik er weer, mijn schat. Zeg maar hoe laat, of hoe vroeg ik mag komen.' Ze dacht na. Ik moet eerst nog een poosje leren, daar kan ik niet onderuit. Ik moet rekening houden met mijn studie. Daarom zei ze: 'Vier uur en geen sekonde eerder. Dan hebben we nog uren samen voor de boeg.' 'Om klokkie vier hang ik aan de bel', zei hij lachend. Doch Dinie wachtte zaterdagmiddags vergeefs op Bart Boog- stra. Want zaterdagsmorgens aan het ontbijt, zei Dirk tegen zijn broer: 'Florrie ten Hage. is vandaag jarig. Die moet jij kennen, want ze is vriendin met Ina van Hollewaard. We zijn uitgenodigd, jij en ik. Mag je niet mopperen, broer, want Ina is er vanzelfsprekend ook.' Bart keek zijn broer verwonderd aan. 'Hoe kan dat nou? Ik ben gisteravond nog met Ina uit ge weest en ze heeft er met geen woord over gesproken.' 'Misschien wil ze je verrassen, zeg, het schijnt dik aan te zijn met jullie he? Hoe kan dat zo ineens?' Hij haalde zijn schouders op, inwendig trots omdat de knappe en rijke Ina belangstelling had voor nummer twee in de firma inplaats van big-boss Dirk. 'We kunnen uitstekend met elkaar overweg', antwoordde hij bescheiden. Maar hij dacht: Da's de kift, broer, omdat ze mij wil en niet jou. In de loop van de morgen dacht Bart: Als ik haar vanavond zie, heeft het geen zin om nog naar Wageningen te gaan. Ik kom vast voor niets, want ze zal om die tijd al wel thuis zijn. Eigen aardig, dat ze niets gezegd heeft Diezelfde vrijdagavond had er nog een ontmoeting plaats. Op de Rijnkade. Terwijl Greet Kalsman naar huis fietste, na weer een volle week gewerkt te hebben, hoorde ze opeens een stem: 'Hé, juffrouw Kalsman.' Het meisje keek verrast op en ontdekte Piet en Florrie ten Hage, beiden in zijn auto. Ze stapte af en liep met de fiets aan de hand naar de auto. 'Leuk u te zien. Hoe gaat het? Alweer aan het werk?' 'Ja, de hele week. Ik ben gelukkig weer zo ongeveer de oude. Dank u voor uw belangstelling.' 'Juffrouw Kalsman, we zijn expres hierheen gereden om deze tijd, omdat we u wat willen vragen. Het is niet toevallig, ik wil eerlijk zijn.' Greet keek de ander vragend aan. 'U kunt ons helpen, als u wilt.' 'Als het in mijn vermogen ligt', begon Greet voorzichtig. Juffrouw Kalsman.... morgen ben ik jarig. Er is morgen avond bij ons thuis een intiem feestje, alleen voor jongelui, zoals u en ik. Maarnu is er één heer meer als er dames zullen zijn. Wilt u ons niet het genoegen doen te komen? Ik zal het heel erg op prijs stellen en mijn broer ook. Toe, juffrouw Kalsman, zegt u niet nee.' Greet was verbluft. Hoewel ze zichzelf doorgaans aardig on der controle hield, wist ze nu niet dadelijk te antwoorden. Haar eerste impuls was: neen. Ze ging toch nooit ergens heen? Indien de weersomstandigheden daartoe medewerken zal opnieuw 'n zeer gevarieerde collectie paddestoe len op instructieve wijze kunnen worden getoond. De juiste tenaamstelling der ver schillende vorig jaar waren er ruim 200 soorten zal geschieden door bekende deskundigen op dit gebied. Officieel zal de tentoonstelling worden geopend op vrijdagmiddag 7 oktober a.s. om 15.00 uur waarna met de genodigden een rondgang zal worden gemaakt. Voor het publiek is een en ander te zien a op vrijdag 7 oktober van 16.00- 18.00 uur en op b zaterdag 8, zondag 9 en maandag 10 oktober van 8.30-18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 0,50 voor volwassenen en voor kinderen van 6 t.m. 14 jaar 0,25 (kinderen t.m. 5 jaar - onder geleide - gratis). Alle schoolgroepen in klassever- band hebben ook gratis toegang in dien tevoren een afspraak wordt ge maakt. Als extra attractie zullen (zal) a Tijdens de openstelling in een af zonderlijke ruimte doorlopend kor te lezingen met kleurendia's wor den gehouden over het Noordhol lands Duinreservaat; b de mogelijkheid bestaan in de on middellijke omgeving van het ten toonstellingsterrein 2 speciaal aan geven duinwandelingen (1 uur wandelen) te maken waarvan dus alle bezoekers kunnen gebruikma ken. Geldige duinkaarten zijn verkrijg baar zowel in het theehuis Johan na's Hof als in de voorlichtingsstand in de tenstoonstellingsruimte. Het doel van deze expositie is het nog grotere bekendheid geven aan het Noordhollands Duinreservaat waarvan in alle jaargetijden een grote bekoring uitgaat. Het verdient alle aanbeveling om de tentoonstelling niet tijdens de zondagmiddagdrukte tussen 14.30 en 17.00 uur te bezoeken omdat vo rige jaren deze bezoekersspits maar nauwelijks viel te verwerken. Aktie School-Slag voor Christelijk onderwjjs in vijf werelden Onder de naam Aktie School-Slag zal tot en met 26 november 1966 een aktie worden gevoerd, die mikt op een bedrag van vijf miljoen gulden. De Unie 'Een school met de Bijbel' die deze aktie organiseert en de steun heeft gekregen van nagenoeg alle protestantse kerken en alle or- "anisaties op het gebied van het Christelijk onderwijs in ons land, wil met dit geld het Christelijk on derwijs in vijf werelddelen steu nen. De Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken hebben zich in een gezamenlijk schrijven achter deze aktie gesteld. Andere protestantse kerken hebben adhaesiebetuigen gegeven. Ruim 1000 plaatselijke comité's van de Unie 'Een school met de Bij bel' zullen voor de aktie aan het werk gaan. Begin november zal een Gezinskrant in 750.000 gezinnen ar riveren. De NCRV-televisie zendt teams uit naar Indonesië, Suriname, Brazilië, Canada, Italië en Vlaan deren voor televisie-reportages, die in november zullen worden uitgezon den. Tijdens een in Amsterdam gehou den persconferentie over de aktie School-Slag, zei prof. dr. J. Verkuyl algemeen secretaris van de Nederl. Zendingsraad, dat de uitdaging van deze tijd is 'de klop op de deur van miljoenen teenagers in Afrika en Azië, die geen technische of andere opleiding krijgen.' Prof. Verkuyl wees erop dat in de gehele wereld meer dan 1350 miljoen jonge men sen leven. Alleen al in Azië, Afrika en Latijns-Amerika leven 1033 mil joen van deze 1350 miljoen jonge mensen. 'Het christelijk onderwijs heeft in Azië en Afrika een zeer belangrijke plaats ingenomen, te genover de tegenworodige bevol kingsexplosie stellen', aldus prof. Verkuyl. Drs. Soetjipto uit Indonesië zei over de situatie aldaar: 'Wij krij gen nu een nieuwe orde in Indonesië Er liggen ook weer grote kansen voor het christelijk onderwijs.' De heer J. Bos, secretaris van de Interkerkelijke Coördinatie-Commis sie Ontwikkeling (ICCO), weer erop dat het volstrekt niet in de bedoe ling ligt om door de aktie School- Slag het Nederlandse schoolpatroon naar het buitenland over te planten. 'De aandacht valt vooral ook op de ontwikkelingslanden in Azië en Afrika, waar het zendingsonderwijs zeer veel tot de ontwikkeling van deze landen heeft bijgedragen.' Zestig procent van de opbrengst zal bestemd zijn voor het christelijk onderwijs in de ontwikkelingslan den. Twintig procent gaat naar cen tra van Nederlandse emigranten en naar onderwijs in België, Frankrijk en Italië. De resterende twintig pro cent zal worden besteed aan nood lijdend christelijk onderwijs in Ne derland, waarbij met name wordt gedacht aan het onderwijs voor gees telijk en lichamelijk gehandicapten.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 5