WeekMad 99 Culturele Raad Nd.-Holland bepleit regionale televisie GERRITSEN Het dak is dicht A. C. A. RAIFFEISENBANK SCHOORL Kristal met zilver NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Doktersdiensten DONDERDAG 20 OCTOBER 1966 41c JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden TV-programma van, voor en door de regio Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen o,. Voor c Baby r jonge mensen kunnen nog met jaren spelen! spaarbank en alle bankzaken K 66 startte met Bert Brugmans marionettentheater Burgerlijke stand GEZELLIG Gezelligheid vangt aan bij de tafel. Gezellig gedekt bij ONTBIJT - LUNCH OF DINER TAFELGOEDEREN vanaf 7,SO t.m. 24,95 BOORSMA-TEXTIEL Aan hartaanval overleden Geslaagd Filmavond in 'Elkshove' Opbrengst collecte dierenbescherming Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Nationale Reclasseringscollecte E.H.B.O.-cursus Dick van Berge Verhuizingen binnen de gemeente Bergen dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs ƒ7,50 per jaar; ƒ2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven In een uitvoerig adres aan Ge deputeerde Staten van Noordhol land heeft de Culturele Raad Noordholland - aan de hand van een rapport van een studiecom missie o.l.v. de consulent-direc teur van die raad, Mr. H. van Ree een warm pleidooi geleverd voor een eigen regionale televi sie. Wij ontlenen aan dit adres het volgende Regionale televisie - in het belang van het gewestelijk cultuurbeleid - is niet alleen een vraagstuk van ge westelijke aard, maar tevens van na tionale orde. Een onontbeerlijk facet ook in de ontwikkeling van een Ne derlandse televisie-vormgeving. De stelling dat de NTS met haar ru briek 'Van gewest tot gewest' reeds de eerste stap heeft gezet op de weg naar een programma 'van, voor en door het gewest'. De nationale reeks van programma-onderwerpen over het gewest heeft niet de kunst, de sport of de politiek als het verbin dend thema, maar enkele actualitei ten althans enkele uiteenlopende as pecten van verschillende delen van het land, welke blijkbaar niet te behandelen zijn in het gewone jour naal of daarvoor niet belangrijk ge noeg zijn. Het blijft een eenmalige informatie zonder samenhang met voorafgaande of volgende program ma's, waarin dieper op het onder werp wordt ingegaan. Het gevaar van dergelijke uitzendingen is niet zozeer de kans dat de provincie - de regio - in een lachspiegel wordt getoond dan wel de kans dat men uit een onvermijdelijke geringe of vluchtige geïnteresseerdheid van het totale publiek de conclusie zal trekken, dat er d u s aan regionale programma's geen behoefte zou be staan. Hieruit volgt, dat de regio nale televisie zich in principe niet zal begeven in de rubrieken Theater en Kennisoverdracht, maar aanvul lend wil werken in de groep nieuws garing en maa .schappelijke oriënta tie. In het cultuurbeleid is de regio een belangrijke factor. Buurt, wijk, stadsdeel, stadsgewest .landsdeel enz. zijn algemeen menselijke categorieën In het cultuurbeleid kunnen regio nes - nieuwe - stijl een belangrijke nieuwe dimensie aan bestaande toe voegen. Twee regiones In Noordholland tekenen zich twee regiones af: die van het randstede lijk gewest Amsterdam - 't Gooi - Zuid en midden Kennemerland met het IJmondgebied en de Zaanstreek en het niet-randstedelijk gewest daarboven. Het streven naar een vorm van re gionale televisie moet worden gezien als het zoeken naar een structuur waarbinnen het primaat van de cul tuur die gebaat is bij een regionale differentiatie, wordt erkend. Een op de regio gerichte program mering kan de televisie haar eigen massif iceringstendenzen compense ren door een doelbewuste begeleiding van het maatschappelijk gebeuren, op een wijze de technische midde len en de sociale organisaties van heden waardig. In dit licht bezien, betekent de re gionale televisie: een samenstel van programma's over onderwerpen uit de belangen- en belangstellingssfeer van de regio, gemaakt door specialis ten, verbonden met de regio, voor de bevolking in de regio, dus een televisie van, voor en door de regio. Een doeltreffende voorziening van Noordholland met regionale pro gramma's zal moeten uitgaan van twee wellicht drie eenheden: 1 het Noorderkwartier met West friesland en midden-Noordholland; 2. het zuidelijk deel van de provin cie, te onderscheiden in zuid-oost en zuid-west. Deze gebieden hebben hun eigen, specifieke problematiek; het noorden heeft een agrarische achtergrond, het zuiden is industri eel gekleurd; tussen beide gewesten is er echter de wisselwerking die ontstond uit de toenemende invloed van de industriële expansie van het Noordzeekanaalgebied. Daarom moet gestreefd worden naar een twee- of driedelig geleide struc tuur voor de regionale televisie. Technische mogelijkheden Binnenkort komt de zendmast met televisie- en radiozenders in de Wie- ringermeer gereed voor regionaal bereik. Eén regio zou via deze zen der van regionale televisie kunnen worden voorzien. In de aanloopperi ode zou kunnen worden volstaan met een half uur, in de volgende fa se met twee uren tusssen 6 en 8 uur 's avonds. Met deze zender zouden de 4 tot 500.000 bewoners van het noordelijke gewest kunnen worden bereikt. Op langere termijn zou het derde televisienet moeten worden ingeschakeld voor grotere mogelijk heden van de regionale televisie. In elke regio zou een eenvoudige studio moeten komen, welke uitslui tend gebruikt wordt voor de presen tatie van nieuws, interviews en voor het aftasten van op film en band vastgelegde signalen. De regionale televisie zou de be schikking moeten hebben over een reportagewagen met drie camera's, een studio-apparatuur en een am- pexmachine; hiervoor zou een in vestering van 700.000,nodig zijn; aan salariskosten zou 600.000,per jaar nodig zijn. De variabele kosten per jaar zouden op l1/2 miljoen moe ten worden geraamd. Programma Uit het materiaal dat in de interesse sfeer van de regionale samenleving ligt zou een zeer geschakeerde reeks van programma-onderdelen kunnen worden opgebouwd. Een regionaal programma vraagt een journalistieke aanpak. In de aanloopperiode zou moeten worden volstaan met een beknopt volgen van de actualiteit; tenminste één wekelijks programma zou dieper op bepaalde vraagstuk ken moeten kunnen ingaan. Behalve aan vaste rubrieken wordt gedacht aan reeksen 'Oog in Oog met....' instanties als provinciaal bestuur, polderbestuur en personen als bur gemeesters, voormannen van de in dustrie en maatschappelijk bestel; j voorts Levend Landschap, Voetspoor van het verleden enz. Een regionale uitzending kan dus bestaan uit: Voorgelezen nieuws; nieuws en commentaar van mede werkers; rechtstreeks dan wel ge filmde vraaggesprekken met bij ge- beurtenisssen betrokkenen; direct uitgezonden of gefilmde reportages en commentaren van de redactie dan wel van de betrokkenen, zoals verte genwoordigers van organisaties, po litieke formaties en dergelijke. Uit gangspunt van het programma te presenteren door de redacteuren dient te zijn de aanwezigheid bij alles wat voor de regio van belang is en de ontmoeting van de kijker met het formele en informele kader in de regio. Indien in het landelijk bestel recla me wordt toegelaten, is het slechts consekwent deze ook in de regionale programma's te introduceren. Recla me in het regionale programma zal het streekgebonden bedrijfsleven de kans bieden zich aan zijn klanten kring te presenteren. Bestuur De regionale omroep zou moeten worden opgedragen aan een stich ting, eventueel in het kader van de NTS. De benoeming van het Stich tingsbestuur dient te geschieden on der de verantwoordelijkheid van het provinciaal bestuur met inspraak van de Culturele Raad. Voor elke' regio zou er een program ma-adviesraad moeten komen, te benoemen door de minister, gehoord door het provinciaal bestuur, dat de representatieve organisaties op cultureel, geestelijk en maatschap pelijk gebied raadpleegt. Financiering dient te geschieden uit de opbrengst van de luister- en kijkgelden en uit de opbrengst van de regionale reklame; voorts uit subsidies van daarvoor in aanmer king komende lichamen en instellin- aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. Door bijzonder goede samenwerking van alle onderaannemers is het gelukt in één maand een atelier te bouwen. Op 19 september is men begonnen met het graven van sleuven voor de fun damenten. De firma Mulder uit Obdam, aannemer van beton- en metsel werk, heeft het met zijn mensen gepresteerd, ook door zaterdags te werken, dit gebouw letterlijk uit de grond te stampen. De firma Besse uit Schoorl heeft vandaag het dak waterdicht gemaakt. Men heeft hier bewezen, dat door een goede organisatie veel te bereiken is. Het ziet er dus echt naar uit dat 5 november het pand in gebruik wordt genomen. Er is momenteel nog plaats voor enkele meisjes die goed kunnen naaien en die het willen leren. Wij geven U gaarne vrijblijvend inlichtingen. LAAT 17 - ALKMAAR TELEFOON (02200) 1 43 25 of na 19 uur (02209) 673 O POEDER - CREME - OLIE - ZEEP gen. Directie en programma-func tionarissen worden benoemd door 't bestuur, in een rechtspositie over eenkomstig die bij de NTS. Gewaarborgd dient te zijn, dat een gewestelijk programma een vol waardig programma kan zijn, omdat het zich technisch en kwalitatief moet meten met dat in de landelijke netten. Personeel De programmastaf kan uit zeven personen bestaan; de technische uit vier cameramensen, een tiental technici; de administratie uit een administrateur en een typiste-tele foniste. Voor een reportagewagen, eventueel te gebruiken door meer dan een regio, moet op een bezet ting van 10 tot 12 man extra wor den gerekend. Dit personeel zal met de regio vertrouwd moeten zijn. De regionale televisie zou moeten star ten als de zender in de Wieringer- meer gebruikt kan worden. Als je vijftien bent, of zestien of zeventien denk je nog niet zo veel aan later. De toekomst ligt vóór je. Daarop is het jeugdspaar- pian "De Zilvervloot" gebaseerd. Je moet namelijk je spaargeld zes, zeven, acht of negen jaar laten staan. Maar dan krijg je ook een spaarpremie van 10% bóven de rente. Om aan de Zilvervloot mee te kunnen gaan doen, moet je tussen de 15 en 21 jaar oud zijn. Ex-militairen mogen beginnen tot hun 24ste. Kom eens langs. Wij hebben een leuke folder voor je! 66-143 De vorige week startte de pas op gerichte K 66 in de schouwburg zaal van 'De Rustende Jager' met de opvoering van de opera 'Madame Butterfly' in drie bedrijven van Gi- acomo Puccini, gepresenteerd door het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman. Hoewel de belangstelling voor de ze avond zeer gering was er wa rren ongeveer tachtig leden en de start dus financieel niet zo roos kleurig is geweest, was de opvoe ring tot in de puntjes verzorgd. De heer B. Schuil, die met zijn KJVO en ANDO samenwerkt met de K 66 moest de spits van het pro gramma afbijten. Het verwonderde hem dan ook dat er zo weinig be zoekers waren en veronderstelde dat de propaganda niet zo ingeslagen was als men wel dacht. Hij noemde de leden die gekomen waren 'De pioniers' yan K 66 en hoopte dat zij de gedachte van de stichting zullen uitdragen. Hierna gaf de heer Schuil het woord aan de wethouder, de heer H. N. Zon jee. Ook hij had graag een volle zaal gezien, doch conclu deerde dat de eerste maal altijd het moeilijkst is. Hij was er echter wel van overtuigd dat K 66 gerust wel volle zalen zal trekken. Het ge meentebestuur is blij dat de K 66 er is, aldus de heer Zonjee. Het is nu nog passief kijken naar kunst en drong er in de toekomst bij de jonge stichting op aan ook de kleinere ver enigingen op gebied van zang en toneel actief mee te laten doen, op dat er voor het gemeentebestuur 'n subsidieregeling vervuld kan wor den. Vervolgens begon men aan de op voering van 'Madame Butterfly' die door zijn prachtige opnames van 'His Masters Voice' zijn fraaie costu- mering en prachtige decors van re gisseur Bob Verstraete zo'n goede op elkaar afgestemde interpretatie kreeg, dat het kleine aantal bezoe kers deze meesters van het mario nettenspel staande een ovatie brach ten. Na afloop dankte de heer Schuil de medewerkenden en overhandigde de enigste vrouwelijke medewerk ster een boeket bloemen. der gemeente Bergen van 10 oktober tot 17 oktober 1966 i GEBOREN: Carine Antoinette, doch ter van N. C. Smit en M. A. Rapp, Kogendijk 47. Wendy, dochter van S. Smit en E. Schotten, Dr. v. Pelt- laan 48. Catharina Caecilia Emma, dochter van P. J. Koppes en C. E. C. Commandeur, Oosterweg 10. ONDERTROUWD: Jan C. Jongejans elektronicus, Badhoevedorp en Erie M. Geus, boekhoudster, Zuurvens- weg 20. Adrianus P. van der Meer, scheepswerktuigkundige, Amster dam en Elisabeth Meijer, onderwijze- res, Buerweg 43. GEHUWD: Cornelis G. M. Noort, fotograaf, Molenkrochtlaan 13 en Lamberdina M. Schmidt, Rondelaan 10. Nieuw adres: Verl. Geestweg 47. Bernhard L. W. Grooteman, keur meester, Hengelo en Guurtruida H. M. de Waard, Loudelsweg 13. Nieuw adres: Hengelo. Adrianus G. Kaan dorp, melkhandelaar, Castricum en j Divera G. Bakker, verkoopster, Not- weg 30. Nieuw adres: Amsterdam. Johannes L. Koopman, draglinema- chinist, Bergerweg 39 en Geertruida Fabrikaat: 'Sea-Horse' - 'Jorzolino' Alles in luxe gesehenkverpakking 'Nicolientje' VOOR MEER EN BETERE TEXTIEL RUÏNELAAN 18 - TELEFOON 2532 - BERGEN M. Glorie, Colnotweg 6. Nieuw adr.: Oude Bergerweg 40. OVERLEDEN: Aaltje Kragt, e/v G. Drieënhuizen, oud 48 jaar, Stations straat 13. Johannes van den Berg, oud 78 jaar, e/v J. J. Sissingh, Ron delaan 37. Johanna Helena Ris, w/v J. C. Luijten, oud 90 jaar, Broek- beeklaan 12. Maandag j.l. stond een Amster dams bejaard echtpaar aan de Nw. Bergerweg, hoek Oosterweg bij de j bushalte te wachten, toen plotse- S ling de vrouw onwel werd en na korte tijd overleed. De spoedig ter plaatse komende dokter kon slechts de dood constateren. Nadat het stoffelijk overschot in de lijkwagen van de begrafenison derneming naar het lijkenhuisje op de algemene begraafplaats aan de Kerkedijk was gebracht is de dode nog diezelfde dag naar haar eigen lijke woonplaats vervoerd. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen behaalde onze oud plaatsgenoot D. Tromp de graad van ingenieur. Hij koos de richting Cul tuurtechniek (specialisatie water zuivering). De Commissie van Tijdsbesteding voor het bejaardencentrum 'Elksho ve' heeft donderdagavond 12 oktober 1.1. bewoners en vrienden van dit i tehuis, verrast met een interessan- I te filmavond, die gepresenteerd werd door de heer C. Smidt, directeur van het jeugdcentrum te Schoorl. Mevrouw T. van Kampen-Bosma, bestuurslid van de Centrale Commis sie Bejaardenzorg, heette de talrij ke aanwezigen welkom en gaf daar na het woord aan de heer Smidt die na een korte inleiding over het te geven programma, de filmavond begon met het vertonen van de fraaie kleurenfilm over de meester werken van Frans Hals, uit de Col lectie van de naar hem genoemde kunstzaal te Haarlem. Zachtvloeien- de carillonklanken illustreerden deze film op passende wijze. Dit programma dat een aaneenscha keling was van bijzonder mooie films o.a. het varend Amerikaanse Infor matieschip, die het noordelijk ge bied van de Atlantische Oceaan doorkruist in de omgeving van New- Foundland en Labrador, oceaan stromingen en weerberichten door geeft, ijsbergen opspoort en schepen waarschuwt voor dit gevaar, de fas cinerende film van Alex de Haas, die een beeld geeft van het driftige leven in de stad Amsterdam, het gigantische werk van de hijskranen in de havenbedrijven enz. enz., dit programma eindigde met de boeien de kleurenfilm 'Angotee' die het leven van de Eskimo weergaf van geboorte tot dood, in een wereld van onmetelijke ijsvlakten. Aan het einde dankte mevrouw Van Kampen de heer Smidt voor deze fijn verzorgde filmavond, ter wijl zij hem een geschenk overhan digde. De gehouden collecte ten bate van de Dierenbescherming afdeling Ber gen, heeft het niet onaanzienlijk be drag van 2171,99 opgebracht. Namens de afdeling Bergen dankt het bestuur de collectanten voor hun spontane medewerking en allen die dit mogelijk gemaakt hebben. Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. ZONDAG 23 OKTOBER Tafeltennistournooi, georganiseerd door de tafeltennisver. 'Duintreffers' vanaf 12.00 uur in de sporthal te Catrijp. VOOR BERGEN B. LUIF Nw. Bergerweg 1, telef. 3130 VOOR SCHOORL F. H. RISSELADA Dr. Heringalaan 18, tel. 360 Met hartelijke dank aan allen, die hun bijdrage gaven en aan de da mes van de UW, delen wij mede dat de collecte dit jaar in Bergen heeft opgebracht het mooie bedrag van 1663,—. Het plaatselijk comité De EHBO-cursus van de afdeling Bergen van het Nederlandsche Roo- de Kruis vangt aan op donderdag 3 november a.s. De kursus staat onder leiding van dr. J. J. A. A. Hodde en wordt ge houden in de Van Reenenschool, Spaanse Pad alhier. De deelnemerskosten bedragen 7,50 per persoon, terwijl de ver volgcursus gratis is. Aangifte voor deelname aan: Mevrouw A. C. Blok- v. Wacken, Bergerweg 38, Bergen. Alles voor FOTO en FILM sinds 1930 BERGEN 1 over de maand september 1966 Pieter J. Koppes, tuinarbeider, met vrouw van Karei de Grootelaan 64s naar Oosterweg 10. Pieter J. Laan, transportondernemer, met vrouw en 3 kinderen van Groeneweg 76s naar Groeneweg 54. Elizabeth "Wheat, e/v P. A. Montgomery, met 1 kind van Komlaan 8s naar Buerweg 43. Willem C. Meijer, stuurman, met vr. van Buerweg 43 naar Buerweg 43s. Cornelis W. Roozendaal, chauffeur van Westerweg 4 naar Lijtweg 39. Annie Davids, w/v A. F. Blok, van Dravikweg 10 naar J. Kalffweg 4. Johanna M. Vester, w/v J. H. Ter- horst van Ruïnelaan 21 naar Lou delsweg 47. Maria P. de La voir van Jan Oldenburglaan 36s naar Jan Oldenburglaan 44. Maria I. A. van Wesemael van Loudelsweg 24 naar St. Antoniusstraat 56. Catharina H. J. Berendsen van Loudelsweg 24 nr. St. Antoniusstraat 56. Maria J. J. Kuipers, religieuse, van Loudelsweg 24 naar Loudelsweg 20. Wilhelmina Herder A. M., van Antoniusstraat 40 naar St. Adelbertuslaan 7s. Anna H. M. Levink, van St. Anto niusstraat 40 naar St. Adelbertus laan 7s. Jan N. Stolp, vertegenwoor diger, met vrouw van Russenplein 3 naar Russenplein 3s. Jozef K. L. Babelowsky, met vrouw, van Wiert- dijkje 6 naar Russsenplein 3. Bob Versteegh, kantoorbediende, m. vrouw en 2 kinderen van Elzenlaan 6 naar Prins Hendriklaan 13s. Fok- kina G. Kuipers, hulp in de huishou ding van Jan Oldenburglaan 27 nr. St. Antoniusstraat 15. Lillian A. Simmons, onderwijzeres, van Fi- larskiweg 38 naar Breelaan 8. Sjoerd de Vries, tuinder met vrouw en 2 kinderen van Zuidlaan 26s naar Zuidlaan 26. Elisabeth J. M. Hettin- ga van Loudelsweg 24 naar Stati onsstraat 21a. Johanna M. M. van Oostrom, van Loudelsweg 24 naar Stationsstraat 21a. Gerardus Stol van Van der Wijckplein 3 naar Blaade- renweg 48, met vrouw. Hendrika Walter, e/v P. Mengen, apth. ass., van W. Pyrmontlaan 1 naar Bree laan 78. Tillie Postma, e/v A. N. M. Triest, kantoorbediende van Filars- kiweg 36 naar Oude Bergerweg 1. Nelly van Til, e/v T. J. Elzinga, se cretaresse van Groeneweg 17 naar Groeneweg 76s. Nicolaas J. Min van Loudelsweg 43 naar Tj. Visserweg 30.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1