99 Tent in Soestdijk centrum van Europese aktie Broncniieiten GERRITSEN Een nieuwe kans voor spaarders RAIFFEISENBANK SCHOORL NIET EEN BRIL, MAAR DE JUISTE BRIL Doktersdiensten KLOKKEN DONDERDAG 27 OCTOBER 1966 41c JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Petten en de Egmonden Tweede culturele avond van KJVO en ANDO Mr. Opticiën D. W. PASTOOR, Bergen Bliksemactie vluchtelingenhulp 1966 groot succes in Bergen Voordrachtsavond Plattelandsvrouwen Burgerlijke stand ZUIVERE HUID PUROL en PU ROL-poeder J Verkoopmiddag en breishow van Vrouwengilde 'Frankenstate' een dienstbaar flatgebouw Schoorlse Gemeenschap BIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Cursus Italiaans in Dorpshuis Hoe kunnen we onze welvaart behouden Dick van Berge 'Elkshove' nam afscheid van mejuffrouw A. Zwaan Nieuwe bundeling van 'gemeentebelangen' Nieuwe partij'LANDSBELANG" Sophie Tucker IVeetMod dit nummer bestaat uit 8 pagina's ..DE DUINSTREEK Redaktie en administratie Dry. Volkers en Leegwater (v.h. C. Oldenburg) Laanweg 35 - Schoorl Telefoon (02209) 268 - 223 Giro 55 28 67 Bankrelatie Alg. Bank Nederland n.v., Bergen Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl en Bergen Abonnementsprijs 7,50 per jaar; 2,- p. kwartaal Advertentieprijs 15 cent per mm. Contracten speciale tarieven Maandag 24 oktober was het Vluchtelingendag. In minstens 16 landen wordt dan tegelijkertijd een actie gevoerd om aan 200.000 vluchtelingen een nieuw bestaan te verschaffen of de lasten van hun tragische lot door noodhulp te verlichten. Van deze 200.000 hebben Nederland, West-Duits- land, Noorwegen en Zwitserland zich het lot aangetrokken van de Tibetaanse vluchtelingen in In dia, Nepal, Sikkin en Bhoetan. Het merendeel van hen is na de Chi nese overweldiging van hun land met de Dalai Lama gevlucht in 1959. Nadien werd een uitwijken door de onherbergzaamheden van de Hima- laja en de waakzaamheid van de Chinezen dermate moeilijk, dat de stroom is uitgedund tot slechts en kele tientallen per jaar. In totaal zochten 50.000 Tibetaanse mannen, vrouwen en kinderen een goed heen komen over de grens: 33.000 boeren, 11.000 nomaden en 6.000 monniken en lama's. Hun bezittingen grond en vee hebben zij in Tibet moe ten achterlaten en wat zij nog aan sieraden meebrachten, is sindsdien te gelde gemaakt om eten te kunnen kopen. Een verbetering van hun hopeloze toestand kunnen zij slechts van an deren verwachten. In de zeven jaar van hun ballingschap heeft India hulp verleend en het 20.000 Tibeta- nen mogelijk gemaakt zich op een lage maar onafhankelijke levens standaard een eigen bestaan te ver werven. Maar ook India's krachten zijn daarmee tot aan de grens van het uiterste uitgeput en in de loop der jaren is de hulpverlening van buiten, vooral die van Amerika, ge voelig teruggelopen. Dertig duizend Tibetanen zitten nu als het ware opgesloten in een troosteloos grimmig bestaan van berooide, machteloze ontheemde, die uit zijn menselijke ellende geen uit weg meer weet. Om voor hen een menswaardige oplossing te vinden daarvoor dient deze actie, die in Ne derland is georganiseerd door het comité Vluchtelingenhulp 1966. Het plan is deze vluchtelingen 'n noodhulp te geven in de vorm van tenten want velen hebben niet eens een dak boven hun hoofd medische hulp en rantsoenen levens middelen voor ouden van dagen, zie ken en kinderen. Maar daarnaast en dat is het voornaamste streven zijn er plannen om deze Tibeta nen aan een bescheiden, zelfstandi ge broodwinning te helpen, die hen redt uit de vernederende en mens onwaardige sfeer van de liefdadig heid. Deze definitieve hulp bestaat uit het bouwen van huisjes, boeren- bedrijfjes, het vormen van nederzet tingen, het inrichten van huis-indu strieën zoals tapijtweverijen en het bekostigen van ontginning van nieuw land, van irrigatie, van aanschaf van 'andbouwwerktuigen en van tech nische scholing, hoofdzakelijk van de opgroeiende jeugd. Naar schat ting is een bedrag van 25 miljoen gulden nodig om deze vergeten groep van Tibetaanse vluchtelingen met één hijs in enkele jaren opdat droge grond te zetten, waar zij verder op eigen benen kunnen blijven staan. Hoe groot wordt het aandeel dat Nederland kan bijdragen? Het resultaat van de inzameling die op 24 oktober j.l. werd gehou den moeten we afwachten, maar u kunt nog gireren op postgiro rekening 999, Vluchtelingenhulp 1966, Amsterdam. A.s. zaterdagavond 29 oktober komt de bekende bioloog en ci neast Jan P. Strijbos in zaal Ho venier aan de Russenweg, te Bergen, waar hij een twee uur durende film gaat vertonen van land en volk, dierenwereld en de flora uit het land van de hal ve maan. Jan P. Strijbos is uit het land van de halve maan teruggekomen met prachtige kleurenfilms, met een vertoningsduur van twee uur, die ons een beeld geven van land en volk, terwijl na de pauze vooral de dierenwereld en de flora de hoofd schotel vormen. De film voert ons eerst naar An kara, met het Mausoleum van Ka- mal Pasja, daarna zien we Instan- bul, waar we verschillende interes sante gebouwen vinden, o.a. de Oya Sophia. Bij het doorkruisen van dit grote land maken de reizigers ken nis met de natuurreservaten. Gedu rende de reis met ruim twee maan den hebben de twee ontdekkers, Jan P. Strijbos en Ko Zweeres, een film samengesteld die weer een avond van bijzonder genot belooft. Zolang er nog kaarten te verkrij gen zijn kunt u deze kopen bij De Haans Boekhandel, terwijl de dona teurs van buiten Bergen de kaarten telefonisch kunnen bestellen onder nummer (02208) 2452. Deze kaarten moeten een kwartier voor aanvang afgehaald zijn. N.B. de eerste rijen zijn gereser veerd voor S kaarten (slechthoren den of -zienden). Aanvang 8 uur precies, zaal open 7.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 2,50, do nateurs en leden 1,50, jeugdkaarten (alleen aan de zaal) 1,50. aangemeten door HOFLAAN 2, TELEF. 2202 Leverancier van alle ziekenfondsen UITSLUITEND SPECIALISTISCHE BEHANDELING Brillen op ziekenfondsrecept van uw oogarts, worden in de snelste tijd geleverd. De maandagavond gehouden col lecte ten behoeve van de Tibetaanse vluchtelingen is een groot succes geworden. De opbrengst bedraagt met nog enkele te ontvangen toege zegde giften ruim 7000, Dit verheugend resultaat is vooral te danken aan de brandweer, Roode Kruis, padvinders, sportverenigingen en verdere collectanten, die spontaan hun medewerking hebben verleend. Van deze plaats af zij hun nog veel dank gezegd. Vrijdagavond j.l. hield de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Ber gen in café Nieuwendijk haar maan delijkse bijeenkomst. Na opening van de waarnemend presidente van de afdeling mevr. Gorter, die allen - en in het bij zonder de vier nieuwe leden - wel kom heette, gaf zij het woord aan de heer Ru. Kaebisch die voor de pauze, met 't voordragen van enke le vrezen van Annie M. G. Schmidt en proza van Godfried Bomans en Kronkel de dames aangenaam bezig hield. Na de pauze vertolkte de heer Ka ebisch een éénacter en nodigde vier dames uit ditzelfde spel te creëren, dat onder de aanwezigen grote vro lijkheid verwekten. Aan het eind van de avond dankte mevrouw Gorter de heer Kaebisch voor de genoeglijke avond. van 17 oktober tot 24 oktober 1966 GEBOREN: Eleonora Jacoba Maria, dochter van A. E. Beemsterboer en E. J. Wagner, J. M. Graadt v. Rog- genweg 5. Ingeborg Jacqueline d.v. Hendrik L. Nieman en N. van Twuy- ver, Alkmaar. Karin, dochter van J. C. Ivangh en A. Luteijn, van der Wijckplein 13a. ONDERTROUWD: Jan C. Jongejans elektronicus, Badhoevedorp en Erie M. de Geus, boekhoudster, Zuurvens- weg 20. Adrianus P. van der Meer, scheepswerktuigkundige, Amster dam en Elisabeth Meijer, onderwij zeres, Buerweg 43. Theodorus W. M. Beerden, schoenhandelaar, Delft en Anna M. A. Borst, verloskundige, Sluislaan 17. Martinus P. Klap, kunstschilder, Lijtweg 19 en Maria J. van Kasteel, secretaresse, Amster dam. GEHUWD: Johannes P. Braak, en Anna W. Leijen, Geestweg 20. Nw. adres: Achterweg 8s. Joannes W. A. Jansen Wageningen en Elisabeth H. M. Dorbeck, Tjipke Visserweg 6. Nieuw adres: Wageningen. Cornells Molenaar, Winkel en Loes de Vries Oranjelaan. Nieuw adres: Voorlopig ieder eigen adres. OVERLEDENJeannette Debens e.v. M. van der Heijden, oud 73 jaar, Amsterdam. Antonia van 't Spijker e.v. T. G. Hagelaar, oud 45 jaar, Dui- zendbladweg 24. spaarbank en alle bankzaken APWZ Vrijdagmiddag j.l. opende de pre sidente van de r.k. Vrouwengilde, afdeling Bergen, mevrouw F. de Wit- Smit, de vijfde handwerktentoon- stelling, die jaarlijks in de serre van 'De Rustende Jager' gehouden wordt. In haar opening merkte de voorzitster op dat deze bizonder fraai afgewerkte collectie baby- en kin derkleding, door slechts zeven da mes van het Gilde o.l.v. mevrouw Roobeek is vervaardigd. Zij kon dan ook niet nalaten hulde te brengen aan dit zevental, dat vrij willig hun tijd gaf voor het doel waarvan de baten voor het grootste deel terechtkomen in het fonds voor de bouw van de nieuwe Benedictus- kerk en het andere deel bestemd is voor de aanschaf van materialen voor de handwerkclub. Daarna werd er druk gebruik ge maakt van de vele attracties die er op deze verkoopmiddag waren ge organiseerd, terwijl het prachtige brei- en borduurwerk grif van de hand ging. 's Avonds werd onder grote be langstelling van Gilde-leden en be langstellenden in de voorzaal van 'De Rustende Jager' een show gehou den van gebreide en gehaakte wollen zomer- en winterkleding, uit de col lectie van de Neveda-fabrieken. De heer Atsma van de propagan- da-afdeling gaf een korte uiteenzet ting van dé vele soorten wol in hon derden kleuren. Daarna presenteerde hij op pret tige wijze de vijf jeugdige manne quins: Marietta, Margreet, An ja en de jongens Leon en Rudy, die op leuke kinderlijke wijze een grote verscheidenheid fantastisch gebreide modellen van truitjes, vesten, jum pers en exclusieve wollen tienerkle- ding toonden. Na de pauze lieten vier dames van het Gilde op charmante wijze een kerncollectie jumpers, truien en japonnen zien, in eenvoudige smaak volle kleuren met fraaie motieven gebreid en gehaakt van Sirne dou ble, Meteoor, Nevada d'Argent en livorna-wol. Aan het einde van de avond dank te mevrouw De Wit allen voor de grote opkomst van deze zeer ge slaagde breishow. In Bergen-Nh. werd op zaterdag 22 oktober de vlag gehesen op het hoog ste punt van de bouw van 'Franken state', veel eerder dan verwacht. Door een weergaloos nauwkeurig bouwschema en door constructie van grote onderdelen in beschutte werk plaatsen, ver van de bouwplaats, wordt 'Frankenstate' bijna een jaar eerder opgeleverd dan was voorzien. Dit flatgebouw wil haar bewoners dienen! Vrijgezellen, werkende vrou wen en oudere echtparen vinden in Bergen straks een intieme woning, die voor hen wordt schoon gehouden en waar hun diner moeiteloos op tafel komt. De staf van 20 getrainde dienaren onder leiding van een ho- telière, mej. A. Zeiler, zorgt voor alles, zelfs voor hulp bij ziekte. Uniek is, dat particulieren het initi atief namen; zij wensten in Bergen een flat-centrum, aangepast aan hun fraaie dorp, 's winters gezellig en 's zomers open voor vrolijkheid. De architect H. Stolle tekende een ori gineel gebouw van drie flat-torens, waar de bewoners zichzelf kunnen zijn zoals in een eigen huis, doch als zij willen, bijeen kunnen komen voor bridge, biljart, voor een lezing of 'n muziek-avond. De bouw-opdracht werd gegund aan Intervam N.V., die een speciale kraan bestelde om de gebouwen in elkaar te zetten, snel èn solide, want de nieuwste technieken worden toege past voor warmte- en geluids-inso- latie. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Iedere vrijdagmiddag van half vier tot half vijf uitlening van boeken in het Oude Raadhuis. VRIJDAG 28 OKTOBER Ned. Vereniging van Plattelands vrouwen afdeling Schoorl en Groet Viering 20-jarig jubileum met op voering van de two-women show door Loes van Keeken en Koos Joosse, aanvang 19.45 uur in 'De Rustende Jager'. VOOR BERGEN H. POOT Dorpsstraat VOOR SCHOORL 30, telefoon 2423 Mej. B. R. BRUST Heereweg 272, telefoon 288 De directie van het Dorpshuis over weegt begin november, naast haar taalcursussen Duits, Frans en Engels te starten met een cursus in het Italiaans. De lessen worden gegeven door mej. A. v. d. Hoogen, waarschijnlijk op de dinsdagavonden. Bij voldoende deelname bestaat de mogelijkheid een groepje leerlingen te vormen voor gevorderden. Inlichtingen hierover kan men be komen in het Dorpshuis: Maandags van 7.30-9 uur, telefoon 2933. Wereldspaardag is een dag om zich daarop te bezinnen. Er is een tijd geweest. Ach er zijn natuurlijk heel wat tijden ge weest in de bijna 150 jaar, dat de Bondsspaarbanken het sparen in Ne derland hebben bevorderd. Waarom hebben ze dat gedaan? Uit de over tuiging daarmede de weivaart van gezin en volk te bevorderen. Toch is er een tijd geweest dat sommige economen het sparen met een boos oog bekeken. Dat kan men zich van- Alles voor FOTO en FILM sinds 1930 BERGEN De bewoners en vrienden van het bejaardencentrum 'Elkshove' hebben in tegenwoordigheid van het bestuur van de Centrale Commissie voor be jaardenzorg afscheid genomen van mejuffrouw A. Zwaan, die vanaf het jaar 1959 op voorbeeldige wijze de verantwoordelijke taak als hoofd van de huishouding van dit tehuis overnam van mej. Couperus en zich in die acht en half jaar zeer bemind wist te maken. De voorzitter van de Centrale Commissie voor bejaardenzorg, de heer J. Reinders heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, richt te zich tot mej. Zwaan en memoreer de de tijd dat zij als jong meisje de lang niet gemakkelijke taak als hoofd van de huishouding aanvaardde en op voortreffelijke wijze met tact en veel toewijding leiding wist te ge ven aan haar eigen leeftijdsgenoten en daarbij ook nog veel liefde en vriendschap van de bejaarden wist te winnen, zodat men al heel gauw de zware taak aan haar kon over laten. Spreker hoopte, nu mej. Zwaan verhuisd is, zij met genoegen aan haar arbeid in 'Elshove' mag terug denken. Hij liet zijn dank vergezeld gaan met het aanbieden van een prachtig kunstwerk van Frans Meijers. De volgende spreekster, mevrouw Doves, dankte mej. Zwaan voor de hechte vriendschap die er is ont staan tusssen haar en bejaarden, kon tenslotte haar ontroering niet bedwingen en overhandigde haar namens de bewoners van het tehuis een enveloppe met inhoud. Mevrouw Beeldman drukte haar gevoelens van dankbaarheid even eens uit door namens de bewoners van de particuliere huisjes van 'Elks hove' haar een fraai geschenk aan te bieden. Mevrouw Elders zei, dat ze blij was voor mej. Zwaan haar levensdoel gevonden te hebben en dat het voor de bejaarden een voorrecht is ge weest, al die jaren met haar fijn karakter samen geleefd te hebben. Gedurende de afgelopen maan den is in stilte gewerkt aan de voorbereiding tot het oprichten van een nieuwe partij, welke on der de naam 'Landsbelang' aan de komende Kamerverkiezing wil gaan deelnemen. Op initiatief van de heer W. Geurts van Kessel (31), wetenschappelijk analist bij een groot bedrijf te Oss, die in zijn woonplaats Heusden aan de Maas voorzitter van 'Gemeente belangen' is, zullen binnenkort re gionale en provinciale bijeenkomsten worden gehouden ter voorbereiding van een grote landelijke oprichtings vergadering. Na de in juni gehouden gemeen teraadsverkiezingen schreef de hr. Geurts van Kessel alle lokale zgn. niet-politieke partijgroeperingen in den lande aan. Hun reacties waren onverwacht positief. Van circa 500(!) niet aan de landelijke partijen ge bonden plaatselijke kiesverenigingen en -comité's waaronder ook uit onze omgeving werden adhesiebe tuigingen ontvangen. Het Heusdense initiatief getuigt van een originele aanpak. Of het echter tijdig (d.w.z. tijdig met het oog op de te verwachte vervroegde kamerverkiezing) tot resultaten zal leiden, valt nog te bezien. Ontwerp-programma Het ontwerp-programma omvat de volgende punten De partij 'Landsbelang' i.o. wenst een regering, aangepast aan het volkskarakter en in een vorm, die aan de behoefte van onze tijd vol doet. Zij wenst dit te bereiken op streng democratische wijze en er kent daarbij de fundamentele rechten van de mens. Zij wenst 1. Doelmatige besteding van de staatsinkomsten en verlichting van de belastingdruk voor be paalde groeperingen. 2. Een wijs defensiebeleid, waarbij keuze uit pl.m. 90 stuks onze verplichtingen in internati onaal verband aan een nadere studie zullen moeten worden on derworpen. 3. Eerbiediging van de eigen ver antwoordelijkheid van het indivi du t.a.v. de vergoeding van het gezin, waarbij wordt gedacht aan de onverantwoordelijke elemen ten, die profiteren van de ver zorging 'van de wieg tot het graf'. 4. Eerbiediging van het gezag en een absolute eerlijkheid bij de benoeming en ontslag van ge zagsdragers. 5. Een uitvoerig beraad over de delging van een ereschuld aan de Indische Nederlanders, en 'n gerichte begeleiding bij de moei lijke aanpas van deze mensen in Nederland. 6. Nauwe samenwerking met Indo nesië en met Nieuw-Guinea en een volksstemming in Nieuw- Guinea, waarbij de bevolking zich kan uitspreken, zoals is bepaald bij de overdrachtsovereenkomst. 7. Het in evenwicht brengen van onze concurrentiepositie tegen over het buitenland. Het schep pen van nieuwe industrialiesatie- mogelijkheden op zeer korte ter mijn, alsmede automatisering. 8. Reorganisatie van het radio- en tv-bestel in een vorm die, zonder versnippering van krachten, al leen aan de uiterst deskundigen het samenstellen en uitvoeren van programma's in handen legt. 9. Onmiddellijke aanpak van de verbetering van 't wegennet vol- gens een urgentieplan, waaraan stipt de hand wordt gehouden. Samenbundeling van de provinci ale- en rijkswegenplannen, waar- door doelmatiger kan worden ge- werkt. 10. Bundeling van de aktiviteiten ten aanzien van de recreatie. Snelle en effectieve oplossing vandit probleem is van fundamenteel be lang voor de besteding van de vrije tijd van htet individu. Wij zijn benieuwd, of ook de niet-politieke groeperingen, wel ke in 't verspredingsgebied van 'De Duinstreek' in de diverse ge meenteraden vertegenwoordigd zijn, 'van de partij zullen zijn'. Wij denken aan Schoorls Belang en Algemeen Belang in Schoorl, het Middenblok in Bergen, en 'Gemeentebelangen' in Egmond- Binnen en Egmond aan Zee, als mede in de Zijpe (Petten). P.B. daag nauwelijks voorstellen. Onze af wisselende regeringen hebben na tuurlijk verschil van mening gehad, maar op één punt zijn ze steeds eensgezind geweest. Er moet worden gespaard. En we weten allemaal dat er in ons land nog veel moet worden verbeterd en aangevuld. Welvaart heeft twee kanten: we hebben een aantal dingen nodig in onze eigen huishouding, maar ook voorzienin gen voor ons allemaal. Het is een gelukkige omstandigheid dat het sparen een middel is om in beide te voorzien. Regeringen hebben natuur lijk vooral het oog op de dingen die nodig zijn voor ons allen: veilige wegen, goede woningen, recreatie mogelijkheden voor vakanties en weekends, bejaardentehuizen, scho len, kerken, dammen en dijken, drinkwatervoorzieningen voor onze groeiende bevolking. Dat alles vraagt enorme kapitalen: de besparingen van een enkeling verdwijnen daarbij in het niet. Maar als al die bespa ringen samenstromen bij spaarinstel- lingen als de Bondsspaarbanken worden het inderdaad grote kapita len die aan de regering kunnen worden uitgeleend tegen een rente, die het geldbezit van de spaarders gestadig doet groeien. De economen die meenden dat sparen tot werk loosheid leidt, dachten meer aan het sparen in een oude kous. Dat spaar geld doet inderdaad niets meer, doch via de spaarbanken schept het juist werkgelegenheid. Maar rijzen er dan geen moeilijkheden, als de spaarder op zijn beurt zijn spaargeld voor gro tere aanschaffingen wil gebruiken? De ervaring van 150 jaar spaarbank praktijk heeft geleerd, dat dit geen problemen schept. Het aantal spaar ders neemt toe. Terwijl de ene spaar der terug vraagt, komen andere spaarders nieuw spaargeld brengen en zo blijft er over langere tijd ge zien, altijd een groeiend totaal-be drag bij de spaarbanken staan. Kijk maar in de jaarverslagen van de Bondsspaarbanken. Ons land heeft zijn zorgen en zijn politieke meningsverschillen. Maar één ding staat vast: sparen op de wijze als hier besproken, daarvan kunnen we alleen maar beter worden. Dat is de bood schap die de Bondsspaarbanken ook deze Wereldspaardag weer onder de aandacht brengen. De Amerikaanse muziekwereld nam deze zomer afscheid van een grote artieste. Zij vertegenwoordigde in haar beste jaren (en dat waren er véle) een magniefiek stuk rasechte vaudeville en musichall. Dit eens zo levenskrachtige genre, dat een stempel op hele generaties drukte, lijkt met 'the last of the red hot Mama's' voorgoed verdwenen te zijn. De herinnering aan haar leeft ech ter voort in de In Memoriam-LP: 'The Great Soprie Tucker', waarop haar herkenningstune 'Some of these days' en natuurlijk 'My Yiddishe Momme' voorkomen.

De Duinstreek | 1966 | | pagina 1